Menten blijft voorlopig in ziekenhuis Plan van woningstichting: huis voor oude prijs terugverkopen Afstand doen van kind in toekomst makkelijker NORIT Nog steeds verkeersproblemen Schiphol DE KONING: "SURINAME MOET BIJDRAAIEN DONDERDAG 10 JULI 1980 NIEUWEGEIN (GPD) - Wie een vrije-sectorwoning koopt van de Woningstichting Centraal Ne derland kan de eerste zeven jaar het huis weer terugverkopen aan deze stichting voor de oude prijs plus één procent per jaar. De in Nieuwegein gevestigde stichting biedt kopers een dergelijk con tract aan in een poging de belang stelling voor het kopen van een eigen huis weer wat op te wek ken. Mede-ondertekenaar van een der gelijk contract is de Rabobank die daardoor garant staat voor de Woningstichting, om wantrou wen tegen het nakomen van de verplichtingen tegen te gaan. Een koper van een vrije-sectorwo ning is overigens niet verplicht zijn huis aan de WCN te koop aan te bieden: als hij er op de vrije markt meer voor kan krijgen is hij vrij het daar te verkopen. Vol gens directeur A. van Heiningen, die het plan bedacht heeft, pro beert zijn stichting hiermee een bijdrage te leveren aan het herstel van het geschokte vertrouwen in het eigen woningbezit. Het komt er volgens Van Heinin gen op neer dat de koper het voordeel van een eigen woning behoudt, maar dat een deel van het risico dat er aan verbonden is overdoet aan de Woningstich ting. De Woningstichting Centraal Ne derland heeft een belangrijk aan deel in de woningmarkt in Nieu wegein en andere plaatsen in de regio, zoals Houten, Montfoort en Leusden. De stichting werkt zonder winstoogmerk en rekent minder overdrachtskosten dan een makelaar. In het speciale te- rugverkoop-contract wordt gere geld dat 70 procent van de over- schrijvingskosten door de WCN wordt betaald en 30 procent door de terugverkoper. Van Heiningen gelooft dat door al lerlei onzekerheden de woning zoekenden met een hoger inko men op dit moment liever een huis huren en daarvóór desnoods een hoge huur betalen dan dat ze de riskante stap naar de aankoop van een huis ondernemen. Die onzekerheden betreffen vol gens Van Heiningen op de eerste plaats de hoge hypotheekrente en de vrees dat de hypotheekren te in de toekomst misschien niet meer geheel aftrekbaar zal zijn. Daarnaast bespeurt de directeur van de WCN een wijziging in de verhouding tussen lasten van een huurwoning en een koopwoning: „Vroeger gingep er slechts drie tot vijf jaar voorbij voor de lasten van de eigen woning waren ge zakt tot het niveau van de huur woning. Nu is het verschil zo groot dat zeker het dubbel aantal jaren verstrijkt voor de lasten vergelijkbaar zijn". Van Heinin gen gelooft dat die verhouding alleen weer enigszins kan worden hersteld als de huurverhogingen de komende jaren „duidelijk meer dan zes procent zullen be dragen". Veroordeelde Blarieummer raakte in coma BUSSUM-ROTTERDAM (GPD) - De wegens oorlogsmisdaden tot tien jaar gevangenis straf veroordeelde Blarieummer Pieter Menten is gisteren in het ziekenhuis opgeno men. Hij zal daar een paar dagen moeten blijven. Menten raakte als gevolg van zijn suikerziekte in coma op het moment dat de rijkspolitie op weg was naar zijn woning in Blaricum om hem het vonnis mee te delen. Het wachten is nu op het moment dat de artsen in het Bussumse Gerardus Majella ziekenhuis 'Rechtspositie gedetineerden gewaarborgd' DEN HAAG (GPD) - Voordat min- deijarigen die in gevangenissen of inrichtingen vast zitten, be trokken mogen worden bij een wetenschappelijk onderzoek, moet eerst toestemming ge vraagd worden aan het departe ment van justitie. Hierdoor kan de