Bouw Warmond onzeker van appartementen in STADSVERNIEUWING IN LEIDEN LOOPT GOED [Le/c&e agenda Festiviteiten in Zoeterwoude Laura zit er weer op Raad van State beslist maandag over bezwaren omwonenden Magistraal concert Sander van Marion Luxe woningen komen aan Deijlerweg Afval in zwembad gegooid OP LINKER RIJBAAN Inbrekers aangehouden PAGINA 2 ZATERDAG 5 JULI 198 LEIDEN - "De stadsvernieuwing in Leiden verloopt vrij goed. Dat blijkt duidelijk uit de gevevens, die we nu hebben gekregen", al dus wethouder Cees Waal (ruim telijke ordening) op een gister middag gehouden persconferen tie. Aanleiding voor de perscon ferentie was de brief die de minis ter van ruimtelijke ordening en volkshuisvesting, Beelaerts van Blokland aan de veertien inte rim-saldoregeling gemeenten heeft gestuurd. In de brief staat precies hoeveel geld de steden, waaronder Lei den, tot nu hebben ontvangen via de regeling en hoeveel uitvoe ringsplannen zij hebben ge maakt. "Als je de cijfers ziet, wordt duidelijk dat Leiden er samen met Rotterdam zeer goed afkomt", zei wethouder Waal gis termiddag. Voor een bedrag van 80 miljoen zijn uitvoeringsplannen ge maakt. Alleen Rotterdam over treft Leiden op dit punt. "In Rot terdam wordt het toegewezen bedrag precies gedekt door uit voeringsplannen". aldus wet houder Waal. "Maar wij mogen beslist niet klagen. Ook in Leiden loopt dat bijna gelijk op". Zoals bekend is in 1977 de interim- saldoregeling ingevoerd om de integrale aanpak van de stads vernieuwing beter mogelijk te maken. Leiden werd meteen in '77 een ISR-gemeente. In totaal heeft het ministerie tot op heden op grond van deze regeling één miljard gereserveerd voor stadsvernieuwing. Dat bedrag moet worden verdeeld over de veertien gemeenten, waaronder de grote steden. Voor vijfhonderd miljoen gulden zijn tot nu toe geen uitvoerings plannen gemaakt. Het geld is wel toegewezen. Vooral Den Haag en Groningen vallen op doordat zij, vergeleken bij Rotterdam en Leiden, nog maar weinig uitvoe ringsplannen hebben gemaakt. "Daaruit blijkt dat veel gegevens betrekkelijk zijn", zei wethouder Cees Waal gistermiddag. "Gro ningen is toch altijd bestempeld als het paradijs van stadsver nieuwing. Dat blijkt achteraf op dit punt tegen te vallen". Verdelen Volgens de wethouder biedt de brief van de minister duidelijk perspectieven. "Er valt nu 240 miljoen gulden te verdelen. Wij hebben 90 miljoen aangevraagd in verband met onze plannen voor De Oude Morsch, Ververs- buurt, Pancras-West, Acade- mjewijk en Levendaal-West. In de brief staat duidelijk dat ge meenten die hun uitvoerings plannen hebben gemaakt voor rang krijgen. Wij behoren tot di< gemeenten". Of Leiden negentig miljoen krijgt i: natuurlijk nog maar de vraag Waal: "Wij weten niet hoeveel di< andere steden hebben aange vraagd. Het is afwachten". Om een geforceerde afhandelings procedure te voorkomen stelt d< minister wel dat de aanvrager voor 1 september binnen moeter zijn. "Lukt dat niet, dan houder we 1 october aan als datum". DEN HAAG-WARMOND - Maandag zal bekend worden of er aan de Vlietwei in de Warmondse wijk Endepoel 2 ondanks de bezwaren van een aantal omwonenden kan worden begonnen met de bouw van zestien woningen voor alleenstaanden en één woning voor twee perso nen. De Raad van State zal dan uit spraak hebben gedaan over het verek van twee omwonenden, A. F. L. Soons en J. B. Jansen, om de