Jones loopt nit na overwinning op Brands Hatch Alle kracht verdwenen uit spel van Larsen Ajax over en Standaard eens transfer Tahamata BTWf STRIJDLUST LAAIT HOOG OP IN SLOTRONDEN IBM-TOERNOOI Pech velt Lafitte en Pironi Kees van der Ven in Hengelose zand te sterk voor wereldtop MAANDAG 14 JULI 1980 SPORT SPÓRT SPORT SPORT SPORT SPORT. (Door John v'an der Wiel) AMSTERDAM - Hoe vaak is niet een schaak toernooi als een nacht kaars uitgegaan? Ver moeide grootmeesters, die zich met korte re mises naar de eind streep sleepten. Wel, niet in dit toernooi. Terwijl de kroongroep nu ook ten einde loopt, lijkt het wel alsof de deelnemers hun inzet hebben verdubbeld. Zo'n verhoogde strijdlust gaat ge paard met harde klappen voor de verliezenden. Met name Hort was danig overstuur na zijn nederlaag in de 11de ronde tegen Karpov. Hij heeft nog nooit van de wereldkam pioen gewonnen, maar werd al vele malen door hem verslagen. Ditmaal kreeg Hort met zwart een prachtige stelling met lopefpaar en actieve stukken. Waarschijnlijk vanuit de gedachte ,,als ik déze prachtige stelling niet tot winst voer, zal ik nooit van Kai> pov winnen", gebruikte Hort enorm veel bedenktijd en toen brak die vreselijke tijdnoodfase aan. Verbeten gezichten, Hort rammend op de klok. Hort raakte een deel van zijn voordeel kwijt, maar kreeg re mise aangeboden. Een nuchtere Hort zou dit aanbod (met minder dan een minuut voor zo'n tien zet ten) wellicht hebben aangenomen. De arme Tsjech - nog steeds vol blinde winstwil - weigerde echter en ging op de 35ste zet door de vlag. Een uur nadien nog kon ieder van een luid jammerende Hort te zien en te horen krijgen hoe goed hij had gestaan. Ook Karpov was door de hitte van de strijd aangetast. De an ders zo evenwichtige wereldkam pioen gaf het merkwaardige com mentaar, dat Hort de gehele partij voor remise moest vechten. Strijdlust De laatste drie ronden werden zon der meer gekenmerkt door strijd lust, maar er waren enkele korte remises, waarbij natuurlijk Soson- ko weer betrokken was. In de der tiende ronde was het dan zo ver. De eerste overwinning van Sosonko kon genoteerd worden ten koste van Larsen, en zo lijkt rekenaar So sonko een goede prijs te gaan be machtigen. Het winstpunt tegen Larsen was immers te verwachten, want alle kracht is uit het spel van de Deen verdwenen. Karpov nam verder weergaloos wraak op Ribli voor zijn eerder in dit toernooi geleden nederlaag. De Hongaar kwam er totaal niet aan te pas. Voor de laatste ronde staan de partijen Larsen-Karpov en Hort- Timman op het programma, zodat gevreesd moet worden dat Karpov weer een toernooi-overwinning gaat bijschrijven. Dolmatov kwam in de dertiende ronde dicht bij een grootmeesterre sultaat Hij stond voortreffelijk te gen Hort en voor laatstgenoemde doemde het tijdnoodspook al voel baar op. Op dergelijke momenten is Dolmatov nog kwetsbaar, want hij verknoeide zijn voordeel volledig en mocht uiteindelijk nog blij zijn met remise. Om een grootmeester resultaat te scoren zal hij vandaag met zwart moeten winnen van Ribli, hetgeen niet waarschijnlijk geacht moet worden. Belachelijk De grootmeester- en meestergroep eindigden donderdag. Hans Ree werd door een overwinning op Leo Hofland gedeeld eerste met Unzic- ker. Voor het toernooi was bepaald dat de winnaars van de grootmees ter- en de meestergroep, samen met de beste Nederlander uit de groot- meestergroep, uitgenodigd zouden worden voor het herdenkingstoer- nooi in 1981. Tsjernin, de winnaar van de meestergroep, en Ree zijn derhalve zeker van hun plaats, maar omdat Ree op grond van het belachelijke Sonnenborn-Berger- systeem boven Unzicker werd ge klasseerd, is het onzeker of de Westduitser volgend jaar in het herdenkingstoernooi mag uitko- Het is al vaker gezegd: waarom een kunstmatig systeem hanteren om per se een nummer één aan te wij zen, als er doodgewoon twee win naars zijn? In dit