Endegeest weerlegt beschuldigingen PvdA-raadslid Hes Woningzoekenden bij Huisvesting in de computer Illegale kamerbewoners wellicht op straat Leidse stadsrubriek DONDERDAG 10 JULI 1980 "Niet bedoeling brief schoon te praten" •KLAAR VOOR DE SLOOP LEIDEN - De directie van het psychiatrisch zieken huis Endegeest heeft de beschuldigingen van het Leidse oud-PvdA-raads lid mevrouw Hes weer sproken. In een brief aan de gemeentelijke begelei dingscommissie Ende geest zegt de directie on der andere: "Het heeft moeite gekost om tussen de wirwar van onzorgvul digheden in de brief van mevrouw Hes een aantal goede intenties te herken nen". Halverwege de vorige maand ver raste mevrouw Hes vriend en vij and met een brief waarin een aan tal door haar vermeende mis standen bij Endegeest aan de1 kaak werd gesteld. Zij deed dit in haar functie als lid van de ge meentelijke begeleidingscom missie Endegeest, waarvan zij door haar vertrek als raadslid af scheid moest nemen. In de brief, die door de voorzitter van de commissie, wethouder Schpute, "een opmerkelijke tes tament" werd genoemd, schreef mevrouw Hes onder andere dat een patiënt in verband met per soneelsgebrek in een isoleercel zou zijn geplaatst en dat er veel te weinig met de bewoners wordt gewandeld. Dat laatste is volgens Endegeest onjuist. "Er is over het afgelopen jaar geen enkel geval bekend van iemand die langer dan een week moest binnenblijven. Iedereen gaat geregeld onder begeleiding wandelen". Een andere beschuldiging, het uit voorzorg plaatsen van mensen in een isoleercel, is "categorisch onjuist", zegt de directie.De "sig naleringen" van mevrouw Hes waren volgens de directie welis waar "hier en daar niet geheel ge speend van waarheidsgehalte. Maar het werd zo verwrongen weergegeven dat het voor ie mand die in het ziekenhuis werkt niet altijd even makkelijk was om ze te herkennen". Onzinnig Joyce Hes: misstanden.. Platspuiten Over de dwangmiddelen, het zoge naamde platspuiten zegt de di rectie van Endegeest dat men zich daar geen "al te overdreven voorstelling van moet maken. Het komt eigenlijk niet zo fre quent voor. Het wordt inderdaad niet opgenomen in de dwang middelenregistratie". Bij Endegeest is men van mening dat er een discussie moet komen over dc wyze waarop in de toe komst gebruik zal worden ge maakt van kleine hoeveelheden bloed van patiënten ten behoeve van onderzoek naar manisch-de- pressieve en "aanverwante toe standen". In elk geval zullen vol gens de directie de patiënten dan correct worden voorgelicht over het doel van het onderzoek, dat geheel op basis van vrijwilligheid zal geschieden. "Overigens begrijp ik niet hoe me vrouw Hes komt aan haar infor matie dat op slinkse wijze bloed wordt "afgetapt" en urine verza meld voor wetenschappelijk on derzoek", zegt de directie. "Een of twee jaar geleden heeft een tiental patiënten een vingerprikje ondergaan voor wetenschappe lijke doeleinden. Maar tot nu toe heeft er verder geen onderzoek op Endegeest plaatsgevonden waarbij bloed en of urine nodig Over het probleem van de sexuali- teit en de privacy is in het zieken huis "inderdaad niet in brede kring gesproken, mogelijk wel op afdelingsniveau. Er bestaan wei nig mogelijkheden om, indien wenselijk, ongestoord sexueel verkeer te beleven. Dit punt ver dient in de nabije toekomst zeker aandacht en waar nodig doeltref fende oplossingen". De directie zegt tenslotte dat het niet de bedoeling is om met de reactie op de brief van mevrouw Hes Endegeest "schoon te pra ten". Ongetwijfeld onttrekken zich bepaalde dubieuze zaken zich aan onze waarneming of be staat er een neiging om deze te vergoelijken met een beroep op inzet en toewijding. Bovendien is ook de neiging ons niet vreemd om moeilijke beslis singen te rechtvaardigen met een verwijzing naar het "onvrije" in de toestand van bepaalde patiën