LEIDSCH DAGBLAD Kabinet mikt op loonmatiging van twee procent Hinault afgestapt Vakbond eist meer goedkope woningen WATERSCHADE Harde klappen voor fruittelers wjlms floet wm m vandaag Carter praat met Hua Guofeng favoriet Kroket en frikadel DONDERDAG 10 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART I860 36212 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur: R. D. Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 2311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD HALVE PRIJS Ik ga liever niet over 1 nacht i,s cn wil het Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor hal» geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren ?j Ik besbs meteen en U kunt mij m.i.v. heden als abonnee notefen en ik k.ijg dan de Wile 2 weken de kfant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr.: Hok|e aankruisen en bon ingevuld in een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagblad Antwoordnummer 214 2300 VB Leiden en de krant komt Tour de France staat op z'n kop DEN HAAG (ANP) - Om de alarmerende stijging van de werkloosheid in de bouw tegen te gaan zal het woningwetprogramma voor de jaren 1981-1985 op minstens 40.000 woningen per jaar moeten worden gebracht. En op nog meer, als de malaise in de koop sector aanhoudt. Kapitale buit bij overval AMSTERDAM (ANP) - Bij een ge wapende overval op een geldau to van Van Gcnd en Loos is van ochtend een groot bedrag aan geld buitgemaakt. De politie wilde het bedrag niet Verder is er voor de sector grond-, weg- en waterbouw een extra impuls nodigJn de vorm van aan vullende werken waarvoor in de probleemgebieden enkele hon derden miljoenen guldens, be schikbaar moeten worden ge steld. Deze boodschap, verwoord in een uitvoerige brief, heeft voorzitter Bram Buys van de federatie Bouw- en Houtbonden FNV vanmorgen in Den Haag per soonlijk overhandigd aan minis ter Beelaerts van Blokland (volkshuisvesting en ruimtelijke ordening). De federatie vreest, dat, bij onge wijzigd beleid, dit jaar het maandgemiddelde voor de werkloosheid in de bouw tussen de 25.000 en 30.000 zal komen te liggen, met pieken van rond de 40.000 werklozen in de komende wintermaanden. De federatievoorzitter is ook bang. dat bijna 1500 van de 6500 schoolverlaters die in september een leer-arbeidsovereenkomst met een aannemer willen sluiten, werkloos zullen blijven bij ge brek aan plaatsingsmogelijkhe den. Aangezien elke nieuwe werkloze in de bouw in een van de aanver wante sectoren een verlies van een halve arbeidsplaats betekent, verwachten de Bouwbonden FNV dat - bij ongewijzigd beleid - binnenkort tien tot vijftien pro cent .van de werkloosheid in Ne derland direct of indirect het ge volg zal zijn van de verminderde activiteit in de bouw. TOKIO (AFR/UPI/Reuter) - De Amerikaanse presi dent Carter en de Chinese premier Hua Guofeng (rechts) hebben vanochtend in Tokio gesproken over Cambodja, Afghanistan, de Russische politiek in Azië en de betrekkingen tussen hun landen. Het was de eerste keer dat de twee leiders elkaar ont moetten. Het gesprek vond plaats in een hotel in Tokio waar Carter en Hua de herdenkingsplechtigheden hadden bijgewoond voor de overle den Japanse premier Ohira. Na eerst tien minuten onder vier ogen te hebben gesproken, weliswaar met behulp van twee tol ken, kregen Carter en Hua vervolgens gezelschap van hun minis ters van buitenlandse zaken Edmund Muskieen Hun Nian Long, en van Zbigniew Brzezinski, adviseur voor veiligheidszaken van het Witte Huis. Het onderhoud tussen de twee leiders, waarvoor een uur was uitge trokken, duurde ruim een uur en twintig minuten. Kort erna is president Carter naar de Verenigde Staten afgereisd. In een interview met de Japanse televisie voor zijn onderhoud met Hua, zei Carter dat de 18 maanden die zijn verstreken sinds de normalisatie van de betrekkingen tussen Washington en Peking, een periode waren geweest van "opwindende vooruitgang tussen onze twee grote naties". "Wij geloven dat deze nieuwe ontwikkeling bijdraagt tot de vrede, stabiliteit en vooruitgang in Azië en in de wereld" aldus de Ame rikaanse president. "Wij beschouwen haar als een mogelijkheid om de dreiging van de Russische militaire opbouw terug te bren- gen, die zeer duidelijk wordt aangetoond door hun onrechtvaar dige inval in Afghanistan en hun ste in Cambodja". Carter voegde hieraan toe dat "deze moet worden gebruikt hëtzij door met China, tegen de Sowjet-Unie" r»de Vietnamese ii verhouding echter niet land, hetzij door Japan, .