IS DAT NOU WAT? Zonnescherm heeft ook aandacht nodig Veilig ook in de "vrije tijd Technisch is alles nog lang geen „koek en ei" "Zware jongen" Eten klaarmaken in de magnetron jj FABRIKANTEN BESTORMEN VIDEO-MARKT Filmen met geluid geen heksentoer PAGINA 14 EXTRA DONDERDAG 10 JULI 1980 Mesje voor het fijne werk Klein, huiselijk hobbywerk is weer helemaal „in". Misschien komt, onder invloed van onze nostalgi sche neigingen, zelfs het aloude fineer-inlegwerk wel weer tot nieuwe bloei... U weet wel, „schilderijtjes" maken van pre cies in elkaar passende stukjes fineer in allerlei kleuren. Papier-, fineer- en kartonsnijden als uiting van creatieve bezig heidsbehoeften vergt speciaal snijgereedschap. In ateliers enz. worden tientallen soorten mesjes gebruikt. Dergelijke gereed schappen worden nu ook voor de niet-professionele gebruiker ge maakt, uiteraard in een wat min der omvangrijk assortiment. Een nieuwe set van Stanley bevat drie mesjes (twee met een „potlood- greep", één met een handvat), die praktisch de hele behoefte aan snijgereedschap voor hobbytoe passingen dekken en die „con sument-vriendelijk" geprijsd zijn: van f4,95 tot f8,50. Een bot geworden mesje wordt dig vervangen door De zonneschermen zijn weer in functie, na een lange winterslaap die misschien een flink aantal geen goed heeft gedaan. Wanneer het, op die laatste zonnedag van vorig jaar, wat vochtig is opgerold, kan het doek daarvan hebben geleden. Ook al is het materiaal van de moderne zonneschermen van betere kwaliteit (rotvrij), een aantal maanden stijf opge rold zitten met vocht ertussen (het ge volg van nat oprollen) doet er geen goed De huidige zomerperiode is een goede tijd om wat aandacht aan dat dure zonne scherm te besteden. Op een warme, zon nige dag kan het doek schoongemaakt worden (wassen met water waarin wat wasmiddel is opgelost, naspoelen en volkomen droog laten worden voordat het weer wordt opgerold en tevens kan eens naar het mechanisme worden ge keken. Onder de kap zit misschien opeengehoopt vuil, wellicht zelfs een restant van een vogelnestje. Kijk ook de bevestigingen eens na: zitten ze allemaal nog stevig in de muur? Er worden in deze tijd ook weer vele nieu we zonneschermen aangeschaft. Wan neer u het zelf bevestigt, zorg dan voor een absoluut betrouwbare montage. Let erop dat fcet op de juiste hoogte komt. zodat u zo weinig mogelijk last hebt van de uitzetarmen. Maar weer niet te hoog, want dat vermindert het schaduwvlak op de ramen. Een scherm met zgn. „knikarmen", wel een stukje duurder, is in dit opzicht ide aal. het kan zó worden opgehangen, dat niemand zjn hoofd hoeft te stoten wan neer het uitstaat; de twee bedieningsar- men zitten vlak onder het doek. De con structie is zodanig, dat een normale wind het scherm niet zal doen opwaaien, maar bij hevige wind moet het knikarmen- scherm beslist worden opgerold, omdat het bij een stevige windstoot „de lucht in" kan. Laat zo'n scherm dus nooit 's nachts uitstaan. Een regenbuitje op het doek van een mo dern scherm k,an geen kwaad, maar laat het daarna eerst weer drogen voordat u het oprolt. Met een beetje zorg en aandacht kan een zonnescherm vele jaren mee. De magnetron is natuurlijk niet nieuw. Al zo'n twintig jaar gele den werd het principe toegepast en in restaurants wordt de mag netron al een jaar of tien gebruikt. De fabrikanten gaan er nu ook de consumentenmarkt mee op. En daarbij kun je je afvragen: voelt de Nederlandse vrouw en man wel iets voor "magnetronisch" koken... en voor het eten van op deze manier klaargemaakt voed sel?. Orn (voorlopig puur persoonlijk) een uitgangspunt voor het beantwoorden van die vraag te vinden, hebben we zelf eens ge durende een aantal weken mag netronisch gekookt. In het begin wat onwennig ten opzichte van dat kastje dat alleen maar een beetje ruist en waarin niets van vuur of andere uiterlijke kente kenen van warmte te bespeuren valt. Gaandeweg