Wisselvallige prestatiecurve van Bent Larsen Doden in gedrang om paus Bruin ondanks blessure toch naar zege Goede tijd Piet Waaning op vijf kilometer PSV treft de sterkste opponent in UEFA-strijd Oostduitsers evenaren wereldrecord DONDERDAG 10 JULI 1980 Na tien ronden IBM-toernooi zijn Karpov en Timman nog steeds de voornaamste kanshebbers op de eindzege. In de negende ronde heeft Timman geprobeerd te winnen met wit, maar Karpov verdedigde zich koel en nauwkeurig naar remise. Met Ribli en Hort op de loer in derde positie zijn voorspellingen vooralsnog nauwelijks te geven. Een groep met vrijwel uitsluitend spelers van wereldformaat bevat natuurlijk geen spelers die niet behoorlijk all-round zijn. Toch levert een vergelijking tussen twee uitersten frappante uitkom sten op.'Die uitersten zijn dan Larsen en Sosonko. De Deen Bent Larsen heeft een tijd ge kend waarin hij toernooi na toer nooi op zijn naam schreef. Onge veer sinds 1971, toen Fischer hem in de kandidatenmatches vernie tigend met 6-0 versloeg, is de prestatiecurve van Larsen zeer wisselvallige trekken gaan ver tonen. Als we hem vanaf vorig jaar volgen, zien we een laatste plaats in het zeer sterke toernooi te Montreal, een fraaie eerste plaats in Buenos Aires, vervolgens een slecht re sultaat in Londen en een uitste kende tweede plaats achter Kar pov in Bugojno (Joegosla vië). In dit IBM-toernooi is het weer tobben voor de Deen. Genna So sonko heeft lang niet zo'n bewo gen toernooileven achter de rug en constantheid is zijn voor naamste kenmerk. Bijna altijd eindigt Sosonko iets boven het midden met weinig nederlagen en iets meer overwinningen. De ze verschillende resultaten zijn grotendeels terug te voeren op een verschil in openingsrepertoi re en instelling. Sosonko heeft een beperkte openingenkeuze, maar wat hij speelt kent hij zeer goed. Hij moet het dan ook voor een groot deel van zijn openingen hebben. Weet Sosonko echter weinig of niets te bereiken vanuit de opening, dan is hij snel ge neigd de vredespijp aan te bie den. Larsen daarentegen speelt van al les, experimenteert veel en wil vrijwel nooit van remise weten. Bovendien is Larsen de ene dag veel geïnspireerder dan de ande re en zo wordt in grote trekken duidelijk waarom Larsen zo wis selvallig scoort en Sosonko niet. OOST-BERLIJN (ANP) - Bij Olympische testwedstrijden in Oost-Berlijn heeft de Oostduit- se 4 x 100 meter estafette ploeg bestaande uit Romy Müller, Barbel Woeckel', Ingrid Auers- wald en Marlies Oelsner met een tijd van 42.09 seconden het we reldrecord geevenaard. Het was de derde maal dat een Oostduit- se formatie deze tijd liep. Eerder gebeurde dat 10 juni 1979 in Karl-Marx-Stadt en op 4 augus tus van het vorig jaar tijdens de finale van het toernooi om de Europese bekers in Turijn. Naast het wereldrecord van de 4 x 100 meter ploeg werden in Oost- Berlijn nog enkele voortreffelijke prestaties geleverd. Brigitte Wu- jak, die niet voor Moskou is ge selecteerd, won het verspringen met een afstand van 6.91 meter. Hel is de derde afstand van dit jaar. Verder kwamen alleen de Amerikaanse Jodi Anderson en de Russin Tatjana Skatsjko, die beiden zeven meter achter hun naam hebben. Sigrid Heimann, die voor Oost-Duitsland wel naar Moskou gaat, eindigde als tweede met 6.81 meter. Bij de wereldspelen in Helsinki is Hans Koeleman (AAC) er gister avond niet in geslaagd zijn natio nale record op de 3000 meter steeple chase te verbeteren. De Amsterdammer kwam uit op een tijd van 8 minuten en 33.8 secon den. Hij bleef daarmee een halve seconde verwijderd van zijn na tionale record, dat hij op 18 juni 1978 in Sittard vestigde met een tijd van 8.33.3. De 3000 meter steeple chase in Hel sinki werd in 8.18.0 gewonnen door de Keniaan Kiprotich Kei- WIELRENNEN - De Pool Zbig- niew Szczepkowski heeft giste ren