Giechelen, kletsen en herinneringen ophalen achterdeur naar universiteit de Steeds meer mensen via LEZERS SCHRIJVEN Vragen over onderwijs Leidse stadsrubriek Rustenboreh (3) Ik wil reageren op de stukjes in uw blad van de laatste dagen. Ik ben ook een bewoonster van Rusten boreh en bovendien secretaris van de bewonerscommissie. Verder was ik 42 jaar verpleeg ster. Ik kan dus wel zeggen dat ik ervaring heb in menselijke om gang. Ik zal punt voor punt het stukje van mevrouw Kerkvliet beantwoorden. 1. Hoe is het mogelijk dat er één mens is die denkt dat alleen de directrice kan beslissen of ie mand wel of niet terug kan ko men. Daarover beslist de hele staf. 2. Wij moeten f2000.- per maand betalen omdat dat door het rijk is vastgesteld. De zusters zijn de hele dag en de hele nacht be schikbaar voor bewoners die hulp nodig hebben. 3. U denkt waarschijnlijk aan ver pleegsters, maar onze zusters zijn bejaardenverzorgsters. Ze bren gen niet alleen eten rond maar helpen ook met bv. aankleden. Bovendien houden ze de kamers schoon, geheel of gedeeltelijk al naar dat de bewoners zelf nog iets kunnen doen. 4. Ook ouderen kunnen van mo derne kunst houden. 5. Van eigen behang weet ik niets af. Ik heb mooi behang. Als u rond ons gebouw loopt zult uil kamers zien waar geen lange vi trage hangt maar korte vallen. 6. Iemand die ziek is of zeer slecht loopt krijgt van de zusters thee of koffie op de kamer. De anderen moeten naar de huiskamer of lounge komen. Dit om de bewe- Leidenaar blijft nog in arrest LEIDEN/DEN HAAG - Ondanks het verzoek van raadsman Mr. Witte om onmiddellijke invrij heidstelling is de zaak van Leide naar R. vanmorgen bij de Haagse rechtbank aangehouden. De zaak zal nu voorkomen op 24 septem ber om half drie. R. werd in april van dit jaar aange houden op verdenking van vals heid in geschrifte. Hij was in dienst bij koppelbaas Van L., die ook nog vastzit. Het motief voor de raadsman om R weer in vrijheid te stellen was dat R. "niets anders heeft gehad als een ondergeschikte loonpositie. Hij is het jongere broertje ge weest dat ergens bij hing" aldus Mr Witte. De Rechtbank - het betrof een zg. meervoudige kamerzitting met drie rechters - bleek niet gevoelig voor de argumenten van de raadsman. ging van de bewoners te bevorde ren en ook de onderlinge com municatie. 7.Zieken bezoeken hoort bij de taak van de rector. 8. De regels zijn voor het grootste deel landelijk vastgesteld. Ande ren worden vastgesteld door het Stichtingsbestuur in samenwer king met de staf. Verder hebben we hier een zeer actieve bewo- Na het tweede briefje: natuurlijk is het vreselijk dat mevrouw Dick- hoff niet terug kan komen. Maar Rustenboreh is nu eenmaal geen verpleegtehuis. Denkt u er wel eens aan hoe het zou zijn als ze wel terug was gekomen? Een mens zonder benen moet door twee zusters worden geholpen, 's Avonds en 's nachts zijn hier twee zusters in huis. Moet zo iemand dan worden geholpen, dan zijn er 161 mensen in huis zonder hulp. U hebt als medebewoner wel wat te zeggen. U hebt een bewoners commissie. maar de meesten vergeten dat maar of zijn niet geïnteresseerd. We hebben de laatste tijd veel gedaan. Heeft u klachten, zeg ze ons dan. Mevr. M. Sipkes- van Olst bejaardentehuis Rustenboreh Oegstgeest LEIDEN - Het WD-raadslid Zon- nevylle heeft burgemeester en wethouders een aantal vragen gesteld over de landelijke actie van de Algemene Bond Onder wijzend Personeel, vorige maand. Ook in Leiden werden op 19 juni op openbare scholen ac ties gevoerd. Zonnevylle wil nu weten hoeveel leerkrachten er aan die stakingen hebben deel genomen en op welke scholen ac ties zijn gevoerd. Hij stelt vragen over de voorzieningen die er des tijds zijn getroffen om de leerlin gen te begeleiden en