Salaris minister in toekomst hoogst haalbare 'Oriëntatiegroep was vrij in doen en 1 alert Eisen zes en vier jaar tegen van heroïnesmokkel verdachte Turken 'Veiligheid op Rijnboten nog altijd onvoldoende' Test F-16 boven Wadden gaat door Voor politici en ambtenaren Jongen reed zijn broer dood in opwelling ROTTERDAM (ANP) - De officier van justitie in Rotterdam, mr. D. Hart. heeft gisteren gevangenis straffen van vier en zes jaar geëist tegen vier Turken die op 8 april in de Maasstad zijn gepakt met vijf kilo heroïne. Mr. Hart meende "forse" straffen te moeten eisen "om te voorkomen dat Nederland steeds grotere zuigkracht krijgt voor de handel in verdovende middelen". De officier van justi tie hield ook rekening met de zeer hoge straffen die in de ons om ringende landen op heroïnehan del staan. De in beslag genomen I partij was op de zwarte markt 2 miljoen gulden waard geweest. De zaak tegen de hoofdverdachte, de 28-jarige Emin B., werd op verzoek van diens raadsman voor nader onderzoek terug naar de rechter-c auto waarin de heroïne verbor gen had gezeten was op 5 april door de politie aangehouden om- dat hij allerlei gebreken vertoon- j de. Na aan een onderzoek te zijn onderworpen was de wagen op 8 april teruggegeven. B.'s raads man. mr. Doedens, vroeg zich af of "de politie modder in de ogen had gehad" of dat zij de auto met de heroïne opzettelijk had terug gegeven om zo een goede vangst te kunnen doen. "Als de terugga ve van de auto deel heeft uitge maakt van de taktiek van de poli tie en zij dus al eerder in had kun nen grijpen, dan zal dat moeten blijken uit de verhoren. In zo'n geval had mijn cliënt hier niet hoeven te staan", aldus mr. Doe dens. Op de zitting bleek dat alle vier in Rotterdam wonende Turken op drachten hadden gekregen van de in het Rotterdamse Rijnhotel logerende B. In zijn opdracht werd op 5 april de auto met he roïne die in de Claes de Vriese- laan geparkeerd stond, door de 27-jarige Yasar U. opgehaald. Nadat de auto door de politie in beslag was genomen ging Yasar de dinsdag na Pasen de wagen daar weer ophalen. De auto mocht niet meer rijden en de poli tie gaf het advies hem naar een garage in de Zwaerdecroonstraat te brengen. Daar kwam de 37-ja- rige Halil D. eraan te pas die als tolk fungeerde en uiteindelijk wel een "goedkopere" garage in Rotterdam-Zuid zou weten. Vol gens de officier hebben alle on derhandelingen plaatsgevonden in het koffiehuis van Halil. De auto werd naar een garage in de Joubertstraat gebracht. Het kostbare transport werd geëscor teerd door een auto. met daarin B., Yasar en Halil. In de garage kwam een zekere Kemal, die vol gens één van de verdachten een plaatwerkerij in Istanboel heeft, om met snijbranders het kastje te verwijderen waarin de heroïne verborgen was. "Toen pas wist ik waar ik mee te maken had", aldus Yasar, die beweert door Kemal te zijn bedreigd met een revolver. Kemal is spoorloos verdwenen. De heroïne werd in de garage over- gepakt in linnen tassen. De 27-ja- rige Yilmaz E. die in de buurt van de garage woonde, bracht de tas sen naar zijn huis. Hij werd in een auto gevolgd door Halil en de 31- jarige Masrur I. De laatste zou Yilmaz onder bedreiging met een pistool gedwongen hebben de heroïne bij hem thuis te bewaren. "Neem de zakken mee. anders maak ik je kapot", zo zou Masrur gezegd hebben. Van de Joubert straat naar Yilmaz huis in de Noordpoolstraat wemelde het toen echter al van rechercheurs. Enige tijd later werd er in Yilmaz' huis een inval gedaan en kon de heroïne in beslag worden geno men. Tegen Halil. Yilmaz en Ya sar eiste de officier vier jaar. Mas