rechtspositie van de gedeti neerden gewaarborgd worden. Minister De Ruiter (justitie) schrijft dit in antwoord op vragen van mevrouw Beckers-de Bruijn (PPR) die verontrust is door het voorgenomen onderzoek van de juridische hoogleraar Buikhui- Deze professor wil een biologisch- sociaal wetenschappelijk onder zoek verrichten onder kinderen van tien tot achttien jaar die agressief gedrag vertonen. Hier toe wil de hoogleraar onder ande re kinderen bestuderen die in in richtingen voor de kinderbe scherming verblijven. Jonge delinkwenten worden extra in bescherming genomen door de regeling van De Ruiter. Een gede tineerde die aan een weten schappelijk onderzoek wil mee werken, moet een schriftelijke bereidverklaring ondertekenen. Menten weer zodanig hersteld achten dat hij weer aanspreek baar is. Tot die tijd kan het vonnis niet aan hem voorgelezen wor den. Zodra Menten voldoende is opgelapt, zal hij worden overge bracht naar het penitentiair zie kenhuis van de strafgevangenis in Scheveningen. Eerder op de dag was er onder overweldigende belangstelling een voorlopig èinde gekomen aan de nu al bijna vier jaar durende strafzaak tegen de nu 81-jarige Pieter Menten. Tien jaar gevan genisstraf met aftrek van voorar rest (bijna twee jaar), plus de maximale geldboete van 100.000 gulden luidde het vonnis van de Rotterdamse rechtbank. Het huisarrest dat Menten de laatste maanden onderging, wordt niet van de gevangenisstraf afgetrok ken. De president van de bijzondere strafkamer van de Rotterdamse rechtbank, mr. J.C.M. Schipper, had precies veertig minuten no dig om het vonnis over de thuis afwachtende Pieter Menten voor te lezen. De eis van de officier van justitie was vijftien jaar gevange nisstraf. De rechtbank achtte Menten, hoe wel hij hoog-bejaard is en over een zwakke gezondheid be schikt, voldoende helder van geest om de ernst van de bewezen verklaarde feiten te beseffen en de opgelegde straf te onder daan. Wiesenthal De directeur van het Joods Docu mentatiecentrum in Wenen, Si mon Wiesenthal, zei gisteren na het vernemen van het vonnis: „Er is geen enkele straf te bedenken voor de misdrijven die deze man begaan heeft. Tien jaar gevange nis en honderdduizend gulden boete is alleeen maar een symbo lische straf." Wiesenthal wees er op dat nu de weg openstaat voor mogelijk nog levende slachtof fers of hun nabestaanden, om ci- viel-rechtelijke processen tegen Menten aan te spannen. Hierdoor zou dan ten minste een deel van de door Menten wederrechtelijk verkregen Joodse eigendommen bij de rechtmatige eigenaars te rugkeren. „Met de veroordeling van Menten is, ruim 39 jaar na de massa-exe cutie in het Poolse Podhorodce, recht gedaan. Dit is een feit waar op alle democraten en anti-fascis ten in Nederland trots kunnen zijn", zo reageerden organisaties van verzetsstrijders en vervol gingsslachtoffers uit de jaren 1940-1945 en de werkgroep „Recht en openheid in de zaak- Menten". De Israëlische minister van justitie, Tamir, heeft het vonnis in de zaak Menten als licht, maar van sym bolische en principiële betekenis bestempeld. Volgens de minister Menten wordt per brancard weggevoerd bij zijn huis in Blaricum. De wegens oorlogsmisdaden veroordeelde Menten raakte gisteren in coma en moest naar een ziekenhuis in Bussum worden gebracht. zou de straf in Israel voor Menten op grond van de wet op de be straffing van oorlogsmisdadigers vele malen zwaarder zijn uitge vallen. Het totale vonnis omvat 68 pagi na's, en daarin valt onder meer te lezen dat de rechtbank de stelling verwerpt als zou Menten in 1952 van de minister van justitie Don ker een toezegging