'Geen uniformen in Vierdaagse' Felle Russische kritiek op boycot Van der Zee te zwak voor Lathouwers Met dit weer je beter klaverjassen dan zeilen Boete voldoen op afbetaling kan niet 'Oostblok' roept trainers terng uit West Duitsland Hans Kroes blinkt uit tijdens zwemtitelstrijd Terechte zege Karpov Actie-comité in verzet tegen militaristisch karakter DINSDAG 15 JULI 1980 MOSKOU - Felle kritiek op de lan den, die de Olympische Spelen in Moskou boycotten, was te beluis teren in de toespraak van voorzit ter S. Pavlov van het Russische Olympische Comité Het gebeur de gisteravond in Moskou, tij dens de officiële openingscere monie van de 83ste zitting van het Internationale Olympische Co mité in het Bolsjoi-theater, dat voor deze gelegenheid ook al blinkend is opgepoetst en op nieuw in de verf is gezet. „Momenteel is het probleem om de Olympische beweging te verde digen bijzonder urgent. Als nooit tevoren voelt iedereen van ons dat er krachten in de wereld zijn, die proberen deze Olympische beweging te vernietigen, dat er krachten zijn, die trachten te voorkomen dat de Spelen ge houden worden, dit unieke festi val van jeugd, lichamelijke vol maaktheid en broederlijk contact tussen mensen van alle continen ten", zo zei Pavlov, die zonder de naam van de Amerikaanse presi dent te noemen, daarmee met name een aanval deed op liet ini tiatief van Jimmy Carter de Spe len te boycotten. Kuznetsov, vice-voorzitter van het opperste presidium van de Sow- jet-Unie, ging het boycot probleem ogenschijnlijk uit de weg in zijn korte toespraak, maar met duidelijk genoegen stelde hij vast dat „Moskou en andere plaatsen van ons land gastvrij heid verlenen aan deelnemers, officials en andere gasten van alle continenten van de wereld". Anders gezegd: Kuzpetsov liet we ten dat ook het continent Ameri ka ruimschoots is vertegenwoor digd, al zou er dan wel bij gezegd moeten worden dat het voorna melijk Midden- en Zuidameri- kaanse landen zijn, want behalve de Verenigde Staten, laat ook Canada het afweten, zoals trou wens ook Argentinië. Kuznetsov voegde er nog aan toe: „De huidige Olympische bewe ging, die het klimaat van ver trouwen, goodwill en vrede tus sen mensen creëert, is een be langrijke factor geworden in het openbare leven van onze pla neet". Hij stelde ook vast, dat in Moskou vertegenwoordigers van verschillende landen zijn, man nen en vrouwen van verschillen de politieke inzichten en overtui ging, van verschillend geloof en van verschillende rassen, ver enigd door de gezamenlijk Olympische idealen. De hoge Sowjet-baas besloot met de woorden: „Ik hoop dat de be slissingen, die door het IOC-con- gres zullen worden genomen, een nieuw monument zullen zijn in de uitbreiding van de samenwer king in de sport en een verstevi ging van de verstandhouding en vriendschap tussen de mensen en vooral een versteviging van de wereldvrede". Voorzitter Pavlov van het Russi sche organisatiecomité liet nog weten dat de Olympische bewe ging sterker en sterker wordt: „Vooral de vertegenwoordigers van Azië, Afrika en Latijns-Ame- rika zijn in aantal sterk toegeno men binnen het IOC". Ook lord Killanin, de voorzitter van het IOC, sprak met spijt en wrok over de toenemende invloed van de politiek op de sport „Het spijt me diep dat vele atleten of door politieke druk of door de druk van hun eigen geweten hier niet in Moskou zijn. Met nadruk stel ik, dat vele sportlieden het slachtoffer zijn van sportbe stuurders op regeringsni- Killanin wees er nog op, dat hij „pa thetische pleidooien" had ont vangen van individuelen en teams om toch aan de Spelen te kunnen meedoen. Maar dat was onmogelijk om de gecompliceer de situatie bij de verschillende nationale Olympische comités niet verder te ondermijnen. Vervolgens trachtten de heren de problemen te vergeten tijdens een openingsconcert in het Bolsjoi-theater, dat door duizen den werd bijgewoond. MOSKOU (GPD) - West- Duitsland gaat de eerste ge volgen ondervinden van de olympische boycot. Tsjecho- slowakije en Roemenië heb ben