Moord op Haags meisje opgelost WILDE SLAG OM KRAAKPAKD Chauffeur blijkt leider Turkse heroïnebende Verkrachting ook binnen huwelijk strafbaar Ruim helft Nederlanders is tegen kernenergie Ontruiming gekraakte luxe flats geëist in geding BRADERIE NIEUWE RIJN VRIJDAG 4 JULI 1980 PAGINA 7 HILVERSUM (ANP) - Ruim de helft (53 procent) van de Nederlanders is tegen het gebruik van kernenergie, 22 procent is voorstander en 20 procent heeft geen oordeel. Vijf procent laat zijn mening afhangen van de manier waarop kernenergie wordt gebruikt. Dit blijkt uit een landelijke telefonische enquête, die op 23 en 24 juni is uitgevoerd door het markt- en opinieonderzoekbureau Info-phone bv. in opdracht van Tros Aktua tv. De uitkomsten van dit onderzoek onder 503 personen van 18 jaar en ouder, zijn gisteravond bekend gemaakt in de tv-uitzending van de Tros. Van de ondervraagde mannen is 43 procent tegenstander van kernenergie, 33 procent is voorstander en 14 procent heeft geen mening. Bij de vrou wen is 63 procent tegen, 11 procent voor en 25 procent zonder mening. Gemeten naar politieke voorkeur zitten de meeste tegenstanders van kernenergie onder de PvdA-stemmers, namelijk 74 procent. Acht pro cent van hen is voor en 15 procent heeft geen mening. Bij CDA-stem- mers is 47 procent tegen kernenergie, 26 procent is voor en 23 procent weet het niet. Bij de VVD-aanhang is 26 procent tegen, 50 procent voor en 19 procent zonder oordeel. Bij D'66-stemmers is 55 procent tegen, 25 procent voor en 11 procent heeft geen mening. Van de voorstanders van kernenergie noemt 46 procent als reden dat de andere energiebronnen opraken en dat er geen alternatieven te ver wachten zijn. 21 procent van de voorstanders vindt kernenergie noodza kelijk en ziet geen ander middel. "Afvalproblemen en geen goede opslag" was voor 34 procent van de te genstanders de belangrijkste reden om geen kernenergie te willen. 21 procent van de tegenstanders noemt kernenergie (te) gevaarlijk of niet veilig. 13 procent is tegen vanwege het gevaar voor de mensheid in de toekomst. Plantsoenarbeider (22) aangeho DEN HAAG (GPD) - Binnen een week heeft de Haagse politie de moord op het zevenjarige meisje Maitrie Koeidiep opgelost. Gistermorgen rond tien uur werd een 22-jarige Haagse plantsoenarbeider als verdachte in de moordzaak aangehouden. „Na een kwartiertje be kende hij", aldus J. C. van der Wolk, chef van het bureau centrale recherche, die het onderzoek na de vondst van het meisje heeft geleid. Plantsoenarbeider (22) aangehouden Op Amsterdamse Herengracht Conclusie van adviescommissie: DEN HAAG (GPD( Verkrachting in het huwelijk moet strafbaar worden gesteld. Tot deze conclu sie komt de Adviescommissie Zedelijkheidswetgeving in haar aan de minister van justitie uit gebracht eindadvies. De commissie is van mening dat de omschrijving van „verkrachting" een ruimere inhoud moet krijgen, zodat ook daarmee gelijk te stel len seksuele handelingen als ver krachting strafbaar worden. De minister wordt geadviseerd de bij dit soort delicten gemaakte uit zondering voor het huwelijk te la ten vervallen. De commissie stelt dienaangaande in haar advies dat het huwelijk niet kan dienen als vrijplaats voor seksuele dwang. Verder wil de commissie seksuele contacten met ernstige geestes zieken ook strafbaar stellen. Sek suele contacten, die in vereniging worden afgedwongen, zouden zwaarder strafbaar kunnen wor den gesteld dan gewone ver krachting en aanranding. Ten slotte kan volgens de commissie in de strafbepalingen onder scheid in geslacht van dader of slachtoffer achterwege blij- Initiatieven van ouderen tot het aangaan van seksuele contacten met jeugdigen jonger dan zestien jaar moeten volgens de commis sie strafbaar blijven. Dit moet ook gelden wanneer jeugdigen voor seksuele contacten bena derd worden door personen die een juridische of feitelijke macht over hen uitoefenen. De commissie heeft uitvoerig stil gestaan bij de argumenten voor of tegen het handhaven van de voorwaarde dat bij