HINAULT STAAKT STRIJD Verjaardag moeder inspireert Gerrie Knetemann Nog geen zege voor Van Vliet en Van de Vïlde Vrij Joop Zoetemelk drager van gele trui TOUR IN CIJFERS DONDERDAG 10 JULI 1980 PAU (GPD) - De zegedrift van de Raleigh-ploeg van Peter Post is zo verschrikkelijk groot, dat het er veel op lijkt alsof iedere morgen voor de start bekokstoofd wordt wie 's middags als ritwinnaar ge huldigd mag worden. Na tuurlijk kan dat in de prak tijk niet ten uitvoer worden gebracht, omdat wisselende omstandigheden tijdens de etappe een doelgerichte plan ning doorgaans in de weg staan. Maar het feit blijft dat inmiddels wel al zes van de negen nog in de wedstrijd meedraaiende Post-pupillen een overwinning hebben ge boekt. Verpletterend voor de concur rentie, die nu al zes dagen achter elkaar het bekende shirt op het erepodium ziet. Niet alleen de tegenstanders zullen het er echter moeilijk mee hebben, binnen de ploeg zijn toch nog minstens twee kandidaten voor een etappe zege die van de triomfen van hun ploegmaats best eens ner- i kunnen worden. Dat zijn Johan van de Velde, een pion voor de bergetappes, en Leo van Vliet, die zich kan manifesteren op het vlakke gedeelte. Leo van Vliet greep gisteren na de aankomst in Pau aan de voet van de zeker voor hem dreigend zichtbare Pyreneeën weliswaar nog niet gelijk naar de doos kalmerings tabletten, maar een honderd procent ontspannen indruk maakte hij ook niet. Welis waar gunde hij ploegmaat Gerrie Knetemann van harte de ritzege, maar de in Bra bant woonachtige Zuidhol lander besefte ook drommels goed dat opnieuw een kans aan zijn neus voorbij was ge gaan. Natuurlijk", zei Van Vliet, „is het goed voor de ploeg dat er weer een jongen van ons heeft gewonnen. Maar ik heb van daag toch een beetje pech ge had. Luister, afspraken ma ken wie er gaat winnen kun je onmogelijk doenOok niet als je vrouw of je moeder jarig is. Maar ik had goede benen en heb de hele rit attent gereden. Normaal gesproken rijden wij om voor Raas de eind spurt voor te bereiden, maar nu waren, er veel ontsnappin gen en daar liggen dan kan- Knetemann nam zelf het initia tief en daarmee vervloog de kans voor Van Vliet. „Op zo'n moment ben je weer gewoon knecht en moet je zijn aanval beschermen. Hij moet trou wens erg sterk hebben gere den, want het laatste gedeelte van het parcours was bijzon der lastigAllemaal heuvel op en heuvel af. Voor mij zal het nu wel een tijd duren voordat ik een kans krijg op een ri- toverwinningEerst maar eens kijken hoe we over die bulten heenkomen" Gerrie Knetemann schreeuwt het uit. De tiende Nederlandse ning in de Tour is een feit. Ludo Peeters heeft het nakijken. PAU (GPD) - Amper hal verwege Parijs ziet het er steeds meer naar uit dat het grootste deel van het Tourpeloton voor spek en bonen meefietst. Als Ber nard Hinault, toen hij nog fit was, niet voor drie ri- toverwinningen had ge zorgd en als zowel Gau- thier en Rudy Pevenage jyet eveneens het zoet van de dagprijs hadden ge proefd, zou er uitsluitend van Post-successen spra ke zijn geweest. Ook zonder het handjevol ritover- winningen dat in Belgische en Franse handen terechtkwam, is de zegereeks van de Peter Post- formatie niettemin ongelooflijk eroot. Alsof het een simpele aangelegen heid en niet een zware opgave is om meer dan 100 tegenstrevers de baas te zijn, heeft Ge**rie Kne temann zich nu immers ook laten bijschrijven op de lijst van etap pewinnaars. Voor