Makers CD A-program weinig realistisch Frans bezoek aan Duitsland ook in belang Nederland JÉsarfy?rrcx337ra^ ELSEVIERS DONDERDAG 17 JULI 1980 PAGINA 15 Het CDA wil met name in bondgenootschappelijk ver band de bewapeningswed loop terugdringen in het ka der van een beleid gericht op het voorkomen van oorlog en het behouden van vrede en veiligheid (punt 19 van het program van uitgangspun ten). In het ontwerp-program kwamen de woorden „met name" niet voor. Wat is de praktische betekenis van de ze verandering? Zorg over de aanhoudende wa penwedloop dwingt tot voortgaande bezinning in in ternationaal verband over vraagstukken van wederzijd se wapenbeheersing en -ver mindering. Nederland - zo meent het CDA - moet actieve steun geven aan de totstand koming van ontwapenings overeenkomsten. Daarbij moet prioriteit worden gege- - het verminderen van onze af hankelijkheid van atoomwa pens; - het tegengaan van de verdere verspreiding van atoomwapens en chemische en biologische strijdmidde len over de wereld; - het voorkomen dat de grens tus sen conventionele en atoom wapens verder vervaagt. Nu is ons land. ook als lid van de NAVO. in beginsel vrij om de weg te kiezen waarlangs het deze doelstellingen wil berei ken. Wij hebben het recht om ook zonder raadpleging van of overleg met bondgenoten, initiatieven te ontwikkelen in welke richting dan ook. Op dat recht wees nog onlangs de Amerikaanse minister van defensie, Brown, in een inter view voor de Franse televisie. Met andere woorden: de toe voeging van de woorden „met name" in punt 19 is in feite overbodig. Ook zonder deze woorden in het program van uitgangspunten, is actie bui ten het bondgenootschap mogelijk. Op twee redenen wil ik wijzen om juist in deze tijd niet tot een dergelijke actie over te gaan. De eerste is dat wij er verstandig aan doen om alvo rens eigen initiatieven te ontwikkelen, de resultaten af te wachten van de pogingen van de Franse president en de Westduitse bondskanselier om het overleg op gang te brengen tussen Oost en West over onder andere de beper king van de middellange-af- standsraketten in Euro pa. leden gemakkelijk kunnen worden opgevat als een ge brek aan vertrouwen in het bondgenootschappelijke (Amerikaanse) beleid. Moge lijke gevolgen daarvan zijn een verkoeling in de betrek kingen tussen West-Europa en Amerika en een verzwak king van de onderhande lingspositie van de NA VO. Maar waarom dan die toevoe ging in punt 19 van het pro gram van uitgangspunten? Hebben de samenstellers van het program een buiging wil len maken in de richting van individuen en groepen die een meer zelfstandige en pro gressieve koers willen gaan? Erg waarschijnlijk lijkt mij dat niet. Mijns inziens hebben andere motieven de overhand gehad. In het volgende wil ik daar nader op ingaan. Het CDA wil zich inzetten om onze afhankelijkheid van atoomwapens te verminde ren. En in het spanningsveld tussen enerzijds de afwijzing van massavernietigingswa pens, anderzijds het nog moe ten accepteren van deze mid delen om de tegenstander af te schrikken, spitst het zijn beleid toe op het afstandne- men van die atoomwapens welke op het gevechtsveld bruikbaar zijn (de zogenaam de gevechtsveldwapens) en die de grens tussen conven tionele en atoomwapens ver vagen. Met andere woorden: de atóomdrempel moet dui delijk blijven gemarkeerd en niet gemakkelijk kunnen worden overschreden. De strategische opvatting op de achtergrond van dit beleid is dat een conflict met het War schaupact conventioneel be gint. In die situatie mogen politici en militaire comman danten niet aan de verleiding bloot worden gesteld om tac tische problemen