IOC kiest Samaranch ais leider Hollandse zeilers zegevieren IOC-congres wil vlaggen niet weren op Spelen Kapitalist drinkt blikjesmelk in melkzaak Koemans moeiteloos langs Pim Bakker Maasdijk passeert Kroes op 100 meter DONDERDAG 17 JULI 1980 Toen de Sowjet-Unie in deiaren hoorliik in het restaurant van is.dat er schoenen te koop zijn nen is Gearriveerd: ze hadden naar nenasteuriseerde melk. Toen de Sowjei-Unie in de ja twintig geteisterd werd door een schrikbarende hongers nood, werd een verontruste groep Westeuropese intellec tuelen door het land gevoerd - om te laten zien dat het alle maal best meeviel. George Bernhard Shaw,de befaamde toneelschrijver, nooit verle gen om een geestig antwoord, verklaarde na aüoop van de rondleiding naïef dat hij niets van voedselgebrek gemerkt had, hij had aldoor uitstekend eten gekregen. In de maanden voordat de Olympische Spelen begonnen kregen we van de Russische dissidenten in het Westen te horen dat er overal in het land gebrek was aan vlees, melk. zeep en dat soort zaken. Maar dat de Olympische steden. Moskou voorop, in de weken van de Olympische Spelen als „etalage" voor de buitenlan ders zouden worden gebruikt, en ruim voorzien zouden worden van alle soorten voed sel. Wij journalisten eten heel be hoorlijk in het restaurant het Main Press Centre. De biefstukjes zijn niet groot, maar wel goed, de ene dag is er wel wat sla, de andere dag alleen een tomaat,een augurk en wat bieslook, de kip Taba- ka, hoewel beroemd, was niet gaar, maar de Soljanka was prima, evenals de rosbief en de boeuf stroganoff, en de prijzen zijn ook heel schappe lijk. Voor 15 gulden, officiële koers,dus voor 3 roebel,kun je al een heel behoorlijke maal tijd verorberen. Vlees Betekent dat nu. dat het wel meevalt met dat voedselge brek .of betekent het alleen dat de dissidenten gelijk hadden dat Moskou vplgepropt zou worden met eten, om de schijn op te houden? Het laatste meer dan het eerste, en dan nog tot op een bepaal de hoogte. De lange rijen en het gedrang op de levensmid- delenafdelïng van het waren huis GUM geven de indruk dat er weliswaar vlees te koop .dat er schoenen te koop zijn en dat er stoffen te koop zijn, maar dat dit niet de gewoon ste zaak van de wereld is. in tegendeel, dat het waard is er lang voor in de rij te staanDe mededeling dat ik overal wel vlees te koop zag in de slage rijen is voor de Nederlandse huisvrouw bovendien mislei dend. Ze ziet dan een toon bank voor zich met biefstuk ken, doorregen lappen, schnitzels, hamlappen, sau cijsjes, rosbief, enzovoort, en zovoort. Gehakt niet te verge ten, en slavinken. Maar zo is het niet. Ik heb alleen maar „stukken vlees" gezien, niks geen subtiele variaties. Melk In de Pjatnitskaja-straat, een oude straat met binnenplaat sen, een bescheiden huisje waar Tolstoi in 1857 woonde, en een grote hoeveelheid win kels, heb ik op de beproefde Nederlandse manier gewin keld: Kijken niet kopen". In de groentewinkels bleek dat er onlangs een schip met citroe- gearriveerd: ze hadden allemaal volop citroenen, en groene kolenen augurken. Eén groentewinkel had daar- t naast ook nog aardappelen en uien. En dan hadden ze ook nog allemaal volop gedroogde vruchten, appeltjes en derge lijke. Er waren verder eieren te koop, en vis (maar ingevroren vis, die ook weer in van die vor meloze stukken werd gehakt, en gedroogde of gerookte vis, in ieder geval geen vis waar je veel Nederlandse huisvrou wen warm voor zou krijgen), en een soort worst „naar Tsje chische