de tiende etappe van de Ron de van Polen gewonnen. Hij was de snelste in een massale eind sprint, waarin Gerrit Groenewe- gen zevende werd. De Pool Czeslaw Lang bleef leider in het algemene klassement. Brand is op de 44e plaats de beste Nederlander. Larsen leverde het zoveelste be- wijs door in de negende ronde op knappe wijze Ribli te verslaan, waarna hij zich in de tiende ronde op een vreselijke manier liet slachten door Hort. •De negende ronde werd voorts ge kenmerkt door een grote en een kleine ontsnapping. De grote ontsnapping produceerde ik te gen Dolmatov. Met een pion ach ter zonder compensatie en slechts een minuut over voor ze ven zetten, leek mijn situatie ho peloos, te meer daar Dolmatov nog ruim een uur bedenktijd te spenderen had. Hij verloor échter zijn koelheid en liet een toren binnendringen, werd daarna ver rast door een loperoffer, dat een situatie schiep die bij het afbre ken geforceerd remise bleek. De kleinere ontsnapping kwam op naam van Hort. die een nieuwe zet uit Sosonko's laboratorium te verwerken kreeg. Sosonko kreeg een uitstekende stelling maar wist er weinig mee te doen, waar na de strijd afgleed naar remi- In de grootmeestergroep en mees- tergroep wordt vandaag de laat ste ronde gespeeld. De groot meestergroep wordt een over winning voor de oude garde. De Duitse grootmeester Unzicker stond allang op kop, maar de Ar gentijnse oude rot Panno heeft net zijn eindsprint ingezet. Waar schijnlijk gestimuleerd door zijn winst tegen de Pool Sznadik vanuit een totaal verloren stel ling, won Panno zeer overtuigend van Hofland en Unzicker. Laatst genoemde vroeg zelfs na afloop: „waar heb ik het eigenlijk fout gedaan?". Hans Ree deelt de tweede plaats met Panno. Ree verrichtte het beulswerk tegen een ontgoo chelde Böhm die de ronde daar voor al een remise-eindspel tegen Ligterink uit handen had gege ven. Böhm is na zijn geweldige start teruggevallen naar de vijfde plaats, gedeeld met Ligterink. Een prijs kan hen in ieder geval niet meer ontgaan. De vierde plaats is momenteel voor Langeweg, die daarmee zijn kan sen op een plaats in het Olympia de-team weer ietwat gestegen ziet. Langeweg heeft de toernooi en die hij de laatste twaalf maan den gespeeld heeft, allen afgeslo ten met een behoorlijke klasse ring. De deelnemers aan de meester- groep mogen spoedig opgelucht ademhalen dat het bombarde ment van de jonge Rus Tsjernin achter de rug is. Hij heeft een monsterscore van 9,5 uit 10 opge bouwd, al kwam zijn overwin ning op Peter Scheeren niet zon der geluk tot stand. De Fransman Haik zal waarschijnlijk tweede worden omdat Van der Sterren zijn vooruitgespeelde partij tegen Scheeren verforen heeft. JOHN VAN DER WIEI Gisteren zijn in Amsterdam tijdens het IBM-schaaktoernooi de laatste afge broken pat tijen, alle in de meester- groep, uitgespeeld. De Savornin Loh- man won van de Westduitser Schiffer. Door dit resultaat bereikte de Neder lander een FIDE-meesterresultaat, hetgeen iets minder is dan een resul taat waardoor een speler de titel 'in ternationaal meester' verkrijgt. De uitslagen zijn: Enklaar-Schiffer (Wdl) 0-1, De Savor nin Lohman (Ned-Schiffer 1-0. Vandaag wordt zowel in de grootmees ter als in de meestcrgroep de laatste ronde gespeeld. De kroongroep zal nog doorspelen tot en met maandag 14 juli. In toernooi Hazerswoude HAZERSWOUDE - Net als de vorige dagen van de toernooien in Hazerswou de en Ter Aar moest er na tuurlijk weer met man en macht worden gewerkt om de banen speelklaar te krijgen voor tenminste een gedeeltelijke afwer king van het wedstrijd schema. Op enkele partij en na lukte dat zowaar nog. In belangrijk deel van zijn openinfleti Hazerswoude zegevierden Bruin, Tónjann, Nije en Har Meijer zonder problemen. Bruin LEIDEN - Piet Waaning van De Spartaan uit Lisse zorgde gis teravond