Beperkingen Westduitse vlootopbonw van de baan Feestelijk Republikeins congres in arm Detroit Anderson werft joodse stemmen in Jeruzalem Aanhangers Mngabe en Nkomo slaags DONDERDAG 10 JULI 1980 PARIJS - De ontmoeting tussen de Chinese partijvoorzitter Hua Guofeng en de Amerikaanse pre sident Carter vanmorgen is, on danks alle schijn van het tegen deel, van grote betekenis. Zij ko#t namelijk precies op het moment dat de anti-Sowjet- stemming in de Verenigde Staten een voorlopig hoogtepunt heeft bereikt en de bereidheid tot het zoeken naar een begin van mili taire verstandhouding met de Volksrepubliek groter is dan ooit tevoren. Van een openlijk bond genootschap kan natuurlijk geen sprake zijn, maar voor het overige komen de machtspolitieke be langen in Azië en de rest van de wereld wonderwel overeen. Het is symbolisch dat de eerste ontmoeting tussen beide staats lieden plaats vindt bij de uitvaart van de Japanse premier Ohira, die destijds als rivaal van zijn voorganger Fukuda een beslis sende stoot gaf tot het aangaan van omvangrijke handelsbetrek kingen met China. Het was wel haast onvermijdelijk dat dit laat ste land daarbij voor zijn grond stoffen en halffabrikaten uitein delijk niet alleen hoogwaardige civiele, maar ook militaire indus- trieprodukten wilde hebben. Het was ook welhaast even onver mijdelijk dat de Amerikaanse toestemming daarvoor aan Tokio uiteindelijk beslissend zou bij dragen tot de normalisering van de betrekkingen tussen Peking en Washington. En dat deze vorig jaar zou worden gevolgd door een verdere uitbreiding van de recht streekse handelsbetrekkingen tussen beide laatstgenoemde hoofdsteden, en tenslotte vorige maand door een eerste overeen komst zo niet inzake wapens dan toch inzake nauw verwante sys temen. Tevens is er al enige tijd sprake van het onderling uitwis selen van bepaalde inlichtingen met betrekking tot de militaire positie van de Sowjet-Unie. Toch was men anderhalf jaar gele den bij het bezoek van China's werkelijke sterke man Deng Xia oping aan Carter nog niet bereid zover te gaan. Inmiddels zijn er echter ingrijpende wijzigingen opgetreden op het Aziatische po litieke toneel. Allereerst is er de toestand in Zuidwest-Azië. De gebeurtenis sen in Iran hebben geleid tot een ingrijpende verslechtering van de positie van de Verenigde Sta ten in dit gebied; de gebeurtenis sen in Afghanistan tot een voor lopige versterking van de positie van de Sowjet-Unie. Ten tweede is er de situatie in Zuid-Azië. Door de moord op zijn voorgan ger Bhutto heeft generaal Zia van het pro-Amerikaanse en pro- Chinese Pakistan zijn aanhang nog verder zien slinken, terwijl in het buurland India de pro-Russi sche mevrouw Ghandi ondanks haar dictatoriale neigingen juist toch democratisch is herko- Ten derde is er de toestand in Zuid oost-Azië. Daar blijken de pro- Westerse regimes in de Philippij- nen, Indonesië, Singapore en Maleisfé niet bereid of in staat ge zamenlijk hun bondgenoot Thailand te steunen. En blijkt ondanks de Chinese druk het pro-Russische Vietnam in staat te zijn zijn greep op beide kleinere Indochinese buurlanden Cam bodja en Laos te verstevigen. Dit brengt de Verenigde Staten en de Volksrepubliek er ten vierde toe hun traditionele geschillen in Oost-Azië rond Taiwan en Korea zoveel mogelijk te vergeten en gezamenlijk de Japanse pogin gen te steunen om de versterking van de positie van de Sowjet- vloot in het noorden een halt toe te roepen. Uit deze opsomming blijkt dan ook dat de Volksrepubliek het laatste anderhalf jaar vanuit alle win drichtingen een oprukken van de Sowjet-invloed heeft gezien. Ook de Verenigde Staten zijn veront rust over deze ontwikkeling op en rond het Aziatische continent - dat immers de helft van de we reldbevolking omvat. Tegelijk twijfelt Washington ernstig aan het vermogen van Peking om op lange termijn zonder verdere steun in de regio tegenwicht te blijven bieden aan de druk van Moskou. De CIA hee'ft onlangs nog eens be vestigd dat de Chinese bewape ning volstrekt