aard", maar daar wisten de Tsjechen vermoe delijk niets van. Ik had intus sen trek gekregen in koude melk (klok-klok-klok) en ge lukkig zag ik in de etalage van de winkel die met koeien van letters meedeelde dat er MOLOKO werd verkocht, een pak gepasteuriseerde melk staan. Ik ben een melkfijnproeverge steriliseerde melk kan ik al nauwelijks door de keel krij gen. dus ik vroeg bij de kassa gepasteuriseerde melk eén liter, betaalde 28 kopeke (84 cent), begaf me met het bonnetje naar de verkoopster die in snel tempo blikjes melk verkocht (de man voor me ging met een net met twaalf blikjes naar huis), en zei dat ik blij gemaakt kon worden met gepasteuriseerde melk. Ze schoof me zo'n blikje toe. Ik zei dat ik een pak melk wou, ge woon om op te drinken. Dat bracht haar in grote verwar ring. Ze zou gaan vragen wat ze daar mee aanmoest. Ze liet haar andere klanten in de steek en begaf zich naar achteren. Na een tijdje kwam ze terug met een glas en zo'n ouderwetse blik-openhakker en begon eigenhandig toch zo'n blikje open te wrikken. Omdat er alweer een stoet mensen stond te wachten, zei ik dat ik dat zelf wel deed. In mijn verwarring sneed ik de deksel helemaal open, hoewel ik de melk al door een gaatje in het glas had kunnen schen ken, waarna ik dapper begon te drinken. Want alle ogen waren nu natuurlijk gericht op kwatta: kapitalist uit het Westen dronk in melkwinkel blikjesmelk in een speciaal aangerukt glas, dat zagen ze warempel ook niet elke dag! Ik had intussen al gelezen dat het hier Letlandse gesterili seerde ongesuikerde melk be trof, een soort dunne koffie melk. met een ander smaakje, zodat het mij de grootste moei te kostte meer dan de helft door mijn keel te krijgen. Maar dat lukte dan toch. Het lieve meisje vroeg of het lekker was, ik liet dat min of meer in het midden, en ging dank baar groetend heen. Even verderop was gelukkig een zaakje waar voor 3 kopeke (9 cent) een fiks glas (kwart li ter) ,Jlusski kvas" verkocht wérd, een soort Rivella met Shandy-tic, en daarmee spoelde ik de smaak van de blikjesmelk ijlings weg. Maar natuurlijk niet het glas en de blikopener, die, ontsproten aan de Russische ziel, voor eeuwig een zoete herinnering zullen blijven... NICO SCHEEPMAKER MOSKOU - Er is geen schijn van kans, dat het hijsen van de nationale vlaggen en het spelen van de volksliederen in een afzienbare toekomst niet meer te beleven zijn tij dens de Olympische Spelen. Met name een aantal Westeu ropese landen streven er naar om deze nationalistische ten densen uit de Spelen te ban nen. De reden: het nationale chauvinisme, en dus de poli tiek, minder greep te laten krijgen op dit grootste sport- spektakel ter wereld. De Nederlander Kees Kerdel, lid van het Internationale Olympische Comité, moest het IOC-congres van gisteren echter berichten: „Een enor me meerderheid is er falie kant tegen de vlaggen en de volksliederen niet meer te gebruiken. Vooral de sterke nationalistisch ingestelde landen - en dan bedoel ik die van het Oostblok - en ook de 'jonge' landen, de ontwikke lingslanden zijn er fel tegen. Ook een aantal traditioneel ingestelde landen", zoals Kerdel het noemde, „zijn te gen". Daarmee worden dan landen als Spanje en de Zuid- amerikaanse naties be doeld. AMERSFOORT (ANP) - De voor laatste dag van de nationale zo- merkampioenschappen toonde dat de helden vermoeid raken en dat betekende weer nieuwe na men op de kampioensrol. Ed ward Maasdijk veroverde de sprintkroon op de 100 meter vrij heren, Berber