'Zea maar gewoon Margriet' SCHERMERS SLAGEN IN HUN OPZET ZATERDAG 5 JULI 1980 PAGINA 21 Hans Venema ontstak twee weken geleden het Olympisch vuur. In de periode dcrt de vlam brandde, leefden de gehandicapte topsporters in dé ideale wereld. Maar hoe moet het straks gaan als de vlam is gedoofd? êêln) land waar de spelen in 1900 plaatsvonden 'Parijs). Wellicht bood dit laat-negen- tiende eeuwse sportieve kli maat ook mogelijkheden voor gehandicapten om sport te beoefenen. Tot dan waren de meeste lichaamsoefeningen voor invaliden en gebrekki- gen opgenomen in een medi sche therapie. Hieraan lag de reeds eeuwenoude opvatting ten grondslag dat lichaams beweging goed is voor de ge zondheid. Zo hield in 1199 de middeleeuwse natuurkundi ge Maimomdes zijn lezers voor. dat iedereen die een zit- tend leven leidt en geen li- chaamsbeiveging heeft, zelfs als hij gezond eet en zich goed verzorgt een pijnlijk leven zal leiden. Mede tegen de achter grond van opvattingen als deze waren in de negentiende eeuw de heilgymnastiek, de orthopedische gymnastiek en de oefentherapie zo zeer tot ontwikkeling gekomen, dat toepassing ervan in de reva lidatie van gehandicapten steeds meer plaats kon vin den. Sport voor gehandicap ten. al dan niet ih vereni gingsband. kwam voor 1900 echter maar zelden voor. Uit de vorige eeuw isook bekend dat twee Engelsen met een geamputeerd been een wan delwedstrijd op touw zetten tijdens de deftige sportwed strijden van Newmarket Heath in Londen. Het publiek, waaronder zich ook de koning bevond, zou hebben gerea geerd met hilariteit, ergernis en bewondering. Hoewel er naar alle waar schijnlijk toen al enkele sport- clubs waren -in 1888 werd in Berlijn een sportclub opge richt voor doven kwam de spirrt voor gt'handicaptvn pu s nn de eerste ux'reldnorlng enigszins van de grond Te- genwoordig wordt de gehan dicaptensport doelbewust ge stimuleerd als een middel voor rekreatie. maatschap pelijk integratie en voor het leveren van topprestaties. Mede door het baanbrekend werk dat Sir Ludwig Gutt- man in Engeland na de twee de wereldoorlog verzette, beoefenen thans in zeer veel landen gehandicapten een of a ndere vorm van sport. Sinds 1960 en vervolgens eenmaal in de vier jaar worden nu al weer voor de zesde maal Olympische Spelen voor ge handicapten gehouden. In Nederland, dat dit jaar als gastheer optreedt strijden ruim 2000 atleten afkomstig uit meer dan veertig landen om de gouden, zilveren en de bronzen medailles. Het us een serieuze onderneming gewor den. waarin alles zo profes sioneel mogelijk moet verlo pen ten behoeve van de zo fel begeerde ereplaatsen. Evenals de vorige eeuwkunnen we ook nu anno 1980 waar nemen. dat gehandicapten sport bij het publiek hilariteit en bewondering, of een men geling rmt beide, opwekt in dit opzicht lijkt er weinig ver anderd te zijn. Belangrijker dan de reaktie van het publiek is echter, hoi- de indi viduele deelnemers het mee doen aan de wedstrijd erva ren. Het woord is aan hen AT ZE DIJKSTRA Gebruikte literatuur Diem.C., W eltgesch ichte des Sports und der Leibeserziehung. Stutt- aart. 1960. Guttman. L Gehandicaptensport Lochem1979: Prokop.U.. Soziologie der Olympische Spiele. Munchen1971. Sytse- ma. W.Y., HJ Rückert. Meedoen is winnen. Z.pl., PAPENDAL (GPD) - Op alle fronten vindt de nage streefde verbroedering plaats op de Paralympics, de Olympische Spelen voor gehandicapten. In de di verse takken van sport worden ervaringen en trai ningsmethoden uitgewisseld; validen en invaliden zijn één grote familie, terwijl de deelnemers met bekende persoonlijkheden spreken alsof 'het een praatje over de beschutting betreft'. Hoogtepunt van de verbroedering is steeds de avond. In de feest tent, die een grootte heeft van een voetbalveld, treden dan be kende artiesten op. De ruim tweeduizend deelnemers, coaches, hostesses en scouts, die iedereen werkelijk op hun wenken be dienen, vormen dan een hechte gemeenschap. Validen dansen met gehandicapten. Mexicanen, met fraaie hoeden getooid, voe ren in een rolstoel een jive uit. Een uiterst spectaculaire dans. Weer anderen dansen op krukken, terwijl begeleiders achter rol stoelen staan te swingen op de muziek van onder