(zie ook pagina 13.) i gaan t ruim een half miljoen gulden. Dc daders waren drie mannen, van wie er écn met een pistool was gewapend. Regenval funest voor kersen, aardbeien en rode bessen Weinig verandering Veel bewolking cn af en toe een bui. Minimumtemperatuur ongeveer 13 graden, middagtemperatuur om streeks 17 graden. Matige tot krachtige noordwesten wind, kracht 4 tot 6. (Opgemaakt om 11.15 uur) 11 juli Zon op:'05.30 uur; onder: 21.56 uur. Maan op: 04.55 uur; onder: 21.06 uur. Hoogwater te Katwijk om 3.22 en 15.46 uur, laagwater om 11.26 en 23.55 uur. RESTEREN (GPD) - Dc kwaliteit van de kersen, rode bessen en aardbeien gaat steeds verder achteruit. Oorzaak is de over vloedige regenval, die soms ge paard gaat met harde rukwin den. Voor dit soort vruchten is een dergelijke weersgesteldheid funest. Op dc veilingen is de aan voer tot een teleurstellend mini mum teruggelopen. De telers van de rode bessen zitten vooral met de handen in het haar. De aanvoer zou juist in de ze tijd op een hoogtepunt moe ten komen, maar door het vocht is al een groot deel van de oogst „overstuur" gegaan. Wat aange voerd wordt, is kwalitatief niet erg best. Per doosje van 200 gram wordt een prijs van 38 cent genoteerd. Normaal is de prijs 60 of 70 cent. Voor dozen van een pond was de opbrengst 60 cent tot f 1,10. Voor de bessentelers die ook aard beien verbouwen, komt de klap dubbel hard aan, want het per centage van deze vruchten dat verrot is door de weersomstan digheden erg groot. Het ziet ernaar uit dat, als dit weertype nog enige tijd zo blijft, de telers van deze gewassen in financiële problemen zullen komen. Men probeert de klap nog zoveel mo gelijk op te vangen door geen seizoenwerkers in te schakelen, maar zoveel mogelijk met eigen mensen de nog overgebleven ge zonde vruchten te plukken. Het zit de Betuwse fruittelers niet mee, want enkele weken geleden werd de omgeving van Tiel en Geldcrmalsen geteisterd door een hagelbui, die veel schade toebracht aan de appels cn pe ren. De consument wil geen vruchten met „littekens", zodat de oogst van hele boomgaarden strak.» onverkoopbaar zal zijn. Door aanbiedingen in diverse afdelingen W SPORT LEIDEN BV. Haarlemmerstraat 182-184, Leiden, tel. 071-124872-141830. De Tour de Francé staat op zijn kop. Gisteravond laat kreeg het wielerspektakel een dramatische en toch nog onverwachte wending met de opgave van Bernard Hi nault, de leider in het alge meen klassement. Om streeks elf uur maakte hij bekend niet langer aan de wedstrijd te willen deelne- Een actie die overigens toch bijzonder goed moet zijn voorbereid, want de vrouw van Hinault was naar Pau overgekomen om met haar echtgenoot uit het hotel Bristol richting Bretagne te rijden. Hoogstwaarschijnlijk heeft de 25-jarige Breton een verne dering in de Pyreneeën wil len voorkomen, want van morgen vertrok men voor de eerste echte zware rit van Pau naar Luchon over de Aubisque, Tourmalet, Aspin en Peyre Sourde. Het nieuws sloeg in als een 20 PAGINA'S bom en verspreidde zich als een lopend vuurtje door Pau. Frankrijk rouwt om het ver lies van de renner die leek aangewezen voor de derde achtereenvolgende keer de Ronde van Frankrijk op zijn naam te schrijven. Joop Zoetemelk, die door het uitvallen van Hinault aan de leiding staat in het algemeen klassement, is vanmorgen toch niet vertrokken in de gele trui. De kopman van de Raleigh- ploeg van Peter Post, die pas bij het ontwaken van morgen op de