Clomeini krijgt massale steun bij demonstratie Compromis in OAE over West-Sahara Opnieuw kernwapendebat België na Moskou-reis Surinaamse premier speelde hoog spel Walclheim: arm en rijk beter samenwerken "Reis Schmidt dient ontspanning' ZATERDAG fULI 1980 PAGINA 9 BRUSSEL - Epolitieke strijd tus sen de voor-i tegenstanders van de plaatsinjan Cruise-rakett en op Belgischbodem is weer op gelaaid. Aariding tot de hervat ting van t kernwapendebat vormt de de week gebleken be reidheid v« Moskou om met Amerika tenderhandelen over beperking n de middellange- afstandsrakten (met kernkop pen) in Eura. In het Belgihe debat staat de vraag centré of de Belgische re gering moetasthouden aan het voorbehoudat Brussel eind vo rig jaar liet ntekenen, toen de NAVO-landt besloten tot plaat sing in 1983m Cruise- en Pers- hing-rakette in West-Europa. Dit voorbeud hield in dat Brussel pas zes maanden defi nitief wilde slissen. In deze periode zou de Belgische regering onderzoeken of er toe nadering op het gebied van de beperking van de kernbewape ning met het Oostblok mogelijk was. Uiteindelijk zou dan mis schien toch kunnen worden afge zien van de installatie van Cruise en Pershing-raketten, zo was de redenering. De Cruise-raketten worden behalve in België ook in Nederland, Engeland, Duitsland en Italië geplaatst. Dit Belgische onderzoek leverde echter niets op, mede omdat er in Brussel weer een regeringscrisis ont stond. De Duitse minister van buitenland se zaken, Genscher, zei dat België nu gemakkelijker kan beslissen, omdat is gebleken dat Moskou met Washington wil praten. NA- VO-secretaris-generaal Luns waarschuwde donderdag dat een NAVO-land dat „zou overwegen terug te komen" op het raketten- besluit van eind vorig jaar, „ern stige schade zou toebrengen" aan de Amerikaans-Russische on derhandelingen. Het Belgische voorbehoud werd vorig jaar gemaakt onder druk van de Vlaamse socialisten, die ook nu weer deel uitmaken van de regering-Martens. In deze kringen wordt een offensief ver wacht om België nu volledig op een lijn met de andere NAVO- landen te brengen in verband met het rakettenbesluit. De socialis ten willen echter een meer van Amerika onafhankelijke, op Eu ropa gerichte buitenlandse poli tiek volgen. 5e nieuwe Belgische minister van buitenlandse zaken, Charles Fer dinand Nothomb (Franstalige christen-democraat), speelde met de gedachte zelf naar Moskou te gaan om de Russische bereidheid tot onderhandelingen te peilen. Sommige waarnemers in Brussel zeggen dat Nothomb zeker niet met iets anders zal thuiskomen dan bondskanselier Schmidt, zo dat hij zich de moeite wel kan be sparen. Wat de bewindsman er zelf van denkt, moet nog blij ken. GENEVE (Reuter) De wereld staan een toeneming van spanning en confrontatie en verhongering van miljoenen mensen te wachten wanneer de rijke en arme landen er niet in slagen een doorbraak te bewerkstelligen op het gebied van economische samenwerking. Dit heeft de secretaris-gen ra al van de Verenigde Naties, Kurt Waldheim, gisteren verklaard op een persconferentie. TEHERAPReuter/AFP) - Meer dan een half miljoen mensen hebben gisteren in Teheran betoogd )or een orthodoxe koers van de islamitische revolutie. Volgens de Iraanse radio, heben in heel Iran miljoenen mensen hun steun betuigd aan de islamitische republielin massale demonstraties, die ook een duidelijke waarschuwing moesten inhoudeivoor linkse en liberale groepen. Buitenlandscaarnemers schatten de menigtdie gisteren voor de traditionelgebeden op het ter rein van dmiversiteit van Tehe ran had rzameld op 