wordt het ech ter een avontuur. Eerst even dit we geloven dat er destijds, toen de wonderbaarlijke eigenschappen van de magne tron in de publiciteit kwamen, een geweldige psychologische fout is gemaakt. Er werd name lijk gesproken over "straling". Zuiver natuurkundig beschouwd een juiste term, die echter zwaar beladen is. Je denkt bij dat woord meteen aan radioactiviteit of an dere griezeligheden. Waar het in de magnetron echter om gaat, is dat er door een elek tronenbuis microgolven worden uitgezonden van een zeer hoge frequentie. En dat betekent al leen maar dat de watermoleculen in het voedsel in een onvoorstel baar snelle beweging worden ge bracht, zo'n kleine 2,5 miljard maal per seconden. Dat levert een wrijvings warmte op die het voedsel zeer snel op hoge teme- pratuur brengt. Hetzelfde effect als wanneer je je handen stevig over elkaar wrijft... maar dan wel in aanzienlijk sterkere mate. De magnetron heeft dus niets te maken met radioactiviteit en het woord straling kan dan ook beter helemaal worden vergeten. Een gek ding, zo'n magnetron. Je moet er vanzelfsprekend wel even mee leren omgaan, maar dat moesten we dertig jaar geleden ook met de televisie leren. Hij is voornamelijk bedoeld om te ko ken, te verwarmen en te ontdooi en. let erop dat de flessen cp het goede gewicht worden gevuld Te weinig is niet eerlijk, teveel is gevaarlijk. grote bruikleen-flessen kunnen beter voor volle worden omgeruild dan worden nagevuld tanks en tankjes moeten op een koele, goed geventileerde plaats worden bewaard. Dus zeker niet in een auto die in de zon staat. sluit tanks voorzichtig aan op de apparaten. Forceer niets als een koppeling niet meteen pakt. Gebruik niet meer kracht dan nodig is. En word vooral nooit driftig. als de vlam van een gastoestel spontaan uitgaat, lijkt het erop dat de tank leeg is. Maar dat weet u pas zeker als u de tank hebt geschud en goed hebt geluisterd. vervang tanks altijd in de open lucht, ver weg van open vuur. Rook er niet bij. als de druk in een gastank naar uw zin te laag (geworden) is, probeer die druk dan niet op te voeren door de tank te verwarmen. Haal liever een nieuwe tank. Of ga voor een keertje bij de Chinees eten. 6 In het bijzonder de caravan Als een gasinstallatie in een caravan niet klopt of ronduit onveilig is, heeft dat meestal dezelfde oorzaken. Die oorzaken zijn: het slecht werken van de kachels en het ontbreken van een vlam- beveiliging. een te grote koolmonoxide-vor- ming door kooktoestellen en grills. onvoldoende ventilatie op vloerhoogte en/of op 1 meter 80 boven vloerhoogte. het niet gasdicht zijn van de in stallatie. het helemaal afgesloten zijn van de ruimte onder de caravan waardoor de ventilatie onvol doende is. verkeerde opstelling van de gas- tank(s). het slecht branden of lekken van de geiser. Van het Veiligheidsinstituut was al een tijdje de brochure „Doe-het- zelver, doe het veilig" bekend, een handzaam boekje met heel nuttige tips over het veilig om gaan met gereedschappen en ma terialen. Er zijn nu vier nieuwe brochures verschenen, die op de noodzakelijke veiligheidsvoor zieningen in de vrije ti.jd attende ren. Het zijn: Een goed begin is de halve reis; Kamperen in tent of caravan; Tips voor een behouden vaart en Trimmen en sporten. Daarnaast is er ook nog een fol dertje over „Veilig barbe- Aan deze uitgaven werd meege werkt door ANWB, het Nationaal Brandpreventie Instituut, de Ne derlandse Sportfederatie en het Verbond van Verzekeraars. Dat een degelijk stukje voorlichting over veiligheid bij vrijetijdsacti viteiten harde noodzaak is, blijkt wel uit cijfers over ongevallen. Door een aantal grote bedrijven is becijferd dat in Nederland jaar lijks aan 220.000 werknemers en werkneemsters een ongeval overkomt (in dit cijfer zijn dus de mensen buiten het arbeidsproces nog niet eens betrokken; het to tale aantal ligt veel hoger). Van de genoemde 220.000 