Voortman: rots in de branding Gastkolom ■■nllll Stichting: meer parkeerplaatsen LEIDS KOFFIEHUIS BLIJFT NA ZEVENTIG JAAR MIKKEN OP GROTE OMZET EN LAGE PRIJZEN Te strak keurslijf voor Leidse bedrijven Duurdere computer universiteit? PAGINA 4 LEIDEN VRIJDAG 4 JULI 1980 door K. van Duyn VVD-raadslid in Leiden Leiden is in herstel. Je ziet het aan het nieuwe aanzien van het Stadhuisplein, aan de ver jongingskuur van monumen ten als de Burcht en omge ving, de opknapbeurt van Koornbrug en Nonnenbrug Je ziet het ook aan de woning verbeteringsprojecten die overal in de stad en vooral in de oude wijken gaande zijn. Er zit schot in de zaak: de cen trale doelstelling van dit col lege: het leefbaarder maken van de stad, komt goed uit de verf. Toch is het beleid nog niet op alle •punten zoals de VVD dat graag zou zien. Stadsver nieuwing is een ingrijpend proces. Een leefbare wijk stamp je niet in een paar we ken uit de grond. Dat is een kwestie van jaren, en het is onvermijdelijk dat daarbij fouten worden gemaakt. Ook is het onvermijdelijk dat niet iedereen het in alle opzichten naar de zin kan worden ge maakt. Voor de gemeente is het echter wel zaak er naar te streven, dat naar iedereen wordt geluisterd, en dat niet het ene belang bij voortduring moet wijken voor het andere. Van de gemeente mag worden verwacht dat zij een zo even wichtig mogelijk beleid voert; van de wijk- en buurtbewo ners mag worden venvacht dat zij niet proberen het on derste uit de kan te halen, of hun problemen op een andere wijk af te wentelen. Wie in spraak wil, moet ook verant woordelijkheid aanvaarden. Die bereidheid tot geven en nemen is nu helaas niet altijd ig Maar ook de gemeente lijkt zo af en toe wel eens een steek te la ten vallen. Het verkeers probleem staat daarbij voor op. Veel mensen is het een doorn in het oog dat er elke keer weer straten worden op gebroken, dat wegomlegging op wegomlegging volgt, en dat er voortdurend parkeer plaatsen lijken te verdwijnen. Mensen worden daarbij let terlijk het spoor bijster. De gemeente doet op dit gebied wel het nodige aan voorlich ting, maar kennelijk niet ge- n'oeg; het beleid komt niet over. Er zal duidelijker, en vooral tijdiger moeten wor den aangekondigd waar knelpunten kunnen ontstaan. En verder is het natuurlijk zaak de overlast zo veel mo gelijk te beperken. Een betere coördinatie is daarbij geen overbodige luxe; het moet niet zo zijn dat een straat die de ene dag voor het ene doel is opgebroken, de volgende dag voor een ander karwei op nieuw moet worden openge graven. Een tweede punt van zorg blijft voor ons de positie van het be drijfsleven. Meer dan de helft van de Leidse bedrijven is ge vestigd in de binnenstad. Ruim 3000 arbeidsplaatsen (meer dan een derde van het totaal) zijn daarmee gemoeid. Met onze werkgelegenheid moeten we voorzichtiger om springen. Vestiging in Leiden moet aantrekkelijker, en niet onaantrekkelijker worden gemaakt. Concreet betekent dat onder andere: bedrijven niet ver plaatsen tenzij sprake is van ernstige aantasting van het woon- en leefmilieu en ter plaatse niet aan de bezwaren kan worden tegemoetgeko- Verder betekent het een ver keersbeleid dat niet alleen recht doet aan fietsers en voetgangers, maar ook aan mensen die met de auto willen winkelen, en aan midden standers en hun werknemers. Voor de VVD blijft dan ook een keiharde eis dat nog deze collegeperiode een begin wordt gemaakt