rur. die volgens de officier in Bel gië al eens is veroordeeld voor het in bezit hebben van zeven kilo heroïne, hoorde zes jaar tegen zich eisen. Alle vier de verdachten ontkenden ook maar iets van de heroïne te hebben afgeweten. Alles zou ge draaid hebben om de reparatie van de auto. waar tot hun stomme verbazing het spul uit was geko- De raadslieden van de verdachten waren unaniem van mening dat hun cliënten onschuldig zijn en dat het wettig en overtuigend bewijs niet geleverd kan worden. Uitspraak 29 juli. DEN HAAG (GPD) - De veiligheid van opvarenden op Rijnpassa giersschepen blijft onvoldoende gewaarborgd, ook na de stappen die minister Tuynman (verkeer en waterstaat) hierover onlangs heeft aangekondigd. Dit schrijft de PvdA-Tweede-Kamerfractie in antwoord op uitlatingen van de bewindsman. De fractie is van plan na de zomervakantie de r DEN HAAG-Hoewel de Tweede Kamerleden met vakantie zijn worden de groene bankjes in het parlement deze dagen regelmatig bevolkt. Een bezoek aaii de parlementsgebouwen behoort tot de toeristische attracties in Den Haag. Deze toeristen luisteren aandachtig naar de uitleg van de gids (rechts). ALMELO (GPD) - „Toen had ik geen controle meer over mijzelf'. Zo verklaarde gisteren bij de Al melose rechtbank de 19-jarige Enschedeër J. J. zijn in een im puls genomen fatale besluit om zijn i 8-jarige broer R. J. op 26 mei op een trottoir in zijn woonplaats aan te rijden. R. J. overleed een halve dag later in een zieken huis. Doodslag, concludeerde de officier van justitie, mr. C.J. Bleichrodt, die de indruk had dat de nog nooit veroordeelde verdachte niet echt de dood van zijn broer had gewild. Hij vond de straf toemeting bijzonder moeilijk en eiste na een soms op een pleidooi lijkend requisitoir 12 maanden waarvan vijf voorwaardelijk en drie jaar proeftijd met aftrek van bijna twee maanden voorarrest, toezicht en verbeurdverklaring van de auto. De broers J. waren met twee vrien den op de avond van eerste pink sterdag naar een discotheek in Oldenzaal gegaan, waar het ver trek moeilijkheden had opgele verd, omdat R. J. - zoals gewoon lijk - naast zijn broer, van wie de auto was, wilde zitten. Na een kwartier was het gezelschap ein delijk weggereden, maar in En schede waren, doordat R. J. twee keer aan het stuur had gerukt, ernstiger moeilijkheden ont staan. Er was geslagen, getrapt en R. J. had vernielingen aan de auto aangericht. R. J. was ten slotte naar huis gelopen. Tegen politiemensen, die door omwonenden waren gewaar schuwd, had verdachte gezegd: „Niets aan de hand". Hij was ech ter witheet weggereden. Toen hij een eind verder zijn broer had zien-lopen, was hij plotseling via een oprit op hem ingereden. „Ik was ontzettend kwaad en agres sief, zei hij. Pas in de politieauto had hij beseft wat hij had aange richt. Verdachte, die op het moment van zijn daad blijkens zijn psychia trisch rapport verminderd toere kenbaar moet worden geacht, had eerder moeilijkheden met zijn broer gehad. „Wispelturig, opvliegend, bazig en agressief bij toenemend drankgebruik", zei de officier, die zich uitvoerig over de jongste broer had laten voor lichten. Hij schetste verdachte op grond van de rapporten als een zachtaardige jongen, die met veel mensen een openhartig en goed contact kan leggen. Op verzoek van de familie had verdachte de begrafenis van zijn broer kunnen en mogen bijwonen. De raadsman, mr. H. Dijks. achtte doodslag niet bewezen en be pleitte oplegging van een zodani ge straf, dat zijn cliënt zo spoedig mogelijk op vrije voeten komt. DEN HAAG (GPD) - Het salaris dat een minister ontvangt (maximaal 13.541 