mam Dames, het staat er op ge moogt nu gaan dansen' „mi" Barbara Bach ontsnapt aan inlanders en gigantische krokodil VRIJDAG 4 JULI 1980 Barbara Bach is deze dagen twee maal actief op witlj doeken in Leiden. Als The spy who loved James Bond is ze in de greep van Roger Moore, terwijl Barbara in The great alligator maar ternau wernood uit de greep van een reuze-krokodil kan blijven. Ze is één van de weinigen want het merendeel van de acteurs en fi guranten beëindigt zijn artistieke bijdrage aan deze Italiaanse flut film tussen de kaken van dit monster. Voor wie daar aan weet te ontsnap pen, heeft regisseur Sergio Mar- tino nog een stam primitieven achter de hand die het resterende acteervolk met brandende pijlen te lijf gaat. Behalve het groen van het exoti sche eiland waar The great alliga tor werd opgenomen, is het scherm dan ook voornamelijk rood gekleurd. Op dat fraaie ei land wil Joshua (Mel Ferrer aan lager wal) een toeristisch para dijsje opbouwen. Hij heeft daar bij assistentie van Alli (B.B.) en fotograaf Daniel (Claudio Cassi- nelli). Ook de inlanders helpen aanvankelijk een handje, maar ze staken hun hulp als de grote alli gator zijn mondje gaat roeren. De Kuma's beschouwen het beest als een god, die ontstemd is over ''fliiii,. '''I,, ii rji r jsr a The great alligator; regie: Sergio Martino; hoofdrol len: Barbara Bach, Mel Ferrer en Claudio Cassi- nelli; theater: Trianon, Leiden; 12 jaar. igimiiiiiiiiiiimiiiiiiiiiiiiiiii hun hulp aan de blanke indrin gers. De speren worden uitge pakt, waarna de inmiddels toege stroomde toeristenmassa het hierboven omschreven noodlot wacht. Dat The great alligator niet veel om het lijf heeft, zal duidelijk zijn. Kwalijker is echter dat Martino gewoon puur plagiaat heeft ge pleegd. Camerawerk (beelden net boven het wateroppervlakte, hetgeen de indruk wekt dat het monster weer gaat toeslaan) en verhaal (toeristen die niet in pa niek mogen worden gebracht door berichten over het monster) zijn gewoon regelrecht uit Jaws gejat. BART JUNGMAN BOEDAPEST - Bekende film- en voetbalsterren doen mee aan de nieuwste film van regisseur John Huston Escape to victory' die momenteel in Hongarije wordt opgenomenHetverhaal speelt zich afin bezet Parijs, waarin een voetbalwedstrijd tussen een Nazi en krijgsgevangenen een belangrijke rol speelt. In het bij deze vrije trap geformeerd 'muurtje' zien we geheel rechts Michael Caine e tweede van links Pele. Doelman voor de krijgsgevangenen is Sylvester 'Rocky' Stallone. Jos Stelling Jos Stelling wil festival met films uit Nederland UTRECHT (GPD) - Cineast en bioscoopexploitant Jos Stel ling onderneemt pogingen om het gat te vullen dat op de filmfestivalkalender is ont staan na het wegvallen van de Cinemanifestatie. Eind oktober denkt hij in zijn Utrechtse Springhaverthea- ter een Week van de Neder landse Film te organiseren en daarvoor heeft hij al steun verkregen binnen het Ge nootschap van Nederlandse Speelfilmmakers, met name van regisseur Wim Verstap pen en producent Matthijs van Heijningen. Er zijn sub sidieaanvragen ingediend bij het ministerie van CRM en de gemeente Utrecht. Het is de bedoeling van Stel ling dat die Nederlandse fïlmweek een jaarlijks te herhalen gebeurtenis wordt, die van ten minste nationaal belang wordt: een vast ont moetingspunt voor iedereen die zich in Nederland met film bezighoudt. Er moet ruimte worden gecreëerd voor symposiums en er zou gelegenheid moeten komen om al dan niet terecht geflopte