LEIDSCH m DAGBLAD Loonin greep nog niet aan voorlopig de orde Schiphol druk „Geen haast met vertrek m SÉeta" vandaag Kabinet houdt vast aan uitbreiding kernenergie IN 4 WEKEN 120 UUR ZON TE KORT ZATERDAG 12 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1060 36214 Bureau Witte Singel 1 Directeur: G. Koopman or; i piHpn ^SraosSans DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN DEN-HAAG (GPD) - Het kabinet blijft vasthouden aan zijn standpunt dat uit breiding van het aantal kerncentrales in ons land noodzakelijk is. Dit blijkt uit mededelingen die mi nister-president Van Agt hier over gisteren deed op zijn weke lijkse persconferentie. Naar zijn mening is er een verantwoorde mogelijkheid voor de berging van radioactief afval te vin den. In de ministerraad van gisteren is de bespreking van deel drie van de Energienota, waarin de kern energie aan de orde is, nog niet afgerond. „Zaterdag maken we het af', zei Van Agt zeer beslist. Hij wilde niet zeggen voor hoe veel nieuwe kerncentrales het kabinet zal kiezen. De minister-president benadrukte, dat het Nederlandse regerings beleid al sinds 1974 is gericht op uitbreiding van het aantal kerne nergiecentrales. Het kabinet-Den Uyl besloot in dat jaar er drie bij te bouwen. In het regeerakkoord van CDA en VVD is opgenomen dat de uitvoering van dat besluit wordt opgeschort totdat een aan vaardbare oplossing is gevonden voor de verwerking van het radioactieve afval. De Interdepartementale Commis sie Kernenergie heeft inmiddels gerapporteerd dat er een aan vaardbare opslagmogelijkheid voor kernafval bestaat in de vorm van ondergrondse zoutkoepels. De vraag is echter nog, aldus Van Agt, of de Nederlandse zoutlagen in de noordelijke provincies (met name Drente) daarvoor geschikt zijn. „De mogelijkheid om dat na te gaan is ons echter door de Tweede Kamer ontzegd". Daar mee doelde hij op het parlemen taire verbod op de proefboringen in de noordelijke zoutlagen. Het kabinet meent nu kennelijk dat de kogel toch eens door de kerk moet. Of daarbij wordt gekozen voor het alsnog onderzoeken van de opslagmogelijkheden in eigen land, of dat men denkt aan afvoer van het radioactieve afval over de grens (bijv. zoutkoepels onder de Noordzee) is nog niet duide lijk. Binnen de ministerraad hebben de ministers Van Aardenne (eco nomische zaken) en Ginjaar (mi lieu) op dit punt een scherp me ningsverschil gehad. Van Aar denne hield vast aan de mening dat het kabinet voor uitbreiding van kernenergie met twee cen trales moest kiezen. Ginjaar vond het voor zo'n uitspraak nog te vroeg. Uit de mededelingen van Van Agt valt af te leiden, dat Van Aardenne aan het langste eind heeft getrokken. Weer actie De anti-kernbeweging in Neder land begint in september aan staande een nieuwe landelijke ac tie tegen kernenergie met als uit eindelijk doel sluiting van de kerncentrales in Dodewaard en Borssele. De zogenaamde „giroblauw-actie" vormt na de bezettingsacties bij de kerncentrale in Borssele in maart en de grote landelijke de monstratie tegen kernenergie op 26 april in Middelburg, de derde fase van de strijd tegen kernener gie in Nederland. Met de leuze „Stop kernenergie nou door gi- roblauw" willen de gezamelijke anti-kernenergiebewegingen in Nederland de automatische ad ministraties van de elektrici teitsbedrijven ontregelen. Via pamfletten worden elektrici teitsgebruikers opgeroepen hun elektriciteitsrekening niet meer via de gebruikelijke accept-giro kaarten te betalen maar met ge wone girobetaalkaarten of met groene bankkaarten. Door deze actie wil de nati-kernbeweging in Nederland de eigenaars van de kerncentrales onder druk zetten. DEN HAAG (GPD) - „Zolang wij ons kunnen laven aan de