Gemeenten krijgen minder geld méér Wapens in bos bedoeld voor TEKORT BETALINGS BALANS VERMINDERD BIJZONDER TRANSPORT Griekse autoriteiten intimideren stakers Statiegeld- regeling frisdrank- flessen Controle op rookworst Weer extraatje voor leden Mobiele Eenheid ZATERDAG 5 JULI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG - Als het gemeen tebestuur van Den Haag op korte termijn geen terrein be schikbaar stelt voor de bouw van een planetarium, mist het hiermee een "gouden" kans, zo meent prof. dr. H. van der Laan, voorzitter van de ra diosterrenwacht in Dwingelo. Er zal dan uitgekeken worden naar faciliteiten in Amster dam of Rotterdam. Driejaar geleden heeft van der Laan, die hoogleraar is in de astronomie aan de universi teit in Leiden, piannen opge steld voor een modern plane tarium ter vervanging van het enige tijd daarvoor door brand beschadigde planeta rium aan de grote markt in Den Haag. Aanvankelijk zou het nieuwe planetarium wor den ondergebracht in de nieuwbouw van het museum van het onderwijs. Dit bleek financieel niet haalbaar. Inmiddels toonde het pensioen fonds bouwnijverheid be- Planetarium welicht niet naar Den liaan: langstelling voor de bouw en exploitatie van het door de hoogleraar voorgestelde pla netarium. Het zou op een ter rein bij het congresgebouw worden opgetrokken. Het fonds gaf vorig jaar het Ne derlands Wetenschappelijk Instituut voor het Toerisme opdracht een onderzoek in te stellen naar de haalbaarheid van het project. In afwachting van een beslissing van het stadsbestuur over het terrein is het onderzoek thans stop gezet. Een woordvoerder van de gemeente deelde desge vraagd mee dat Den Haag nog aarzelt over het geven van toestemming, omdat er voor de stad wellicht aanzienlijke kosten aan verbonden kun nen zijn. Professor van der Laan meent dat een planetarium en de randstad niet gemist kan worden. Het heeft een functie op recreatief gebied, werkt mee aan de culturele vorming en de populair-natuurweten- schappelijke scholing van een breed publiek en brengt tenslotte het" wetenschaps beleid voor sterrenkunde en ruimte-onderzoek dichter bij de mensen. De hoogleraar acht de belanstelling van het publiek voldoende voor een sluitende exploitatie van een planetarium.Het planetarium zal genoeg bezoekers trek ken. De belangstelling van de mensen neemt eerder toe dan af. VERHOGING TARIEVEN EN BELASTING DEN HAAG (ANP) - De financiële mogelijkheden voor gemeenten om hun taken uit te breiden of te verzwaren, zullen volgend jaar klein zijn. Staatssecretaris Koning (binnenlandse zaken) acht het zelfs niet uitgesloten dat de gemeenten bepaalde taken zullen moeten inkrimpen of afstoten. Verontreinigd vasolastine in omloop SOESTERBERG (ANP) - De fabriek Enzypharm van het geneesmiddel vasolastine in Soesterberg heeft alle Ne derlandse apothekers aange schreven om de ampullen van een bepaalde produktiereeks terug te sturen omdat deze tijdens de vervaardiging zijn besmet. Volgens apotheker R. G. J. Heberle uit Den Bosch gaat het vermoedelijk om een bacteriële verontrei niging die koorts veroorzaakt na het innemen van het mid del. Heberle maakt zich zor gen over de gezondheid van zijn cliënten omdat niet be kend is om wat voor bacterie het precies gaat. Hij heeft in middels ongeveer honderd ampullen kunnen achterha len, maar hij vreest dat veel patiënten verontreinigd va solastine mee met vakantie hebben genomen. Eind vorig jaar adviseerde het college ter beoordeling van geneesmiddelen aan de staatssecretaris van volksge zondheid het middel uit de handel te laten nemen omdat de werking ervan niet zou zijn aangetoond. Ondermeer on der druk van patiënten, die er wel baat bij gehad zouden hebben, heeft staatssecretaris Veder-Smit tegen het nega tieve advies van het college in besloten vasolastine niet uit de geneesmiddclenregistratie te schrappen. Spanje houdt actieschip nog vast DEN HAAG (GPD) - De Rain bow Warrior, het actieschip van Greenpeace dat sinds 18 juni wordt vastgehouden op de Spaanse marinebasis