"Homosexualiteit is voor ons geen punt" Onderzoek naar 'slechte jeugd' van dieren Brazilië na paus zelfbewuster GIBBBE^SD- AUGUSTUS WORDT "VRIENDELIJK Etholoog Wiepkema stort zich op het geestelijk gedrag van beesten PAGINA is DINSDAG 15 JULI 1980 Christelijk Jongeren Verbond wil geen "papegaaitje spelen" met de bijbel (Van onze redactie geestelijk leven) "Homofiele gevoelens zijn gelijkwaardig aan heterofiele. Homosexualiteit is een volwaardige manier van omgang tussen mensen, waarbij geen onderscheid mag worden gemaakt tussen gevoelens en de uiting daarvan". De lan delijke staf en het dagelijks bestuur van het Christelijk Jongeren Verbond - YMCA (Young Men Christian Asso- ciationj-Nederland stellen er prijs op, dit uit te spreken. De Nederlandse Vereniging tot In tegratie van Homosexualiteit (COC) heeft onlangs een brochu re uitgegeven over hoe binnen de christelijke jeugdbeweging "Youth for Christ" homosexuali teit wordt "onderdrukt". Deze brochure concludeert, dat "Youth for Christ" haar jongeren niet leert, hun eigen identiteit te ontdekken en te vormen, maar hun in feite een pasklare identi- De leiding teit aanbiedt. "Kerken en subsi diërende instellingen onder schatten enorm de schadelijke kanten van het 'Youth for Christ'-werk", zegt het boekje van het COC. gen mogelijkheden om dat alles te uiten. Daarbij maken wij van homosexualiteit geen punt, wèl van intolerantie en onbegrip. Mensen die denken beter te we ten wat goed is voor anderen - en die anderen dan ook bij herhaling hun wijsheden voorhouden - zullen het moeilijk hebben in het CJV". het Christelijk Jon geren Verbond beschouwt de bijbelse verhalen als een op dracht tot het werken aan bevrij ding voor alle mensen, solidari teit met onderdrukten en het brengen van gerechtigheid. De bijbelse richtlijn daarbij is dat niemand de ander geringer mag achten dan zichzelf. De vereniging vroeg bü de ver schijning van haar brochure - ti tel: "Vrije keuze" - ook aan het ChristelijkJongerenVerbond.de Het CJV wil voortbouwen op de opvattingen over homosexuali teit binnen zijn organisatie uiteen te zetten. Het standpunt van de landelijke staf en het dagelijks bestuur van het CJV komt in het kort hierop neer dat zij onder drukking van homosexualiteit afwijzen en de acties van het COC ondersteunen. Ook "Youth for Christ" is van dit standpunt op de hoogte gebracht. Daarbij ging het verzoek aan de leiding van "Youth for Christ" om eens te praten "over onze zo duidelijk van elkaar afwijkende opvattingen over homosexuali teit". Inspiratie Staf en bestuur baseren zich bij hun standpuntbepaling op de doelstellingen van het CJV. ."Het CJV streeft naar vorming, ontspanning en dienstverlening vanuit een evangelische inspira tie. Het schept ontmoetir.gs- plaatsen waar jongeren met el kaar en met eikaars opvattingen worden geconfronteerd. Waar jongeren leren naar elkaar te luis teren, opdat ze gezamenlijk ande ren van dienst kunnen zijn. Ui teraard gaat het in al die situaties om mensen, met eigen werk, ei gen opvoeding, eigen waarden en eigen gevoelens en ei- opvattingen die de laatste jaren binnen het verbond over homo filie zijn gegroeid. "Hoe iemand zijn of haar eigen le ven wil inrichten, is ieders eigen keuze. De bijbel is geschreven voor de verkondiging, niet voor eigen bevestiging of als antwoor- denboek. Je zult samen met an deren in alle oprechtheid zelf op zoek moeten gaan naar eigen antwoorden, inspelend op onze eigen tijd. De bijbel vraagt je niet, hem na te praten, papegaaitje te spelen, maar daagt je juist uit om jouw eigen verhaal te vertellen en