verouderd is en het Pentagon heeft nog maar enkele dagen geleden een studie vrijge geven waaruit moet blijken dat het Volksbevrijdingsleger geen enkele partij is voor een modern uitgeruste grootmacht en dat voor het einde van deze eeuw ook zeker niet zal worden. Vandaar dat in de Amerikaanse ministeries van defensie en bui tenlandse zaken steeds meer stemmen opgaan voor een ver dergaande militaire samenwer king. En het is dan ook vooral daarover dat in Tokio gesproken wordt. Het Russische partijblad Prawda heeft zelfs al geschreven dat de uitvaart van premier Ohira slechts als een voorwendsel wordt gebruikt om te trachten vooruitgang te boeken bij hot streven naar een drievoudig bondgenootschap tussen China, Japan en de VS in Azië. Dat mag dan enigzins overdreven zijn; naar een politieke en zelfs militai re verstandhouding wordt in elk 1 geval wel toegewerkt. In zekere zin moeten Hua en Carter daarbij dan nog voortmaken ook. De Chinese partijvoorzitter zal zijn macht bij het aanstaande Volkscongres namelijk vermoe- delijk nog verder uitgehold zien. ook al zullen zijn nieuwe collega's j waarschijnlijk op dit punt niet veel met hem van mening ver schillen. Maar voor de Amen- kaanse president ligt dat anders. j Als hij dit jaar van het toneel ver- dwynt, wordt hy óf vervangen door zijn Democratische rivaal Kennedy die bekend staat als een voorstander van ontspanning met de Sowjet-Unie, óf door zijn Republikeinse rivaal Reagan wiens adviseurs, zo bleek on langs, grote sommen gelds van de nationalistisch Chinese regering op Taiwan hebben ontvangen. JAAP VAN GINNEKEN I LONDEN (AFP/Reuter) - De landen van de NAVO zullen mogelijk binnenkort de beperkingen gaan opheffen op het bouwen van grote oorlogsbodems door West-Duits- land. Een toekomstig besluit in deze zin houdt verband met de sterke groei van de vlootcapaciteit van de Sow jet-Unie. De beperkingen op het bouwen van grote oorlogsschepen werden West-Duitsland opgelegd aan het einde van de Tweede Wereldoorlog. NABLOES - Op de schouders binnengedragen Burgemeester Sjaka keerde uit Jordanië terug, geleden verloor hij beide benen bij een aanslag zijn aanhangers wordt de Palestijnse burgemeester van Nabloes zijn huis rhij i i ziekenhuis werd behandeld. Ruim een maand JERUZALEM (GPD) - De Ameri kaanse onafhankelijke presi dentskandidaat Anderson heeft tijdens zijn bezoek aan Israël felle kritiek geuit op president Carter. Hij verklaarde dat als hij gekozen zou worden, hij in tegenstelling tot Carter een rustige vredesdi- plomatie voor het Midden-Oos ten zou nastreven. Anderson be schuldigde president Carter er van te veel nadruk op de Israëli sche nederzettingspolitiek te leggen en daarmee andere obsta kels op de weg naar vrede expres over het hoofd te zien. Het bezoek van Anderson leek gis teren even dramatisch te gaan worden toen zijn auto op weg naar een bezoek aan de Israëli sche president werd aangereden. Naar in Londen verluidt zijn de laatste maanden over deze kwes tie inleidende besprekingen ge voerd binnen de Westeuropese Unie. Uit die besprekingen zou reeds een algemeen akkoord zijn geresulteerd om de Bondsre publiek toestemming te geven, als ze dat wenst, militaire op pervlakteschepen en onderzee boten te bouwen met een grote capaciteit. De permanente raad van de WEU - die haar zetel in Londen heeft en waarbij zeven Europese landen zijn aangesloten - had gisteren in Londen een speciale bijeen komst over deze kwestie moeten houden, maar om "technische redenen" werd de bijeenkomst verschoven naar een latere da tum, waarschijnlijk 21 juli. Uit gezaghebbende Britse bron Kritiek van Sadat op VS CAIRO (UPI) - President Anwar Sadat van Egypte heeft zijn Ame rikaanse collega Jimmy Carter verweten dat hij in gebreke is gebleven bij het beteugelen van de Sowjet-infiltratie in het Mid den-Oosten en Afrika. Sadat gaf verder te kennen bereid te zijn de politieke en militaire hulp aan Saoedi-Arabië uit te breiden om het "wankele" gebied rond de Perzische Golf te stutten. Het Egyptische