Grondiger onderzoek afvalberg op stapel Interesse voorhuis bur ge- meester hlijft magertjes Leidse stadsrubriek VRIJDAG 4 JULI 1980 LEIDEN - De gemeente Leiden werkt op het ogenblik aan de voorbe reiding van een zoge naamd "grondwaterstro- mingsonderzoek" in het gebied rondom de voor malige vuilstortplaats Roomburg. Het onderzoek in het gebied dat grenst aan het Rijn-Schiekanaal moet een goed inzicht ver schaffen in de eventuele aanwezigheid van scha delijke en/of giftige afval stoffen in de bodem. Voor het onderzoek zal een aantal putten moeten worden geslagen, terwijl over een periode van tien tot vijftien jaar steeds monsters grondwater worden genomen, die in een laboratorium worden onderzocht. Dan pas zal duidelijk worden welke stoffen eens op de ze - inmiddels gesloten - vuil stortplaats zijn beland. Tot dusver beperkte het onderzoek in Roomburg zich tot het nemen van monsters oppervlaktewater in de directe omgeving van de- vuilberg. Die werden vervolgens; opgestuurd naar het bureau- Oranjewoud in Driehuizen om ta worden onderzocht. De eerste; uitkomsten van dit onderzoek waren niet alarmerend, maai woordvoerders van de gemeente voegen daar onmiddellijk aan toe dat dergelijke onderzoeker slechts een betrekkelijke waarde hebben. Datzelfde geldt voor eer eventueel bodemonderzoek. "Je neemt tenslotte maar een wil lekeurig hapje uit de grond. Als ei iets gevaarlijks zou liggen is he natuurlijk een toevalstreffer wanneer je dat vindt", zegt d< Leidse milieuambtenaar In Veld. Onderzoek van grondwate; over een langere termijn geeft ir dat opzicht een beter en be trouwbaarder beeld. Dat er op diverse fronten word' gewerkt aan verbetering rónd hel storten van afvalstoffen bewijsl onder meer een brief van de re gionale inspecteur van de volks gezondheid die onlangs bij de gemeente binnenkwam. Om mi nister Ginjaar (volksgezondheid en milieuhygiëne) een duidelijk beeld te verschaffen over illegale en legale stortplaatsen vraagt de inspecteur om informaties ovei de stortingen en de controle daarop. Verder wijst de inspecteur de ge meente nog eens op het belang om voorzichtig te zijn met de ves tiging van bedrijven, bouw var woningen en plaatsing var vakantiehuisjes en aanleg var campings op voormalige vuil stortplaatsen. Nog voor de brie! in Leiden arriveerde was de ge meente - ongerust geworder door berichten uit onder meei Lekkerkerk - al tot actie overge gaan. Het onderzoek van de watermon sters was er één van. Verder is in de administratie van de vuil stortplaats Roomburg nagegaan of daaruit kon worden afgeleid welke afvalstoffen er precies te recht zijn gekomen. Gebleken is dat de "klanten" die op rekening gebruik maakten van de stort plaats voornamelijk bestonden uit sloop- en aannemingsbedrij ven. Dat bevestigt het vermoeden dat het overgrote deel van het ge storte afval uit puin en bouwma terialen bestaat. Er zijn echter ook gebruikers geweest die con tant betaalden voor hun vrachtje. Wat zij op de vuilberg hebben neergegooid is niet meer na te gaan. Zeker is wel dat in bepaalde gevallen toestemming is gege ven, wat gezien de nu bestaande voorschriften niet meer zal ge beuren. De eerste globale onderzoeken die er tot dusver zijn geweest hebben geen alarmerende cijfers op tafel gebracht. In het oppervlaktewa ter is weliswaar een verhoogde hoeveelheid aan zware metalen aangetroffen, maar de waarden blijven een flink stuk onder de "gevarenzone". Op het grondgebied van Leiden is tenminste nog één plek waar in het verleden afval is gestort. Dat is de voormalige stortplaats van de gemeente Oegstgeest, die nu ergens onder het wijkpark van de Merenwijk moet liggen. Omdat in de directe omgeving geen wo ningen aanwezig zijn, vindt de gemeente deze zaak op het ogenblik minder urgent. Mocht in de nabije toekomst blij ken dat zich in de Leidse bodem toch ongewenste afvalstoffen be vinden dat zal nader bekeken moeten worden welke maatre gelen er genomen moeten wor den. De gemeente heeft daarvoor nog geen kant-en-klare plannen. Wat de inventarisatie van stort plaatsen betreft: de provincie heeft daartoe de eerste aanzet ge geven. Dezer dagen werd een lijst gepubliceerd waarin de bekende stortplaatsen in Zuid-Holland zijn opgenomen. Men kwam daarbij