door te geven". "Om bijbelgetrouw te zijn, moet je vandaag veel dingen waar schijnlijk anders zeggen dan de bijbelschrijvers deden. Onze christelijke opdracht is. de christelijke boodschap opnieuw te verwoorden voor de eigen tijd. Verstaanbaar voor de mens van nü, ingaande op het eigen levens gevoel. Kernwoord van al het bij belse onderricht is: 'Jij zult liefde hebben tot je naaste.dieisalsjij'. De zin van het bestaan is: liefde. De bijbel zet ons op dit spoor: kies dan het leven. Of een variatie daarop: kies het liefdesleven. Een weg waarop iedereen tot zijn recht mag komen". Gelijk Het CJV pleit ervoor, dat in het maatschappelijke verkeer de ge lijkwaardigheid tussen mensen zichtbaar wordt in een gelijke waardering van heterofiele en homofiele relatievormen. Staf en bestuur betreuren het als in be paalde vormen van christelijk jeugdwe-k de psychische span ning, verwarring en ontreddering van homofiele mensen worden aangegrepen voor een "verkeerd gerichte geloofsverkondiging". CJV-YMCA Nederland voelen zich samen met andere christelijke jeugdorganisaties, zoals "Youth for Christ", verantwoordelijk voor de geloofsverkondiging aan jongeren. Daarom meent het, dat verschillen in inzicht en metho den met elkaar besproken moe ten worden. De laatste jaren hebben zich met name aan de top van de kerken positieve veranderingen in de richting van integratie van ho mosexualiteit voorgedaan. Staf en bestuur van het CJV kunnen zich echter niet aan de indruk "Elk onttrekken "dat deze bevrijden de boodschap nog niet door alle gemeenteleden is aanvaard". •nens moet zich volledig kun nen ontplooien. Dat gebeurt naar onze mening voor homofielen, als zij de kans krijgen met hun ge voelens daadwerkelijk om te gaan". Loevestein. In de kapel van het Slot Loevestein wordt op zondag 3 augustus, van 2 tot 3 uur, weer een speciale kerkdienst voor toe risten gehouden, met als voor ganger de hervormde predikant M. van Campen (30) uit Poede- roijen. Tot het eind van de vorige eeuw preekte de dominee van Poede- roijen eenmaal per maand in de slotkapel voor de daar gelegerde soldaten, 's Winters kwam hy meestal met een bootje naar het slot omdat de omgeving daii on der water stond. Begin deze eeuw zijn de kerkdiensten in de winter afgeschaft. Maar nog steeds preekt de dominee van Poede- roijen van mei tot en met oktober de eerste zondagmiddag van de maand in de kapel, niet meer voor soldaten maar voor toeristen die het slot komen bezoeken. Loevestein heeft een fraaie kapel, maar een orgel ontbreekt." Er wordt dan ook a capella gezon gen. Beroepingswerk. Hervormde Kerk: beroepen in de .streekge- meente 'Drieslag' (Hem-Venhui- zen-Oosterleek-Schellinkhout- Wijdenes) kandidaat mevrouw J. T. Fortuin, die dit beroep ook heeft aangenomen, door de gene rale synode tot legerpredikant M. Mulder Schoonebeek, te Aal- zum-Wetzens (Fr.) F. Brouwer Lunteren (deelgemeente); aan genomen naar Hengelo (Ov.) W. Hoogendoorn Zutphen, de be noeming tot bijstand in het pas toraat te Almelo S. L. Knottnerus Dordrecht; bedankt voor Stol wijk H. F. Klok Melissant, voor Klundert A. Boertje Wezep, voor Blauwkapel-Groenekan L. H. Oosten Wouterswoude. