Prijzen in handel mogen met twee procent omhoog Gasprijs in '81 10 cent omhoog Veel kritiek op plannen minister Engelse boeren dreigi en Markt berichten Textiel verliest weer 270 arbeidsplaatsen AMBTENAREN GISPEN FNV-BESTUURDER Kerncentrales Het kabinet wil nog voor het jaar 2000 twee kerncentrales laten bouwen in Borssele en in de Noordoostpolder. Volgens de vereniging milieudefensie en het landelijk energie komitee (LEK) staat dit in de nog geheime derde energienota van het ministerie van economische zaken. Een woordvoerder van dit ministe rie zei gisteravond desgevraagd dat de nota volgende week vrij dag in de Ministerraad ter sprake komt. Over de inhoud wilde hij niets zeggen. Milieudefensie en LEK noemen het plan een klap in het gezicht van alle organisaties die zich hebben ingezet voor de voorbereidingen van de zoge naamde brede maatschappelijke discussie over kernenergie. De bouw van de twee extra kerncen trales is volgens hen helemaal niet noodzakelijk. De organisa ties vrezen nu een verharding van de strijd tegen de kernenergie. Door de overigens niet onver wachte stellingname van de rege ring de kernenergie uit te brei den, geeft ze er blijk van niet naar de steeds groeiende energiebe weging te willen luisteren, aldus de twee milieu-organisaties. Ne derland zou meer gebaat zijn bij een regering die luistert naar een volk, waarvan zich 66 procent te gen kernenergie uitspreekt, vin den ze. Boortorens Ongeveer 2.000 werknemers op Noorse booreilanden die in de Noordzee opereren, zijn sinds gistermorgen in staking. Door hun werkonderbreking ligt de produktie van olie en aardgas stil in de velden Ekoflsk, Frigg en Statfjord. Deze velden zorgen voor een dagproduktie van naar schatting 1,1 miljoen vaten olie en eenzelfde hoeveelheid gas. De staking heeft een aantal wensen van het personeel van de boorei landen tot inzet. Zo willen de werknemers een loonsverhoging van 33 pet, verkorting van de werkweek met 4 uur tot 28 uur en verlaging van de pensioenge rechtigde leeftijd van 67 tot 55 jaar. Daarnaast staan ze er op dat de fir ma's in wier dienst ze zijn, maat regelen nemen ojn de veiligheid op zee te verhogen. De maat schappijen tonen zich vooralsnog niet bereid op de eisen in te gaan. Lelies De Panoramazaal van de Flevohof zal van 19 juli tot 10 augustus worden opgesierd met een groot assortiment lelies. De kwekers vereniging De Lelie presenteert dan in samenwerking met de Flevohof een grootse lelieshow met op de achtergrond Neder landse klederdrachten. Behalve de aanblik van allerlei soorten en kleuren lelies en kledij zal er tijdens de expositie infor matie worden verstrekt over het telen van lelies. De lelie is als snijbloem sterk in opmars. Zo werden in 1964 nog geen 80 hec tares lelies geteeld tegen 1100 ha in dit jaar. IMF Nederland is van plan dr.. J. J. Polak voor te dragen voor de functie van bewindvoerder van het In ternationale Monetaire Fonds te Washington. Dit is gisteren door het ministerie van financiën be kendgemaakt. De huidige bewindvoerder van het IMF, dr. H. Ruding, zal tegen het einde van het jaar zijn functie neerleggen. De overige landen van de kiesgroep waartoe ons land behoort, te weten Joegosla vië, Roemenië, Israël en Cyprus, is gevraagd de kandidatuur te steunen. Dr. Polak (66) vervulde tot nu toe meerdere malen belangrijke in ternationale functies, voorname lijk bij het IMF. "Financial Times" De "Financial Times" verschijnt vandaag niet wegens een werk onderbreking van de journalis ten, zo heeft een directiewoord- voerder gisteren verklaard. Een vakbondswoordvoerder