hebben ge kregen dat hij niet zou worden vervolgd. Bewezen werd geacht dat Menten al in het prille begin van juli 1941 in Lemberg was en niet, zoals hij zelf stelt, pas aan merkelijk later, rond 10 juli 1941, en dat hij bezig was met van alles te regelen rond zijn oude bezit tingen in en om Sopot. In het licht van de overige bewijs middelen, waaronder verklarin gen van mensen die ten tijde van de executie zelf in Podhorodce waren, ook van mensen die hun kennis van horen zeggen heb ben, en soms uit de mond van Menten zelf, blijkt dat Menten ten tijde van de executie in Podhorodce was. Het precieze aandeel van Menten bij de executie kon de rechtbank niet meer vaststellen. Toch is komen vast te staan dat Menten deel uitmaakte van een klein team dat naar Podhorodce kwam om met inschakeling van plaatselijke (Oekraiense) hulp politie een aantal, voornamelijk joodse inwoners te execu te- Uit de voorhanden zijnde bewijzen leidt de rechtbank af dat er tussen de leden van het team een zo dui delijke samenwerking bestond, dat het in feite niet uitmaakt wie er geschoten heeft. Alle teamle den moeten als daders worden gezien. Tegen het vonnis kunnen beide partijen, zowel de officier van jus titie als Menten, weer cassatie in stellen. Mr. De Liahgre Bohl wil de over een mogelijk beroep nog geen uitsluitsel geven. Eerst wil hij het vonnis grondig bestude ren. Voor wie Menten de afgelo pen jaren van nabij heeft meege maakt, lijdt het geen twijfel dat deze van de beroepsmogelijkheid gebruik zal maken. DEN HAAG (GPD) - Het zal ge makkelijker worden om afstand te doen van een kind. Minister De Ruiter van justitie wil het Bur gerlijk Wetboek zo wijzigen, dat niet alleen ongehuwde moeders, maar ook anderen afstand kun nen doen van hun ouderrechten. De rechter moet over zulke ver zoeken oordelen. Minister De Ruiter heeft de Tweede Kamer een gewijzigd wetsont werp voorgelegd. Aanvankelijk voorzag het ontwerp slechts in de mogelijkheid dat de moeder van een met-erkend, onwettig kind afstand zou doen van ouderrech- ten. Nu wil de bewindsman dat voor alle ouders mogelijk maken. Wanneer ouders hun kind niet willen accepteren, is het voor het kind zelf beter dat het door ande ren geadopteerd wordt, rede neert hij. Gehuwde of samenwonende ou ders die afstand van hun kind willen doen, zullen daartoe ge zamenlijk een aanvrage moeten doen. Wanneer die eenmaal is ge honoreerd, zullen ze hun ouder lijke rechten nooit meer kunnen terugverlangen. De voorgestelde wetswijziging be helst verder de mogelijkheid dat minderjarige moeders door de kinderrechter meerderjarig wor den verklaard. Het gaat daarbü om zestien- en zeventienjarige meisjes. De kinderrechter kan ze meerdeijarig verklaren, indien hij dat in het belang van zowel de moeder als het kind acht. Vol gens het gewijzigde wetsontwerp kunnen meisjes van vijftien jaar die in verwachting zijn alvast een meerdeijarigheidsverklaring aanvragen. Kamergenoot vermoorde man aangehouden ZAANSTAD (ANP) - In verband met de moord op de 39-jarigt- Turk Noerali Tokay op 7 juli heeft de politie in Zaanstad de 41-jari- ge Turk Y. aangehouden, de ka mergenoot van het slachtoffer. De man werd gearresteerd omdat hij tegenstrijdige verklaringen heeft afgelegd, aldus de politie. De om het leven gebrachte Turk werd maandag met ingeslagen schedel aangetroffen op zijn bed in het woonoord van buitenland se arbeiders aan de Wibautstraat in Zaandam. ADVERTENTIE ii maagstoornissen 'n plantaardig produkt. SCHIPHOL (ANP) - Maatre gelen die de luchthaven Schiphol medio april van dit jaar heeft doorgevoerd om een einde te maken aan