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Amsterdam-West H. Peper Renkum-Heelsum. Gereformeerde Gemeenten: dankt voor Rotterdam-West D. Hakkenberg Lisse, voor Sint An- naland M. Mondria Waarden burg, voor Nijkerk J. Karens Op- heusden. Pelleboer. Eind juli-begin au gustus verbetert het weer. In de tweede week van augustus zal het nog vrij wisselvallig zijn, maar we mogen rekenen op een overwe gend vriendelijke tweede helft van augustus en eerste helft van september. Deze prognose, geldig voor West- Duitsland en de Benelux, komt van de 72-jarige theoloog Joseph Braun uit Alpirsbach, de "Pelle boer" onder de predikanten. Hij baseert zijn voorspellingen op een jarenlange bestudering van het zonnesysteem. Deze natte zomer had ds. Braun wel voorspeld, maar dat-ie zo nat zou worden verbaast ook hem. De dominee heeft de laatste dagen al voor twaalf binnen- en buitenlandse radiostations zijn mening over het weer gegeven. Dagelijks - en zelfs 's nachts - bellen mensen hem op met de vraag hoe lang dit ake lige weer in vredesnaam nog zal voortduren. Braun wijt de weersverslechtering aan toenemende act'i eit van zonnevlekken en ie uitbarsting van een vulkaan in het noordwes ten van de Verenigde Staten. Door die uitbarsting is fijne vul- kaanstof in de atmosfeer terecht gekomen. Vrouw. Een 53-jarige anglicaan se diakones heeft zondag de pas torale verantwoordelijkheid voor een gemeente in Brentford, een voorstad van Londen, overge nomen. Zij mag dopen en begra fenissen leiden, maar geen hu welijken inzegenen, de eucharis tie bedienen of de absolutie ver lenen. De verantwoordelijke bisschop liet weten, dat de aanstelling van de vrouw geenszins moet worden opgevat als een pleidooi voor de vrouw in het ambt, hoewel hij er persoonlijk van overtuigd is, dat het zover wel zal komen. De Anglicaanse Kerk kampt de laatste jaren mét een groeiend priestertekort. Per jaar loopt dat metzo'n honderd op. In 1951 had de kerk nog ruim 18.000 priesters. Vorig jaar waren er nog een klei ne 11.500. Hongkong. De Lutherse Wereld bond gaat in Hongkong, samen met de Vereniging van Chinese Lutherse Kerken, een bureau op poten zetten dat de contacten met christenen in China moet bun delen. Het bureau zal ook de ver spreiding van bijbels en andere religieuze geschriften bevorde- De paus is op zijn basis terugge keerd. Het volk van Brazilië is hem dankbaar. "Het was een kort verblijf, maar voldoende voor een intens-menselijke en -religieuze ervaring. Die zal het cement blij ven van een diepe vriendschap". Met deze woorden besloot Johan nes Paulus II een twaalfdaagse reis door het grootste Latijnsame- rikaanse land. Een boottocht op de Amazone vormde zijn specta culaire afscheidsgroet aan het Braziliaanse volk. De meeste bisschoppen zijn vol daan over wat de paus heeft ge daan en gezegd. "Onze bisschop penconferentie heeft nog nooit zoveel lof gekregen als juist van de paus", verklaarde kardinaal Arns van Sao Paulo, de "apostel van de arbeiders", opgetogen. "Een warmere stëunbetuiging kan ik me niet voorstellen". Op het eucharistisch congres in Fortaleza hield Johannes Paulus zich niet aan een op schrift ge stelde toespraak, maar improvi seerde hij aan de hand van losse aantekeningen. Waarnemers leidden daaruit af, dat hij, onder de indruk van de sociale nood die hij met eigen ogen had gezien. andere accenten wilde leggen. Zo liet hij uit de toespraak - die wel vantevoren was vrijgegeven - opmerkingen over de noodzaak van het celibaat weg en prees hij, in afwijking Van de officiële tekst, de basisgemeenschappen in de parochies. 