Reactie Washington en NAVO koel en afwachtend Chin a Sen houdt de deur op een kier Frans bezoek is kroon op relatie Sehmidt-Giseard Senegal wil speciale top over westelijke Sahara Russisch voorstel voor onderhandelingen Vlucht per sproeivliegtuig NAAST HET NIEUWS Vier personen in Iran gestenigd VRIJDAG 4 JULI 1980 BONN - De Franse president Vale- ry Giscard d'Estaing komt maandag voor de eerste keer op staatsbezoek in de Bondsre publiek. Behalve Bonn bezoekt hij ook de steden Baden-Baden, Würzburg, Kassei en Lübeck. Drieëneenhalve dag is hij staats- gast met alle pracht en praal, daarna worden gedurende an derhalve dag de gebruikelijke Duits-Franse besprekingen ge voerd. In de betrekkingen tussen de beide vroegere 'erfvijanden' is Giscards bezoek de eerste grote plechtig heid en feestelijkheid sinds 1962. In september van dat jaar was de legendarische Charles de Gaulle naar de Rijn gekomen om zes da gen lang te 'onderzoeken' of het door hem en de toenmalige Duit se bondskanselier Konrad Ade nauer nagestreefde vriend schapsverdrag rijp voor onderte- kening was. Een jaar later werd dit verdrag inderdaad afgeslo ten. Maar, zoals Die Zeit schrij ft, niet De Gaulle en Adenauer en ook niet hun opvolgers - Pompidou aan de ene kant en Erhard, Kissinger en Brandt aan de andere- hebben het Duits-Franse verdrag uitge bouwd tot een sociale verhou ding zonder historisch voor beeld. Dat is pas gebeurd onder Helmut Schmidt en Valery Gis card d'Estaing, die ongeveer te gelijkertijd, in mei 1974. respec tievelijk bondskanselier en staatspresident werden. Charles de Gaulle was destijds met het 'grootste ceremonieel' in Bonn ontvangen. Bij Giscards bezoek worden wederom alle re gisters opengetrokken. De bondskanselier, die zich per soonlijk met de voorbereidingen bemoeide, gaf het parool uit: „Vol programma en een beetje de politieke leiderS van de Bondsrepubliek en Frankrijk is meer dan spreekwoordelijk. Tij dens een diner in het Elyssee, be gin februari van dit jaar, zei Schmidt tegen Giscard d'Estaing over hun jarenlange samenwer king: „Daarin heeft zich, vereer de vriend, een diepgaande per soonlijke vriendschap ontwik keld waarvan ik geloof dat die tot het levenseinde zal duren". Volgens politieke waarnemers is deze verhouding tussen de beide staatslieden van zeer veel ge wicht voor de Europese en we reldpolitiek. De Amerikanen zien hun leidende rol in Europa be perkt door de machtsbundeling van Duitsland en Frankrijk. De Russen gaan er vanuit dat het daardoor moeilijker is om de Bondsrepubliek in Europa te isoleren en de Europese Ge meenschap weet dat zij minder profiel zou hebben als Schmidt en Giscard niet de leidende tan dem zouden vormen. Af en toe winden sommige leden van de Negen zich wel op over het feit dat 'beide heren' kennelijk de zaken regelen, maar iemand als de Nederlandse minister van bui tenlandse zaken Van der Klaauw is eerlijk genoeg te erkennen dat de Bondsrepubliek en Frankrijk inderdaad de leiders van de Ge meenschap zijn. En daarover is men eigenlijk best tevreden. Tussen Frankrijk en West-Duits- land bestaan uiteraard verschil len. Die worden wel onder de noemer gebracht dat de Bonds republiek economisch sterker is, Frankrijk daarentegen meer poli tiek gewicht heeft. Dat laatste blijkt uit drie factoren: Frankrijk is een strategische atoommacht, het is één van de vier mogendhe den in Berlijn en het is een veto macht in de veiligheidsraad van de Verenigde Naties. De werkelijke betekenis van de Frans-Duitse verhouding is dat Bonn en Parijs in staat zijn om een tegengewicht tegenover Washington te vormen. Sinds de Verenigde Staten door een slech te economische politiek (verval van de dollar) en een almaar zwenkende buitenlandse politiek hun natuurlijke leidende rol in de wereld zien