Kamstra de 200 wisseltitel, Berjan Cornelisse was de uitzondering in de abomina bele 100 meter schoolslag heren en de jonge Jolande v.d. Meer streek het goud op op de 800 me ter vrije slag. De selectie voor de Europese jeugdkampioenschappen ver loopt echter allerminst naar wens voor de jeugdcoach Ruud Bee- len. Voor jongeren als Annemarie Verstappen en Hans Kroes be gint de lengte (totaal zes dagen) van de kampioenschappen en de gretigheid van het op alle num mers uitkomen zijn tol te eisen. Kroes viel dit keer buiten de me dailles. en moest op zijn konings nummer Edward Maasdijk laten voorgaan. De Lissenaar stond aan het begin van deze race voor zijn 20ste start. Voor Maasdijk was het de vierde. De Leidse sprinter, zonder spektakel door gedrongen tot de nationale he- rentop en in Rotterdam, vijf we ken geleden, net buiten de Olym pische afvaardiging gebleven benadert zijn sport als de volwas sen rekenmeester die niets voelt voor veel starterij. Een euvel waar velen in de zwemsport nog al eens mank aan gaan. In de serie noteerde de aanstaande student aan de Haagse academie voor li chamelijke opvoeding 53,99 en was toen al sneller dan Kroes. De geroutineerde en frissere Maas dijk had in de eindstrijd eigenlijk geen moeite met dc jonge HPC'er, hoewel zijn tijd iets min der Was. 54.35. MOSKOU - De Spanjaard Juan Antonio Samaranch heeft gisteren in Moskou een aardig verjaardagspresentje ge kregen. De steenrijke, voormalige „textielbaron" wordt vandaag precies zestig jaar en juist op de dag voor dit kroonjaar werd hij gistermiddag gekozen tot voorzitter van het Internationaal Olympisch Comité Hij is derhalve de opvolger van de huidige IOC-president lord Killanin, die acht jaar geleden in München deze hoge post aan vaardde. in functie. Wel kan ik zeggen dat ik erg optimistisch ben over de Olympische gedachte. De Olym pische beweging zal hoger en ho ger gaan". Op een voor de hand liggende vraag als: welke ideeën en idealen hebt u als nieuw IOC- voorzitter?, wenste hij niet in te gaan. „We moeten U dus volgen tot in Barcelona om daar een antwoord op te krijgen? riep een Amerikaanse verslaggever sar rend. Samaranch knikte diplo matiek. Waterpolodoelman Misdorpflen speler Jan-Evert Veer i\ Olympische dorp. Uiteraard ging hun belangstelling i Nu Juan Antonio Samaranch zijn doel heeft bereikt, kan hij zich volledig wijden aan het voorzit terschap van het Internationaal Olympisch Comité: in augustus legt hij de functie van ambassa deur in Moskou al neer. Met een voornamelijk indrukwekkend zwijgen zette Samaranch zijn nieuwe loopbaan in. De perscon ferentie na het (besloten) IOC- congres werd daardoor een anti climax en bijna lachwekkend. Nadat madame Monique Ber- lioux, de directeur van het IOC, bekend had gemaakt dat de Spanjaard gekozen was. beperk te Samaranch zich in zijn mai denspeech slechts tot enkele zin nen en ook de vragen ontweek hij. Hij liet slechts weten: „Ik ben wel iswaar nu gekozen, maar tijdens deze Spelen in Moskou bij ft lord Killanin nog president. Ik kom dus pas na de sluitingsceremonie Ambassadeur met verlof gestuurd MOSKOU (UPD- De Britse am bassadeur in de Sowjet-Unie, sir Curtis Keeble, heeft op uit drukkelijke wensvan premier Thatcher Moskou verlaten voor een zes weken durend verlof in eigen land. Keeble's tijdelijke absentie in de Rus sische hoofdstad maakt deel van de Olympische boycot door de Britse regering uit protest tegen de invasie in Af ghanistan. Keeble zei gister avond bij aankomst in