Blik in de weekbladen Interferon: wondermiddel of speculatie-object? HP deTijd Voorlopige resultaten manen tot grote voorzichtigheid EISEVIERS DONDERDAG 10 JULI 1980 PAGINA 15 Interferon is een eiwit, dat in de cellen van mens en dier wordt geproduceerd en het vermogen onderdrukt van virussen zich te vermenigvuldigen. Het is geen pas ont dekte stof en hoe het exact werkt is nog onbekend. Toch is interferon plotseling wereldwijd gedoodverfd als het langver wachte wondermiddel tegen kanker. Het zou een miljoen gulden per gram kosten, de ex-sjah zou er mee behandeld zijn en het zou ja, wat zou het eigenlijk allemaal niet? Zeker is, dat interferon een ze kere invloed heeft op sommi ge kankergezwellen. Dat het mogelijk een van de genees middelen kan worden tegen sommige vormen van kanker. Maar het wondermiddel, waarop kankerpatiënten en hun familieleden vaak hun laatste hoop hebben geves tigd, het middel dat de kanker doet verdwijnen zoals het as- perientje de hoofdpijn - dat is het niet. De Amerikaanse Cancer Socie ty kocht in augustus 1978 van de voornaamste interferon- fabrikant - Kari Cantall's La boratorium in Finland - een forse hoeveelheid intèrferon voor f 11.6 miljoen ten behoe ve van het tot nu toe grootste klinische onderzoek bij pa tiënten lijdend aan vier ver schillende soorten kanker. Te weten: borstkanker, kanker van de witte bloedli chaampjes, beenmergkanker en huidkanker. De eerste voorlopige resultaten van dit onderzoek-werden vo rige maand in New York be kend gemaakt door Frank Rauscher, vice-voorzitter van de Cancer Society en belast met het wetenschappelijk speurwerk. De resultaten lij ken niet doorslaggevend be ter dan die behaald met de zich snel ontwikkelende „traditionele" chemothera pie. Gedeeltelijke vooruitgang werd geconstateerd bij vijf van de zestien patiënten met borst kanker, die met interferon werden behandeld. Bij twee andere patiënten slonk de tumor meetbaar. Drie van de vijf lijders aan beenmergkan ker genazen door interfe- Commentaar bij deze voorlopi ge resultaten :van een tot voorzichtigheid manende Frank Rauscher: „De activi teit van interferon, die we hebben gevonden, rechtvaar digt verder klinisch onder zoek en meer nauwkeurige, lange-termijn-studies om uit te vinden hoe blijvend de ef fecten van interferon zijn, hoe het exact werkt, wat de bij werkingen zijn en in welke dosering het het beste kan worden toegediend". Door Kees Wiese Commentaar van de Groninger móleculair-bioloog dr. Lucas Reijnders: „Het zou mij zeer verbazen als de zegeningen van interferon in de praktijk niet behoorlijk zouden tegen vallen. Er is reeds een lange traditie van aanvankelijk luid bejubelde, maar in de prak tijk teleurstellende wonder- medicijnen. Een flinke dosis scepsis lijkt gewettigd". Maar waarom dan al die opwin ding en publiciteit over inter feron? Ik vrees, dat het antwoord op die vraag gezocht moet wor den op de effectenbeurs. En op het streven van een grote groep moluculair-biologen kost wat kost het sleutelen aan de erfelijkheid (de re combinant-DNA-techniek) maatschappelijk aanvaard te krijgen, ondanks de ernstige waarschuwingen van veront ruste wetenschappers in met name de Verenigde Staten (en in Nederland de Vereniging voor Wetenschappelijk Wer kers). Bijverschijnselen Ongelukkig genoeg leed van deze beenmergkankerpatiën- ten de patiënt die het meest reageerde op interferon, het sterkste onder de bijver schijnselen: vermindering van het hemoglobinegehalte in het bloed (hemoglobine is de ijzerhoudende rode kleur stof, die het