inmiddels besloten de handbaltrainers die in West- Duitsland werkzaam zijn of op het punt staan daar trai ningen te geven, terug te roe pen of geen toestemming te verlenen. Het gaat hier om een flinke groep trainers, die met toe stemming van de regerings autoriteiten van beide Oostbloklanden in het bui tenland actief mocht zijn. Een van de slachtoffers van deze maatregel is Jaroslav Mraz, die enkele jaren gele den trainer-coach was van het Nederlands Handbal Ver bond. Mraz zou in dienst tre den bij Grun Weiss Danker- Omdat Nederland niet tot een boycot besloot, loopt het on langs afgesloten contract met de Tsjech Kecskemethy, die voor drie jaar trainer-coach van het NHV wordt, geen ge vaar. Kecskemethy treedt 1 augustus in Nederlandse dienst. In Moskou is hij aan wezig als trainer-coach van het Tsjechische dameszaal- handbalteam. HILLEGOM - Het water mag dan met bakken uit de hemel blijven vallen en er mag dan ook nog wind bij komen, tot dusver kon den de tennistoernooien in de re gio leiden zonder mankeren wor den afgewerkt. En dat is in het recente verleden weieens anders geweest. Ook gisteren was het weer bar en boos op de banen van de TC. Al kemade en het jubilerende "Hil- legom". Laatstgenoemd toernooi mag zich verheugen in een grote belangstelling in de B-categorie. De lijst van deelnemers in het en kelspel wordt bij de heren aange voerd door Henny Koemans, ge volgd door Brands, Bub van der Zee, Swoboda, Arnold van der Capellen, Erik Jan Schreuder, Herman van der Capellen en Ma- rinus Brooshooft. Voor Bub van der Zee viel gisteren tegen een verrassend sterk spelend en vooral, de toch hinderlijke wind ten spijt, sterk serverende La thouwers al het doek. In twee sets moest de technisch toch begaaf de van der Zee, die zijn ongenoe gen over de wind niet onder stoelen of banken stak, zich ge wonnen geven: 1-6, 3-6. Er werd nog meer getennist door de heren in B. Etyel Homan kon te gen M. Dijkman weer net niet doordrukken evenals in Hazers- woude tegen Erik Jan Schreuder. De lange Voorhouter, wie het ook niet meezit op de momenten in een partij dat het er op aan komt, verloor met de veelzeggende sco re 7-6, 5-7,- 4-6. Marcel Vink le verde ondanks een nederlaag toch goed spel tegen De Jonghe, die won met 6-3, 6-4. Blommen- daal trok zich van weer en wind weinig aan en gaf Paul Roetert met 6-3 en 6-4 geen kans. Frans Grimbergen, in het heren enkel spel C als no 1 geplaatst, begon in B met een aan duidelijkheid wei nig te wensen latende 6-2, 6-1 ze ge op Dick Hulsebosch. De bij de heren in B als no 5 in het enkel spel gewaardeerde Arnold van der Capellen was snel klaar met Jan Tromp, 6-0, 6-1. Problemen met serveren bleek hij helemaal niet te hebben. Tenslotte won Frank de Haas niet zonder moeite van de jonge Enno Zimmerman, die kranig tegen stand bleef bieden en pas in de derde set met minimale marge de vlag streek: 6-3, 3-6, 6-4. Alkemade In Alkemade bleef het in het he rendubbelspel als no 2 geklas seerde duo Har Walenkamp/Nico van Biemen in drie sets achter het koppel Borst/Giezeman: 6-3,6-4, 3-6. Deze kamp zullen de kijkers stellig met veel genoegen hebben gevolgd, omdat de meest won derlijke missers werden afgewis seld met de meest onwaarschijn lijke winners. In het herenenkelspel C werden geplaatst Hans van Tongeren, Reneé de Bakker, Jan van Veen en Hen van der Bergh. Terwijl Hans van Tongeren zijn plaatsing zonder mankeren waar maakte door Johan van Velzen met 6-4, 6-2 uit te schakelen, had de no 4 geplaatste Henk van der Bergh de grootste moeite met Gerard van der Willigenburg. Die hem de eerste set zonder pardon afhan dig maakte (6-3) om daarna de tweede en derde set met de geflatteerde score 3-6, 2-6 te ver liezen. FRANK BONTE WARMOND - Het regende gisteren klachten na afloop van de tweede Holland-Friesland-wedstrijd. Winnende teamcaptain Harry Amsterdam ging liever "een par tijtje klaverjassen dan zeilen met dat druilige weer" ^n de Rotter dammer Peter Frech beklaagde zich bij de protestcommissie over het feit dat de