Actie wordt mogelijk tegen anonieme krakers Grote onenigheid in Molukse kring Opslagplaatsen nodig niet-verwerkbaar afval Kabinet wijzigt ontwerp-lcegstandswet GESTORTE VATEN IN ALPHEN BEVATTEN TOLUEEN Politie arresteert overvaller van taxichauffeur DINSDAG 15 JULI 1980 DEN HAAG (GPD) - Er moeten in Nederland zo snel mogelijk en kele opbergplaatsen komen waar gedurende ten minste vijf jaar niet-verwerkbaar chemisch afval kan worden opgeslagen. De Commissie Opslag Niet-ver werkbaar Chemisch Afval zegt dit in een tussentijds advies aan minister Ginjaar van volksge zondheid en milieuhygiëne. Voor het eind van dit jaar wil de com missie een rapport uitbrengen over de technische en economi sche uitwerking van de opberg plaatsen. Dan zal er ook duide lijkheid dienen te zijn over de plaatsen waar de opslagplaatsen kunnen komen. i het werkbare chemicaliën van de midden-categorie. Dat zijn che mische afvalstoffen die uit vele bronnen en per bron meestal in betrekkelijk kleine hoeveelhe den vrijkomen. Landelijk gezien zijn de hoeveelheden en de aard van de chemicaliën echter dus danig. dat de verwijdering een af zonderlijke. centrale aanpak rechtvaardigt. Voor de opbergplaatsen voor dit soort chemisch afval heeft de Commissie in het advies algeme ne voorwaarden geformuleerd. Zo wordt aangeven aan welke milieuhygiënische eisen de op bergplaatsen moeten voldoen en komen ook de beheersmaatre gelen en de planologische aspec ten aan de orde. De Commissie zou eind vorig jaar dit tussenrapport al gereed gehad moeten hebben. Maar er ont stond vertraging doordat de le den te weinig bijeen kwamen. Bovendien vergde de discussie meer tijd dan voorzien. Minister Ginjaar zat de commissie de laat ste tijd achter de broek vanwege de vele gifvondsten. Minister Ginjaar zal op 3 september over het advies praten met de vaste kamercommissie voor mi lieuhygiëne. Voor die tijd nog zal de bewindsman de Tweede Ka mer op de hoogte stellen van zijn beleidsvoornemens met betrek king tot de verwijdering van chemische afvalstoffen. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft de ontwerp-Leeg- standswet op belangrijke punten aangepast aan de wensen van de Tweede Kamer. Naast de al eerder aan gekondigde opneming van anti-kraakbepalingen in het wetsontwerp, is nu ook een overgangsregeling opgeno men voor reeds gekraakte panden. Als nieuw element maakt het ontwerp het verder mogelijk dat ook „onbe kende" krakers een door hen gekraakt pand uitgezet kunnen worden. Daarnaast is de hoogste boete, die kan worden opgelegd, verhoogd van f 200 naar f 500 per ge val. Ir. Manusama, leider gehouden persconferent Zuidmolnkse Republiek (RN1S) n\ de heer Nikijuluw. de Zuiamolukse gemeenschap in Nederland, houdt eer leiding van uitlatingen van Molukse jongeren meer leeft in Indonesië Rechts van ir. Manusam ifel betoog tijdense dat de gedachte aa a zittend mevrouw Staatssecretaris Brokx (volkshuis vesting) en minister Dc Ruiter (justitie) schrijven dit in hun nota van wijzigingen. Deze nota komt enkele weken na de indiening van een initiatief-wetsontwerp Leegstandswet door PvdA en D'66. De wijzigingen van het ka binet en het initiatief van de op positie zijn een gevolg van het mislukken van het overleg tussen de bewindslieden en oppositie woordvoerders. dat als doel had tot een gezamenlijk wetsontwerp te komen. Volgens het nieuwe ontwerp zal in tegenstelling tot de huidige prak tijk voor elke vordering van woonruimte of gebouwen de zelfde procedure gaan gelden. Hiervoor zal de Woonruimtewet 1947 gewijzigd worden. Voorts zal, zodra