zuurstoftransport verzorgt) en een gestoord functioneren van de lever. De gebruikelijke bijverschijn selen van een interferon be handeling zijn: „grieperig" van aard, hoge koorts, alge hele zwakheid en verminde ring van witte bloedli chaampjes (dezelfde, die in het menselijk lichaam inter feron produceren). Kostbaar Een van de problemen bij het interferon-onderzoek is im mers, dat het tot nu toe in zeer geringe hoeveelheden wordt gemaakt uit van hogere orga nismen afkomstige cellen (fï- broblasten). De produktie is kostbaar, maar zou uiteraard economischer kunnen wor den als men daartoe de geëi gende maatregelen nam. Vol gens dr. Lucas Reijnders kan het naar het zich laat aanzien best voor een redelijke prijs worden vervaardigd. Een andere produktiemoge- Ujkheid doemt echter op: de recombinant-DNA-techniek, door menselijke cellen ver vaardigde. Het eiwitmolecuul is groter en bevat niet de juis te verhouding suikers. Maar dat werden kleine schoon- heidsfouten genoemd. Zjj zijn nog niet weggenomen. Het effect van deze aankondi ging werd onder de titel „The business off science" vermeld in het beroemde Amerikaan se wetenschappelijke tijd schrift Science. Uit de beurs berichten van de Washington Post van 17 januari, daags na de Biogen-persconferentie in Boston, bleek de Science- redactie, dat de aandelen van de kleine farmaceutische in dustrie Schering-Plough om hoog waren geschoten van 3 vijfachtste tot 37,5 dollar en die van de International Nic kel Company (INCO) uit To ronto van 1,5 tot 28 zeve nachtste dollar. INCO bezit het merendeel van de aande len in Biogen; Schrering- Plough is een kleinere, maar niet minder belangrijke Bio- gen-aandeelhouder. De aan delen INCO waren vorige week al weer gezakt naar 21 drieachtse dollar. Niet alleen in Nederland, maar ook in de Verenigde Staten en in Engeland is de strijd om versoepeling van de veilig heidsmaatregelen voor het recombinant-DN A-onder zoek en voor produktieme- thoden met de recombinant- DNA-techniek nog lang niet ten einde. De voorstanders van verregaande versoepe lingen wuiven alle risico's luchthartig weg met verwij zingen naar de gouden toe komst, die ons allen wacht als het domme publiek haar ang sten maar wegslikt. Als het publiek de beslissingen maar overlaat aan de deskun digen, dan beloven althans deze deskundigen een oplos sing voor het energievraag stuk en het wereldvoedsel probleem en tevens wonder- medicijnen tegen tal van ziek ten. Lag daarbij eerst het ac cent op het met deze techniek maken van menselijk insuli ne voor suikerpatiënten, het accent ligt nu op interferon en daaruit nog te ontwikkelen prodfikten, die met veel te weinig voorbehoud worden aangeprezen als de oplossing voor het kankerprobleem, dat het publiek zo benauwt. Andere deskundigen wijzen op de niet geringe risico's: het gewild (biologische wapens) of ongewild ontstaan van nieuwe besmettelijke ziekten en het bij ongelukken (zoals te bekend in de chemische industrie) vrijkomen van door de mens gemaakte en mogelijk gevaarlijke levens vormen in het milieu. Daar naast wijzen zy op ethische kanten verbonden aan het ge- sleutel aan de erfelijkheid: de in een verdere toekomst op doemende mogelijkheid „mensen-op-maat" te ma ken. In Nederland is het weten schappelijk onderzoek aan de universiteiten volop aan de gang, zij het dat er nog geen laboratorium is voor gevaar lijk geacht onderzoek. De in dustriële research (Gist-Bro- cades, Organon, Unilever) staat op het punt te beginnen. De door de regering al m 1978 beloofde „brede commissie", die zich