Fries Luut Hof hem bij een loefduel zou hebben ge raakt. Hij haalde echter bakzeil. Ten slotte foeterden de beman ningsleden van de vijf Hollandse Regenbogen over de wedstrijd- baan. Die laatste klacht was makkelijk te verklaren, want direct na de start AMERSFOORT (ANP) - De derde dag van de Nederlandse zomer- kampioenschappen zwemmen in Amersfoort onderscheidde zich in niets van de gebeurtenissen op de openingssessies. Opnieuw eis ten Annemarie Verstappen, Hans Kroes en Gerard Smit een titel voor zich op. Enige nieuwkomer in dit gezelschap was Marijke de Groot. Voor het overige bepalen de deelnemers zich voornamelijk tot hard zwemmen in de och tendseries, want daarin is voor elke jaargang veel blik te verdie nen. Bij velen ontbreekt echter het heilige moeten in de avond- De 15-jarige Hans Kroes uit Lisse blonk opnieuw uit. Na in de mor gen temidden van zijn leeftijdge noten al zijn eigen adspiranten- record van 1.57.04 op 1.56.59 te hebben gebracht op de 200 meter vrije slag, bevestigde hij in de avondfinale opnieuw zijn supe rioriteit winst en weer een jeugd- record nu in 1.56.48. In de zwak bezette finale (drie zwemmers onder de twee minuten) onder vond hij slechts tegenstand van dc als tweede eindigende Gerard Smit en Frank Drost, net als hij zelf te licht bevonden voor een plaats in de Olympische afvaar diging. lagen bijna alle klasseringen al vast. De Friezen Hof, Hettinga, Amsterdam en Donker namen toen meteen al de kop en pas seerden in die volgorde na een kleine twee uur durende race ook de finish. „Dat kwam door die ene kruisrak die in het parkoers was opgenomen", mopperde een Hollander. „Want juist bij kruis- rakken", verklaarde hij, „kun je een slechte start vaak nog goed maken". Nu dat niet het geval was, triom feerden de Friezen voor de twee de keer in de 60ste Kaagweek. De ploeg van nationaal kampioen in de Regenboog-klasse, Harry Amsterdam, nam met die tweede zege ruim afstand van hun rivaal. De 19 3/4-35-overwinning was zelfs groter uitgevallen als de Hollan der Martin Heineke met zijn schip 'de dertien ongelukken' zijn reputatie als sterke zeiler niet had waargemaakt. Vanuit de tiende en laatste positie zette hij een goede inhaalrace in, die hij beloonde met een zesde positie. „Wij hadden hem misschien be ter voor kunnen laten gaan toen hij vlak achter ons lag", vertelde een bemanningslid van Frech, „want Heineke is veruit de snel ste Hollander en had de Friezen vermoedelijk wèl kunnen be dreigen". „Dat is waarschijnlijk ook de reden dat wij beter zijn dan jullie", meende Amsterdam. „Ik heb het idee dat wij ons iets meer opofferen voor het team- belang". De tussenstand (46V2-63) betekent in elk geval dat de 'thuisforma- tie', die van de 48 ontmoetingen op de Kagerplassen er 26 won, in de resterende twee wedstrijden alle zeilen bij moet zetten wil de ploeg van Hein de Goederen nog een kans maken om te winnen. Uitslag Holland-Friesland-yved- strijd: 1. Hof (F), 2. Hettinga (F;, 3. Amsterdam (F), 4. Donker (F), 5. De Groot (H), 6. Heineke (H), 7. Frech (H), 8. De Goederen (H), 9. Booy (H) en 10. De Vries (F). Overige resultaten; Jeugd A: 1. Wouter Han, 2. Edwin de Groot, 3. Joke Helbing. Cadetten: 1. Mark Drontmann, 2. Arnout v.d. Rest. 420: 1. Kees Clemens, 2. Tonny v.d. Vooren, 3. Paul Müller. Flying Junior 1. Joop de Jong, 2. Van Erp. Solo: 1. Kees van Grie ken, 2. Hans van Schie, 3. Leen van Goeverden. Stern: 1. Gebr. Trompen, 2. Jan van Houselt. La ser M: 1. Hans Verkaart, 2. Peggy v.d. Lans. HERMAN POOS toernooi is voor de wereldkampioen rechtseen feit. AMSTERDAM - Anatoli Karpov is de terechte winnaar geworden van het laatste IBM-scbaaktoer- nooi. De wereldkampioen die zijn partij tegen de Deen Bent Larsen in 23 zetten besliste leed slechts een nederlaag, tegen de Hongaar Ribli. Maar ook Jan Timman en de tweede grootmeester met een Nederlandse nationaliteit Genno Sosonko kunnen terugzien op een schitterend toernooi. Tim man kwam in de slotronde remi se overeen met de Tsjech Vlasti- mil Hort, ook al omdat