Premies sociale voorzieningen misschien hoger Onrust over orderontwikkeling in Nederland groeit ifflïï Nationalisering Westduitse belangen in Iraanse bedrijven i4nr Kirr'f 5Bestaande kerncentrales geen discussiepunt9 General Motors wil benzineverbruik omlaag Markt berichten BZ' F'5"'" NDERDAG 10 JULI 1980 '[Casino's [De belangstelling voor het legaal gokken in de casino's in Zand- voort en Valkenburg was vorig jaar iets kleiner dan in 1978. In 1979 kwamen 670.000 bezoekers een gokje wagen en Jat waren er 30.000 minder dan het jaar daar voor. De nationale stichting tot exploitatie van casinospelen in Nederland spreekt in haar jaar verslag 1979 de veronderstelling ujt dat deze daling vooral te wij ten is aan het strenge winterweer begin vorig jaar. Kwartaalverslag van De Nederlansche Bank wijst uit AMSTERDAM (ANP) - De econo mische bedrijvigheid in ons land was in het eerste kwartaal van 1980 een beetje groter dan het laatste halfjaar 1979. In april en mei valt echter in verschillende sectoren van het bedrijfsleven - vooral in de bouwnijverheid-een toegenomen ongerustheid over de orderontwikkeling te bespeu ren en dit heeft zijn weerslag ge had op de situatie op de arbeids markt. Dit staat in het verslag over het eerste kwartaal van De Nederlandsche Bank. In de verwerkende industrie heeft zich in de eerste maanden van het jaar opnieuw een produktie stij ging voorgedaan, waarbij met name in de metaalindustrie de bestaande spanning op de ar beidsmarkt nog werd vergroot. Deze produktieontwikkeling zal in hoofdzaak verband hebben gehouden met een aanzienlijke stjjging van goederenuitvoer; van een groei van de nationale bestedingen lijkt geen sprake te zijn geweest. Na het eerste kwartaal begon zich in verschillende delen van het bedrijfsleven een pessimisti scher beoordeling van de order ontwikkeling af te tekenen. Het duidelijkst was dit het geval in de woningbouw. De werkloosheid die enkele jaren ongeveer gelijk was gebleven op ongeveer 210.000 liep in april en mei sterk op tot bijna 230.000 (5,4 pet van de afhankelijke beroepsbevolking) De helft van deze stijging was ge concentreerd in de bouw. Tege lijkertijd gaf de openstaande vraag naar personeel een belang rijke vermindering te zien. De buitenlandse belangstelling voor Nederlandse obligaties bleef zeer gering. Door de ophef fing,eind januari, van de Rege ling positie buitenland kon de netto buitenlandse schuld van de banken in het eerste kwartaal met f3,7 miljard toenemen. De banken en girodiensten maak ten minder gebruik van hun geld scheppend vermogen dan in het voorafgaande kwartaal, als reactie op de toen opgetreden zeer grote toeneming van het kor te krediet aan de particuliere sec tor. Niettemin was de bijdrage tot de binnenlandse liquiditeitscrea tie relatief groot, doordat de aan was van de op lange termijn aan getrokken middelen sterk ver minderde. Een sterk oplopen van de kapitaalmarktrente, die sa menhing met een door de VS ge domineerde internationale ren testijging, kan daarbij een rol hebben gespeeld. Dé financieringsuitkomsten van het Rijk en de lagere overheid ga ven in het verslagkwartaal op nieuw een verslechtering te zien. In de twaalfmaandspcnode die eindigden in maart 1980 bereikte het financieringstekort van de to tale overheid een omvang van bijna 6 pet van het nationale in komen tegen 5,5 pet in 1979. Oliestaking De* Noorse olie-industrie op zee kwam de afgelopen nacht stil te liggen nadat een bemiddelings poging in het stakingsconflict op het laatste moment was mislukt. Qngeveer 1500 werknemers op booreilanden gingen vervolgens in staking om hun looneisen kracht bij te zetten. Zes dagen geleden legden 2000 pruduktiearbeiders het werk neer. Zij eisten hogere lonen, kor tere werktijd en vervroegd pen sioen. De stakers op de boorei landen willen 60 pet loonsverho ging terwijl de werkgevers 10.3 pet hebben aangeboden aldus welingelichte kringen. Tweeëntwintig booreilanden wor den getroffen door de staking. Een aantal daarvan ligt in het Britse gedeelte van de