Nederlandse films een herkansing te geven. Door CRM gesubsidieerde films zouden er in premiere kunnen worden gebracht en het zou een ideaal podium kunnen'zijn voor het presen teren van de jaarlijkse ein dexamenwerkstukken van de filmacademie. Extra luister moet er aan deze film week worden bijgezet via het uitreiken van prijzen in de diverse vakgebieden van de Nederlandse cinema (beste regie, beste scenario, beste fotografie etc.), min of meer naar analogie van de Oscars in de Verenigde Sta ten en de Césars in Frank rijk. Een dagje België, naar Ma- riekerke, een dag bij de filmopnamen van "Vrij dag", een Nederlands- Belgische co-produktie van Concept-Cinecen- trum en Kunst en Kino. Een speelfilm gebaseerd op het gelijknamige to neelstuk van Hugo Claus, door de schrijver zeil' ge regisseerd. MARIEKERKE - Marie- kerke; de Omgangstraat, de hoofdstraat van het mi nuscule dorpje, loopt dood tegen de boorden van de Schelde. Die straat is voor het welslagen van de op namen afgesloten voor alle verkeer. De plaatselijke gendarme, in de avonduren wordt hij vervangen door een "reserve-champetter", heeft meer oog voor de opnamen dan voor het weinige verkeer dat moet worden omgeleid. Hij duikt op gezette tijden voor een pint de "Reynaert" in, voor de duur van de opnamen omgetoverd tot stamcafé van de filmploeg en waar 's avonds de warme maaltijd wordt opgediend. Mariekerke, weinig meer dan vijf huizen met bijbehorende duive- tillen. Ergens langs de oude weg van Antwerpen naar Brussel rechtsaf, dan door naar St. Amands en daarachter ligt het dorpje. Haast onvindbaar, want de weinige verkeersborden schijnen te stammen uit de dagen van voor de Eerste Wereldoorlog en zijn, als ze al niet verdraaid of afgebroken zijn, zo door roest aangetast, dat de plaatsnamen nauwelijks te ontcijferen zijn. Mariekerke in ban van filmopnamen voor Vrijdag r Hugo Claus met achter hem Maar de plaats van de opnamen wordt toch makkelijk gevonden. Porcelcïn Op elk kruispunt hangt een bordje met daarop aangegeven de richting naar "Vrijdag". Gemoedelijk Us we in de Omgangstraat zijn aangekomen, worden we uit bundig verwelkomd door de plaatselijke dorpsidioot, die druk in de weer is met gasten uit "Ol- land" te verwelkomen en met het regelen van het verkeer op zijn manier. Regelmatig mag hij een duik doen in de kratten bier die voor de filmmensen staan opge steld. Het gaat er allemaal erg gemoedelijk aan toe, er hangt een amicaal sfeertje op de set. maar er wordt wel keihard gewerkt. Dat moet ook wel, het aantal opna- medagen is beperkt en de Belgi sche vakbond voor filmmensen ziet streng toe dat de negenurige werkdag niet wordt overschre den. Na die negen uur gaat de stop om. er wordt geen minuut langer gewerkt. Een filmploeg in Mariekerke, de bevolking speelt volop mee; "verklede" huisvrouwen staan vooreen bepaalde scène rond een groentewagen. Zonder blikken of blozen acteren ze na wat repeti ties voor de draaiende camera. Vrijwel de hele plaatselijke be volking is ingeschakeld bij de opnamen en anders hangen ze wel rond op de set. Als er opnamen zijn in een woning (bereidwillig afgestaan door de eigenaresse die ook weer een rolletje heeft in "Vrijdag") wordt het wat spannend. Overal is ma dam bezig haar spulletjes, vooral veel porceleinen beeldjes, te be schermen. De filmmensen zijn aardig, maar er moet in een strak schema ge werkt worden en dan zie je zo'n beeldje wel eens over het hoofd. Madam wist natuurlijk helemaal niet wat