LEIDSCH «DAGBLAD Militaire adviseur naar Suriname Ongelukken door stortbuien Poging ontsnapping van drie man uit Bijlmerbajes vandaag Didi Thurau uit de Tour Man doodgestoken na ruzie in een broodjeszaak MAANDAG 7 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36209 Directeur: G Koopman Bureau Witte Singel 1 ^-hSc.eurARMDS~ns DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN AMSTERDAM (GPD) - Naar nu pas bekend is geworden hebbem drie gedetineerden uit de Bijl merbajes vorige week een poging gewaagd om met behulp van een snijbrander te ontsnappen. De drie mannen, die met de perso- neelslift op de tweede etage wa ren gekomen, probeerden daar met een snijbrander een gat in een raam te smelten om zo het gebouw te kunnen ontvluchten. „In een onbewaakt ogenblik zijn ze afgedaald naar de tweede eta ge, waar ze om ongeveer kwart voor acht 's avonds door bewaar ders werden ontdekt", aldus een woordvoerster van het ministerie van justitie. Het drietal was afkomstig uit het paviljoen op de vijfde etage van de Schanstoren. „In dat paviljoen heerst een vrij regime. De celdeu ren zijn altijd open, ze kunnen daar vrij in en uit lopen, ze eten gezamenlijk en kunnen altijd met elkaar praten", aldus de woord voerster. Die vrijheid verklaart waarschijnlijk ook dat de voorbe reidingen geen probleem zijn geweest. Het paviljoen op de vijfde etage heeft een vrije-expressieruimte, waar de mannen gereedschap uit hebben meegenomen. „Of de snijbrander daar ook uit afkom stig is, is nog niet duidelijk", al dus de woordvoerster. Zij heeft ook nog geen zekerheid over de manier waarop de mannen de personeelslift hebben bediend. „Daar zijn aparte liftsleutels voor, maar die jongens zijn zo inven tief'. Het drietal heeft bewust de keuze op de tweede etage laten vallen om te ontsnappen. „Op die etage zijn geen cellen, bovendien zijn de ramen daar wel dik maar niet voorzien van alarmdraad." De ramen van de tweede etage ko men uit op het dak van de werk plaats. „Dan kun je vrij makkelijk verder naar de gracht", aldus de woordvoerster van justitie. Wat voor maatregelen er naar aanlei ding van de poging tot ontsnap ping zijn genomen, kon zij nog niet vertellen. „Ik denk dat er in ieder geval lering uit wordt ge trokken en dat de gevangenen niet meer zomaar in die vrije-ex pressieruimte aanwezig kunnen zijn, zonder dat daar voldoende toezicht is", aldus de woordvoer ster. Nummerbord achtergelaten van Lisse krijgt deze week alsnog de rekening gepre senteerd van de schade die hij gistermiddag aanrichtte in Noordwijk. De man reed op de Leeuwenhorstlaan na een onhandige manoeuvre met zijn auto een boompje omver. Omdat hij het blijk baar niet nodig vond de schade te melden, reed hij na de "botsing" door. Een be woner van de Leeuwenhorst laan die het voorval zag ge beuren ergerde zich aan het gedrag van de Lissenaar en meldde dat bij de politie. Toen een politiepatrouille ter plekke de schade opnam, vond zij daar het nummer bord van de auto. Aan de hand daarvan kon de dader snel worden opgespoord. ij U-V#?' l De 24-jarige Zweed w de vijfde maal Wimbledon, het belangrijkste tennis toernooi ter wereld. Hij mag zich nu de beste aller tijden noemen en dat, terwijl het einde van zijn schitterende carrière nog lang niet in zicht is. Overigens kostte het Borg wel de nodige zweetdruppels om de trofee (foto) te veroveren, want de Amerikaan John McEnroe vocht als een leeuw. Pas na 8-6 in de vijfde set kon Borg opgelucht ademhalen. Jan Raas mocht voor de derde maal in deze nog jonge Tour de France de wangen van de ronde-miss beroeren. De we reldkampioen won de mas saspurt waarin de Ier Kelly zich te buiten ging door de Belg Jos Jacobs bijna het shirt van het lijf te trekken. Kelly werd gedeklasseerd. Hij moest trouwens be schermd worden tegen zijn collega's die de wildeman wel even mores zouden le- 18 PAGINA'S De Nederlandse motortop kon, na de uitstekende klasserin gen op Assen, ditmaal in België niet imponeren. Al leen Wil Hartog reed zich bij de eerste vijf. TT-winnaar Middelburg