een aantal seksuele delicten slechts vervol ging mogelijk is als er een klacht is ingediend. De commissie komt tot de conclusie dat een justitieel ingrijpen niet mag kunnen afstui ten op het ontbreken van een dergelijke klacht. De commissie verwacht dat, indien de nodige zorgvuldigheid in acht wordt ge nomen, de bezwaren tegen ver volging bij deze delicten verval len. Het Haagse meisje was vorige week vrijdag met veertig medeleerlin gen en vijf leerkrachten van de Haagse Terwestenschool voor een speelmiddag naar de duinen gegaan. Tijdens een spel is zij waarschijnlijk weggelopen en een uur later werd zij door de leerkrachten vermist. Na diverse zoekacties werd het stoffelijk overschot van Maitrie Koeidiep vorige week zaterdag rond half twaalf door de politic gevonden. Door wurging en tientallen mes steken was zij om het leven ge bracht en het lijkje was verbor gen in een kuil onder een grote bosschage. De Haagse politie heeft talloze tips over deze moordzaak binnen ge had. „Na het elimineren van een aantal mensen werd het aantal verdachten beperkt tot drie", al dus Van der Wolk. Doordat tak ken die het overschot bedekten, duidelijk met een snoeischaar waren afgeknipt, kwam men al snel op de huidige verdachte, die als plantsoenarbeider werkzaam De verdachte is volgens Van der Wolk „niet geheel geestelijk vol waardig". Of het hier om een ze denmisdrijf gaat is volgens hem nog niet geheel duidelijk, „door dat er aan het lichaam een aantal verminkingen was toegebracht". Verdachte ontkent dat het een Advertentie Nederlandse kamerleden in krant Israël DEN HAAG (ANP) - Tweeëntwin tig Tweede-Kamerleden - allen lid van oppositiepartijen - heb ben gisteren een advertentie in de Israëlische krant de Jeruzalem Post geplaatst, waarin zij de Is raëlische regering oproepen de verbanning van drie Palestijnse leiders van de bezette westelijke Jordaanoever ongedaan te ma ken. Het gaat om burgemeester Fahd Qawasma van Hebron, zijn colle ga Muhammed Milhem van Hal- houl en Rajab Tamimi van He- bron. De kamerleden stellen in de adver tentie, dat willekeurige deporta tie in strijd is met de rechten van de mens en geen bijdrage levert aan eer vreedzame oplossing van het Israëlisch-Palestijnse conflict. AMSTERDAM (GPD) - Traan gas dreef gisteravond over de binnenstad van Amsterdam na heftige botsingen tussen politie en demonstrerende krakers. Gistermiddag wer den 160 man Mobiele Eenheid ingezet om de grachten schoon te vegen en een kraakpand te bestormen. De problemen waren gistermor gen begonnen toen de politie het monumentale pand "De Vogelstruys" aan de Heren gracht 329 ontruimde. Volgens commissaris J. Toore- naar had de eigenaar kunnen aantonen dat het pand in ge bruik was toen het op 31 mei jl. werd gekraakt. Bij de ont ruiming werden drie mannen en twee vrouwen gearres teerd wegens huisvrede breuk. Zij zijn later weer weggestuurd door de politie. zedenmisdrijf zou zijn. „Hij heeft het over „iets kleins, iets don kers", dat hij zoals hij zelf zegt door knijpen en steken" om het leven heeft gebracht, aldus de chef van de centrale recherche van der Wolk. Opmerkelijke verbetering zuurstof gehalte van de Rijn DEN HAAG (ANP) - Het zuur stofgehalte van het Rijnwater is het afgelopen jaar opnieuw gestegen tot 9 milligram per liter. Dit is sinds 1952 niet meer voorgekomen. Het ver- zadigingspercentage nam toe van gemiddeld 75 tot 84, waarmee het sinds 30 jaar weer voldoet aan de norm die in de internationale werkge meenschap van waterlei dingbedrijven IAWR daar voor heeft gesteld. Dit meldt de Rijncommissie waterleidingbedrijven in haar zojuist verschenen jaarver slag. De verbetering van de zuurstofhuishouding van de Rijn schrijft de commissie voornamelijk toe aan de bouw van afvalwaterzuive ringsinstallaties langs de ri vier en de maatregelen die bedrijven hebben genomen ter vermindering van de af valwaterlozingen. De Rijncommissie (RIWA) is vooral West-Duitsland en Zwitserland erkentelijk voor hun inspanningen op dit ge bied. Beide landen