Jan Bodijn wil huizen Kerklaan goed opknappen ILe/cfee agenda Bezwaar Wassenaar tegen „Stevenshef' Wensenlijst voor opknappen oude panden Wassenaar ■EZEGEQ* Voorwaardelijke straf voor diefstal LEIDERDORP - "Ik heb de kans aangegrepen om naast m'n werk te kunnen wonen. Het zal een enorme klus worden om de huisjes aan de Kerklaan goed op te knap pen. Maar als het klaar is zullen de mensen uit de buurt het hartstikke leuk vinden dat in de Kerklaan ben gekomen. Dat weet ik heel zeker." Een bronzen paard voor Voorschoten VOORSCHOTEN - Aan het begin van de Voorstraat in Voorschoten is deze week een bronzen paard neergezet. Het is een ontwerp van Dwight Floyd in opdracht van het gemeentebestuur van Voor schoten. Het paard zal officieel worden onthuld tijdens de jaar lijkse paardenmarkt op maandag 28 juli door de promotor van de Voorschotense paardenmarkt P. C. Kraayeveld. Vijfjaar geleden kreeg de burgerij van Voorschoten de kans om eni ge ontwerpen voor een beeld van een paard uit te kiezen. De keuze viel op het ontwerp van de kun stenaar Floyd, die direct de op dracht kreeg. Drie jaar geleden was het ontwerp gereed en kon het beeld in brons worden gego ten. Op dat moment kwam de zaak in het slop en tot aan de dag van vandaag is niet precies zeker waardoor het gieten van het beeld werd vertraagd. Nu staat het beeld er ter herdenking van het feit dat in 1282 Floris V offi cieel marktrechten verleende aan Voorschoten. De jaarlijkse paar denmarkt, die dit jaar voor de 698ste maal wordt gehouden, is het restant van de vroegere jaar lijkse weekmarkt voor een groot deel van Rijnland. Voor vele Leiderdorpers is Jan Bo dijn geen onbekende, 's Morgens vroeg is hij al bezig in zijn werk plaats aan de Hoofdstraat met zo als hij het zelf noemt het "echte handwerk". Eén van zijn speciali teiten is het stoelen matten. Wie binnen een kijkje neemt ziet daar overal stoelen aan het plafond hangen. Evenals de ontelbare meubels wachten ze op het mo ment dat Jan ze grondig onder handen neemt en restaureert. Het kleine eenmanszaakje moet ech ter uit het pand Hoofdstraat 24 verdwijnen. Er zijn plannen om de voormalige boerderijstal en het aangrenzende pand Brugge- straat op te knappen. Aanvanke lijk kon de gemeente niets doen voor Jan Bodijn, er was geen al ternatieve ruimte voorhanden. Met het afketsen van de winke liersplannen om op de plek van het oude raadhuis een winkel centrum te bouwen, diende zich de mogelijkheid echter aan om ook de panden in het nabijgele gen Kerklaantje te laten staan. Geruggesteund door een brief van de koninklijke hofhouding waar Bodijn ook voor werkt waarin het het gemeentebestuur gewezen werd op het feit dat Bo dijn beslist een betere ruimte no dig had om te werken, is de koop overeenkomst uiteindelijk geslo ten. Bodijn: "Laat ik eerst zeggen dat ik er beslist niet te weinig voor heb betaald. Anders zeggen de mensen weer dat ik ben voor getrokken of zo. Ik denk dat nie mand anders er zoveel aan wil DINSDAG 15 JULI 1980 doen als ik. De helft van het straatje wil ik desnoods ook wel opknappen. Ik maak dan gietijze ren lantaarns in oude stijl en die schenk ik aan de gemeente. Tja, op dit moment is het een dooie rotboel. Het kan daar best gezel lig wordep gemaakt. Ze zullen me wel voor gek verklaren of denken dat ik teveel verdien. Maar ik werk om te leven. Ik verdien m'n brood, wat wil je dan nog meer?" Voor Jan gaat het nog maar om één ding: zo snel mogelijk met het opknappen van de Kerklaan huisjes beginnen. De tekeningen heeft hij al gemaakt en de goed keuring daarvoor is zo goed als rond. 