ongevallen gebeurt 40 procent in het be drijf. Van die resterende 60 procent komt 19 procent voor rekening van het verkeer, 33 procent in en rond het huis, 24 procent bij hobby en dhz- activiteiten en 24 procent bij sportbeoefening. Dat zijn schrikwekkende gegevens. De brochures kunnen voor een ge ring bedrag, 1,80 per stuk (de barbecuefolder f 1,20) bij het Veiligheidsinstituut worden be steld. Storten op giro 66788 t.n.v. „Leef Veilig", Amsterdam, onder vermelding van de titel van de gewenste brochure(s). Voor f 5,25 krijgt men de hele serie van 4 toe gestuurd. wreven" worden, kunnen niet, zoals in de sissende boter in de braadpan, bruin of krokant wor den. Overigens is daar intussen weer iets op gevonden: de glas- keramische grillplaat die in de magnetron geplaatst kan worden en die dank zij een onderkant van energie-absorberend materiaal heet wordt, zodat bijvoorbeeld vlees erop dichtschroeit. Waarorrr zo omslachtig? kun je je afvragen. Waarom geen gewone metalen bakplaat met een kluitje boter? Metaal kan echter niet in de mag netron. De microgolven ketsen daarop af (te vergelijken met bij voorbeeld radar) en dat werkt dus niet. Vandaar die speciale glas- keramische grillplaat. Daar staat tegenover datje wèl rus tig een plastic of papieren beker tje met soep in de magnetron kunt zetten. Zo'n hapje is in één of twee minuten heet.... en het bekertje kun je zonder proble men met de hand aanpakken, want dat wordt niet heet. Ontdooien is ook zo'n leuk magne tronisch experiment. Haal maar een keihard bevroren biefstuk of kippetje uit de diepvries, zet het in de magnetron en in een in mi nuten te omschrijven tijd is het voedsel volkomen ontdooid... Niet alleen aan de buitenkant, maar tot in het hart. Want de mi crogolven werken "door en door". Het overkwam ons nogal eens dat vergeten was het vlees 's morgens op tijd uit de diepvries te halen, om het tegen de avond te kunnen bakken. En als we het niet verga ten, ging soms de poes ermee vandoor. Met de magnetron is het een kwestie van: uit het diep vriesvak halen, even in het kastje, en dan braden....Al dan niet "magnetronisch". Een complete diepvriesmaaltijd haal je uit het ijs, zet hem in de magnetron, en een kwartier later eet je een smakelijke hap. Laat thuis? U kent het grapje: schat, staat de bokma koud? Ja, en je eten ook! Geen nood, zet het bord met de hap enkele minuten in de magnetron en het is weer op tem peratuur. Wat ons een "extra ster" als gast vrouw en - heer heeft bezorgd, is de snelheid waarmee je bij be zoek een warme hartige hap bij de borrel (of zelfs een compwete maaltijd) in enkele minuten ser veert. In de dagelijkse "eetpraktijk" is echter wel het belangrijkste dat alle voedsel dat in de magnetron wordt bereid, lekkerder smaakt! Je zet bijvoorbeeld een glazen schaal met verse spinazie (één le pel water erop) in het kastje, en Met de magnetrón-oven moet je wel leren omgaan. een minuut of tien later eet je spi nazie die ook echt naar spinazie smaakt. Je vergeet gewoon er wat zout op te doen. Het behoud van smaak valt bij tal van andere ge rechten telkens weer op. Eén gek ding, inderdaad. Je kunt er, in het begin, mee experimen teren, in de wetenschap dat er nooit iets mis kan gaan. Overko ken, aanbranden en al die ellende is er niet bij, dat kan gewoon niet. Er zijn sinds kort speciaal voor huishoudelijk gebruik gemaakte magnetrons verkrijgbaar, met een "doorkijkdeur", tijdklok, belletje (ping ping, eten is klaar) en alles wat verder de bediening vergemakkelijkt. Is de consument rijp voor de mag netron? De tijd zal het leren. Onze ervaring is datje er, na een tijdje uitproberen, geen afstand van zou willen doen. Het gasfornuis brandt heel wat minder. En dank zij de uiterst korte bereidingstij den is de magnetron nog lekker zuinig met energie ook. Er verschijnen herhaaldelijk 'nieuwe' types boormachines op de markt, die echter niet zo vaak iets