eigen land. dat de Russen op zijn vertrek hoffelijkhadden ge reageerd. LEIDEN - Henny Koemans, in Ha- zerswoude terecht no. 1 geplaatst in het herenenkelspel B, kwam, zag en overwon in zijn eerste op treden in het 25-jarig jubileum- toernooi van de T.C. Hillegom. Tegen Pim Bakker had hij de za ken snel afgerond: 6-0, 6-2. Laatstgenoemde was in geen en kel opzicht opgewassen tegen de Voorschotenaar. Het ziet er toch wel naar uit dat hij in het jubi leum-toernooi van de TC "Hille gom" hoge ogen zal gaan gooien. De overige geplaatste spelers in dit moeilijkheden. De gebroeders Van der Capellen haalden de vol gende ronde zij het dat alleen Ar nold van der Capellen tegen Wou ter Kuyk snel klaar was: 6-0, 6-0. Herman van der Capellen trof in Bosman een tegenstander, die maar moeilijk tot capitulatie was te brengen en dat zegt wat tegen de zonder twijfel meest getalen teerde speler van de Van der Ca- pellen-familie. Herman won met 6-1, 5-7, 6-3. verder was het gisteren in Hillegom ook voor de als no. 8 geplaatste Marinus Brooshooft geen ge makkelijke zaak om zich te handhaven. Cornel Schrama dwong hem tot een uiterste krachtsinspanning en tot de laat ste slagwisseling was het niet ze ker wie aan het langste eind zou gaan trekken. Het werd Marinus Brooshooft met de score: 6-4,4-6, 7-5. Swoboda stuitte tegen Jan sen niet op moeilijkheden en won simpel: 6-2, 6-1. In het herendubbelspel B boden de Jong/Vloemans de eerste ge plaatsten Arnold van der Capel- len/Henny Koemans goede te genstand, maar het service-ge weld van de gedoodverfde kam pioenen en hun aansluitend vol leren was toch net iets teveel van het goede: 6-4, 6-3. Jammer was het voor de wedstrijdleiding dat de zeker niet kansloze tweede combinatie in het herendubbel spel B, De Jonge/Swoboda zich vanwege onvoorziene werk zaamheden van Swoboda terug moest trekken. Bij de dames in het enkelspel B viel gisteren een grote verrassing. De no. 1 geplaatste Ineke Kallenberg moest zich gewonnen geven aan op de kritieke momenten met meer durf spelende Anette van Eederen: 6—7, 3-6. De surprises waren daarmee nog niet uitver kocht. In het herenenkelspel C verloor de no. 8 geplaatste Peter Bauw verdiend van Willemse, in D als no. 1 geplaatst: 6-3,2-6,2-6. Enno Zimmerman bereikte de kwartfinale in het herenenkel spel C via een toch niet zo ge makkelijke zege (6-4, 6-4) op On- no Wassenberg. Minder proble men had de no. 2 geplaatste Roy Mooyman met Bert Blommen- daal: 6-3, 6-3. Marcel Vink, no. 7 gekwalificeerd op het wedstrijd schema, won van Daal (6-4, 6-2). Nog waren de surprises niet uit verkocht op Hillegom. Bij de da mes werd de no. 1 geplaatste Georgette De mm ink in het en kelspel C uitgeschakeld door Pe tra van Daalen; 7-5, 3-6, 2-6. Tot AMSTERDAM: "IK HAD EEN COMPLETE OFF DAY" WARMOND - Met een bloedende hand en de wetenschap dat hij een nieuw spinaker (kosten: on geveer 2000 gulden) moet kopen, kon er toch een gulle lach af van het gezicht van Peter Freeh. Want ook de Rotterdamse Regenboog zeiler had de nacht voor de vierde en laatste Holland-Friesland- ontmoeting niet durven dromen dat de 'thuisvloot' uit schijnbaar kansloze positie nog zou zegevie- ,Toen wij om 2.00 uur 's nachts naar bed gingen hield niemand van ons voor mogelijk dat Holland nog reglementair, dus zonder protesten, de eindoverwinning zou pakken", bekende Frech. „Wij hebben ook niets bespro ken, want maandag ging het zo rot dat we dachten: we gaan de laatste dag gewoon keihard varen In plaats van een