ten. Toch moet het mogelijk zijn om het totaalbeeld van ons werk genuanceerder voor te stellen dan mevrouw Hes heeft gedaan. Endegeest is geen slecht zieken huis, maar er kan veel worden verbeterd wat betreft bouwkun dige voorzieningen, organisatie en behandelingsmogelijkheden. Ook de belangen van de patiën ten dienen beter te worden ge waarborgd. Hierover doet me vrouw Hes", aldus de directie van Endegeest, "enige zinvolle sug gesties, die overigens ook in het ziekenhuis al enige tijd levens krachtig blijken te zijn". Eén van die suggesties is de realisering van het "instituut" van een om budsman. LEIDEN - De dienst Gemeentewerken zal bil slopen van een aantal panden in het stadsvemi Het gaat om de leegstaande panden Jan Vossensteeg 40140a, (foto) Noord- Rundersteeg lila en Schagensteeg 32. B en W.van Leiden hebben opdracht gegeven voor de sloop omdat ze een gevaar opleverden door hun slechte constructie. De kans op instorting is niet denkbeeldig. LEIDEN - Als het even meezit heeft Bureau Huis vesting nog dit jaar een computer om het woning zoekendenbestand te au tomatiseren. Het is dan af gelopen met de oude werkmethode: met de hand kaarten uit de bak lichten. Plaatsvervangend chef huisves- ting, Herman Amptmeijer is on geveer een half jaartje geleden begonnen met zijn "computer studie". Hij praatte met deskun digen, leveranciers en bezocht de gemeente Capelle aan de IJssel waar men al een tijdje met een computer werkt. En binnenkort wil hij nog eens een kykje nemen in Ede. "Daar schijnt het ook vrij goed te gaan". "Een flink aantal gemeenten in Ne derland heeft al een computer", zegt Amptmeijer. "Dat zijn vooral de jonge gemeenten. Die weten trouwens niet beter. De oudere steden zijn aan moderniseringen op het gebied van huisvesting toe". Volgens hem zijn de Leidse huis vestingsambtenaren best te spreken over de plannen. Vreemd is dat natuurlijk niet. De LEIDEN - Komen de bewoners van het pand aan de Hogewoerd 154 binnenkort op straat te staan? Over deze vraag vergaderde de vorderingscommissie, voor de tweede maal in het openbaar bij een, gistermiddag in het stad huis. Het pand is eigendom van het stu- cadoorsbedrijf Zaalberg. Vorig jaar augustus kocht hij het van een familielid, die het huis weer had gekocht van een particulier. Via een kamerbureau werden er kamers verhuurd aan acht men sen, onder wie studenten. Bureau Huisvesting kwam daar vrij snel achter en nam contact op met de eigenaar. Afgesproken werd dat de laatste een verzoek tot kamer- verhuur zou indienen. Hij liet volgens de commissie echter niets meer van zich horen. "Hij begreep natuurlijk heel goed dat dat verzoek nooit zou worden gehonoreerd", zei voorzitter me vrouw Koning gistermiddag. "Want het gaat om een gezinswo ning. Bovendien moeten de be woners een woonvergunning hebben. En dat hebben ze niet". Volgens de advocate van Zaalberg is het onjuist om het pand te vor deren omdat de bewoners in aanmerking komen voor een woonvergunning. "En boven dien betwijfel ik of dit wel wat uithaalt", vervolgde zij. "Heeft het wel zin om deze mensen op straat te zetten? Er wonen inder daad studenten in het huis, maar die hebben toch ook woonrech- ten. Zetje deze mensen op straat, dan werk je volgens my het kra ken in de hand", aldus de advoca te. "Natuurlijk heeft Zaalberg niet volgens de wet gehandeld. Fou ten gemaakt. Maar we staan nu toch voor een voldongen feit!" Voorzitter Koning antwoordde hierop dat studenten via studen tenhuisvesting aan de beurt kun nen komen. "We moeten gezien de grote woningnood wel wat ondernemen", zei zij. Voordat de commissie advies uit brengt, kan de eigenaar, die zelf niet aanwezig was, nog het een en ander duidelijk maken. "Wij zet ten de zaken wel op papier", concludeerde de advocate. door René van der Velden Jaap Visser "Zo is bijvoorbeeld het dramati