'Ik ga alles waterdicht maken en alles wat rot is goed maken. En dat is heel wat. Ik schat dat het opknappen alleen al zo'n vier ton gaat kosten. Om te besparen doe ik vrijwel alles zelf. Het geheel wordt een beetje boerderijachtig. Verder blijft alles zoveel mogelijk hetzelfde. Aan de achterkant bouw ik m'n werkplaats, aan de voorkant komt het woongedeelte. Op het schuine dak van de werkplaats wil ik zonnepanelen maken. Mensen lijken wel getikt dat ze die natuurwarmte zomaar laten lopen. Het geheel zal heel goed worden geïsoleerd. Niemand zal last van me hebben". Tot slot zegt hij: "Ik zal blij zijn wanneer ik kan verhuizen. In de Hoofdstraat is de ruimte te klein en zijn de lekkages enorm groot. Hier kan ik eindelijk met grotere en waar devollere meubels werken. Het is dan ook veel prettiger wanneer je vlak by je werk woont. Dan kan je 's avonds nog eens je handen over een meubel laten glijden en al vast bedenken hoe je het wil gaan restaureren." ROEL ZAADNOORDIJK. WASSENAAR - In een brief aan de gemeenteraad van Leiden hebben burgemeester en wethouders van Wasse naar bezwaar aangetekend tegen het ontwerp-bestem- mingsplan "Stevenshof'. De voornaamste bezwaren rich ten zich tegen de uiteenzet ting in het plan waaruit valt op te maken, dat het al eerder vastgestelde tracé van de Rijksweg 11 grotendeels bui ten het plan valt en derhalve komt te liggen op Wassenaars grondgebied. De Leidse ge meenteraad motiveert deze stellingname door te twijfelen aan de noodzaak van Rijks weg 11. Wassenaar vindt echter de aan leg van deze weg op korte termijn noodzakelijk. Spe ciaal daarvoor heeft in de ja ren '60 een grenscorrectie plaatsgevonden tussen de gemeenten Leiden en Wasse naar. In de brief aan de raad van Leiden wijst het Wasse naars college erop dat zowel Rijkswaterstaat als de pro vincie hoge prioriteit toeken nen aan de aanleg van Rijks weg 11. De noodzaak wordt nog .eens benadrukt door het gegeven dat na de bouw van 4200 woningen voor bijna 12.000 mensen in "Stevens hof' de druk op de toch al overbelaste Rijksweg 44 nog zou worden vergroot. Een be stemmingsplan moet dan ook geen ontwikkeling inhouden, die de aanleg van Rijksweg 11 zou kunnen bemoeilijken, al dus B en W van Wassénaar. Bij dit alles komt nog dat een bufferzone voor de geluids hinder geheel of ten dele op Wassenaars grondgebied zou komen te liggen, hetgeen in de huidige opzet in strijd is met het aansluitende be stemmingsplan Landelijk Gebied van de gemeente Wassenaar. Eerder maakten burgemeester en wethouders van Voorscho ten al bezwaar tegen het plan "Stevenshof'. Hun bezwaar richtte zich echter met name tegen iets anders: de vesti ging van een winkelcentrum in de nabijheid van spoor weghalte De Vink. Dit zou te veel concurrentie betekenen voor de winkels in de Voor schotense wijk Noord-Hof land. Rectificatie WASSENAAR - In het artikel on- der de kop "Wassenaarse wateren zijn nu overvol", gisteren in deze krant, zijn enkele zetfouten ge slopen. Zo zijn twee passages volstrekt onbegrijpelijk gewor den. Daarom bij deze nogmaals een deel van de tekst- De Wassenaarse Watersportvereni ging is al jaren doende met plan nen voor een nieuwe jachthaven. De financiering is voor de be trekkelijk kleine vereniging (150) leden echter een groot probleem. Het zou al heel wat zijn als alle booteigenaren in de gemeente lid werden. Het gaat vermoedelijk om een investering van een mil joen gulden en een jaarlijks te rugkerende last van rond de twee ton. De voorbereidingen hebben nu al