dit wetsontwerp wordt aangenomen door de Eerste Ka mer, het huidige anti-kraakwets- ontwerp (dat nog bij de senaat ligt) worden ingetrokken. De nieuwe versie handhaaft het aangekondigde registratiestelsel voor leegstaande woningen, de wijze waarop deze gevorderd kunnen worden en het voorstel dat het Rijk financieel bij kan springen bij de exploitatie van gevorderde woningen. Anoniem De invoering van de nieuwe regels tegen „anonieme" krakers heb ben tot doel te voorkomen dat te gen deze groepen geen rechter lijke stappen mogelijk zijn. Dit hangt weer samen met de nog geldende regel, dat alleen met name genoemde personen ge dagvaard kunnen worden. Ook kan een deurwaarder alleen een ontruimingsbevel overhandigen indien hij de identiteit van de ontvanger kent. 3 regels maken het moge- Zwerver met ingeslagen schedel gevonden in Amsterdam AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie onderzoekt, wat er is gebeurd met de 54-jarige H. van W., wiens lijk gistermor gen in de hoofdstad is gevonden. Het slachtoffer, dat uit de omge ving van Breda kwam, bleek een ingeslagen schedel te hebben. Het lichaam is gevonden achter de hekken van een bank op de hoek van het Frederiksplein en de Sarphatistraat. Die plek wordt door zwervers benut als slaap plaats. Ook Van W. wordt door de politie als een zwerver aange duid. Omdat de familie moeilijk te achterhalen is, wordt de volle dige naam van het slachtoffer nog niet vrij gegeven. lijk een dagvaarding over de post te versturen, of een afschrift zelfs in een afgesloten envelop ergens in het pand achter te laten. Rech ters krijgen ook de mogelijkheid een ontruimingsbevel uit te spreken tegenover eenieder, die zich in het pand bevindt. Wel moeten deze besluiten worden afgekondigd in een ter plaatse verschijnend dagblad. Minister De Ruiter wijst erop dat het Wetboek van Burgerlijke Rechtsvordering niet voldoende regels kent om het kraken af doende te bestrijden. Hij wijst er dan ook op dat dit wetboek in 1838 tot stand is gekomen, in een tijd dat nog niemand aan het kra ken van woningen dacht. Ook kon de toenmalige wetgever het zich niet voorstellen dat „iemand het zou wagen" de rechtspleging te frusteren, zoals krakers dat kunnen doen. Volgens de plannen van het kabi net krijgen krakers, die voor 12 januari 1979 hun huidige woning betrokken en deze onafgebroken hebben bewoond een jaar de tijd het pand te verlaten nadat de Leegstandswet is afgekondigd. De datum van 12 januari van het vorig jaar is gekozen omdat op die dag het huidige wetsontwerp werd ingediend. Hiermee wordt vermeden dat de nieuwe voor schriften nieuwe kraakacties in de hand zouden werken. Ook de Tweede Kamer had in de eerste commentaren op de ont- werp-Leegstandswet om een dergelijke overgangsperiode ge vraagd. De bewindslieden zijn het hier nu mee eens, omdat an ders in zeer korte tijd een groot aantal mensen op straat zou ko men te staan. Ruwe schattingen wijzen erop dat ongeveer 10.000 panden in het gehele land ge kraakt zijn. Felle reacties op uitlating over RMS ROTTERDAM (ANP) - De onafhankelijkheidsge dachte leeft nog steeds op de Molukken, ook al doen de Indonesische autoritei ten alles om een andere in druk te wekken. Eén van de middelen daartoe zijn de zogenaamde oriënta tiereizen van Molukkers uit Nederland. Dit zijn pu re indoctrinatiereizen. Dat is in het kort de weergave van een persconferentie, die drie Zuidmolukse oriëntatiereizigers gisteren hebben gegeven in Ca- pelle a/d IJssel. De drie, allen sterk pro-RMS, traden in de publiciteit, omdat twee van hun reisgenoten