andere Babe. Luv, Champagne, Albert West en Imca Marina, die allen een avond-vullend programma hebben verzorgd. Elke avond moet dat zo zijn gegaan. De Alpheuse schermster Marjolein den Uyl zorgde voor het meest tastbare schermresultaat bij de Nederlanders. Zij pakte een zilveren plak. Op de foto zit zij in haar rolstoel op het ereschavot. In de Oranje-kazerne in Schaarsbergen worden ge handicapten ook niet aange- gaapd alsof het bezienswaar- digheiden zijn. ..Niemand is hier mal", roept een Utrecht se schermer verrukt uit. ..Het afgelopen weekeinde ben ik net zoals alle andere scher mers twee dagen thuis ge weest. Dat was afschuwelijk". Dan zijn stiletto tonend: „Ik heb speciaal dat ding ge kocht, want ik werd thuis meteen weer bedreigd. Zo in de trant van: Hé manke, moet je een duwtje. Dat is hier on denkbaar". „Toen ik thuis was heb ik naar Schaarsbergen gesnakt", be kent Peter Werner. De Noordwijker vertoeft als as- sistent-maitre in de Oranje kazerne. Hij doet niet actief mee. Voor de aanvang van de Spelen bezat hij geen medi sche verklaring, waarin staat dat hij invalide is, terwijl hij toch al twee jaar in een rol- stoel rijdt. „Hier", vervolgt Werner, „is iedereen zichzelf. Niemand hoeft zich te scha men voor zijn of haar handi caps. Ik heb heus geen com plex hoor, maar op het mo ment kan ik dingen doen die ik twee jaar niet meer heb ge daan. In Noordwijk moet ik bijvoorbeeld op moederdag mijn vrouw een cadeautje voor haarzelf laten kopen, want ik kan de stoepen niet op met mijn wagentje. Tij dens de Spelen kan ik ir. de bus, wat anders nooit moge lijk is, een bioscoopje pakken, boodschappen doen en lek ker een biertje drinken aan de Onderspit De Warmondse schermer Frans Niekerk, die zich eveneens in een rolstoel verplaatst, vult aan: „In mijn woonplaats loop ik gewoonlijk met kruk ken. Dat gaat moeizaam en je voelt dat er naar je wordt ge keken. Dat heb ik nu niet. Als ik 's avonds over de straat loop en ik zie dat spiegels van auto's worden afgerukt, durf ik niks te zeggen. I k weet toch dat ik dan het onderspit delf'. Maar ook Werner en Niekerk beseffen' dat ze tijdens de Olympische Spelen in dé ideale wereld leven. „Na za terdag is dat weer afgelopen", blikt Werner vooruit. „Dan zijn er geen speciale bussen meer. waarvan ik gebruik kan maken. Afgelopen twee we ken reden speciale treinen voor gehandicapten. Vinden ze gek dat daar weinig ge bruik van wordt gemaakt. Maar vertel mij maar eens hoe ik vanuit Noordwijk in Lei den op de trein moet stap pen". Hoewel Werner, die sportin- structeur van beroep was, niet in actie kon komen, is er toch een aangename surprise voor hem weggelegd in Arn hem. ,.Ik liep al een tijdje met het plan rond, maar op Pa pendal heb ik definitief con tacten kunnen leggen om te gaan studeren aan de beken de Westduitse sportschool in Keulen". Dat betekent dat de 39-jarige Werner, die Duitser van ge boorte is. een jaar intern moet gaan wonen in Keulen. „Hoewel ik een pracht van een gezin heb. ga ik dolgraag naar die sportschool. Na een jaar ben ik dan de eerste Ne derlandse gehandicapte sportleraar". Ex-FC Twente- speler Eddy Achterberg, be ter bekend als de keu, en als vertegenwoordiger van een sportartikelenfirma op Pa pendal aanwezig, heeft de surprise van Weiner ook nog van een figuurlijke verpak king verzorgd. Achterberg heeft het lid van De Sleutels beloofd al zijn kleding en ma teriaal te financieren. Bekendheden Verscheidene bekendheden verrassen de organisatoren van de Olympische Spelen ook met een bezoek. Normaal wordt een 'geforceerde' inte resse getoond. Dat wordt ech ter door de Sassenheimse schermer Frans Verhoef ter plekke 'afgestraft'. „De inte resse, die prinses Margriet en Neelie Smit-Kroes (staats secretaris van verkeer en wa terstaat) hebben getoond bij de voorstelling van de Ne derlandse selectie op 30 mei was gewoon een verplicht nummer. Die mensen moetje anders benaderen. Gewoon Neelie en Margriet zeggen". Het passende bewijs levert Verhoef zelf. Op het moment dat Smit-Kroes een bezoekje brengt aan het olympische dorp, roept hij vanuit zijn rol stoel: „He, juh. Waar was je dan Neelie, toen ik moest schermen? Je bent een week te laat