zijn er in een periode van vijfjaar in ge slaagd de hoeveelheid niet- gezuiverd afvalwater met elk 42 procent te verminderen. Frankrijk deed dit met 22 procent. Minder tevreden is de RIWA over Nederland, waar men de zogenaamde restbelasting met slechts 14 procent terug drong. Daarbij, zo merkt de commissie in haar verslag op, zijn de afvalwaterlozingen van grote steden als Rotter dam, Den Haag en Amster dam niet meegerekend. Moge het zuurstofgehalte en die van zware metalen in belang rijke mate zijn verbeterd, de totale belasting met organi sche stoffen is echter niet af genomen, eerder iets meer geworden. Hieronder vallen ook de biologisch moeilijk en niet afbreekbare stoffen. Het zoutgehalte van de Rijn is zelfs aanmerkelijk gestegen. De fosfaatbelasting van de Rijn is het afgelopen jaar vrijwel gelijk gebleven aan die van het jaar daarvoor. De eigenaar veranderde daarna zijn sloten en de poli tie trok zich terug. Volgens de krakers heeft het pand jarenlang leeg gestaan. De eigenaar heet Boschen. Hij zou ruim drie ton hebben verdiend binnen twee maan den tijd. Op 10 april 1980 kocht hij het pand dat zich tot beide grachten uitstrekt voor 625.000 gulden. Op 30 mei deed hij een poging tot ver koop. waarbij het pand in twee delen werd aangeboden voor 435.000 gulden en voor 555.000 gulden. Op het moment van de ontrui ming diende gistermorgen in het nabijgelegen paleis van justitie een kort geding over een ander kraakpand aan de Prins Hendrikkade (zie arti kel hiernaast). Tijdens de zit ting ontstond zoveel onrust I Hans de Boer - steun waar mogelijk, kritiek waar nodig - KABINET HAD RECHT OP AANBLIJVEN VERSPEELD DEN HAAG (GPD) - Het kabinet heeft vorige week, tijdens het de bat over de olieboycot van Zuid- Afrika, de zorgvuldigheid die het tegenover het parlement ver plicht is „met voeten getreden" Daarmee heeft het de „hoogheid van het ambt" niet weten te be waren en was het recht op aan blijven verspeeld. Dat schrijft ARP-voorzitter en Tweede-Kamerlid Hans de Boer in het AR-partijblad „Nederland se Gedachten". De Boer was zelf een van de zes CDA'ers, die de motie van afkeuring tegen het kabinet-Van Agt steunde. De Boer wijst erop dat de regering vorige week diverse malen uit spraken van het parlement naast zich heeft neergelegd. „Die hou ding kan een kabinet zich in een parlementaire democratie niet ongestraft veroorloven". Volgens de AR-voorzittcr kijken anti-revolutionairen doorgaans tegen regeringen op. als tegen dienaren van de Kroon en is het wegsturen van een kabinet het allerlaatste waar zij vanuit die vi sie toekomen. „Die hoogheid van het ambt ver plicht ook het kabinet tot grote zorgvuldigheid jegens de geko zen volksvertegenwoordiging. Die zorgvuldigheid is vorige week meer dan met voeten getre den". De Boer schrijft dal hi j, zijn taak als volksvertegenwoordiger in een parlementaire democratie uitoe fenend. daarom vond dat het ka binet het recht op aanblijven had verspeeld. Nu het kabinet er toch nog zit, geldt echter weer het steun waar mogelijk, kritiek waar nodig, voegt De Boer hieraan toe. onder het publiek dat geruch ten hoorde over een ontrui ming, dat de president van de rechtbank de zitting korte tijd schorste. Demonstranten trokken naar De Vogelstruys, waar de ruiten werden inge gooid. Een nieuwe groep kra kers trok in het ingewikkelde grote gebouw dat uit zowel woonruimten als lokalen be staat. Er ontstond op de Herengracht en op het Singel zoveel tu mult, dat de Mobiele Eenheid werd opgeroepen. Door vakanties was het volgens de politie niet eenvoudig om snel voldoende mensen bij een te krijgen. Om vijf uur be stormde de Mobiele Eenheid onder een regen van stenen en zakjes verf het opnieuw gekraakte pand. Een agent kreeg een lading stenen en AMSTERDAM (GPD) - Een Turk se vrachtwagenchauffeur uit Amsterdam is door de Amster damse narcotica-speurder Sietsma deze week ontmaskerd als de leider van een groot heroi- nesyndicaat De 23-jarige chauf feur S. O., die getrouwd is met de 24-jarige