over de maatschap pelijke en ethische aspecten van deze techniek zou buigen, is nog steeds niet inge steld. Versoepeling Als er geen laboratoria zijn waarin als gevaarlijk geklas seerd onderzoek kan plaats vinden, is er een snelle me thode om dat onderzoek toch te mogen doen: men versoe- pele de richtlijnen zo, dat het onderzoek niet meer bij de gevaarlijke wordt ingedeeld. Een gemakkelijk hanteerbaar argument is dan, dat de risi co's in het verleden zijn over schat. Tegen zo'n voorgenomen ver soepeling van de veilig heidsmaatregelen in ons land tekende vorige week de Ver eniging van Wetenschappe lijke Werkers (fusieprodukt van Verbond van Weten schappelijk Onderzoekers en Bond van Wetenschappelijke Arbeiders, waarvan het oud kamerlid Bram van der Lek voorzitter is) bezwaar aan. Die versoepeling betekent vol gens de VWV: - 1Een keuze voor een nieuwe drempelverlaging en dien tengevolge een versnelling van een groot deel van het re- combinant-DN A-onderzoek, zonder dat de maatschappe lijke gevolgen van dat onder zoek breed zijn geëvalueerd en de eventuele aanvaard baarheid ervan politiek is beoordeeld; - 2. De keuze voor een maat schappelijk omstreden me thode (dezelfde risico-analyse als bij kernenergie) voor het omgaan met het probleem van de maatschappelijke aanvaardbaarheid van de mogelijke risico's van recom- binant-DNA-werkzaamhe- den; - 3. Een positiekeuze in weten schappelijke meningsver schillen over de uitleg van belangrijke gegevens en wel een keuze voor de meest ver gaande uitleg daarvan, dat wil zeggen naar de onvoorzichti ge kant. Volgens minister L. Ginjaar (volksgezondheid en milieu hygiëne) is het in de eerste plaats de verantwoordelijk heid van de wetenschap en de industrie om er voor te zor gen, dat hun experimenten, produkten en processen vei lig zijn. „Wat betreft het as pect van veiligheid", aldus de bewindsman in TNO-project, „geeft de gewone man de in dustrie noch de wetenschap het voordeel van de twijfel. Dit legt nog een tweede ver antwoordelijkheid bij weten schap en industrie, namelijk de verantwoordelijkheid voor goede voorlichting, zodat bio technologie ook maatschap pelijk wordt aanvaard. Kort om: voor de ontwikkeling van de biotechnologie zijn de public relations van het grootste belang". Als het wekken van overdreven verwachtingen over interfe ron in de strijd tegen kanker bewust wordt gehanteerd als public-relation-stunt om het sleutelen aan de erfelijkheid maatschappelijk aanvaard te krijgen, dan is dat ronduit misdadig. Ook de ex-sjah van Iran zou behandeld zijn met interferon waarbij de erfelijkheid van een bacterie zo wordt gewij zigd, dat die bacterie mense lijk interferon gaat maken. Een aantal, grotendeels door sterk commercieel denkende wetenschappers, opgerichte bedrijven is in een krankzin nige wedren verwikkeld' om als eerste dat proces onder de knie te krijgen. Niet alleen ten bate van kan kerpatiënten, maar ook om goedkoop geproduceerd in terferon te verkopen als mid deltje tegen alle door virussen veroorzaakte kwalen; van geelzucht tot een gewone verkoudheid. Dr. R. E. Cape, directeur van de Amerikaan se recombinant-DN A-indus trie Cetus Corporation, schrijft in het laatste nummer van het TNO-tijdschrift Pro ject „De markt,'voor dit ge neesmiddel zou tientallen miljarden guldens kunnen zijn". Het in Zwitserland gevestigde, maar door Amerikaanse we tenschappers opgezëtte be drijf Biogen, leek begin dit jaar de race al te hebben ge wonnen. Op 16 januari kon digden de Biogen-stafleden Charles Weissman (universi teit van