„Mijn ploegmakkers hebben mij gered Willy Alberti deelt 'Hollandse Nieuwe' uit Kuiper: „Ik heb nog niet alles verloren" „Wat een vak' JOOP ZOETEMELK BEPERKT VERLIES OP MARTIN, MAAR WINT OP KUIPER r>r> TOUR IN CIJFERS Jos Schipper verslaat (le bezemwagen Assists DINSDAG 15 JULI 1980 PAGINA 9 MORZINE - Zelfs de allesvragende strijd op de Galibier, Telegraphe, Madeleine en Joux-Plane had hem, evenmin als de achterstand van bijna vijf minuten, n.et uit zijn evenwicht gebracht. Hennie Kuiper was voor iedereen die het wilde bereid de voor hem minder gelukkige dag te analyseren. ..Ik sta nog steeds tweede", zei hij. ,.De Tour is nog niet afgelopen. Wat mij dit keer overkwam, kan Zoetemelk woensdag of donderdag meemaken. Behalve vermoeidheid speelt bovendien de te genslag een grote rol. Je zag hel zondag nog, tijdens de beklimming naar Pra-Loup. Zoetemelk kwam er goed uit. maar evenzeer had hij daar een gevoelig verlies kunnen incasseren. Het is bij iedere tegenslag altijd een zaak waar het gebeurt en hoe het gebeurt". Hennie Kuiper sprak in eerste instantie overigens niet zozeer over zijn eigen nederlaag, maar wel over de problemen waarmee Zoetemelk vanaf de start te kampen kreeg. .,Ik ben ervan overtuigd dat Joop een zware klap had moeten incasseren als de start niet op ruim acht kilometer van de top. maar aan de voet van de Galibier had plaatsgevonden. Wij zagen het onmiddellijk. Hij had de grootste moeite om te kunnen volgen. Voor mij leek het een kans. Daarom inspireerde ik een aanval met vrijwel alle andere belangrijke figuren van het klassement. Achteraf zeg ik hierover: misschien ben ik wel te vroeg en te fel in het offensief gegaan. Ik heb in ieder geval de tol betaald". Zonder een morele klap uit de eerste uren van de strijd als e voeren, wilde Kuiper tevens kwijt dat hij het „toch wel vervelend vond om te moeten constateren dat er van een tijdsverschil van bijna drie minuten tussen Zoetemelk en mij, ten gunste van mij, nooit sprake is geweest. Maurice de Muer, mijn ploegleider, had me toegeschreeuwd dat ons groepje op de Galibier zo'n grote voorsprong op Joop had geno men. Demuer zal het wel niet met opzet gedaan hebben, hij had de situatie zoals die op Radio Tour wordt doorgegeven blijkbaar niet goed verstaan. De werkelijkheid was in ieder geval dat het verschil nooit groter dan anderhalve minuut is geweest". Kuiper noemde ook de vlucht van De Muynck, Ludo Peeters en Bernau deau uit het pelotonnetje dat Zoetemelk had achtergelaten nadelig voor zijn plannen. „De krachten raakten versnipperd", zei hij. „Bovendien was het fantastisch hoe Zoetemelk kon rekenen op steun van zijn ploegmakkers. Dat heb ik, nadat wij ingelopen waren, nog eens kunnen constateren, zij regelden het tempo zodanig dat zelfs Knetemann. die op acht minuten was beland, nog voor de Madeleine weer kon aansluiten. Naderhand moest het overgrote deel er weliswaar weer af, maar het typeerde toch wel de situatie". Overigens was Hennie Kuiper zowel op de flanken van de Col de la Made leine als later op de Col de Joux-Plane een van de eerste der belangrijke figuren die afhaakte. „Steeds hetzelfde liedje", lachte hij zuurzoet. „Toch is nog niet alles verloren. Bovendien wil ik straks in Parijs kunnen zeggen dat ik tot het uiterste ben gegaan. Niet de tweede plaats maakt dan uil of ik tevreden ben. Misschien moet ik zelfs met de vijfde plek tevreden zijn. Ik blijf aanvallen. Een ding schenkt me nu reeds voldoe ning, dat is het feit dat ik op de kasseien naar Lille (vijfde etappe) de strijd zo hard heb gemaakt dat Hinault zich toen