met de bouw van tenminste één parkeerga rage. Eén punt mag in dit verband niet worden vergeten. Stads vernieuwing is een zaak die alle Leidenaars aangaat. Verbeteringsplannen, be stemmingsplannen, verkeers circulatieplannen enzovoorts zijn moeilijke zaken, maar zij verdienen het door alle be trokkenen te worden gelezen. Ook door diegenen zoals on dernemers, die daarvoor na hun dagtaak nauwelijks tijd hebben. Als gemeentelijke plannen niet altijd tegemoet komen aan de wensen van mensen uit het bedrijfsleven, komt dat dikwijls omdat zij te laat hun stem in de inspraak hebben laten horen. Onze wethouder i sche zaken, Jos Fase, heeft er in dit blad al eens op gewezen hoe belangrijk dit is. De amb tenaren van de Afdeling Eco nomische Aangelegenheden zijn dan ook altijd bereid op vragen te antwoorden. Voor het bedrijfsleven zijn goede contacten met de gemeente van groot belang. Daarom valt de positieve opstelling van het Leids City Centrum ook erg toe te juichen. Ge meente en bedrijfsleven heb ben elkaar nodig. Beiden doen er goed aan zich dat te realiseren. LEIDEN - "Door alles zelf te maken en door veel omzet te maken. Zo houden we onze prijzen laag". Ziedaar het ge heim van een uniek Leids koffiehuis. Koffiezaak Voortman op de hoek van de Janvossensteeg Van der Werfstraat trekt zich niets van alle verhalen over economische crisis, malaise en recessie. Dertig jaar gele den kostte een kop soep bij Voortman 65 cent, anno 1980 doet de soep een gulden. Een kinderijsje kostte in 1950 der tig cent. Nu kost het 45 cent. Heb je als klant bij sommige za ken wel eens het idee dat je voor elke bak koffie tevens moet meebetalen aan het in terieur of aan de restauratie, bij Voortman is dat zeker niet zo. In een sobere ouderwetse ruimte drinken we de koffie. Mevrouw A. Voortman-Le pelaar staat achter een oude toonbank, die het idee geeft van een bar. Alcohol wordt er echter'niet geschonken. "We mogen het wel, maar dat zou alleen maar last geven", meent H. Voortman (62). "Het is ook niet plezierig als broodnuchtere klanten tegen mensen aankijken met een borreltje op". Hij voert samen met zijn vrouw en zijn 87-ja- rige vader het bedrijf. Vroeger was dat anders. Bij het veertigjarig bestaan in 1950 had Voortman 24 perso neelsleden die Leiden door kruisen met ijskarretjes. Vader J. Voortman begon het bedrijf in 1910. De hele fami lie werkte mee om het bedrijf van de grond te krijgen. Het bedrijf trotseerde de crisis in de jaren dertig. Van maandag tot zondagavond werd er ge werkt. Een liter ijs kostte veertig cent. Daar werd zeven cent op verdiend. De nazi's Ook in de oorlogsjaren werd doorgewerkt, ondanks het feit dat H. Voortman om de haverklap als soldaat werd opgeroepen, in Duitse krijgs gevangenschap terecht kwam en later moest onder duiken. Het waren de nazi's die Voort man dwongen een zaak in huis te beginnen. Tot dan toe werd er in huis ijs gefabri ceerd voor de verkoop via karretjes en stond er een eet- wagen pal voor het huis. Dat ging goed tot het moment dat een SS-er een pak slaag kreeg bij de verkoopwagen voor het huis. De nazi's zochten een zondebok en vonden die in een oom van Voortman. H. Voortman: "Die oom had een Joodse vrouw. Daarom heb ben wij de schuld op ons ge nomen. Wij mochten vervol gens van de Duitsers niet meer met een wagen voor het pand staan. Daar kwam "sa menscholing" van. Na twee weken konden we weer opengaan, in huis". In