Zürich) en Walter Gilbert (Harvard University) op een persconferentie in Boston aan, dat Biogen suc ces had geboekt. Dat men aan de erfelijkheid van de darm bacterie E-coli zo had gesleu teld, dat deze zich snel ver menigvuldigende bacteriën interferon maken. Schoonheidsfouten Achteraf bleek dit interferon niet helemaal gelijk aan het hervormd nederland "Wat gaat er gebeuren met de ge handicapten-sport in Neder land?", vraag Cors van den Brink zich af in Hervormd Nederland nu de Paralympics zijn beëin digd. Ook blikt hij nog even terug op de afgelopen spelen voor ge handicapten en bekijkt hij het fe nomeen 'topsport voor gehandi capten' met een kritische blik. Hij heeft zo zijn bedenkingen over het feit, dat invaliden zich al snel topsporter noemen. Mogen zij dat wel; wat hebben zij in feite te bie den zijn de twijfels die Cors over vallen bij de behandeling van dit onderwerp. Hij vindt grond voor zijn twijfels wanneer hij de publieke belangstelling nader bekijkt. "Gehandicapten die sporten op hun eigen topniveau leveren dan ook niet per definitie een aantrekke lijk schouwspelEn het zal er de gehandicaptensport zeker niet om gaan toeschouwers naar de velden en zwembaden te laten komen die alleen belangstelling tonen omdat er door gehandicap ten wordt gesport. Ook dat zou discriminatie zijn, hoe positief ook." Verder in HN een vraaggesprek met de man, die vrijwel zeker Piet Steenkamp zal opvolgen als voorzitter van het CDA. Piet Bukman is die man en hij zegt van zichzelf dat hij naar de linker kant van de partij trekt: "Ik voel me al sinds jaar en dag een beetje links van het midden staan, zon der al te veel in extremen te ver zeilen maar toch meer verwant met de linkervleugel van het CDA dan met de rechtervleugel. Als voorzitter ben ik echter gehouden ervoor te zorgen dat de vleugels aan de vogel vast blijven zitten. Dat beschouw ik als een van mijn hoofdtaken", aldus Bukman. i/n VRU NEDERLAND Vrij Nederland opent deze week met het bezoek van de minister voor Handel èn Industie van Zimbabwe, David Smith, aan Nederland. Smith, één van de twee blanke ministers in het ka binet van Robert Mugabe hield op een bijeenkomst in Rotterdam een pleidooi voor het Nederland se bedrijfsleven om toch vooral maar in Zimbabwe te investeren en VN brengt een verslag. "Het beeld dat Smith schetst van Zim babwe is genoeg om elke zaken man te doen watertanden. Twaalf jaar sancties hebben het land gedwongen een eigen indus trie te ontwikkelen die voorziét in vele behoeften." In het Westland, waar de glastuin bouw het moet hebben van de il legalen, stuurt de politie volgens een woordvoerder alleen nog maar werknemers zonder ver blijfsvergunning terug, wanneer ze bij wijze van spreken op klaar lichte dag met een agent in bot sing komen. De 1-novemberwet blijkt daar praktisch onuitvoer baar. "Ach, wij ervaren die ette lijke honderden illegalen in en om Naaldwijk niet als een probleem. De tuinders zitten om mensen te springen. De bedrijven zouden aanzienlijk worden geschaad als er geen illegalen meer in het Westland konden werken. We zet ten ze alleen het land uit als ze een strafbaarfeit plegen of wanneer ze hard voor een politieman weg- VN blijft ook in de minimuminko mens duiken. Deze week een in terview met een vrouw die met haar gezin (een man, twee kinde ren en enkele huisdieren) van tweehonderdvijflig gulden in de week moet rondkomen. Het is een relaas van een gezin dat het ene gat met het andere dicht. Ramsay Clark, Amerikaanse advo caat die minister van justitie was onder president Johnson