snel met atoomwapens op te lossen. Dat immers kan een proces starten dat leidt tot zelfver nietiging. Het CDA accep teert dus nog wel atoomwa pens die een zuivere af schrikkingsfunctie hebben, maar stelt zich afwijzend op tegenover atoomwapens voor gebruik op het gevechtsveld (bijvoorbeeld de neutronen bom). Een probleem voor het CDA is dat in de verdedigingsplan nen van de NAVO (en ook in die van het Eerste Nederland se Legerkorps) aan atomaire gevechtsveldwapens belang rijke taken zijn toebedeeld. De organisatie beschikt over atomaire wapensystemen zo als de 8 inch houwitzer en de Lance en over atoommijnen om de potentiële tegenstan der af te schrikken en om zonodig, het verdedigend ge vecht effectief te voeren. De verwachting is dat de rol van deze gevechtsveldatoomwa- pens in de toekomst nog be langrijker wordt. Ik denk on der andere aan de introductie van de neutronenbom in de Franse strijdkrachten en aan de negatieve druk die wordt uitgeoefend op de omvang en uitrusting van de conventio nele strijdkrachten. De leden van de NAVO hebben weliswaar een verhoging van hun defensie-inspanning toe gezegd, maar de economische problemen waarvoor zij van daag de dag staan, maken het vrijwel onmogelijk (ook voor Nederland) om deze toezeg gingen gestand te doen. De behoefte om de „gaten" die ontstaan op conventioneel gebied op te vullen met ato maire gevechtsveldwapens zal dan ook zeker toenemen en dat is vaardbaar. het Tegen de achtergrond van deze ontwikkelingen geloof ik dat de toevoeging van de woor den „met name" in het pro gram van uitgangspunten, bedoeld is als een signaal in de richting van de bondgeno ten om het streven om afstand te nemen van atoomwapens Immers, het CDA heeft, ook wanneer het regeringsve rantwoordelijkheid draagt, geen mogelijkheden om de dreiging die in de toevoeging ligt opgesloten waar te ma ken. Een gesprekspartner buiten de NAVO, om ontwik kelingen op het gebied van de atomaire gevechtsveldwa pens te keren, is er niet. Ook de weg van eenzijdige stap pen is onbegaanbaar. Derge lijke stappen immers brengen de taakuitvoering van het le gerkorps in gevaar en dwin gen tot uittreden uit de NA VO. En dat wil het CDA in geen geval. Het terugdringen van de rol van atomaire ge vechtsveldwapens kan dus alleen maar gebeuren in overleg met de bondgeno ten. Hier is maar één conclusie mo gelijk: de toevoeging van de woorden „met name" is niet alleen overbodig, maar ook moeilijk operationeel te ma ken. De samenstellers van het program hebben mijns in ziens de strategisch politieke situatie onvoldoende geana lyseerd en hun mogelijkhe den om veranderingen te rea liseren overschat. Het staatsbezoek van de Franse president Giscard d'Estaing aan Bonn is vorige week geëindigd met een gezamenlijke oproep van hem en bondskanselier Schmidt tot de noodzaak van een grotere politieke rol voor Europa. Wanneer in het verleden dergelijke uitspraken tot Nederland doordrongen, leidde dat meestal tot een achteloos schou derophalen. Het hameren destijds door Gis- cards grote voorganger De Gaulle op het aambeeld van grotere Eu ropese politieke onafhankelijk heid heeft vaak terecht wrevel en ergernis opgeroepen. De tijden van een traditionele machtspoli tieke rol van Europa in de wereld zijn na twee wereldoorlogen in deze eeuw definitief voorbij. We kunnen daarover alleen gelukkig zijn. West-Europa als derde super macht, tussen Rusland en Ame rika, is een dwaze en gevaarlijke droom. Dwaas, omdat het op geen manier met de feitelijke machtsverhoudingen, noch met de politieke realiteiten overeen stemt. Gevaarlijk, omdat hel streven daarnaar tot instabiliteit