vorige week verkla ringen hebben afgelegd met een strekking van 'de RMS is dood'. De drie zijn het op praktisch geen enkel punt eens met hun reisge noten, die pro-Indonesische ver klaringen aflegden. Er is volgens de drie RMS'ers geen sprake van werkelijke economische opbouw op de Molukken, Molukkers uit Nederland zijn niet welkom bij de autoriteiten en wie toch gaat is binnen een jaar aan de bedelstaf. De drie, die deze ervaring hebben opgedaan zijn Eddy Nikijuluw uit Eist, John Ahulu(ieluw uit Tilbirg en mevrouw H. Aponno uit Den Haag. Zij is een zuster van de vroegere jongerenleider Eddy Aponno, die zich nu afgekeerd heeft van de RMS na zijn terug keer uit Indonesië. Volgens mevrouw Aponno is het onbegrijpelijk, dat hun mederei zigers zo'n andere verklaring hebben afgelegd, temeer daar onderling was afgesproken, dat de ervaringen nog eens zouden worden vergeleken. Dat zou al in Indonesië moeten zijn gebeurd, maar volgens mevrouw Aponno begon zich toen al een scheiding in de groep af te tekenen. Volgens mevrouw A ponno heeft de reis van vijf weken weinig voor gesteld. Nikijuluw spreekt zelfs van een verkwisting van belas tinggeld. 'Kritische vragen,' zegt hij, 'worden .niet beantwoord, gevangenen van het regiem mo- SCHIPHOL - Minister Van der Klaauw van buitenlandse zaken (rechts) begroet z op Schiphol. Wojtaszek arriveerde gisteren in ons land vooreen officieel bezoek dal tot beide bewindslieden zullen besprekingen voeren over de Oost-West-verhoudingen Europese veiligheid en samenwerking in het bijzonder. >jn Roolse eullega Wojtaszek en met morgen zal duren. De in het algemeen en over de gen niet bezocht worden en men sen die met ons praatten, moes ten uiterst voorzichtig zijn, want alleen al de verdenking van RMS-gezindheid betekent straf kamp.' Aangemoedigd door de Zuidmo lukse leider ir. J.A. Manusama vertelde de drie, dat de officiële gesprekken die ze dagelijks had den met voorgeselecteerde Indo nesiërs praktisch niets inhielden. Een enkele keer, aldus Nikiju luw, lukte het wel om enige emo tie bij de gesprekspartner te ont lokken. Hij zelf bleef hardnekkig vragen stellen over het Waiame-dok, een scheepsdok dat met Nederlandse steun gebouwd is voor de haven van Ambon, maar weggesleept is naar Java. Toen gebeurde het. dat ëën van de gesprekspartners met de vuist op tafel sloeg en het ge sprek afbrak. Over de toestand op de Molukken hebben de drie oriëntatiereizi gers weinig goede woorden over. Er is volgens hen eerder sprake van afbouw dan opbouw. Scho len en ziekenhuizen, en ook de bekende pattimura-universiteit op Ambon, zijn paradepaarden van de autoriteiten, maar econo misch krijgen de Molukkers geen enkele kans. Het drietal toonde zich zeer geïrri teerd over het optreden van dele gatieleider Daan Hallatu. Me vrouw Aponno: "Hallatu was erg huichelachtig. Hij was overdre ven onderdanig als er Indonesi sche autoriteiten waren". Bo vendien liet Hallatu, die in Indo nesië als woordvoerder optrad, duidelijk merken dat hij de RMS niet ziet fcitten. Hij noemde ir. Manusama in een dialoog met ex- RMS-premier Wairisal een leu genaar. Manusama heeft de Zuidmolukkers om de tuin ge leid. het doen voorkomen dat de RMS nog leefde op de Molukken. Velen van de Molukkers, aldus Hallatu zijn er arm door gewor den omdat zij hun ringen en an dere kleinoden verkochten om de RMS-strijd te steunen. Hallatu, die met zijn vriendin Elly Pessereron. een nicht van ds. Me- tiary in Jakarta is achtergeble ven. wil in de archieven duiken om zijn beschuldiging hard te maken. Hij is van plan drie