Luchta any allen op dorpen in Afghanistan Sfeer van Hollywood herleeft in Detroit REGEN PLAAGT FEESTENDE FRANSEN Israël en Egypte eens over één punt op agenda Opnieuw massale executies in Iran Nederlandse ambassade toevallig in Jeruzalem DINSDAG 15 JULI 1980 BUITENLAND Republikeins trompetgeschal heeft weinig met politiek te maken )Van 2 correspondent Henk Kolb) WASHINGTON - Detroit heeft zich de afgelopen dagen uit de voegen ge werkt om de verheffing van Ronald Reagan tot officieel presidentskan didaat van de Republikeinse Partij tot een bewijs te maken voor rehabi litatievan destad,die in 1974 nog bekend stond als de moorddadigste ter wereld. De stakende vuilnisdienst is op het nippertje en ten koste van 25 pro cent loonsverhoging in drie jaar weer tot werken overgehaald, hetgeen Detroit, tot grote opluch ting van zijn Democratische bur gemeester, Coleman Young, van de stank der verrotting heeft verlost, nog voordat Reagan gis termiddag per olijfgroen vlieg tuig werd aangevoerd naar de plaats van zijn grootste politieke triomf tot nu toe. In de Joe Lewis Arena is de 32e Na tionale Conventie van de Re publikeinse Partij gister keurig op tijd begonnen, ook al maken de politieke omstandigheiden dit congres politiek geheel overbo dig. De ruim 1900 gedelegeerde en hun plaatsvervangers zijn vooral opgetrommeld om de „grand old party" aan het kie zersvolk als een eenheid te pre senteren, zelfs al is die dan tot stand gebracht doordat de ideo logisch conservatieve meerder heid van de partij aan de wat minder strakke denkers nadruk kelijk en soms hardhandig een geluiddemper heeft opgezet. Wat er niettemin aan meningsver schillen is blijven bestaan na de beraadslagingen over het partij programma zal al dan niet van harte worden opgeofferd aan het partijbelang. Traditie voert de boventoon, de blik terug naar betere tijden van toen heeft geleid tot een visie op de toekomst waaraan geen voor uitzien te pas lijkt te komen. Zo doende was voor de officiële opening van het congres op een met veel rode en witte anjers ver sierd podium dan ook de zanger Pat Boone uitgenodigd voor het uitspreken van de eed op de vlag, een artiest die evenmin als de kandidaat uitmunt door ver nieuwingsdrift. Hoewel Reagan volgens de traditie eerst op de laatste dag van de par tijvergadering, donderdagavond, in de immense vergaderruimte met al zijn nu nog ietwat lege rode stoelen zal verschijnen, gebeurt er tijdens de Conventie niets zonder zijn voorkennis. Op het podium zullen velen zich uitput ten in retoriek van voorspelbare kwaliteit, terwijl Reagan zich in zijn hotelsuite het hoofd breekt over de keuze van een kandidaat voor het vice-Presidentschap. Hij weet, zei hij in een televisie-inter view, nog steeds niet wie hij zal aanwijzen, doch de namen van verslagen tegenkandidaat Geor ge Bush en van parlementariër Jack Kamp worden het meest gehoord. Kemp is behalve een jong doch doorwrocht conserva tief ook mede-auteur van een plan om de belastingdruk te ver minderen. Senator Richard Lugar, een van degenen die als kandidaat voor het vice-Presidentschap worden genoemd, zie in een eerste speech dat president Carter Amerikanen van hun vrijheid heeft beroofd door een zwak en niet doeltref fend beleid. Zelfs, zei Lugar, heeft Carter zodoende de kans op oorlog vergroot, en waar Reagan het al heeft over een 'kruistocht' die in Detroit moet beginnen, is de toon voor de conventie na drukkelijk bepaald. Reagan heeft ook gezegd, dat hij het niet noodzakelijk vindt om een enigszins gematigd denkend kandidaat voor het vice-Presi dentschap aan te wijzen teneinde de kandidatuur van de Republi keinse Partij voor het Witte Huis enigszins in evenwicht te bren gen. Reagamkende kort na aankomst in Detroit, toen hij in zijn hotel door een tierende menigte werd ont vangen, al een eerste benard moment. H ij moest wat zeggen en begin met de befaamde woorden van dominee Martin Luther King, de martelaar van zwart Amerika: „Ik had een droom..." Er viel een onthutste stilte. Rea gan, de conservatief, die verte genwoordiger van een partij maar enkele percenten zwarte aanhang, met de woorden van de Democraat King uit een van diens