zijn ploeg be tekende het de tiende hoofdprijs in welgeteld twee weken. Gerrie Knetemann, die in de twee de etappe van Frankfurt naar Metz zijn gele leiderstrui uit tacti sche overwegingen afstond om dat hij, ten nadele van Hinault, niet wenste te reageren toen een groepje vluchters bijna een half uur voorsprong bijeen Fietste, vond het allesbehalve fijn dat er gezinspeeld werd op een gemak kelijk veroverd succes. Ludo Peeters, de Belg die volgend jaar zijn ploegmakker wordt, zou hem toch zeker geen duimbreed in de weg leggen? Zo werd er gesugge reerd. Knetemann dacht er (uiteraard) anders over. „Luister nou eens goed", zei hij. „Er wordt heel gauw gedacht dat fietsen alleen maar een verlengstuk is van on derhandelen en het spel in me kaar steken. Laten de mensen die zoiets denken zelf eens deze tak van sport beoefenen. Ze komen er snel achter dat je verdomd goeie benen moet hebben, wil je werkelijk meespelen. Of dacht je dat ze in het peloton ons, de Ra- leighs, het ene succes na het an dere gunnen? Kom nou". Voor Knetemann was het sprint- succes op Ludo Peeters, na een ontsnapping van circa 50 kilome ter, gewoon een sportief resultaat waarvoor hij en de thans nog voor IJsboerke koersende renner uit Merksen-Antwerpen hadden moeten knokken. De Kneet wilde na de huldiging evenmin spreken over een „sowieso voor mij niet meer kapot te krijgen Tour". Hij wees er onmiddellijk op dat er ondanks de successen nog veel belangrijke dingen te doen zijn. „We zijn nu pas aan de voet van het hooggebergte en er zullen nog vele zweetdruppels op het asfalt terechtkomen voordat duidelijk is wie straks als eindwinnaar uit de bus komt". Dat Knetemann niets meer voelde voor een verblijf in het weer eens door regenbuien en opspattende modder geteisterde peloton, had overigens ook te maken met an dere redenen dan persoonlek succes. „We hadden vandaag in onze ploeg van alles te vieren", grinnikte de ex-wereldkampioen van de Nürburgring. „Niet alleen mijn moeder was jarig, maar het zelfde gold voor de moeder van Lubberding en de echtgenote van Leo van Vliet. Zoiets geeltje extra stimulans". HEERLEN-PAU (GPD) - Het bericht kwam gis teravond laat als een blikseminslag: Hinault heeft zich uit de Tour teruggetrokken. Een bevestiging viel niet onmiddellijk te krijgen. Telefo nisch verkeer met hotel Continental in Pau, plaats waar de voltallige „dirëction course" van de Tour de France verbleef, levérde weinig op. Tourdirecteur Felix Levitan kon niet worden gestoord en een van zijn assistenten deelde enkel en alleen maar mee dat hij „een dergelijk gerucht" vernomen had. Telefonisch contact met hotel Bristol aan de Rue Gambetta waar de Renault-equipe logeer de, gaf meer zekerheid. De recep tioniste verklaarde dat „my nheer Hinault samen met zijn vrouw het hotel verlaten had". Niet veel later gaven kwam de bevestiging van het voortijdige vertrek uit de Tour van gele-truidrager Bernard Hinault. In sportief opzicht zon der meer een klap. Vanmorgen om 10.24 uur zet de Tourkaravaan zich in Pau in be weging voor een zware bergetap pe met een nieuwe leider in het algemeen klassement: Joop Zoe temelk. Vanmorgen vroeg zal Joop dit nieuws pas vernomen hebben. Peter Post wilde hem vannacht namelijk niet wakker maken om zijn kopman te infor meren over een dramatische wending in de Ronde van Frank rijk. Post „Het spijt me erg voor Hinault. Zijn vertrek doet deze Tour geen goed". PAU - Uitslag 12de etappe: 1. Gerrie Knetemann (Ned-Post) 194,1 km in 5 uur. 45 min, 24 sec. 2. Peeters (Bel-Go- defroot) z.t., 3. VandenBroucke (Bel- Crepel) op 1.19, 4. Van Vliet (Ned-Post), 5. Jacobs (Bel-Godefroot), 6. Delcroix (Bel-Godefroot), 7. Raas (Ned-Post), 8. Kelly (Ier-De Kimpe), 9. Berlin (Fra- Guimard), 10. Tackaert (Bel-De Bruyne), 11. Sherwen (Gbr-Crepel). 