tot een totaal van 464. De bedoeling is dat de gemeente wordt gevraagd informatie te verschaffen over stortplaatsen die nog niet op de lijst voorko- Verder is het provinciaal bestuur van plan het onderzoeken van grond- en watermonsters te coördineren. Op dat punt is na de geruchtmakende berichten van de afgelopen maanden een "wildgroei" ontstaan, waardoor een duidelijk overzicht ont breekt. Lintknippen en braderie op N. Rijn LEIDEN - Wethouder Waal opende gisteravond het herstelde gedeelte van de Nieuwe Rijn door een lint door te knippen. De braderie die ter gelegenheid van de opknapbeurt is georganiseerd duurt drie dagen. Behalve eten en drinken konden voorbijgangers gisteravond ook luisteren naar muziek van onder anderen zan ger Kees Ouwejan, die optrad in de muziektent, de boerenkapel De Doordouwers en een doedelzak- kenorkest. 'Het was gisteravond grandioos" zegt winkelier Van Egmond. "Er waren opstoppingen door de drukte. Kun je nagaan. Mensen stonden stil en konden niet ver der". "Ik denk niet dat het vanavond en morgenmiddag ook zo druk is", vervolgt hij. "Gisteravond was tenslotte koopavond. En boven dien was het weer prima". LEIDEN - Welgeteld vier reac ties zijn er tot nu toe binnen gekomen op de tweede adver tentie voor de voormaligt burgermeesterswoning aan de Witte Singel 41. Op de eer ste advertentie, die enkele maanden geleden werd ge plaatst reageerde slechts één persoon. "Veel is het niet zegt gemeentewoordvoerdei Keulemans van de afdeling Grondzaken. "Want volgens onze planning hadden we nu al bezig moeten zijn met de verkoopprocedure" Teleurstellend. Dat woord ty peert de gang van zaken tot nu toe nog het beste. Volgens sommigen reageren slechts weinigen omdat de prijs, een half miljoen, veel te hoog is. Is de prijs al gezakt? In de twee de advertentie wordt geen be drag meer genoemd. Keule mans: "De prijs gezakt? Dat zegt uHet is maar hoe je het bekijkt. Wij hebben gezegd dat de prijs nader zal worden bepaald. En dat wil niet zeg gen dat wij dat bedrag van een half miljoen niet meer in ons achterhoofd hebben". De prijs is dus "losgegooid". "We hebben nog bekeken of we één-en tweepersoonshuishou dens in het pand zouden kun nen huisvesten"zegt collega Fons. "Bleek niet haalbaar te zijn. Zowel financieel als technisch". Jong echtpaar In afwachting van een gemeen tewoning woont hel jonge echtpaar Keyzer nog steeds in de vroegere woning van ex- burgermeester Vis. Na twee jaar woonellende en een week overnachten in het politiebu reau mochten zij onder voor waarden in het kapitale pand wonen. Het grote gezindat in verband met stadsvernieu wing het huis eerst zou be trekken, liet het afweten. "Het idee dat de burgermeester daar had gewoond lokteniet", zegt G. Fons. "Het ivas on voorstelbaar voor die men- Enkele maanden verblijft het echtpaar Keyzer inmiddels dus al weer in de voormalige ambtswoning. Alleen de naam van de vroegere bur gervader, in sierletters op de deur geschilderd, herinnert aan het verleden. "Ja. en er komt nog ueleens post voor Vis", vertelt Sjoerd Keyzer. "Laatst hebben we nog een pakketje aan iemand van de gemeente meegegeven". Bewaking "Of wij hier leuk wonen?" Sjoerd Keyzer is duidelijk verbaasd over deze vraag. "Wat dacht je? In dit pand zit ten ongeveer veertien kamers. Wij bewonen één kamer". "Veel meer iets voor een arts", vindt zijn vrouw. "Voor ons is dit niets. Hoe moeten wij alle kamers inrichten. Geen be ginnen aan. Natuurlijk is dit een prima noodoplossing: voor een tijdje zijn wij mooi gered. Maar ik moet er niet aan denken dat ik hier altijd zou wonen". Over de tijdelijke bewoning zijn duidelijke afspraken ge maakt: niet verhuren en ver dwijnen zodra het pand is verkocht. "Het is mogelijk dat die mensen op straat komen te staan", zegt Keulemans. "La ten we het niet hopen. Aan de andere kant: het zit er ook dik in dat zij snel iets anders vin den. En dan moeten wij ande ren m het huis plaatsen". "Je kunt dit pand inderdaad niet leeg laten staan", vult collega G. Fons hem aan. "Te gevaar lijk". Binnen afzienbare tijd hoopt het echtpaar inderdaad te verhuizen. "Vanmiddag gaan wij naar een huis aan de Hansenstraat kijken", zegt Sjoerd, "Eerst zouden we naar de Oranjestraat verhui zen, maar dat