staatshoofd deed zijn uitlatingen in een vraagge sprek met een Japans televisie station. In het interview zei hij ook dat hij de PLO van Jasser Arafat in dit stadium nog niet bij de vredesbesprekingen met Is raël wil betrekken. heette het gisteren dat Groot- Brittannië krachtig voorstander is van het opheffen van de beper king voor West-Duitsland en dat het nu aan de Bondsrepubliek is een officieel verzoek daartoe in te dienen. Als de van kracht zijnde procedure wordt gevolgd zal een verzoek van de Westduitse regering om dergelijke nieuwe gevechtseen heden op stapel te zetten moeten worden ingediend by de raad van de VfEU, na instemming te heb ben verkregen van het opperbe vel van de geallieerde strijd krachten in Europa (Shape). Krachtens de akkoorden van de geallieerden had de Westduitse Bondsrepubliek tot nu toe slechts toestemming gevechts schepen te bouwen tot een maximum-grootte van 3000 ton en onderzeeboten van maximaal 1800 ton, met uitzondering van acht torpedobootjagers die een grootte mochten hebben van 6000 ton en een opleidingsschip van 5000 ton. Dergelijke beperkingen gelden ook voor de produktie door de Bondsrepubliek van raketten voor de lange afstand, strategi sche bommenwerpers en biolo gische, chemische en nucleaire wapens. Deze beperkingen zijn door de geallieerden aan West- Duitsland opgelegd als voor waarde voor zijn toelating in 1954. Tot de WEU en voor zijn lidmaat schap van de NAVO. In bevoegde kringen in Londen wordt be klemtoond dat wat deze laatste (Van c correspondent Henk Kolb) oppervlakkig menen dat het allemaal wel goed gaat met de stad. WASHINGTON - Kosten, noch moeite zijn, zoals dat heet, gespaard om van het aanstaande dinsdag te beginnen Hulpprogramma nationale congres van de Amerikaanse Republikeinse partij een luidruchtig, kleurig Schouwspel te maken. De conventie in Detroit krijgt een hoogtepunt in de aanwijzing van Ronald Reagan als officieel kan didaat voor het Witte Huis. De Republikeinse partij, die een doorgaans met sterren en strepen gedecoreerde olifant als symbool voert, gaat eensgezind de verkie zingen in onder de banier van een bijna zeventigjarige zonder poli tieke boodschap van betekenis. Of het zou zijn voortdurend her haalde belofte moeten zijn dat hij het geteisterde Amerika weer overeind zal helpen, nadat het tengevolge van vier jaar Demo cratisch beheer door de knieën dreigt te zakken. beperkingen betreft geen wijzi- De Amerikaanse politieke partijen gingen in de nabije toekomst zijn De Westeuropese Unie wordt ge vormd door Groot-Brittannië en de oorspronkelijke EG-landen Frankrijk, West-Duitsland, Italië, België, Nederland en Luxem burg. hebben zeer in het algemeen geen duidelijke ideologie, die gelijk gezinden kan verenigen. Het feit dat de Democraten zich gaarne beroepen op hun zorg voor het welzijn van de arbeidende bevol king en de Republikeinen de re putatie hebben zich vooral te ATHENE (DPA) - Duizenden mensen zijn volgens officiële mededelingen gisteren door de zware aardbeving in Thessalië en andere delen van Midden-Griekenland dakloos geworden. Meer dan tweeduizend huizen in talrijke steden en dorpen zijn zwaar beschadigd. Er zijn enkele tientallen gewonden. Vierduizend grote tenten, levensmiddelen en medicamenten zijn naar de zwaarst getroffen plaatsen ten zuiden van Volos gebracht, waar de noodtoestand is afgekondigd. Soldaten helpen bij het opruimen van het puin. richten op het belang van het groot-kapitaal biedt geen ruimte voor noodzakelijke nuances. En die zijn er wel, want bijvoorbeeld de scheidslijn tussen conserva tieve politieke denkers en libe raler opvattingen, loopt dwars door beide partijen. Dit gegeven op zichzelf maakt het nodig om alle verklaringen over „eenheid" bij de Republikeinen en „ver deeldheid" onder de Democraten met terughouding te benade- Eenheid In alle toonaarden zal volgende week de Republikeinse partij po gen het Amerikaanse volk een illusoire eenheid te tonen. Achter de triomfantelijke Reagan zal zich een rij van verslagen mede