'De paus", zo commentarieerde kardinaal Arns. "heeft de eenheid gepredikt maar liet de bisschop pen de ruimte om eigen stand punten in te nemen". "Het is be langrijk dat wij niet allemaal uit hetzelfde hoofd moeten denken". "U, Brazilianan, blijft altijd in mijn gebed aanwezig", verzekerde de paus. Hij wenste in zijn af scheidstoespraak het volk toe, dat het de christelijke boodschap steeds dieper in zich opneemt en de broederlijkheid en naasten liefde meer en meer zal verwe zenlijken. Wonden De paus zag in dit onmetelijke land sociale tegenstellingen van een omvang zoals hij in andere, door hem bezochte landen nau welijks was tegengekomen. Maar ook een kerk die in grote delen "kerk van de armen" wil zijn en die, niet zelden in conflict met de machthebbers, hulp ver leent aan achtergestelde bevol kingsgroepen. Johannes Paulus heeft met deze si tuatie duidelijk rekening gehou den. Bijna in elke preek en toe spraak legde hij de vinger op de wonden van het volk. Hij veroor deelde egoïsme, luxe ten koste van anderen, het ontbreken van: grondrechten en sociale onge lijkheid. De mensen moeten kunnen deelnemen aan de be sluitvorming in economie en maatschappij om te komen tot een menswaardig bestaan voor allen. Toch blijft ook na deze reis de vraag open of de Rooms-Katholieke Kerk van Brazilië temidden van haar eigen scherpe conflicten de eenheid zal kunnen vinden om de sociale en politieke problemen te helpen oplossen. De pauselijke aanmaning tot collegiale samen werking aan het adres van de bis schoppen doet vermoeden, dat dit niet eenvoudig zal zijn. Aan de ene kant moedigde de paus de kerk aan, een program van "sociale zielzorg" uit te werken, maar tegelijk wees hij een zuiver politieke opstelling van de kerk ondubbelzinnig van de hand. De gelovigen moeten hun politieke verantwoordelijkheid op andere plaatsen waarmaken. Grote de len van de sociale onderlaag ver langen echter juist van deze kerk een duidelijke keuze. Of de boodschap van de paus tot verandering van de maatschap pelijke structuren in Latijns- Amerika niet veel te laat is geko men en welke sporen deze achter laat, zal pas later kunnen worden beoordeeld. Veel zal afhangen van de manier waarop de bis schoppen, de basisgemeen schappen en de maatschappelij ke krachten de ervaringen van dit als "historisch" gekenschetste bezoek gaan verwerken. De commentaren stemmen wel hierin overeen, dat de pauselij ke reis het Braziliaanse volk zelfbewuster en strijdbaarder heeft gemaakt. De twee bis schoppen die in leidende Brazi liaanse kringen nogal verzet op roepen, te weten Arns en Cama- ra, mogen in elk geval op zijn steun rekenen. WAGENINGEN - „We gaan nu uitzoeken of biggen met een slechte jeugd later boosdoe ners worden. Slechte moeders die op hun kroost gaan liggen, of staartbijters die elkaar staarten of oren afbijten, daarvoor moet je de biggen van jongsaf aan volgen, elk apart, met bij wijze van spreken zijn eigen naam. Van andere dieren is dat allemaal bekend, zoals van ratten bijvoorbeeld. Daarvan weten we dat slechte ervaringen zelfs tot op de kleinkinderen doorwerken". Een beetje tot zijn verwondering moest de nieuwe hoogleraar diergedrag (door wetenschap pers aangeduid als ethologie) aan de Wageningse Landbouwhoge school prof. dr. Piet Wiepkema (51) bij het bezetten van zijn net ingestelde leerstoel vaststellen dat we alles weten omtrent de zieleroerselen van ratten en vo gels, maar dat nog nimmer ie mand zich heeft afgevraagd of een kalf het geestelijk wel alle maal aan kan zijn hele leven in een kist te moeten slijten, versto ken van moederliefde. „Van de landbouwhuishouddieren is helemaal niets bekend, terwijl toch ook daarby voorvallen uit de jeugd bepalen hoe ze zich later gedragen". Tot nu toe wordt bij het houden van onze toch zo nut tige melk- en vleesproducenten alleen maar gelet op de vraag hoe ze op een voor de mens zo mak kelijk mogelijke manier kunnen worden opgeborgen. Op een ma nier zo „dierenonterend" dat we daarmee in feite complete gek