„Ordersteun" scheepsbouw Uitzendkrachten nu sneller zonder werk Lockheed plaats Billiton Suriname door compensatieorder vakbondsacties dicht kort zakelijk Dia show Begin augustus start er in Amster dam een spectaculaire audiovi suele show waarin ons eigen land centraal staat, "de Holland Hap pening". in een speciaal hiervoor gebouwd theater wordt een doorlopende dia-show gepresen teerd. Binnen een half uur projecteren 42 computergestuurde diaprojecto ren meer dan drieduizend dia's op een vijftien meter breed scherm..De beelden worden be geleid door quadrofonische mu ziek. Vijftien fotografen brengen een twintigtal onderwerpen in beeld, variërend van: Kinderen van Holland tot popconcerten, races op het circuit van Zand- voort, het Nederlandse nachtle ven en de legende van "De vlie gende Hollander". Het theater waar de Holland Hap pening wordt gebracht, ligt op loopafstand van het Centraal Sta tion (Nieuwendijk 16, naast het Nederlands Centrum voor Am bachten). De Nederlandse Spoorwegen en verschillende luchtvaartmaatschappijen heb ben de Holland Happening in hun programma's opgenomen. Luchtvracht DEN HAAG (GPD) - De Amerikaanse fabriek Lock heed voldoet aan zijn verplichtingen om in Neder land compensatieorders te plaatsen voor de Ne derlandse aankoop van Orion-vliegtuigen. Dat schrijft minister Van Aardenne (economische za ken) naar aanleiding van schriftelijke vragen van de Tweede-Kamerleden Van der Hek en Van den Bergh (beiden PvdA). Bij de aankoop van de vliegtuigen voor de Marine Luchtvaartdienst is in het contract vastgelegd dat Lockheed tot en met eind 1986 in Nederland voor 60 miljoen dollar compensatieorders aanmeldt. De kamerleden vroegen aan de minister of de berich ten juist zijn dat nog geen kwart van de opdrachten die de fabriek heeft ingediend, door het ministerie als zodanig zijn aanvaard. Van Aardenne ontkent dit in zijn antwoord ten stelligste. Volgens UC Illllllsier Zijn ei lil «ie cci&le ueouiUeimga- periode voor ruim 23 miljoen dollar aan opdrachten ingediend. Hiervan is door het departement 48 pro cent aanvaard als compensatie (ruim 11 miljoen dollar). Inmiddels heeft Lockheed opnieuw voor 10 miljoen dollar aan opdrachten gemeld, aldus de bewindsman, die op dit moment door het departe ment worden beoordeeld. De kamerleden stellen verder voor in leveringscon tracten het gehele toeleveringspakket van de com- pensatieplichtigen ter discussie te stellen en tege lijk in het contract de compensatieplicht vast te leggen. Hiermee hopen zij dat de compensatie plicht efficiënter kan worden geregeld. Een dergelijke aanpak is in andere gevallen ondenk baar, meent Van Aardenne, omdat van tevoren niet vast staat welke bedrijven compensatieorders zul len gaan plaatsen. De belangen van gebruikers van luchtvracht staan centraal tijdens het drie dagen durende Interna tionale Luchtvracht Forum, dat vanaf 30 september in het Am sterdamse Okura Hotel zal wor den gehouden. Het forum zal worden geopend door prins Bernhard en onder voorzitter schap staan van president-direc teur drs. S. Orlandini van de KLM. üp het forum zullen verladers, ex pediteurs en vervoerders zich kunnen oriënteren op mogelijk heden tot een verdere verbete ring van het transport door de lucht. De organisatoren van dit tiende luchtvrachtforum, dat voor het eerst in Nederland werd georganiseerd, verwachten on geveer 500 belangstellenden. Prijsnoteringen slachtvee: slachtrunde- ren als maandag. Nuchtere slachtkalve- ren 1,25-2,00 per kg levend gewicht; slachtzeugen 2,35-2,40 per kg levend ge- Gebruiksvee: melk- en kalfkoeien 1725-2975; varekoeien 1200-2250: pinken 1150-1800; graskalveren 550-1050; nuch tere kalveren rood 325-525; zwart 250-450; biggen 90-95; schapen 145-175; lammeren 150-175; veulens/pony's 200-750; geiten 20-90, alles per stuk. Lammeren le kwal. 180-210 per stuk. Toelichtingen: slachtrunderen