ze in huis haalde, maar de belofte dat ze op kosten van de producent de volgende dag een "kuisvrouw" mag laten komen om het huis te "kuisen", maakt het allemaal wat dragelijker. En verder zullen er, volgens de produktieleider, alleen nog r "klei i de gang moeten worden opgeno men. Madam weet echter nog niet dat de rest van de opnamen 's nachts wordt gedraaid; dat in verband met het direct geluid waar Claus mee werkt, ze L ge woon voor die tijd haai huis kwijt. Hugo Claus is druk, maar erg aima bel bezig op de set, hij heeft rede lijk wat ervaring in het filmvak, schreef scenario's voor vooral Rademakers-films (Het Mes. De dans van de reiger. Mi ra) maar ook voor Herbert Curiël (Het jaar van de kreeft) en Roland Verha- vert (Pallieter). In 1967 maakte Claus zijn speelfilm De Vijanden, een oorlogsdrama dat zich af speelt in de Ardennen en flopte. Oorspronkelijk was Fons Radema kers destijds van plan "Vrijdag" te gaan verfilmen, maar hij kreeg geen subsidie van de Belgische overheid, die nu wel over de brug kwam voor dit voor België door Jan van Raemdonck geprodu ceerde project. De Nederlandse supervisie (wat vooral draait om het technische deel) heeft Gerrit Visscher. Strikken échter de camera een kei: de sinds 1969 in Frankrijk wonende Ar gentijn Ricardo Aronovitch. Werkte onder meer met Yves Boisset (1'Attentat), met Hugo Santiago (Ecoute Voir), met Gra- vas aan Claire de femme en met Alain Resnais aan Providence, de film die door Hugo Claus zo mooi van fotografie werd gevonden, dat hij naar Frankrijk toog om Ricardo te strikken voor Vrijdag. Dat strikken ging niet zo gemakke lijk, Aronovitch hoeft niet zo maar alles te pakken wat hem wordt aangeboden en het heeft Claus "een héél lang gesprek ge kost voor ik Ricardo had omge- luld om in België te komen wer ken". De samenwerking tussen regisseur en cameraman verloopt uitste kend. Claus geeft aan. Arono vitch overziet met een snelle blik de lokatie, verandert hier en daar wat aan het licht en dan vrijwel meteen draaien. det schema wordt knap in de hand gehouden en een loos halfuurtje, ontstaan omdat er wordt gewerkt aan een andere lokatie, wordt be nut om nog even dat shot te ma ken wat niet eerder lukte omdat de zon weigerde mee te werken. Verketterd Toen bekend werd dat een deel van de opnamen voor "Vrijdag" in Mariekerke zou plaatshebben, verketterde de pastoor vanaf de kansel dat filmgedoe. Filmmen sen zijn in zijn ogen maar frivole, goddeloze figuren die eigenlijk niet werken. Bij, de pastoor, had jaren onder de mijnwerkers geleefd, dat waren pas werkers. Die filmmensen zijn zondaren en filmen is des duivels. Vanaf zijn preekstoel drukte de zieleherder zijn parochianen ook heel duidelijk op het hart dat er niet aan de film mocht worden meegewerkt. Maar zoiets werkt natuurlijk averechts. Iedereen •die werd gevraagd om te figure ren wilde natuurlijk meedoen. De pastoor is tot op heden niet op de set verschenen. Hugo Claus - na een opname tegen een groepje Mariekerkse huis vrouwen: "Dames, het staat er op, ge moogt gaan dansen" - heeft als hoofdrolspelers Frank Aenden- boom, Kitty Courbois en Herbert Flack; de laatste twee hebben ook de planken "Vrijdag" ge speeld. Claus wil als deze film aanslaat zich meer dan voorheen met regisse ren gaan bezighouden. "Maar dan ook naar scenario's van andere schrijvers, ik wil wel eens met andermans geesteskinderen werken". Hij duikt na een snelle warme hap in de "Reynaert" weer naast de camera. Tot twaalf