Van de Velde haalt alles uit kast Mindere goden nu op de voorgrond Zoetemelk: "Ik moest hem zelfs temmen" TOUR IN CIJFERS KUIPER CAPITULEERT DONDERDAG 17 JULI 1980 CAS EEN BEKENP VERSCHIJNSEL IN D£ WIELERSPORT; MET Wl£ QAN WEI"7! CMÊtehnmanpieov^^ AL GELD IN ZIET DUS OCM H IN DE £55 óKl-SCHOOL- M QM Vf SCHANSEN Jgfl BK ATTEMT/0N> f"Directeur JO Ift del& Cour® of j/ COMBINE kdlonellctje. r. IK ZIT ZAtCELUK IN DE SLAG MET NIEMAND MINDER CAN MONSIEUR E£UX LE VlTHAN t de grond in de buurt van de finish in Prapoutel.Niettemin veroverde PRAPOUTEL - De strijd om de eerste plaatsen van het algemeen klassement wordt in de achter hoede uitgevochten. Nota bene in de Koninginneritten van de Ron de van Frankrijk mogen de klein tjes ritten winnen, terwijl de af schuwelijke Alpencols normaal gesproken een geweldige slijta geslag zouden moeten zijn voor de vedetten. In de zwaarste etap pes over het dak van Frankrijk sparen zij zich echter voor de tel kens bikkelharde finale, in de hoop daarin wat winst op de con currentie te kunnen boeken. Hoe fraai en zinderend de slotfase ook elke keer is, voor de Ronde van Frankrijk blijft het toch een geweldige aanfluiting dat het ge vecht waar het werkelijk om draait kilometers achter onbe duidende knechtjes wordt uitge vochten. Na drie Alpenritten kun je je dan ook afvragen wat er Loos is met de Tour. Jos de Schoen- maecker, Mariano Martinez en Ludo Loos op het erepodium. Hoe bestaat het? Joop Zoetemelk zelf gaf het ant woord. „Ik ben geen Eddy Merckx, die per se alles wilde winnen. In deze Ronde heb ik al een etappe gewonnen en daar PRAPOUTEL-Joop Zoetemelk kan de Tour bijna niet meer verliezen. De wijze waarop hij in de Alpen-etappe over drie cols van de eerste categorie, plus een paar andere lastige stijgingen, zijn voorsprong op Raymond Martin en Hennie Kuiper vergrootte, was grote klasse. Daaraan deed het feit dat Martin in de slotfase door tegenslag de aan sluiting met Zoetemelk verspeelde weinig af. Want de Fransman, die Hennie Kuiper van de tweede plaats stootte, had andere en gro tere plannen dan alleen maar meegaan in het wiel van de gele truidrager. Het tempo in het uitgedunde groepje kopstukken, achter de ontsnapte ritwinnaar Ludo Loos en de vlak voor de finish nog ach- De Tour morgen INDIVIDUELE TUD RIT I8juli-20eeh- 34km^fPAR-1JS St-ETIENNE terhaalde Noor Jostein Wilmann, werd evenwel zo hoog gehouden door Johan van de Velde, dat er eenvoudig geen kans meer be stond om nog aan te vallen. „Af en toe moest ik Van de Velde zelfs temmen", zei Zoetemelk lachend over de fenomenale hulp van de Westbrabander. „Trouwens, eer der op de dag hebben ook de an dere jongens geweldig voor mij gewerkt". Zoetemelk was groots. Van de Vel de nog grootser. Zo en nietanders moest geconcludeerd worden na de bikkelharde strijd op de flan ken van achtereenvolgens de Col de Barioz en de beklimming van Prapoutel-les-sept-Laux. Tijdens dit gevecht verbleekten de in spanningen die het rennersveld eerder had moeten leveren, toen achtereenvolgens over de Col de Chatillon (23 km), Col de la Co- lombiére (53 km), Col des Aravis (77 km) en Col de Champlaurent (145 km) was getrokken. Daar bleven de favorieten nog in el- kaars gezelschap of herstelden zij snel de geringe onderlinge ver schillen. Dat Ludo Loos reeds na een uur koers de ontsnapte Spanjaard Fernandez als koploper afloste en vervolgens liefst 155 km, tot aan het eindpunt, in de spits vertoef de, waarvan het overgrote deel in gezelschap van de Noorse Tour debutant Jostein Wilmann, inte resseerde Zoetemelk allerminst. Niet de etappe, maar de gele trui telde. Een aanval van Kuiper in de eerste hairpins van de Col de la Colombière werd afgeslagen