12. Thaler (Wdl-Perurena), 13. Van den Haute (Bel- Crepel), 14. Van de Velde (Ned-Post), 15. Durel (Fra-Lauwers). 24. Jonkers (Ned- Lauwers), 31. Oosterbosch (Ned-Post), 47. Langerijs (Ned-De Bruyne), 51. Priem (Ned-Post), 56. Kuiper (Ned-De (Ned-De Bruyne), 100. Maas (Ned-De Bruyne), 101. Schipoer (Ned-Lefevre), 113. en laatste: Mesiet (Fra-De Kimpe). Algemeen klassement: 1. Zoetemelk (Ned-Post) 57.49.15, 2. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) op 1.08. 3. Kuiper (Ned- De Muer) op 1.10, 4. Bazzo (Fra-Crepel) op 2.19, 5. Lubberding (Ned-Post) op 4.42, 6. Claes (Bel-Godefroot) op 5.03, 7. Knetemann (Ned-Post) op 5.29,8. Van de 11. VandenBroucke (Bel) op 6.21, 12. Chassang (Fra) op 6.37, 13. De Muynck (Bel) op 6.53,14. Jones (Gbr) op 7.32,15. Bernaudeau (Fra) op 7.52, 40. Maas op 17.47, 48. Schipper op 20.02, 52. Ooster bosch op 21.20, 59. Jonkers op 23.20, 62. Raas op 23.48,69. Van Vliet op 25.35, 79. Langerijs op 30.00,91Priem op 34.38,98. Stamsnijder op 37.58, 112. en laatste: Pqjol (Spa) op 1.08.00. Dagploegenklassement: 1. Ploeg-Post (Knetemann, Van Vliet, Raas, Van de Velde) 23.05.51 (26 plaatsen), 2. Ploeg Godefroot z.t. (30), 3. Ploeg Crepel 23.07.10, 4. Ploeg De Bruyne 23.07.16 (82), 5. De Muer z.t. 104), 6. De Kimpe z.t. (115). Algemeen ploegenklassement: 1. Post 243 uur, 16.01 min, 2. Guimard 243.18.37, 3. Godefroot 243.28.35, 4. De Muer 243.30.08, 5. Danguillaume 243.52.58. 6. De Kimpe 243.56.46. Puntenklassement: 1. Jan Raas 196 pnt, 2. Yvon Bertin 183, 3. Rudy Pevenage 117,4. Pierre Bazzo 116,5. Jos Jacobs"99. Jongerenklassement: 1. Ronny Claes. 2. Johan van de Velde, 3. Patrick Bonnet. Bcrgklassement: 1. VandenBroucke 37 pnt, 2. Van Impe 26,3. Jones 22,4. Sche pers 19, 5. Pollentier 15, 6. Maas 14, 8. Zoetemelk 10. De visie van Jo Maas, gistermiddag aan onze verslaggever in de Tour, Peter de Jonge geventileerd, bleek loepzuiver. Maas verklaar de toen: „Voor mij staat het vast dat het met Hinault slecht gaat. Ik heb een tijdje achter hem gere den en ben ervan overtuigd dat hij het in de Pyreneeën bijzonder lastig zal krijgen". Even later ontkrachtte Bernard Hinault de waarneming van Maas met deze woorden: „Ik ben tevreden over mijn gezondheidstoestand. Wan neer ik echter morgen (vandaag - red.) zal moeten lossen, is het met my gebeurd. Ik zal dan ook niet als een gek aanvallen". Enkele uren later nam Hinault het be sluit zijn blufpoker niet verder te spelen. Hij staakte de strijd. Met een zwaar aangetaste rechterknie („tendinitis"). Het is in de naoorlogse historie van de Tour voor de derde maal dat een gele-truidrager voortijdig de strijd staakt. In 1950 besloot Gino Bartali, in overleg met zijn ploegleider Alfredo Binda, na tij dens de door hem gewonnen etappe Pau-St. Gaudens door het Franse publiek op de Col d'Aspin te zijn gemolesteerd, de gehele Italiaanse vertegenwoordiging terug te trekken. Zijn ploegmak ker Fiorenzo Magni volgde, ge tooid,met het geel, zijn kopman. In 1951 maakte Wim van Est, met de gele trui om zijn schouders, een val in een