aangetast, proberen Frankrijk en de Bondsrepubliek dit vacuüm op te vullen door hun eigen belangen te behartigen. Geen wonder dat de internationale crisis sinds de Russische inval in Afghanistan de beide landen nog dichter bij elkaar heeft gebracht. Of dat ook zo zal blijven als Schmidt of Giscard d'Estaing zijn verdwenen, blijft een open vraag. Maar de bondskanselier zei onlangs tegen Die Zeit „Ik ben er trots op dat ik een mate aan Duits-Franse samenwerking tot stand heb gebracht zoals die nog nooit in Europa heeft be staan". WENEN (GPD) - Eenentwintig Roemeense vluchtelingen zijn er gisteren in geslaagd met deze tweemotorige dubbeldekker, die gebruikt wordt voor het besproeien van landbouwgrond, vanuit Roemenië over Hongarije naar Oostenrijk te vluchten. Het toestel landde bij gebrek aan brandstof in een maïsveld bij Feldbach Stiermarken niet ver van Graz. Volgens de vlieger, de 27-jarige Aurel Popescu, die jarenlang met het vliegtuig de Roemeense akkers mèt chemische middelen tegen insekten heeft besproeid, is aan de vlucht van de groep - elf volwassenen en tien kinderen - een lange voorbereiding voorafgegaan. De vlieger was de enige van de groep die enige woorden Engels en Duits spreekt en daarmee na de landing in staat was duidelijk te maken wat er aan de hand was. De hele groep heeft bij de Oostenrijkse regering om politiek asiel gevraagd en is intussen ondergebracht in h< Oostenrijkse vluchtelingenkamp in Traiskirchen. Ze hebben gevraagd om naar Australië te mogen emigreren. (Van onze correspondenten) BRUSSEL, BONN, MOSKOU, WASHINGTON - Koel en afwachtend. Dat is de ondertoon van de reacties in Was hington en bij de NAVO in Brussel op het Russische voorstel onderhandelingen te beginnen over beperking van de middellange-afstandsraketten zonder voorwaar den vooraf. (Door Paul de Vries en Buud de Wit) PARAMARIBO Voor premier Hank Chin a Sen van Suriname is heropening van de woensdag door de Surinaamse delegatie plotseling afgebroken onder handelingen met Nederland over de ontwikkelingssamenwerking, niet volledig uitgesloten. Maar Nederland zal dan wel een over tuigend gebaar, moeten maken. Chin a Sen zei gisteren, in een vraaggesprek met deze krant, dat minister De Koning (ontwikke lingssamenwerking) in Neder land eerst zijn collega's maar eens moet inlichten en dan, op korte termijn, alsnog over de brug ko men met waardevastmaking van de 2,7 miljard gulden, die Neder land Suriname bij de onafhanke lijkheid heeft geschonken om het land structureel op poten te zet ten. We spraken de Surinaamse premier in zijn sobere werkkamer, nog geen tien minuten nadat minister De Koning, die hem onverwacht toch nog was gaan opzoeken, geëscorteerd door gewapende militairen en politiemotoren met gillende sirenes weer was ver trokken. Tijdens het gesprek werd duidelijk dat het inderdaad Chin a Sen is, die regeert en niet de Nationale Militaire Raad (NMR), de groep jonge militairen die verantwoor delijk was voor de staatsgreep op 25 februari. Een aantal NMR-le- den vroeg beleefd belet om te ho ren hoe de premier vond dat de massale demonstratie die op dat moment tegen de politiek van De Koning werd gehouden, tot een einde moest worden gebracht. Gekleed in hun groene gevecht- spakken. Uzi-pistool mitrailleur op de heup, luisterden de ser geants rustig naar de instructies van de premier. Dat gebeurde op zo'n vanzelfsprekende manier dat de vraag, wie nu eigenlijk re geert, nauwelijks meer relevant lijkt. Heel wat minder gespannen en ver slagen dan een dag eerder, for muleert de kleine premier zijn antwoorden rustig, soms bijna verlegen. - U hebt toch nog een gesprek met minister De Koning gehad. Zijn de onderhandelingen her vat? De onderhandelingen zijn niet her vat. Dat was ook niet de bedoe ling. We hebben een vriend