Veel arrestaties na ontdekking plan staatsgreep Splitsing in Surinaamse militaire raad Dreigementen van Amman rond Jeruzalem Opbouwer Botswana overleden Verblijfplaats overige gegijzelden is onbekend Cubaanse schepen beschoten Zesde mislukte coup in ban MAANDAG 14 JULI 1980 BUITENLAND PAGINA 7 AMMAN (UPJ/Reuter) - De mi nisters van buitenlandse za ken van 42 islamitische lan den die in Amman bijeen zijn geweest, hebben gisteren be sloten alle betrekkingen te verbreken met elk land dat het eens is met het Israëlische besluit, Oost-Jeruzalem te annexeren en het tot de hoofdstad van Israël te ma ken. In een slotcommuniqué staat dat dit ook geldt voor landen die hun ambassades naar Je ruzalem verplaatsen. Het zegt ook dat van de landen die hun ambassades al in Jeruzalem hebben, wordt gevraagd deze naar andere steden te ver plaatsen, "Anders zal de vol gende islamitische conferen tie maatregelen bestuderen die tegen deze landen geno men kunnen worden, zoals het verbreken van diploma tieke betrekkingen". De betrokken landen zijn: Ne derland, Bolivia, Chili, Co lombia, Costa Rica, de Domi nicaanse Republiek, Ecua dor, El Salvador, Guatemala, Haïti, Panama, Uruquay en Venezuela. Van de Europese Gemeenschap wordt gevraagd de economi sche overeenkomsten met Is raël te beëindigen en officieel te protesteren tegen de Ame rikaanse steun aan de joodse staat. De Israëlische radio neldde gis teravond dat premier Mena- chem Begin vastbesloten is, zijn kantoor naar het Arabi sche Oost-Jeruzalem te ver plaatsen. Hij heeft Egypte en de VS al van dit plan op de hoogte gebracht. De radio zei dat de Amerikaan se hoofdonderhandelaar Saul Linowitz aan de Israëlische minister van defensie, Josef Burg, die als voornaamste Is raëlische onderhandelaar bij de besprekingen over Pale stijnse autonomie optreedt, had gevraagd premier Begin te bewegen zijn kantoor niet naar het oude stadsdeel te verplaatsen. Burg had hierop geantwoord: "onmogelijk". Inmiddels zijn de besprekingen gisteren hervat met een ver gadering van de juridische commissie, nadat Egypte de onderhandelingen drie maanden geleden had ge schorst wegens de kwestie Jeruzalem. De kwestie leidde ook meteen al tot een woordentwist toen de Israëlische minister van justitie, Shmuel Tamir, giste ren in Cairo aankwam voor hervatting van de besprekin gen. Dat begon op het vlieg veld van Cairo tijdens een persconferentie. De Egypti sche minister van buiten landse zaken, Boetros Ghali, zei: "Ik ben blij de minister van justitie tè mogen ontvan gen en omdat hij over de rechtbank gaat zeg ik dat, als er op de Westoever en de strook van Gaza geen recht is, er in dit gebied geen ware vrede zal komen". Tamir zei daarop: "Het vredes verdrag met Egypte blijft on der alle omstandigheden voortbestaan, ik haal uw ei gen woorden aan en zeg dat er vrede in het Midden-Oosten zal zijn omdat Egypte en Is raël de weg daarheen hebben aangetoond". Tamir zei dat Egypte evenmin door terreur wil worden geplaagd en dat Israël die evenmin zal toe staan. Op een vraag over de status van Jeruzalem zei Tamir. "De wet zoals die nu al sinds 1967 is, zegt het zeer duidelijk: Jeru zalem is een verenigde stad, de hoofdstad van Israël en valt onder Israëlische soeve reiniteit". Ghali ging daartegen in met de woorden: "Dit is niet ons standpunt. Ons standpunt is heel duidelijk en is uiteenge zet in een briefwisseling met de VS en inzake het probleem Jeruzalem hebben wij van de VS een positief antwoord ontvangen". Ghali maakte niet duidelijk welke briefwisseling hij be