door de winst van Karpov verder strijden geen effect meer zou sorteren. Timman kwam met een score van negen uit 14 op de tweede plaats en Sosonko die in zijn laatste par tij Van der Wiel versloeg, bezet met acht punten de derde plaats. Sosonko verwierf dit totaal door slechts twee overwinningen, maar liefst 12 remises. De twee triomfen werden in de sensatio nele slotfase behaald. Hort ein digde als vierde met 7V2 punten, voldoende voor een grootmees terresultaat. De uitslagen van de veertiende en laatste ronde: Hort (Tsj) - Timman (Ned) Va-1/ 2, Van der Wiel (Ned) - Sosonko (Ned) 0—1, Larsen (Den) - Karpov (Sov) 6-1, Ribli (Hon) - Dolmatov (Sov) V2-V2. De eindstand is: 1. Karpov 10 punten, 2. Timman 9,3. Sosonko 8,4. Hort 7 Va, oe. Dolmatov en Ribli 7,7. Van der Wiel 4, 8. Larsen 3V2. Wereldrecord discuswerpen naar 71,80 meter SOFIA - De Bulgaarse Maria Ver- gova heeft tijdens atletiekwed strijden in Sofia het wereldrecord discuswerpen verbeterd. Vergo- va wierp de 1 kilogram zware schijf 71,80 meter, dertig centi meter verder dan de Oostduitse Evelin Jahl die houdster van het wereldrecord was. Op 4 juli was Vergova al aardig in de buurt van het wereldrecord gekomen. Zij wierp toen 70,60 meter. Tijdens atletiekwedstrijden in Raahe heeft de Fin Antti Kallio- maki het polsstokhoogspringen gewonnen met een hoogte van 5,66 meter. Kalliomaki stelde daarmee het Finse record scher per, dat hij in juni op 5.63 meter had gebracht. Op de wereldrang lijst van 1980 neemt de Fin de achtste plaats in. Aanvoerder is de Fransman Thierry Vigneron met de wereldrecordhoogte van 5.57 meter. (Van onze correspondent) NIJMEGEN - Niet iedereen beschouwt het als vanzelf sprekend dat tijdens de Nijmeegse Vierdaagse de stad bevolkt wordt door een grote groep militairen uit binnen- en buitenland. Het Actiecomité Vierdaagse, be staande uit individuele anti-mi litaristen en vertegenwoordigers van de Bond Voor Diensplichti- gen (BVD) en de Vereniging Dienstweigeraars (VD), verzet zich fel tegen de vermilitarisering van dit jaarlijkse volksfeest. Vol gens hen gebruikt de legerleiding de Vierdaagse als instrument om burgers en soldaten op vredelie vende wijze \e verenigen en zo het werkelijke doel van het leger (ge weld) te verbloemen. „Wij zijn absoluut niet tegen de Vierdaagse op zich, maar willen de Vierdaagse als feest voor alle burgers, zonder soldaten in uni form", aldus het actiecomité Hiermee geven zij hun voor naamste standpunt aan. Wel een vierdaagse, maar zonder alle (mi litaire) uitwassen die daaraan verbonden zijn. Verwerpelijk vinden zij eveneens het toene mend geweld tegen minder heidsgroepen tijdens de zomer feesten. Zuidmolukkers, homo- seksuelen en ook vrouwen zijn een. greep uit de groepen die het tijdens het feestgebeuren moeten ontgelden. Het aantal verkrach tingen en ander (verbaai) geweld bereiken op deze dagen meestal een trieste piek. Voorgaande jaren heeft het Actie comité Vierdaagse zich beperkt tot het uitdelen van bloemen en pamfletten aan de wandelaars. Dit jaar hebben zij een uitgebrei de brochure uitgegeven waarin hun voornaamste bezwaren naar voren gebracht worden. Onder meer komen hierin ter sprake de oorsprong van de Vierdaagse, militaire marsmuziek en de func ties van het leger. Tien mensen hebben een bijdrage geleverd aan het organisatorisch gedeelte van de activiteiten van het comité terwijl ongeveer vijftig sympha- tisanten de groep assisteren met het uitdelen van pamfletten en het geven van informatie over de bedoeling van het comité. De acties van het comité worden dit jaar ondersteund door de wan delgroep 'Is het hier oorlog?'. De ze bestaat uit 24 personen die hun 1 het 7 x start. Niettemin gaat onvrede met de militaire parade willen demonstreren door zelf mee te lopen. Zij dragen T-shirts met hun namen en het opschrift 'Is het hier oorlog?'