weken in Indonesië te blijven, niet alleen om de geschiedenis van het ont staan van de RMS te bestuderen, maar ook om te zien wat de mo gelijkheden zijn voor de Moluk kers in Nederland die willen re patriëren. „Geen acuut gevaar omgeving" ALPHEN AAN DEN RIJN - De doorgerotte vaten met chemisch afval die onlangs zijn gevonden in het weiland van agrariër De Lange aan de Westkanaalweg in Alphen blijken verfverdunners te bevatten. Ruim driekwart van de inhoud (78 procent) blijkt uit tolueen te bestaan. Verder is er ethyl-acetaat (16 procent) en xyleen (6 procent) gevonden. Vaststaat dat de gevonden stoffen schadelijk zijn. Volgens adjunct directeur J. J. de Back van openbare werken kunnen zij ademha lingsstoornissen en huidirritatie veroorzaken. "Maar hoe scha delijk ze precies zijn weet ik niet. Daarvoor moet u bij een chemi cus zijn", aldus De Back. Burgemeester M. Paats, voorzitter van een inmiddels geformeerde werkgroep die zich zal buigen over de te nemen maatregelen, voegt daaraan toe dat van verdere onderzoekresultaten afhangt hoe verontrustend de situatie is. "De schadelijkheid hangt onder meer af van de vraag of de vloei stof al dan niet in het grondwater terecht is gekomen. Dat wordt nu onderzocht en daar hangt ook vanaf welke maatregelen er genomen zullen worden. We hopen daarover volgende week meer te weten". Volgens Paats is er geen direct gevaar, omdat het waterwingebied zeer ver van de gifplaats is verwijderd. "We houden wel een drinkwaterleiding in de buurt in de gaten. Het is mogelijk dat deze leiding van metaal is, maar zeker is dat niet. Als hij van pvc (kunststof,red.) is dan kan hij aangetast worden", aldus Paats. Ook in Lekkerkerk, waar dit voorjaar een hele woonwijk werd ontruimd na de vondst van vaten met chemisch afval, werd (be halve benzeen) tolueen gevonden. Een vergelijking met het Lek- kerkerkse gifschandaal gaat echter niet op. meent De Back. om dat het gif in Alphen is gestort in agrarisch, niet openbaar gebied. Dat er ook in Alphen chemisch afval is gestort op de plaats waar nu een woonwijk (Ridderveld) staat, acht hij uitgesloten. "An ders dan in Lekkerkerk hebben we hier de grond helemaal met zand uit de Zegerplas opgehoogd en niet met bouwvuil of iets dergelijks". Tip Het afval in het weiland nabij de Westkanaalweg werd in juni ontdekt nadat de gemeente was getipt over stortingen in het verleden. De vaten zouden afkomstig.zijn van de firma Biester- veld in Alphen, die echter heeft verklaard van niets te weten. Dat geldt ook voor het containerbedrijf Jannes Vos dat de stortingen voor Biesterveld zou hebben verricht. Inmiddels heeft de ge meente vastgesteld dat de vaten in 1971 zijn gedumpt. Dat is gebleken uit navraag bij het voormalig bestuur van de polder Vierambacht. Dit bestuur wist van de stortingen, die echter niet plaatsvonden op grond van een vergunning. De storter is daarom moeilijk te achterhalen. Toen de vaten twee weken geleden werden blootgelegd bleken zij in zeer slechte staat te verkeren. Eén vat raakte onmiddellijk lek en gaf een irriterend riekende vloeistof prijs. De inhoud van dat vat is nu onderzocht. Niet zeker is dat alle vaten het geanalyseer de mengsel aan chemische vloeistoffen bevatten. Ook is het aan tal vaten dat in de grond ligt opgeslagen niet bekend. Met behulp van een metaaldetector zal in het gebied worden bepaald waar de vaten zijn begraven. Over de te nemen maatregelen zal de werkgroep, die door het gemeentebestuur in nauw overleg met provinciale waterstaat van Zuid-Holland in het leven is geroepen, nog deze maand op