vei- klaarde dat dit voor het eerst in de geschiedenis van het financiële dagblad is gebeurd, omdat er bij de onderhandelingen over het loon en de arbeidsomstandighe den „gebrek aan vooruitgang" is. DEN HAAG (ANP/GPD) - De prijzen de handel dehandel mogen in de tweede helft van dit jaar met twee procent omhoog. Minister van Aardenne van economische zaken heeft gisteren tijdens een persconferentie op zijn depar tement aangegeven hoe het prijsbeleid voor de sectoren handel, industrie en diensten er per 1 juli uitziet. ten, dat de consumentenorgani saties dc prijsontwikkeling som ber inzien. Ook deze organisatie had een strak prijsbeleid van de regering verwacht na de afkondi ging van de loonmaatregel. Ook de FNV maakte hiertegen bij monde van zijn vertegenwoordi ger Drabbe bezwaren. Het wordt volstrekt ondoorzichtig hoe de prijsverhogingen worden vastge steld, aldus Drabbe. De industrie mag de prijzen verho gen met 1,3 procent wegens stij ging van de loonkosten en met 0,3 procent vanwege stijging van de externe kosten (rente, afschrij vingen enz.). Volgens Van Aardenne is de bij stelling in feite nog niet voldoen de omdat de handel met een ach terstand zit van 2.5 procent en de industrie met een achterstand van 1,8 procent. Tegenover deze problemen van het bedrijfsleven staat echter de wens van de mi nister om de inflatie zo laag mo gelijk te houden: dit jaar tussen de 6 en 6,5 procent. Om die reden staat hij het bedrijfsleven toe slechts een deel van de kosten stijgingen door te berekenen in de prijzen. De minister kondigde verder aan dat de overheidstarieven per 1 ja nuari 1981 met maximaal 5 pro cent omhoog mogen. Dit jaar be draagt de stijging ten opzichte van vorig jaar 3,5 procent. Zowel de vakbonden als de consumen tenorganisaties en de werkgevers hebben negatief gereageerd op de maatregel van de bewinds- Beleidsmedewerker P. Kroon van het CNV vindt het onjuist dat enerzijds wel de prijzen extra omhoog mogen, terwijl ander- zijds de lonen tengevolge van de loonmaatregel zijn bevroren en de koopkracht daardoor toch 5f onder druk staat. Volgens hem moet er een stringent prijsbeleid staan tegenover de loonmaatre gel en dat is niet het geval. De stichting Konsumenten Kon- takt liet in een commentaar we- Van Aardenne geeft toe: prijzen van varkensvlees zijn te hoog met eter- oorlog LONDEN (AFP) - Engelse boeren hebben hun Nederlandse en Franse collega's de "eieroorlog" aangezegd. Gisteren dreigden zij over te gaan tot actie en het blok keren van de import van eieren. De boeren willen dat er een eihde komt aan de invoer van goedkope Nederlandse en Franse eieren. Een vertegenwoordigster van het verbond van eierdistributeurs, waarbij het merendeel van de Engelse eierproducenten en - dis tributeurs is aangesloten, ver klaarde dat de leden van de bond vastbesloten zijn tot actie over te gaan als de import van eieren uit Frankrijk en Nederland, tegen een prijs die kunstmatig laag wordt gehouden, niet wordt ge staakt. Mevrouw Mayo beschul digde handelaren er van eieren in te voeren en door te verkopen in verpakking die doet vermoeden dat het Engelse eieren zijn. Vol gens haar worden er wekelijks 12 miljoen goedkope eieren inge voerd. Andermaal Volgens het NCW (Nederlands Christelijk Werkgeversverbond) schieten de werkgevers er an dermaal bij in. De minister hand haaft bij voortduring te optimis tische ramingen voor de loon somstijging en de stijging van de arbeidsproduktiviteit. In de af gelopen acht jaar zijn de werkge vers er op die manier al meer dan 10 procent bij ingeschoten, aldus het