ravijn tijdens de afda ling van de Col d'Aubisque. Het betekende opgave. In 1971 kwam, tijdens de afdaling van de Col de Mente in erbarmelijke weersomstandigheden, gele- truidrager Luis Ocana ten val en verdween van het Tourto neel. Duclos-Lassalle, een man van de streek, wenste zich in ieder geval niet by de leidende situatie van Ludo Peeters en Knetemann neer te leggen. Patrick Pevenage en Ludo Delcroix (een ploeg makker van Peeters) gingen eveneens in de achtervolging, maar noch zynoch Jean-Luc van den Broucke slaagden in hun op zet. Slotcommentaar van Ludo Peeters, nadat hy in de sprint het loodje had moeten leggen: „Een paar maanden geleden, tijdens de Ronde van België, was ik Knete mann in het gevecht om een etappe-overwinning de baas. Ik kwam gelanceerd uit zijn wiel. Dat probeerde ik opnieuw, maar zoiets is nog altijd heel anders dan het ook kunnen". Ludo Peeters keek evenals Knete mann minder vriendelijk toen hij opgezadeld werd met de opmer king dat hy misschien voor een overwinning had kunnen zorgen, maar dat hij niet durfde in te gaan tegen de macht van zijn toekom stige broodheer. „Als ik had kun nen winnen, zou ik dat zeker ge daan hebben. Over een paar we ken weet niemand meer dat ik tweede geworden ben. Boven dien geloof ik niet dat Raleigh nou ook nog bepaald op dit tien de succes zat te wachten". Trouwens, uit het koersverloop was reeds duidelijk gebleken hoezeer zowel de ploeg van Peter Post als de formatie van Walter Godefroot op het ritsucces aas den. Want voordat Knetemann en Ludo Peeters de hoofdmacht konden ontvluchten, waren hun respectievelijke ploegmakkers Leo van Vliet en Ludo Delcroix de felste aanvallers geweest. Voorde rest iedereen in het pelo ton dacht aan de moordende Py- reneeën-etappe van vandaag, over vier cols van Pau naar Bag- nèrea-de-Luchon. Bernard Hinault is dan toch uit de Tour vertrokken. De Fransman leek de zu maar gisteravond hakte de Breton de knoop door. pijnen te kunnen verbijten Ploeg-Post bereikt rittenrecord PAU - De overwinning van Gerrie Knetemann gisteren in de etappe van Agen naar Pau betekende een evena ring van het aantal indivi duele Nederlandse etappe overwinningen in de Ronde van Frankrijk. In 1978 won nen acht Nederlandse cou reurs een rit. Raas zegevier de toen drie keer, Knete mann tweemaal, Lubber ding, Kuiper en Zoetemelk namen elk een ritoverwin- ning voor hun rekening. Nu is dat aantal al net iets over de helft van de Tour bereikt en blijven alle Nederlandse triomfen bovendien binnen dezelfde ploeg. Wanneer de ploegentijdritten van Ra leigh eveneens als Neder landse successen zouden worden gezien is het record aantal overwinningen be reikt: 10. In 1978 waren het er 9. Gerrie Knetemann deelt nu inmiddels samen met Jan Raas de tweede plaats in het „klassement van Nederland se ritwinnaars in de Tour". Door zijn zege van dinsdag heeft Joop Zoetemelk met negen overwinningen de kop genomen. - Dat de Nederlanders het goed doen in deze Ronde van Frankrijk komt niet alleen tot uitdrukking in de uitsla gen, maar zeker ook in het fi nanciële overzicht. Een re kensommetje leert dat de le den van de ploeg van Post tot nu toe per man 11.795 Franse francs (ongeveer 6000 gul den) heeft verdiend. Een schril contrast met de Span jaarden van de formatie Kei me. Die hebben per ren ner in twee weken 250 francs (125 gulden) bij elkaar ge fietst.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9