wezenlijk nieuws hebben. Met de Skil 1497H is echter toch weer een aantrekkelijke dimen sie aan het op boormachinege- bied verkrijgbare arsenaal toege voegd. Dat is nl. een 'zware' machine (500 Watt opgenomen vermogen) die zijn draaiende en kloppende boorfunctie paart aan die van de 'boorschroever'. Hij kan links en rechts om draaien en kan dus voor het in- en uitschroeven van schroeven, houtdraadbouten enz. worden gebruikt. De machi ne heeft twee mechanisch instel bare 'gangen', die elk volgens het nieuwe Vari-Tronic extra sys teem van Skil resp. van 0 tot 1000 en van 0 tot 2600 toeren per mi nuut traploos regelbaar zijn. Deze 'zware jongen' heeft uiteraard wel een professioneel visitekaar tje, maar voor veel doe-het-zel- vers zal hij toch ook zijn aantrek kelijkheden hebben. De prijs is f 395 en in een koffer met allerlei accessoires (waaronder 'bits' om schroeven, boutén e.d. te ver werken, Flamco-hulpstukken voor c.v.-montage e.d.) kost hij f542,80. Zélf „sprekende films" maken, sinds enkele jaren mogelijk, be gint erg in de belangstelling te komen. Het is niet zo moeilijk en ook niet zo duur als menigeen misschien nog veronderstelt. Tijdens de opname komen beeld en geluid naast elkaar op de film strook; het geluid vormtéén heel dun spoortje. De filmstrook fun geert dus tevens als geluidsband, zoals bij een recorder. Een won der van techniek, dut in betrek kelijk weinig jaren vanuit de pro fessionele wereld naar de ama teur gebracht is. Vanzelfsprekend is er een speciale camera voor nodig, maar zo'n geluidscamera is al te koop voor ongeveer 500 gulden en de goed koopste projectoren zitten ook zo rond die prijs. Veel duurder dan „stom" filmen hoeft filmen met geluid dus zeker niet te zijn. Ook de films met geluidsspoor maken de hobby zeker niet te duur, want ze kosten maar een gulden of vijf meer dan gewone films. Filmen met een geluidscamera is niet moeilijker dan met een ge wone filmcamera. De uitwendig aangebrachte microfoon kan bij sommige types op een lange „spriet" worden bevestigd. Tij dens het filmen heb je er geen omkijken naar; de microfoon blijft altijd naar voren ge richt. Om een geluidsfilm tot een succes te maken, moeten uiteraard plot selinge afbrekingen van het ge luid. onlogische overgangen e.d. worden vermeden. In feite is dat een zelfde soort „techniek" als bij hét maken van een gewone film, zonder geluid. Geluidsfilms zijn vooral interes sant voor het binnenhuisgebeu- ren. Het is daarbij wel wenselijk om „van statief' te werken. Uit de hand is gemakkelijker, maar leidt vaak tot onrustige films. Verder is, om tot een werkelijk goede geluidsfilm te komen, een klein beetje „regie" gewenst. Afbre kingen midden in een gesprek werken even storend als een on logische beeldwisseling; de me dewerking van „het publiek" dat het onderwerp van de film vormt, is daarbij soms noodzakelijk. Video schijnt een toverwoord. Fa brikanten doen alsof alles wat via het televisiescherm tot ons komt, onontkoombaar is en straks alle huiskamers veroverd zal hebben. Met video bedoelen zij dan - naast het gewone tv-gebeuren - ingeblikte programma's. Dat kunnen amusementsprogram ma's zijn (de laatste show van Toon Hermans), educatieve pro gramma's (waar je iets van kunt opsteken) of eigen opnamen met een extra camera. Technisch is alles echter nog lang geen koek en ei. Weliswaar zijn videorecorders ondanks de prijs al tot een redelijk aantal huiska mers doorgedrongen, maar zo'n machine van ongeveer f 3000 was tot nog toe behoorlijk kwetsbaar. Na heel wat onderlinge strijd zijn de fabrikanten het eens gewor den over drie 'normen' voor vi deorecorders. die alleen onder ling uitwisselbaar zijn. De groot ste producentengroep zijn leve ranciers van het Video Home System (VHS), met in Europa een marktaandeel van 60-70 procent. Het zijn National-Panasonic, Akai, Hitachi, Sharp, Mitsubishi, Saba, Telefunken, Nordmende en