wordt na zijn bezoek aan Iran waar schijnlijk vervolgd. In HP deze week een gesprek met Clark, die zich altijd tamelijk sterk heeft gemaakt voor de mensenrechten in de wereld. Na zijn terugkeer uit Iran is de Amerikaanse bevol king woedend op hem, deson danks blijft Ramsay zich bezig houden met de crisis. Hij zegt on der meer over Carter en Iran: "In 1977 bracht Carter in Iran bij de sjah een nieuwjaarstoast uit, en daarbij zei hij dat Iran een ei land van stabiliteit was en dat onze kijk op de mensenrechten de zelfde was als die van de sjah. En dat zei hij over de gebroken li chamen en geesten heen van tien duizenden Iraniërs. Daarom vinden ze het daar nu nog steeds erg moeilijk om hem te geloven". Twee weken lang werd Jan Ter louw van D'66 door een journalist van HP op de voet gevolgd tij dens zijn politieke bezigheden. Een interessant politiek portret van deze fractievoorzitter, die zegt de eerlijkheid erg belangrijk te vinden is het gevolg. "We vor men nu een gewone politieke stroming naast de andereWe zijn geen nonconformisten maar meer burgerlijk radicalen, een stro ming die eerst ontbrak, en hoewel ik me zeer thuisvoelde in dat vroegere D'66. pos ik a Is politiek leider beter bij de partij zoals die nu is", aldus Terlouw over zijn partij. Zoals te verwachten in de ze tijd wordt er druk gespecu leerd over in de toekomst nieuw te vormen coalities: "Op zich zou zo'n combinatie met de PvdA voor ons niet slecht zijn. Ik denk dat wij constant bezig zouden zijn de Partij van de Arbeid tot een redelijk beleid te brengen". De striptekenaar Gilbert Shelton vertelt in HP over zijn werk en zijn succes. Zijn grootste succes zijn de Fabulous Furry Freak Brothers, die al zo'n tien jaar meegaan. Shelton: "Als ik er een heleboel Richard Nixon-grappen in gestopt had zou nu niemand ze meer lezen". MACA7CNE Het omslagartikel van Elsevier is gewijd aan een op dit moment wel heel actueel onderwerp, de vakantie. Hoewel het slecht gaat met de economie, de vlieg-, ben zine-, en accommodatieprijzen behoorlijk stijgen en ETA-bom- men Spanje onveilig maken gaat de Nederlandse toerust massaal naar het buitenland. EM: "De re gen jaagt de laatste twijfelaars over de grens". Volgens EM is de grootste oorzaak van deze uit tocht de duurte in eigen land: "Akkoord, het buitenland (tradi tionele goedkooptebeslemmmgen zoals Spanjewordt duurder, maar in armetierige uitspannin gen wordt daar nog steeds geen flJO voor een kop koffie ge vraagd. Ook de maaltijden zijn er nog steeds goedkoper Elsevier is het enige weekblad dat deze week uitgebreid aandacht besteedt aan de mislukte Suri- name-reis van minister De Ko ning. Volgens EM liet De Koning zich niet misbruiken. "In septem ber komen de deskundigen en ambtenaren van de commissie die de Nederlands-Surinaamse samenwerking regelt, weer bij een. Het valt te verwachten dat de scherpe kantjes van het verse conflict wat zullen zijn afgesleten en dat beide partijen tot het in zicht komen dat kwesties als op bouw van het land en verdere ver snelling van de remigratie slechts oplosbaar zijn bij een wederzijd se realistische benadering van de inderdaad gigantische proble men", aldus een toekomstver wachting van EM. Verder deze week in Elsevier een verhaal over topmannequins. "Een topmannequin is in zekere zin te vergelijken met een top voetbalierDe aanloop moet jong genomen worden, het grote geld in een beperkt aantal jaren ver diend". De Tijd was gisteren nog niet in Leiden verkrijgbaar. MARIJKE KOOL

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15