het overleg vooraf met ouders dan wel de ou dercommissies. Bovendien vraagt het WD-raadslid zich af of de leerkrachten die voor de ac ties afwezig waren het college daarvan op de hoogte hebben ge steld. Tenslotte wil de WD-er weten of het college met hem van mening is dat door deze actie schade is toegebracht aan het openbaar onderwijs. Zonnevylle vindt dat de actie niet was gericht op ver betering van de arbeidsvoor waarden van het onderwijzend personeel maar tegen het huidige kabinet. SB23ZBI Vakantie Kaartjes voor een dagtocht naar Duinrell morgen, zijn nog te koop in clubhuis Morschwijk aan de topaas laan 19. De dagtocht begint uur en is bedoeld voor kinde ren van vier tot en met twaalj jaar. De kosten bedragen acht gulden. Vakantie (2) In clubhuis 't Spoortje aan de Bernhardkade kunnen kin deren morgenochtend weer een eigen vakantie-pro gramma samenstellen. Vanaf twee uur tot vier uur) wordt er in het clubhuis een film ver- Duivensport PV "De Leidse Postduivenclub" hield een wedvlucht vanuit Strombeek met 405 duiven. De uitslag: 1 .en 8. P. Landesber- gen; 2.J. Rozier, 3..9. en 10. N. de Groot en zn 4. P. de Haas 5. L. Engek 6. W. Schouten. 7. L. de Hollander. Halve eeuw-reünie van oud-verpleegsters Smakelijk wordt er bij alles ge lachen. En... van het ene ver haal komt het andere. Voor Gé Myerink is het de leukste tijd van haar leven geweest. "Ik droom er nog dikwijls van", vertelt ze. Uit het vele ja-ge- knik maak je op dat ze niet de Trilmachine gestolen LEIDEN - Vanuit de Bruggestraat is in de afgelopen week een tril machine voor bestratingswerk zaamheden gestolen. De machine heeft een waarde van 5000 gul den. De diefstal werd gisteren ontdekt. LEIDEN - Steeds meer mensen die niet de vereiste opleiding hebben willen via een "achterdeur", het zogenaamde colloquium doc- tum, worden toegelaten tot de Leidse universiteit. Dit jaar heb ben al ruim 160 mensen zo n ver zoek gedaan. Bij de universiteit verwacht men dat het totale aan tal rond de 350 zal liggen. Vorig jaar was dat cijfer 313. Deze groei is vrij spectaculair te noemen omdat er in 1976 nog maar 73 mensen een colloquium doctum (dat is een soort test of men geschikt is voor een univer sitaire studie) deden. Een jaar la ter waren dat er al 140 en in 1978 waren dat er 159. Een van de oorzaken is volgens het hoofd van de dienst Studenten zaken van de Leidse universiteit ir. F. Kuiper, "dat mensen met een HBO-opleiding minder makkelijk aan het werk raken en gaan studeren". Om een colloquium doctum te kunnen doen moet men aan één van de volgende voorwaarden voldoen: ouder zijn dan 25 jaar of een erkende HBO-opleiding hebben afgesloten. "Er zijn na tuurlijk ook HBO-opleidingen die direct aansluiting geven op een bepaalde studierichting, die hoeven natuurlijk geen collo quium doctum af te leggen". De eisen voor een "mondeling on derzoek dat een examen ver vangt" worden door de facul teitsraad vastgelegd en door de universiteitsraad goedgekeurd. Het hoofd van de afdeling inschrij ving van de universiteit zegt dat de universiteit met een collo quium doctum niet wil werven. "Het is geen toelatingsexamen. Het is bedoeld als test om te kij ken of iemand voldoende ont wikkeld is om een universitaire studie te kunnen volgen". Kuiper zegt de indruk te hebben dat er mensen zijn die hun tegen slagen in het leven wijten aan een geringe opleiding. "Dergelijke mensen willen wel eens door middel van een colloquium doc tum worden toegelaten tot een universitaire studie. Deze men sen krijgen echter bij een misluk te studie vaak weer een tik". Kuiper zegt dat er binnen de uni versiteit mede daarom wordt overwogen meer voorlichting te gaan geven aan mensen die op grond van hun leeftijd een collo quium doctum willen