NCW. Ook vraagt het NCW zich af of het overleg van de minister over het beleid met vertegenwoordigers van handel, industrie, vakbewe ging en consumentenorganisa ties nog zin heeft op de manier waarop het nu gebeurt. "Het is een monoloog van de minister die zijn voornemens aankondigt", aldus het commentaar. Het VNO (Verbond van Nederland se Ondernemingen) voorziet dat de winsten van het bedrijfsleven verder onder druk komen te staan met het prijsbeleid. Het Verbond had een prijsverhoging voor de industrie willen hebben van 2,8 procent in plaats van de 1,3 procent die nu is toegestaan. Dit in verband met de stijging van de loonkosten. Verdër wordt er in het VNO-com- mentaar op gewezen dat het prijsbeleid slechts symptoombe strijding is zonder dat de oorza ken van de inflatie, namelijk de te hoge kostenstijgingen, worden aangepakt. LEIDEN - Periode 04-07-80: Aardap pelen 43 - 89 cent. Andijvie 27 - 37 cent. Doperwten 2,40 4 gulden. Peulen 2,70 4,50 gulden, Snijbonen 2,10 - 5,~ gulden, Stambonen 3,30- 5,60, Stokbonen 4,40 - 4,50, Tuinbonen 49 - 70 cent, Rode kool 69 - 71 cent. Groene kool 51 cent. Spits 81 - 1,52, Waspeen 18 tot 46 cent^ Witlof 1,20, Meloenen 1,10 - 3,20, Bloemkool 1x61,90-2,30, bloemkool 8 st 1.60- 1,90, "Bloemkool 10 st 1,-, Sla 14 tot 37 cent. Bleekselderij 22 8 91 cent, Bospeen 67 - 1,29, Boskroot 23 - 26, Peterselie 1,70 - 4.10, Radijs 1,80-2.80, Selderij 70 - 1.30. Bos uien 3,10 - 3.90, Paprika kg 65 st 22 tot 36 cent. DEN HAAG GPD- Minister Van Aardenne (economische zaken) heeft erkend dat de slagers te hoge prijzen voor varkensvlees rekenen. De minister gaf gisteren toe in het overleg over het prijsbeleid tegenover consumenten- en vakbewegingsvertegenwoordigers. De te hoge prijzen zijn gebleken uit een onderzoek van het ministerie dat nog aan de gang De varkensvlcesprijzen op de slachtmarkt zijn gekelderd, maar bij de slagers is daarvan niets te merken. "Het is duidelijk dat dit verschil de consument veel geld aan zijn bestedingskracht onttrekt." aldus directeur Bert Donia van het Konsumenten Kontakt. Op de vraag wat de minister inzake de varkensvleesprijzen gaat doen kon Donia geen antwoord geven. Hij zei wel te hopen dat de situatie zich niet zo zal ontwikkelen als bij de horeca vorig jaar. Uiteen onderzoekvan KK was toen gebleken dat een kwart van de horecabedrijven (9000) te hoge prijzen rekende. De minister beloonde dit gedrag met een prijsverho ging in september", aldus de KK-directeur Al jarenlang hebben de consumentenorganisaties bezmaar gemaakt dat prijsverhogingen van grondstoffen wel, maar prijsverlagingen niet of nauwelijks aan de consument worden doorberekend. Een zelfde zaak doet zich volgens Donia voor bij de tandartsendie vorig jaar een ta riefsverhoging kregen vanwege de schrikbarende stijging van de zilver- prijs. Nu de speculaties achter de rug zijn en de prijzen sterk gezakt, zouden de t tarieven van de tandartsen omlaag moeten, aldus DoniaHetzelfde geldt voor de fotografische industrie. We hebben de aandacht van de minister erop gevestigd en hij heeft beloofd de zaak aan te snijden in het overleg over het prijsinkomensbeleid met de tandartsen. (Van onze redactie economie) DEN HAAG (GPD) - Het aardgas zal met ingang van 1 januari 1981 per kubieke meter een dubbeltje duurder worden (btw inbegre pen). Dit heeft minister Van Aardenne (economische zaken) gis teren bevestigd tijdens het overleg over zijn prijsbeleid. Een ku bieke meter zal dan ongeveer 42 cent kosten. Sedert 1 januari van dit jaar kost aardgas voor de huishouding ruim 30 cent en per 1 juli