hoogte werd gesteld van de jongste ontwikkelingen, vertelde: "Hinault had hem gisteren aan en niet ik. Als ik de gele trui wil hebben, zal ik die vandaag echt moeten ver dienen". Hennie Kuiper merkte op de opgave van Hinault wel te hebben verwacht. "Hij heeft zich stukgereden op de keien naar Lille. Daar heeft hij al les moeten geven om mij te rug te pakken". PAGINA 9 Menten voorlopig in zieken huis PAGINA 7 Doden bij gedrang bezoek Paus PAGINA 11 Republikeinse conventie in stad van de armoede PAGINA 13 Premies sociale voorzienin gen misschien omhoog PAGINA 17 DEN HAAG (ANP) - De totale omzet van alle snackfabri kanten in Nederland be draagt 350 miljoen gulden. Van alle vleessnacks vinden de Nederlanders de kroket en de frikadel de lekkerste. Dat blijkt uit het jaarverslag over 1979 van de Vereniging van kokswaren en snackfa brikanten. (VKS) Vorig jaar werd in deze be drijfstak ruim 75 miljoen ki lo produkt afgezet. De be langrijkste produkten (in procenten) waren: frikadel (31)kroket (22), salades (12) bami of nasi (6) en bitterbal len en saté (5). DEN HAAG (GPD) - Het kabinet wil de loonkosten voor volgend jaar met ongeveer 2 procent matigen. Hoewel in het bezuinigingsoverleg in het Catshuis een nieuwe loonmaatregel nog niet aan de orde is, zijn wel reeds diverse voorstellen besproken die kunnen leiden tot een min of meer gedwongen matiging. Daarnaast moeten de ministers, mogelijk nog deze week, besluiten over de verdeling van vier mi(jard gulden aan bezuinigingen op de diverse de- partementen. Maar omdat de meeste bewindslieden voorlopig de boot afhouden, richt de aandacht zich nu het meest op de lonen. Bernard Hinault sterke besnoeiingen te voorko- Vroeg stadium De besprekingen verkeren in een stadium waarin over de uitslag nog niets zinnigs te voorspellen valt. Van een crisissfeer is op het Catshuis geen sprake. Die zou er wel kunnen komen wan neer de beslissingen moeten val len over de bezuinigingen op de departementen. Met name de in vulling van vier miljard aan nieuwe bezuinigingen (naast de drie miljard in 1981 die nog van vorige bezuinigingsoperaties doorwerken) kan tot problemen leiden. Minister Van der Stee (fi nanciën) wil met name van de departementen van onderwijs, verkeer en volkshuisvesting een groot offer totaal 1600 miljoen gulden. Verzet Vooral de bezuinigingen op on derwijs (gesproken wordt over 800 miljoen) stuit op groot verzet van minister Pais. Deze lag vorig jaar al hevig dwars toen het om slechts enkele tientallen miljoe nen ging. Aangezien Pais door die weigerachtige houding ook in zijn eigen partij (de VVD) weinig krediet heeft, wordt niet verwacht dat de onderwijsminis ter op zijn eentje een crisis kan veroorzaken. De resterende 2400 miljoen gulden moeten vooral van erm (bij standsuitkeringen) en sociale za ken komen. Ambtenaren eerst Omdat de kans klein is dat het be drijfsleven vrijwillig het eerst matigt - er zijn immers al tal van nieuwe cao's voor 1981 afgesloten - wil men de regel dat ambtena- reninkomens de ontwikkelingen in het bedrijfsleven volgen, nu omdraaien. De regering overweegt deze nood greep - die ongetwijfeld tot grote problemen met de ambtenaren bonden zal leiden - om een nieu we algemene loonmaatregel te vermijden. Minister Albeda (so ciale zaken) is volstrekt tegen een loonmaatregel voor 1981. Hij wil de vakbeweging niet voor het tweede achtereenvolgende jaar buiten spel zetten. Andere ministers staan er echter minder afwijzend tegenover. Een looningreep zou voor hen name lijk de pijn, waar het gaat om be zuinigingen op de departemen ten, iets kunnen verzachten. Di verse bewindslieden proberen zo Het lijkt erop dat de ambtenaren het spits zullen moeten afbijten. In het kabinet is gesproken over een loonmatiging voor het over heidspersoneel van 2 procent. Daarmee zou de loonkostenstij ging, indien het bedrijfsleven de ze trend volgt, volgend jaar tot 6 procent beperkt kunnen blij-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1