. Onderweg hopen zij met wandelaars en om standers te kunnen praten over het verschijnsel militarisme. Problemen met de organisatie hieromtrent verwachten zij niet, ofschoon in de reglementen van de Vierdaagse staat dat hetlopen met reclame verboden is. Ze stellen dat het lopen meteen mili tair uniform ook een verdekte „De Stumic-rapporten, opgesteld door een speciale commissie van het ministerie van defensie, die de vermaatschappelijking van het leger beoogt, wijzen uit dat de Vierdaagse een van de stok paardjes voor propaganda van het leger is", vertelt een woord voerdervan het actiecomité. „Het past in het rijtje van de Taptoe in Breda, de show van de F-16 en de talloze open dagen. Vriendelijke evenementen, die georganiseerd worden om aspirant-vrijwilligers aan het leger te introduce- „Veel soldaten worden gedwongen tot deelname en krijgen valse beloften van verlofcompensatie. De soldaten zijn zelf niet verant woordelijk te stellen voor geüni formeerde deelname", aldus de woordvoerder. De actievoerders willen voorts streven naar een groter begrip binnen de kazer- LEIDEN - De computer van het Openbaar Ministerie doet niet aan afbetalen. Dat ondervond een Leidenaar die te hard ge reden had en een acceptgiro kaart met de boete van 75 gulden toegestuurd was. Gis termorgen verklaarde hij te genover kantonrechter Vroom waarom hij eerst 52,50 gulden betaalde en later de resterende 22,50 gulden. De boos geworden op het Arbeidsbureau omdat de ze geen werk voor hem wist te vinden. Bij de Sociale Dienst meende men echter dat de man zelf te weinig zijn best deed om werk te vinden. De Sociale Dienst kortte zijn uit kering. De man kreeg nog maar zeventig procent. "Daarom heb ik ook maar ze ventig procent van de boete betaald; te weten 52,50 gul den. De gemeente moest de rest van de boete maar beta- De computer van het Openbaar Ministerie accepteerde het geld niet. Volgens officier van justitie, mevrouw Tan, zou het bedrag automatisch op de rekening van de man terug gestort moeten zijn. De man meende echter van niet. De 22,50 gulden die de man als nog had overgemaakt, was in elk geval niet teruggestort. Niet zo verwonderlijk, zo bleek. De man had dit bedrag "Hoe krijg ik nu mijn geld te rug", vroeg de man zich tot in den treure af. Kribbig gewor den over de eindeloze discus sie waar het gestortte geld nu al dan niet was, besloot de rechter de zaak met "We zoe ken het wel uit hoe het met die 52,50 gulden zit. Die 22,50 is uw eigen zaak. U krijgt een nieuwe acceptgirokaart met de boete van 75 gulden. Be taalt u die dan wel ineens, al stublieft". De zoveelste Voor "de zoveelste keer" zij eiste drie weken gevange nisstraf. "Dan gaat de vrouw af", sprak de berouw- 1 23-jarige Leidenaar be trapt op het rijden zonder rij bewijs. Ditmaal op de Haar lemmerstraat. De officier van justitie, me vrouw Tan, geloofde de "Ik doe het nooit meer"-woor- denstroom van de man niet: volle man. Kantonrechter Vroom liet zich vermurwen. Hij legde de man weliswaar ook drie weken hechtenis op, maar dan voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. De man was tevreden. Zijn huwelijk was gered. Autobaan Een service-monteur was he lemaal uit Heerenveen naar Leiden afgereisd om te voor komen dat hij zijn rijbewijs tijdelijk kwijt zou raken. Bij justitie staat hij inmiddels bekend als een notoir snel heidsovertreder. In Leiden had de monteur 97 gereden waar 50 kilometer toegestaan is. Zijn derde snelheidsovertreding dit jaar. Met vorig jaar erbij komt de man op het respectabele aan tal van ongeveer tien overtre- Toch kon de monteur tevreden terug naar het hoge Noorden. De brief van zijn Heeren veen- se baas "dat de monteur zijn rijbewijs niet kon missen voor zijn werk" gaf by de kan tonrechter de doorslag. De verklaring van de monteur dat hij niet bekend was in Leiden, dat hij het bord vijftig niet had zien staan en dat de weg net een autobaan leek" kon de rechter althans min der overtuigen. De monteur werd veroordeeld tot een boete van tweehon derd gulden en een voor waardelijke intrekking van zijn rijbewijs voor een perio de van vier maanden, met een proeftijd van twee jaar.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 10