en het opvoeren van spanningen in de Oost-West-verhouding zou leiden. West-Europa is voor zijn welvaart wezenlijk afhankelijk van sa menwerking met andere delen van de wereld: industrielanden en ontwikkelingslanden; hel heeft een strategisch kwetsbare positie en is eigenlijk niet meer Maar om het streven naar een su- permachtstatus voor Europa ging het vorige week ook hele maal niet. Het ging ook niet om een profileren van Europa in een anti-Amerikaanse opstelling door twee middelgrote Europese landen, gebruik makend van een tijdelijk zwak Amerikaans lei derschap. President Giscard is zich ondanks het Gallische, vaak verbale geweld te zeer bewust van de Franse militair-politieke beperkingen. En Helmut Schmidt weet dat de Bondsre publiek Duitsland voor zijn vei ligheid uiteindelijk afhankelijk is van de Verenigde Staten en daarmee van het functioneren van het Atlantisch bondgenoot schap. Tenslotte ging het ook niet om het profileren van een zelfstandige Europese politiek tegenover de Sowjet-Unie, gekenmerkt door het hier en daar gehanteerde be grip „zelf-finlandisering". De wens een dialoog met de Sowjet- Unie te voeren, is nog geen zwak tebod, gelijk te stellen met de ap- peasement-politiek van Cham- Schmidt (rechts) en Brezjnjev: harde woorden in Moskou berlain in München anno 1938. Het zou buitengewoon kortzich tig zijn aan te nemen dat uitgere kend Schmidt na de harde woor den in Moskou tot Brezjnjev over de onaanvaardbaarheid van de Sowjet-invasie in Afghanistan plotseling bekeerd zou zijn tot een week Europees neutralis- De Frans-Duitse boodschap was wel dat Europa het licht van de ernstige wereldcrisis in ver schillende gebieden binnen de Atlantische alliantie een sterker eigen profiel moet ontwikkelen. Niet alleen is dat in het eigen be lang, maar ook in dat van de alliantie als geheel. Het gaat om een proces dat reeds enige jaren aan de gang is. Ook voor het Ne derlands buitenlands beleid zal dat vroeger of later consequen ties hebben. Het is daarom van belang dat wij dat tijdig inzien en ons niet laten gaan in traditionele anti-reacties. De wereld van de jaren '80 ziet er nu eenmaal an ders uit dan de jaren '50 en '60, toen Amerika en de Sowjet-Unie de dienst uitmaakten. Zeker, de ontwikkeling naar meer Europese institutionele eenheid verloopt nog uiterst traag: het Europese Parlement als nieuwe democratische machtsfactor moet zich nog grotendeels waar maken; het gezag van de Europe se Commissie is de laatste jaren zeker achteruitgegaan, niet in de laatste plaats door het teruglopen van de politieke kwaliteit van zijn leden. En de Europese Minister raad beslist over bijna alles met unanimiteit. Voorwaar geen te ken van grote daadkracht. Ook de interne economische ontwikke lingen van de lidstaten zijn zeer verschillend. Dat alles is zeer te betreuren, maar we hebben met deze feiten nu eenmaal rekening te houden. Dat Frankrijk en Duitsland als be langrijkste landen op het Euro pese continent in die situatie ini tiatieven nemen is niet verwon derlijk: alle belangrijke Europese impulsen van de laatste jaren zijn uiteindelijk terug te voeren op gezamenlijke Frans-Duitse ini tiatieven: het Europees Monetair Stelsel, het compromis over de Engelse bijdrage aan de Europe se begroting, de Europese reac ties op Afghanistan en net Euro pese Midden-Oosten beleid. Nederland zou er goed aan doen realistisch op deze ontwikkelin gen in te spelen en de verande ringen in het Europese kader aan te voelen en daarbinnen een dui delijk geprofileerde koers te vol gen. Dat vereist allereerst ver sterking van onze bilaterale con tacten binnen Europa naar alle