schappelijk gesprek gehad. Mi nister De Koning kwam afscheid nemen en het overleg evalueren. Er zijn geen pogingen gedaan om openingen te vinden. De opvat tingen stonden diametraal te genover elkaar. Voor Suriname zie ik de toekomst goed in. U heet kunnen zien dat de Surinamers een volk zijn ge worden. De oude politiek politieke groepjes raciale t/uniicm. giuirijjtrs cil lel groeperingen is doorbroken - Denkt u niet dat het afbreken van de onderhandelingen een nega tieve invloed zal hebben op de re latie Nederland-Suriname Ik dacht van niet. Na 25 februari (de datum van de staatsgreep) zijn er verwachtingen gekweekt. Ne derland zou ons helpen om uit de crisis te raken. Uit het overleg met de Nederlandse delegatie bleek dat het alleen maar ging om wat verschuivingen binnen de Nederlandse hulpgelden. Wat dat betreft had De Koning niet be hoeven komen. - Waaruit bestonden die verwach tingenWe kennen de brieven van Van Agt aan u niet? Ik heb een aantal brieven met Van Agt uitgewisseld en er zijn be sprekingen geweest met de am bassade. Van Haagse zijde zijn toezeggingen gedaan over het opzetten van onder meer een so ciaal verzekeringsstelsel.' Nu blijkt dat Nederland wel wil meewerken aan het opzetten van een remigratiebeleid, maar dat we dat zelf moeten betalen uit de bestaande hulpgelden. Met be trekking tot de waardevastma king zijn er inderdaad geen toe zeggingen gedaan. - De Koning gaat nu terug naar Nederland. Wat verwacht u dat hij doet? Dat hij naar Holland gaat en daar de raad van ministers gaat inlichten en dat hij de verkeerde taxaties rechttrekt, waardoor Nederland alsnog de middelen op korte ter mijn zal verruimen en de zaak waardevast maakt. - Voor die tijd wilt u hem niet meer zien? (lacht uitbundig, valt achterover in stoel) - U zegt dat hij niet had hoeven ko men. Als De Koyiing niets meer te bieden heeft dan deze week hoeft u hem niet meer te zien? U weet, we zijn een gastvrij volk. Dus minister De Koning mag al tijd komen. Minister Van Agt mag dat ook. We gaan pas weer onderhandelen als het inderdaad zin heeft. - Begrijpt u dat hij in een moeilijke positie zit door de bezuinigings operatie van de Nederlandse re gering. Ja, maar wij kunnen natuurlijk geen rekening houden met wat in de Nederlandse Tweede Kamer gebeurt. Dat speelt bij De Koning wel een rol. Natuurlijk moetje er begrip voor hebben. Wij hebben het voordeel dat we geen politici zijn. We hebben een bepaald program uitgezet, be paalde nationale doelen gefor muleerd en die proberen we te realiseren. Wij houden geen re kening met politieke partijen of hun achterbannen. Op het mo ment dat ik als premier en leider van de regering niet meer goed functioneer, dan moet ik plaats maken voor een ander. Dat zal het volk, de mensen waaruit we voortkomen duidelijk laten mer ken. - Denkt u dat Nederland nog een beetje moet wennen aan die nieuwe situatie? „Nederland moet nog even wen nen", lacht hij. De Westduitse bondskanselier Schmidt die dinsdag dit Russi sche voorstel uit Moskou mee nam werd weliswaar door Carter geprezen voor de wijze waarop hij de westerse belangen in Mos kou had verwoord, maar Ameri kaanse diplomaten lieten er geen twijfel aan bestaan dat niet ge sproken kan worden van „een doorbraak" in de ijzige relaties tussen Oost en West. In Moskou werd het bezoek van Schmidt wel als zodanig gekwali ficeerd, maar tegelijk verklaard dat van volledige terugtrekking van Russische troepen uit Af ghanistan geen sprake zal zijn. Zoals bekend heeft de Ameri kaanse president Carter dat een voorwaarde genoemd voordat het SALT 2-akkoord over beper king van strategische kernwa pens kan worden geratificeerd. De Russische bereidheid om nu wel over de middellange-af- standwapens (die niet onder SALT 2 vallen) te praten zonder de eis dat