500.000 personen, aar sommige politie- functiona sen spraken zelfs van twee milio. n een mankt van 16 punten dat aan de megte werd voorgelezen wordt de itbinding geëist van de twee bangrijkste linkse be- wegingen.renger optreden van revolutionre rechtbanken en een verdeaande zuivering van contra-rewitionairen uit over- heidsfuncfe. Er werd niet ge sproken or de ex-sjah noch over de 53 nerikaanse gegijzel den. De demonstiies, die herinnerin gen oproep aan de massale be togingen vig jaar na het afzet ten van dejah. volgen na een stormachtij maand waarin de toekomstigrichting van de is lamitische i'olutie soms ondui delijk leekStraatgevechten in Teheran, jlitieke strubbelin gen, een stang van artsen en de verplichtinfot het dragen van islamitischgesluierde kleding door vrouw waren een aantal zaken die le tegenstellingen aanwakkern. De Iraanse volutionaire raad heeft beslot de Sowjet-Unie te vragen naarplomatieke straf in Iran in te knpen. Dit heeft de Iraanse miner van buitenland se zaken, Hegh Ghotbzadeh Angol dreigt Zuid-ifrika LISSABON -driano Sebastiao, de Angolese ibassadeur in Por tugal, heeft jteren in Lissabon verklaard dizijn regering een beroep "op cCubaanse troepen in Angola ofiogelijk ook op de strijdkrachtc van andere lan den" zal doeils Zuid-Afrika zijn opmars in A°la voortzet. Vol gens de amssadeur gaan de Zuidafrikaae troepen door met hun opmarsndanks alle ont kenningen vi Pretoria. onlangs in een vraaggesprek met Iraanse journalisten gezegd. Ghotbzadeh wees in dit verband op de politieke keuze van de is lamitische republiek die zich "noch voor het Westen noch voor het Oosten" uitspreekt. "Er is geen enkele reden om de ene su permogendheid te bevoordelen boven de andere", aldus de Iraanse minister. "Op grond hiervan heeft de revolutionaire raad besloten dat het aantal Iraanse diplomaten in de Sowjet- Unie en het aantal Sowjet-diplo- maten in Iran gelijk moet zijn", zo preciseerde Ghotbzadeh. Het aantal Russen op de ambassade dat niet tot de diplomatieke staf behoort zou niet meer dan twee mogen bedragen. Bovendien moet volgens minister Ghotbza deh de indienstneming door de Russische ambassade van Ira- niërs dor het ministerie van bui tenlandse zaken in Teheran wor den goedgekeurd. De demonstraties van gisteren wa ren een duidelijk signaal aan de tegenstanders van Ajatollah Chomeini die heeft opgeroepen tot een terugkeer naar de basi sprincipes van de revolutie. Overal bij de universiteit hing Chomeini's portret en werd op spandoeken aanhankelijkheid aan hem betuigd. Bij het voorle zen van elk van de 16 punten van het manifest werd door de meni g- te driemaal het "allah-o-akbar" (allah is groot) uitgeroepen. Het opvallendst was de oproep tot ontbinding van de radicale isla mitische moedjahedien en de marxistische fedajien. Vorige maand had ajatollah Chomeini al kritiek geleverd op beide organi saties, maar niet eerder gebeurde dat op zo'n uitgesproken, en ken nelijk officieel goedgekeurde, wijze als gisteren. In het manifest wordt president Bani-Sadr ge maand goed te maken met de be noeming van een premier en het parlement met zijn werk te laten beginnen. Ook bij de Amerikaanse ambassa de werd gedemonstreerd. Dui zenden mannen, gevolgd door een lange rij zwart gesluierde vrouwen liepen langs het met zandzakken versterkte gebouw. Rode Kruis stopt zenden voedsel aan vluchtelingen TEHERAN - Honderdduizenden Iranièrs, zelfs politieagenten, liepen gister* je. uPI G~ sympathie te betuigen aan de geestelijke leider van Iran. ajatollah Chomeini. demonstraties c maakt dat het