Noordzee. British Leyland De Britse autogigant British Ley land heeft gisteren bekendge maakt eind oktober te stoppen met de produktie van de MG. De fabriek in Abingdon, ongeveer 100 kilometer ten westen van Londen, zal worden gesloten en de meesten van de 800 perso neelsleden zullen worden ontsla gen. Hiermee is eveneens duidelijk ge worden dat een laatste poging van Aston-Martin, naar verluidt gesteund door een Japanse auto firma, om de voor overname be schikbare financiële middelen bij elkaar te krijgen, is mislukt. In oktober zal het verlies door de produktie van de MG voor Bri tish Leyland zijn opgelopen tot 20 miljoen pond (100 miljoen gul den). Vooral de verminderde vraag in de Verenigde Staten, de grootste af nemer, is een grote slag geweest voor het bedrijf. Een woordvoerder van BL deelde gisteren in Londen mee, dat in Amerika nog 12.000 MG's onver kocht staan opgeslagen en in ove rige landen zo'n 3500. Op iedere MG die in het buitenland wordt verkocht moet BL op dit moment bijna 900 pond (4500 gld) toeleggen. Samenwerking De Amerikaanse automobielfabri kant Ford heeft van de Japanse ónderneming Toyota een voor stel ontvangen voor de oprich ting van een gezamenlijke on derneming voor de produktie van kleine auto's in een assemblage fabriek in de VS. De president van Ford heeft echter al laten we ten dat de belangen van Ford met io'n onderneming niet bijzonder $ijn gediend. Israël In de eerste vijf maanden van dit jaar is de werkloosheid in Israël toegenomen tot 4.5 procent van Jde beroepsbevolking, wat bete- jkent dat eind mei 59.000 mensen ■Zonder werk waren. Het ministe rie van financiën in Jeruzalem verwacht dat het er tegen het ein de van het jaar 72.000 zullen zijn. E£ra Sadan, hoofd van het econo mische planbureau van het min isterie, verwacht voor de rest van •het jaar een verdere economische 'achteruitgang, waarbij het ver bruik per hoofd van de bevolking kleiner zal worden maar de posi- itie van de betalingsbalans een ^verbetering te zien zal geven. NCW voorspelt forse stijging met 1,8 procent - i,.DEN HAAG (GPD/ANP) - Onze sociale voorzieningen zijn een bijna niet meer te dragen V* V last. De meeste sociale fondsen moeten voor 1981 de middelen zien te vinden voor een t stijging van de uitgaven met zo'n drie miljard. Wanneer zij dit doen door een pre mieverhoging, dan zullen de premies met zo'n 1.8 procent stij gen. Dit zegt het Nederlands Christelijk Werkgeversbond (NCW) in een berekening over de SCHEVEN1NGEN - Tegen beter weten in slaat deze Scheveningse stoelenbaas, lussen de buien door. hier met een ligstoel in zijn handen. Op de achtergrond een zo goed als lege pier. Het KNMI belooft voorlopig geen veranderingen. FRANKFORT-TEHERAN (Reu ter) - Iran heeft de Westduitse belangen in zijn farmaceutische industrie genationaliseerd en de Westduitse directieleden ver vangen door Iraniërs. Dit heeft de federatie van Westduitse chemi sche bedrijvèn gisteren meege deeld. De eigenaars van de West duitse deelnemingen in de Iraan se farmaceutische industrie heb ben geen toegang meer tot bank rekeningen en voorraden en in sommige gevallen is het West duitse personeel verboden de ge bouwen van de gezamenlijke on dernemingen te betreden. Dé federatie heeft de Westduitse ministeries van buitenlandse za ken en economische zaken om hulp gevraagd. Uit goed ingelich te kringen in Frankfort is verno men dat het gaat om deelnemin gen van Bauer, Hoechst, Marck DEN HAAG (ANP) - Naar de opvatting van de ministers Van Aardenne (van economische zaken) en Ginjaar (van volksgezondheid) is dé positie van de twee kerncentrales in ons land, te weten de centrales in Dode- waard en Borssele, niet aan de orde bij de komende brede maatschappe lijke discussie over de toepassing van kernenergie voor elektriciteits opwekking. De beide bewindslieden hebben dit aan de Tweede Kamer meegedeeld. Letterlijk hebben zij de Kamer gezegd, dat de vraag of de bestaande Nederlandse centrales al dan niet in bedrijf dienen te blijven geen on derwerp van de maatschappelijke