richtingen: niet alleen naar En geland en Duitsland, maar ook richting Frankryk. Helaas staat het Verenigd Koninkrijk buiten dit Frans-Duitse proces, niet om dat het hier bewust buiten is co- houden, maar omdat het land in tern verlamd is in zijn Europese koers. Nederland zou kunnen trachten Engeland bij een versterkte Eu ropese samenwerking te betrek ken, maar we moeten ons realise ren dat het uiteindelijk van de Engelse interne ontwikkelingen zal afhangen of dat kan gebeuren. Voor wat betreft onze eigen op stelling, is het goed deze Engelse les ook ter harte te nemen. We zullen in de komende jaren in alle nuchterheid onze eigen en Euro pese belangen in een nieuw kader moeten behartigen: geen Euro pese supermacht, maar wel een Europa dat zich zijn verantwoor delijkheden in het Atlantisch ka der sterker bewust is en daardoor de vrede en veiligheid in de we reld beter kan behartigen en ver sterken. Twee weekbladen besteden deze week aandacht aan het vorige week gehouden North Sea Jazz festival. In de serie Schrijvers op stap heeft HP Jules Deelder naar het Congresgebouw gestuurd. Weinig over jazz, veel over de sfeer. "In de wandelgangen ver dringen zich tienduizenden men sen. Verdacht veel middelbare heren met goed gemarineerde dames in zicht, meer dan evenre dig deel hebbend aan vruchten onzer welvaart. Beste men sen .Hebben een goed hart.'t Moest alleen gekookt op hun rug hangen". Serieuzer gaat het toe in het inter view met PvdA'er Bram Peper die met partijgenoot Jan Pronk in de clinch ligt over het party- standpunt ten aanzien van Suri name. Peper daarover "Ik keur de die coup dus niet af. Jan Pronk wel. Hij heeft het politiek fout ge- Zijn standpunt verklarend zegt Pe per "Ik heb de staatsgreep niet voorspeld. Maar ik heb altijd wel ingezien dat een samenleving die niet een minimum aan beleid en doelstellingen produceert een gat in zichzelf laat ontstaan. In Suri name werd dat gat steeds groter. De maatschappij rommelde daar maar wat aan". "U beslist ook over alles steil HF verbaasd vast in een interview met de intendant van de Neder landse Operastichting. Hans de Roo. Het portret van de Neder landse opera dat het blad wil ge ven levert overigens weinig op. Onduidelijk blijft wie naar opera gaat en genoemde De Roo laat ook weinig opzienbarends horen, behalve dan misschien dat hij niet tegen sponsoring is. John Jansen van Galen blijft zich in lopersland bewegen en spreekt met een aantal deskundigen. Publicist Henk Raaff merkt dat met lopen "de wereld op een an dere manier op je af komt, je ab sorptie van het landschap is Een blauwe (liberale?) traan op het gezicht van een rode haan maakt duidelijk dat Elsevier zich weer in Vara-kringen bevindt. Het blad heeft de hand op een ver trouwelijk rapport kunnen leg gen, waaruit zou blijken dat het ledenverlies nog desastreuzer is als al gedacht. Niet 5.000 (offi cieel). niet 12.000 (officieus), maar zo'n 30.000 leden hebben en zul len de omroep van het vrije woord verlaten. "Op weg naar de B-omroep" concludeert Elsevier dan ook. De onderlinge twisten worden breed uitgemeten en hier en daar gevoed. Voorzitter Van den Heuvel die zich nooit ver toont. omroepsecretaris Herman van Wijk die "aan begrip ten on der gaaf' en directeur-radio Piet van den Ende die zich de naam van boodschappenjongen zou hebben verworven. Kortom: een verziekte sfeer en een basis die de macht over neemt. Problemen bij de Vara en proble men voor Nederland, want de kraakbeweging radicaliseert zo heeft Elsevier ontdekt. Het blad onderscheidt drie kraakgroepen en vreest dat de "gepolitiseerde" de macht naar zich toe trekt. "Het kraken om het