de verkeersopstoppingen voor de vertrek- en aankomsthal hebben nog niet tot resultaten geleid. Hoewel minder lang dan vorige zomer ontstonden er de laatste twee weken op nieuw files op de luchthaven. Dit tot groot ongenoegen van de vertrekkende passagiers die soms net op het nippertje zich aan de balies konden melden. Bovendien tot onge noegen van de luchthaven- politie, die nu met extra man kracht de verkeersstroom in de hand probeert te houden. Als voornaamste oorzaak van de problemen noemt de plaatsvervangend comman dant van het korps luchtha- venpolitie, .Rutten. de onbe kendheid van het reiziger spubliek met de nieuwe situa tie op de voorrijwegen voor het stationsgebouw. Daar zijn de parkeermeters verdwe nen, automobilisten mogen nog slechts stoppen om reizi gers met hun bagage te laten in- en uitstappen, en er is een vrije baan gekomen voor het openbaar -vervoer. Bij over treding van het parkeerver bod loopt de automobilist een vrij grote kans dat zijn auto wordt weggesleept. Met het vakantiesei- de drukke tijden 800 tot 1000 auto's per uur de luchthaven oprijden is de kans op filevorming vrij groot. De vaak volledig op Schiphol onbekende auto mobilist is volgens Rutten geneigd de auto neer te zetten op het eerste vrije plekje dat hij tegenkomt. De grote bor den met het parkeerverbod en de borden die wijzen naar de parkeerterreinen worden dikwijls te goeder trouw over het hoofd gezien. Van het totaal aantal passagiers maakt vijftig procent gebruik van het openbaar vervoer. De overige vijftig procent bestaat voornamelijk uit vakantie gangers, die zich dikwijls door familieleden of vrienden laten wegbrengen en halen. Juist die vakantiegangers, die ook het komende weekeinde in groten getale van de natio nale luchthaven gebruik zul len maken, wordt dezer dagen met klem door de luchtha- venpolitie geadviseerd tijdig op Schiphol aanwezig te zijn. Dan heeft men alle tijd om van het parkeerterrein rustig naar de vertrek- en aankoms thal te lopen. De luchthaven- politie treedt volgens Rutten tegen fout-parkeerders streng op. In een periode van nog geen twee weken werden honderd auto's voor de ver trekhal weggesleept. De kos ten hiervan, honderd gulden, zijn voor rekening van de ei genaar van de auto. Boven dien is de kans op een bekeu ring volgens Rutten levens groot aanwezig. Met name als het regent, blijkt de bereidheid van het reizi gerspubliek om van het par keerterrein gebruik te maken uiterst gering. Door de ver keersstroom nog voor het sta tionsgebouw direct af te bui gen naar de parkeerterreinen dirigeert de luchthavenpoli- tie indien het nodig is het publiek rechtstreeks naar de parkeerterreinen. In drukke tijden kan het dan soms voor komen dat een passagier een half uur moet lopen om bü het stationsgebouw te komen. Advies van de luchthavenpo- litie: maak gebruik van het openbaar vervoer, want dat ondervindt nauwelijks meer hinder van de drukte, of kom op tijd. DEN HAAG (GPD) - Minister De Koning (ontwikkelingssamen werking) wil van Suriname ze kerheid hebben dat het tijdens de eerstkomende besprekingen over ontwikkelingssamenwer king niet opnieuw de waarde vastheid van het hulpbedrag ter sprake zal brengen. Zonder die garantie zijn besprekingen zin loos, vindt hij. „Het zou zonde zijn van de reiskosten". Volgens de minister moet Surina me zich er voorlopig bij neerleg gen dat met Nederland geen overeenstemming valt te berei ken over verhoging van het hulp bedrag van 2,7 miljard gulden. Wanneer de Surinaamse wens el ke vergadering zou worden op gevoerd, zou dat het begin van het einde zijn van de Nederlands- Surinaamse