El Ferrol, blijft voorlopig nog aan de ketting. De Spaanse militaire rechter Armada heeft gisteren gezegd niet eerder dan woensdag uit spraak te zullen doen in deze zaak. Ook de kapitein, John Castle, krijgt voor die tijd zijn bewegingsvrijheid niet terug: zijn paspoort is hem nog steeds niet teruggegeven. De overige bemanningsleden, onder wie vier Nederlanders, hebben inmiddels hun pas poorten weer in hun bezit en zijn vrij om te gaan en staan waar zij willen. De Rainbow Warrior kan niet varen, omdat door de marine autoriteit en enige vitale on derdelen uit de machineka mer zijn gehaald. Greenpeace vraagt zich overigens wel af, hoe de Spaanse marine een boot zolang kan blijven vast houden, terwijl het incident zich afspeelde in de interna tionale wateren en er eigen lijk geen specifieke tenlaste legging is geweest tegen de bemanning van het Green- peace-schip. Greenpeace poogt nu via brieven en tele grammen druk uit te oefenen op de Spaanse autoritei ten. Dit is het gevolg van het feit dat er voor de gemeenten volgend jaar slechts 170 miljoen gulden méér dan dit jaar beschikbaar zal zijn. In totaal gaat het om een bedrag van bijna 12 miljard. De reele groei voor volgend jaar komt daarmee op 1,5 procent, terwijl dit jaar nog 2,8 procent werd gehaald, al zijn daarin de onlangs doorgevoerde ombui gingen nog niet berekend. De LEIDSCHENDAM (ANP) - Minis ter Ginjaar van volksgezondheid en milieuhygiëne wil een statie geldregeling tot stand brengen "voor koolzuurhoudende fris dranken met een glazen of kunst stof verpakking. Met de tot standbrenging van een regeling - via een algemene maatregel van bestuur - zal minstens een jaar gemoeid zijn, zo heeft het minis terie meegedeeld. De minister had het bedrijfsleven vorig jaar gevraagd aan te geven op welke manier de afvalstroom op het gebied van de drankver pakkingen zoü kunnen worden ingedamd. Handel en industrie, vertegenwoordigd in de stichting Verpakking en Milieu, zeiden daarop mee te zullen werken aan beheersing van de afvalstroom. Ze beloofden hergebruik te zul len bevorderen. Verder zouden studies worden ver richt naar voor- en nadelen van eenmalige verpakkingen. Bo vendien zegden handel en indus trie toe dat in de bestaande ver- pakkingsvormen geen wijzigin gen zouden worden ingevoerd zonder dat de overheid erin ge kend werd. Minister Ginjaar heeft op de toe zeggingen van het bedrijfsleven gereageerd met de mededeling dat hij overweegt - in overleg met handel en industrie - de bestaan de statiegeldregelingen te be schermen en uit te breiden met wettelijke maatregelen. De maat regel van bestuur is daar een uit- vloeisel van. DEN HAAG (GPD) - De fabrikan ten gaan vrijwillig hun produk- ten onderwerpen aan een kwali teitscontrole. Het Produktschap voor Vee en Vlees verwacht dat 111 producenten aan de controle regeling zullen gaan deelnemen. Deze fabrikanten hebben een pro- duktieomvang aan rookworsten variërend van 4 tot 14 ton per jaar. Het Produktschap meent dat naarmate de produktie hoger is. ook de controles intensiever zul len moeten zijn. Verwacht wordt dat er 4 tot 65 maai per jaar op kwaliteit gecontroleerd zal gaan worden. De totale kosten voor de controle worden beraamd op bijna f 400.000. Zowel het ministerie van landbouw als het Produkt schap zijn bereid bij te dragen in deze kosten. Er is voorgesteld de ze controles onder te brengen in een nieuw op te richten Stichting Nederlandse Vleeswarencon- trole. Het produktschap stelt voor hiervoor een garantiesubsi die van f 40.000 toe te kennen ter dekking van exploitatietekorten in de eerste helft van het volgend jaar. reele groei van de uitkeringen aan de gemeenten wordt voor taan gekoppeld aan de reele groei van het nationaal inkomen. Gemeehten die een beroep moeten doen op een extra bijdrage uit het gemeentefonds van het rijk (zoals Leiden) moeten van staatssecre taris Koning de tarieven van de reinigings- en rioolrechten vol gend jaar met 4,3 procent verho gen. De onroerend-goedbelas- ting in deze plaatsen