Engeland koopt de Trident Beroepsverbod bij Westduits liberaal dagblad Schmidt bezorgd over aarzeling België en Nederland Kissinger- steunt Reagi an Arabische delegaties lopen weg tijdens rede mevrouw Sadat Vruchteloos overleg eindigt in gekibbel Uitbundige viering kroonjaar Britse koningin moeder WOENSDAG 16 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 9 Moderniseren kernwapens BONN (Reuter/UPI) - Bonds kanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland heeft gis teren zijn bezorgdheid geuit over de "aarzelende houding van sommige Westeuropese landen enkele van de 572 Amerikaanse Pershing II en Kruisraketten op hun grond gebied te stationeren". Na een gesprek met premier Pierre Werner van Luxemburg zei de Westduitse bondskanse lier dat de Westeuropese lan den hun beslissing het kern arsenaal van de NAVO te mo derniseren niet mogen af zwakken nu de Sowjet-Unie bereid is over wapenbeper king te praten. Zowel Schmidt als Werner uitten hun bezorgdheid over de aar zelende houding van sommi ge Westeuropese landen in deze. Afgelopen december nam de NAVO het besluit verouderde in Europa gestationeerde kernraketten te vervangen door Pershing II en Kruisra ketten en koppelde aan dit besluit een aanbod aan Mos kou over wapenbeheersing te praten. Met de plaatsing van deze nieuwe raketten zal in 1983 worden begonnen. Zo wel Nederland als België maakten een voorbehoud ten aanzien van plaatsing op hun grondgebied. Helmut Schmidt, die twee we ken geleden na besprekingen met Russische leiders uit Moskou terugkeerde met een aanbod van het Kremlin met Washington te gaan praten over beperking van kernwa pens in Europa, legde de na druk op het belang dat de NAVO erbij heeft te blijven bij zijn kernwapenbesluit, terwijl het bondgenootschap het Russische voorstel be kijkt en ook tijdens de be sprekingen. Er kunnen alleen serieuze be sprekingen worden verwacht als voor de aanvang ervan en tijdens gesprekken het Wes ten er geen twijfel over laat bestaan dat het zowel het eer ste deel van het NAVO-be- sluit (modernisering kernar senaal) als het tweede (aan bod tot onderhandelingen) uitvoert. vs De VS zijn bereid de voorberei dende besprekingen met de Sowjet-Unie over het beper ken van de in Europa gesta tioneerde kernraketten voort te zetten. Die voorbereiding zal wel een enorme taak zijn. Dit heeft de Amerikaanse on derminister van buitenlandse zaken. Warren Christopher, gisteren in Brussel gezegd, waar hij een speciale zitting van de NAVO-raad bijwoon de. De Amerikaanse onderminister verklaarde op een persconfe rentie dat de VS zo spoedig mogelijk een begin willen maken met die besprekingen omdat dat erg belangrijk kan zijn voor Europa en de mens heid. De besprekingen vor men een enorme taak, waar voor intensief overleg met alle NAVO-landen is vereist. De VS staan op het standpunt dat dergelijke voorbereiden de besprekingen zouden moeten leiden tot onderhan delingen in het kader van SALT 3 (over beperking van strategische wapens). Warren Christopher legde er de na druk op dat de besprekingen met Moskou in een eerste fase geconcentreerd zouden moe ten worden op de Eurostrate- gische wapens. De Sowjet- Unie heeft gezegd ook de vooruitgeschoven Ameri kaanse kernwapens (de zoge naamde forward-based sys tems) er bij te willen betrek ken. Christopher vatte dit echter niet op als een voor waarde vooraf, maar eerder als een verklaring welke posi tie de Sowjet-Unie bij het be gin van de besprekingen zal innemen. De VS blijven van mening dat deze vooruitge schoven kernwapens buiten de voorbereidende bespre kingen moeten vallen. Een van de grootste problemen bij de besprekingen zal zijn, zo voorspelde hij, vast te stellen wat precies onder dit systeem valt. (Van onze correspondent Hans Amesz) BONN - Voor de eerste keer in de geschie denis van het Westduitse „radikalenbe- sluit" van 1972 is iemand door een privé- onderneming ontslagen omdat zij lid is van de Duitse communistische partij (DKP). Het betreft de 29-jarige alleen staande moeder Uta Stahl. Op 20 juni vertelde de directeur van de „Stuttgarter Zeitung", dr. Mossnér, haar