tijdens een goed be zochte atletiekwedstrijd op de kunststofbaan in de Leidse Hout voor een aantrekkelijke tijd op de 5 kilometer. Waa ning rondde een solo af in een tijd van 14 minuten 28,7 se conden. Martien van de Hoorn van het Leidse AV Holland haakte aanvankelijk bij Waaning aan maar moest na een kilometer toch gelei delijk terrein prijsgeven. Voor Van de Hoorn kwam er overigens ook een goede tijd op de klokken: 14.44.2. Ver der op de 5 km verdienstelijke prestaties van de Spartaan atleten Hans Langeveld (15.36.5) en Jos Grimbergen (15.47.8). Voor een goede afsluiting van de avond zorgde een viertal van het organiserende Leidse De Bataven op de 4x800.me ter. Met een gemiddelde van 1.58 per loper kwamen Hans Minnee, Maarten Gijsbers,1 Kees van Klink en Peter We zel tot 7.52.8. De hoofdmoot van het pro gramma bestond echter uit sprints over 100 en 200 meter. Die nummers leverden, mede door een gunstig staande wind, een reeks behoorlijke tijden op. Bij de damoc hi^nk Jeanet Bosman (Spartaan) uit met 12.2 en 25.2 waarmee zij haar clubgenote Marian van der Niet, die tot 12.3 en 25.6 kwam, de baas bleef. Bij de heren goede prestaties van de AV Holland-atleten Alfred Verhoef (100-11.2), Aja van Gemeren (100-11.4 en 200-23.3), Roel Hendriksen (100-11.6 en 200-23.8) en Kees Justus Vogel (100-11.6 en 200-24.1), van de Spartaan atleet Theo Dijkstra (100-11.3 en 200-23.1) en van de Bata- vendeelnemers Theo Bru- sche en Gerrit Verdoes (bei den 100 in 11.5 en 200 in 23.y). Ook Egyptenaar Sammy Mansoer, lid van De Bataven, deed het met 11.7 en 24.3 niet slecht Bij de jeugd blonk Yvonne van Dorp (Holland) uit. Dit 14-ja- rige meisje, nog C-juniore, sprong bij de B-meisjes in de verspringbak vijfmaal voor bij de vijf meter, met als ver ste sprong een winnende 5.19. Clubgenote en A-juniore Es ter Goddijn won het hoog springen met 1.50 en sprintte op de 100 m naar 13.2 en op de 200 m naar 27.4. De 400 m meisjes B bracht de Bataven- juniores Cathy van Loon en Hella v. d. Graaf tijden van 62.4 en 63.8. DE TOUR MORGEN ^fiDIEP IN HET £.-■ ZONNIGE ZUIDEN.. 11juli-14eeL189km ZEILEN - De Nederlandse deel nemers aan het open Nederlands zeilkampioenschap in de La serklasse bij Stavoren hebben in de eerste race veel succes gehad. Maas won, Langeslag uit Wou- brugge en Bos uit Sassenheim eindigden respectievelijk als tweede en derde. DEN HAAG (ANP) - In het toer nooi om de UEFA-cup treft van de Nederlandse clubs PSV stellig de sterkste tegenstander. Daarbij hebben de Eindhovenaren nog het nadeel dat de eerste wedstrijd in Nederland wordt gespeeld. Wolverhampton Wanderers sloot het league-seizoen af met een zesde plaats en behaalde in 42 wedstrijden 47 punten. De ploeg telt een speler die deel uitmaakte van de Engelse selec tie voor het toernooi om het Eu ropees voetbalkampioenschap in Italië, de 32-jarige Emlyn Hug hes, die overgenomen is van Li verpool. Hughes, die 62 "caps" vergaarde, kwam overigens in Italië niet in actie. Zeer gemakkelijk daarentegen krijgt AZ'67 het. dat het Luxem burgse Red Boys als eerste te genstander heeft geloot. Driejaar geleden was de ploeg uit Differ- dingen eveneens in de eerste ronde van het UEFA-cuptoer- nooi tegenstander van de Alk- maarders. In de Alkmaarderhout ging de goedwillende, maar wei nig kunnende ploeg toen met 11 -1 ten onder. FC Twente treft in de eerste ronde van het toernooi om de Europa cup 3 een ploeg die vorig seizoen de kwart finales van het toernooi der bekerwinnaars bereikte: IFK Göteborg. Het team, dat momen teel geleid wordt door de ex- Feyenoorder Ove Kindvall, schakelde in september 1979 het Ierse Waterford uit (1-0 en 1-1). Vervolgens werd het Griekse Pa- nionios gewipt. Op een verlies van 0-1 volgde een winst van 2-0. Arsenal bleek in de kwart finales veel te sterk voor de Zweden. In