nieuw het hoofd buigen. De werkgroep bestaat uit vertegen woordigers van provinciale waterstaat, de provinciale inspectie Volksgezondheid, het Hoogheemraadschap Rijnland, het Rijksinstituut voor de Drinkwatervoorziening, de Arbeidsin spectie, de gemeente Alphen en de Alphense gemeentepolitie. SAS VAN GENT (GPD) - Een bar- bezoeker uit Gent heeft gister ochtend in alle vroegte op de weg tussen Sas van Gent en Sluiskil een Belgische taxichauffeur be roofd. De Gentenaar liet de chauffeur met zware verwondin gen achter in een sloot langs de weg ter hoogte van Driekwart. Zelf ging hij er met een klein geldbedrag en de taxi vandoor. De auto parkeerde hij in de vroe ge maandagochtend op een steenworpafstand van het poli tiebureau van Terneuzen. De Terneuzense recherche rekende de man in de loop van de ochtend De taxi. met aan het stuur de 63-ja- rige Albert Bertin, had zondag avond van de Gentenaar op dracht gekregen naar Terneuzen te rijden. Na bezoek aan een gele genheid waar prostituées hun werkterrein vinden, gaf de Gen tenaar 's nachts „zijn" chauffeur opdracht huiswaarts te keren. Op het moment dat dc taxi Sluiskil was gepasseerd, zette de passa gier de chauffeur het mes op de keel. Het was hem te doen om het geld van de chauffeur. Die verzet te zich en er ontstond een wor steling. Dc chauffeur kwam in een sloot terecht en liep zware verwondingen op. Met de ge kaapte taxi reed de passagier naar Terneuzen. waar hij hem parkeerde vlak b(j het politiebu reau. Daarna ging dc Gentenaar aan de wandel. Het onderzoek van de politie kwam omstreeks acht uur maandagoch tend op gang. De zwaargewonde taxichauffeur was uit de sloot ge kropen en sleepte zich tot bij de vangrail langs de weg Sluiskil- Sas van Gent. Daar wist hij de aandacht te trekken van een pas serende PTT'er. Die nam de ge wonde taxichauffeur mee naar het politiebureau m Sas van Gent. Na een eerste verklaring te hebben afgelegd, werd hij over gebracht naar het Juliana-Zie- kenhuis in Terneuzen. Vrouw komt onder trein voor ogen van haar kinderen OISTERWIJK (ANP)- De44-jange mevrouw Merkx uit Tilburg is gisteravond door een ongeluk op het station van Oisterwijk om het leven gekomen. Bij het overste ken van de spoorbaan, de slag bomen voor het overpad waren gesloten, werd zij aangereden door de mtercitytrein Eindhoven - Tilburg. Het ongeluk gebeurde 11 loi de ogen van twee v an haar kinderen die al waren overgesto ken terwijl dc vrouw kaartjes kocht. De politie neemt aan dat dc vrouw in haar haast zich weer bij de kinderen te voegen onder de slagboom door is gekropen. ILLEGALEN AANGEHOUDEN AARDENBURG (ANP) De vreemdelingenpolitie in Zeeland heeft gisteren met assistentie van de groep West-Zecuws-VIaande- ren van de rijkspolitie in Aarden burg elf illegaal in Nederland verblijvende Marokkanen aan gehouden. De Marokkanen ver bleven sinds veertien dagen in het vormingscentrum Van Ee- genhuis in Aardenburg. waar ze op verzoek van de Dominicus- kerk in Amsterdam waren opge nomen. Elf van deze illegaal in voor onderzoek afgevoerd naar het groepsbureau van de rijkspo litie in Oostburg Volgens de di rectie van het Van Eegenhuis wordt alles in het werk gesteld om alsnog uitzetting van de groep aangehouden Marokkanen te voorkomen. Men heeft Tweede- Kamerleden benaderd met het verzoek om hulp. Volgens de woordvoerder van het VÏn Eegenhuis iQtl tlie nu aan gehouden personen al langer dan twee jaar in Nederland werkzaam geweest. Ze beschikken echter niet over een verblijfs- en werk vergunning.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7