afleggen. Dit om eventuele teleurstellingen te voorkomen. Harde cij fers heeft ir. Kuiper niet, maar "ik heb de indruk dat die mensen kwets baarder zijn dan hen die vanaf een HBO-opleiding doorstomen naar de universiteit. Mensen van boven de 25 jaar heb ben al min of meer een maat schappelijke carrière achter de rug. Het valt dan niet mee om weer aan de studie te gaan". LEIDEN - Twintig zusters die tien jaar met elkaar gewerkt hebben houden het nu al een halve eeuw vol elkaar één maal per jaar te ontmoeten. Gisteren werd hetjubileumop gepaste wijze gevierd.ivat be tekende: nog eens extra oude herinneringen ophalen. In de periode van 1930 tot 1940 wa ren ze allen werkzaam in het Diaconessenhuis aan de Witte Singel onder leiding van di- rektrice Louise van der Brink. De oudste van het gezelschap, de 81-jarige zuster Han Par- levliet weet nog precies wat voor streken ze allemaal uit haalden. Ondanks die pret wordt ze er toch door de ande ren op gewezen dat het ook héél hard werken was. Zuster Sjoerd haalt nog even het doek op. "Elke dag stonden we om zes uur naast ons bed. Om half zeven gingen we aan de slag: po's schoonmaken, dan volgde het nu nog gebruikelij ke ritueel: patiënten wassen en ontbijten klaarmaken. Tot acht uur 's avonds waren we druk bezig. En wie pech had kon om elf uur .weer beginnen om een vier weken durende nachtdienst te draaien. De vrije dagen daarna waren er slechts twee. Dit alles voor f 50,- salaris in drie maanden en f 15- vakantiegeld per jaar. In het jaar dat het di ploma werd gehaald werd. kreeg jeer f 50- bij. "En", vult Dick Verduyn aan, "vergeet het reisje niet". Wanneer je examen had gedaan kreeg je een reisje aangeboden. De fooien van de patiënten wer den in een grote bus gestopt en afhankelijk van dat bedrag kon je een aantal kilometers ver komen. Voor de zusters die lang bleven werd dit elke vijf jaar herhaald. in zijn de 'zuster' van tegen woordig prima opgeleid, maar juist de echte 'zorg' baart hen veel zorgen. "We zagen direkt of iemand goed in de kussens lag. En longont- steking-patienten die kweek ten we op", vertelt Greet Veerman. "Voor patiënten die vreselijk ziek waren ruilden we zelfs onze vrije dag. om ze maar te blijven verzorgen. Ze waren eenmaal aan je ge wend hè?. Tegenwoordig zijn het allemaal teams. En we de den heus wel onze mond open als iets ons niet aanstond". Han Parlevliet weet zich het verhaal te herinneren van de oude dokter Bruine Groene- veld. "Ja. hij had tegen een lastige patiënt gezegd, die weer eens klaagde over een kussen dat volgens haar niet goed was opgeschikt, zusters kunnen niks. Dat heeft hij ge weten Een jaar lang heeft hij met ons kussens kunnen op schikken". Na al die verhalen komt ook de werkelijkheid weer boven. Vier zusters van de club zijn inmiddels overleden. En twee konden er wegens ziekte van daag niet bij zijn. Het goede van zo'n contact is ook, vol gens gastvrouw Nel Karstens, dat ze elkaar opvangen in tij den van nood". De zusters die met getrouwd zijn blijven be slist niet eenzaam achter. We blijven elkaar trouw. En het zuster zijn is een beroep dat je je hele leven meeneemt"ver telt ze. En weer knikken ze al lemaal. wel zeggen hoe je het moet doenNa een paar keer was ik natuurlijk ook doorgewin terd. Over de verpleging van tegen woordig zijn ze - zacht uitge drukt - niet zo te spreken. Over het technische gedeelte willen ze het niet hebben, want daar enige is. Heel erg belangrijk voor haar is dat er nu een vooropleiding is gekomen. "Ik was er één dag. toen ik al naast een ernstige patiënt werd gezet. Enige kennis van zaken had ik niet'Dat had zuster Dick ook niet toen ze van de vrouwen naar de mannenafdeling werd over geplaatst. En het wassen moest ook daar gebeuren. De dames