gulden per maand) wordt het hoogste dat topambtenaren en politieke ambtsdragers in Neder land binnenkort zullen kunnen bereiken. Dat betekent dat enkele tientallen hoge functionarissen, die nu méér verdienen dan een minister, zullen moeten inleveren, sommigen zelfs enkele duizenden guldens (bruto) per maand. nu 15.392 gulden moet zelfs zeer fors inleveren, want ook hij gaat 12.410 gulden verdienen. In de twee na hoogste klasse komen onder anderen de secretarissen en directeuren-generaal van de ministeries, de leden van de Raad van State, de presidenten en pro cureurs-generaal bij de gerechts hoven, de griffier van de Tweede Kamer, de voorzitter van de we tenschappelijke raad voor de kernenergie, vice-admiraals en luitenant-generaals (11.776 gul den). de directeur-generaal van rijkswaterstaat (12.145 gulden), de burgemeesters van steden tussen 100.000 en 150.000 inwo ners (13.077 gulden), de voorzit ters van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid, de academische raad en de raad van advies voor het wetenschapsbe leid (13.589 gulden), en rectoren magnificus (12.377 gulden). Zij gaan allen maximaal 11.370 gul den verdienen en moeten dus ook inleveren. De gemeentesecreta rissen van de drie grote steden, de presidenten van de rechtbanken en de hoofdofficieren van justitie in die drie steden gaan er iets op vooruit. Zij verdienen nu 11.225 gulden per maand. In totaal gaat het om circa 300 func tionarissen, waarvan er nu een dertigtal meer verdienen dan het (maximale) ministerssalaris. Het is overigens niet de bedoeling dat de matiging van de ene dag op de andere zal worden ingevoerd. Het zal nog enkele jaren duren alvo rens de nieuwe schalen zijn geëf fectueerd. Wel wordt overwogen om „nieüwkomers" in deze func ties al direct op het nieuwe, veelal lagere salaris te laten begin- Dat blijkt uit de voorstellen voor matiging van deze topsalarissen die minister Wiegel (binnenland se zaken) aan het georganiseerd ambtenarenoverleg en de Twee de Kamer heeft gestuurd. Eerder werd al bekend dat minister Wiegel deze topsalarissen, die nu niet vallen onder de ambtenaren- regelingen, in de salarisschalen van het overheidspersoneel wil opnemen. Nu is ook bekend ge worden aan welke maxima de re gering deze nieuwe schalen wil binden. Er komen boven de be staande schalen drie i deze topfunctionarissen den opgenomen. AARDENBURG (ANP) - De burgemeester van het Zeeuwsvlaamse Aardenburg, drs. W. Lockefeer heeft gis teravond na overleg met het ministerie van justitie het uitwijzingsbevel getekend voor de elf Marokkanen die maandagmiddag in Aarden burg zijn aangehouden. Eerder op de dag verklaarde de heer Lockefeer nog. dat als zich een mogelijkheid zou voordoen waardoor de uitwij zing kon worden voorkomen, hij genade voor recht zou la ten gelden. "Ik heb geen re den kunnen vinden om het uitwijzingsbevel niet te on dertekenen", zei hij gister avond. De elf Marokkanen verbleven sinds veertien dagen op ver zoek van de Dominicus-kerk in Amsterdam in het vor- Aangehouden Marokkanen moeten weg mingscentrum Van Eeghen- huis in Aardenburg. De rijkspolitie te Oostburg die een anonieme tip had ont vangen over het verblijf van de illegaal in Nederland ver blijvende Marokkanen, kon de mannen maandagmiddag na een routinecontrole aan houden. Gistermiddag is de groep, die tijdelijk in het poli tiebureau van Oostburg ver bleef. met behulp van een tolk verhoord. De directie van het Van Eeg- henhuis en een aantal mede standers wil met behulp van een advocaat nog een laatste poging ondernemen de uit wijzing van de elf Marokka nen te voorkomen. Er zijn twee