avond te piekeren werd er driftig door de beman ningsleden van de vijf Hollandse Regenbogen gehost en gedron ken. In het feestgewoel zorgde oen stuk bierglas ervoor dat Frech de 60ste Kaagweek nooit meer zal vergeten. „Ik heb er een wond ter grootte van een winkel haak aan overgehouden. En dan toch nog met één hand goed zei- Het humeur van de stuurman van 'Naatje' leed duidelijk niet door het verlies van de spinaker van zijn boot "dat volledig naar de knoppen ging" en zijn bloederige hand. „Het is jammer dat het is gebeurd, maar die zege zegt mij veel te veel. Vroeger droomde je ervan om als kleine jongen uit te komen voor het Holland-team en de Friezen te verslaan". Dromen zal het lid van de Holland- plóeg mogelijk ook doen van de eindzege in de Kaagweek. De kans op een Hollandse overwin ning was praktisch verwaaid en alleen aan een theoretische kans mocht de ploeg van teamcaptain Hein de Goederen zich nog vast klampen. Dat bleek gisteren voldoende, want de sterke wind blies de vijf Hol landse Regenbogen als eerste over de finish. Tot overmaat van de ramp diende De Goederen ook nog twee protesten in, die beide werden goed gekeurd. Ook de protestcommissie oordeelde dat De Vries en Amsterdam een boei niet hadden gerond. Friesland-leider Amsterdam, die de drie voorgaande races met zijn ploeg had gewonnen, hield daar door een nare smaak aan de Kaagweek over. „Ik had een complete off day. Ik lag helemaal dood", verzuchtte de Nederland se kampioen. „Ik ga ook direct naar huis en bedank voor de invi- duele wedstrijd in de Regenboog. Bovendien vrees ik dat de mast van mijn boot elk moment kan afbreken". Na het treffen van gisteren moeten de ploegmaten van Amsterdam over ruim een week een 123 1/4-108 3/4 achterstand goedma ken op hun thuiswater. In Sneek vindt dan de tweede wedstrijd van de tweejaarlijkse strijd plaats. Uitslag: 1. Booy 2. De Goederen 2, 3. Frech, 4. De Groot, 5. Heineke, 6. Hof, 7. Hettinga, 8. Donker, Amsterdam en De Vries gedis kwalificeerd. Overige resultaten met tussen- haak jes de winnaar van de laatste race: Jeugd A: V.d. Spek (Ham); Cadetten: Drontmann (idem); 420: Clemens (V.d. Vooren); Flying Junior: Valk (De Jong); Solo: Van Grieken (Van Goever- den); Stern: Dagelet (gebr. Trompen); Laser M: V.d. Lans (idem); Valken: Molenaar (idem); Yngling: Hoek (idem); Schakel: Yntema (idem); Vrijheid: Den Oudsten (Kwikkers); Pampus: Van Tongeren (idem); Regen boog: Van Staveren (Heineke); Laser A: Nederveen (Breur); Olympia Jollen: Kagchelland (idem); 16m2: V.d. Kooy (Willem- sen); Voetsjollen A: Van Asselt (Van Weezenbeek) en Optimis ten: Verver (Hofkamp). HERMAN POOS de kwart-finale in het enkelspel C bij de dames drongen reeds door Marijke Guyt van de Katwijkse L.T.V. en haar plaatsgenote en niet geplaatste Ans Vink. De prestatie van de dag leverde gis teren in het toernooi van Alke made ongetwijfeld Hoogeveen in het enkelspel D door drie partijen op rij in zijn voordeel te beslech ten. Eerst won hij van Snellen berg (6-0, 6-0), vervolgens van Steyk (6-0, 6-2) en tenslotte van Van Amstel: 6-2, 6-0. Met die ze gereeks mag hij zeker als een van de kandidaten voor de toernooi zege in dit nummer worden aan gemerkt. In het herenenkelspel D werd ove rigens de no. 1 geplaatste Reind van Weyland uitgeschakeld door Zoetendaal; 2-6, 7-6, 3-6. Een partij, die de kijkers geboeid deed toezien was het gemengd- dubbelspel ijl C tussen waldo Jansen/Karin Strijk enerzijds en Maija van Kampen/Johan van Velzen anderzijds. De