dingers opstellen, de mannen die de inleidende en toonzettende redevoeringen gaan houden, zullen de man die in zijn vrije tijd vrijwel uitsluitend onder een cowboy-hoed en met een zadel over de arm valt te bezichtigen, opdissen als het politieke genie waarop de VS al jaren hebben gewacht. Vier jaar op zijn minst. De feiten spreken dat enigszins tegen gegeven het feit dat Reagan al bijna twee decennia op jacht is naar de kans om zijn staatsiepor tret in alle officiële burelen van de VS te doen ophangen. De conventie, de speculaties over Reagans kandidaat voor het vice- presidentschap daargelaten (een keuze die in het licht van zijn leef tijd grote betekenis heeft) is een gebeuren zonder wezenlijk poli tiek belang, een uitstapje voor de gedelegeerden en hun families. Een kermis waarbij het meren deel van de afgevaardigden ten slotte nauwelijks meer benul heeft van de vele politieke af spraken die in de marge worden gemaakt. „Detroit enjoys a good party" is het motto van dit congres en dat heeft een dubbele betekenis: de stad houdt van een feestje en is blij meteen goede (politieke) par tij. De organisatoren hebben de bezitters van plezierboten opge trommeld voor een vlootschouw op de rivier aan de overkant i Canada ligt, kortom: een Niets is minder waar. Tot grote woede van de Republikeinen is president Carter dezer dagen een hulpprogramma voor de geteis terde auto-industrie komen aan kondigen ter waarde van een ArrnnpHp miljard dollar. Dat is niet niks, Armüeue ■eel te weinig vooralsnog. In de New York Times schreef de- zich hetzelfde verschijnsel voor als in ontwikkelingslanden die hun economie schragen op de oogst van één overwegend pro- dukt. En met de ontslagen in de autobedrijven zakt ook het za kenleven van de middenstand in en van de toeleveringsbedrijven die auto-onderdelen maken, etce tera, etcetera. Zijn lijfwachten, die meenden dat het om een aanslag op Ander son ging. sprongen met getrok ken pistolen uit de auto. Het bleek echter om een gewone aan rijding te gaan en Anderson kon zijn bezoek ongedeerd voortzet ten. De onafhankelijke presidentskan didaat uit Illinois, die op een 12- daagse tour naar Europa in het Midden-Oosten is, heeft gisteren van zijn voorgenomen bezoek aan Jordanië moeten afzien. Nog voor zijn komst naar Israël had Anderson aangekondigd geen onderscheid te zullen maken tus sen West- en Oost-Jeruzalem. Als gast van Jeruzalems burgemees ter Koliek en in aanwezigheid van enkele ambtenaren van bui tenlandse zaken, bracht de presi dentskandidaat een bezoek aan Arabisch Oost-Jeruzalem. Ko ning Hoessein van Jordanië be sloot hierop Anderson niet te ontvangen. Anderson heeft tijdens zijn verblijf in Israël gesprekken gevoerd met regerings- en oppositieleiders. Daarbij liet hij onder andere we ten voor het verplaatsen van de Amerikaanse ambassade naar Jeruzalem te zijn aan het eind van de vredesonderhandelingen. Duidelijk is dat de presidentskan didaat met zijn bezoek aan Israel in de eerste plaats uit is op het verkrijgen van joodse stemmen in de Amerikaanse presidents verkiezingen. Vooral zijn ver gaande verklaringen over Jeru zalem en zijn bezoek aan het Ara bische deel van deze stad maken deel uit van deze indirecte ver- kiezingscam pagne. Smerige politiek, roepen de Re publikeinen, die immers zelf niets anders hebben aan te bie den vooralsnog dan beloften en dan nog vage. Smerige politiek? In de op vijf na grootste stedelijke conglomeratie van de VS zijn bij na 228.000 mensen afhankelijk van hulp. Ruim 293.000 mensen krijgen „voedselbonnen", dat wil zeggen een overheidssubsidie op hun eerste levensbehoeften. On der zwarte en gekleurde jongeren is het werkloosheidspercentage verbijsterend: 62 procent. Ouden van dagen kunnen het geld voor de bejaardentehuizen nauwelijks meer opbrengen dank zy de infla tie, anderen staan voor de keus tussen, elektriciteit gas en water of eten. De stad, die zich ooit met trots de hoofdstad noemde van 's werelds auto-industrie, is een treurig to neel voor de bijeenkomst van