gekomen". Met een ge kleurd gezicht stapt de staats secretaris vervolgens naar hem toe. En dan zichzelf weer zijnde: „Jij bent ook een mooie. Ik heb op je uitnodi ging gewacht, maar die kwam niet. Nu heb ik mijzelf maar uitgenodigd". Nadat Smit-Kroes naar zijn prestaties heeft geïnformeerd en doorloopt, verklaart Ver hoef: „Tijdens die voorstel ling bij Margriet, vroeg ze welke sport ik deed. Toen ik schermen zei, vertelde Neelie dat ze nog nooit een scherm- partij had gezien. Ik heb di rect daarop tegen haar gezegd dat ze maar moest komen kij ken, als wij in actie zouden komen". En dan jolig: „Alleen Pieter van Vollenhoven is even bij het schermen wezen kijken. Je kan beter schrij ven: hij gluurde even, want hij was zo weer weg. Hij kon schijnbaar geen piano vin den". Pfrommer Even later loopt schaatscoach en in het dagelijkse leven sportofficier. Leen Pfrom mer. naar het tafeltje waaraan de Leidse schermers zitten. Direct stopt Werner zijn foto toestel in de handen van een persfotografe en sommeert haar een loto van Pfrommer met hem te maken. In een pe riode, "waarin opeens alles mogelijk is voor lichamelijk gehandicapten" voldoet zij gaarne aan dat verzoek. Werner voldaan: „Dat is dan de tweede foto, waarop ik samen met een prominent persoon sta. Eerder bezocht prinses Juliana ons dorp. Mijn doch tertje, die op dat moment bij me was, herkende haar met een en liep vervolgens naar haar toe, luid roepend: Die mevrouw ken ik. Dat is ko ningin Juliana. Ik schaamde me rot. Dus ik op prinses Juliana af om mijn dochter bij haar weg te halen. Juliana vond het echter niet erg en knoopte tevens een praatje aan met mij. Prompt stond de volgende dag in het Algemeen Dagblad en de Arnhemse Courant een foto, waarop ik samen met Juliana sta". Frans Niekerk: „Dit is toch uniek. In het dagelijkse leven gebeurt zoiets niet. Alleen op de Spelen maak je dat mee. Alleen om dat randgebeuren nog eens mee te maken zou ik nog harder willen trainen voor de Spelen van 1984 in Los Angeles". „Tijd om te vervelen, waarover André Moedig heeft ge klaagd. hebben wij niet. Al moet ik toegeven", aldus Niekerk, „dat wij aan het be gin van de Spelen in tegen stelling tot hij wel konden trainen en dat wij tijdens het toppunt van de drukte net waren uitgeschermd" Kantttekening De 45-jarige Leidse rolstoelat leet maakt dan ook een kant tekening bij alle positieve geluiden. „Het was voor mij ook een geweldige belevenis, maar ik durf rustig te stellen dat de Nederlandse sporters werden achtergesteld. De ju ryleden hadden, zo gezegd, de pik op ons. Zij vonden dat wij het goede voorbeeld moesten geven, waardoor ze ons steeds pakten. Als ik de baan op kwam werd ik er afgestuurd door juryleden. Eentje duw de, ja duwde, me zelfs van de baan af. Dat mag niet eens. Hij riep nog boos ook: laat ik je niet meer zien. Ik heb toen ge zegd: Man, ik wil je niet eens aankijken. Ik heb geen inte resse voor jou". Jaloers „Interesse hebben de manne lijke topsporters anders wel voor de vele hostesses", merkte één van de gastvrou wen op. „Ik begeleid samen met nog een aantal meisjes kosteloos de ploeg van de Verenigde Staten. Ze vergen continu de aandacht van je. Wanneer je eens met een Ca nadees praat, roepen ze met een: Hee, hee. Je bent bij ons aangewezen. Dat menen ze echt. Als je individueel met iemand praat, roddelen ze over de ander, waar je dan net mee hebt gesproken. Ze zijn hardstikke jaloers". Het weerhoudt haar er niet van. de opgebouwde contacten vast te houden. „Ik heb nu al uitnodigingen op zak om naar Canada en Amerika te gaan. Ik wil bovendien, nu ik de Haagse academie voor licha melijke opvoeding heb afge legd, lichamelijke of eventu eel geestelijk gehandicapten gaan begeleiden". Toen de heer Via rt in 1897. vlak bij Parijs, een hardloopwed strijd voor invaliden organi seerde kon hij niet weten dat ruim een halve eeuw later ge handicapte sportmensen hun eigen Olympische Spelen zou den hebben. De wedstrijd vond plaats in Nogent-sur-Mame. een stad je met enkele duizenden in woners in die tiid. Voor deel name werde:. allen uitgeno digd met een houten been. Vierentwintig deelnemers, van wie achttien met een rech ter houten been. meldden