ontwikkelingsbe trekkingen, aldus De Ko ning. Daarom wil hij zekerheid hebben, dat Suriname het omstreden punt niet zal aanroeren op de bij eenkomst van de Commissie Ontwikkelingssamenwerking Nederland-Suriname (CONS) in september. Immers, wanneer de CONS niet tot volledige overeen stemming komt over de gehele agenda, moeten volgens het Su- rinaams-Nederlandse verdrag de ministers De Koning en Chin a Sen het eens zien te worden. Dat laatste is, gezien de ontwikkelin gen tijdens De Konings bezoek aan Paramaribo, volgens de Ne derlandse bewindsman voorlo pig ondenkbaar. Om te voorko men dat ontwikkelingsprojecten daardoor bij de CONS blijven hangen en het gehele programma stagneert, mogen er naar zijn me ning geen omstreden zaken op de agenda komen te staan. De Koning besprak zijn Surinaam se ervaringen (hij was er vorige week het mikpunt van massale verontwaardiging omdat hij wei gerde het toegezegde bedrag aan ontwikkelingshulp waardevast te maken) gisteren in de vaste Tweede-Kamercommissie voor ontwikkelingssamenwerking. De Kamer, zo bleek, schaart zich unaniem achter het beleid van de bewindsman. Niet alleen omdat het waardevastmaken (in fe'ite een verhoging van het bedrag met circa 700 miljoen gulden) voorlopig niet opportuun is, aan gezien de pot nog lang niet leeg is, maar ook omdat het ten koste zou gaan van hulp aan andere ont wikkelingslanden. Hoewel de Kamer wil vasthouden aan het totale bedrag aan ont wikkelingshulp, valt te praten over de manier waarop het geld wordt besteed. Het zogenaamde Meerjaren Ontwikkelings Pro gramma (MOP), dat is gemaakt door de vorige Surinaamse rege ring, mag volgens de fracties van PvdA, CDA en D'66 best op zijn kop worden gezet. Daarmee heeft ook minister De Koning geen moeite. Toen hij vo rige week in Suriname was, had herschikking van de projecten in het MOP te praten. Daarmee, en met een extra bijdrage van de Nederlandse regering van 20 miljoen gulden voor versterking van de oudedagsverzekering, zouden tal van zaken uit het ur gentieprogramma van het nieu we Surinaamse bewind kunnen worden aangepakt. De Koning noemde in dit verband verbete ring van de waterleiding, de riole ring, achterstallig onderhoud, een volkswoningbouwpro gramma en eventueel een brug over de Surinamerivier. Voor de ze zaken is een bedrag van 500 miljoen gulden beschikbaar. Minister De Koning herhaalde, dat hij volledig verrast was door het feit dat Suriname van de al vaker besproken waardevastheid nu een breekpunt zou maken. Slechts weinig troost kon hij put ten uit de theorie van kamerlid mevrouw Bischoff (D'66), dat het in het proces van verzelfstandi ging van het jonge Suriname past om een keer duidelijk „neen" te zeggen tegen de voormalige ko lonisator. Overigens verklaarde de bewinds man dat naar zijn mening de nieuwe Surinaamse regering kan rekenen op brede steun van de bevolking. „Sommigen steunen het bewind uit warme sympathie, anderen bij gebrek aan beter en uit vrees voor erger", zei De Ko ning. De landelijke organisatie van Suri- namers in Nederland, de Loson, heeft de Surinaamse regering en de Nationale Militaire Raad ge vraagd om maatregelen tegen het Nederlandse bedrijfsleven in Su riname. In een brief aan de NMR en de Surinaamse regering stelt de Loson dat de ontwikkelings hulp in wezen geen hulp is aan Suriname maar ten goede komt aan het Nederlandse bedrijfsle ven. Daarom is er volgens de Lo son geen enkele reden om te bui gen voor de "dreiging van chan- Minister De Koning tweede tage" van minister De Koning menwerking. Rechts o.a. mevr

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7