een partij die de arbeidende bevol king nooit veel meer te bieden heeft gehad dan de verzekering dat het de arbeider goed gaat als de onderneming floreert. Een van de vijf Detroitse arbeiders is zon der werk en zonder vooruitzicht op spoedige verbetering, maar doorgaans wel met een gezin om te voeden. In de depressiejaren tussen 1932 en 1936 was de werkloosheid tussen 17,2 en 24,1 procent. Nu is die 18,4 pro cent. De 20.000 Republikeinen die in uit bundigheid aan hun congres be ginnen en daarbij doorgaans een stevige slok drinken en aardige uitstapjes rr aken. worden gecon fronteerd met de duizenden in de lange rijen voor de kantoren waar de werkloosheidsuitkering wordt betaald, met mensen die, met hun arbeid, hun geborgen heid, zelfvertrouwen en waar digheid zijn kwijtgeraakt. En met de jonge arbeiders zer dagen een student uit Detroit: „vergeet Detroit niet als op 18 juli de conventie voorbij is. Detroit is een meer dan levensgroot sym bool van de armoede die in vele andere grote stedelijke gebieden in het hele land heerst. Gedenk dat armoede, honger en werk loosheid zorgen en omstandig heden zyn, die verdwijnen als de conventiegangers en de media hun koffers pakken en naar huis gaan. armoede is voor sommi gen wellicht slechts een politiek probleem dat hen in diepe verle genheid brengt. Maar voor het zevenjarige kind in Detroit, wiens vader en moeder geen eten kunnen betalen en dat voortdu rend wordt bedreigd met het op houden van de werkloosheids uitkering of het terugvorderen (van op afbetaling gekochte goe deren) en het afsnijden van gas, water of elektriciteit of huisuit zetting, voor dat kind is armoede een ontnuchterende en vaak angstaanjagende werkelijkheid Aldus de student Kevin Fobbs. De republikeinse conventie amu seert zich intussen met een vloot schouw van pleziervaartuigen en onophoudelijk donderend ap plaus. Voor Detroit is het congres een soort eerherstel na jaren van een slechte reputatie. De Re publikeinen hebben gemikt op een stad waar Reagan althans een poging kan wagen een flink stuk van de stemmen van de arbei dende massa te verwerven. Het heeft er even naar uitgezien dat het zou lukken. Dat is niet langer het geval evenwel, en het is daar om verstandig aan de optimisti sche opiniepielingen die de Re publikeinen zo gaarne tonen, voorzichtigheid te knopen. Want gegeven de omstandigheden is in Detroit feestvieren nauwelijks gepast. SALISBURY (UPI) - Aanhan gers van premier Mugabe van Zimbabwe en aanhangers van de Zimbabwese minister van binnenlandse zaken, Nkomo, zijn gisteren met el kaar slaags geraakt De onlus ten braken uit toen ongeveer 200 aanhangers van Nkomo langs het hoofdkantoor van de Zanu-PF partij van Muga be liepen met borden waarop zij hun veroordeling uitspra ken over de minister van fi nanciën. Enos Nkala. Deze Zanu-PF-minister hdd zon dag verklaard dat hy Nkomo "zou verpletteren". Aanhangers van de party van Mugabe verzamelden zich buiten het kantoor en er ont stond een scheldparty, die la ter uitliep op een handge- de auto-industrie, die minder dan Aan het ziekbed van het vrije tien dienstjaren hebben, begint het eind in zicht te komen van de uitkeringen die bedrijven en vakbond betalen, omdat de fond sen opraken. n een stad als Detroit die zo afhan kelijk is van één industrie, doet erschap kan Ronald Rea gan geen wondermiddelen te voorschijn halen uit het kleine dokterstasje vol paardemiddelen waarmee hy stad en land in de afgelopen maanden heeft afge reisd. Zege falangisten BEIROET (DPA) - De bloedige machtsstrijd in Libanon tussen de milities van de falangisten en de Nationale Liberale Partij - beide rechtse groeperingen - is gisteren ten gunste van de falan gisten beslist. Ze zijn nu baas in het oostelijke en noordelijke deel van Beiroet dat voornamelijk door christenen wordt bewoond. In kringen van de Nationale Libe rale Partij is meegedeeld dat er by de gevechten van de afgelo pen dagen 142 doden en 743 ge wonden zyn gevallen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13