lachen zich wild. Ze weten al wat er komen gaat. "Ik stond daar een beetje on handig te draaien", verteld Dick 'toen één van de mannen riep: Meissie, ga water halen en breng het hier, dan zal ik Een deel van het gezelschap in 1930 Openbaar "Waarom wordt het park op de woestenij tegenover de Meel fabriek, aan "De Doorbraak" nog niet aangelegd? Is er sprake van vertraging?". Een simpele vraag waarop je van ambtenaren een simpel ant woord verwacht. De Wet Openbaarheid van Bestuur is immers sinds 1 mei van kracht; dus wat let ons een balletje op te gooien bij Plant soenendienst. Ambtenaar G. van Plantsoe nendienst: "Belt u eerst maar eens met Bureau Voorlich ting. Volgens mij is het een zaak waar Stedebouw meer van kan vertellen". "Goed", zeggen wij. "dan bellen we wel even rechtstreeks met Stedebouw". "Nee. nee, nee", zegt ambtenaar G., belt u eerst met Voorlich ting. Ik check het na of u dat doet, hoor". Alsof Plantsoe nendienst niets anders te doen heeft Zoals G. ons beveelt bellen wij met Bureau Voorlichting. "U moet meneer Piret hebben van Stedebouw", aldus Voorlichting. Wij nemen contact op met Ste debouw. Piret is er niet. "Maar probeert u de heer B. door René van der Velden Jaap Visser De heer B.: "Hoe het met dat park op het oude terrein van het Nederlands Drukkerij Bedrijf zit? Wel, t vraag ingediend voor subsi die bij CRM. We wachten op de subsidie-toekenning". Plotseling stopt hij met zijn verhaal. Zijn chef, ambtenaar G., hoort wat B. zegt (niets anders te doen dan luisteren aan de telefoon?) en zegt dat hij de journalist doorverwezen heeft naar Voorlichting. "Dat is niet netjes", beschuldigt ambte naar B. ons. Ook als wij hem uitleggen, welke moeite wij reeds hebben gedaan om antwoord op de simpele vraag te krijgen, beweert hij plotse ling dat hij "niets van de zaak afweet". Een paar uur later. De héér Piret zit weer aan zijn bureau op Stedebouw. "Hoe het zit met dat stadspark? Tja dat ligt niet op mijn terrein. Hier op Stedebouw is bijna iedereen met vakantie. Ik ben zowat de laatste der Mohikanen. Maar Van Stigt is uiterst bereidwillig. Hij zoekt de gegevens even voor ons op: "We wachten in derdaad op subsidietoeken ning door CRM. Als het goed is past CRM vier ton bij. Het ministerie van Ruimtelijke Ordening moet dan nog zes ton bijpassen, maar daarop hoev iet per De gemeente legt zelf nog een bedrag van 928.000 gulden op tafel, uit het fonds Bovenwijkse Voorzie ningen. Als we eind '80 met de aanleg van het stadspark kunnen beginnen, zijn we dik tevreden. Het hangt van CRM af. Zo'n zes ton voor het stadspark gaat zitten in het maken van een stuk walmuur bij de Zijl singel en het ophogen van de walkant. Enkele bruggetjes vergen een bedrag van twee ton. In het stadspark komt een basketbalveld en een speelterrein. De laatste gegevens ontlenen we aan het applausblad van de gemeente, "Het Binnen stadsblad. Dit blad is open baar en op verschillende plaatsen verkrijgbaar Gelukkig Kunstenaar Johnathan Brag- don heeft zijn tekeningen en aquarellen terug Wij vertelden vorige week dat Johnathan zijn map met te keningen en aquarellen bui ten had laten staan toen hij zijn atelier aan de Va rtHtrut binnenging. Johnathan merkte te laat dat hij vergeten was zijn map met kunstwer ken binnen te zetten. De map De kunstenaar zag een half jaar erker verlo gaan i tento daarmee ook e» stelling in oktober Zo ontgoocheld als Johnathan vorige week was, zo gelukkig is h11 nu. Zaterdagmorgen vond hij de map terug vlakbij zijn atelier tegen een vuilnishoop. Nog maar net kon Johnathan zijn kunstwerken redden Hij had ent later bü zijn De reinigingsdienst was juist be zig om "het vuil on kooi teerd in een vuilvernietiger te

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3