discussie is. Volgens beide bewinds lieden staat in de opzet van de maatschappelijke discussie de vraag centraal wat de toekomstige rol van kernenergie bij de Nederlandse energievoorziening zal zijn. een vraag die meer is toegespitst op de besluitvorming rond de eventuele uitbreiding van het in ons land opge stelde nucleaire vermogen. Schering en Boehringer Mann heim in farmaceutische bedrij ven die samen met Iraanse be langen zijn gesticht. Ook Ciba- Geigy in Zwitserland zou onder de Iraanse maatregel vallen. Over farmaceutische ondernemingen in andere landen kon men niets zeggen. De federatie probeert bij de autori teiten in Teheran opheldering te krijgen over de maatregelen om dat niet precies duidelijk is hoe ver de nationalisering strekt. Volgens de zegslieden in Frank fort is er niets dat duidt op natio nalisering van andere dan farma ceutische bedrijven. De geza menlijke omzet van de onderne ming waarom het gaat wordt op honderd miljoen mark per jaar geraamd. De maatregel wordt in strijd gebracht met het akkoord inzake wederzijdse bescherming van investeringen dat West- Duitsland en Iran in 1965 hebben gesloten. In Teheran is vernomen dat de Iraanse regering vier farmaceuti sche ondernomingen waarin Westduits kapitaal zit heeft laten weten dat ze nieuwe directies hebben gekregen. Volgens Iraan se zegslieden is de bekendma king van het ministerie van in dustrie en mijnbouw in Teheran de eerste aanwijzing dat de re volutionaire raad ernst maakt met de nationaliseringsplannen die hij in juni heeft aangekon digd. Over onteigening van de Westduitse deelnemingen is in de Iraanse hoofdstad niets gezegd. De Westduitse ambassade in Tehe ran heeft een formeel verzoek bij de Iraanse autoriteiten ingediend waarin om opheldering wordt gevraagd en om het ongedaan maken van de maatregel. ontwikkeling in 1981 van de so ciale zekerheidslasten, die deze week in zijn blad "De werkgever" wordt gepubliceerd. Het NCW zegt verden "Het voor uitschuiven van de problemen op het terrein van de sociale zeker heid levert een hypotheek voor de toekomst op, die in lengte van jaren niet meer zal zijn af te los- Volgens het NCW stijgen de uitga ven het sterkst in de werkloos- heidwet, de arbeidsongeschikt heidswetten en de ziekenfonds verzekering. Met name de jaar lijkse stijging van het aantal ar beidsongeschikten met ongeveer 60.000 is onhoudbaar, aldus de christelijke werkgevers. Bij zijn berekeningen is het NCW "bij gebrek aan beter" wat de kernge gevens omtrent de loonontwik keling en de groei van het natio nale inkomen betreft uitgegaan van de meerjarenramingen. Daarin wordt een groei van de loonsom met zes procent gehan teerd en een groei van het natio naal inkomen met 2.75 procent. Onjuiste uitgangspunten, aldus het NCW, dat daarom het beeld extra beklemmend vindt. In 1980 is de stijging van de pre miedruk door een aantal ingre pen beperkt kunnen blijven tot WARREN (Reuter) - Het Amerikaanse automobielconcern General Mo tors (GM) heeft zich tot doel gesteld het gemiddelde benzineverbruik van zijn automodellen te verminderen van een liter op ongeveer 9,3 kilometer op het ogenblik tot een liter op 13,2 kilometer in 1985. Ditheeft de president van GM, E.M. Estes gisteren verklaard op een persconfe rentie. GM heeft de Amerikaanse ministeries van transport en energie van haar voornemen op de hoogte gesteld. Wanneer het streven slaagt zullen de auto's van GM in 1985 1,3 tot 2,1 kilometer meer met een liter benzine kunnen rijden dan de voorschriften van de Amerikaanse overheid eisen. Volgens Estes zal tegen die tijd ongeveer zestig procent van de door GM geproduceerde auto's zijn uitgerust met een viercilindermotor. In 1985 zullen alle auto's van GM meer dan 8,5 kilometer met een liter benzine kunnen rijden. De helft zal zuiniger zijn dan één op 12,8. Nu voldoet slechts één procent van de door GM gefabriceerde auto's aan deze norm. 0.1 procent. Minister Albeda heeft de premieniveaus gedrukt, de extra rijksbijdragen aan de so ciale fondsen werden gehand