geforceerd heeft en naderhand-verdween. Hij is thuis; ik ben er nog steeds". Van Agt maakt traditioneel Tour-uitstapje MORZINE - Premier Andries van Agt beleefde gisteren zijn jaarlijkse uitstapje naar de Ronde van Frankrijk. In de wagen van Peter Post volgde hij de etappe van Serre Che- vallier naar Morzine. In de rit door de Alpen moet hij onge twijfeld hebben gedacht dat bergritten in de Tour te ver gelijken zijn met zijn CDA. Op de moeilijkste stukken, de beklimmingen, valt het veld uit elkaar, maar in de afdalin gen komt het toch dikwijls weer samen. De premier zal ook vandaag in Morzine de rustdag nog meemaken en keert morgen naar het vader land terug. Van Agt was niet de enige Ne derlandse beroemdheid in de Tour. Gisteren rolde ook Willy Alberti (zanger) de Ronde binnen. Hij meldde opgewekt 200 'Hollandse nieuwe' te hebben meegeno men. „Maar we zoeken ons gek naar een klein mesje, om dat ze nog schoongemaakt moeten worden. De eersten hebben we maar met een schaartje schoongekrabt". Ria Valk (met een Belg aan haar velg) is nog niet gesig naleerd. De Cote d'Araches, van de tweede categorie, werd giste ren door de karavaan niet aangedaan. Door een kleine aardverschuiving daags voordat de Tour zou passeren was het wegdek onder de modder komen te zitten en achtte Fel ïx Levi tan het te gevaarlijk zijn artiesten daar over te sturen. In de Miko-Mercier-ploeg van Jean Pierre Danguillaume is een kleine oorlog uitgebro- EEN RITS BERGEN.. J6juliJ8eeK I96krr MORZINE - De veertiende juli was in de Ronde van Frankrijk geen feestdag voor Jan Jonkers. Hij is dan ook geen Fransman, maar een Brabander uit Oud-Gastel. Op de Galibier, de Madeleine en Joux-Plane stierf Jan Jonkers, de in een bescheiden Belgische ploeg debuteert op het hoogste wielerniveau, duizend doden. In Morzine, waar hij ruim op tijd ar riveerde, fietste Jonkers wanho pig rond. Verschrikkelijk, wat een vak is dat. dat beroepsrennen. Ik was op lijd binnen, maar ik ben volkomen versleten. MORZINE (GPD) - Ofschoon hij in het etappeklassement niet verder reikte dan de dertiende plaats, op ruim 3 minuten van ritwinnaar Mariano Martinez, keek Joop Zoete melk toch nog tevreden terug op de slag in de Alpen. Hij had immers, ondanks alle problemen waarmee hij op de Galibier en andere cols te kampen kreeg, de gele leiders trui nog steviger dan eerst om de schouders. Het verlies van 15 seconden ten opzichte van de als derde ge klasseerde Raymond Martin was niets vergeleken bij de winst van anderhalve minuut, die Zoetemelk behaalde op Hennie Kuiper. Tussen deze Ne derlanders gaapt nu een kloof van ruim drie minuten. „Zonder mijn ploegmakkers had ik het overigens niet gered", erken de Zoetemelk ruiterlijk aan de fi nish in Morzine, waar de afge beulde karavaan vandaag van een welverdiende rustdag zal ge nieten. Rust en stilte voor de storm, die ongetwijfeld in de etappes van woensdag en don derdag opsteekt, wanneer het peloton opnieuw over de toppen van enkele Alpen-cols wordt ge dreven. 'an de strijd op de de Galibier was een i het verdere koers- deze zeventiende etappe, die opnieuw (en voor de zoveelste keer) voorafgegaan was door een bus- Q.q. autoreis naar. de startplaats. Alsof hij iets terug wilde doen voor het ongemak dat hij renners en volgers bezorgde. Het verloop flanken va indicatie v verloop had directeur Félix Lévitan het beginpunt van de rit niet aan de voet van de Alpenreus gepro grammeerd. Had hij dat wel ge daan. dan zou de slachting moge lijk niet te overzien zijn ge weest. Want ofschoon nu reeds op 2000 meter hoogte werd gestart, waar