sche geval van een man, die elk uur Van de nacht moest worden gewekt omdat hy anders in coma zou vallen, gewoon onzinnig. Niettemin bleek na enig onderzoek het door mevrouw Hes beschre ven geval enige herkenningspun ten op te leveren met het geval van een 56-jarige patiënt op een rustige verblijfsafdeling, die in zijn bed dreigde te plassen. Daar om werd hij éénmaal per nacht gewekt. Eind vorig jaar heeft hij op een ze kere nacht tijdens het wekken een zuster (die alleen was) flink geschopt. De volgende dag is hy naar de opname-afdeling over geplaatst. De patiënt kon de ver huizing zeker wel aan en is na tien dagen observatie weer terugge plaatst". Mevrouw Hes had in haar brief ge suggereerd dat in zulke situaties waar maar één verpleegster bij aanwezig is "zorgvuldige afwe ging vrijwel ondoenlijk is gewor den". De directie van Endegeest zegt dat deze procedure correct volgens alle afspraken in het zie kenhuis is verlopen. "Er is in dit geval zeker geen sprake geweest van personeelstekort". Over inbewaringstelling en de kwestie van vrijwilligheid zegt de directie dat het onlangs inder daad is voorgekomen dat een man, die vrijwillig was opgeno men, om "zeer dringende rede nen een paar dagen in een iso leercel is geplaatst".Achteraf ge zien kan men stellen dat het wel licht beter was geweest om een inbewaringstelling aan te vragen, zegt de directie."Bij mijn weten komen dit soort situaties slechts een paar keer per jaar voor. Vaker komt het voor dat een vrijwillig opgenomen patiënt gedurende een kwartier of een uur wordt af gezonderd. In alle gevallen (vrij willig of niet) wordt aantekening gemaakt voor de dwangmidde lenregistratie", aldus de directie. Meer Leids nieuws: pag. 4 Tour de Frats De Tourdokter is medicijnman af. Na maar liefst 28 jaar als heelmeester te hebben ge opereerd in de oudste jeugd- tour van Nederland, de Tour de Frats, heeft "ome Joop" Vervoorn z'n plaats afgestaan aan de aanstormende jeugd. "Ik werd te stijf en te oud. Ja, hoor eens, ik ben ook geen negentien meer", zo verklaart de "directeur" van het dien stencentrum in Leiden Noord. Ome Joop, 64 jaar oud inmiddels, is nu toegetreden tot de tour-directie. Samen met Leidenaar Chris Linden- hof vormt hij het directie duo. Een soort Levitan-God- det dus. Alleen anders. Wat vriendelijker en in elk geval een stuk barmhartiger voor de renners. De Tour de Frats wordt dit jaar voor de 45ste keer in dertig jaar verreden. De start is maandag 21 juli in Utrecht. Zo'n 600 kilometer en negen dagen later wordt er gefinis- hed op het Stadhuisplein in Leiden. De Tour de Frats is in 1950 ont staan door een initiatief van twee "ome Jopen". De in middels overleden "Ome Joop" Legerstee uit Arnhem en "ome Joop" Vërvoorn uit Leiden. Joop Vervoorn: "In die tijd de den de Nederlandse renners het ook ontzettend goed in de echte Tour. De tijd van Woutje Wagtmans en zo. Net als nu speelden alle Neder landse jongetjes Tour de France. Overal in Nederland werden er jeugdronden geor ganiseerd. Onder andere in Leiden en Arnhem. In de Margriet las ik een stukje over de ronde van Joop Legerstee in Arnhem. Ik ben toen on middellijk om m'n scooter gestapt en naar Arnhem ge reden. Het begin van een gro te vriendschap en van de jeugdtour door Nederland". Ome Joop Verre i tourdokter tol teur Zo werkt dat De grote kracht van de Tour de Frats is volgens ome Joop dat het geen echte wielrenwed- strijd is. "Als we er een echt wedstrijdgebeuren van had den gemaakt dan had de hele zaak al lang op z'n gat gele gen. De opzet is om er een dag of tien op uit te trekken met een grote groep kinderen. Het liefst met kinderen die nooit gaan, begrijp je wel. Met z'n allen lekker gezellig bezig zijn, dat is het motto". Toch kent de Tour de Frats etappes, tijdritten, een pun tenklassement en zelfs een gele trui. Ome Joop: Dat is