haafd en de fondsen moesten een beroep doen op hun reserves. Die reserves zijn nu bijna op, consta teren de werkgevers. Een van de grootste oorzaken van al deze problemen, is de sterke stijging van het aantal uitkeringstrekkers in 1980, een stijging met 70.000 mensen. Dit betekent een stijging van het aantal arbeidsongeschik ten met 22 procent. Ook de stij ging van het aantal werklozen heeft een groot nadelig effect. Verwacht moet worden dat het naoorlogse werkloosheidsrecord van 240.000 werklozen in juni van dit jaar in de rest van het jaar nog verder zal oplopen en het gemid delde werkloosheidsniveau in 1980 verder zal opstuwen. Deze ontwikkeling legt een zware claim op de verwachtingen voor 1981. Het NCW herhaalt zijn standpunt dat er in 1981 een structurele aanpak moet komen van het aantal uitkeringstrek kers. De voorwaarden waaronder mensen een uitkering krijgen zullen flink moeten worden aan gescherpt. Om de rampzalige ontwikkelingen van het aantal arbeidsongeschikten te keren zal de netto groei van dit aantal moe ten worden teruggebracht tot het niveau van de economische groei, dus nul, aldus de werkge- KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling. 10-7-80: tuinbonen 0,47. spits kool 24-33, bospeen II 0.24-71. breek- peen AI 5.50-7,20, All 3.20-6,50, BI 18.60-22.60 per kist. prei A 0.51-1,20 per kg. sla (natuur) 0,18-0,21. spinazie 1.01, bonekruid 0.47, uien 0,37 per kg, peter selie (krul) 0,21, selderij 0,11-0.24, bloemkool 6 per bak I 1,07-1,48. 611 21-92. 81 78-1,13, 811 42-44 Aanvoer bloemkolen 2000 stuks, breekpeen 67 ton. 1 Cailr. Sulk 56.00 53.10 Cetec^ r»i°50 6i-5ü ld. eert. 120'.50 120,-50 KNSM «rtP*P Kr^nap sky 66 2 0 7L00 S arakreek 62.20 62.50 Scbev. Esp1.^ ITM^ 20 Schokbeton 420,00 435,00 Tokvo PH (Si Tokyo PH Uni-Invest Viking Wereldhaven 113,00 112.00 108.30 110.00 100.50 99.80 1 Chamotte 10,50 10 40 Clndu-Ke7 22.30 22^10 Dell Mij. 86.00 87.00 Laadre&i Gl. 13.5.; ïg IJo'S Scbultema 110.00e 111,00 Schuppen 147,00 Schutte rsv. 60.00 63.00 Stavoib. Bok. 2(18 00 Chemical F 191,00 188.00 363.00 362.00 n nn u rm AMSTERDAM - De Amsterdam se effectenbeurs gaf donderdag '-DONDERDAG 10 JULI 1980 Bos Kalis Dordlsche Petr. fcnnla •MBrocaSa' Hein eken Heinelien Holding Holl. Beton Groep Nedlloyd Groep ftMB Ogem Holding frakboed Holding 'Pakhoed H eert. Philips Robeco Rod a ni co Rollnco Rorento L'ullever Ver Resit VNU BINNENLANDSE AANDELEN Asd. Rijtuig Asselberg Brrgoss Blydenst C. Boer Druk Borsumij W. Erlks Ford Ai Goudsmit Grasso Haceaeijer Hoek's Mac IBB Kondor Internum' Kempen Brg. 155. '(I 71,60 308.00 Mas» Petr. Meneba Metaverpa Nagron Nedap Palrrabang Pont Hout Smit L Telegraaf Textiel Tw Tilb. Hyp. bk Tw. Kebelf Vd Vhet W VMF^Stork Vlhamij But Wegener C ci Wyers Wijk en Her 218.00 108.50 4100 116,30 218,00 60,00 47.00 36.00e Fidelity F Investors M Japan Fund Lehman Corp Manhattan Oppenhelmer Technology Value Line BELEGGINGS- INSTITl Tt'N COI'D EN ZI1.VKI' Goud 40900-41600 Zilver 900 1083 Vomic 41330-43350 Vonice 983-1089 BUITENLANDS GELD Alvamy Asd. Belegg. I IKA Belegg Inlrrb4>nds leveraged Finse n Joegosl. dim Ierse pond verdeeld koersbeeld te zien. De handel was erg rustig. Ook de obligatiesector was verdeeld. De hoogrentende waarden lagen wat beter in de markt, maar bij de laagrentende waarden liepen de noteringen hier en daar terug. De dollar was onveranderd, evenals Wall Street, zodat uit deze hoek geen stimulansen kwamen. Uni lever kon 1 1.20 oplopen tot f 123,50. mede door buitenlandse vraag. KLM werd runn een gulden duurder op f65, gestuwd door enige vraag bij een redelijke omzet. Het jaarverslag wordt binnenkort gepubliceerd. Koninklijke Olie steeg zestig cent op f 167,60 De rest van de internationals bleef dicht bjj huis. Bij de banken brokkelden de koersen licht af. FGH wist veertig cent aan de koers toe te voegen op f 59,90. Bij de verzekeraars bleef nagenoeg alles bij het oude. evenals bij de bouwers. Elsevier trok een gulden aan op f220.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17