bouwvergunning die het ge meentebestuur aan de woning stichting Warmunda heeft ver leend, te schorsen en daarmee de uitvoering van de bouwplannen althans voorlopig te voorkomen. In het andere geval zouden de woningen er al staan, wanneer de Raad van State zich meer diep gaand buigt over de bezwaren van de omwonenden daartegen. Staatsraad Van Rijckevorsel hoorde gisteren in Den Haag de bij deze kwestie betrokken par tijen. De bezwaren van de omwonenden komen kortgezegd hierop neer: met de bouw van het complex woningen gaat een van de weini ge stukjes groen aan de Vlietwei verloren; de parkeerproble men* die nu al bestaan zullen alleen maar groter worden; de toekom stige bewoners, voornamelijk leerling-verpleegsters van het verzorgingstehuis Mariënhaven, passen door hun sociaal gedrag niet in de hoofdzakelijk door ge zinnen bewoonde wijk. Daar komt nog bij dat de heren Soons en Jansen, bewoners van de bungalowwoningen naast het toekomstig appartementencom plex. in 1977 van een gemeente ambtenaar te horen kregen dat het stukje terrein waar het hier om gaat of met twee bungalows zouden worden bebouwd, of on bebouwd zou blijven. Burge meester De Vreeze vindt dat de bungalowbewoners aan deze mededelingen geen rechten kunnen ontlenen. Hij gaf gisteren het volgende beeld van de voorgeschiedenis. Aan vankelijk was het terrein be stemd voor de bouw van een ver enigingsgebouw, dat zou worden aangesloten op sportzaal Klimop. Het bestemmingsplan Endepoel 2 maakt dat mogelijk: zestig pro- cemt van het terrein mocht wor den bebouwd met een gebouw voor openbare doeleinden. Later deed zich de mogelijkheid voor om het verenigingsbouw in de kom van Warmond te vestigen, hetgeen inmiddels is ge beurd. LEIDEN - Sander van Marion heeft in de Marekerk een ma gistraal beheerst orgelconcert gegeven. Ik bedoel daarmee niet de briljant stoer en fris het oor om fladderende, - uit de pedaalkoppeling opklin- gelende meegeleidende - glanzing, die dit orgel de spe ler zo verleidelijk (en daad werkelijk echt mooi) aan biedt. Marion's pedaalge- bruik was juist van opvallend spaarzame aard. De voor- of vroegbarokke stukken van Solez, Seixas Guamo (Spanje, Portugal, Italië) waren daar uit hun natuur mee gediend. De Plaats in Endepoel 2 waar zeventien woningen gebouwd zouden moeten worden Het collége van burgemeester en wethouders besloot toen om het terrein aan de Vlietwei uit te ge ven aan een aannemer, die er twee bungalows wilde bouwen. Omstreeks die tijd, in 1977, in formeerden Soons en Jansen naar de toekomst van het terrein, alvorens zij tot de aankoop van de daarnaast gelegen bungalows overgingen. De gemeenteraad bleek zich echter vervolgens te gen de bouw van de bungalows te verzetten. Alle fracties drongen er bij het college van B en W op aan om dit plan te herzien. In die tijd was ook het voornemen van de Stichting Mariënhaven bekend om een flink complex appartementen aan de .Ganzen- wei te bouwen. Juridisch was te gen die bouwplannen weinig te ondernemen; stedebouwkundig gezien waren er wel grote bezwa ren tegen. Ook Mariënhaven zelf was niet gelukkig methet plan, omdat het naar hedendaagse in zichten niet gewenst is om grote aantallen verpleegkundigen in èèn complex bij elkaar te huis vesten. Daarom rees het idee om de wonin gen te spreiden over drie com plexen, waarvan er èèn aan de Vlietweide kon worden gesi tueerd. Inmiddels was ook de