Blaupunkt. Hoewel de VHS- standaard de laatste jaren nogal eens is gewijzigd, hebben men sen die apparaten van deze norm bezitten, de meeste kans bij hun buurman hun bandje te kunnen afdraaien, al liggen de VHS-ver koopcijfers in Nederland ver moedelijk wat lager dan in de rest van Europa. Nadeel van deze norm is het feit dat hij - met behoud van de oor spronkelijke opzet - steeds aan gepast is aan een langere speel- duur. De bandsnelheid ging om laag, waarmee de kwaliteit ook enigszins terugliep. Kleurencamera De Sony-groep is een andere trend setter wat betreft de normering. Sanyo, Toshiba, Fisher en Wega volgden. Sony introduceerde eind vorig jaar een nieuw model, met heel veel mogelijkheden, met name wat betreft versneld en vertraagd weergeven en het snel opzoeken van opgenomen passa ges. Tevens introduceerde men een Trinitron-kleurencamera, die direct op de nieuwe recorder Be- tamax C-7 is aan te sluiten. De camera is - in twee uitvoeringen - deze maand leverbaar geworden, waarmee de videorecorder meer gebruiksmogelijkheden heeft gekregen. Wel is het zo, dat een recorder-cameracombinatie zo'n f 6000 vraagt. Voorts levert Sony nog een semi-professioneel sys teem voor kleine studio's. Splinternieuw De splinternieuwe Philips-machi ne is wel degelijk in produktie. De VR 2020, zoals hij heet, komt binnenkort in de winkels. Het is een technisch hoogstandje: een totaal nieuw ontworpen machine met een volstrekt andere casset te. Trots vermeldt Philips dat Grundig, ITT (Schaub-Lorenz en Graetz), Korting, Loewe Opta, Metz, B en O, Luxor, Zanussi en Siemens ook voor deze norm hebben gekozen. Grundig heeft ook een model klaar. Vandaar dat beide fabrieken, met steun in de rug van de anderen, ernaar stre ven om het 'Video-2000-systeem' als algemene standaard inge voerd te krijgen. Wat Philips en Grundig betreft is de invoering van de nieuwe stan daard niet zonder pijn verlopen. Eerder geproduceerde modellen zijn rigoureus overboord gezet. Philips heeft door als eerste een recorder - de N 1500 op de markt te willen brengen, met recht leer geld betaald. De N 1500 en zijn opvolger de N 1700, waarvan de produktie ook is gestaakt, zijn geen bestsellers geweest en heb ben ook nogal wat gebruiks- problemen gegeven. Vandaar dat men binnen het concern de tijd rijp achtte voor een totaal nieuw ontwerp, dat zoveel ruimte laat voor vernieuwing in de nabije toekomst, dat men met wat fanta sie spreekt van het 'Systeem 2000'. Dubbele speelduur De doorbraak bij het systeem is na tuurlijk de dubbele speelduur van de cassette. Hij is aan twee kanten te gebruiken, door hem, net als de geluidscassette, een voudig om te draaien. De maxi male speelduur die daarmee valt te bereiken is 2 x 4 uur. De ma chine is dus uiterst zuinig met band. Philips schat dat de bandprijs per speeluur zo'n f 10 gaat bedragen. De aftastkop bijvoorbeeld wordt elektronisch bijgestuurd. Het smalle bandspoor dat het resul taat is van deze nieuwe ontwik keling, wordt met grote preciesie afgetast door het toepassen van nieuwe technieken. Ook trou wens door een kopverwarming, waardoor vochtigheids- en tem peratuursverschillen worden voorkomen. De uitwisselbaar heid van banden tussen machi nes onderling is gegaran deerd. Hoewel de slijtageslag tussen de drie normen (LVR buiten be schouwing gelaten) nog lang niet ten einde is, legt Philips Neder land een opmerkelijk zelfver trouwen inzake de nieuwe video recorder aan de dag. Mogelijk met in gedachten het succes van de geluidscassette, die het als we reldstandaard inderdaad heeft 'gemaakt', organiseerde men eind april voor ruim 2200 radio- en tv-handelaren een in meer dan een opzicht klinkende presenta tie in het toch niet alledaagse Okurahotel in Amsterdam. „Doe wel en zie niet om", bijvoorbeeld naar de onbruikbaar geworden machinetypen, zal men in Eind hoven hebben gedacht.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14