kenhuizen voor beesten in het le ven hebben geroepen. Wiepkema: ..By kistkalveren ko men ernstige afwijkingen voor. Tongspelen bijvoorbeeld. Ze maken slaande bewegingen met de tong, vermoedelijk afgeleid van het zogen dat ze nooit hebben kunnen doen. Een soort vervan ging omdat ze bepaalde situaties nooit mee hebben kunnen ma ken. „En de mestvarkens, opgeborgen in donkere hokken om gedrags problemen te vermijden: als ze moeten verhuizen en dan ineens daglicht zien, raken ze zodanig in een stress-situatie dat ze er soms dood aan gaan. Ook komt het nogal eens voor dat door de stress de bloedsomloop zodanig wordt beïnvloed dat de vleeskwaliteit er een stuk slechter op wordt. En dan ga ik er nog aan voorbij dat ze amper kunnen lopen als ze naar buiten komen. Die beesten lijden heel erg op zo'n moment. Je kunt zeker zeggen dat ze onnodig leed wordt aangedaan". Krankzinnig Wiepkema vergelijkt de stereotype bewegingen die veel in gevan genschap opgegroeide dieren hebben („Bij chimpansees die in isolatie groot worden, komt het ook veel voor") met die van autis tische kinderen. „Heen en weer schommelen en zo. Ik ben niet voldoende thuis in wat zich af speelt in krankzinnigengestich ten, maar daar heb je toch ook veel van dat soort stereoty pen. „Bij autistische kinderen wordt in elk geval het verband gelegd tus sen in de jeugd te weinig gewiegd zijn. Ze lijken die dingen in te halen die ze vroeger misten. In plaats van naar de moeder kun nen gaan als ze bij spanning/een toevluchtsoord nodig hebben, zoeken ze hun heil in bepaalde vaste handelingen. In elk geval vervelen ze zich kapot en dan zoeken ze wat". Niet alle manieren die de technici in de jacht naar een steeds inten sievere veehouderij hebben ont wikkeld leiden tot problemen: de ligboxenstallen waarin koeien vaak hun leven slijten zijn zo slecht nog niet. aldus Wiepkema. „Je vergeet makkelijk dat ze vroeger ook altijd in groepsstal- len aangebonden stonden. In lig- boxen hebben ze wat meer ruim te, ze kunnen tamelijk veel bewe gen. Alleen de bodem is niet alles: van die roostervloeren om de mest makkelijk kwijt te kunnen raken". Het grootste probleem ziet hij bij de kistkalveren, die in zeventig cen timeter brede hokjes opgesloten staan, alleen wat kunnen eten als dat per lopende band langs komt, en verder rustig op het slachthuis moeten wachten. En bij de mest varkens, die in duistere hokken hun dood afwachten. Merkwaardig genoeg waren het de zelfde landbouwtechnici die het eerst op het idee kwamen onder zoek te doen naar de mogelijkhe den om de levensomstandighe den van de dieren te verbeteren. Hoewel: „Noodkreten uit onze hoek waren er al lang. en niet al leen van de milieu-activisten, hoewel die flink wat druk hebben uitgeoefend. Er bestaat ook al drie jaar een fonds voor onder zoek naar het welzijn van die- Koppeltjes Het Wageningse instituut voor de mechanisatie van arbeid en ge bouwen (IMAG) bleek al bezig te zijn aan de vraag of kalveren niet in koppeltjes van vijf op stro kunnen worden gehouden. „Uit vinden of dat gaat op een manier waarbij de arbeidskosten tot een minimum kunnen worden terug gebracht, want zeker is dat het meer werk zal zijn om de boel schoon te houden". Het IMAG deed het eerst zonder de dierpsychologen van de land bouwhogeschool, maar dat is in middels rechtgetrokken. „Ze hadden trouwens zelf al wel sinds een jaar een eigen etholoog in dienst. De leerstoel is wel nieuw, maar er waren al meer ethologen bij instituten werkzaam". Prof. Wiepkema, bioloog van origi ne, was tot vorig jaar lector ge- dragsfysiologie in Groningen, ge