matig, handel redelijk, prijzen stabiel. Kalf- en melkkoeien redelijk, redelijk, stabiel. Varekoeien matig, rustig, iets la ger. Nuchtere kalveren redelijk, rustig, iets hoger. Paarden/pony's matig, matig, stabiel. Varkens redelijk, rustig, iets la ger. Lopers en biggen matig, rustig, sta biel. Schapen en lammeren redelijk, re delijk, stabiel, geiten redelijk, redelijk, Groenteveiling Katwijk aan den Rijn tuinbonen 44, rode kool 26, spitskool 66. bospeen I 1,20, bospeen II 1,07-1,25, waspeen AI per kist 7-12,50, All 6- 8,30, BI 19.60-24,40. Cl 9,90, Aanvoer: 59 ton Breekpeen BI per kist 4,20. Cl 16,-18,10, prei A per kg. 1.17, spinazie 1.06, uien per kg 41. peterselie (krul) 35. selderij 26-30. bloemkool 6 per bak I 1,36-1,61. 6 II 60-79. 81 59-80. 8 II 21-10, 10 I 38. Aan voer 3054 stuks PARAMARIBO (SNA'ANP'UPI) - Acties van de Billiton mijnwerkersbond hebben ertoe geleid, dat Billiton Suriname tijdelijk zijn poorten heeft moe ten sluiten. De directie van het bedrijf heeft gezegd tot sluiting te zijn overgegaan "uit veiligheidsoverwegingen en om de schade door de acties te beperken". De cao-onderhandelingen tussen de directie van Bil liton en de mijnwerkersbond verlopen stroef. Be gin vorige week besloot de bond tot langzaam-aan- acties over te gaan, om zo kracht bij te zetten aan de eisen, waarvan de voornaamste een loonsverho ging van honderd procent is. Ook wordt om een verlaging van de standaardcontracttijd van drie naar twee jaar gevraagd. Er deden 1100 medewer kers aan de actie mee. De bemiddelingsraad kwam tussen beide en het be stuur van de vakbond moest beloven dat tijdens cao-onderhandelingen geen verdere acties zouden worden gevoerd. De bond negeerde dat. Daarop eiste de bemiddelingsraad dat vorige week dinsdag voor vijf uur het werk moest zijn hervat Aan dat ultimatum werd geen gehoor gegeven, waarop de directie van Billiton naar premier Chin a Sen stap te. Het resultaat daarvan was een gesprek tussen de premier, de ministers van financiën en arbeid- en volkshuisvesting, de voorzitter van de mijnwer kersbond en de directie van Billiton. Tijdens dat gesprek zegde de bond toe dat het werk zou worden hervat. De vakbondsleden voelden daar echter niets voor en verscherpten hun acties met als uit eindelijk resultaat de sluiting van Billiton. DEN HAAG- Sinds enige maanden is er grote onenigheid tussen uitzendbureaus en het ministerie van sociale za ken. De bureaus zeggen ernstig te zijn gedupeerd door dat het ministerie uitzendkrachten niet langer wil toe staan meer dan drie maanden voor één werkgever te werken. Volgens het ministerie van sociale zaken hou den de uitzendkrachten arbeidsplaatsen van vaste krachten bezet. De uitzendkrachten zelf zeggen echter dat hun werk na ontslag direct weer door een andere uit zendkracht wordt opgenomen. Het enige resultaat zou een grote werkeloosheid onder uitzend krachten zijn. In het verleden werden uitzend vergunningen na drie maanden vrijwel automatisch aangevuld door verlenging aan te vragen bij het ministerie. De uitzendkracht kon daardoor nog eens drie maanden bij hetzelfde bedrijf werken. Het ministerie behield echter het recht deze verlen gingsvergunningen weer in te trekken, dat nu veelvuldig schijnt te gebeuren. De uitzend bureaus zijn verrast door deze 'nieuwe maatregel'. Een woord voerder van Sociale Zaken spreekt echter van „een strakke toepassing van de wet. Uit de aanvragen voor verlenging van de driemaandelijkse contracten blijkt dat er geen sprake is van tijdelijk werk. Terwijl die wet daarjuist voor is bedoeld," aldus de woordvoerder. De driemaan delijkse contracten worden vol gens hem alleen nog verlengd "als er sprake is van reële gron den." Die reële gronden zijn volgens de Algemene Bond van Uitzendbu reaus (ABU) vrijwel niet meer aan te tonen. ..In afwijking van het oude wordt de verleende toe stemming