is afgeketst". door René van der Velden Jaap Visser Balen van palen Zoetjesaan is de Leidse binnen stad een en al paal geworden. Uitneembare en niet uit- neembare palen, de zoge naamde "Wellingspalen" met hangslot, de Leienaartjes, de Alphenaartjes, Amsterdam mertjes (dit zijn Leienaartjes zonder sleutelmerk), palen met of zonder voetstuk, lage en hoge, de oude dunne cilin- derpalen met kettingen, de zogenaamde "springpalen", houten palen en de sierpalen. Amsterdam is gebouwd op pa len. Het is de vraag of dat zo veel palen waren als er in vijf jaar tijd in Leiden neergezet zijn: 2500 palen zijn er op Lei den gebouwd. Als we een ge middelde van 200 gulden aanhouden voor de aanschaf fing en plaatsing van een paal blijkt er in vijf jaar tijd voor een half miljoen gulden aan palen neergezet te zijn. Zo'n vijf jaar geleden had de gemeente een speciale palen- pot: 50.000 gulden om de voetganger en de fietser met palen tegen het autoblik te beschermen. Nu komt het geld uit de begrotingsposten "veiligheid en verkeer" en "onderhoud". Voor een deel betalen burgers de palen zelf. Om de twee we ken behandelt "de kleine verkeersclub" van ambtena ren, GG en GD, politie en brandweer zo'n twintig ver zoeken om paaltjes. Zó'n paaltje wordt op kosten van de aanvrager neergezet als het paaltje puur het eigenbelang van de aanvrager dient. Dient de paal "het algemeen be lang", dan wordt de paal er kosteloos voor de burger en op kosten van de gemeente ingezet. De "kleine club" beoordeelt of de paal het ei gen belang of het algemeen belang dient. Ook bekijkt de club of de paal al dan niet mag worden geplaatst. In smalle straatjes bijvoorbeeld, waar een paal gevaar zou kunnen opleveren voor fietsers mag geen paal staan. Gekankerd wordt er genoeg op de palen. Toch hebben bij voorbeeld Maredorpers liever een paal voor de deur met het ongemak van een hond met de poot omhoog, dan een auto voor diezelfde deur zodat ze het huis niet meer uitkunnen. Op autoblik voor de deur blijkt nog altijd meer te worden ge kankerd dan op palen. De po litie verwijst klagers over foutgeparkeerd blik zelfs naar het Stadsbouwhuis om een paal aan te vragen. Als er geen foutparkeerders zouden zijn zou Leiden geen O' rwoud van palen hebben. De par keerpolitie kan - het is al zo vaak gezegd - met haar tien parkeerwachters het foutge- parkeerde blik niet de baas. Palensyndroom Twee mannen met een auto - "de ploeg onderhoud"- zijn de helft van hun tijd bezig met het vernieuwen van kapot ge reden palen. Opzichters ren nen rond om te bekijken of er nog scheef gereden palen staan. Die staan er genoeg en ontsieren het stadsbeeld. De tips van onbezoldigde opzich ters - de burgers - worden op het Stadsbouwhuis als waar devol gezien. De opzichters komen immers niet dagelijks op elk plekkie in de Meren wijk. Het is geen gezicht dat ver schillende soorten palen met een verschillende lengte kris kras door elkaar worden ge plaatst; bijvoorbeeld de lange witte Wellingpalen tussen de kortere Leienaartjes. Bij het stadsbouwhuis bestaat het goede voornemen voortaan de palen zo evenwichtig mo gelijk, met een gelijke lengte op te stellen. Ook het schilderwerk is een probleem. Dat is bepaald niet vlekkeloos gebeurd. De rood bruine Leienaartjes hebben maar al te vaak hun kleur verloren. Hoe meer palen, hoe meer on derhoud. Het palensyndroom kan tot vol slagen idioterie leiden. Wat te denken van hardstenen sier palen op het plein voor de Hooglandse kerk, die worden beschermd door een haag van Leienaartjes en springpa lenToegegeven: het plein moet nog verder worden aan gekleed. Maar zoals het er nu bij ligt lijkt het cordon palen klaar te liggen voor een mas sale paal'zit-wedstrijd. En dan te bedenken dat de originele hard-stenen sierpalen maar liefst vierhonderd gulden de paal kosten. Alles behalve sierlijk. Dan hebben we het nog niet ge had over de jungle van par- keerpalen, lantaarnpalen en andere soorten verkeerspa- len. De dure sierpalen op het plein van de Hooglandse Kerk worden beschermd door rood-bruine Leienaartjes en springpalen. Nieuwe cilinderpaal aan de Hogewoerd. ■6 Houten palen bij de plantsoenen. Uitneembare Amster dammenjes op de Vis markt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3