door het amper 8 kilometer duurde alvorens de top (2645 me ter) bereikt werd, stond de boel toch reeds supervroeg op stelten. De activiteit van met name Johan de Muynck was mede een gevolg van de moeilijkheden waarmee Zoetemelk worstelde. „Ze vlogen er keihard in", zei de gele truidra ger over de activiteiten van De Muynck, Kuiper, Agostinho, Bernaudeau, Ludo Peeters, Sez- nec, Nilsson c.s. „Ik was niet in staat te volgen. Het was een bewijs dat een renner, die op een belangrijk moment een val maakt, daar daags nadien de gevolgen van ondervindt. De tuimeling, die ik zondag maakte op Pra-Loup speelde me nog par ten. Ik had, vanwege pijn aan de geblesseerde arm, minder goed geslapen. Bovendien moetje zo'n je de gele trui draagt, ook geestelijk verwerken. Er spookt van alles door je hoofd". knechten Henk Lubberding en Johan van de Velde waren niet de enigen die Zoetemelk tot het uiterste steun den. Daarom somde hij de namen van alle ploegmakkers op, ook van degenen die aanvankelijk nog verder dan hij naar achteren waren geslagen. Knetemann c.s. speelden immers na de eerste hergroepering eveneens een rol als hulpvaardige knechten van de gele-truidrager. Daarnaast bleek dat onder meer Jo Maas, uit de DAF Trucks-ploeg van Fred de Bruyne, zijn belofte van zondag nakwam. Hij schroomde er niet voor om achter Raymond Martin te springen als de Fransman de stelling van Zoetemelk bestook te. Dat gebeurde allemaal nadat aan de aanval van Johan de Muynck, Sesnec Ludo Peeters en Bernau deau nog voor de eerste bevoor rading (6;8 km) een einde was ge komen. Mariano Martinez wiekte na 86 kilometer als koploper over de Col de la Madeleine. 1984 me ter boven de zeespiegel. Met uit zondering van Kuiper volgden alle groten de Fransman op am per honderd meter. Dat Martinez, later in gezelschap ken. Zowel Jacques Martin als Sven-Ake Nilsson eist het kopmanschap voor zich op. Martin zei: ..Ik rij uitsluitend voor mezelf' en Nilsson voegde eraan toe: „Ik wil een etappe winnen en proberen zoveel mogelijk tijdwinst in het klassement te boeken". In de rit van gisteren deden ze weinig voor elkaar onder (achtste en negende met een verschil van 15 seconden in het voordeel van Martin). De Ronde van Frankrijk deed gisteren even een plaats aan. die binnen anderhalve maand het belangrijkste strijdtoneel van het professionele fietsen zal zijn: Sallanches. Daar wordt namelijk op 31 augus tus het wereldkampioen schap gehouden. De Tour-directie heeft gisteren de stichter van de Ronde van Frankrijk, Henry Desgrange. traditiegetrouw postuum hulde gebracht. Op de top van de Galibier. waar een monu ment staat ter nagedachtenis aan Desgrange, waren daarbij enkele oud Tour-winnaars aanwezig. Dat waren Roger Lapebie (in 1937 winnaar van de Ronde, die toen nog door Desgrange geleid werd), Jac ques Anquetil, Felice Gi- mondi en Luis Ocana. Voorts gaf ook Raymond Poulidor acte de presence. Guy Nulens, derde man uit de ploeg van Fred de Bruyne. stond gisterochtend huilend onderaan de voet van de Ga libier na een helse afdaling. Hij had zo'n afschuwelijke pijn in zijn knieèn, dat hij niet verder kon. Twee injecties van de Tour-arts waren echter voldoende om de ergste nood te lenigen, waarna Nulens de strijd kon voortzetten. De renners die zondag, na af loop van de etappe naar Pra- Loup op de dopingcontrole moesten verschijnen en even tueel verboden stimulantia zouden hebben gebruikt, worden niet gestraft. Ze kun nen trouwens niet gestraft worden omdat er geen controle kon plaatsvinden. Nadat de renners, o.a. gele truidrager Joop Zoetemelk, de vereiste