Leidsche- Hout combinatie Waldo Jansen/ Karin Strijk won met 7-5, na 5-2, en 6-3! Verder mag Harry van Veen in het wedstrijdgebeuren van gisteren in Alkemade voor het voetlicht worden gehaald. Ongeplaatst won hij eerst van Romberg (6-4, 4-6, 7-6) en daarna van Gerard van Willegenburg; 6-3, 7-6. met die resultaten verzekerde hij zich met Arbman en Waldo Jansen van een plaats in de kwartfinales van het herenenkelspel C. FRANK BONTE Argentijnse clubs in financiële moeilijkheden BUENOS AIRES (AFP) - Het Ar gentijnse voetbal kent, ondanks of juist dank zij de overwinning in het toernooi om het wereld kampioenschap in 1978, finan ciële problemen, die het goede verloop van de competitie be dreigen. Het grootste deel van de negentien verenigingen in de eerste divisie - in het bijzonder de toonaangevende clubs River Plate en Boca Juniors - gaat ge bukt onder de grote schulden last. De spelers hebben in som mige gevallen maandenlang geen salaris ontvangen. Enkelen van hen werden gewoon op straat gezet wegens de financië le problemen. River Plate, dat de ranglijst aan voert met vijf punten voor sprong, heeft een schuld van on geveer vier miljoen dollar (acht miljoen gulden). Dat forse bedrag werd voornamelijk veroorzaakt door de bouw van het nieuwe stadion, noodzakelijk vanwege het wereldkampioenschap in 1978. Bovendien kost het grote aantal contractspe.lers, onder wie verscheidene internationals (Ta- rantini, Passarella, Luque, Fillol en Diaz) de club handen vol geld. De schuld van Boca Juniors, ver reweg de populairste vereniging in Argentinië, is nog groter. Het negatieve bedrag op de balans schommelt rond de twaalf mil joen gulden. De belangrijkste oorzaak is de kwijnende belangstelling voor het voetbal. De Argentijnse sup porter koopt tegenwoordig liever een kleurentelevisie, dan dat hij naar het stadion trekt om zijn fa vorieten aan te moedigen. Na het wereldkampioenschap, dat zich in een overweldigende belang stelling kon verheugen, is de publieke belangstelling gestaag teruggelopen en alleen de "klas siekers" River Plate, Boca Ju niors en Independiente halen nog een behoorlijk gemiddelde. De enige oplossing voor het probleem lijkt 'de verkoop van spelers. Dat vult in elk geval de kas. Maar verkopen aan wie? Immers, alle clubs kampen met dezelfde problemen. Bovendien verbiedt de Argentijnse voetbal bond de verenigingen de beste spelers te verkopen aan buiten landse clubs. Het meest recente voorbeeld hiervan is Diego Ma- radonna, de 'blanke Pele', voor wie de Spaanse club Barcelona zelfs een bedrag van twaalf mil joen gulden over had. Spierpijn eist tol NIJMEGEN - Vele deelnemers aan de Vierdaagse van Nijmegen klaagde op de tweede dag over spierpijn. Het deelnemersveld werd gisteren met 643 personen gereduceerd. Van de wandelende protesterende actiegroep "Is het hier oorlog?", die tegen militaire elementen in het evenement is, zijn er nog negentien officieel in de strijd. De uit de deelnemers lijst geschrapte rolstoelgebruik- ster Joyce Houtzagers houdt ook nog vol. Göhr loopt wereldtijd COTTBUS (SID) - Drie dagen voor de opening van de Olympische zomerspelen in Moskou hebben de Oostduitse atleten bewezen klaar te zijn voor de massale jacht op Olympisch eremetaal. Op de eerste dag van de nationale kam pioenschappen in Cottbus den derde Marlies Oelsner-Göhr gis teren op de sprint naar de droom tijd van 10.79 seconden. Ruim onder haar wereldrecord van 10.88.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12