Nederlandse vrouw A. A. K., heeft de afgelopen tijd zo veel met de heroïnehandel ver diend, dat hij van de opbrengst drie vliegtuigen, een caravan, een nieuwe Mercedes en een jeep kon kopen. Hij financierde boven dien de vliegtuigmaatschappij Meral Air in Lelystad, die door enkele Nederlanders werd be stuurd. De heer Sietsma van de Amsterdamse narcoticabrigade is ervan overtuigd dat de vlieg tuigmaatschappij als dekmantel is gebruikt voor de omvangrijke narcoticahandel. De afgelopen dagen zijn in Amster dam de 23-jarige Turk S. O. en zijn 19-jarige broerS. U. O. en hun 21-jarige halfbroer E. A. S. aan gehouden. S. O. heeft bekend dat hij op grote schaal heroïne uit Turkije in Nederland heeft inge voerd en in Amsterdam heeft verkocht. De politie heeft het syndicaat na een minutieus onderzoek dat maanden heeft geduurd opge rold. In maart werd in een Duitse HASJBENDE OPGEROLD EINDHOVEN (ANP) - De rijkspo litie in het district Eindhoven heeft de afgelopen twee maanden met de aanhouding van achttien verdachten een Nederlandse hasjbende opgerold alsmede een uitvoerlijn uaar Frankrijk. Alles bij elkaar heeft de politie ruim duizend kilo hasj in beslag ge nomen meteen marktwaarde van 2,5 miljoen gulden. De hoofdver dachte is Gerard den H. (41), een aannemer uit Aarlc-Rixtel. Hij organiseerde de hasjhandel en fi nancierde de aankopen. De zaak kwam aan het rollen toen op 28 april in Someren een mo torboot op een trailer in beslag werd genomen. In die boot was tweehonderd kilo hasj verbor gen. In verband hiermee werden vier verdachten aangehouden en later nog eens vijl'. puin over zich heen en moest worden afgevoerd. De grach ten werden afgezet, onder meer met behulp van bereden politie die het verkeer regel de. Bij de felle charges werd traangas met braakgas ge bruikt. Verschillende mensen kwamen in het gedrang bij de charges en vielen in het water. Bij de bestorming drong de po litie via buurhuizen het pand binnen. De krakers werden met geweld uit De Vogel struys gehaald. Tweeëntwintig politiemensen zijn bij de acties van gisteren licht gewond geraakt. Geen van hen is in een ziekenhuis opgenomen. Er zijn twaalf personen aangehouden van wie de politie er in de loop van de nacht na verhoor zes weer heeft vrijgelaten. auto zes kilo heroïne gevonden. Hierna konden in Amsterdam zeven Turken worden aangehou den. De Duitse politie heeft kort daarna in Berlijn vijf Turken gearresteerd, die heroïne via Bel gië naar Nederland transporteer den. Een deel van het transport was voor S. O. bestemd. De be wijslast tegen de Turk groeide toen in mei twee Turken en twee Nederlanders werden gearres teerd die twee kilo heroïne in hun bezit hadden Opnieuw bleek de Turk S. O. de verantwoordelijke man achter de geïmporteerde he- AMSTERDAM (ANP) - De presi dent van de rechtbank in Am sterdam. mr. W.J. Borgerhoff Mulder, zal op 11 juli beslissen of de zestig krakers van de luxe flats aan de Prins Hendrikkade in de hoofdstad wel of niet de door hun bezette 47 appartementen moe ten verlaten. Algehele ontruiming van het com plex en een verbod voor de kra kers om de gemeenschappelijke ruimten te betreden waren giste ren de inzet van een kort geding dat door de eigenaar Netjes van de exploitatiemaatschappij Hui zenbouw bv en de legale bewo ners van vier van de 52 koopflats tegen de krakers was aangespan- Reden voor de eigenares om een kort geding aan te spannen is vooral de schending van het ei gendomsrecht. De legale bewo ners namen deze stap omdat zij, naar hun zeggen, in hun privacy aangetast worden sinds de komst van de krakers. Deze bezetten op 2 april dit jaar 47 van de 52 koopflats en maakten sindsdien ook gebruik van de gemeen schappelijke ruimten in het ge bouw. Dit tegen de zin van de bewoners. Hoewel krakers, die zich altijd in anonimiteit hullen, vrijwel nooit in persoon gedagvaard kunnen worden, zei de eisende partij, ver tegenwoordigd door de advoca ten Reinhold en Rasker, toch over de nodige bewijzen te be schikken wat betreft de identiteit