woningstichting Warmunda in beeld gekomen: zij nam de plan nen van Mariënhaven over. In te genstelling tot het verpleegtehuis WASSENAAR - Bij gebrek aan grote bouwplekken bouwt Was senaar nu op zogenaamde "snip- perlocaties". Zoals aan de Deij lerweg, waar 21 woningen in de vrije sector verrijzen. Deze wo ningen voldoen aan hoge eisen ten aanzien van isolatie. Opval lend zijn de kleine ramen, die er een gesloten karakter aan geven, en de grote diepe kelders. De prijzen van rond de 5 ton per wo ning vormen echter een Fikse bar rière voor de grote schare wo ningzoekenden in deze gemeen- is de woningstichting wel in staat om voor de toekomstige bewo ners individuele huursubsidie te verkrijgen. Oud-bestuurslid Stol van Warmunda ontwierp de wo ningen. De woningstichting be dong wel dat een aantal wonin gen aan Warmondse woningzoe kenden zou moeten worden toe gewezen. Dat zal ook gebeuren: van de in totaal 56 woningen aan de Vlietwei en Klaverwei zijn er elf voor autochtone Warmonders bestemd. Volgens directeur Van Huigen voorde van Mariënhaven heeft het verpleegtehuis woonruimte voor zijn leerling-verpleegsters dringend nodig. Mariënhaven heeft nu zijn toevlucht al moeten zoeken tot dure flats in Oegst- geest, terwijl een poging om een leegstaand schoolgebouw in Lei den te huren, is mislukt. LEIDEN - Uit pure baldadigheid hebben onbekenden de afgelo pen nacht vernielingen aange richt in het zwembad "Poelmeer" aan de Lange Voort. De nachte lijke bezoekers hebben zich toe gang verschaft tot het verlaten bad en hebben onder meer de bassins vervuild. Vuilnisemmers die in het zwem badcomplex aanwezig waren werden in het diepe bassin ge leegd, waardoor het water sterk werd verontreinigd. De vernie lingen werden vanochtend om streeks zes uur ontdekt. Onmid dellijk daarna met het verwijderen van het afval uit het water. Volgens een woordvoerder van "Poelmeer" - vanochtend vroeg - zou alles in het "werk worden ge steld om het bad vandaag toch te kunnen opstellen voor het publiek. De werkelijke schade bleef beperkt tot een onbruik baar zuigapparaat dat wordt ge bruikt voor het reinigen van de bodem. Dat was door de nachte lijke bezoekers ook in het water gegooid. Maar ook wat volgde bleef in de ban van de verkleinde klank sfeer, waardoor het totale programma bijzondere ho mogeniteit verkreeg en vóór alles naar zingende belijning zocht. Grand Choeur en Toc cata van Dubois (met een ju weeltje, Verset de Procession, in het midden), puur roman tiek, vonden zo toch nog hun mogelijkheid op dit barokor- gel, waar koraal voorspelen en de Dorische Toccato van Bach naast een teer verras send Adagio van Albinoni en een Stanley-Suite op hun ge rechte plaats waren. Dankbaar kon men zijn voor Marion's Improvisatie, een vernuftig, voornaam en lo gisch compositorisch pop penspel a.h.w., in een luchtige opbouw en rijke afwisseling opgezet. KEES VERHOEF Zaterdag Leiden Museum voor Volkenkunde - Steen straat 1, Yoga-avond, 20 uur. Zondag Middelweg Leids Poppentheater, 14.30 kindervoorstelling Maandag Leiden begonnen Ontmoetingscentrurr ucguiiiieii u„,v.rjoncn Bij afscheid burgemeester ALPHEN .AAN DEN RIJN - Dui zenden bossen bloemen vielen gistermiddag ten deel aan de LEIDEN - Een wijziging van de rij banen op de Plesmanlaan even voorbij de Haagse Schouwweg heeft er gisteren toe geleid dat een aantal automobilisten op de verkeerde rijbaan belandde. Om