eind juli de bevoor rading van de kampen Nong Pru en Tap Prik bij de grens tussen Thailand en Cambodja zal op schorten. Deze kampen zijn in handen van de guerrillastrijders van de Rode Khmer. Een woordvoerder van het Rode Kruis liet in Bangkok weten dat het besluit om bevoorrading voorlopig stop te zetten deel uit maakt van een plan om de strij dende van de niet-strijdende groeperingen te scheiden. Het Rode Kruis en de V.N. hebben de afgelopen maanden rond 55.000 mensen in kampen van de Rode Khmer van levensmidde len voorzien. Een groot deel van deze levensmiddelen is echter door de guerrillastrijders die zich verzetten tegen het bewind in Phnom Penh, voor andere doel einden gebruikt. Tot dusver, al dus de woordvoerder, be schouwden het Rode Kruis en de V.N. het als een "noodzakelijk kwaad" dat zij ook de strijdende partijen van voedsel moesten voorzien. Deze politiek had men echter al in februari herzien, er moet een volledige scheiding komen tussen soldaten en bur gers, aldus de woordvoerder, als men wil dat de veiligheid van de vluchtelingen gewaarborgd wordt. FREETOWN AFP DPA) - De top conferentie van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Freetown in Sierre Leone, heeft gisteren een breuk in de or ganisatie over het twistpunt de Westelijke Sahara vermeden. Naar uit welingelichte kringen wordt vernomen, riepen de af gevaardigden alle bij het conflict betrokkenen op een wapenstil stand te sluiten en in de komende drie maanden hun meningsver schillen uit de weg te ruimen. Zesentwintig van de 50 OAE-lan- den hadden in de nacht van don derdag op vrijdag verklaard dat ze bereid waren de "Arabischs democratische Sahara-re- publiek" te erkennen en volgens artikel 28 van het OAE-handvast als lid toe te laten. In dat artikel staat dat elke "onafhankelijke en soevereine" Afrikaanse staat met gewone meerderheid van stem men in de organisatie kan wor den opgenomen. Marokko bestri jdt, dat de republiek Sahara aan die criteria voldoet en acht een meerderheid van twee derde vereist. Marokko heeft zich intussen bereid verklaard met de belanghebben den in de zaak van de Westelijke Sahara, dat zijn Algerije, Maure- tanië en vertegenwoordigers van de bevolking, om te praten. Een moeten uitmaken, wie die verte genwoordigers van de bevolking OOST-BERLIJN (AFP/DPA/UPI) - De D.D.R. beschouwt het be zoek dat Bondskanselier Schmidt van West-Duitsland de ze week aan Moskou heeft ge bracht als "uitermate nuttig voor de voortgang van het ontspan ningsproces in Europa". Dit heeft Erich Honecker, de Oostduitse staats- en partijleider gisteren verklaard in een vraaggesprek met de Amerikaanse uitgeverij "Pergamon" die in het najaar een autobiografie van Honecker wil uitbrengen. Het staatshoofd van de D.D.R. noemde de normalise ring van de betrekkingen tussen beide Duitslanden een wezenlijk element van de ontspanning in Europa. 3remier van Agt noemde gisteren de resultaten van Schmidt's reis naar Moskou "weinig spectacu lair". Maar dat had volgens de premier ook niemand verwacht. Van Agt deed zijn uitspraken tij dens de wekelijke persconferen tie. De regeringen van beide groepen landen die zijn betrokken bij de zogenaamde Noord-Zuiddialoog moeten concessies doen. Volgens Waldheim kan er alleen een doorbraak in deze dialoog komen wanneer de beslissingen op het hoogste politieke niveau worden genomen. Gisteren deed Waldheim op de zo- merbijeenkomst van de Econo mische en Sociale Raad van de VN (Ecosoc) een beroep op de in dustrielanden de arme landen volgend jaar vijf miljard dollar aan extra hulp