dat zij moest verdwijnen omdat zij DKP-kandidaat was voor de gemeenteraadsverkiezin gen. Uta Stahl, die tot dan toe tot volle tevre denheid op de afdeling honoraria had gewerkt: „Ik was stomverbaasd. Toen zei de directeur tegen mij dat ik het beste zelf ontslag zou kunnen nemen en daar weinig ophef van moest maken. Ik be greep dat ik niet alleen ontslagen was, maar dat ik ook van mijn rechten moest afzien. Uitsluitend om een getuigschrift te krijgen waarin misschien zou staan dat ik goed heb gewerkt. Toen werd ik heel boos en zei hem heel duidelijk: „Ik neem geen ontslag". Uta Stahl heeft inmiddels bezwaar aange tekend bij de rechtbank. Krantendirec teur Mossner wil desgevraagd niet meer zeggen dan dat vele berichten in de Duitse pers op zijn minst onvolledig zijn. „Wij geven geen informatie. Het gaat hier om een interne zaak", aldus Moss- De zaak-Stahl is des te opvallender en schrijnender omdat de Stuttgarter Zei tung bekend staat als een liberale krant, die altijd veelvuldig kritiek heeft uit geoefend op de praktijk van het zoge naamde beroepsverbod. Volgens het redactiestatuut is de „Stuttgarter" een „onafhankelijke, boven de partijen staande liberale krant, die zich inzet voor de verwezenlijking van de mensenrech ten, de binnenlandse en buitenlandse vrede, de Europese samenwerking, staatsburgerlijke vrijheid en sociale ge rechtigheid". Uta Stahl zegt dat dit weliswaar alleen maar voor redacteuren van de krant geldt, niettemin vindt zij dat de krant al deze mooie woorden in de goot gooit. „Hoe is het dan met mijn vrijheid als burger gesteld als ik niet eens meer voor de gemeenteraad kandidaat kan zijn zonder dat ik word ontslagen". De ondernemingsraad en de redactie zijn het met haar eens. Ruim 35 journalisten en evenzovele administratieve krachten hebben een protestbrief ondertekend, waarin onder andere staat „Als werk nemers alleen al worden ontslagen om dat zij zich voor een partij inzetten, die tot nu toe door geen enkele rechtbank verboden is, dan beschouwen wü dat als in strijd met de liberale opvatting die de ze krant altijd heeft verkondigd". Directeur Mossner is daar niet erg van on der de indruk. En de redactie hult zich nu eveneens in zwijgen. Uta Stahl: „Het is ongelooflijk schadelijk voor het aan zien van de krant als de praktijk in eigen huis alle mooie woorden uit hoofdarti kelen logenstraft." Modernisering kern bewapening aanslag op Britse schatkist LONDEN (AFP/Reuter/GPD)- Groot-Brittannië heeft be sloten zijn strategische kernbewapening te modernise ren door de aankoop van Amerikaanse Trident-1 raket ten en de bouw van vier of vijf atoomonderzeeërs waar vanaf de raketten moeten worden gelanceerd. Dit heeft de Britse minister van defensie, Francis Pym in het La gerhuis bekendgemaakt. Het "Trident-systeem" zal in de ja ren negeritig de vier met Polaris A-3 uitgeruste onderzeeërs moe ten gaan vervangen. Minister Pym kondigde aan dat de ver vanging van de Polaris vijf mil jard pond (ongeveer 23 miljard gulden) gaat kosten. De onder zeeërs zullen in Groot-Brittannië worden gebouwd evenals de atoomkoppen waarmee de Tri dent wordt uitgerust. Over de bouw van een vijfde onderzeeër zal pas over twee of drie jaar wor den beslist. In de Britse Labourpartij is op nieuw een conflict ontstaan tus sen de linker- en de rechtervleu gel over de plaatsing van de om streden Kruis-raketten in Enge land. De Labour-schaduw-minis- ter voor defensie William Rod- gers, heeft in een brochure de Conservatieve regering gesteund in het voornemen 160 van deze raketten in de komende driejaar op Britse bodem te stationeren. Rodgers werd onmiddellijk aange vallen door de linkervleugel van zijn partij, die nu zijn aftreden heeft geëist op een bijeenkomst van veertig leden van de zgn. Tri bune-groep. Er is zelfs een offi ciële motie ingediend, die de ko mende week ter discussie wordt gesteld en waarin door ex-pre mier James Callaghan formeel om Rodgers' aftreden wordt ge vraagd. De brochure van Rodgers bepleit grotere steun voor de NAVO, maar tegelijkertijd neemt het een geserveerde houding aan in de kwestie van de