doelde. Egypte heeft er geen bezwaar tegen dat Jeruzalem een ver enigde stad blijft uit gemeen telijk oogpunt, maar wil de oostelijke sector, die in 1967 op Jordanië was veroverd, weer onder Arabische soeve reiniteit brengen. Ghali en Tamir zeiden beiden dat hun landen vastgesloten zijn de onderhandelingen tot een goed einde te brengen, ondanks de moeilijkheden en hinderpalen. (Door onze correspondent Karl Breyer) Sir Seretse Khama, de zondag overleden president van Botswana, heeft als leider van een der vijf zgn. frontlijnstaten in zuidelijk-Afrika van het begin af aan een duidelijk standpunt in genomen. De president verklaar de herhaaldelijk: „Wij veroorde len apartheid en zullen weer stand bieden aan degenen die ons rassendiscriminatie willen op dringen". Desondanks was Sir Seretse Khama een tegenstander van wapengeweld; pas in 1978 - dertien jaar na de onafhankelijk heid - besloot hij een eigen leger voor Botswana op te bouwen. Sir Seretse Khama werd op 1 juli 1921 geboren, en reeds op vijfja rige leeftijd werd hij benoemd tot hoofd van de Bamangwato-stam, waartoe minstens een derde van de bevolking van Botswana be hoort. Seretse Khama studeerde aan de universiteit van Fort Hare in Zuid-Afrika en daarna aan de universiteit van Witwatersrand in Johannesburg. Hij voltooide zijn studie in het Engelse Oxford. Daar trouwde hij in 1948 met een Engels meisje, Ruth Williams, een secretaresse van de scheep- sassurantiemaatschappij Lloyd's. Dat laatste leidde in zijn land tot ongeregeldheden, die door de Britse koloniale autoriteiten in het toenmalige Beetsjoeanaland werden aangewakkerd. Vooral de oom van Seretse Khama, Tshekedi Khama, die als regent voor de minderjarige Seretse de leiding van zijn stam had vervuld, meende dat het huwelijk met een blanke vrouw de stam in tweeën zou splitsen. Het Britse ministe rie van koloniën besloot daarop dat Seretse Khama in balling schap moest blijven. Toen Seret se Khama uiteindelijk in 1956 af stand deed van alle rechten als stamhoofd, mocht hij naar zijn land terugkeren. Hij concentreerde zijn werk op de verbetering van de levensom standigheden van zijn stam en stichtte vijf jaar later de Demo cratische Partij van Beetsjoea naland. Op 2 maart 1965 behaalde zijn partij, die een samenwerking tussen zwarten en blanken in zijn land wilde, een overweldigende meerderheid. Eerder, in 1963, had de Bamangwato-stam alle rech ten aan Seretse Khama en zijn nakomelingen teruggegeven. Zijn Engelse vrouw, sindsdien bekend als Lady Khama, schonk het leven aan vier kinderen, een meisje en drie jongens. Ondanks de grote armoede in Botswana slaagde Sir Seretse Khama erin, zijn land tot een van de meest democratische in Afrika te maken. „In dit land worden geen zwarten en blanken geteld," zei onlangs nog een diplomaat in de hoofdstad Gaborone, „hier tellen alleen mensen". Hoewel Botswana geen directe steun aan de onafhankelijk heidsbewegingen in Zuid-Afri ka's zwarte buurtstaten gaf, ont ving het de afgelopen jaren meer dan vijftigduizend vluchtelingen uit Zuid-Afrika en Rhodesië. Economisch een zware last voor dit land, een van de armste in zui delijk-Afrika. Naast verbale aan vallen op de apartheid zorgde Khama er echter wel voor dat de betrekkingen met Zuid-Afrika, economisch van levensbelang voor Botswana, goed bleven. Hoe dan ook. Sir Seretse Khama wordt beschouwd als de man die erin slaagde om uit een armzalig Brits protectoraat een onafhan kelijk en stabiel land te maken. Tegenwoordig heeft Botswana een groeiende grondstoffenin- dustrie (vooral