kwam ten val, Van Duimen werd negende. PAGINA'S 9-13 Surinaams protest in Den Haag. PAGINA 7 Olieboycot Zuid-Afrika treft ook Zimbabwe. PAGINA 15 bijna PAGINA 16 DEN HAAG (ANP/GPD) - Op verzoek van de Surinaamse regering en de militaire raad heeft de Nederlandse rege ring besloten een militaire adviseur naar Suriname te zenden. Het is de 43-jarige majoor J. J. H. Kooiman uit Harderwijk, die eind juli naar Paramaribo vertrekt/Dit is vandaag bevestigd door de leger voorlichtingsdienst in Den Haag. Majoor Kooiman krijgt tot taak het Suriname, dus nog vóór het be- ANGELA DAI IS nrrnmi irn organiseren van de opleidingen van de Surinaamse krijgsmacht. In-'Suriname valt majoor Kooi man onder de supervisie van de Nederlandse ambassadeur. De Nederlandse regering heeft me dio juni het besluit genomen een militaire adviseur te zenden naar NANTES (AP) - De Westduitser Didi Thurau, die na de etappe van gisteren was afgezakt tot de 38ste plaats in het algemeen klasse ment van de Tour de France, heeft zich vandaag uit de strijd teruggetrokken. Vanochtend verschenen er 95 ren ners aan de start van de 10de etappe. Thurau was-er niet meer bij. Nabij Rotterdam zoek van minister de Koning ontwikkelingssamenwerking aan dat land, aldus de legervoor- lichter. De Nederlandse militaire missie in Suriname wordt hierdoor met een negende man uitgebreid. In de voormalige kolonie adviseren de Nederlandse militairen bij de organisatie en opleiding van het Surinaamse leger. Volgens woordvoerders van de ministe ries van defensie en buitenlandse zaken mag de vergroting van de missie niet worden opgevat als uitbreiding van de militaire steun aan Suriname. Al een paar maanden geleden was besloten een negende man aan de militaire missie toe te voegen. Een woordvoerder van defensie verklaart dat dit het gevolg is van de recente vervanging van het hoofd van de missie, In plaats van een infanterist, heeft nu een ar tillerist er de leiding. Omdat Su riname een voornamelijk infan- teristisch leger heeft, is besloten een extra adviseur op het gebied van organisatie en opleiding van de infanterie naar Paramaribo te zenden. Een woordvoerder van buitenland se zaken bestempelt de uitbrei ding van de Nederlandse militai re missie als een routinezaak, een kwestie van bemanning van de ambassade. Er is geen sprake van uitbreiding van de steun aan Su riname, verklaart hij. WAARSCHUWING Koop ook u 3 kip specialiteiten Groeneveld de groothandel met de vaste lage prijzen Verkoop iedere dinsdagmorgen in de Groenoordhallen. Deze week extra vakantievoordeel 2 kilo t v hapjes heerlijk gekruid om te barbecuen, bakken, grillen en frituren 9,50 20 grote kakelverse bruine eieren 4,- ROTTERDAM (GPD) - He vige regenbuien in het zuidwesten van Neder land hebben vanmorgen honderden meters rijks weg bij Rotterdam blank gezet. Verscheidene auto's raakten in een slip op on dergelopen weggedeelten. Geen verbeteriiu Zwaar bewolkt en af en toe regen. Mi nimumtemperatuur rond 12 graden. Middagtempcratuur omstreeks 17 gra den. Zwakke tot matige wind uit uit eenlopende richtingen. (Opgemaakt om 11.15 uur). Zon op: 5.26 uur; onder: 21.59 uur. Maan op: 2.51 uur; onder: 17.53 uur. Hoogwater te Katwijk om 0.09 en 12.50 uur, laagwater om 8.13 en 20.54 uur. „Op het diepste punt stond het water een halve meter hoog", aldus een politiewoordvoerder. Op rijksweg 29 tussen Rotterdam en Numansdorp raakten drie au to's in de slip op het blank staan de weggedeelte; twee auto's bot sten tegen de vangrail, één sloeg er over de kop. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Ook op de weg tussen Rid derkerk en Rotterdam zorgde het water voor een verkeersongeval. Persoonlijke ongelukken deden zich daarbij niet voor. Een woordvoerder van de rijkspoli tie verbaasde zich over de auto mobilisten die ondanks waar schuwingen met hoge snelheid het water in reden. De brandweer slaagde er later in het overtollige water af te voeren. Met een snelheid van 1100 liter per minuut werd tussen Rotter dam en Numansdorp 600.000 liter water van het wegdek ge pompt. Katwijkse politie als „baby-sit" KATWIJK - De Katwijkse poli tie heeft gisteren anderhalf uur lang als baby-sit gefun geerd. De baby lag in een af gesloten auto die geparkeerd stond op het parkeerterrein Noordduinen. Voorbijgan gers hoorden de baby huilen en lichtten de reddingbrigade in, die op haar beurt de politie inschakelde Die bevrijdde de zwaar trans pirerende baby uit de auto waarin de temperatuur in middels aanzienlijk was op gelopen. Hel kind werd op de strandpost van de Katwijkse politie liefdevol opgenomen. Pas ruim een uur later meld den de ongeruste ouders zich - opgelucht - op het bureau. Enige trcinverlraging Kraanwagen raakte bovenleiding (Van één c r verslaggevers) BIRMINGHAM - De Amerikaanse poli tieke activiste Angela Davis brengt met een toost uit op hun pasgesloten huwelijk. De huwelijksplechtigheid vond plaats haar echtgenoot L.Braithwaite het ouderlijk huis van Angela LEIDEN/WARMOND - Het trein verkeer tussen Leiden en Haar lem heeft vanochtend enige traging opgelopen door een fecte bovenleiding. Het manke ment ontstond toen een kraan wagen omstreeks drie uur nacht ter hoogte van Warmond de bovenleiding raakte. De kraandrijver hep daarbij een lichte shock op en werd voor een medische controle overgebracht naar het ziekenhuis. Tijdens de herstelwerkzaamheden is het treinverkeer via Breukelen om geleid. Om kwart voor zeven, juist voor het ochtendspitsuur, was het defect verholpen. Man vermoord in Zaandam ZAANSTAD (GPD) - De 39-jarige Turk N. Tokay is vanmorgen met ingeslagen schedel dood in het woonoord voor Turken aan de Wiboutstraat in Zaandam gevon den. Bij het lijk werd een wet steen van 25 bij 5 cm aangetrof fen, waarmee de gewelddaad vermoedelijk werd gepleegd. Omtrent de dader en het motief is de politie nog niets bekend. Het slachtoffer, dat sedert 1972 in Nederland verblijft, woonde sinds maart van dit jaar in Zaan dam. Hij werkte bij het distribu tiecentrum van Albert Heijn. in de Achtersluispolder. De man woonde zondeT gezinsleden in het woonoord. Hij had een vrouw en zeven kinderen in Turkije. In het woonoord aan de Wibout straat in Zaandam wonen 55 Tur ken, van wie het grootste deel bij Albert Heijn werkt. Volgens de politie heeft geen van de bewo ners de gewelddaad opgemerkt. Een groot deel van her. zou nachtdienst hebben gehad, ter wijl de overige bewoners ^liepen. AMSTERDAM (ANP) - De 26-jari- ge Brian Lewis uit Amsterdam is vanmorgen vroeg in zijn woon plaats door messteken om het le ven gebracht. De politie kon drie mannen aanhouden als vermoe delijke daders: de 33-jarige K. van S., de 34-jarige P.M. en de 33-jari- ge H.K. Volgens getuigen had Lewis, sa men met een vriend, in een broodjeszaak ruzie gekregen met de drie verdachten. Toen het slachtofferen zijn vriend met hun auto van de zaak wilden wegrij den, zouden de drie een steen door de achterruit van de wagen hebben gegooid. Daarna moet Lewis zijn neergestoken, zijn vriend wist te ontkomen. De drie verdachten werden aange houden toen zij bezig waren de auto van het slachtoffer in het wa ter van de Leidsegracht te du wen. Het lichaam van Lewis werd gevonden onder een stilstaande auto. Giscard in Bonn BONN (AFP, Reuter) - President Giscard en zijn echtgenote zijn vanochtend om 11 uur aangeko men op het vliegveld van Bonn waar zij een reis beginnen die „in het teken staat van het gemeen schappelijke lot van de twee lan den'' zoals een woordvoerder van de Franse president het uitdruk te. 4 weken lang het LEIDSCH DAGBLAD r kennismaking voor de HALVE PRIJS Ik ga liever mei over 1 nacht i|s en wil hel Leidsch Dagblad eerst 4 weken voor halt geld en dan kunt U mij aansluitend als abonnee noteren Ik beslis meteen en U kunt mij m i v heden als abonnee noteren en ik krijg dan de eerste 2 weken de krant gratis Naam: Adres: Woonplaats: Gironr Hokje aankruisen en bon ingevuld m een open envelop zonder postzegel opsturen naar Leidsch Dagbiao Antwoordnummer 214. 2300 VB Leiden in de bus

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1