Londen wonnen de Gunners met 5-1 om vervolgens 0-0 te spelen in Zweden. In Utrecht overheerst na de loting de vraag: wie of wat is Arges Pi- testi de Roemeense vertegen woordiger in het UEFA-cuptoer nooi. Trainer Han Berger werd al van enkele zijden gefeliciteerd met de tegenstander. "Daaruit concludeer ik dat men erg opti mistisch is. Dat vloeit natuurlijk voort uit het feit dat we niets van Arges weten". Bij Feyenoord, dat inmiddels al drie trainingen achter de rug heeft, is er tevredenheid over de loting voor de Europacup II te gen het Finse lives. Trainer Jezek zei: "Ik moet eerlijk zeggen dat ik niet veel van de ploeg afweet. Wel is het mij bekend dat deze Finnen in Limmisma: ki een topscorer van formaat bezitten". Ajax-trainer Leo Beenhakker zag tegen Dynamo Tirana weinig problemen. "We moeten natuur lijk wel oppassen voor onder schatting". gaf Consenheim. ondanks zijn geblesseerde linker schouder, ontsteking "waar ik eigenlijk ge woon een paar weken rust mee moet nemen", geen kans, 6-0. 6-1. Duidelijk is wel dat de TEAN- speler last heeft van die blessure. "Hetzelfde geldt -voor Tien Lan geveld, die in Hazerswoude voorlopig haar laatste toernooi tennist. Zij zal voor een operatie aan haar grote rechterteen het ziekenhuis in moeten. Tónjann was te snel en te vast voor G. Lu- cassen, die met 6-2, 6-2 van de baan werd gespeeld evenals Jan de Mooy door Mark Nije, 2-6, 2-6. W. Bakker wilde wel voor een verrassing zorgen tegen de ge routineerde Har Meijer, spelend met een extra-groot racketblad, maar de zwiepende forehands kon hij niet bedwingen, noch omspelen. 6-1, 6-3 voor Har Meij er. De spelers, die in het herenen kel B voor een gevecht zorgden waren Eytel Homan en Enk Jan Schreuder. Laatstgenoemde won met de alleszeggende score. 6-7. 7-5. 6-4. Schreuder was ook suc cesvol in het HDB, waarin hij met Paul het Indiase koppel Wilson/ Edward gedecideerd op afstand zette. 6-1. 6-2. Jan Mooy, in het HEB uitgeschakeld door Mark Nije, stond tegen Cod fried op 6-4, 6-6 om toen op te geven in ver band met zijn a.s. vakantie. Daarmee werd het II EC in Ha zerswoude wel berooid van een speler, die in dit nummer stellig tot de halve finales zou hebben kunnen doordringen. In hetGDC leverde het Alkemadese koppel Renee/Ciska Pouw een goede prestatie door tegen het gelegen heidsduo Ria Broek/Bonte uit een verloren lijkende positie, 6-7 2-5, toch nog terug te komen en te winnen, 7-6. 6-1. In Ter Aar wer den van de geplande 23 partijen maar 14 afgewerkt. De belang rijkste resultaten waren daar de winst van de no 1 en no 4 geplaat ste spelers in het HEC. Henk van der Berg en Ronberg op respec tievelijk Abrahamse, 7-6, 6-4 en Arnoldus, 6-0, 6-0. Henk van der Berg moest het tegen de jeugdige Abrahamse, 15 jaar. van zijn fy sieke kracht hebben om zich te handhaven. Technisch was het verschil nihil, maar de grotere vaart van van der Berg gaf op de beslissende momenten de door slag. In het HED won de no 1 ge plaatste Kuyvenhoven gemak kelijk van Verhoe ff. 6-2,6-1. Ron berg boekte gisteren nog een tweede succes, nl in het HDC met Van Ingen. Van Dnel en Vrolijk kregen met 1-6, 3-6 geen schijn van kans. FRANK BONTE ZEILEN - De jeugdzeiler Wouter Han heeft gisteren op de Braas- semermeer door twee achtereen volgende overwinningen tijdens het Nederlands kampioenschap in de jeugdboten de leiding in het klassement overgenomen van Jaap Zielhuis. Zielhuis zakte naar de derde plaats, omdat Jolke Helbing in de vijfde race de tweede plaats pakte, waarmee hij naar de tweede plaats klom. NEW YORK - Richard Burton heeft op deze foto een onderonsje met de actrice Christine Ebersole op een feestje in New York ter gelegen heid. van de eerste heropvoering van de musical "Camelot". De voormalige echtgenoot i Taylor speelde al t wintig den in deze musical van