is daar nog 3 cent bijkomen als gevolg van de in twee etappes uitgesmeerde prijsverhoging. Gezien de ontwik keling van de olieprijzen is in 1981 een forse stijging niet te vermijden. Vorige maand had de vereniging van gasdistributieberil ijven (VE- GIN) reeds gezegd dat een prijsstijging van ongeveer 10 cent was te verwachten. De stijging van de stookolieprijzen. die voortvloeit uit de hogere prijzen voor geïmporteerde olie speelt hierbij een rol. Van Aardenne streeft er bovendien naar de aardgasprijs niet verder achter te laten lopen op het prijspeil van stookolie dan al het geval is. Zou hij een volledige aanpassing willen dan komt de prijs van een kubieke meter volgend jaar op zeker 50 cent. Om die aanpassing door te voeren (tegen de zin van gasbedrijven en andere betrokkenen in)moestde minislerde Wet Aardgaspnjzcn toepassen, die hem dergelijke bevoegdheden geeft. Hij heeft ech ter gisteren gezegd daarin nog geen aanleiding te vinden. Wel past een forse verhoging als nu bedoeld in het regeringsbeleid: hogere prijzen stimuleren tot meer energiebesparing. Over de gaspnjzen voor grootverbruikers (industrie c d.) is nog niets bekend. Het lijkt wel zeker dat die ook zullen stijgen. Hier bij is weer van belang welke prijzen in de onderhandelingen over hetexportgas metaf'nemerslanden worden bereikt. Met name de industrie m ons land vindt nog steeds dat zij meer betaalt dan het buitenland, waardoor concurrentie-nadelen kunnen be staan. ENSCHEDE (ANP) - De directie van Spinnerij Nederland in Enschede, waar 1700 mensen werken, heeft het perso neel gisteren meegedeeld dat er 170 mensen gedwongen moeten worden ontslagen (110 in Almelo en 60 in Ensche de). 'Op welke termijn dit gebeurt, is nog niet bekend gemaakt. De vacatu res die ontstaan door het verloop van 100 mensen zullen niet wor den ODgevuld. zodat er in totaal UTRECHT (ANP) - De Federatie van ambtenarenbon den ABVA/KABO vindt dat FNV-bestuurder Her man Bode te ver is gegaan door te stellen dat de FNV niet bij voorbaat afwijzend staat tegenover de plan nen van sociale zaken, om de premies voor de volks verzekering aow, awbz en aaw niet langer als aftrek post voor de belasting te beschouwen. De federatie ABVA/KABO noemt het onbegrijpelijk, dat een FN V-standpunt is ingenomen over een zaak, die niet alleen zorgvuldige studie behoeft, maar bovendien zonder dat er met de verschillende bondsachterban- nen is gespro^n ABVA en KABO distantiëren zich volledig van de in hun ogen zeer voorbarige uitlatingen van FNV-be- stuurder Bode. Beide bonden zijn van mening, dut het bij de - overigens nog vage - plannen van sociale zaken, gaat om een met geringe zaak. "De premies aow. awbz en aaw belopen jaarlijks tientallen miljar den", aldus ABVA en KABO. "Een belasting daar over door deze gelden als loon aan te merken, zal fors snijden betekenen in de inkomens van vele FNV-le- den, die daardoor een onaanvaardbare aantasting van hun koopkracht zouden krijgen te verduren". ROTTERDAM - Een bijzonder type Hovercra ft werd gisteren in de haven van Rotterdam gedemon streerd en afgeleverd. De kleine luchtkussenboot zal in hel havenge bied dienst gaan doen als water taxi. De rederij.die de watertaxi exploi teert heeft een optie genomen op nog eens vijf van deze zwevers. De luchtkussenvaartuigen zijn goed voor snelheden lot 70 kilomter per uur. Ze bieden plaats aan twaalf man. De rederij zal i^oor een ritje per taxi ongeveer 250 gulden per half uur rekenen. 