mogelijkheden: beroep aantekenen tegen de beslis sing bij de officier van justitie in Middelburg of het aan spannen van een kort geding. Men verwacht dat er gebruik zal worden gemaakt van het recht van beroep. In afwach ting van de behandeling van dit beroep zullen de elf nog in Nederland mogen blijven. De politie zoekt overigens naar een gepaste huisvesting voor de elf Marokkanen, die mo menteel over politiebureau's in heel Zeeuws Vlaanderen verspreid zitten. nister hierover nader aan de tand te voelen. De socialisten geloven dat de ver klaring, die de minister maandag in een televisie-interview aflegde, in tegenspraak is met de ant woorden die hij een jaar geleden gaf op vragen over deze zelfde zaak. Minister Tuynman schreef de Kamer in april vorig jaar dat het toezicht op de veiligheid van de passagiersschepen zodanig is, dat nadere maatregelen achter wege kunnen blijven. -~'n televisie-interview liet Tuynman afgelopen maandag echter weten zo spoedig mogelijk een 'brandbrief te zullen schrij ven aan de betrokken rederijen. Aanleiding hiervoor waren re cente berichten over de voortdu rende onveiligheid op passa giersschepen, die gebruikt wor den voor Rijnreizen. Ook zou de minister in internationaal ver band op strengere maatregelen willen aandringen. Het PvdA-kamerlid Castricum is tamelijk in zijn wiek geschoten naar aanleiding van de nieuwe opstelling van de minister. In een persverklaring wijst hij erop dat na zijn vragen van een jaar gele den niets op het punt van de brandpreventie veranderd is. Als gevolg van een televisiepro gramma (AVRO's Televizier) en een artikel in Elseviers Weekblad wil de minister kennelijk nu wel van zijn ongerustheid blijkgeven, aldus Castricum. Hij heeft over deze materie inmid dels ook schriftelijke vragen ge steld aan minister Tuynman en diens collega's Albeda (sociale zaken) en De Ruiter (justitie). Ook hierin eist Castricum dat de betrokken instanties ten spoe digste stappen ondernemen om te komen tot een verbetering van de brandveiligheid aan boord van de schepen. Midden in vakantieseizoen In de hoogste schaal zullen naast alle ministers worden opgeno men (met tussen haakjes hun huidige inkomen per maand) de commissarissen van de koningin (15.454 gulden per maand), de di recteur-generaal van de PTT. de vice-president van de Raad van State, de president van en de pro cureur-generaal bij de Hoge Raad (allen 14.800) en de burgemees ters van de drie grote steden (15.623 gulden). Deze mensen gaan in Wiegels voorstel dus al lemaal maximaal 13.540 gulden verdienen. De op één na hoogste schaal loopt in dat voorstel tot 12.410 gulden, wat betekent dat de staatssecre tarissen (nu 11.932 gulden per maand) er iets op vooruit gaan. en de burgemeesters van steden tussen 150.000 en 375.000 inwo ners (nu maximaal 14.533), de president van de algemene re kenkamer (12.465), de vice-presi dent van de Hoge Raad, de voor zitters van de afdelingen ge schillen van bestuur en recht spraak van de Raad van State (13.406 gulden per maand), luite nant-admiraals, generaals en de chefs van de diverse krijgs machtstaven (13.496 gulden), en enkele topambassadeurs (13.589 gulden) erop achteruit gaan. De voorzitter van de Rijnmondraad, Het kabinet heeft zich twee weken geleden al akkoord verklaard met deze voorstellen van minister Wiegel. Zij zullen nu in het amb- tenarenoverleg besproken wor den. Minister Wiegel heeft eind juni aan de Tweede Kamer toege zegd dat hij zal proberen in sep tember definitieve voorstellen over de topsalarissen aan het parlement te presenteren. nog steeds vast DEN HAAG (ANP) - De Neder landse