hoeveelheid urine hadden ingeleverd, bleek namelijk dat er... geen flesjes aanwezig waren. „De controle is derhalve geannuleerd", al dus de medisch inspecteur van de Tour-jury, de Belg Charles Smulders. „We kon den immers geen urine in ver zegelde flesjes naar het labo- verzenden". de Alpen afzien. Hier vecht hij zich naast AlbanMartin e gonnen te sprinten voor de pun ten van het bergklassement. Met deed me weinig, ook al omdat ik geen belang heb bij 'deze berg- rangschikking. Ik wilde me op deze laatste col van de dag, amper 15 kilometer voor de finish, niet in de vernieling rijden. Het feit dat ik nogal goed kan dalen, gaf me de geruststelling dat ik de paar seconden achterstand onge- i Lev Chevalier r r Mo r 244,5 kilo- 1. Mariano Martinez (Fra-Cre) 7.09,07, 2. Christian Levavasseur (Fra-Danguil- laume) 7.11.23. 3. Lucien van Impe (Bel- Lefevre) 7.11.41. 4. Ludo Peeters (Bel- Godefroot) 7.11.52,5. Robert Alban (Fra- Crepel) 7.11.55, 6. Vicente Bclda (Spa- Carrasco) 7.12.06, 7. Bernard Thevenet (Fra-Perurena) 7.12.07,8. Raymond Mar tin (Fra-Danguillaume) z.t., 9. Sven Akc Nilsson (Zwe-Danguillaume) 7.12.22, 10. Jostein Wilmann (Noo-Altig) z.t., 11. Seznec (Fra-Danguillaume) 7.12.22, 12. De Muvnck (Bel-De Kimpe) z.t., 13. Joop Zoetemelk (Ned-Post) z.t., 14. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 7.12.28. 15. Toso (Fra- Altig) 7.13.52. 16. Johan van de Velde (Ned-Post) 7.13.53, 17 Lejarreta (Spa- Perurena) z.t., 18. Henk Lubberding (Ned-Post) z.t., 19. Hennie Kuiper (Ned- De Muer) z.t., 20. De Vos (Bel-De Bruv- ne) 7.14.04, 42. Knetemann (Ned-Post) 7.20 48. 43. Leo van Vliet (Ned-Post) z.t., 46. Oosterbosch (Ned-Post) z.t., 80. Jon kers (Ned-Lauwers) 7.25.01, 88. Adri Schipper (Ncd-Lefevre) 7.40.33. ALGEMEEN KLASSEMENT: 1. Zoetemelk (Ned-Post) 87.33,44; 2. Kuiper (Ned-De Muer) 3 min. 5 sec., 3. Martin (Fra-Danguillaume) 4.40, 4. De Muvnck (Bel-De Kimpe) 7.01. 5. Seznec (Fra-Danguillaume) 10.00. 6. Nilsson (Zwe-Danguillaume) 10 01. 7. Bernau deau (Fra-Guimard) 10.33. 8 Lubber ding .(Ned-Post) 12.17. 9. Bazzo (Fra- Crepel) 12.47, 10. Agostinho (Por-Altig) 14.19,11. Claes(Bel-Godefroot) 15.30, 12. Peeters (Bel-Goodefroot) 16.45, 13. Jo nes (Gbr-De Muer) 19.40, 14 Alban (Fra- Crepel) 19.56, 15. Wilmann (Noo-Altig) 20.51, 16. Ovion(Fra-Altig) 21.01, 17. Van de Velde (Ned-Post) 22.10. 18. Cnquie- lion (Bel-De Kimpe) 22.22, 19. Simon (Fra-De Muer) 26.49, 20. Thevenet (Fra- Perurena) 28.18. 24. Maas (Ned-De Bruyne) 32.04, 35. Knetemann 41.11.51. Oosterbosch 54.41, 59. Van Vliet 1.00.25, 64. Jonkers 1.03.27, 87. Schipper 1.30.03 en 91. en laatste Erich Jagst (Oos-Lau- wers) 1.39.33. DAGPLOEGENKLASSEMENT 1. Danguillaume (Levavasseur, Martin, Nilsson, Seznec) 28.48.14, 2. Altig 28 57.46. 3. Crepel 28.57.48. 4. De Bruyne 28.59.47, 5. Godefroot 29.00.10. 6. Peru- rena 29.00.53, 7. Post 29.00.56. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Danguillaume 362.52.30, 2. Post 363.11 47. 3. Altig 363.19.16, 4. De Muer 363.20.09. 5. Godefroot 363.31.11, 6. De Kimpe 363.45.58, BERGKLASSEMENT: 1. Martin 133 pnt., 2. Nilsson 126,3. Belda 77, 4. Seznec 71,5. Van Impe 70, 6. Zoe temelk 67. PUNTENKLASSEMENT: 1 Rudy Pevenago 141 pnt 2. Peeters 123,3. Bazzo 109.4. Tackacrt 101.5. Kellv 94. 6. Van Vliet en Calster 90. JONGERENKLASSEMENT: 1 Bernaudeau. 2. Claes, 3. Jones, 4. Van de Velde. 