vervanging van de Polaris-raketten, maar alleen omdat de vernieuwing van de huidige generatie Polaris-wa- pehs de Britse schatkist te veel zou kosten. Het boekje zegt ook dat wanneer de Sowjet-Unie be reid zou zijn de bewapenings wedloop en de modernisering stop te zetten, Engeland hetzelf de zou doen. Inmiddels heeft volgens de La bourpartij een opiniepeiling uit gewezen dat twee derde van de ondervraagden in Engeland het ermee eens is dat er ten behoeve van de Britse defensie raketten in Engeland worden gestationeerd, en dat maar een vijfde daartegen was. De Britse deelneming aan de NAVO, aldus Rodgers, gebeurde op initiatief van de Labourpartij en hij wilde de indruk voorko men dat zijn brochure gezien zou worden als een pacifistisch do cument. Het conflict tussen hem en de lin kervleugel van ex-minister Tony Benn illustreert opnieuw dat de Labourpartij zich in een belang rijke fase bevindt van mogelijke veranderingen die het aanzien van Engeland drastisch kunnen veranderen, mocht Labour weer aan de macht komen. DETROIT (Reuter) - De vroe gere Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Hen ry Kissinger, heeft gisteren op de Republikeinse conventie in Detroit zijn steun gegeven aan Ronald Reagan als kan didaat voor het president schap en gezegd dat deze be kwaam is op het gebied van de buitenlandse politiek. Reagan, die vandaag officieel kandidaat van de Republi keinen wordt, heeft geen er varing op het terrein van de buitenlandse politiek en heeft zich in het verleden krachtig gekeerd tegen die welke door Kissinger werd voorgestaan. Maar, op een persconferentie na een gesprek met Reagan ge vraagd of deze iets van bui tenlandse politiek afwist en ermee om kon gaan, ant woordde de oud-ministen "Ja". Reagan, maar hij vindt het hoog tijd worden dat er in het nationale belang een rege ringswisseling in Washington tot stand komt en wel een Re publikeinse in plaats van een Democratische. In brede kring is gespeculeerd dat Kissinger een plaats wil hebben in Reagans kabinet, maar de oud-minister zei gis teren dat hij daarvoor niet in Detroit was. Hij had hier met Reagan ook niet over gespro ken, zei hij. Een kandidatuur van Kissinger zou trouwens door de rechtervleugel van de Republikeinse partij met ge joel worden begroet, want hij heeft altijd moord en brand geschreeuwd over Henry's voormalige politiek van ont spanning met de Sowjet- Unie. Hetzelfde soort ongenoegen zou Reagan opwekken als hij George Bush, oud-ambassa deur bij de Verenigde Naties, zou kiezen tot zijn kandidaat voor het vice-presidentschap. Bush is ook directeur van de CIA geweest. Van Reagan is overigens gezegd dat hij twij felt aan de bekwaamheid van Bush voor het ambt. Een en quête in Detroit heeft uitge wezen dat ongeveer de helft van de Republikeinse af gevaardigden hem goed ge zind is. Eerste ronde Israël - Egypte: Twintig doden bij botsing twee treinen in Spanje MADRID (AFP/DPA) - Als gevolg van een botsing tussen een pas sagiers- en een goederentrein zijn gisteren in Noord-Spanje twintig mensen om het leven gekomen. Van de 50 gewonden zijn er twee ernstig aan toe. Even buiten het station van Torral- ba del Moral in de provipcie Soria botste de sneltrein Barcelona- Madrid op een goederentrein. De voorste wagons van de passa- gierstrein werden volledig ver nield. Oorzaak van het ongeluk is waar schijnlijk een verkeerde stand van het sein, die weer het gevolg kan zijn van een hevig onw< de streek gisteravond trof. AARDBEVING - In de Midden- griekse streek rond Volos, die vo rige week door een zware aard beving werd getroffen, heeft zich opnieuw een aardbeving voorge daan. Volgens de Griekse ster renwacht in Athene had deze schok een kracht van 4,8 op dc schaal van Richter. KOPENHAGEN (Reuter/AFP) - Op de tweede dag van de wereld vrouwenconferentie van de VN in Kopenhagen hebben alle Ara bische delegaties, gevolgd door een aantal andere, de zaal verla ten, toen mevrouw Sadat, echt genote van de Egyptische presi dent, gisteren het woord nam. De Egyptische presidentsvrouw was nog maar nauwelijks begonnen met haar rede, of ongeveer 25 pro-Palestijnse