meest bezielde redevoerin gen op de lippen? Maar „Good Old Ronny", ofte wel „Ronny Wonder" vervolgde glimlachend en soepel: „...ik droomde dus dat Jimmy Carter mij vroeg waarom in zijn baan wilde. Ik zei: ik wil jouw baan niet. Ik wil president zijn'. En ronald Reagan kan zulke grap pen voordragen. Het behoort tot zijn techniek die even gepolijst is als het pommadehoofd dat hij ooit in zijn filmcarrière mocht vlijen aan zulke opmerkelijke borsten als die van de toenmalige sexbom Dorothy Malone. Rea gan, moet een ieder tot zijn ver bazing vaststellen, is in al die ja ren nauwelijks veranderd. Zijn stem, zijn intonatie, zijn gelaat suitdrukkingen zijn allemaal ontleend aan het brede repertoire van het Hollywood uit de tijd van de grote studio's. Ronald Reagan, zoon van een han delsreiziger in schoenen, werd in 1937 door Warner Brothers inge huurd om de vastberaden rond borstige aantrekkelijke jonge man te spelen die slechts het goede wenste, en die rol heeft hij nooit meer losgelaten. Politiek satiristen echter hebben aan de oogst van doorgaans uiterst mid delmatige rolprenten een goud mijn overgehouden. Want wat te zeggen van een kandidaat die an no 1951 of daaromtrent vooral bekendheid genoot vanweg een televisieserie „Bedtijd voor Bon zo", waarij naast een goed opge voede chimpansee op het tweede plan fungeerde. Desondanks was Reagan als acteur steeds een po pulair man. die echter als politi cus immers de last heeft moeten torsen van een langzaam naar rechts verschuivende reputatie. De partij echter die hem nu kan didaat gaat stellen tijdens die bombastische orgie van toespra ken, schettermuziek, plechtige ogenblikken en feestjes, is nog rechtser dan Reagan op het ogenblik. Ze zijn dan ook weer gekomen met zijn allen, naar Detroit. De mid- - mtazmsxMiïk. De Republikeinse conventie: sombrero's,cowboyhoeden en platte strooien hoofddeksels op middelbare hoofdenJ delbare dames en heren die zich tooien met potsierlijke plastic af gietsels van de ouderwetse platte strohoed. De mensen die een gro te roze olifant meetorsen om levende olifant die moedeloos achter een touw ergens in Detroit met een rood-wit-blauwe lap over de rug van de dikhuid staat te zijn. Detroit houdt er naar schat ting 20 miljoen dollar aan over. De drie grote televisiemaat schappijen alleen besteden elk aan de twee conventies (van Re publikeinen en Democraten) 15 miljoen dollar. Hun nederzettin gen in de Joe Louis-arena tellen drie verdiepingen en bevatten genoeg hout om er minstens twee flinke huizen van te kunnen neerzetten. Detroit, op weg naar eerherstel, heeft de autowrakken van de straten gehaald en 1000 politie mannen rond de conventie op post gezet. Want men is daar nog niet vergeten dat een Republi kein schamper zei dat hij de eer ste blanke uit Mississippi was geweest die naar (het voor 56 pet. zwarte) Detroit was gegaan en geen enkele ambitie had om ook de tweede te worden. En Detroit weet ook nog van die andere Re publikein, die de aanbeveling dat het conventiecentrum maar tien i lopen van zijn hotel was, beantwoordde met de opmerking dat bij zijn weten nog nooit ie mand dit uitstapje had overleefd. Zodoende zijn er 10.000 bomen en struiken geplant, werden 30 ver vallen gebouwen neergehaald en bevatten de omvangrijke wel komsgiften voor de gedelegeer den voorzichtheidshalve ook wat aspirines. De 20.000 gasten zullen in Detroit misschien wel 50 mil joen dollar uitgeven. Voor zo'n bedragje wil een Democratische stad wel even glimlachten en vrolijk doen. De taxionderne mingen hebben daar trouwens voor de chauffeurs een dienstop dracht van gemaakt. CAïRO (Reuter/UPI) - De Egypti sche en Israëlische onderhande laars over autonomie voor de Paleslijnen in de bezette gebie den zijn het gisteren op een bij eenkomst van drie uur eens ge worden over één punt op de aan te houden agenda. De Egyptische delegatieleider, Boutros Ghali, zei dat zijn delega tie en die van de Israëlische mi nister van justitie Samuel Tamir, hadden besloten op de agenda van het te hervatten overleg te zetten oprichting van een zelfbe- stuursraad voor de 1.200.000 Pa- lestijnen op de westelijke Jor- daanoever en in de Strook