270 arbeidsplaatsen verloren gaan. De eind juni ingegane werktijdverkorting van één dag per week zal worden voortgezet tot februari 1981. Volgens Spinnerij Nederland zijn de afzetproblemen deels van blij vende en deels van tijdelijke aard. De hoop is erop gevestigd dat de vraag in de loop van 1980 weer zal toenemen. Men vindt het van groot belang dat de produk- tiecapaciteit blijft gehandhaafd, zodat, wanneer de situatie op de markt weer verbetert, men er onmiddellijk in kan springen. De directie betreurt het dat de eco nomische situatie roet in het eten heeft gegooid, juist op een mo ment dat Spinnerij Nederland vanuit de miljoenenverliezen van de afgelopen jaren, weer op winst zou komen. In 1979 heeft Spinnerij Nederland een verlies geleden van 34,4 mil joen gulden. Het jaar daarvoor was dat nog 65 miljoen gulden. De afzetmogelijkheid is in dit jaar met 15 procent gedaald. Districtsbestuurder Maatje van de Industriebond FNV Overijssel heeft verklaard geen gedwongen ontslagen te accepteren. Volgens hem moet er nu een einde komen aan het per bedrijf bekijken van de situatie. "We kunnen dit niet geïsoleerd zien, er moeteen totale benadering van de problemen in de textielindustrie komen", al dus Maatje, die het kader van de Industriebond achter zich weet als hij zegt dat er zo snel mogelijk een plan voor de hele bedrijfstak moet komen. Zyn collega Doeve van het CNV is het met dit laatste eens, maar wijst erop dat een plan voor de textielindustrie de Huidige problemen bij Spinnerij Neder land niet oplost. De situaties bij de spinnerij is een opeenhoping van onvoorziene situaties, aldus Doeve, die zegt er wel begrip voor te hebben da t tijdig orde op zaken wordt gesteld om het evenwicht tussen produktie en afname te herstellen. Gezien de afzet problemen bij verschillende tex tielbedrijven zegt Doeve dit als een teken aan de wand te zien. Inzake Spinnerij Nederland merkte hij op dat dit geherstruc tureerde bedrijf nog steeds 'kas plantje' is. VRIJDAG 4 JULI 1980 AKZO AM KV BINNENLANDSE AANDELEN Elsevler-NDU KnnJa Fr. Gron. Hyp. Gist Brocades Nat. Nederland* Pakhoed Hol Pakhoed H Philips 207.20 204,60 220,00 ADM Beheer A tufas Asd. Rijtuir Gamma H ld. 5 pet. PI Gel. Delft c Gelder eert Ged. Tram NEFIT Ned. Scherps Ned. Springs! Tokyo PH «Sl Tokyo PH Uni-lnvest Viking Wereldhaven Uni funds Chemical F Col. Growth Dreyfus F Fidelity F^ Lehman Corp Madison F Cül'D EN Zll.Vht 108,20 22.00 153.20 BELEG GING S- INSTITIITKN 290,00 I Uil,00 55,70 Ho beo Rodamcc Rollnco Rorento BUITENLANDS GELD Zwitserse fr. «100» Zweedse kroon 100 Noorse kroon >100) Deense kroon «lOOi Buhnn. Tet Caland Hol Calve-D. ce ld pet. ce STRAF DRUGSHANDEL Staatssecretaris mevrouw Haar* (justitie) is niet van plan de maximumstraf voor handel in verdovende middelen te verho gen. Volgens haar wordt name lijk in de praktijk van de recht spraak het maximum van twaalf jaar niet als een knelpunt erva ren. Zij neemt hiermee afstand van de qpmerkingen die com missaris Blaauw in het Algemeen Politieblad heeft gedaan. Blaauw vindt, dat op nationaal en inter nationaal terrein te weinig wette lijke en andere mogelijkheden bestaan om de handel in hard drugs te bestrijden. KINDERBIJSLAG - Staatssecre taris D.e Graaf (sociale zaken) meent dat schoolverlaters die in het derde kwartaal hun opleiding beëindigen en in dat kwartaal ei gen inkomsten genieten geen recht meer hebben op de volledi ge kinderbijslag. Hij is dan ook van plan op korte termyn een wyziging van de algemene kin derbijslagwet te bevorderen, waarbij alle in een kwartaal geno ten eigen inkomsten in de in- komstenregehng worden be trokken.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 21