elf uur 's ochtends leidde dat tot een aanrijding waarbij een Duitse toerist met zijn auto op een te genligger botste. Beide wagens werden beschadigd, er vielen geen gewonden. Laura-deelnemers, die de laatste dag volmaakten. Honderden mensen hadden zich langs de in tochtroute opgesteld om de fiet sers te verwelkomen. Moe maar voldaan, dat waren ze. Een Laura, die begon met stor tregen en eindigde ondereen zeer bewolkte hemel met af en toe een paar spatjes. De zon heeft zich vrijwel niet laten zien deze vier dagen en hoewel er ook nadelen aan zitten, werd het zonnetje toch wel gemist. Een feit blijft dat het goed fietsweer bleef en dat het aantal uitvallers minimaal was. De route ging gisteren door drie grote steden: Den Haag, Delft en Zoetermeer. Vermoedelijk lag daarin de oorzaak dat de tocht onverwacht lang duurde. De or ganisatoren vermoedden, dat de tientallen verkeerslichten voor meer vertraging zorgden, dan aanvankelijk was gedacht. Daar naast kwam daar nog eens bij, dat de starttijd voor het eerst een uur verlaat was. Dit in verband met de feestavond van de vorige dag. Hoewel er altijd deelnemers zul len zijn die er anders over den ken, dacht het Laura-bestuur dat een uur later starten door de meesten wel op prijs was gesteld. Een bijkomend voordeel was, dat het ochtendspitsverkeer op de sluiproutes rond Alphen ver dwenen was. De organisatoren blijven het jam mer vinden, dat de Laura-deel- nemcs wat de verkeersregels be treft denken boven de wet te staan. Er wordt voortdurend door rood licht gereden en de politie mannen die erbij staan, laten het nog toe ook. Tijdens de intocht lieten de be stuursleden het niet toe, dat zich reklamewagens tussen de stoet probeerden op te houden. "Tour de France toestanden" wenst men te voorkomen, zoals men ook het racen van bepaalde deel nemers niet op prijs stelt. De Laura moet beslist een recreatie ve aangelegenheid blijven. ZOETERWOUDE - Een groot ge deelte van de festiviteiten rond het afscheid van de Zoeterwoud- se burgemeester Detmers, die in augustus met pensioen gaat, zal zich afspelen in Zoeterwoude- Rijndijk. De belangrijkste reden hiervan is dat het organisatieco mité het multifunktionele cen trum "De Eendekooi" verkoos boven het Löethe-terrein, in Zoe- terwoude-dorp, voor de af scheidsreceptie van de burge- meester.voorafgaand aan de re ceptie zal de scheidende burger vader een rijtoer door het dorp maken. De feestelijkheden beginnen op dinsdag 26 augustus als de bur gemeester de scholen in Zoeter- woude-dorp bezoekt, en tevens het bejaardencentrum "Huize Emmaus" aandoet. Op woensdag 27 augustus komen 's morgens de scholen aan de Hoge Rijndijk aan de beurt, 's Avonds zal er een rijtoer georganiseerd worden, die naar de Eendekooi leidt. Om 19.50 19.30 wordt de burgemeester op de hoek van de Ommedijkseweg en de Nassau- laan afgehaald, waarna hij per rij tuig en begeleid door muziek en delegaties van de diverse vereni gingen in het dorp, richting Een dekooi gaat. Als de burgemeester hier uitgestapt is zullen de dele gaties van de vereningen aan hem voorbij trekken. Aansluitend aan dit défilé heeft de receptie plaats. Op deze receptie zal er door de burgers en het bedrijfsleven ge zamenlijk een cadeau worden aangeboden. De volgende dag zal de burgemeester in een buiten gewone raadsvergadering af scheid nemen van de Zoeter- woudse raad. WASSENAAR De Wassenaarse politie