van Gaza. Dit onderwerp werd verwezen naar een sub-commissie van juridi sche deskundigen en volgens Is raëlische kringen hielden dezen gisteren een vruchtbare vergade ring. De jongste onderhandelingsronde tussen de Egvptenaren en Israë liërs over de Palestijnen in de be zette gebieden hegon zondag avond na een onderbreking van twee maanden. De dag was begonnen met een hef tige woordenwisseling tussen Ghali en Tamir over de status van Jeruzalem. Israël wil de stad niet meer afstaan en tot hoofdstad van het land maken. Egypte zag in deze houding aanleiding het Pa- lestina-overleg in mei af te bre ken. Ghali zei dat de twee partijen nu tussen de twintig en dertig on derwerpen hebben aangedragen die zij op de agenda van de juridi sche commissie willen zetten. NIEUW DELHI (Reuter/AFP/UPI) - De Russische lucht macht heeft de afgelopen tien dagen met steun van grondtroepen grootscheepse aanvallen uitgevoerd op Afghaanse dorpen nabij Kabul en in de zuidoostelijke provincie Gazni. Daarbij zouden "verscheidene duizen den" mensen zijn gedood en gewond, zo is gisteren uit diplomatieke bron in Nieuw Delhi vernomen. Duizenden dorpelingen hebben geprobeerd naar Kabul te vluch ten, maar Afghaanse troepen verhinderden de meesten langs het veiligheidskordon te gaan dat op 20 kilometer van de stad is ge legd, zo verluidt uit genoemde bron. Zo'n 50 tot 60 dorpen zou den bij de aanvallen zijn ver woest. De russen maakten bij hun aanval len gebruik van MI-28 helikop ters en MIG-straaljagers. De grondtroepen zouden met een nieuw voertuig zijn uitgerust dat het midden houdt tussen een pantserwagen en een tank. Het nieuwe voertuig heeft, zo zeggen diplomaten in Nieuw Delhi, de zelfde vuurkracht als een tank maar is minder lang en hoog en veel mobieler. Volgens de diplomaten is de Sow- jet-Unie van tactiek veranderd bij de recente aanvallen, die gis teren nog voortduurden, zou het de Russen eerder zijn te doen om intimidatie dan om represailles. De Sowjets zouden met hun "zoek- en vernietigingsacties" langdurige gevechten met de re bellen willen vermijden. Het gro te aantal staehloffers zou worden verklaard door het feit dat de dorpelingen niet door de rebellen konden worden gewaarschuwd. Materieel Reizigers die uit Kabul in Nieuw Delhi aankwamen en ook diplo maten hebben verklaard dat het aantal Sowjet-transportvliegtui- gen die militairen en uitrusting aanvoeren de afgelopen vier da gen aanzienlijk is toegenomen. Het militaire materieel wordt in Kabul uit onder andere Iliushin- 765 toestellen overgeladen in kleinere vliegtuigen en onmid dellijk naar de provinvies over gevlogen. Gezegd werd dat westelijke waarnemers in Kabul van mening waren dat de schat ting van de Amerikaanse rege ring van 80.000 Russische militai ren in Afghanistan te laag was. Moskou maakte vorige maand be kend dat het verscheidene dui zenden militairen uithet land had teruggetrokken, maar reizigers die uit Kabul in Nieuw 'Delhi aankwamen, zeiden dat de Sow- jet-Unie hen vervangen schijnt te hebben door oudere, meer erva ren bestrijders van guerrillera's. Het is niet mogelijk bevestigd te krijgen of de verse troepen die nen voor vervanging of verster king. iV TEHERAN (DPA AFP) - Tenmin ste 25 mensen zijn gisteren in Iran terechtgesteld na door revolutio-, naire rechtbanken schuldig te' zijn bevonden aan handel in ver dovende middelen, corruptie, on tucht, collaboratie met contrare volutionairen. gokken en han delwijzen indruisende tegen het belang van de islamitische re publiek Iran. Alleen al in Teheran werden zeven personen geëxecuteerd. Andere steden waar terechtstellin gen plaatshadden, waren Hama- dan, Masjad en Jabris. De zeven veroordeelden in de hoofdstad werden in het open baar gedood 'om als voorbeeld te dienen'. Onder de terechtgestel de Iraniërs.was generaal Hoes- jang Hatam. een ex-stafchef in het militaire kabinet van generaal Azjari in de laatste maanden van het bewind van de sjah. Aan alle grenzen van Iran is de toe stand van paraatheid afgekon digd om te voorkomen dat deel- Intussen lijkt de activiteit van de Islamitische verzetstrijders niet verminderd. Een Afghaanse rei ziger die vanuit Kabul in Pakis