wijze woorden van minister Scholten willen wij daarvan niet verstoken blijven". Zo maakte premier Van Agt gisteren ua de ministerraad duidelijk, dat minister Scholten (defensie) niet op korte termijn zijn functie neer zal leggen. De benoeming van een nieuwe de fensieminister zal vermoedelijk pas eind augustus kunnen wor den verwacht. Premier Van Agt zei wel dat er tussen het vertrek van Scholten en diens in dienst treden als vice-voorzitter van de Raad van State (per 1 oktober) „een duidelijk verschil in tijd zal liggen". Minister Scholten zal nog zelf de gehele defensiebegroting kun nen opstellen. Zijn opvolger dient dan akkoord te gaan met een begroting waaraan hij zelf niet heeft meegewerkt en niets meer kan veranderen. De minister-president zei van CD A- fractievoorzitter Lubbers een lijstje met namen gekregen te hebben, maar dit nog niet in de ministerraad te hebben bespro ken. Het kabinet is nog te druk bezig met het bespreken van de financieel-economische proble men om over een opvolging te discussiëren, aldus Van Agt. Hetzelfde probleem van tijdgebrek heeft verhinderd dat het kabinet al een besluit kon nemen over de spreiding van de rijksdiensten naar het noorden van het land. Er zijn afgelopen week wel ge sprekken geweest tussen staats secretaris Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) en Van Agt, maar hoewel de zaak bijna rond is, zal een besluit nog uitblijven tot half augustus. Driessen v. Duyn b.v. JUWELIER-ANTIQUAIR In- en verkoop, taxatie van antieke en oude juwelen zilveren voorwerpen. Aan huis te ontbieden. Breestr. 89. Leiden, tel. 123313 Prijscijfer iets gedaald DEN HAAG (ANP) - De prijzen zijn in ons land in de maand juni iets gedaald. Volgens de cijfers van het Centraal Bu reau voor de Statistiek met 0,1 procent. Dat betekent dat de prijsstijging voor de eer ste helft van 1980 uitkomt op 3,7 procent. Prijsdalingen werden vorige maand geregistreerd bij on der meer benzine, eieren en dames- en kinderkleding, voor in totaal 0,3 procent. Stijgingen werden gemeten bij onder andere verse groenten, in totaal voor 0,2 procent. Op Schiphol moet af en toe lang worden gewacht voordat de vakantie echt kan beg weerkundige medewerker) Vandaag vier weken geleden, op 14 juni, was het de laatste zo merse dag met in het noorden en oosten ruim 30 graden. In de achter ons liggende vier weken noteerde De Bilt een tekort van 120 uren zon. In deze eeuw is dat eenmaal eerder in de zomer voorgekomen, in juni 1907. Er zijn nog enkele bijzonderheden. In de laatste 28 dagen heeft het op tal van plaatsen in ons land al 25 dagen geregend. Op een aantal plaatsen is tijdens de eerste elf dagen van deze maand de 100 millimeter neerslag al overschreden, terwijl de hele maand juli normaal ruim 80 millimeter oplevert. De luchtvaartmaatschappijen heb ben het - met uitzondering van Martin Air -aanzienlijk minder druk dan vorig jaar bij het begin van de bouwvakvakantie. In de periode 10 tot en met 14 juli voert de KLM 48 chartervluchten uit meteen totale stoelcapaciteitvan t de verkeersdrukte gistermiddag bij de grensovergang Bergh. Zonnige perioden Na een natte ochtend staat er voi vanmiddag op het programma: af toe zon, vrij krachtige westenwind en temperatuur van 18 graden. Ook morgen kunnen we nog even profi teren van die weersverbetering maar de volgende storing is alweer in aan tocht... Het broodnodige hogedrukgebied met mooi weer zit nog te vast bij de Azoren. 13 JULI Zon op: 05.32 uur; onder: 21.54. Maan op: 6.53 uur; onder: 22.32 uur. Hoogwater te Katwijk om: 4.43 en 17.10 uur; laagwater om 0.41 en 13.26. 