geval zou het kwalijke gevolgen kunnen hebben wat Unzickers plaats betreft. Het is te hopen dat er een dosis gezond verstand doorbreekt ten aanzien van deze zinloze Sonnenborn-Ber- ger-regel. De uitslagen van de partijen voor de 13de ronde van de kroon groep zijn: Dolmatov (Sow)- Hort (Tsj) 'fe-'fe; Karpov (Sow)- Ribli (Hon) 1-0; Sosonko (Ned)- Larsen (Den) 1-0; Timman (Ned)- Van der Wiel (Ned) 1-0. Stand na dertien ronden: 1. Karpov 9 pnt.; 2. Timman 8,5; 3/4. Soson ko en Hort 7; 5/6. Dolmatov en Ribli 6,5; 7. Van der Wiel 4; 8. Lar sen 3,5. Partij De volgende partij uit de elfde ron de moge als bewijs dienen voor vechtlust in de kroongroep. Ook sommige remises zijn zeer zwaar bevochten. Het is opmerkelijk dat Timmjn 8. cxd5 speelt, want in deze zelfde variant versloeg Timman met zwart Hans Ree in het Hoogo vens-toernooi. Timman komt iets beter te staan, maar 20. b4 is een misslag, omdat hij Ribli's antwoord 21Pxf2(!) overzien heeft. Mis schien kon Ribli winnen met 30. Lxe2 (in plaats van Ta5). Er kan volgen: 31. Lxe2, Df3; 32. Tc2, Dhl(schaak); 33. Kd2, Dxh2 en er valt geen verdediging voor wit te zien. of betc-r 31Lxe2, Df3; 32. Da6, b5; 33. Dxb5 Dhl(schaak); 34. Kd2, Td5 35. Kc2, De4(schaak); 36. Ld3, Dg2(schaak); 37. Kb3 TxbS(schaak); 38. Lxb5, en het is niet duidelijk of zwart gewonnen staat vanwege wits gevaarlijk a- pion. In de partij is het na 33. Lb7?; 34. Tb3 meteen remise, om dat de zwarte toren volkomen pas sief is op a6. Zwart had moeten spelen 33. .M., Ta4, gevolgd door 34. Lc4 en 35.b5 met behoud van winstkansen. Het verloop van de partij Timman- Ribli was: 1. d4. Pf6; 2. c4. e6; 3. PO, b6 4. g3, La6; 5. b3, Lb4s; 6. Ld2, Le7; 7. Lg2, d5; 8. cd5:, Pd5G; 9. Pc3, Pd7 10. Pd5:ed5:11. 0-0, 0-0; 12. Lf4, Te8; 13. TclN c5; 14. Tel. Pf6; 15. Lg5, Tc8; 16. Dc5:,Lc5:; 17. Lh3N Ta8; 18. Pd4, h6; 19. Lf4, Pe4; 20. b4, Lb4:21. Pc6, Pf2:; 22. Kf2:, Lel:s; 23. Kei:, Df6; 24. Lg4, g5; 25. Lc7, Te4; 26. Dd5:, Tae8; 27. Le5, T4e5; 28. Pe5:, Te5:; 29. Da8s, Kg7; 30. Da7:, ta5; 31. Dc7, ta2:; 32. Dc3, Dc3:33. Tc3:Lb7; 34. Tb3, Ta6; 35. Lf3, Lf3:36. ef3:Kf6; 37. Tb5, Ke6; - g5:' hg5: 40' g4, Kd7; De Tsjech Hort verprutste tegen Karpov een prachtige stelling. In tijd- 41. Tf5, Tals, remise. nood ging hij door de vlag. Rene Arnoux zette zaterdag tijdens de training zijn wagen in de vangbekken. Danig gehavend werd de bolide eruit gehesen. De rijder bleef ongedeerd. BRANDS HATCH (ANP) - De Australiër Alan Jones heeft gisteren op het cir cuit van Brands Hatch de Grote Prijs van Groot- Brittannië voor Formule- 1 wagens gewonnen. Het is vrijwel zeker dat de wereldti tel dit jaar naar een coureur uit de stal van Williams dan wel die van Ligier gaat. Wellicht kan de op Brands Hatch als tweede geëin digde Braziliaan Nelson Piquet daar nog een stokje voor steken, maar zijn Brabham moet het in kwaliteit tegen de echte topwa- gens afleggen. De met Ferrari rij dende wereldkampioen Jody Scheckter en oud-wereldkam pioen Mario Andretti (Lotus) komen nauwelijks nog in het verhaal voor. LUIK (ANP) - Ajax en Standard Luik hebben overeenstemming bereikt over de overgang van de vleugelspeler Simon Ta- hamata naar de Belgische vereniging. Eerder was de speler het al eens gewor den over een transfer naar Standard. Tahamata tekende een con tract dat hem voor een pe riode van vier jaar ver bindt aan de Belgische club. Op 1 juli 1972 kwam Tahamata als jeugdspeler bij Ajax. Hij kreeg in 1976 een profcontract. Zes maal kwam de kleine vleugelspeler voor het Nederlandse elftal uit. Hij behoorde tot de groep van veertig spelers, die de KNVB aan de UEFA opgaf voor het toernooi om het Europese voetbalkam pioenschap in Italië. Vormverlies was er de oorzaak van dat hij geen deel uitmaakte van de selectie van tweeëntwintig spelers van De Zuidafrikaan Scheckter kon zich als 23ste en voorlaatste voor de wedstrijd plaatsen. Voor de tweevoudige