te verlenen opdat zij hun import op peil kunnen houden en hun ontwikkeling kunnen voortzetten. Hij zei dat het "Noorden" goederen heeft die het "Zuiden" niet kan kopen bij gebrek aan inkomsten. Op lange termijn vormen schenkin gen en leningen geen oplossing voor dit probleem. Het betreft hier niet alleen een morele kwes-, tic. De samenwerking tussen Noord en Zuid is verkeer in twee richtingen waar ook de indus trielanden baat bij kunnen heb ben. zo verklaarde Waldheim. De secretaris-generaal van de VN vond de regeringen kleingeestig en te zelfzuchtig in hun benade ring van ds samenwerking tussen arme en rijke landen. Zij hebben geen oog voor de uitdaging op lange termijn en zien slechts hun korte termijnbelangen. Het Noorden moet meer doen om het zuiden een kans te geven en het Zuiden moeten begrip hebben voor de problemen van het Noor den, zoals werkloosheid, inflatie als verkiezingen, zo zei Wald heim. Hij waarschuwde er op de perse ferentie denken o\ spanning gevolg va lijks iets i Zuid-dialoog, emttoe, vooral niet te licht te r het toenemen van de de Derde Wereld als het feit dat er nauwe- bereikt in de Noord- De confrontatie hij. Dat betekent niet dat het op een oorlog tussen Noord en Zuid zal uitdraaien, maar wanneer er miljoenen men sen van honger omkomen kun nen de daaruit voortvloeiende spanningen en tegenstellingen leiden tot opstand en verminde ring van de stabiliteit binnen lan den. aldus Waldheim. zijn. Tot dusver heeft Marokko steeds geweigerd met het Polisa- rio-front te onderhandelen. De commissie van wijzen zou be staan uit Nigeria, Soedan, Mali, Guinee en Tanzania. Waarnemers zien in het besluit een voorlopige overwinning voor Marokko. Geregeld is er in wezen nog niets. Wat de burgeroorlog in Tsjaad betreft, keurde de confe rentie de aanbeveling van de eer der gehouden Ministerraad goed om een Afrikaans vredesleger naar Tsjaad te sturen. Als dat niet binnen een maand gelukt, zal de VN om hulp worden gevraagd. Daarbij wordt vooral aan finan ciële hulp gedacht. Uit de naaste omgeving van presi dent Goukouni Weddeye van Tsjaad verluidt, dat hij geen in ternationalisering van het conflict wenst en geen VN-leger wil. In een resolutie over de Ameri kaans-Britse luchtmacht- en vlootbasis Diego Garcia in de In dische Oceaan eiste de topconfe rentie de onvoorwaardelijke te ruggave van het eiland aan Mau ritius. De militarisering van het eiland was een gevaar voor Afrika en voor de Indische Oceaan als vredeszone. Zimbabwe waarschuwt Zuid-Afrika JOHANNESBURG (Reuter) - Zuid-Afrika heeft Zimbabwe laten weten dat het zijn grondgebied niet mag laten gebruiken voor guerrilla-ac tiviteit tegen Zuid-Afrika. De minister van arbeid, Fanie Botha, zei op een bijeenkomst in de noordoostelijke stad Louis Trichardt dat Zuid- Afrika zich niet nog een situa tie als die aan de noordelijke grenzen van Zuidwest-Afnka (Namibië) kon permitteren. Het zou onmiddellijk "terro ristische bases" in Zimbabwe wegvagen. Botha zei een persoonlijke boodschap daarover aan de president van Zimbabwe, Robert Mugabe, te hebben gezonden. Politieke commentatoren in Johannesburg zeiden dat de waarschuwing kennelijk voortsproot uit de aanvallen die Mugabe op de bijeen komst van de Organisatie voor Afrikaanse Eenheid (OAE) in Freetown in Sierre Leone, op Zuid-Afrika had gedaan. Hij pleitte voor meer militaire hulp aan wat hij noemde Zuidafrikaanse vrij heidsstrijders en meer mili taire steun voor de frontli- niestaten - Zambia. Angola, Mozambique, Tanzania en Botswana. PARAMARIE- Lijkbleek en he vig transpirend