moet met minstens zes procent omhoog. De invloed van het aantal inwoners van een gemeente op de uitkering uit het gemeentefonds wordt voortaan beperkt ten gunste van de factor bebouwing. Ook wordt het financiële nadeel van een te ruglopend inwoneraantal be perkt. De Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) is de aange kondigde groei van de uitkerin gen uit het gemeentefonds niet tegengevallen. De VNG vreesde dat de groei nul procent zou be dragen. Provincies De provincies krijgen volgen jaar in totaal 919,6 miiljoen gulden van het rijk uit het provinciefonds. Dat is een stijging van 7,6 procent ten opzichte van dit jaar. De reële groei bedraagt, net als bij de ge meenten, 1,5 procent. Ook de be rekeningswijze voor de reele groei van de uitkeringen aan de provincies wordt voortaan ge koppeld aan de reele groei van het nationaal inkomen. De pro vincie Zuid-Holland kan op een rijksbijdrage van 133,98 miljoen gulden rekenen. Dat is abosuluut gezien het meeste van alle pro vincies. De uitkering aan Noord- Holland bedraagt 110,02 miljoen gulden. Kabinet eens over korting topsalarissen DEN HAAG (GPD) - Voor het ka binet heeft de zaak van de topsa larissen afgedaan. Minister-Pre sident Van Agt zei op zijn pers conferentie na afloop van de mi nisterraad dat er in het kabinet overeenstemming bestaat over de brief van minister Wiegel (binnenlandse zaken) over deze kwestie. De premier wilde echter niet meedelen wanneer daad werkelijk tot de voorgenomen kortingen wordt overgegaan. Wiegel heeft in een brief aangekon digd dat de hoogste ambtelijke en politieke salarissen in drie nieu we schalen zullen worden inge deeld. Deze klassen komen bo ven de bestaande ambtelijke in deling te liggen. Het is nog niet duidelijk hoe groot het percenta ge van het inkomen zal zijn dat de topfunctionarissen zullen moe ten inleveren. ROZENBURG (ANP) - Vandaag vertrekt uit Rozenburg een bijzonder transport n< zeesleper Shamelmaakt een ponton met niet minder dan 11000 ton stalen pijpen c Atlantische Oceaan mee. Hoeveel dat wel is, blijkt uit deze foto. VAKBONDSBESTUURDER: ROTTERDAM (ANP) - Vertegen woordigers van Griekse scheep vaartinstanties en het Griekse consulaat in Rotterdam hebben stakende machinisten van Griek se schepen bedreigd met ontslag en gevangenisstraf. Met steun de Griekse zeeliedenfedera Zo is er volgens 'de Pemen op De bond tientallen Griekse schepen ge- cle Griekse staakt sinds 1 juli, maar de autori teiten en ook de zeeliedenfedera tie waaronder er op Griekse schepen gewerkt moet worden. Het schip is niet zeewaardig, al dus Gristodoulos chi nister "Ut tie proberen de autoriteiten de Hoewel zij volgens de Griekse acties te breken, die de machinis ten deze maand voeren voor een betere cao dan de federatie heeft afgesloten. Gisteren is het in Rotterdam op nieuw tot bedreigingen gekomen op de ongeveer vijftien schepen die in het waterweggebied liggen, zegt hoofdbestuurder Gristo doulos Sideris van de bond van Griekse werktuigkundigen, de Pemen. Sideris is in Rotterdam om daar de acties te coördineren. De machinisten leggen de maand juli steeds bij aankomst in een haven het werk neer voor 48 uur. AMSTERDAM (ANP) - Vijftien mannen van de Mobiele Eenheid die op 30 april in Amsterdam gewond zij'n geraakt, krijgen elk een bedrag van tweeduizend gulden. Het geld is ingezameld door een comité uit de hoofdstad, dat een betere verstandhouding tussen politie en burgerij nastreeft. Het comité zegt in totaal 42.000 gulden te hebben ontvangen van zestien honderd mensen. Het geld dat overblijft na aftrek van de giften aan de ME-mannen willen de inzamelaars gebruiken voor activiteiten op lange re termijn, aldus secretaris Uylings van het comité. Eerder werd voor de politie wegens "30 april" geld ingezameld door de Almelose Irene Luilsz. Zij overhandigde de politie op 29 mei bloemen, een plaquette en regendekens voor politiepaarden. het recht heeft om aan boord te komen, werden de Pemenverte- genwoordigers niet doorgelaten. Zij wilden