tienduizenden guldens ge kost. Diefstallen Jan Bodijn bekijkt de Kerlaan vanuit de hoogte: "Ik ga alles waterdicht maken en alles wat rot is goed maken". APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst der apotheken in de regio Leiden wordt waargenomen van 11 tot 18 juli door Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553 en Boehmer, Florijn 18-21, Leiderdorp, tel. 894400. Zat. tot 13 uur Linnaeus, Kempenaerstr lb, Oegstgeest, tel. 153274. VVassenaar-Wassenaarse apotheek. Stadhoudersplein 13, tel. 12402. WIJKVERPLEGING Leiden-Interkruis, Middelweg 38. tel. ten noorden v. d. Rijn 134604; ten zuiden 121753. Leiderdorp. Zoeterwoude Rd.-Ge- zondheidscentrum Berkenkade Leider dorp, tel. 410131, spreekuur ma t/m vrii. van 14-15 uur. Oegstgcest-Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten-Gezondheidscentrum v d. Waalslaan tel. 4641. Warmond-A. Dijkgraaf, Ooievaarstraat 4. Lisse. tel. 02521-15471. Dichtdraaien subsidiekraan kan restauratie belemmeren uit auto's WASSENAAR - In Wassenaar is een groot aantal panden dat als monumenten spe ciaal in de gaten wordt gehouden. De afgelopen jaren zijn al enkele opmerke lijke gebouwen gerestaureerd, andere staan voor volgende jaren op wensen- lijstjes. Voor een deel staan de panden op de Monumentenlijst (beschermde objecten), voor een deel zijn het "beeld bepalende panden" dat wil zeggen dat ze niet zo'n waarde hebben als de eerder genoemde. maar toch wel in aanmerking komen voor restauratie, vanwege de lig ging, het uiterlijk en de historische bete kenis. Tot monumenten worden gerekend ker ken, kastelen, boerderijen, huizen, mo lens en talloze kleinere objecten zoals hekken of pompen. Wie de Wassenaarse lijst van monumenten beziet stuit inder daad op zeer uiteenlopende zaken, ver spreid over het gehele grondgebied. Een van de kostbaarste restauraties betreft de boerderij aan de Buurtweg, die oor spronkelijk stamt uit het rampjaar 1672. Onder leiding van architect Van der Sterre werd hieraan al in de jaren zestig gewerkt. De fraai gemetselde kopgevel werd onder handen genomen, de stal van oude stenen opnieuw opgemetseld, oude stalramen werden geplaatst, en ook binnen werd hier en daar iets gewij zigd. Bjj het werken aan de schouw kwam onder de houten vloer plotsklaps een fraaie plavuizen vloer te voorschijn. Tijdens de restauratie werd in overleg met de bewoners een bepaalde volgorde van werken aangehouden, zodat de bedrijfs voering van de boer niet in gevaar kwam. Het gezin moest echter zo'n anderhalf jaar verhuizen naar een naburig tuin huis. Een neo-klassicistische theekoepel aan de Rijksstraatweg nabij "De Pauw" ver wierf ook het predikaat "monument", en onderging een ingrijpende schoon heidsbehandeling van enkele tonnen. Andere kostbare restauraties betroffen de molen Zuid wijk en het orgel in de dorpskerk aan het Plein. Aparte vermelding verdient het bestem mingsplan "Centrum", daarin is ge tracht recht te doen aan het zogenaamde Beschermd Dorpsgezicht van het dorpsplein en omgeving. Vooral de ge vel- en kapvormen moeten zoveel mo gelijk in orginele staat blijven. In totaal zijn 39 panden op een eerste lijst gezet, en kunnen met goedkeuring van de ei genaar worden opgeknapt over een pe riode van 10 jaar. Het hoogste subsidiepercentage bij res tauratie gaat naar kerkelijk eigendom of naar monumenten van stichtingen die zich speciaal hiermee bezighouden. Par ticulieren zaken verwerven het gerings te percentage. Nu allerwegen wordt be zuinigd wordt de subsidiekraan ook flink dichtgedraaid. Nieuwe projecten