14 JULI Zon op om: 05.33 uur; onder 21.53 uur. Maan op om: 07.58 uur; onder: 23.05. Hoogwater te Katwijk om 5.28 en 17.53 uur; laagwater om 1.25 en 14.21 uur. DEN HAAG (GPD) - Het kabinet-Van Agt zal vooralsnog niet besluiten tot een loonmaatregel voor 1981. Het wil eerst afwachten of werkgevers en werknemers uit zich zelf de bereidheid tot loonmatiging weten op te brengen. Maar desondanks zullen diverse maatregelen nodig zijn die direct en indirect de particuliere inko mens treffen. Minister-president Van Agt zei gis teren na het wekelijkse kabinets beraad dat de sociale partners in het verleden vaak genoeg hebben bewezen het vertrouwen van het kabinet waard te zijn en de ernst van de situatie in te zien. „Laat dat vertrouwen niet vergeefs zijn", zei hij. Wat er gebeurt als vakbeweging en werkgevers dat vertrouwen toch beschamen wilde de premier niet zeggen. Hij zei niet te willen af gaan op de tot nog toe gesloten cao's voor 1981, omdat die slechts een beperkt aantal bedrijven aangaan. „Het gaat ons om het to taalbeeld van het arbeidsvoor waardenbeleid. Alle grote cao's, ik noem de bouw en de metaal, moeten nog komen". De inkomens zullen de grootste bijdrage moeten leveren aan de oplossing van de problemen, zo valt uit opmerkingen van de premier af te leiden. Van Agt wees er nadrukkelijk op dat elke forse aantasting van de over heidsuitgaven weer een verlies van werkgelegenheid kan bete kenen. SURPRISE Het kabinet vergadert vandaag door over de begroting voor 1981 en zal, zo verwachtte premier Van Agt, op een aantal punten knopen doorhakken. Het is onaanname- lijk dat daarmee alle belangrijke besluiten over de begroting zul len vallen. „Dat zou voor mij een surprise zijn", aldus de pre- Hij bleek echter optimistisch over de kansen dat het kabinet er wel uit zal komen. „De weg naar het graf zal nog lang zijn", zei hij. De definitieve afronding van de be- grotingsoesprekingen zal pas eind augustus of begin septem ber plaatsvinden. Alle besluiten die mogelijk vandaag worden genomen staan dan ook volgens Van Agt onder het voorbehoud dat ook over de nadere invulling dan overeenstemming wordt be reikt. Van Agt wilde in het geheel niet in gaan op de mogelijke maatrege len die het kabinet zal treffen. De laatste dagen zijn tal van voor stellen die de revue zjjn. gepas seerd uitgelekt. Daartoe zouden onder meer behoren een mati ging van de ambtenarensalaris sen met 2 procent, het zelf betalen van de eerste ziektedag, het niet- terugbetalen van de aow-premie aan gehuwde werkende vrou wen, een beperkte ontkoppeling van sociale uitkeringen en mini mumloon en het beperken van de vakantiegelden. Volgens Van Agt gaat het bij de huidige problemen niet alleen om het opstellen van de begro ting voor volgend jaar. „Het is waarachtig meer dan het kibbe len van ministers onder elkaar". Hij sprak van een „levensnood zakelijkheid" om de inflatie te be teugelen. Hij wees erop dat de staat nu al 10 miljard gulden aan rente op schulden moet betalen, terwijl een verdubbeling daarvan te vre zen valt. „Dat geld ben je kwijt en kan je niet voor andere, betere doelen gebruiken'. 32 PAGINA'S SCHIPHOL (ANP) - De luchthaven Schiphol beleeft dit weekeinde, het begin van de bouwvakvakantie, de topda gen van het jaar. In totaal vertrekken 92 chartervluchten met een totale capaciteit van 14.750 stoelen. 