verliet de Suri naamse preier Henk Chin a Sen woensdag cbnderhandelingsta- fel, waar héén onverzettelijke minister Jade Koning (ontwik- kelingssamwerking) tegen over zich h gevonden. „Ik ga terug naar rn volk om te kijken wat er gean moet worden", verklaarde j. Chin a Sen had hoog spel espeeld en verlo- Dc afwijzing in de belangrijkste eis van deurinamers door de Nederlandsdelegatie beteken de voor Chii Sen niet alleen een economiscl maar ook een poli tieke nederag. Het was de pre mier zelf d:de eis van waarde- vastmakingan de Nederlandse ontwikkeliisgelden een zware politieke laog had gegeven. Niet alleen w het wankele even wicht in h geding tussen de krap drie mnden oude burger regering vafhin a Sen en de Na tionale Miliire Raad (NMR), de groep militen die verantwoor delijk was Dor de staatsgreep van 25 febrri dit jaar. Minstens even bclahijk was het voor Chin a Senjn achterban te be wijzen grote successen te kun nen boeker» de onderhandelin gen met Norland dan de na de coup afgette regering-Ar- Immers, de pmier heeft in zijn re geringsverklaring een ambitieus economisch en sociaal hervor mingsprogramma aangekon digd, waarvan de financiering voor een belangrijk deel afhan kelijk was gesteld van het welsla gen van de onderhandelingen. De omstreden waardevustmaking geldt het bedrag van 2,7 miljard gulden dat Nederland Suriname bij de onafhankelijkheid in 1975 voor de komende 10 tot 15 jaar in het vooruitzicht stelde om het land structureel op poten te zet ten. In het kader van het zogenaamde meerjaren-ontwikkelingspro gramma (MOP) werden ten tijde van de onafhankelijkheid ruim 300 projecten van verschillende omvang samengebracht. Op pa pier zagen de plannen eruit om te zoenen. Nederland verwierf de naam de beste de-kolonisator ter wereld te zijn en de Surinaamse micro-economie kon rekenen op een hoger bedrag aan ontwikke lingsgelden dan ooit in de we reldgeschiedenis was ver toond. De praktijk biedt een heel wat min der vrolijk beeld. Tot 1 januari 1980 was nog maar een bedrag van 1,3 miljard gulden - na een uitgebreide goedkeuringsproce dure toegewezen (gecommit teerd, in ontwikkelingsjargon), maar tot dusver is daarvan slechts 500 miljoen gulden daad werkelijk opgenomen. Was alles volgens plan verlopen, dan zou nu al ruim het dubbele moeten zijn opgenomen. De oorzaken liggen in een gebrekkige coördi natie, tekort aan mankracht voor de uitvoering van de projecten, een onevenwichtige aansluiting van de projecten onderling plus (op zijn minst) de verdenking van corruptie. Intussen heeft de inflatie genade loos toegeslagen. Dc ontwikke lingspot, de kous met geld onder de Haagse matras, wordt steeds minder waard, want die 2,7 mil jard is een nominaal bedrag. Toen minister De Koning eind vorig jaar topberaad voerde met zijn Surinaamse collega Cambridge, werd afgesproken dat van de nog niet gecommitteerde gelden 900 miljoen zou worden gereserveerd voor inflatiebestrijding. „Een si gaar uit eigen doos", noemde premier Chin a Sen dit woensdag tijdens zijn persconferentie. Al met al is er van de oorspronkelij ke 2,7 miljard die Nederland aan de ontwikkeling van Suriname zou bijdragen nog maar 700 mil joen gulden vrij besteedbaar ijl het MOP nog 5 tot 10 jaar Dat was de uitgangsstelling toen de beide delegaties in de conferen tiezaal van het Torarica-hotel aantraden. Een ding was Chin a Sen toen al duidelijk te verstaan gegeven. Al bij zijn kennisma kingsbezoek, twee dagen eerder, had De Koning de Surinaamse premier onverbloemd gezegd dat er geen sprake kon zijn van waar- devastmaking. Minister