nu veelvuldig inge trokken. Daardoor komt de uit zendkracht op de keien te staan", aldus de heer Garritsen van de ABU. Het aantal werklozen on der uitzendkrachten is volgens Garritsen met 30 procent toege nomen. De Nieuwe Algemene Bedrijfsvereniging, waar de uit zendkrachten bij zijn aangeslo ten, raamt de stijging van werklo ze uitzendkrachten op 10 tot 15 procent. Klap opvangen Cees van Santen werkt als uitzend kracht bij het ministerie van bin nenlandse zaken. Hij kent ver scheidene mensen die door het verscherpte beleid van het minis terie van sociale zaken de dupe zijn geworden en weet er zelf ook van mee te praten. „Ik kreeg vrij dagmiddag om vijf uur te horen dat ik maandag voor het laatst was. Dat is een ontzettend ver velende situatie. Je hebt er totaal geen rekening mee gehouden en niet gespaard om de klap op te vangen van het werkloos zijn." Na twee dagen had Cees weereen andere baan, „maar er zijn een hele hoop mensen die dat voor deel niet hebben. Er zijn veel mensen die in de WW terecht zijn gekoken." Zes mensen van het uitzendbureau waar Cees voor werkt zijn werk loos geworden. „Maar dat is ei genlijk met honderden zo gegaan omdat het uitzendbureaus over het hele land aangaat." Cees van Santen noemt het voorbeeld van een jongen die als uitzendkracht bij het ministerie van justitie werkte, „die kreeg 's middags een telefoontje van personeelszaken. Die hadden van Sociale Zaken te horen gekregen dat die jongen op staande voet weg moest omdat hij er al meer dan drie maanden zat. Die jongen had helemaal geen geld achter de hand en voordat hij zijn WW kreeg gingen er weer drie weken overheen. Een meisje dat ik ken werkte op de afdeling kinderbescherming van Justitie. Zij kreeg te horen dat ze direct moest vertrekken. Zij heeft geen WW aangevraagd omdat ze gelukkig ander werk kreeg, en zo zyr» er nog veel Rouleren Het zit de uitzendkrachten volgens Cees van Santen dwars dat ze geen tijd krijgen om ander werk te zoeken maar plotsklaps ont slagen worden. Wat het ministe rie wil bereiken met het weigeren van de verlengingsvergunningen is hem onduidelijk. „Het vreem de van het geval is dat er wèl een aanvulling komt als een uitzend kracht ontslagen wordt. Ik werd dus op vrijdag weggestuurd maar op maandagmiddag kwam er een nieuwe uitzendkracht. Er wordt nu gewoon sneller gerouleerd met uitzendkrachten." De bedrijven beginnen er volgens Cees niet meer aan om uitzend krachten aantrekkelijk werk te geven. „Op een termijn van zes maanden kan je een uitzend kracht nog wat bij brengen maar nu ze na drie maanden weg moe ten beginnen ze er niet meer aan om iemand in te werken. Ik zit nu ook op een plaats waar ze uit zendkrachten normaal inwerk ten maar daar nemen ze nu de tijd niet meer voor." Cees werkt bij de afdeling pensioen en wachtgel den van het ministerie van bin nenlandse zaken, „het was de be doeling dat uitzendkrachten hier volledig mee zouden draaien maar ik beperk me nu alleen maar tot brieven op nummer leg gen en af en toe wat tikken, ge woon eenvoudig werk. Als ik hier zes maanden zou kunnen werken zou het de moeite zijn om me in te werken. Nu ben je echter koud ingewerkt of je moet alweer weg." De bewering van het ministerie van sociale zaken dat uitzendkracht en op plaatsen van vaste krachten zouden zitten is volgens hem niet waar. „De meeste uitzendkrach ten knappen het vuile werk op waar geen vaste mensen voor te vinden zijn. Een uitzendkracht doet per definitie het mindere werk, want voor leuk werk zijn wel mensen te krijgen." R1EN FLORIS STUTTGART - Heidemarie Fahrenholtz uit Stuttgart heeft in haar huis 19 wilde katten (ocelots) rondlopen. Zij kwam aan de dieren door ze over te nemen van particuliere eigenaars, die niet meer in staat waren voor de dieren te zorgen. DEN HAAG (ANP) - Minister Van Aardenne (economische zaken) wil af van individuele