verslaggeefster Els van Hout uit Amsterdam, die zon dagavond in Noord-Ierland is aangehouden krachtens de wet tegen het terrorisme, zit nog steeds vast in Belfast. Onno de- Haan van de stichting Hulp Noord-Ierland heeft dit gisteren meegedeeld. Volgens De Haan bevindt de jour naliste zich in "Castlereagh", een ondervragingscentrum van de politie. Verdere gegevens zijn hem niet bekend. De vrouw zou zijn gearresteerd op het moment dat zij in gezelschap was van vijfa zes andere vrouwen. Deze zijn niet aangehouden. Haar arrestatie zou inderdaad in relatie staan tot haar onderzoek naar de condities waarin de vrouwen in Noordierse gevange nissen verkeren, zo heeft de Noordierse politie volgens De Haan verklaard. DEN HAAG (ANP) - Het is niet mogelijk het testprogramma met de F-16 dat van 23 juni tot en met 7 augustus boven het Waddenge bied wordt uitgevoerd, naar een ander tijdstip te verschuiven. Minister Scholten van defensie heeft dit meegedeeld naar aan leiding van schriftelijke vragen uit de Tweede-Kamerfracties van PvdA en D'66. De kamerleden vroegen zich af of het testprogramma juist midden in het vakantieseizoen moest worden afgewerkt en of dit niet in strijd was met het regeringsbe leid als neergelegd in de nota Waddenzee. Volgens Scholten nemen de vijf NAVO-landen die F-16's hebben aangeschaft aan het programma deel. Het heeft tot doel procedu res te ontwikkelen die een opti maal gebruik van de F-16 waar borgen en het is verdeeld in een Amerikaanse en een Europese fase. Tijdens de Europese fase worden de resultaten van de Amerikaanse periode nagegaan en aangevuld met gegevens over het gebruik van de F-16, die spe cifiek gelden voor het operatie gebied van de deelnemende lan den in Europa. Het minister van defensie kon de oefeningen niet uitstellen tot na de zomervakantie, zoals de ka merleden verzochten, omdat de test van de F-16 volgens afspraak voor 1981 afgerond moet zijn. Doordat de Europese fase van de evaluatie van het toestel aansluit op de Amerikaanse, was het ook niet mogelijk eerder te beginnen met de oefeningen. De actiegroep "Bootactie Wadden zee" wilde tegen de schietoefe ningen een protestdemonstratie houden op Terschelling. Burge meester Blommenstein heeft dit echter verboden. Volgens hem wordt de gemeente overstelpt met dergelijke aanvragen en druisen de plannen van de actie voerders in tegen de belangen van het milieu zelf. De actiegroep wilde in de haven van West-Terschelling met spandoeken protesteren. Daarna wilden zij boven het schietterrein ballonnen oplaten om het vliegen onmogelijk te maken. Massale vissterfte bij Vlijmen VLIJMEN (ANP) - Een hoeveelheid cyanide in het viswater blijkt de oorzaak te zijn van de dood van tienduizenden vissen rond de gemeente Vlijmen, zo heeft laboratoriumonderzoek van het waterschap De Dom mel in Boxtel uitgewezen. Uit het onderzoek is gebleken dat de dodelijke concentratie een hoeveel heid cyanide van 0 4 milligram per liter water betreft. Ook is in het viswater een hoog gehalte aan zink geconstateerd. De combinatie zink met cyanide wordt volgens het waterschap gebruikt in de galvanische industrie bij het verzinken van metalen voorwerpen De bedrijven in het gebied die deze giftige afvalstoffen lozen, hebben van het waterschap inmiddels strenge eisen opgelegd gekregen, onder meer maatregelen op het gebied van de kwaliteit van het te lozen giftige water. MOLUKSE AUTORITEITEN OP AMBON: JAKARTA. AMBON - Molukse au toriteiten die belast waren met de opvang en begeleiding van de oriëntatiegroep-Aponno hebben ontkend dat de veiligheidsdien sten de groep bewegingsbeper king hebben