diamanten)en een belangrijke veeteelt. Dank zij de overleden president behoort de staat niet meer tot de 25 armste landen in de wereld (volgens de ranglijst van de Wereldbank). Van alle staatshoofden in zuidelijk- Afrika behoorde Sir Seretse Khama met zekerheid tot de meest optimistische. Hij was er van overtuigd dat de economi sche gesprekken tussen de staatshoofden van de vijf zgn. frontlij nstaten, eerst in Arusha (Tanzania) en dit jaar in Lusaka (Zambia), de aanzet waren voor de economische onafhankelijk heid van zuidelijk-Afrika en vooral voor een grotere welvaart van alle mensen die in dit gedeel te van het continent leven. heran. De staatsgreep was opgezet onder de codenaam „Groot Alarm". Het dagblad Azadegan onthulde gis teren in Teheran dat een van de piloten die had moeten deelne men aan de coup enkele dagen vóór de staatsgreep belangrijke details ervan had doorgespeeld aan een vertegenwoordiger van Ajatollah Chomeini. Een ander krant, Bamdad, meldde dat Irak, Israël en de Verenigde Staten de coup steunden. Hoge officieren Onder de ongeveer vijfhonderd ar restanten uit militaire kringen bevinden zich hoge officieren uit het hele land. In de belangrijke olie-provincie Khouzestan zijn HAVANA (Reuter) - Twee Cubaan se schepen, deel uitmakend van een vloot tonijnvissers, zijn za terdagavond 30 mijl uit de kust van de Westelijke Sahara door niet geïdentificeerde vliegtuigen beschoten, zo heeft het Cubaanse persbureau Prensa Latina giste ren meegedeeld. De kapitein van een van de schepen kwam daardoor om het leven, drie anderen op hetzelfde schip werden gewond. Vier doden bij aanslag in Baskenland ORIO, SPANJE (UPI) - Drie leden van de Guardia Civil en een guer rillastrijder zijn gisteren omge komen bij een aanslag op twee politiejeeps in Orio, een vissers plaats 20 km ten westen van San Sebastian. Hiermee is het aantal doden als ge volg van politiek geweld in Spanje dit jaar gestegen tot 68. Deze hooggeplaatste miltiaren zijn inmiddels vervangen door com mandanten van het korps van de „bewakers van de revolutie" na toestemming van geestelijk lei der Chomeini. Ook al heeft de chef-stal van de Iraanse strijdkrachten meege deeld dat de verijdeling van de coup geen heksenjacht tegen „dissidenten,, tot gevolg zal heb ben, waarnemers gaan ervan uit dat de mislukte staatsgreep tot ingrijpende zuiveringen kan lei den. De islamitische rechter Sadegh Khalkhali heeft al gezegd dat de arrestanten niet op medelijden hoefden te rekenen en dat zij op een „revolutionaire" manier zou den worden aangepakt. Docu menten waarop de executie van ajatolla Chomeini stond aange kondigd zijn aangetroffen op het lichaam van kolonel Farazaneh, de bevelhebber van de 92e pant serdivisie. Volgens de krant Bamdad is Farzaneh vervangen door Ali shamkhani, het hoofd van de revolutionaire garde. Generaal Amir Baghman Baghen, oud-luchtmachtcummandant is vrijgelaten na verhoor, aldus het dagblad Etellat en volgens het dagblad Kajhan is de leider van het Nationale Front, Gholamhos- sein Sedighi niet gearresteerd. De verijdelde staatsgreep is de zes de sedert de omverwerping van het regime van sjah Mohammed Reza Pahlevi in februari 1979, al dus president Bani-Sadr. Twee doden bij stieren feest in Paniploma MADRID (DPA) Bij de feeste lijkheden in de Noordspaanse stad Pamplona ter ere van de patroonheilige San Fermin zijn gisteren twee mensen omgekomen. Tijdens de "En- cierro", het drijven van jonge stieren dwars door de stad naar de arena, werden twee jongemannen door een plot seling uitbrekende stier