steunverlening aan scheepsbouwbedrijven die in financiële moeilijkheden verkeren. Daarvoor in de plaats wil de bewindsman een systeem waarbij een bedrijf financiële steun kan krijgen wanneer het een order afsluit. Dit blijkt uit een brief die de minis ter gisteren heeft gestuurd aan de beleidscommissie scheepsbouw. De nieuwe steunmaatregelen gel den trouwens alleen voor dit jaar en moeten naar het oordeel van de minister gaan gelden met te rugwerkende kracht tot 1 januari 1980. Over het scheepsbouwbe- leid in de jaren na 1980 zal het kabinet in de loop van dit jaar een beslissing nemen. Het is de be doeling dat de beleidscommissie scheepsbouw daarvoor op korte termijn een beleidsplan opstelt. Daarin moeten volgens Van Aar denne "de lijnen worden aange geven, waarlangs met een mini male inzet van overheidsmidde len, voor de zeescheepsnieuw- bouw een kans op overlevering wordt geboden". De nieuwe steunmaatregelen hou den in dat een werf tien procent van de gemiddelde nieuwbouw- omzet aan zeeschepen over de laatste drie boekjaren ontvangt. De minister denkt wel als voor waarde te zullen stellen dat een bedrijf niet overgaat tot het in dienen van verzoeken tot wer ving van buitenlandse werkne- Van Aardenne wil de nieuwe steunmaatregelen laten gelden voor de middelgrote werven, de fensie-opdrachten, en de noor delijke werven (in Groningen en Friesland). Over steun aan wer ven die baggerschepen maken en aan de werf van der Giessen-de Noord zal de bewindsman pas een besluit nemen nadat hij ad vies heeft gevraagd aan de be leidscommissie scheepsbouw. Boven de zogenaamde tien-pro- cent-steun kan maximaal 2 pro cent rentesubsidie op basis van 80 procent van de contractsom en een minimale rente van 8 procent worden verstrekt Een woordvoerder van het ministe rie van economische zaken zei te verwachten dat de nieuwe maat regelen het ministerie dit jaar iets minder dan 100 miljoen gulden gaan kosten. DINSDAG 15 JULI 1980 AMEV Amro Bul Bos Kalis Dordlsche Nedlloyd Groep Ofcm Hoidinc Pakhoed Molding BINNENLANDSE AANDELEN Asselberg Ass. St. K AUDFT 86.00c 305.00 106.00 1305,00 1305,01 HVA-Myci 1CU nd Maat< Laadre tc Gl. Kled. Scheepshyp 195,5 157.00 157.00 Telegraaf Textiel Tw. Tilb. Hyp. bk Ver. Glaasf 75.00 75.0 VMF Stork 33.70 34.4 Vertocert 15.30 15 0 Wijk eo Her 125,00 124,00 BELEGGINGS- INSTITUTKN Mc Foodsenb 1010200 Alrenta 100 00 100 20 Americ'a FND 128.00 I "0.00 154.00 154,50 110,00 iio.Ol 99.00 100.2" Fidelity F Investors M - Japan Fund 16.00 |g 50 COl'D EN 7.11.VE» Goud 40350'41050 Zilver 920 1023 BUITENLANDS GELD IBelgische fr. (100» "Duitse Mark 100» lltal. lire 10.000» I Portugese esc. (100» Canadese dollar Franse ff. 1100) e fr. (100) L 7 5 1 38 50 >"st«-nr. schilling tlOO» I.5.J1 Zweedse kroon 1100) 46 25 Spas (100) Finse mark (100) (100) AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse effectenbeurs legde vandaag duidelijk meer activitei ten aan de dag. Onder invloed van een vast Wall Street en een wat hogere dollar trokken de koersen over een breed front aan, terwijl de omzetten redelijk werden ge noemd. De obligatiemarkt zette de tendens van de afgelopen dagen voort en was 0,1 tot 0,3 punt hoger. Voor de nieuwste 10 pet obligatiele ning van de BNG, uitgegeven te gen 100,50 pet, werden koersen genoemd van 100,70 tot 100,80. Morgen komen deze obligaties in de officiële notering. Bij de internationals kon Kon. Olie f 1.40 duurder worden op f 168.10. Unilever steeg 50 cent en stond rond het middaguur op f 122,30. Hoogovens klom 20 cent op f 16,70. Akzo daarentegen zakte 40 cent op f22.70, terwijl KLM een verliesje leed van 20 cent op f64.80. De ABN was vast met een winst van f5 op f303. AMRO ging 90 cent naar boven op f 66,20, terwijl NMB 50 cent beter was op f227. FGH klom een gulden op f 59 en WUH f 1,20 op f216.30.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13