de NAVO eerst het vo rig jaar december genomen be sluit om deze wapens te moderni seren intrekt, zal „nauwkeurig worden bestudeerd" luidde het in zowel Brussel als Washing ton. Waarschuwing NAVO-secretaris-generaal Joseph Luns benutte de nieuwe kans op onderhandelingen over de zgn. Eurostrategische wapens voor een ernstige waarschuwing aan het adres van Nederland en Bel gië. Zonder deze landen met na me te noemen waarschuwde hij tegen het in twijfel trekken van de NAVO-beslissing om Pers- hing 2- en Cruisekernraketten voor de middellange afstand in vijf Europese landen op te stellen (de zgn. TNF-modernisering). Nederland heeft in december een voorbehoud gemaakt ten aanzien van de plaatsing van Cruiseraket ten met kernkoppen op Neder landse bodem. De Belgische re gering wil pas haar volledige me dewerking aan de TNF-moderni- sering geven als ze zelf heeft on derzocht in hoeverre ontspan ning en toenadering tussen Oost en West mogelijk is. Vooral in Amerika, maar ook in het Brus selse NAVO-hoofdkwartier, be staat nog steeds de vrees dat bei de landen uiteindelijk onder Russische druk „verder zullen afdrijven" van het TN F-be sluit. Eerder op de dag had de Westduitse regeringsleider Helmut Schmidt het Westduitse parlement, de Bondsdag, geïnformeerd over zijn besprekingen met de Russi sche partijleider en president Brezjnjev. Brezjnjev heeft overigens, aldus Schmidt, laten weten dat even tuele besluiten over onderhan delingen tussen de beide we reldmachten pas van kracht kunnen worden als SALT 2 daadwerkelijk „onder dak is". Het door Carter en Brezjnjev af gesloten akkoord over beperking van strategische wapens SALT 2 is nog altijd niet door het Ameri kaanse parlement goedge keurd. Geen doorbraak Schmidt beschouwde het aanbod van Moskou niet als een „door braak". „Het succes van de ge sprekken, die moeilijk en lang durig zullen zijn, is nog niet te voorzien, maar ik acht een kans aanwezig dat een ongeremde wa penwedloop wordt voorkomen", aldus de bondskanselier. De kandidaat-kanselier van de Westduitse oppositie, Franz Jo sef Strauss, was daarentegen van mening dat Schmidts reis „over bodig en gevaarlijk" was. De Beierse minister-president, die onmiddellijk na de kanselier in de Bondsdag aan het woord kwam, zei dat de gesprekken tus sen Schmidt en Brezjnjev niets meer hebben opgeleverd dan de vaststelling dat het „goed is ge weest met elkaar te hebben ge praat". Van komende onderhan delingen tussen de Sowjet-Unie en de Verenigde Staten kan vol gens Strauss geen sprake zijn. Politieke waarnemers ii wijzen erop, dat zich n kwestie Afghanistan ei wapenmodernisering ressante maar ook gecompli ceerde situatie ontwikkelt. De Amerikanen hebben opgeroepen tot een volledige Russische te rugtrekking uit Afghanistan. Daarna heeft men in Washington tegenstrijdige verklaringen laten horen overeen mogelijk verband tussen de kwestie Afghanistan en de ratificering van het Ameri kaans-Russische strategische (SALT)-akkoord. Wanneer Mos kou nu zegt bereid te zijn om over middellange afstandsraketten te onderhandelen, dan is het de beurt aan het Westen of aan Was hington voor de volgende „zet". i Moskou u rond de de kern- inte- RENNEN VOOR GOED DOEL De 21-jarige Terry Fox rent langs de parlementsgebouwen in de Canadese stad Ottawa. Driejaar geleden moest zijn been worden afgezet, toen het door kanker bleek aangetast. Nu loopt hij dwars door Canada om geld bgeen te krijgen voor het kankeronder zoek. HOLLANDS BIER IN VS De Verenigde Staten hebben vorig jaar hun bier vooral betrokken uit Nederland. Met 227 miljoen liter bezette Nederland volgens een gisteren in New York gepubliceerde statistiek, de eerste plaats op de lijst van buitenlandse bierleveranciers aan Amerika. Heineken was favoriet met een levering van bier aan