De Koning heeft zich van meet af aan op het standpunt ge steld dat toegeven aan de Suri naamse eis ronduit betekent dat het in 1975 met Suriname geslo ten verdrag moet worden open gebroken, wat betekent dat het opnieuw door het parlement moet worden behandeld. De Ko ning heeft het geld trouwens ge woonweg niet, wat niet vreemd is tegen de achtergrond van de Ne derlandse overheidsbezuinin- gen. Hij zou het theoretisch kun nen onttrekken aan fondsen voor armere landen dan Suriname, maar dat acht de minister moreel noch politiek aanvaardbaar. Dan is er nog een heel praktische reden, namelijk dat er voor de eerstkomende 10 tot 15 jaar ook binnen het kader van de ontwik kelingspot nog voldoende geld beschikbaar is. zo meent de mi nister. Hij wijst erop dat de op namecapaciteit van de Suri naamse economie dc afgelopen vijfjaar niet groter is geweest dan 100 miljoen gulden per jaar. Daarom is De Koning juist voor stander van opvoering van deze zogenaamde „absurptiecapaci- teil", liefst zelfs tot 200 miljoen gulden per jaar. Politiek wil De Koning niets weten van de Suri- omdat hij zo zijn op volgers tot in lengte van jaren zou binden. Wilde Chin a Sen juist extra mid delen om de ombuigingsoperatie uit zijn regeerprogram te kunnen uitvoeren, Dc Koning vindt dat een groot deel daarvan best uit de bestaande financien kun komen. Hij toonde zich bereid daartoe 500 miljoen gulden af te zonde ren. Met De Koning viel in dit verband te praten over projecten ter verbetering van de leefbaar heid van Paramaribo, met name in de sfeer van betere ontwate ring, over verbetering van de al gemene ziektekostenverzekering AZV), een pril soort ziekenfonds waarvoor al 15 miljoen als start kapitaal was uitgetrokken. En over de AOV, dc al even prille Su rinaamse AOW. De Koning was bereid 20 miljoen gulden ter beschikking te stellen zelfs van builen de ontwikke lingspot - om de AOV van 25 op 100 gulden per maand te brengen en de leeftijd daarvoor terug te brengen van 70 tot 65 jaar. Ook was er met De Koning te praten over een brug over de Suriname- rivier te Paramaribo en middelen voor verbetering van de volks woningbouw. Al deze punten, waarop wel dege lijk overeenstemming mogelijk was, zijn door de huidige impasse in de lucht komen te hangen. Chin a Sen is teleurgesteld, om dat de Nederlandse ambassade en de regering in Den Haag op het punt van de waardevastheid naar zijn zeggen grote verwachtingen hadden gewekt. Of dat zo is. is nog allerminst duidelijk. De Ko ning zegt dat hij pas bij aankomst in Suriname van de eis hoorde, maar de Nederlandse ambassa deur beweert dat Chin a Sen al veel eerder te verstaan was gege ven dat de waardevastheid on haalbaar was. Het zal nog moeten blijken of Chin a Sen politiek garen kan spinnen bij de nieuwe crisis „Wij hebben niet ondoordacht gehandeld", zei hij woensdagavond in een televi- sierede. ..Wij hebben ons zelfres pect willen bewaren en willen niet langer een volk van bode laars zijn". Hij noemde woensdag 3 ju li „een historische dag. Wij zijn losgekomen van onze relatie met Nederland en moeten die nu opnieuw evalueren. Wij zijn nie- mands slaaf en niemand is onze meester meer"i Zowel de Surinaamse regering als de NMR werken intussen aan een polarisatie in de verhouding met Nedrland. waarvan de gevolgen nog niet te overzien zün De im passe in de onderhandelingen, gekoppeld aan deze polarisatie, staat in elk gevai garant voor nog meer stagnatie en dus voor nog een klap in het gezicht een wan kelend Suriname

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9