de oorlog kwam er bij Voortman ook het bordje "Verboden voor joden" te hangen. "Wij hebben het zo rechts: J. Voortman, A. Voortman-Lepelaar en H. Voortman. lang mogelijk proberen tegen te houden. Tijden ging het goed. Maar uiteindelijk kwam de Leidse recherche met het bevel langs. Die recherche kon er ook niks aan doen, hoor. Die had dat ellendige bordje ook voortdurend op de lange baan proberen te schui- Dicht Dolle dinsdag, september '44, werd Voortman teveel. De zaak ging dicht. Maar in de ja ren na de oorlog kon Voort man onbezorgd de veertigja rige, vijftigjarige en zestigja rige jubilea vieren. bakje leut halen, 's Middags bestaat het publiek overwe gend uit vrouwen. Om half vijf sluit Voortman de deur. Voortman kan er wel inkomen dat andere zaken het dubbele voor een bakje koffie vragen: "Wij hebben een eigen pand. Zij hebben vaak een zaak overgenomen en zitten met aflossingen en schulden; pre- Zeventig jaar Voortman ziet geen enkele re den zijn prijzen drastisch te verhogen. "Kijk, als anderen vijftig koppen koffie verko pen, dan verkopen wij er tweehonderd". Ook de kof fieprijzen die vorig jaar recht omhoog schoten hebben bij na geen effect gehad op de prijzen bij Voortman. "Als wij de prijzen verhogen, dan doen wij het lager dan ande- Volgens Voortman ligt het er ook aan "of je per se een Mer cedes onder je kont wilt heb ben of niet. Het gaat er ons maar om dat we goed kunnen rondkomen. Goed eten en drinken, dat is het voornaam ste. De laatste vijftien jaar zijn we wel met vakantie gegaan". Zaterdag gaat de zaak van Voortman dicht tot vijf au gustus. Dan gaat Voortman met de caravan op vakantie naar Noordwijkerhout. Het zeventigjarig ijsjubileum, op 20 juni, is niet gevierd. Er was al genoeg gevierd bij het zestigjarig huwelijksfeest van vader Voortman. "Voortman was een begrip" zijn de eigen woorden van H. Voortman. Cafetaria "Voort man" aan de Haarlemmer straat heeft eigenlijk niets meer te maken met deze "ech te" Voortman. Vroeger was deze zaak van de oom en zijn neef van J. Voortman. Beiden zijn echter dood. De zaak is overgenomen. De ijscowagen "Voortman" op de Hoogstraat heeft veel meer met de oude Voortman te maken. Een vroegere knecht van Voortman aan de Haar lemmerstraat voert deze zaak. Of Voortman nog lang het be drijf zal uitoefenen aan de Van der Werfstraat is de vraag. H. Voortman heeft er in elk geval nog alle plezier in. De twee kinderen voelden er niets voor om het bedrijf mee voort te zetten. "De tijden zijn veranderd", zegt Voortman. "Wij kwamen vroeger auto matisch in het bedrijf van va der terecht. Hup van de am bachtschool in de zaak" Volgens oeroud recept worden nog steeds de soep, het ijs en de slagroom gemaakt. De ou de ijsmachines staan in de hal achter het koffielokaal. Het echt oude slagroomapparaat staat bij de bar. Zelfs de ijs blokken, die in Leiden ner gens meer worden geprodu ceerd, worden zelf gemaakt grote emmers water in een vrieskast. In al die jaren is het publiek van Voortman veranderd. De Janvossensteeg was vroeger nog een winkelstraat. Een buurt waar veel werd gepraat, ook of juist bij Voortman. Zo hoorde je nog eens wat. Nu is dat minder. Voortman heeft nog drie stamgasten die al 55 jaar in de zaak komen. 