ge grepen. De 29-jange Vicente Ladio Ris- co was op slag dood. De 23-ja- rige Jose Antonio Sanchez Navascucs bezweek in een ziekenhuis. Een derde slacht offer, dat ernstig gewond werd, is buiten levensgevaar. TEHERAN (Reuter/UPI) - Zeshonderd mensen, van wie 500 militairen, zijn de afgelopen dagen in Iran gearresteerd in verband met de ontdek king van een plan tot een staatsgreep tegen het huidige revolutionaire bestel in Iran. onder andere 17 officieren opge pakt, onder wie de bevelhebben van de marine-basis Choramsjar aan de Perzische Golf, een com mandant van politie, een garni zoenscommandant de bevelheb ber van een luchtmachteenheid. Evenals afgelopen weekeinde pro testeerden op 31 mei de jongeren al tegen het feit dat de stad voor "klassieke" cultuur - zoals voor uitbreiding van het operagebouw - miljoenen uitgeeft terwijl zij niets zou doen voor de vrijetijds besteding van de over weinig fi nanciële middelen beschikkende jeugd. Rel in Zurich ZÜRICH (DPA) - Jeugdige de monstranten en politie hebben in de nacht van zaterdag op zondag in Zürich strijd geleverd. Er vie len drie gewonden en er werden 130 mensen aangehouden. De moeilijkheden begonnen zater dagmiddag nadat jongeren zich hadden verzameld in een verla ten fabrieksgebouw dat tot "au tonoom jeugdcentrum" was om gevormd. De betogers stuitten al spoedig op sterke politie-eenheden die wa ter en traangas gebruikten om de jongeren te verspreiden. De opgeluchte ouders van de vrijgelaten Richard Queen stonden na een bezoek aan hun zoondie op dat moment nog in een ziekenhuis in Zürich was, de pers te woord. Richard Queen naar Wiesbaden ZÜRICH (Reuter/DPA) - De Amerikaanse ambassade functionaris Richard Queen, een van de Amerikaan se gegijzelden in Teheran die vrijdag na acht maan den gevangenschap is vrijgelaten, is zaterdag per vliegtuig naar Wiesbaden gebracht voor medische behandeling in een Amerikaans militair hospitaal. De 28-jarige Queen kwam vrijdag uit Teheran in Zü rich aan voor een eerste medisch onderzoek. Queen, die is vrijgelaten omdat hij aan een neurologi sche aandoening lijdt die in Iran niet kon worden verholpen, voelt zich elk uur beter, hebben zijn ou ders meegedeeld. Zijn geest is helder. Hij koestert geen wrok tegen de Iraniërs, "ondanks enkele ver schrikkelijke momenten die hij heeft doorgemaakt". De Amerikaanse diplomaat weet niet of de andere ge gijzelden zijn verspreid over Iran na de mislukte Amerikaanse reddingspoging in april. De diplomaat sprak over de telefoon vanuit zijn ziek bed met de Amerikaanse orflroepmaatschappij ABC. Hij vertelde dat zijn bewakers hem meermalen had den geblinddoekt na de mislukte reddingspoging, opdat hij niet zou merken wat er om hem heen ge beurde. interviewer Mike Kelly had het ziekenhuis opgebeld om de behandelende arts te spreken te krijgen maar hij kreeg direct Queen zelf aan de lijn. Ook president Carter heeft vanuit zijn vakantieverblijf in Georgia over de telefoon met Queen gesproken. Dagbladen in de Iraanse hoofdstad Teheran hebben gisteren gemeld dat twee voormalige generaals het brein achter de coup waren. Said Mehdijun, oud-bevelhebber van de luchtmacht, en Ahmad Mohaqeqi, het voormalig hoofd van de politie, hebben volgens het hoofd van de revolutionaire militaire rechtbank bekend dat zij oud-premier Sjapoer Bachtiar weer naar iran wilden halen. Donderdagavond maakte de Iraan se president Abolhassan Bani- Sadr in een toespraak melding van het plan tot een staatsgreep, bij de verijdeling waarvan in middels tien doden zouden zijn gevallen. De