door Knetemann. Toen Ray mond Martin eveneens aan het demarreren sloeg, herstelde de leider van het klassement in hoogst eigen persoon de or de. Valpartij In de beginfase van de strijd was PRAPOUTEL - De uitslag van de acht tiende etappe van Morzine naar Prapou tel over 196 kilometer is: 1. Ludo Loos (Bel-Lefevre) 5 uur 52 mi nuten en 46 seconden, 2. Robert Alban (Fra-Crepel) 5.58.05, 3. Joaquim Agos- tinho (Por-Altig) 5.58.06, 4. Lucien van Impe (Bel-Lefevre) 5.58.07, 5. Joop Zoe temelk (Ned-Post) z.t., 6. Jostein Wil mann (Noo-Altig) 5.58.11, 7. Johan van de Velde (Ned-Post) 5.58.22,8. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) 5.58.49, 9. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) 5.59.33, 10. Ludo Peeters (Bel-Godef- root) 5.59.56, 11. Criquelion (Bel-De Kimpe) 6.06.12, 12. Maas (Ned-De Bruy- ne) 6.00.26, 13. Thevenet (Fra-Perurena) 6.00.37, 14. Kuiper (Ned-De Muer) 6.00.41, 15. Nilsson (Zwe-Danguillaume) 6.01.21,16. Martinez (Fra-Crepel) 6.01.34, 17. Plummer (Bel-De Kimpe) 6.01.43, 18. Julien (Fra-Lauwers) 6.01.49, 19. Seznec (Fra-Danguillaume) 6.02.04, 20. Ovion (Fra-Altig) 6.02.51,27. Oosterbosch (Ned- Post) 6.04.00,28. Lubberding (Ned-Post) z.t., 52. Jos Schippers (Ned-Lefevre) 6.12.20, 56. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) 6.14.03, 58. Leo van Vliet (Ned-Post) z.t., 79. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 6.17.43. PLOEGENKLASSEMENT: Lefevre (Loos, Van Impe, De het ook dat renners als Paul Wel lens en Bert Oosterbosch uitste kend werk leverden. Henk Lub berding liet zich (naderhand) evenmin onbetuigd. Geen won der dat Joop Zoetemelk de hele ploeg complimenteerde en dank te voor de steun. Over de massale valpartij na 132 kilometer waarbij zeker twee dozijn renners be trokken waren, sprak geen mens. Behalve materiaalschade had de ze massale tuimeling trouwens geen enkel gevolg. De grote dingen gebeurden pas toen het veld aan stukken werd gescheurd. Bernard Thevenet, Robert Alban, Jo Maas c.s. ston den aan de basis van het gevecht der giganten. Ze werden overi gens slecht beloond omdat ze te ruggepakt werden, waarbij een ontgoochelde Jo Maas („Ik was anders bij de eerste vijf geëin digd") een lekke tube en veel op onthoud voordat hij van nieuw materiaal werd voorzien, als ex cuus kon doen gelden. „Toen wij op de hoogte werden ge bracht van de zware val die de Belg Ronny Claes had gemaakt, waardoor hij naar het ziekenhuis moest worden vervoerd, zei Zoe temelk me dat ik nu weer op het punt stond de witte trui als leider van het jongerenklassement te veroveren", aldus Van de Velde over de ontknoping. „Eerder had immers Jean-René Bernaudeau de strijd gestaakt, waardoor ik reeds was opgerukt". „Niet de witte trui interesseerde mij overigens in eerste instantie, wel het gele tricot van Joop. Ik antwoordde hem dan ook dat ik er alleen maar op gebrand was om op de laatste col, waar de fi nish getrokken was, eens alles uit de kast te rijden. Ze zouden van goede huize moeten komen als ze Zoetemelk nog wilden aanval len". Johan van de Velde in volle actie. Joop Zoetemelk volgt hem nauwgezet. "Geweldig z hebben", sprak hij na afloop. te handhaven. Agostinho moest weliswaar een keer toch het hoofd buigen, maar hij kwam op bewonderenswaardige wijze te rug. Raymond Martin daarente gen kwam ten val. Het kostte hem ten opzichte van Zoetemelk 42 seconden. „Mijn bewondering voor Johan van de Velde groeide naarmate we dichter bij de finish kwamen", vertelde Zoetemelk. „Nog voor dat we de Noor Wilmann achter haalden. heb ik af en toe geroe pen dat hij het iets rustiger aan mocht doen. Het leek wel alsof Johan onuitputtelijke krachten had. Geweldig, zo'n renner aan je