de Verenigde Staten ter waarde van 513 miljoen dollar. Deze brouwerij nam daarmee 45 procent van de Amerikaanse bierimport voor haar rekening. KOEKJE VAN EIGEN DEEG Enige jongelui hebben gisteren in Keulen flink wat teilen water uit de Rijn uitgestort voor de ingang van het gebouw waar de West duitse werkgevers hun kantoor hebben. Zij wilden op die manier protesteren tegen de vervuiling die de industrie veroorzaakt. „Wij willen jullie slechts teruggeven wat de industrie dagelijks in de Rijn stort", motiveerden ze hun optreden. De organisatie van werkgevers verzocht daarop de politie, de betogers te versprei den, wat ze op een volgens de betogers correcte wijze deed. TEHERAN (Reuter/DPA) - Vier mensen, twee mannen en twee vrouwen, zijn gisteren in het zui den van Iran gestenigd. Voor het eerst sinds mensenheugenis is deze vorm van executie in Iran uitgevoerd. De vier waren ter dood veroordeeld door een revolutionaire recht bank wegens seksuele misdrij ven. De twee vrouwen werden veroordeeld wegens prostitutie en het verleiden van jonge meis jes tot ontucht. De ene man was beschuldigd van homoseksuali teit en overspel, de andere van het verkrachten van een 10-jarig meisje. De vier werden eerst gemaskerd met de zogenaamde doodskap en vervolgens tot hun borst inge graven in stenen. Daarna werden ze doodgestenigd. Volgens een rechtbankfunctionaris duurde het 15 minuten voor ze dood wa- Volgens de functionaris stond het uitspreken van de veroordeling tot do dood door steniging niet noodzakelijkerwijs m verband met de hernieuwde oproep van ajatollah Chomeini de islam beter te belijden. Maar op de vraag waarom deze vorm van terecht stelling met eerder was gebruikt antwoordde hij dat "de recht banken misschien de wetten van de islam niet juist hadden toege past". Veel Iraniërs waren geschokt door het nieuws van de stenigingen. Van officiële of juridische zijde in Teheran werd echter geen com mentaar gegeven. Een groep van ongeveer honderd Iraanse vrouwen heeft gisteren voor de presidentiële residentie in Teheran geprotesteerd tegen de verplichting voor werkende vrouwen om met ingang van aan staande zaterdag gesluierd op het werk te verschijnen. Ajatollah Chomeini had twee da gen geleden opgeroepen tot her invoering van de islamitische kledingvoorschriften voor vrou- FREETOWN (AFP) - President Leopold Senghor van Senegal heeft gisteren voorgesteld een buitengewone topconferentie bijeen te roepen om de proble men betreffende de westelijke Sahara tot een oplossing te bren gen. Dit is gisteren vernomen uit goedingelichte bron in de wan delgangen van de topconferentie van de Organisatie voor Afri kaanse Eenheid (OAE) in Free town. Het voorstel is gedaan uitn; het "comité van wijzen" Guinee, Mali, Tanzania, Soedan, Nigeria en de voorzitter van de OAE zitting hebben. Volgens de bronnen heeft de Senegalese pre sident verklaard dat de voorzitter van de OAE (president Stevens van Sierra Leone), overeenkom stig de beslissingen die in 76 in Mauritius en in 1978 in Khartoem zijn genomen, alle betrokken par ijen en de leden van de ad-hoc- commissie bijeen dient te roepen om een besluit te nemen oyer het bijeenroepen van een speciale topconferentie. Sen meerderheid van de lidstaten van de OAE steunt de aanvraag tot lidmaatschap van de westelij ke Sahara, zo is gisteren uit wel ingelichte bron vernomen. 26 van de 50 OAE-leden staan achter de aanvraag. Volgens het handvest van de OAE kan een onafhankelijke soeve- rcinr staat to.-ti d-n v. ara,, ,-r een gewone meerderheid daar mee instemt. In het debat over de westelgke Sahara dat nog steeds doorgaat, betoogt Marokko, dat aanspraak maakt op de westelij ke Sahara, dat deze republiek noch soeverein, noch onafhan kelijk is.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9