luchtmachtbasis Hor bij Hama- dan, moest het hoofdkwartier van de machtsovername worden. Generaal Mehdijun zou het mil- taire bevel voeren over de opera tie, terwijl generaal Mohaqeqi de actie van de luchtmacht moest leiden. Volgens het plan zouden 17 Phantom-straaljagers vanuit de basis bij Hamadan worden in gezet bij aanvallen op verschil lende doelen. Belangrijkste doel was het bom bardement van de residentie van geestelijk leider Chomeini in het noorden van Teheran, de over neming van vliegveld Mehrabad bij Teheran en controle over de vluchtleiding, het uit de weg ruimen van zeventig revolutio naire leiders tijdens de eerste uren van de coup en het bombar deren van de universiteit van Te- (Van onze verslaggever Paul de Vries) PARAMARIBO, DEN HAAG- De commandant van het Suri naamse leger, majoor Daisy' Bouterse, en garnizoenscom mandant kapitein Roy Horb hebben zaterdag besloten uit te treden uit de Nationale Militai re Raad (NMR). Beide offcieren verklaarden dat zij dit besluit „wegens drukke werkzaamhe den" hebben moeten nemen. Deze lezing werd desgevraagd bevestigd door de vice-voorzit- ter van de NMR, sergeant Chas Mijnals. Doorgaans goed inge lichte kringen in de Surinaam se hoofdstad houden het er ech ter op dat de kaderleden van de Surinaamse krijgsmacht Bou terse en Horb hebben laten vallen. Bouterse en Horb, toen nog respec tievelijk sergeant-majoor en ser geant, waren direct verantwoor delijk voor de staatsgreep van 25 februari dit jaar, die een eind maakte aan de regering-Arron Vooral daaraan hebben zij hun bevordering tot officier te dan ken. Het gezagsvacuüm dat na 25 fe bruari ontstond werd weliswaar tijdelijk opgevuld door de NMR, maar gaandeweg verloren dc mi litairen vrijwel alle bevoegdhe den aan de inmiddels geïnstal leerde regering van premier Chin a Sen. Over de vraag hoe ver de NMR moest terugtreden zijn de raadsleden het echter van meet af aan oneens geweest. Conflicten ontstonden met name tussen de sterk gepolitiseerde vleugel van de Raad enerzijds (Mijnals, NMR- voorzitter Sital en sergeant Abrahams) en het duo Bouterse- Horb anderzijds. In Paramaribo wordt erop gewezen dat de bevordering van Bouterse en Horb tot officier - waarbij zij trouw aan de grondwet hebben moeten zweren - en tot 'reguliere' militaire functies deze tweede ling verder in de hand heeft ge werkt. Vooral Bouterse. door rang en functie een potentiele 'sterke man', leek in toenemende mate voorstander te worden van afschaffing van dc NMR Begin vorige week tekende zich al een scheiding der geesten of toen Bouterse en Horb in een eigen communiqué nadrukkelijk ai stand namen van de manier waarop minister De Koning van ontwikkelingssamenwerking enige dagen eerder in Suriname was bejegend. De andere vijf le den van de NMR bleven bij hun uitspraken; De Koning werd on der meer beticht van racisme. De bom zou afgelopen vrijdag ge barsten zijn toen Horb en Bouter se in een vergadering met alle ka derleden van het Surinaamse le ger zouden hebben geprobeerd dc NMR definitief uit te schake len. De twee officieren vergisten zich echter in de steun, die de Mi litaire Raad nog genoot en zagen zich gqnoodzaaktiuit te tre den. Of en met wie de NMR nu wordt aangevuld is nog niet duidelijk. Sergeant Mijnals acht evenwel de kans groot dat de Raad met vijf man sterk zal doorgaan. In krin gen rond de Surinaamse regering i- meh efoverigens van overtuigd dat de breuk binnen de NMR ver sterking betekent van de positie van premier Chin a Sen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7