zijde te hebben". Zoetemelk genoot. Van de Velde en de overige Raleighs evenzeer. In het geel en in het wit beginnen ze aan de laatste vier dagen van La Grande Bouclé... Agostinho (Por-Altig) op 14.17, 8. Pierre AlleS Bazzo (Fra-Crepel) op 17.57, 9. Henk Lubberding (Ned-Post) op 18.10,10. Lu- Van de Velde haalde alles uit de do Peeters (Bel-Godefroot) op 18.34, 1 Alban (Fra-Crepel) op 20.04.12. Wilmann (Noo-Altig) op 20.55, 13. Johan van de Velde (Ned-Post) op 22.45, 14. Criquie- lion (Bel-De Kimpe) op 24.37, 15. Ovion (Fra-Altig) op 26.06, 61. Van Impe (Bel- Lefevre) op 30.09, 17. Bernard Thevenet (Fra-Perurena) op 30.48, 18. Loos (Bel- Lefevre) op 31.03, 19. Maas (Ned-De Bruyne) op 34.23,20. Belda (Spa-Crasco) op 36.33,21. Busolini (Fra-Altig) op 40.53, 43. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 1.00.47,45. BertOosterbos (Ned-Post) op 1.02.4. 60. Leo van Vliet (Ned-Post) op 1.6.31,65. Jan Jonkers (Ned-Lauwers) op '".53, 83. Jos Schipper (Ned-Lefevre) kast. Hij sleurde dend tempo aan het groepje, dat de een na de ander door de ach terdeur verdween. Hennie Kui per was zelfs al bezweken op de Col de Barioz, die als een aanloop naar Prapoutel kon worden ge zien. Uiteindelijk waren, behalve Zoetemelk en Van de Velde, al leen Lucien van Impe, Alban Martin en Agostinho in staat om zich in het voorste gelid (achter Ludo Loos en Jostein Wilmann) PRAPOUTEL - Hennie Kuiper heeft de capitulatie getekend. In de ijle lucht van Prapoutel gaf h ij zich gisteren gewon nen. Het Nederlandse duel in de Ronde van Frankrijk - zo daar in de afgelopen dagen al sprake van was-is voorbijIn de laatste drie etappes heeft Kuiper telkens meer tijd ver speeld aan Joop Zoetemelk,en gisteren, tijdens de laatste be klimming, was de dreun zo hard dat hij niet anders kon dan het hoofd buigen. Moegestreden Hennie Kuiper is duidelijk moegestreden. Hij, die het on bezonnen werk niet uit de weg gaat. loste gisteren in de laat ste klim als een debutant en moest renners als Thevenet, Maas, Peeters, Wilmann en Alban voor laten gaan. Zijn hoogtepunt lijkt voorbij. ,Jk heb aangevallen op de Co lombière. Sommigen zullen dat vroeg vinden, maar an ders zeggen ze weer dat ik niets onderneem. Op alle cols ben ik daarna met de eersten bovengekomen. Behalve op de laatste. Martin kan enorm ac- celeren en dat versnellen ligt mij niet. Ik blokkeerde daar na volledig in een bocht". Voor hem ging het te hard. „Ze zijn geweldig rap naar boven gereden. Van de Velde was werkelijk magnifiek en Joop had ook een bijzonder sterke dag. De hele ploeg rijdt trou wens enorm goed'. Een groot verschil met zijn eigen equipe Peugeot, die hij overigens gaat verlaten (..Er moet met DAF nog' het een en ander worden doorgepraat"). Vrij wel de hele formatie was ach terin te vinden. Jk verwijt die jongens niets. Er veel nieuwen bij, maal door zitten Vechten Volstrekt alleen zal hij dan ook moeten vechten voor een tweede plaats. Waar kan dat beter dan in een tijdrit? Kui per: ,JJet tijdverlies van van daag hoeft niet fataal te zijn voor die tweede plaats. Nor maal gesproken moet ik in de tijdrit een minuut sneller dan Martin kunnen zijn. Maar je weet niet of die tweede plaats hem vleugels geeft. Het wordt een tijdrit met vraagtekens. In elk geval is de strijd inte ressanter dan de afgelopen jaren". ben ik tevreden mee. Ik heb nu de gele trui en zal die verder tactisch verdedigen". Na tien Touren heeft hij er geen behoefte aan om het publiek te plezieren met het risico daarvoor in de laatste week misschien nog een zware tol te moeten betalen. "Alleen", stelde hij, „wanneer iemand van voor in het klassement gaat demarreren zal ik reageren. Verder mogen ze allemaal hun gang