van dertien krakers. Deze dertien werden dan ook bij naam en toenaam gedagvaard. Zij verschenen echter niet en volgens de vier verdedigers, die tien krakers vertegenwoordig den (de overige drie had men niet kunnen bereiken) was dit niet mogelijk, ook omdat deze tien niet bestonden of helemaal niet in de gekraakte flats bleken te Een welles-nietes over en weer re sulteerde uiteindelijk in het feit dat de eisers de dagvaarding te gen zeven van de dertien krakers introkken. Van de overige zes echter stond volgens hen vast dat deze vanaf het begin bij de kraak- actie betrokken waren geweest. Volgens één van de vier verdedi gers zou een ontruiming van het pand een directe aanval op het woonrecht zijn. Moet het recht om te mogen speculeren met je eigendom dan prevaleren boven het woonrecht zo vroeg hij zich af. Volgens de advocaat van de eisen de partij waren de flats op het moment dat zij gekraakt werden inderdaad nog niet allemaal ver kocht. "Maar nu zal dat zeker niet meer lukken", aldus Reinhold, die over een andere bestemming dan koop in de toekomst sprak. CYANIDE MOGELIJK OORZAAK VISSTERFTE Mogelijk wijziging van golflengte zendamateurs DEN HAAG (GPD) - Als de belangstelling van zendamateurs om via de 27-Mc-band te communiceren blijft groeien, valt te verwachten dat deze golflengte „te vol" raakt, aldus een woordvoerster van de PTT. De zen damateurs zouden om die reden binnen enkele jaren moeten overgaan naar een nieuwe golflengte (900 Mc). Overbelasting van de 27-Mc-band doet zich volgens de PTT al voor in Amerika en Canada. In deze landen onderzoekt m^n al enige tijd de mogelijkheid de Citizen's Band van 27 naar 900 Mc te laten „verhuizen". Communiceren op deze hogere frequentie zou - met andere apparatuur- meer mogelijkheden bieden. Eind mei slaagden hoofdinspec teur Sietsma en zijn mannen erin om een paar gebruikers aan te houden, die connecties met de verdachte O.-familie hadden. Het waren een Hongaar, een Ier en een Turk, die een paar honderd gram heroïne van de broers O. hadden gekocht. Ten slotte zijn de afgelopen periode in Deventer vier Turken gearres teerd die eveneens bij de handel betrokken waren. Pas op dat moment kon de familie worden ingerekend. In het huis van half broer E. A. S. is een partij van tien kilo heroïne in beslag genomen. In de caravan van S. O. in Lely stad vond de politie nog twee ki lo. Vier Turken die werden aan gehouden. hebben tijdens het politieonderzoek kans gezien een gedeelte van een partij van nog maals twee kilo te verbranden. Ook die partij was bestemd voor O. In totaal zijn dertig heroïnezaak gearresteerd - 26 Turken en vier Nederlanders. De in beslag genomen heroïne, ver tegenwoordigt een waarde van minstens 1,8 miljoen gulden. IN DE MAAS MAASTRICHT (ANP) - Een te hoog cyamdegehalte is mogelijk één van de oorzaken van de mas sale vissterfte eerder deze week in de Maas. Het rijksinstituut voor visserij-on derzoek constateerde in de Maas bij het Limburgse Eijsden een gehalte van 0,12 milligram per li ter. terwijl 0.10 milligram reeds als dodelijk voor vissen moet worden aangemerkt. Dit is giste ren door een woordvoerder van het ministerie van verkeer en wa terstaat bekend gemaakt. Door de Belgische autoriteiten ver richte metingen gaven een nog negatiever beeld. Even over de grens met ons land werd een ge halte van 0,20 milligram per liter gemeten De Belgen hebben aan gekondigd een nader onderzoek in te zullen stellen naar de her komst van d^ cyanide Behalve het cyanidegehaltc werd door het rijksinstituut voor zui vering van afvalwater ook de to tale organische stikstof te hoog bevonden. Volgens de woord erdei i het i :erie is dit istemming met de te hoge cyanideconcentraties. ADVERTENTIE Vandaag en morgen diverse attrakties! met medewerking van: Leidsch Dagblad 'n aktieve krant! - Met de schilden boven hel hoofd om een stenenregen op te vangen dringen leden van de Mobiele Eenheid het kraakpand op de Herengracht binnen.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7