tan was aangekomen, verklaarde dat hij langs de weg van Kabul naar Jalalabad een groot aantal vernielde Russische militaire voertuigen had gezien. Hij ver telde ook dat het konvooi waarin hij reisde afgelopen donderdag door rebellen was aangevallen. Het konvooi, dat uit honderden bussen, jeeps, vrachtwagens en personenauto's bestond en door een Russisch en Afghaans pant servoertuig werd begeleid, werd 25 kilometer ten oosten van Ka- bul tot stoppen gedwongen door met machinegeweren gewapen de rebellen. Het konvooi kon worden ontzet door hulp van zes of zeven Russische gevechtsheli kopters. Er zou één persoon zijn gedood en een viertal gewond. Vliegtuigongeluk MOSKOU (Reuter) - Vorige week maandag is bij de Russische stad Alma Ata een Russisch verkeers vliegtuig verongelukt. Alle pas sagiers en bemanningsleden zijn daarbij om het leven gekomen. Het vliegtuig was op weg van Alma Ata, de hoofdstad van de cen- traal-Aziatische Sowjetrepubliek Kazakstan, naar Simferopol op de Krim. Noch het vlietuigtype och het aantal slachtoffers werd genoemd. Koningin Margarethe bij opening vrouwen conferentie KOPENHAGEN (DPA/Reuter) - De secretaris-generaal van de VN, Kurt Waldheim (rechts), heeft gisteren in Kopenhagen de tweede vrouwenconferentie van de VN geopend. In zijn ope ningswoord zei Waldheim dat analfabetisme een van de gr ot- ste problemen is waarmee vrou wen worden geconfronteerd. Twee op de drie mensen die niet lezen of schrijven kunnen, zijn vrouwen, aldus Waldheim. De opening van de conferentie ge schiedde in aanwezigheid van koningin Margrethe van Dene marken (links) en de Deense premier Anker Jörgensen. De conferentie, die tot 30 juli duurt, De voornaamste thema's zijn: ge lijkheid. ontwikkeling en vrede. Op deze tweede vrouwenconfe rentie zal gediscussieerd worden over de vooruitgang die is ge maakt sinds de eerste in Mexico in 1975 op het gebied van gelijke rechten v (Van onze correspondent Jaap van Wesel) JERUZALEM - Nederland is één van de landen die met sancties door de islamitische wereld worden bedreigd, als ons land niet bereid is de Nederlandse ambassade in Jeruzalem te verplaatsen naar een andere stad in Israël. Dat blijkt uit het slotcommuniqué van de conferentie van ministers van buitenlandse zaken van 42 islamitische landen in de Jordaanse hoofdstad Amman, die zon dag werd besloten. Dat de Nederlandse ambassade juist in Jeruzalem staat berust in wezen op puur toeval. Toen de Nederlandse regering op 16 janua ri 1950 als laatste westerse land Israël officieel erkende en het Nederlandse consulaat-generaal in Jeruzalem tot gezantschap werd verheven, liet de nieuwe Nederlandse gezant E. Neder- bracht (tot dan consul-generaal voor Jeruzalem) aan de regering in Den Haag weten dat hü alleen in Israel wilde blijven, als hij in Jeruzalem mocht blijven wonen. Zo niet, dan moest het ministe rie van buitenlandse zaken maar een ander zoeken. Nederbracht was een gelovig christen, die veel van de heilige stad Jeruzalem hield, maar behalve zijn persoonlijke voorkeur waren er ook zakelijke argumenten. Hij zou in Tel Aviv nieuwe facilitei ten moeten zoeken en - een belangrijke overweging van Buiten landse Zaken - een verhuizing zou nogal duur uitvallen. Boven dien heerste er een bij nader inzien ongerechtvaardigd optimis me dat een politieke oplossing voor het omstreden Jeruzalem niet lang meer op zich zou laten wachten en dan zou er weer een keer verhuisd moeten worden. Zo werd de diplomatieke formule geboren dat Nederland Jeruzalem niet erkent als hoofdstad van Israël, maar er in afwachting van een definitieve regeling wel een ambassade heeft, zonder dat daaruit politieke conclusies mogen worden getrokken. Maar dat doen de Israeli's natuurlijk toch het kort geleden ont dekte complot vluchten. Dit heeft radio-Teheran gisteren be kendgemaakt. In een communiqué werden orde troepen en de bevolking opge roepen "tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan de grenzen te land, ter zee en in de lucht, met name in de provincie Koerdistan bij de grens met Irak. Voorkomen moet worden dat de samen zweerders die nog in vrijheid zijn na het mislukken van het com plot dat