richt op dieren in het algemeen. Toen wist hij er alles van, by zijn komst in Wageningen trof hij een bijna blanco situatie.. „In het af gelopen jaar heb ik erg veel ge leerd. Men vroeg zich nauwelijks af hoe de landbouwhuishouddie ren zich voelden.' Niet helemaal onbegrijpelijk trouwens. „In de medische wereld zie je ook een heleboel hap-snap-onder- zoek om de zieke toch maar zo snel mogelijk beter te maken. Zo hebben de landbouwethologen zich ook amper de tijd gegund zich af te vragen wat er achter dat staartbijten zat, ook hier werd 'alleen aan symptoombestrijding gedaan". Net als actiegroepen als „Rechten voor al wat leeft", zijn nu ook de wetenschappers ervan door drongen dat varkens zich lekker der voelen als ze wroeten, koeien zich het beste voelen in de wei, en kippen het liefst een zandbad nemen, al zal vaak een compro missituatie moeten worden ge schapen om ze op een economi sche manier te kunnen houden. In elk geval zullen er methoden moeten worden ontwikkeld die duurder zijn dan die van nu". Wat zal de boer daar wel van vin den? Eerst wordt hem van over heidswege ingepompt dat alleen grootschalige toestanden kans van overleven hebben, en dan moet hy weer terug naar de na tuur? „We zullen met zakelijke argumen ten moeten komen, maar vergeet niet dat veel boeren ook liever echt contact met hun dieren heb ben, ze bij de naam willen noe men, liever dan met van die ano nieme massa's te werken. Als wij na onderzoek kunnen aantonen dat het zus en zo beter kan, dan krijg je ze wel mee, al zal het na tuurlijk tijd kosten. Zoiets kan meestal alleen als over nieuw bouw of vervanging wordt ge dacht. „Belangrijk is in elk geval dat de overheid zulke alternatieve me thoden bekend maakt. En het ge drag van de consument zal moe ten worden beïnvloed: Er zal voor het vlees meer moeten worden betaald. Dat nu de dingen zo goedkoop zijn, komt juist door de massaficatie van de veehoude rij". Inhaalgedrag De onderzoekers gaan er overigens niet van uit dat het welzijn van de dieren wordt aangetast als ze be paalde dingen niet kunnen doen, zoals het wroeten van varkens. Daarom is een methode bedacht waarbij scherp wordt gelet op het „inhaalgedrag" van de dieren. „Je meet kennelijk dingen die je hebt gemist. Slaap haal je in, eten ook. Hoe beter je inhaalt wat je tekort kwam, hoe meer prijsje er op stelt. Als een kip een week niet heeft gescharreld, haalt hij het dan in? Het kan best zijn dat hij gewoon doorgaat op de manier waarop hij daarvoor leefde. Mis schien kan hij best een week zon der. We gaan dus nu uitzoeken wat ze kunnen missen, dat is he lemaal nieuw". Ook een volledig onbetreden pad is de taal van de dieren. „Daar we ten we amper iets van. Toch be staat die. Chimpansees hebben een soort doofstommen-gebaren taal. Als je ze nou bepaalde din gen leert die wy kennen, gaan ze die onderling ook gebruiken. Ze geven er zelfs een blijk van ge voelens mee weer. Er was er één, die had een gebaar voor smerige voorwerpen, zoals poep. Dat breidde hij uit naar een aap waar hij ruzie mee had. door twee ge baren samen te gebruiken. Later gebruikte hij dat gebaar zelfs om een man met wie hij normaal vriendschappelijk omging, uit te schelden toen die hem op een keer eens niet op zijn wenken be diende. „Zo zijn er meer dieren die praten, zoals de meeuw die uit een hele kolonie zyn eigen jong kan roe pen. We moeten dus zien te ach terhalen wat de geluiden beteke nen die de landbouwhuishoud dieren maken. Varkens bijvoor beeld hebben een uitgebreid re pertoire". HANS LEHR

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12