voor de jongelui die met de echte Tour in hun hoofd lo pen. Maar je moetje daar niet te gek veel bij voorstellen. Er zijn namelijk ook punten te verdienen met sportief en be hulpzaam gedrag of met een wedstrijd wie het langst over tien meter kan doen. Na een paar dagen maakt niemand zich meer druk om dat pun tenklassement. Echt niet. Dit jaar hebben we een heleboel nieuwelingen. De eerste da gen fietsen die zich "het Ho- nolouloudat is altijd zo. Maar dat lossen we op door na een paar dagen iemand an ders zomaar twintig punten te geven. Als ze dan bij ons ver haal komen halen zeggen we gewoon dat die ander de avond daarvooi als eerste sliep of ome Joop heelt ge holpen bij het opeten van z'n boterhammen. Ha, ha. Zo werkt dat". Zoals het er nu voorstaat zullen maandag 21 juli ruim zeventig deelnemers. voornamclnk afkomstig uit Leiden, Utrecht en Arnhem, in de Domstad aan de start verschijnen. Ome Joop: "Dat zijn er minder dan anders maar dat komt omdat de verschillende bouwvak vakanties elkaar overlappen. Er is in elk geval voldoende plaats voor kinderen die als nog willen inschrijven". De deelnemers, in leeftijd varië rend van tien tot veertien jaar, worden gevolgd door een omvangrijke tourkaravaan. Deze bestaat uit een serie au to's waarmee de tourdokter, de tourdirectie, de verkeers- begeleider, de vaste Tour de Frats-discotheek en de baga ge worden vervoerd en uiter aard uit een materiaa'wagen en de bekende bezem wagen. In de bezem wagen worden renners en rensters die even "stuk zitten" met behulp van een handvol snoepjes weer opgepept. Op woensdag 30 juli komt het hele zaakje dus op het Stad huisplein in Leiden aan. Wie op dat moment "van voren zit" of "in 't geel rijdt" maakt geen mallemoer uit want Tourbaas Vervoorn geeft toch wel weer een draai aan het geheel. Zo werkt dat.... Wegslepen In drie maanden tijd zijn onder wakend oog van de Leidse politie een kleine negentig foutgeparkcerde wagens weggesleept. De wegsleepre- geling ging op 1 april dit jaar De firma Van den Ameele uit Oegstgeest sleepte zo n dertig voertuigen weg die het door gaand verkeer direct belem merden of in gevaar brachten. Met andere woorden, voer tuigen die bijvoorbeeld op de stoep of op het fietspad ston den. Dertig van de wegge sleepte voertuigen stonden geparkeerd op een plaats waar een stopverbod geldt. Vyf wagens op een op- of afrit en achttien stuks voor een uitrit. Gemiddeld betaalde men tus sen de 120 en 140 gulden om de auto weer terug te krijgen. Op twee na hebben alle fout- parkeerders hun auto terug gehaald. Hetzij bij het politie bureau (dat moet binnen een half uur na het wegslepen ge beuren) hetzij bij de firma Van den Ameele. De twee niet afgehaalde wagens zyn aan slopers verkocht. Negentig in drie maanden, dat is ongeveer één per dag. Vol gens inspecteur Van Ooik zal dit aantal in de toekomst gaan oplopen. "De aanmerking voor het wegslepen is tot nu toe alleen door de acht agen ten van de motorbrigade ge beurd. Nu gaat dat door de hele surveillancedienst ge beuren en in de toekomst waarschijnlijk ook door de parkeerwachters. Het aantal gevallen van wegslepen loopt dan vanzelf sterk op", aldus Van Ooik. Volgens Van Ooik is het nog te vroeg om een afgerond oor deel over de gevolgen van de wegsleepregeling te geven. Wel gaat er van het wegslepen volgens hem wel degelijk een preventieve werking uit. "Op bepaalde plaatsen waar echt veelvuldig fout werd gepar keerd zijn we intensief gaan slepen. Na een paar weken waren de parkeerproblemen op die plaatsen, ondermeer Kort Galgenwater en de,inva- lideparkeerplaatsen bij de Mare, verleden tijd". Echt vervelende reacties van gedupeerde automobilisten heeft het wegslepen nog niet opgeleverd. Van Ooik: "Er is er een geweest die z'n auto van de laadvloer probeerde te ryden. De agent die toekeek heeft op dat moment maar