heeft vanochtend in alle vroegte een drietal Hagenaars aangehouden die kort tevoren hadden ingebroken in een dro gisterij en een boetiek in de Noordwijkse Hoofdstraat. Het drietal was met de auto weg gevlucht, maar dankzij een snel verspreid signalement kon de wagen op de Rijksstraatweg worden aangehouden. Leidse Rechtswinkel - Troef, Noordein de 2a, gedurende de maanden juli en au gustus is er alleen spreekuur op di en do Artsen Leiden - de weekenddienst begint za terdag om 0 uur en eindigt zondag om 24 Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnenstad- nood, Groenoord, Kooi, Merenwijk: za: F.B. Kruis, Klaproos 34, tel: 126371. Zo: J. Rus, Middelstegracht 131, tel: 132500. Wijk 2- Binnenstad-zuid, Tuinstadwijk, Professoren wijk. De Waard: za: A. van Luijk.Wasstraat2a.tel: 122522. Zo: W.de Bruijne, de Laat de Kanterstraat 32. tel: kerkstraat 53, teL 121334. Voor de praktijk van Groeneveld, R. van Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, Van Tol, Zwijnenburg en Verhage wordt de weekenddienst waargenomen door J.P. Reinders, Gerard Brandt- straat 29, tel: 760947. Spreekuur zaterdag en zondag: 11-11.30 aan huis. Leiderdorp - S. Ouwerkerk, Loevestein 40, tel 891037, spreekuur zaterdag en zondag van 12.30-13 uur Gezondheids- cenrum, Florijn 10, teL 891000. Oegstgeest - J. de Haan, Oranjelaan 36, tel 156505. Voorschoten - za: W. van Dam, Palesth- nalaan 29, teL 3960; zo: S. Platteel-de Jongh, Diepenbrocklaan 6, tel: 5417. Apotheken De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden wordt rgenomen van 4 tot 11 juli door lenburg, Loevestein 6, tel: 890000. Wijkverpleging Leiden - Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noorden van de Rijn: 134604, tel. ten zuiden van de Rijm 121753. Leiderdorp/Zoeterwoude Rd. - ge zondheidscentrum, Berkenkade, Lei derdorp, tel: 410131, spreekuur ma t/m vrij van 14-15 uur. Oegstgeest - Interkruis, Lijtweg 7, tel: 154500. Voorschoten -gezondheidscenrum, v.d. Waalslaan, tel: 4641. Dierenartsen Voor de praktijk van Muurling/Roest/ Helder - F. Muurling, Plantsoen 23. tel: 125057. Voor de praktijk van Krol en Vestjens: J en M. Vestjens, Rijn en Schiekade 23. tel: 144323. LEIDSCH -& DAGBLAD DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN LEIDEN Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Telefoon 071-144941 Nabezorglng van 18.00-19.30 uur Zaterdag van 16.00-18.00 Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Bij automatische overschrijving geen Voor betaling van abonnementsgelden uitsluitend giro 28884. Kwartaalabonnement f 46.30 per post f 66.40 Jaarabonnement f 173.70 per post f 254.10 Losse nummers f 0.65. Rubriekchefs: A. van Leeuwen (stad) J.P. Westerlaken (regio) B Paauw (binnenland) J. Ruygrok-Hoogeveen (buitenland) A A van Brussel (sociale economie) P.J. de Tombe (sport) P C. Rosier (radio en televisie, kunst) Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o.a in: Bonn, Brussel. Londen. Parijs, Washington, Cairo Redactie Randgemeenten Telefoon 071-144941 toestel 219. Privé: C Smits, Bachstraat 25, Leiden, tel. 071-763320 Ch Lennartz, Maredijk 33a, Leiden, tel 071-133202 Correspondenten: R Zaadnoordijk Tel. 071-155854 Voorschoten: J Peters 071-769935 01711-11266 Zoeterwoude: R Stevens 071-890847 Zoeterwouoe Olaf Hoenson 01715-1896 srdorp F. Snijders 071-893841.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 2