zich aan de start voor een cours over een afstand van 200 me ter. De publieke belangstel ling ivas opmerkelijk. Velen waren naar de Manie-boule vard gekomen om het schouw spel gade te slaa nHet Pa rijse 'Le Petit Journal', dat in die tijd met een oplage van een miljoen exemplaren in heel Frankrijk verscheen. be steedde aan de gebeurtenis een paginagrote kleurenillu stratie. Winnaar van de wed strijd werd de dertig arige Roulin.die op tweëentwmtig- jarige leeftijd zijn rechter been was kwijtgeraakt, ten gevolge van een bedriifsonge- vai. De winnaar zou de 200 meter hebben afgelegd in 30 seconden, waarna hij onmid dellijk werd uitgeroepen tot Helaas deelt 'Le Petit Journal' ons niets mee over de reden van deze sportmanifestatie. Misschien was het slechts de bedoeling het publiek enig schaffenHet zou n iet de eerste keer zijn dat mensen met een afwijkend uiterlijk werden geëxploiteerd. Vooral in vroegere jaren kon men ze steevast vinden op kermissen. in variety's en in andere gele genheden voor publiek ver maak. Het is ook denkbaar dat de or ganisator van de wedstrijd op deze voor die tijd zeldzame manier, wilde stimuleren dat ook gehandicapten sport zou den poo it beoefenen. Per slot van rekening was tn de twee de helft van de vorige eeuw de sportbeoefening sterk komen opzetten. Vooral in Engeland, maar ook in landen als Frankrijk. Duitsland en in mindere mate in ons land. werden talrijke verenigingen opgericht waar men icon roeienwiel rijdenvoetballen enzovoort. In 1896 toerden,op initiatief van de Fransman Pierre de Coubertin, de eerste Olympische Spelen in nieuwe stijl opgevoerd Na Grieken land was Frankrijk het gast- PAPENDAL - De vier scher mers uit de Leidse regio heb ben op de Paralympics hun visitekaartje af gegeven. Voor de Alphensc Marjolein den Uyl was een zilveren medaille weggelegd in de beginncrsklasse, terwijl Frans Niekerk en Frans Ver hoef tegen een Olympische medaille aanleunden. Hans Duyndam slaagde er ten slotte als enige niet in door te dringen tot de finales. „De jongens hebben geweldige resultaten gehaald", vertel de Peter Werner, assistent begeleider en tevens lid van de Leidse gehandicapte sportvereniging de Sleutels. „Want je moet weten, dat zij pas anderhalfjaar schermen en uitkwamen tegen zeer geoefende sporters. Er wa ren tegenstanders bij, die al vijftien tot twintig jaar schermden". Spijtig genoeg voor het viertal leden van De Sleutels lekten die uitslagen maar mond jesmaat door naar de bui tenwereld. „Toch was in het begin de publieke belang stelling voor ons groot. Later liep die af. Dat zal wel zijn gekomen, omdat het geen kijksport is zoals baskethal. Je moet er ook wat van afwe ten wil je het leuk vinden", verklaarde Frans Verhoef. De 25-jarige Sassenheimer dwong het meeste respect af. Nadat hij op Papendal pas zijn vijfde degenles achter de rug had. verdedigde Verhoef de Nederlandse kleuren in die groep. „Bijna alle landen waren onder de indruk van hem. dat hij met zo'n beperk te ervaring een zevende plaats voor zich opeiste", loofde Werner Verhoef. In de floret-klasse voor begin ners versloeg Verhoef de la tere olympische kampioen, terwijl hij in de finalepoule onder andere van zijn club genoot Frans Niekerk won. Verhoef eindigde niettemin als vijfde in die poule, ter wijl Niekerk de vierde plaats bezette. „Het was niet mooi wat ik deed", zei Niekerk, „maar het leverde wel resul taat op. En dat was het be langrijkste". "Frans hakte erop los. Ongelooflijk", vul de Werner hem aan. „Maar dat kwam omdat hij weinig schermervaring had". Voor het meest tastbare resul taat zorgde Marjolein den Uyl in de beginncrsklasse, waarin de dames op alle drie schermonderdelen (floret, sabel en degen) uitkwamen. Voor de aanvang van de wedstrijd kon zij al op een medaille rekenen. Onder de vier deelneemsters, bevond zich een Egyptische, die nog maar een maand schermer varing had. „Het was een eenvoudig kunstje om haar met succes te bestrijden", oordeelde Werner. „Omdat het Italiaanse meisje veruit de beste was, ging de strijd om het zilver tussen Marijke Tichelaar uit Utrecht en Marjolein". Zoals bekend won de Alphense.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21