8250. Dit is volgens de KLM 17 procent minder dan vorig jaar bij het begin van de bouwvak, toen 59 chartervluchten met een totale stoelcapaciteit van 9500 zijn uit gevoerd. De chartermaatschappij Transavia Holland moest donderdag en gis teren 3700 passagiers naar hun vakantiebestemming vervoeren. (Vorig jaar 4550). Martin Air vervoert dezer dagen ruim 13.000 zonliefhebbers naar hun vakantieadres. Dit is onge veer hetzelfde aantal als vorig jaar bij het begin van de bouw vak. De laatste weken is de vraag naar reizen in de bouwvakvakan tie iets toegenomen: „Het is ech ter niet meer dan een paar pro cent". Het gaat om het opvullen van de overgebleven stoelen. In één geval is een F28 vervangen door de iets grotere DC-9", aldus de woordvoerder. Bij Martin Air is net als bij andere maatschappijen de laatste weken ook een toenemende vraag ge constateerd naar vakantiereizen na de bouwvakperiode. De zeer positieve geluiden van de reisorganisaties van de afgelopen dagen klinken nauwelijks door bij de luchtvaartmaatschappijen. In 1979 gaf het vakantievervoer al een teruggang ten opzichte van het jaar daarvoor te zien. Jan Nico Scholten krijgt steun van de ARP in Noord- Brabant. Het CDA-bestuur van die provincie is, volgens de AR van Noord-Brabant, buiten het boekje gegaan in de kritiek op de dissident. PAGINA 7 Ondanks vriendschap Bonn-Parijs, wordt Europa niet buitenspel gezet PAGINA 9 Geen zege Post-ploeg, wèl tijdwinst Zoetemelk PAGINA 11 Een jaar Europees Parle ment: het stond één keer op en ging weer PAGINA 19 n jaar na de Voornaamste doel kabinet- Van Agt: uitzitten van de rit PAGINA 23 Sergeant Mijnals ziet een parlement voor Suriname voorlopig niet zitten PAGINA 25 Jongen (15 maakt val van 12 meter (Van e r verslaggevers) De verwachte verkeersdrukte op de Nederlandse wegen is gisteren uitgebleven. Dat deelde een woordvoerder van de algemene verkeersdienst van de rijkspolitie in Driebergen mee. Volgens hem zijn veel mensen deze week „gespreid" met vakantie gegaan. Als tweede oorzaak van het rustige beeld, dat de Neder landse wegen gisteren vertoonde, noemde hij het slechte weer van de laatste tijd waardoor een groot aantal vakantiegangers alsnog een „vliegvakantie" heeft ge boekt. LEIDEN - De 15-jarige jongen O. M. Z. uit de Pasteurstraat is gis termiddag van twaalf meter hoogte met zijn hoofd op een stoeprand in de Pasteurstraat in Leiden gevallen. Hij is in "zeer zorgwekkende toestand" opge nomen in het Academisch Zie kenhuis Leiden. De jongen was op een woning be zig nieuwe stopverf tegen de ramen van een dakkapel te drukken. Hij hield zich daarbij vast aan de rand van de dakka pel. Deze bleek echter verrot en brak af. De jongen verloor zijn even wicht en viel achterover naar beneden. Hij werd eerst naar het Elisabeth ziekenhuis gebracht. Daar vond men het beter dat hij naar het Academisch Ziekenhuis werd overgebracht. Ambassade in El Salvador bezet 4 weken lang hel Leidsch dagblad mg voor de HALVE PRIJS Ik ga liever met over 1 nacht ijs en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hall geld e dan kunt U mij aansluitend als abonnee noterer i Ik beslis meieen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 we SAN SALVADOR (DPA/AFP) - Een kleine honderd boeren, on der wie vrouwen en kinderen, hebben gisteren de ambassade van Costa Rica bestormd in San Salvador. Een wachtpost is hier bij om het leven gekomen. In de ambassade bevinden zich on der andere de ambassadeur van Costa Rica, Alvarado Pizza. De nationale politie omsingelde het gebouw onmiddellijk. Volgens sommige berichten probeerden zij zich via het dak toegang te ver schaffen tot net gtuuuw, Daarop kwam de ambassadeur zwaaiend met de Costaricaanse vlag naar buiten. Op zijn verzoek trok dc politie zich terug. Volgens de ambassadeur gaat het hier niet om een bezetting, maar om een verzoek tot politiek asiel op grote schaal. Ambassadeur Pizza werd eerder in januari dit jaar gegijzeld toen hij op bezoek was bij zijn collega in Panama en de ambassade daar weru bezet door leden van de volksliga van 28 februari. Adres: Woonplaats:

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1