een gesprek hebben met de werktuigkundigen aan boord, omdat het al eerder voor gekomen is dat die deze weken opgesloten worden gehouden di rect na aankomst in een haven. Bij de 'Nassiuka" lukte dat niet. De bondsvertegenwoordigers' kre gen ook geen toestemming om te praten met de Indiase beman ning. die volgens Griekse colle ga's aan boord al maanden geen loon hebben ontvangen. Ze heb ben dat volgens de Grieken hard nodig, omdat sommigen van hen hun baan 'gekocht' hebben bij scheepvaartronselaars in Pi raeus. De meesten moeten acht tot twaalf maanden werken om dat bedrag af te betalen. De slechte arbeidsomstandigheden en lage lonen zijn symptomatisch op de Griekse vloot, zegt Sideris. Geschoolde matrozen bijvoor beeld verdienen 18.000 drachmen (900 gulden), terwi jl ze aan de wal 40.000 (2.000 gulden) kunnen krijgen. Sideris zegt dat daar een weloverwogen tactiek achterzit, omdat de Griekse reders het liefst varen met de nog goedkopere bemanningen uit derde wereld landen. Om dezelfde reden wordt het Griekse zeelieden qua werk omstandigheden niet aantrekke lijk gemaakt. koepelende liedenorganisatie.de Panhellenic Seamen's Union, dat die twee handen op één buik is met de re ders. De Pemen vindt het onbe grijpelijk, dat de federatie heeft ingestemd met een loonsverho ging van 20 tot 25 procent, terwijl de Griekse inflatie de dertig pro cent al gepasseerd is. HAELEN (GPD) - De zwijg zaamheid van de Nederland se regering ten spijt, komen er steeds meer aanwijzingen waaruit blijkt dat de in Hae- len bij het rusthuis De Bede laar gevonden wapens onder meer bedoeld zijn voor de bewapening van guerrilla eenheden Deze moeten ope reren achter frontlinies bij een snelle bezetting van ons land door aanvallende legers. De NAVO-defensiespecialist John Marriott heeft de werk wijze van zulke guerrilla-een heden vorig jaar al eens publiekelijk uit de doeken gedaan. De in Haelen gevon den wapens en springstoffen passen precies in dat plan. Uit Noorwegen zijn ook berich ten gekomen over ontdek king van soortgelijke wapen- voorraden als in de bossen van De Bedelaar en daar heeft de regering toegegeven dat die bestemd waren voor ver zetsgroepen die aanvallende legers moeten helpen in de rug te verslaan. In eigen Lim burgse contreien zijn er ten slotte mensen die zich herin neren in de bossen van De Bedelaar merkwaardige, zelfs afschrikwekkende militaire activiteit te hebben waarge- Acht jaar geleden al schrok een jonge wachtmeester van de Koninklijke Marechaussee hevig van naar zijn mening paramilitaire activiteit, die hij in de Bedelaarbossen toeval lig had waargenomen. Hij was er wat ondersteboven van en maakte een vriend deelge noot van zijn zorg erover. Van zijn superieuren kreeg hij een verbod om er met een woord over te reppen. Na de berich ten over de gevonden wapens praten de bewoners van dat deel van het Leudal vaker over militaire voertuigen die ze er hebben zien voorbij ja gen in de richting van het landgoed De Bedelaar. Over de berichten van wapen- vondsten in Noorwegen heeft kamerlid Fred van der Spek (PSP) inlichtingen gevraagd aan een politieke zusterorga nisatie in dut land. Op zijn verzoek om inlichtingen over de kwestie van De Bedelaar aan het Amerikaanse Congres heeft hij nog geen reactie ge kregen. Naar aanleiding van de be schrijving van gewenste guerrilla-activiteiten door John Marriott heeft de PSP- parlementariër opnieuw vra gen gesteld aan de minister van defensie. Vragen over de juistheid van de wenselijk heid ervan en of zoiets ook in ons land reeds is georgani seerd. De heer Van der Spek heeft die vragen niet gekop peld aan de ontdekking op Goede Vrijdag van dit jaar in de bossen op grondgebied van Haelen door een paar amateur-dctectorspeur- ders. John Marriott komt in zijn uit eenzetting in het april-mei- nummer 1979 van ..NATO's Fifteen Nations" tot de vast stelling dat de ongelijkheid van de tanklogers van de NAVO en het Warschau-pact (drie Warschau-pact-tanks tegenover elke NAVO-tank) om een guerrillaleger