delegaties verlie ten de zaal. Allereerst vertrokken de Arabische landen, al gauw ge volgd door de afgevaardigden van de Oosteuropese landen, Iran en Albanië. Ook de delegaties van Cuba en enkele Afrikaanse lan den, waaronder Angola en Oe ganda, vertrokken. Zij wilden hiermee protesteren tegen de on dertekening van het vredesver drag tussen Egypte en Israël. Een Palestijnse vertegenwoordiger verklaarde later dat het pretest niet tegen mevrouw Sadat per soonlijk was gericht. De Arabi sche vertegenwoordigers gaven een verklaring uit waarin zij Egypte er van beschuldigden de positie van de Palestijnse vrouw schade toe te hebben gebracht door het ondertekenen van de akkoorden van Camp David. "Het Egyptisch-zionistisch ver bond heeft een negatief effect op de positie van de Palestijnse vrouw, zowel binnen als buiten het bezet gebied", aldus de ver klaring. In haar toespraak, waarvoor de overgebleven afgevaardigden luid applaudiseerden. zei me vrouw Sadat dat de ferentie van belang is voor het behoud van de wereldvrede, met name in Zuid-Afrika en de door Israël bezette Arabische ge biedsdelen waar de politieke si tuatie de vrouwen kwelt. Zij sprak dê hoop uit dat de Egypti sche pogingen uiteindelijk zullen leiden tot een "rechtvaardige, volledige vrede" voor alle volken in het Midden-Oosten. De voorzitster van de conferentie, de Deense Lise Osterdaard. bood, na afloop van de rede van me vrouw Sadat haar verontschuldi gingen aan voor het tumult. De vrouw van president Marcos van de Filippijnen, kondigde op de conferentie aan dat haar land op 17 juli de conventie zal onder tekenen om alle vormen van dis criminatie van vrouwen tegen te gaan. De regering van de Filip pijnen heeft een uit tien punten bestaand programma aangeno men ter verbetering van het on derwijs aan vrouwen en voor het afschaffen van discriminerende wetgeving. CAIRO (Reuter/UPI) - Egyptische en Israëlische afgevaardigden hebben gisteren drie dagen van vrijwel vruchteloze besprekin gen over Palestijnse autonomie in Cairo afgesloten met een openbare redetwist over de sta tus van Jeruzalem. De 14 maanden geleden begonnen onderhandelingen die negen we ken geleden door Egypte opge schort werden, waren zondag hervat met een bijeenkomst van de juridische commissie. In een gezamenlijk communiqué werd gezegd dat partijen het eens wa ren over een incomplete agenda van drie punten maar dat zij over andere punten geen overeen stemming konden bereiken. Op toekomstige bijeenkomsten zul len zij proberen een volledige agenda op te stellen. Op een persconferentie zei de Egyptische minister van staat voor buitenlandse zaken, Boetros Ghali, dat Israël in het geheel niet over Jeruzalem wilde spreken en bespreking van veiligheidskwes ties wilde uitstellen. Israëlische minister van justitie, Shmoeel Tamir, zei toen dat "Je ruzalem geheel de hoofdstad van Israël is en een integraal deel van zijn soevereiniteit uitmaakt. Daarom is het geen zaak waar over op het autonomie-overleg onderhandeld kan worden". De Arabische landen willen op een speciale spoedzitting van de al gemene vergadering van de Ver enigde Naties over de Palestijnse kwestie een resolutie indienen waarin een tijdschema wordt aangegeven voor de terugtrek king van de Israëlische troepen uit de in 1967 bezette gebieden. Dit heeft de permanente waar nemer van de Arabische Liga bij de VN, de Libanees Clovis Mak soud, gisteren bekendgemaakt. De dooi de Arabische landen ver langde spoedzitting zou op 22 juli moeten beginnen. Maksoud ver klaarde dat de Arabische landen al een ontwerp-resolutie hebben voorbereid. Hij wilde hierover geen bijzonderheden geven maar zei slechts dat het Arabische ini tiatief gericht is een "kwalitatieve ontwikkeling" op gang te bren gen in de inspanningen van de VN voor een oplossing van het Palestijnse vraagstuk. LONDEN (UPI) - Hoewel het ei genlijke feit pas 4 augustus plaatsheeft, heeft het populairste lid van het Britse koningshuis, koningin-moeder Elizabeth, gis teren haar tachtigste verjaardag gevierd. De hele natie vierde met haar mee. In Londen waren naar schatting 250.000 mensen