gaan". De lijn Merckx-Hinault wordt niet voortgezet. Zij hadden een ge weldige manifestatie-drang en wilden in de bergetappes het liefst zoveel mogelijk voorsprong pakken. Zoetemelk niet. Waar schijnlijk omdat hij zich toch ze ker voelt. In de afgelopen dagen is wel duidelijk geworden dat de tegenstanders al blij zijn het tan dem Van de Velde-Zoetemelk te kunnen volgen. Aanvallen komt niet in hun hoofd op. Ze zouden hun eigen graf delven. Met de Tour is dus niets Loos. Wel met de evenwichtigheid van het deelnemersveld. Zoetemelk rijdt in een ontketende postkoets naar Parijs, met beurtelings Wellens, Lubberding, Knetemann, Oos terbosch en Van de Velde op de bok. De ploeg concentreert zich op enkele verdwaalde 'mede- kanshebbers', die inmiddels volledig in de tang zitten. De kleineren ruiken hun kans. Zo ging het ook met Ludo Loos. Sinds 1976 beroepsrenner en nog altijd zonder een overwinning. „Ik hoorde gisteravond", vertel de de gelukkige Loos (25 jaar, ge trouwd, vader van twee kinderen en woonachtig in het nabij de Nederlandse grens gelegen Es sen), „dat ze gelijk vanuit het ver trek wilden gaan aanvallen. Daar moet ik bij zijn, dacht ik. In de rit naar Morzine had ik het niet te best gedaan, het was mijn slecht ste dag in de Tour, en nu wilde ik me voorin laten zien". Met de Noor Jostein Wilmann vormde hij net over de top van de Col de la Clombière een vluch tersduo en hij hield dat 160 kilo meter vol. „Aanvankelijk liet ik hem het werk doen, omdat ik meende dat hij een betere klim mer was dan ik. Toen dat niet zo bleek te zijn heb ik zelf het tempo overgenomen en moest hy los sen. Pas aan het begin van de voorlaatste col heb ik geloofd dat ik zou slagen, maar zeker wist ik het pas op vijf kilometer voor de streep". Uitzinnig van vreugde werd hij daar ontvangen. De verrassende triomfator van een rit met drie cols van de eerste categorie. Wel iswaar was hij bergkoning in de Ronde van Spanje van 1977, het zegt niet alles over zijn capacitei ten. „Dat was namelijk mijn schuld niet. De echte leider was ziek geworden. Daarom telt dat voor mij niet mee. Dit wel. Want een overwinning... Ik wist niet wat dat was". Bernaudeaii haakt af LA CLUSAZ (ANP) - Jean-René Bernaudeau is gisteren, een week nadat zijn kopman Bernard Hi- nault besloot de tour verder voor gezien te houden, afgestapt. Na 69 kilometer in de achttiende etappe van de Ronde van Frank rijk. van Morzine naar Prapoutel- les-Sept-Laux. staakte de 24-jari- ge Fransman de stryd. 1.44.11. 24.12.14. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Joop Zoetemelk (Ned-Post) 93 uur 31 minuten en 5 seconden. 2. Raymond Martin (Fra-Danguillaume) op 5.22, 3. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) op 5.39,4. Johan de Muynck (Bel-De Kimpe) op 8.27, 5. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Dan- ALGEMEEN MENT: 1. Danguillaume 387 uur vier minuten en 4 seconden. 2. Post 387.11.16, 3. Altig 387.32.2, 4. De Kimpe 387.51.19, 5. De Muer 387.59.27. 6. Crepel 388.00.59, 7. Godefroot 388.11.08, 8. Guimard 388.52.11, 9 De Bruyne 388.58.38,10. Le fevre 389.09.52, 11. Perurena 389.31.26, 12. Lauwers/Oubron 390.58.32. PUNTENKLASSEMENT 1. Rudy Pevenage (Fra-De Bruyne) 140, 2. Ludo Peeters (Bel-Godefroot) 126. 3. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) 109,6. Leo van Vliet (Ned-Post) 80, 9. Zoetemelk (Ned- Post) 67. BERGKLASSEMENT: 1. Raymond Martin (Fra/Danguillaume) 180, 2. Ludo Loos (Bel/Lefevre) 151, 3. Sven-Ake Nilsson (Zwe-Danguillaume) 138, 5. Zoetemelk (Ned-Post) 105. MeeeieuRS L£S COUREURS EEN s-ss S/a SOAXU-SCHANS XONPO/1 a r HOE HEBAE /■XP ELKAAR 6EKRE6EM SIMOh) öMAkE LOOS

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11