kraken", waai bij geen enkele woning meer veilig De Islamitische revolutie is vast gelopen merkte Elsevier verder. en het verzet reikt verder dan de staatsgreep van deze week. Iran zit tussen ideologie en pragma tisme en de "Iraanse bevolking wordt steeds ongeduldiger over het falen van een economisch beleid." Het (niet denkbeeldige) overlijden van ajatollah Chomei- ni zou de Iraanse situatie volsla gen onvoorspelbaar maken, ver moedt het blad. Gunstiger berichten komen uit de tandenwcreld. Dr. Harry Denis- sen zou een wortel van keramisch materiaal hebben ontwikkeld die niet door het kaakbeen wordt uitgestoten. Weg dus met de brug en het plaatje. DeTijd licht deze week de sekten in Nederland door. waar door een Kamercommissie ook al een on derzoek naar wordt gedaan. De techniek van het zieltjes winnen en de psychische gevolgen gaven daar ook al enige tiid reden toe Uit een Amerikaans onderzoek blijkt dat 58 procent van de doel groep van de sekten "zoekend.' De overige zijn "doodgewoon jon geren zonder opvallende psychi sche aantekeningen". Wie vroe ger misdienaar is geweest moet helemaal oppassen wat een Ne derlands onderzoek wees uit dat opvallend veel volgelingen dat religieuze karweitje vroeger op knapte. De Tijd is het andere blad dat zich dit weekeinde in het Congresge bouw ophield en sprak met het "enfant terrible van het North Sea Jazzfestival", Dorthy Don- gean. Zij bekent zich liever met klassieke muziek bezig te hou den. "Als ik thuis ben speel ik acht uur per dag piano. Ik begin ga stuk Schubert In VN's bijvoegsel zegt schrijver Gore Vidal dat hij Carter een nul vindt. Kennedy een min en de derde kandidaat Anderson "lijkt naast Carter en Reagan op een Lincoln, maar naast Lincoln heeft hij veel weg van Anderson Familieleden van RAF-gevange- nen hebben zich verenigd in een groep 'Angehorigen' die de be handeling van hun verwanten in dé gevangenis aSn dkaak stelt De eén om politieke redenen - "mijn relatie met de RAF-grvan- genen berust op mijn politiek bewustzijn" - de ander om emo tionele redenen. "Ik ken myn dochter en ik weet wat ze doet en hoe ze is en ik weet dat ze alleen maar iets goeds in de zin kan hebben gehad". De familieleden beklagen zich er over dat de autoriteiten hen te genwerkt. Zo zouden bezoektij den zo worden verschoven dat je mnds hui- VN's wekelijks onthullende repor tage gaat dit keer over IUEF. een organisatie die uit Zuid-Afnka gevluchte studenten hielp en an ti-apartheidsbewegingen steun de. Een van de topmannen uit die club blijkt nu een Zuidafrikaanse spion te zyn, die dossiers van studenten en verzetsorganisaties naar de Zuidafrikaanse inlichtin gendienst zou hebben gespeeld. Waarschijnlijk is zelfs dat Craig Williamson verantwoordelijk was voor de dood van Steve Biko. Nederland moet echter niet met een beschuldigend vingertje in de richting van Zuid-Afnka wij zen. maar wat gaan doen aan de wantoestanden in eigen land. vindt Roy de Miranda van de stichting Intercultureel Kontakt. Hij refereert daarbij aan twee door de politie neergeschoten geestelijk gestoorde zwarten, waarbij de bedreiging volgens hem het gebruik van pistool niet rechtvaardigde. De Vrouwenconferentie in Kopen hagen moet zich niet in laten met algemeen wereldpolitieke problemen. Gebeurt dat wel dan trekt de Nederlandse delegatie zich terug. Staatssecretaris Kraaijeveld beseft dat "vrouwen moeten leren politieke proble men te hanteren", maar "dat moet niet de dialoog tussen vrouwen uit de hele wereld door kruisen". Hervormd Nederland was gister middag nog niet verkrijgbaar. BART JUNGMAN

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15