vraagt dat tanks in de rug kan aan vallen. Naar zijn mening moe ten er door de NAVO goedge schoolde en bewapende guer rilla-eenheden op na gehou den worden. Hij houdt het op groepjes van zes tot acht man. Hij vindt dat die mobiel moe ten zijn, moeten kunnen communiceren met helikop- Van der Spek (PSP) ters en hoofdkwartieren en vooral de verschillende guer rilla-technieken goed moeten beheersen. Hun voertuigen moeten, zo vindt Marriott, be staan uit onschuldig uitzien de boerenkarren en burger voertuigen. Ze moeten zijn uitgerust met vernietigings- uitrusting en mogelijk ook met wapens om zich te weren tegen laagvliegende vijande lijke vliegtuigen. Naast de aanval op vijandelijke tanks moeten de guerrilla-groepen ook opdracht krijgen om bruggen, wegen, gebouwen, voedsel- en munitiedepots op te blazen. „Er zullen nu al op grote schaal oefeningen moeten worden gehouden met zo n guerrilla- leger", pleit John Marriott. De wapens die in de Bedelaar- grond zijn ontdekt, voldoen in de meeste opzichten aan de bewapening en uitrusting zo als hij zich de guerrilla groepjes voorstelde. Nieuwsgierigen In de grond van De Bedelaar waren de wapens begraven op vijf meter van de omhei ning rond het 26 hectare me tende bos vlak bij een opval lende oude berk. Zestig cen timeter aarde bedekte de on dergrondse wapenvoorraad. Het ondoordringbare bos ter plaatse lokt niemand er een voet in te zetten. De 64-jarige Lei Reuvers uit Heythuysen kent het werk in bossen uit 40-jarige ervaring. Hij knapt nu nog af en toe een klus op voor rentmeester Hendriks van de eigenaren van het landgoed. Die eigenaren zijn de gebroeders Hooyer in De venter en Laren. Zij zijn kleinzonen van de vroegere eigenaar prof. dr. Eugène Dubois. Lei Reuvers repa reerde een dag of wat geleden de omheining van De Bede laar omdat de laatste weken nogal wat nieuwsgierigen er over kruipen om in het bos gebied te neuzen. „Ik heb dit bos nooit hoeven te dunnen", zegt Lei Reuvers, en hij verbaast zich daar nog altijd wat over. Op maandag en dinsdag na Pasen heeft Hij bij de omheining van De Be delaar mannen iri burgerkle ding, maar met pistolen ge wapend, gezien. Tegen een boswachter in de buurt heeft Lei Reuvers gezegd: „Hoe langer ik over deze wapen zaak nadenk, hoe meer het mij gek voorkomt dat ik een jaar of wat geleden plotseling moest ophouden toen ik toch begonnen was met uitdunnen van een bos vlak bij de plek waar nu de ontdekking is ge daan. Buitenland investeerde 1,6 miljard DEN HAAG (GPD) Het tekort op de betalingsbalans, het overzicht van de betalingen en ontvangsten van de Staat, is in het eerste kwar taal van 1980 ten opzichte van het laatste kwartaal van 1979 flink af genomen. Eind december was het tekort 2.8 miljard gulden, nu nog 'slechts' 1,2 miljard. Uit het overzicht van de betalings balans, dat gisteren door het mi nisterie van financiën werd ver spreid. blijkt dat met name de te korten in het goederenverkeer afnamen: met 1,4 miljard tot 0.4 miljaid gulden. Daarnaast nam ook het betalingstekort in de niUoc dienstensector met 200 i gulden af tot 800 miljoen Daarnaast waren de kasresultaten weer slechter, vooral door ver schillen bij de in- en uitvoer van olie, aldus het ministerie. De uit voer van olieprodukten is ook de grootste oorzaak voor het mee vallende tekort bij het goederen- verkee r. Hier bleek sprake van een stijging met bijna 20 pro cent. )e verkoop van Nederl staatsobligaties liep in het kwartaal van dit jaar terug v miljard (vorig jaar) tot ongeveer 0.5 miljard gulden. Het ministerie van financien wijt dit aan de sterk gestegen rente in de Verenigde Staten. Nederlandse bedrijven investeer den vorig jaar voor 1.3 miljard gulden in het buitenland, wat on geveer hetzelfde is als in 1979. Daarentegen investeerden bui tenlandse bedrijven voor 1,6 miljard gulden in Nederland, wat zeer hoog wordt genoemd. Het Nederlandse bankwezen heeft in het buitenland een schuld van to taal 3,7 miljard gulden uit-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7