ex-wereldkam- pioen Emerson Fitipaldi is de af gang nog pijnlijker. Gisteren moest hij met een twaalfde plaats op vier ronden genoegen nemen. De 33-jarige Jones zegevierde met een gerieflijke voorsprong van 21 seconden. De Australiër had in de 31ste ronde de leiding genomen toen Lafitte uitviel. Met Piquet, Reutemann, Daly, Andretti en Jarier in zijn spoor stuurde de precies rijdende Jones zijn Wil liams schijnbaar moeiteloos naar de zege. Na vijftig ronden had Jones de marge met zijn rivalen vergroot tot twaalf seconden. Ver achter hem deed Pironi vertwij felde pogingen er toch nog wat van te maken. Vergeefs, verder dan de snelste ronde van de dag (1 minuut 12,368 seconden, een ge- Simon Tahamata - bondscoach Jan Zwartkruis die naar Italië reisde. FC Den Haag heeft zaterdag in Wenen zijn eerste wedstrijd in groep 4 voor de intertotocompeti- tie tegen Rapid Wien met 2-0 ge wonnen. Bij de rust was de stand 1-0 door een kopbal van Van Vliet, na goed voorbereidend werk van Goemans. Eerder had middelde snelheid van 209,239 kilometer per uur) kwam de Pa- rijzenaar niet. Net als zijn team genoot Lafitte kreeg hij te kam pen met een leeglopende achter band. Pas toen die volledig aan flarden was gegaan staakte Piro ni de strijd. De uitslag van de race om de Grote Prijs van Groot-Brittannië op het circuit van Brands Hatch is: 1. Alan Jones (Aus), Williams 76 ronden (319,2 km) in 1 uur 34 min. en 49,22 sec.; 2. Nelson Piquet (Bra), Brabham 1.35.00,22; 3. Carlos Reutemann (Arg), Wil liams 1.35.02,50; 4. Derek Daly (Ier), Tyrell, op een Rebaque (Mex), Brabham, op twee ronden; 8. John Watson (Ier), Mc Laren op twee ronden; 9. Ricardo Patrese (Ita), Arrows, op drie ronden; 10. Jody Scheckter (Zaf), Ferrari op drie ronden. De stand voor het wereldkam- Tempelaar de bal al een keer te gen de paal gekopt. Na een vrije trap viel in de 78ste minuut de tweede Haagse treffer. Ditmaal van Wetzel en opnieuw met het hoofd. Het was een ver diende overwinning voor de Ha genaars, die vooral ook fysiek sterker waren. In de eerste helft wogen beide teams nog aardig tegen elkaar op, na de hervatting bezat FC Den Haag constant een overwicht. In de tweede speeltijd werden Goemans en Treling ver vangen door respectievelijk Van der Zwan en Melis. Voor groep zeven won Willem II in Wezel met 3-1 van MSV Duis burg. Bij de rust stonden de Til- burgers met 1-0 voor door een treffer van Hooyer in de 37ste mi nuut. Willem II liep na de hervat ting zelfs uit tot 3-0 (doelpunten van Broeken in de 60ste minuut en Havermans in de 75ste mi nuut), alvorens Dubski drie mi nuten voor het einde tegen kon scoren. Seliger miste voor de Westduitse ploeg in de 54e mi nuut een strafschop. Minder plezierig voor Willem II was dat onbekenden tijdens de wed strijd de kleedkamer binnen wa ren gedrongen om zich over de pioenschap is: 1. Alan Jones (Aus) 37 pnt.; 2. Nelson Piquet (Bra) 31; 3. Rene Arnoux (Fra) en Didier-Tdroni (Fra) 23; 5. Carlos Reutemann (Arg) 20; 6. Jacques Lafitte (Fra) 16; 7. Ricardo Patre se (Ita) 7; 8. Elio de Angelis (Ita) en Derek Daly (Ier) 6; 10. Emer- son Fittipaldi (Bra) 5 inhoud van de portemonnaies te ontfermen. Ook de cabine van de scheidsrechter en de grensrech ters werd met een ongenood be zoek vereerd. Arbiter Staëglich miste een bedrag van ongeveer 2000 mark. Sir Matt Busby, een van de groot sten van het Engelse voetbal, is getroffen door een beroerte en opgenomen in een ziekenhuis. De 71-jarige president van Man chester United, die als manager de club tot een van de succesrijk ste van de wereld maakte, werd drie dagen geleden in Manches ter onwel toen hij boodschappen aan het doen was. Sir Matt Busby raakte zijn spraakvermogen kwijt en is aan een zijde verlamd. Volgens een woordvoerder van het ziekenhuis waarin Busby is op genomen gaat het naar omstan digheden goed met de Engelse voetbalofficial. Matt Busby be hoorde