op de been om de 'Queen-mum', zoals ze in de volksmond wordt genoemd, toe te juichen. Koningin Elizabeth had voor de gelegenheid ruim baan gemaakt voor haar moeder en haar voor een rit van Buckingham Palace naar de St. Paulskathedraal en te rug niet alleen een staatsierijtuig afgestaan, maar ook een escorte van de 'household cavalry." de in schitterende tunieken geklede koninklijke lijfgarde. De dankdienst in de St. Paulska thedraal - waarheen de koningin- moeder was vergezeld door haar oudste kleinzoon en troonopvol ger prins Charles - was oecume nisch. Voorganger was de bis schop van Londen, in wiens ge zelschap zich bevonden de pri maat van de Anglicaanse kerk en aartsbisschop van Canterbury, dr. Robert Runcie, de rooms-ka- tholieke primaat en aartsbis schop van Westminster kardinaal Basil Hume en de moderator van de generale synode van de kerk van Schotland. Dr. Runcie hield een lofrede waarin hij zei dat de koningin-moeder in een tijdperk van cynisme haar idealen had hooggehouden. Hij zei dat hij nog veel meer zou kun nen zeggen over de hoedanighe den van de vrouw die sinds 1923, 'op het midden van het schouw toneel" staat, maar hij citeerde liever haar eigen woorden in het voorwoord van een boek: "Wat uit het hart komt is zo moeilijk onder woorden te brengen". De queen-mum, even beroemd om haar glimlach als om haar grote hoeden met veren en bloemen, stelde het publiek ook gisteren niet teleur noch wat het een noch wat het ander betrof. Haar hoed was groot en was er een met ve- Na terugkeer van de dankdienst ir) de kathedraal verschenen de ja rige, de koningin, prins Philip, de prinsen Andrew en Edward, prinses Anne, prinses Margaret en de hertogen van Gloucester en Kent en hun hertoginnen op het balkon. Koningin-moeder Elizabeth werd verschillende keren teruggeroe pen en toen iemand op het plein het volkslied aanhief, werd dat in een machtig koor overgenomen. Prins Philip, gemaal van konin gin Elizabeth, hief zijn armen op en deed of hij de maat sloeg. Queen vrijdag terug naar VS WASHINGTON (AFP/UPI) - Ri chard Queen, de vorige week door Iran vrijgelaten voormalige vice-consul van de Verenigde Staten in Teheran, keert vrijdag naar Amerika terug. Dit heeft Edmund Muskie, de minister van buitenlandse zaken, gisteren in Washington meegedeeld. Tijdens een toespraak op zijn mi nisterie vertelde Muskie dat Hij met Queen had gebeld. Deze ver blijft op het moment in een mili tair ziekenhuis in het Westduitse Wiesbaden. De specialisten heb ben vastgesteld dat hij lijdt aan multiple sclerose. Queen blijkt niets geweten te heb ben van de mislukte Amerikaan se poging tot bevrijding van de gegijzelden in Teheran. Het onderwerp kwam terloops ter sprake in een gesprek met zijn vader, en Richard was zeer ver- GROOTSCHEEPSE ZUIVERINGSCAMPAGNE IN ZUID-KOREA SEOEL (Reuter) - De door militai ren gesteunde Zuid-Koreaanse regering heeft de grootste zuive ringscampagne aangekondigd die ooit in het overheidapparaat heeft plaatsgehad. De minister voor binnenlands bestuur, Jim Jong-Hiu, verklaarde dat 476U functionarissen van ministeries en administratieve organen in het ringscampagne" waren ontsla gen wegens corruptie en ineffi ciënt werken. Vorige week maakte de speciale commissie voor maatregelen voor de nationale veiligheid het ontslag bekend van 232 hoge functionarissen uit uitvoerende, gerechtelijke en wetgevende or ganen wegens corruptie en ande re onregelmatigheden. Onder hen bevinden zich de minister voor handel en industrie. Chung Chea-Suk en zes onderminister*. De door militairen gedomineerde commissie zei dat de ontslagen nodig waren om de staat te be veiligen. het recht op overleven van de bevolking te beschermen en de sociale stabiliteit te waar borgen. Dc uit 25 leden bestaande Cw.nuna- sie werd kort na de opstand in de zuidelijke stad Kwangjoe in mei van dit jaar ingesteld. De meeste ontslagen in de jongste zuiveringscampagne vielen bij het ministerie van binnenlandse zaken, waar bijr.a 3000 mensen het veld moesten ruimen, onder wie meer dan 1300 politicfunc-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9