Lerner en Lowe de rol var Arthur. Camelotis te zi New York State Theatre. Zes mensen hebben gisteren in massaal gedrang het leven ver loren en meer dan honderd raak ten gewond voor de poorten van het voetbalstadion in Fortaleza (Brazilië), waar de paus later op de dag de menigte zou toespre ken. Vijf van de slachtoffers werden onder de voet gelopen en een zesde overleed aan een hart aanval. Allen waren volwasse nen. Het gedrang ontstond toen duizenden mensen probeerden het stadion - capaciteit 150.000 - binnen te komen voordat de hekken waren geopend. De paus kwam naar Fortaleza om er het "eucharistisch congres" tc openen. Dat wordt daar tot en met zondag gehouden. Het is on der meer gewijd aan de migratie, de trek van het platteland naar de industriegebieden, een groot probleem in Brazilië. In zijn openingstoespraak zei de paus. zich bewust te zijn van de moeilijke omstandigheden van hen die om verschillende rede nen hun geboortestreek moeten verlaten. "Het aantal migranten in dit land is verbijsterend. Velen zoeken een beter leven en gaan naar centra die nl verzadigd zijn van mensen". Hij voegde eraan toe. dat de Rooms-Katholieke _Kerk niet moe zal worden om de fundamentele rechten van de mens te verdedigen, waaronder het recht op vrij in eigen land te In Brazilië leven ongeveer acht miljoen reizende aibeiders, die dus hun gezinnen achter laten en van het ene baantje naar het an dere gaan. De verhuizing, zegt de Braziliaanse kerk, is niet een probleem van de migrant zelf maar van de situatie, die hem daartoe dwingt. Migranten wor den de eerste levensvoorwaarden ontnomen of onthouden. De kerk vindt, dat het migranten- probleem de meeste aandacht moet hebben. in San Salvador, de hoofdstad van de Middenamerikaanse staat El Salvador, heeft in een officieel communiqué bekendgemaakt, dat binnen één jaar 69 hooglera ren van deze universiteit zijn vermoord. De verklaring meldt ook, dat sinds het begin van de onlusten in dit land meer dan 6000 mensen het leven hebben verloren. Het bestuur van de universiteit, die door Jezuïeten wordt geleid, be schuldigt de militaire junta er van, zich op dezelfde manier aan onderdrukking schuldig te ma ken als vorige regeringen. Het leger heeft nu de nationale uni versiteit en het Jezuïeten-college "San Jose" bezet Daar zou marxistische lectuur zijn gevon den. De Jezuïeten hebben een protest tegen deze bezetting laten horen. Open Vermoord GESPREK. D,. Rooms-Katho- lieke Kerk heeft nog nooit zo open gestaan voor een dialoog (gesprek) met de Lutherse Kerk. Dat verklaarde de Amerikaanse theoloog prof. George Lindbeck. voorzitter van de gemeenschap pelijke rooms-katholieke-luther- se commissie, op de vergadering van het bestuur van de Lutherse Wereldbond die deze week in de Duitse stad Augsburg wordt ge houden. Hij noemde de verkla ring van de paus over de "Augs- burgse confessie" (het bekend ste, 450 jaar oude lutherse belij denisgeschrift) een bewijs van deze positieve houding. De Wereldraad van Kerken en de Lutherse Wereld bond gaan meer samenwerken. Dat werd in Augsburg meegedeeld. De We reldraad omvat 300 kerken, de Lutherse Wereldbond is een overkoepeling van ongeveer 70 miljoen lutheranen. Beide orga nisaties hebben hun zetel in Ge neve. Van meer samenwerking verwachten de lutheranen vooral goede resultaten voor de theolo gische arbeid en voor de beoor deling van principiële en actuele problemen. BIJDRAGE. De \n Kerk in Engeland gaat haar bij drage aan de Wereldraad van Kerken verdubbelen. Die wordt volgend jaar uim 200.000. Een commissie had een veel ruimere verhoging geadviseerd, meer in overeenstemming met de stan ding en het ledental van deze kerk. maar de algemene synode besloot nu niet verder te gaan dan tot deze "eerste stap".

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11