in gegrepen om te voorkomen dat de man het personeel van Van den Ameele overhoop zou rijden. Voor de rest heeft nog niemand echt vervelend gedaan. Al vinden de mensen het natuurlijk alles behalve leuk". computer zal veel werk besparen. Nu duurt het soms wel tien minu ten om een kaart te vinden, in de toekomst zal het een kwestie van enkele seconden zyn. Tenzy de computer het begeeft natuurlijk. Een bijkomstigheid is dat de koop van de computer mischien kan worden gekoppeld aan het pun- ten-urgentiesysteem. Dit ver fijnde systeem houdt in dat er meer aandacht aan de krepeerge- vallen wordt besteed. Wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) heeft beloofd na de zomer te wil len praten over invoering van het systeem. Simpel gesteld komt het hier op neer dat iedere woningzoekende punten krijgt al naar gelang me dische of sociale urgentie en duur van inschrijving. "U begrijpt dat je in dat geval meer gegevens moet verwerken", vertelt de plaatsvervangend chef huisves ting. "Een computer is onont beerlijk als je het punten-urgen- tiesysteem invoert. Je krygt snel een antwoord op een vraag als: zoek voor mij de langst geregi streerde bejaarde die in het Haagwegkwartier woont en wil verhuizen naar de Merenwijk". "Maar", zo vervolgt hij, "voer je het systeem niet in, dan nog moet die computer er komen. Die appara ten zijn van deze tyd. En tegen woordig schrijf je toch ook niet meer op een lei". Extra werk Beslist het college van B en W om het punten-urgentiesysteem in te voeren, dan zal de computer in derdaad onontbeerlijk zijn. Erva ringen in andere gemeenten leren namelijk dat het nieuwe systeem veel werk met zich meebrengt. Amptmeijer "Je werkt heel per soonlijk. Belangrijkste vraag is: hoe deel ik de punten precies toe. Krijgt iemand die nagelbijtend tegenover mij zit een extra punt of niet Krijgt een gescheiden vrouw, of een buitenlander per definitie tien punten extra. Of niet? Dat zyn allemaal vragen die moeten worden beantwoord. Makkelijk zal dat niet zijn. De raad moet hierover nog praten. En het zit er dik in dat een aantal raadsleden met bezwaren komt". Voorlopig is het echter nog niet zover. Het geld voor de computer moet bovendien nog op tafel ko men. Amptmeijer "Een beetje computer kost toch al gauw zo'n 30.000 gulden. Ja. en dan heb je nog een heel simpel apparaat. Een soort veredelde schrijfma chine". Razendsnel op gestolen sportschoenen LEIDEN - Een jongeman paste gis termiddag om half vier sport schoenen in een sportzaak aan de Nieuwe Rijn. "Precies de juiste maat", zei hij tegen de verkoper. Terwijl de verkoper even naar achteren ging om een telefoontje aan te nemen ging de jongeman er razendsnel op de nieuwe sportschoenen vandoor. Zijn ou de schoenen liet hij in de zaak achter. Perzen gestolen LEIDEN - Zeven Perzische tapij ten ter waarde van 1200 gulden zijn in de nacht van dinsdag op woensdag gestolen uit een filiaal van een Leidse tapijtenzaak. De voordeur van het filiaal aan de Willem Barendszstraat werd ge forceerd om binnen te komen. "Trek subsidie meteen van de huurprijs af" LEIDEN - De Stichting Welzyn verzoekt de colleges van regen ten van gerestaureerde hofjes om de individuele huursubsidie van hun hofiesbewoners direct elke maand van de huurprijs af te trekken. Op het moment is het vaak zo dat de hofjesbewoners zelf de indivi duele huursubsidie by het Ryk aanvragen, en pas na drie maan den de huurvergoeding van het Ryk ontvangen. De bewoners van de gerestaureerde hofjes zyn gezien de forse huurverhogingen na de restauratie niet altyd in staat de volledige huurprys en kele maanden voor te schieten, "in enkele gevallen ia men wil - gedwongen om geldleninj en bij familieleden af te sluiten", schrijft de Stichting Welzyn in een brief aan de colleges van re genten.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3