opgelegd. De Zuid- molukkers hadden in tegenstel ling tot vorige oriëntatiegroepen meer bewegingsvrijheid, konden zelfs naar de eilanden gaan waar zij hun familie hebber. ..Het pro gramma kan wellicht zwaar rijn geweest, maar je komt per slot van rekening nier niet op vakan tie". zo zeggen de Molukse pro vinciale autoriteiten. De groep, zo worcit verder gezegd, heeft volop de vrijheid gehad, zij mocht gaan en staan waar zij wilde. Intussen toonde de in Jakarta ach tergebleven woordvoerder van de Aponno-groep, Daan Halattu. zich toch geschrokken dat enkele leden hadden gezégd dat ze in hun bewegingsvrijheid zijn be lemmerd en dat de oriëntatierei zen louter indoctrinatiereizen zijn. „Voordat ze naar Nederland vertrokken leek het erop dat de hele groep van tien ervan over tuigd was dat de RMS onmoge lijk kon bestaan op de Moluk- ken". aldus Halattu. In aanwezigheid van RMS-leider ir. Manusama nebben drie „dissi denten" op een persconferentie in Capelle aan den IJssel maan dag beweerd dat de groep „in hun doen en laten belemmerd werd door de Indonesische veilig heidsdiensten"; in tegenstelling tot hun zeven reisgenoten zeggen deze drie dat de „RMS-gedaehte nog steeds leeft op de Moluk- ken". Volgens Halattu hebben de RMS- leiders de jongeren al die tijd misleid. Hij wil nog langer in In donesië blijven om een studie te maken van de rol van ir. Manu sama tijdens de proclamatie var. de RMS. Velen zijn volgens hem door de „leugens' van de RMS- leiding de dupe geworden. Elly Pessereron. die vroeger samen met Daan Halattu tot de harde RMS-kern behoorde, verklaarde als haar mening dat „we vroeger een heel ander beeld hadden van Indonesië Nu hebben we het zelf gezien en zijn wij er nog meer van overtuigd geraakt dat een RMS op de Molukken onmogelijk le vensvatbaarheid heeft", aldus Pessereron. nog nauw verwant aan de militante RMS-predikant ds. Metiary. Dat velen onder de jongeren Indo nesië thans met een heel ander gezicht bekijken, komt volgens beiden omdat de „Indonesische ambassade in Den Haag de laat ste jaren opener is geworden en informatie geeft over de Moluk ken". Halattu. afkomstig uit Gro ningen. zegt dat hij tot 1977 een fervente RMS-aanhangcr was en in 1967 heeft meegedaan aan de anti-Indonesische betogingen In 1975 heeft hij de „minister van buitenlandse zaken van het Fre tilin (het Oosttimorese bevrij dingsfront) Ramos Horta. in con tact gebracht met de Molukse jeugdbeweging Pemuda Masje- rakat. In Parijs heeft hij later met het Fretilin besprekingen ge voerd, later ook in Den Haag. Ook waren er contacten geweest met de opm, de >iganii atie I'b poea Merdeka. een bevrijdings beweging op Irian Jaya. het voormalige West-Irian. Doel van al deze contacten, zo verklaarde hij, was te komen tot de realisatie van een groot-Melanesische re publiek. In 1977 echter, na zijn in tensieve contacten met Indone sië. begon het geloof in de haal baarheid van de RMS af te kal ven. Zijn mening veranderde volkomen na zijn bezoek in 1978. Nu wil Halattu. die de Neder landse nationaliteit heeft, niets liever dan Indonesiër worden. „Als de Indonesische regering dat goed vindt, wil ik dat nog morgen worden", zegt hij zonder Halattu meent verder dat alle Mo lukse jongens die in 1967 betrok ken waren bij de bezetting van de residentie van de Indonesische ambassadeur in Wassenaar, het zelfde proces hebben ondergaan als hij. Ook de jongeren van de treinkaping in Bellen koesteren diep in hun hart dezelfde gedach ten als Aponno en hij. maar. zo meent Halattu, ..zij znn nog ver legen om dat te uiten".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7