maken weinig kans. Wat Wassenaar be treft lij kt de ontluisterde pastorie aan de Schoolstraat voorlopig als laatste voor betaald herstel in aanmerking te kunnen komen. NOORDWIJK - Diefstallen uit ge parkeerd staande auto's nemen hand over hand toe. De gemeen tepolitie van Noord wijk heeft nog onlangs een groep Amster damse autodieven aangehouden, maar gisteren kwamen opnieuw zeven meldingen van diefstallen uit auto's binnen. Een aantal ben zinetanks werd leeggehaald. Ook was in auto's ingebroken oin ra dio's, cassetterecorders en foto apparatuur mee te kunnen ne- De waarde van de meegenomen apparatuur was niet hoog, maar aan portieren en lakwerk van de auto's werd veel schade toege bracht bij het forceren ervan. De politie van Noordwijk schat de totale schade op tienduizend gulden. De meeste diefstallen uit auto's wordn gepleegd op parkeerplaat sen bij campings, waar de auto's van vakantiegangers zonder toe zicht geparkeerd staan. De boerderij aan de Buurtweg uit 1672 is flink onder handen genomen. De kopgevel is opgeknapt, de stal van oude stenen is opnieuw gemetseld, oude stalramen werden geplaatst en ook binnen werd hier en daar iets gewijzigd. De neo-klassicistische theekoepel aan de Rijksstraatweg nabij de Paauw onderging een ingrijpende schoon heidsbehandelingvan enkele tonnen. AMSTERDAM/OEGSTGEEST - De Amsterdamse rechtbank heeft de 30-jarige L; van' Z: uit Oegstgeest gisteren tot vier maanden voorwaardelijke ge vangenisstraf met een proeftijd van drie jaar veroordeeld'. Deze straf, wegens diefstal en verval sing van Eurocheques en diefstal van schilderijen, viel aanzienlijk lager uit dan de eis van de officier van justitie. Deze eiste twee we ken geleden acht maanden ge vangenisstraf, waarvan drie voorwaardelijk. De rechtbank wilde de diefstal van de cheques echtêf nfet meerekenen omdat de Oegstgeestenaar deze by zijn vrouw had weggenomen. De wet zegt dat echtgenoten niet van el kaar kunnen stelen. Wel achtte de rechtbank bewezen dat de verdachte zich schuldig had gemaakt aan het vervalsen van de cheques en bovendien aan diefstal van drie schilderijen by zyn schoonvader. De verdachte wilde met de gestolen goederen zijn grote gokschulden afbetalen. Bij banken in Amstel veen haalde hij zo bijna 17.000 gulden weg. De gestolen schilde rijen vertegenwoordigen een waarde van ruim 40.000 gulden. De rechtbank wilde voorkomen dat de man door een gevangenis straf zijn baan zou kwijtraken, waardoor hij aan afbetaling van ongeveer drie ton gokschulden helemaal niet meer toe zou ko- LEIDSCH DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorging van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen. Bij automatische administratie- en incassokosten. Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement 146.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173,70 per post i 254.1 Losse 10,65. Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P Westertaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A.A. van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Cairo. Rome. Madrid. Stockholm en Djakarta. Redactie Randgemeenten: Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits. Bachstraat 25. Leiden, tel. 071-763320. Ch. Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel. 071-133202. Correspondenten: R. Zaadnoordijk. Tel. 071-155854. Voorschoten: J. Peters 071-769935. Warmond: K. Prins 01711-11266 Zoeterwoude: R. Stevens 071-890847. Zoeterwoude: Olaf Hoenson 01715-1836. Leiderdorp: F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2