in 1958 tot de overleven den van de vliegramp die Man chester United trof bij het vlieg veld van Munchen. Acht spelers van die club vonden toen de dood. Sir Matt was 25 jaar mana ger van Manchester United. Hij leidde de ploeg naar de zege in de finale van de Europa Cup in 1968 Procar Jan Lammers, die met zijn Ensign 0.017 seconde tekort kwam om zich te kwalificeren voor de GP van Engeland, heeft ondanks een matige tiende plaats in de Procar- race op zaterdag wel de leiding behouden in die serie. Lammers Sir Matt Busby en is de laatste vijfjaar directeur van de club. Het nationale voetbalelftal van de Sowjët-Unie heeft zaterdag in het Leninstadion in Moskou een vriendschappelijke wedstrijd te gen Denemarken met 2-0 ge wonnen. Bij de rust was de stand nog 0-0. In de 59ste minuut gaf Fjoior Sjerenkov zijn ploeg de leiding. Een kwartier voor het einde scoorde Valeri Gazzajev. Het was een teleurstellend duel, waarin de Denen zich geen en kele echte scoringskans wisten te scheppen. Er waren 40.000 toe schouwers in het aanstaande Olympische stadion. Pino Wilson, de aanvoerder van eerste-divisieclub Lazio Roma, is door de Italiaanse voetbalbond levenslang geschorst naar aan leiding van zijn aandeel in het omkopingsschandaal van het af gelopen seizoen. zag de latere winnaar van de Formule I race. Alan Jones, ove rigens weerdichterbij komen. De Australiër werd tweede achter Carlos Reutemann en heeft nu nog maar twee punten achter stand op de Nederlander. Pironi werd zaterdag derde, Lafitte vierde. Arie Luyendijk is gisteren op de Salzburgring zijn leidende posi tie in de strijd om het Europees kampioenschap Formule Vee kwijtgeraakt aan de Deen Niel sen. Die won de race voor de Duitser Gebhard en Luyendijk. Vier punten bedraagt het ver schil. HENGELO (Gld.) (GPD) - Vermoedelijk was Kees van der Ven zelf nog het meest verbaasd. Vooraf had de 23-jarige motorcrosser uit Bakel verkondigd al heel blij te zullen zijn met een derde plaats in de Grand Prix 250 cc, die gisteren in het Gelderse Hengelo werd gehouden. Maar dat Van der Ven met zo'n groot machtsvertoon in de beide manches zou zegevieren had hij zelf nauwelijks voor mogelijk gehouden. De Brabander veroverde tevens 30 punten voor het wereldkampioenschap en maakte in het totaalklassement een sprong van de zevende naar de derde positie. Nog ruim achter de Belg Jobé die via een derde en een vierde plaats in de beide manches zijn topplaats niet in gevaar zag komen. De fraaie triomt van Van der Ven was tevens hel zoveelste bewijs dat de meeste buitenlandse coureurs op zandcircuits heel slecht uit de voeten kunnen. Hoe anders was het te verklaren dat de Belgische favoriet Jobé in de eerste manche op meer dan een minuut achterstand werd gezet, terwijl zijn landgenoot Boven, die tot gisteren de derde plaats in het totaalklassement bezette, in die manche slechts zevende werd. Zij hadden de grootste moeite met dit zandcircuit, waarop de Nederlan ders zich juist uiterst bedreven toonden. En dan niet alleen Kees van der Ven, maar ook Bennie Wilken. die in de eerste manche het veld heel lang aanvoerde, maar in de slotfase toch moest buigen voor Van derVen. De Nederlandse overmacht kreeg in de tweede omloop een vervolg. An dermaal was het Van der Ven, die geen enkele tegenstand duldde. Voor Bennie Wilken was er dit keer weinig eer weggelegd. Hij kreeg al snel te kampen met een onwillige machine en moest de strijd in een later stadium staken. De Zweed Sundstrom werd nu tweede, nogjuist voorde Nederlander Van Mierlo, die Jobé keurig naar een vierde plaats ver- De 500 cc klasse voor senioren en internationalen werd gewonnen door Gerard Rond. Via een eerste en jeen derde plaats in de beide manches verzamelde Rond 95 punten, net een meer dan Gerrit Wolsmk. die twee keer tweede werd en een totaal van 94 punten behaalde.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13