door imperialisme en contra-revolutie gesmeed was, ontsnappen". Voorts wordt de "samenwerking van Iraanse reizigers met de orde troepen gevraagd om de wegen in het land te controleren". Gewaar schuwd wordt tegen eventuele "terreurdaden" in het hele land en vooral tegen "aanvallen door medeplichtigen van de samen zweerders op de plaatsen waarde Amerikaanse gegijzelden wor den vastgehouden". BELGISCHE KONING IN ZIEKENHUIS BRUSSEL (ANP) - Koning Bou- dewijn van Belgie is gisteren, op het eind van de ochtend, 'voor een observatie van korte duur', in een ziekenhuis opgenomen. De Belgische koning, die in zijn pa leis in Brussel verbleef, voelde zich niet goed. De arts van de ko ning heeft toen een korte opname in het ziekenhuis aanbevolen. Boudewijn zal daar. naar men aan neemt, 48 uur blijven. De koning heeft, als gevolg van zijn ongesteldheid, een gesprek met eerste minister Wilfried Martens moeten afzeggen. In hofkringen werd later gezegd dat de vorst last had van storingen in de bloed somloop. Koning Boudewijn is 49 jaar oud. Op 7 september wordt hij 50. Hij voelde zich gisterochtend niet in orde, nadat hij de eerste minister van Zaïre had ontvangen. Aan het begin van het jaar werd de Belgi sche koning in het Sint-Janshos- pitaal opgenomen, waar hij voor een ischias werd geopereerd. Op 19 februari werd hij uit die kli niek ontslagen. (Van c correspondent Rudolph Bakker) PARI JS- De militaire parade op de Champs Elysées ter gelegenheid van Frankrijks nationale feestdag, de veertiende juli, vol trok zich onder zondvloedaehtige regen buien. President Giscard d'Estaing, pre mier Barre en de hen omringende gene raals en admiraals waren als sponzen doorweekt tijdens de optocht, waaraan 6300 manschappen en 2500 man bedien- dend personeel van tanks en andere ge wapende voertuigen deelnamen. In de la te avonduren van de feestelijke maandag trok de bewolking iets weg en begonnen in Parijs en vele provinciesteden de dans feesten onder lampionlicht. De honderdste viering van de Quatorze Juillet stond tijdens de militaire parade in het teken van de geschiedenis. Het viel daarbij op dat het onderdeel van de Fran se krijgsmacht dat de belastingbetaler h"t meeste geld kost - dat is de nucleaire be wapening - schitterde door afwezigheid. Evenals bij vorige gelegenheden ontbrak op het appèl een afvaardiging van de be manningen van de atoom-onderzeeboten, die de trots van het Franse strategische afschrikkingswapen uitmaken. Ook het zogenaamde 'Plateau van Albion' in de Provence, waar de Franse atoomraketten staan opgesteld, leverde geen delegatie naar de parade. Op zijn perseonfer 26 |i i had pre- ard aangekondigd dattege nucleaire bewapening op het i Albion - door de vijand met éen enkel goedgericht schot binnen een halve minuut na het uitbreken van de derde wereldoorlog te vernietigen - zal worden vervangen door atoomraketten op voertuigen. Het was niet alleen deze hele problematiek die op deze 'feestelijke' parade ontbrak. Door het slechte weer moesten zelfs de sterke staaltjes van de luchtmacht achterwege blijven. Ook al het vorig jaar - toen de president eveneens geheel doorweekt van de parade naar zijn paleis moest terugkeren - kon den de 'AlpHa-jets' en de 'Super Enten darts' zich op 14 juli als gevolg van laag hangende bewolking en drenzerige regen et geheel ontplooien. De 'Super Enten- zijn bommenwerper darts' deel uitmake: nucleaire bewapening. In de tactische functie hadden ze. als deel van de parade, de enige bijdrage kunnen leveren tot het grote de bat dat langzaam op gang komt over een ander tactisch wapen: de neutronen bom. Overigens heeft de Franse ambassadeur in de Sowjet-Unie gisteren niet. zoals de ge woonte, een redevoering op de Russische televisie gehouden ter gelegenheid van de Franse nationale feestdag De verklaring hiervoor is, volgens gezaghebbende Fran- M bron. -i.,t de tek I die Henri Fkomonb meurice had willen uitspreken niet door de russische autoriteiten werd goedge keurd. Volgens welingelichte bronnen kon een deel van de redevoering dat over Afghanistan ging. de goedkeuring van de Russen niet wegdragen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11