5. Criquielion. btfn stervoorsprong kwartier kon rijden, was allet voor het Franse publiek - dat een nationale feestfag vierde-een ex tra reden om te juichen. Voor het klassement waren noch Marti nez, noch Levavasseur (met een half uur of meer achterstand) be langrijke figuren. „Op de Col de Joux Plane (een berg van de eerste categorie, red.) verloor ik de aansluiting op het laatst", aldus Zoetemelk. „Ze be twijfeld Galibier lukt". „Niettemin kloof goedmaken. Op de dat ge- rd in de slotfase de het groepje en mij groter dan ik gedacht had. Vooral toen ik merkte dat Raymond Martin een flink gat had geslagen, werd ik even nerveus. Dat Van Impe, Thevenet. Ludo Peeters, Alban cn Belda mij enige achter stand bezorgden, was van minder belang. Het bleek niet meer mo gelijk dit verliet goed te maken, ofschoon 15 seconden verlies na tuurlijk geen ramp is. De Muynck en Nilsson kwamen precies een der als ik uit de strijd te voor schijn". Verliezer Niet Zoetemelk - die steeds maar weer opnieuw benadrukte hoe veel steun hij van Lubberding, Van de Velde c.s. had ondervon den op weg naar de toppen van het gebergte - was derhalve de verliezer van de dag. Wel Hennie Kuiper en de later ook terugge vallen, Bernaudeau, Agostinho en Bazzo. Het feit dat Jo Maas in het spoor van Zoetemelk bleef, onderstreepte de groeiende vorm en het uitstekende rijden van de Limburgse renner uit de ploeg van Fred de Bruyne. Niet belangrijk voor het algemeen klassement, maar wel voor de dagprijs en het Franse prestige, was de ontknoping. Mariano Martinez leek aanvankelijk met de tweede plaats tevreden moe ten zijn, omdat hij behalve het verspelen van veel voorsprong liefst twee keer met het wegdek kennis maakte. Nauwelijks, in de afdaling van de Joux Plane, teruggekeerd bij Le vavasseur (de ploegmakker van onder anderen Martin, Seznec en Nilsson), veranderde die situatie opeens volledig. Levavasseur smakte immers in de laatste 10 kilometer zo hard tegen de grond, dat hij niet alleen huilend van pijn en getekend door de val de finish bereikte, maar ook mocht hij blij zijn nog buiten het bereik van Lucien van Impe. de verras send sterk rijdende Ludo Peeters en de anderen te blijven. Bijna was zelfs geen tweede plaats meer weggelegd voor de onge lukkige Fransman. MORZINE (ANP) - Bijna 250 kilo meter reed hij een paar meter voor de bezemwagenJos Schip per. geboren achter het paleis Soestdijk. tegenwoordig inwoner van het Zeeuwse Kwadendamme Op 29-jarige leeftijd ging een droom voor hem in vervulling, hij mocht deelnemen aan de Ronde van Frankrijk. Hij was bij de start in Frankfort niet in de beste conditie. Hij had last van vaat- vernauwing in een dijbeen. Het werd dan ook niet veel. Schipper kwam slechts zeer moeizaam over de eerste bergen. Het zag er dan ook naar uit dat de zeventiende rit over de hoogste Alpentoppen het einde voor hem zou betekenen De renners kregen gisteren als ont bijt de Galibier van 2646 meter hoog le verteren. Weliswaar werd er in Serre Chevalier, acht kilo meter onder de top, gestart al na tien meter hoorde Jos Schipper de reutelende dieselmotor van de be zemwagen achter zich. Dat geluid heeft hij de gehele dag moeten aanhoren, terwijl hij zich op de Alpen flanken aftobte, hoewel hij daar fysiek niet toe tri staat was. Jos Schipper arriveerde toch in eindpunt Morzine. waar uan- daag de liveede rustdag wordt doorgebracht. Met een grijns die niets weg had van een lach. nam hij kennis van zijn achterstand op etappewinnaar Mariano Mar tinez zo'n half uur. Ruim op tijd binnen, schipper mocht blijven. "Nu ik dit gered heb. wil ik ook Pa rijs halen". 'f PRACHT16 UITZICHT -WOU ALS )IEALTJD ZO V&R DE e&LC- KOMT ftH \NAti fMv HOEvÉEL HltJO OP S APP/C WOK W I fZ&i :i 'TAtéEMEöJ -r-A»

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9