's Ochtends om kwart over acht gaat de zaak open. De werk mensen komen dan hun &I 2* r Voortman. De ijskarretjes waren toen nog Vakantie (1) Clubhuis "Morschwijck" aan de Topaaslaan 19 zet de zomer vakantieactiviteiten maan dag voort met een filmvoor stelling. Die begint om twee uur en duurt tot half vier. De voorstelling is bestemd voor kinderen van 4 tot en met 12 jaar en de entreeprijs be draagt f2 JiO. Vakantie (2) Buurthuis "Het Mierennest" aan de Morsweg 59 organi seert morgenavond een boot tocht voor volwassenen. Om zeven uur vertrekken de deel nemers bij het buurthuis. Aan boord is muziek, zodat er een dansje kan worden gemaakt. Maandagochtend kan er vanaf tien uur in "Het Mierennest" worden getekend. De kosten bedragen één gulden. Vakantie (3) Op het terrein van het jeugd dorp "Zuid-West" aan de V oorschotenseweg begint maandagavond om half acht een voetbalwedstrijd van me dewerkers van de "Tamboe rijn" tegen de bezoekers. Tus sen 10 en 12 uur kunnen voet ballers zich aanmelden in het clubhuis aan de Valerius- straat 73. Scheidsrechter is Theo Zwartkruis. Vakantie (4) Hoewel de belangstelling de laatste jaren wat minder is organiseert het stedelijk comi té Vakantiebezigheden ook dit jaarigeer een aantal acti viteiten in de periode van 7 tot en met 18 juli. Het piogram- ma omvat onder meer bezoe ken aan Avifauna, Duinrell, Drievliet en de Linnaeushof. Tweemaal wordt er een film vertoond en tweemaal wordt er een bezoek aan een zwem bad gebracht. De tien dagen worden volge- maakt met een bezoek aan een bos, waar ook spelletjes wor den gedaanMet uitzondering van de filmvoorstelling op donderdag zijn de kinderen van negen uur 's ochtends tot omstreeks half vier 's middags onder de pannen. De kosten voor de tien activiteiten be dragen dertig gulden per kind. Meer kinderen uit'één gezin krijgen reductie.Het in schrijfgeld voor één week is f1750. Aanmelden kan op de volgende adressenTesselschadestraat 7. tel 071-767726, Utrechtse Jaagpad 27, tel 071-144551, Voorstraat 38, Zijllaan 3, Leiderdorp, tel. 071-896456. De vertrekpunten voor de ver schillende evenementen zijn: Damlaan, Kaasmarkt, He rensingel en Lammen- schansweg. Yoga Masahiro Oki, de grondlegger van de Oki Do-Zcn-Yoga, is morgen in Leiden. Zaterdag avond om acht uur houdt hij een inleiding in het Rijksmu seum voor Volkenkunde aan de Steenstraat l.Hij zat onder meer spreken over verschillen tussen Oost en West in li chaam, geest en spiritualiteit en de raakvlakken tussen Ne derland en Japan. De toe gangsprijs bedraagt drie gulden. LEIDEN - De Stichting Leidse Binnenstad, pleit bezorger voor de econo mische sector in het cen trum, maakt zich bezorgd over de toekomstige par- keermogelijkheden en de positie van het bedrijfsle ven in de Pieterswijk en Pancras-Oost. Voor beide wijken (gelegen rond om de Pieterskerk en tussen He rengracht en Hooigracht) heeft de gemeente een bestemmings plan ontworpen. De stichting vindt de parkeerplan- nen voor de Kaasmarkt en het Ir. Driessenplein te klein van opzet. Gepleit wordt voor een parkeer- lokatieopde Kaasmarkten/of het Ir. Driessenplein met een capaci teit van 468 plaatsen. LEIDEN - Minister Pais van on derwijs wil een duurdere compu ter in Leiden laten plaatsen dan de universiteit nodig heeft. "Waarom wil minister Pais een IBM-computer bij de Leidse universiteit?", vragen de drie CDA-Tweede Kamerleden Bei- nema, Deetman en Lansink zich af. "Zijn er soms naast budgettaire motieven, diversiteit van mer ken, capaciteitsbehoefte en een advies van de Commissie voor Reken- en Informatieverwer kende apparatuur (CRI VA) ande re factoren van invloed die de be slissing van de bewindsman over het aanschaffen of huren van gro te computers bij de instellingen voor wetenschappelijk onderwijs bepalen?" Dit probleem hebben de drie ka merleden schriftelijk aan de mi nister van onderwijs voorgelegd. Mochten de hierboven genoemde vragen niet bij het besluit van de minister zijn betrokken, dan wil het drietal onder meer weten op grond van welke overwegingen de minister dan wel tot dit besluit is gekomen. De Leidse universiteit heeft de voorkeur voor een zogenaamde Amdalh-computer. Die is goed koper en sluit beter aan bij de be hoefte van de universiteit, vindt men. Deze voorkeur is volgens de universiteit in overeenstemming met opvattingen van ambtenaren van het ministerie van onderwijs en de CRIVA. Onderhands is gebleken dat de mi nister de voorkeur heeft voor een IBM-computer (één van de com puters die nu in het rijkscompu- ter-centrum staat). Sinds twee weken functioneert "in Leiden een Amdahl. De universi teit heeft met de firma afgespro ken dat de minister toch kan be slissen een IBM-computer te la ten installeren. Het niet doorgaan van het Amdahl-contract zou geen financiële gevolgen hebben voor de universiteit. Bij handha ving van de Amdahl-computer wordt volgens de universiteit in tegenstelling tot een IBM-oplos- sing geld uitgespaard. Dat aantal zou moeten worden ver hoogd als de nieuwbouw van C& A aan de Breestraat is voltooid en wanneer in de wijken Pancras- Oost en -West maatregelen wor den genomen die de parkeerdruk verhogen. Wat de Pieterswijk be treft houdt de Stichting Leidse Binnenstad vast aan de moge lijkheid om op de plaats van de voormalige school aan de Boommarkt een parkeerdek aan te leggen. Men is het dan ook niet eens met de inhoud van het ontwerp-be- stemmingsplan dat de grond wil reserveren voor de vestiging van een café-restaurant. Bovendien vreest men dat het aantal kort- parkeerplaalsen in de Pieters wijk als het plan zijn beslag krijgt, zal dalen. De stichting is tegen het maken van voetgangersvoorranggebieden in de wijk en sluit daarmee aan op de kritiek die ook door de bewo ners van de wijk is geuit. In het bezwaarschrift van de stich ting wordt de voorspelling be streden dat de winkelfunctie van de Breestraat tussen Koornbrug- steeg en Gangetje in de toekomst zal verminderen. Verder ontbre ken volgens de stichting in het plan duidelijke criteria voor het aantal horeca-vestigingen dat in de Pieterswijk mag komen. Voor de wijk Pancras-Oost bete- kent het ontwerp-bestemmings- plan naar het oordeel van de stichting een te strak keurslijf voor de bedrijven, die willen uit breiden. Boetes voor inbrekersduo uit Leiden DEN HAAG-LEIDEN - Twee Leidse inbrekers, de 18-jarige F.V. en de 19-jarige R. van B., zijn door de Haagse rechtbank ver oordeeld tot zes maanden voor waardelijke gevangenisstraf. Van B. moet daarnaast een boete van duizend gulden en V. een boete van vijfhonderd gulden beta len. Het tweetal pleegde vorig jaar en dit jaar naar schatting veertig in braken in de Leidse regio. Auto banden en koffie behoorden o.m. tot de buit die aan een heler werd verkocht. Bij elkaar stalen de Leidenaars goederen met een waarde van tienduizenden gul dens De officier van justitie eiste twee weken geleden acht maanden gevangenisstraf waarvan twee voorwaardelijk tegen het Leidse duo.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4