uur in de nacht wordt er opge- Tïiljoen gul- n de film te realiseren), naar het gelijknamige toneelstuk van Hugo Claus, on der regie van de schrijver, gaat 11 december in première in Belgie. Wanneer de film in ons land uit gaat is nog niet bekend. HEIN KROPMAN Met de film Angela presenteer de Nikolai van der Heyde zich zeven jaar geleden als het gro te talent van de Nederlandse film. We weten nu dat dat er nooit helemaal uit is geko men, maar Angela is niette min nog altijd het aanzien waard. En dat kan volgende week vrijdag op België 1. In de titelrol de Amerikaanse ac trice Barbara Seagull die met haar verschijning in een klein Fries dorpje de nodige op schudding veroorzaakt. Met inwoner Harm (een erbarme lijk slechte rol van Sandy van der Linden) gaat ze er van door, hetgeen mooie plaatjes van het Friese landschap op levert. Onderhoudend is de Engelse speelfilm The grass is gree ner, die dezelfde avond op Duitsland 2 is te zien. Een ver filming van het gelijknamige toneelstuk. In de door Stan ley Donen geregisseerde film spelen vier bekende acteurs de hoofdrollen: Cary Grant, Deborah Kerr, Robert Mit- chum en Jean Simmons. Al sinds 1966 liep d« Ameri kaanse zanger Bob Dylan met het plan rond een film te ma ken. Tien jaar later bracht hij dat tot werkelijkheid. In Re- naldo en Clara staat de mu ziek centraal. Zonder een scenario volgde Dylan zich zelf en zi jn muzikanten op de befaamde Rolling Thunder Revue langs Amerikaanse steden. In verband rnet de lengte (vier uur) zendt het tweede Duitse net Dylans fi'm in twee delen uit dins dag- en woensdagavond. De opgeleefde belangstelling voor de Japanse regisseur Kurosewa (in Cannes geloofd voor zijn laatste film Kage- musha) heeft de KRO er toe gebracht drie oude films van hem op het scherm te bren gen. Zondagavond wordt be gonnen met Kumonosu-Ju (De troon des bloeds). oen Ja panse versie van Shakespea- res Macbeth. Hij verplaatste het verhaal naar de Japanse Middeleeuwen, compleet met samoerai. De film dateert van 1958. Het programma: ZATERDAG Andermans brieven; 18.05 uur Bel 1 i re gie: Ilja Averbach. Russische speelfilm). Du bist Musik; 20.15 uur; Dtsl 2 (regie. Paul Martin met Catcrina Valente. Duitse speelfilm uit 1956). Mijn oom de gangster; 22 05 uur; Dtsl. 1 (regie: Georges Lautner met Lino Ventura. Frans-Italiaanse speelfilm uit 1963). ZONDAG Icarus; 14.35 uur; Dtsl. 1 (regie: Heiner Carow. Oostduitse film uit 1975). Charlie Chan at the circus; 18.50 uur; Dtsl. 3 (Amerikaan se film uit 1933) Kumonosu- Ju; 20 00 uur; Ned. 1 MAANDAG Who's minding the store; 21.00 uur; Dtsl. 3 (met Jerry Lewis. Ameri kaanse film uit 1963) The stranger; 23.00 uur; Dtsl 1 (regie: Orson Welles met Lo- etta Yo ikaur 20.35 uur; Bel. 2 (regie: Pas- quale Scitieri met Claudia Cardinale. Italiaanse film uit 1977). Renaldo en Clara; 22.45 uur; Dtsl. 2 (deel 1) WOENSDAG State of the union; 20.55 uur; Bel. 2 (regie: Frank Capra met Spencer Tracy. Amerikaanse film uit 1948). Dreyfus; 21.45 uur, Dtsl. 3 (regie Richard Oswald met Fritz Kortner. Duitse speelfilm uil 1930) Renaldo en Clara; 22.55 Ulfr, Dtsl 2 (deel 2). DONDERDAG The big steal; 20.00 uur; Dtsl 3 {regie: Don Siegel mét Robert Mitchum. Amerikaanse film uit 1949). VRIJDAG De herberg In Spessart; 20.15 uur; Dtsl 1 (regie: Kurt Hoffman. Duitse li lm uit I') :7 \ngcl.i; uur; Bel. 1 The grass is gree ner; 23 05 uur; Dtsl. 2. Blijvers "Kramer versus Kramer" - Ontroe rende film over de ellende van scheiding. Met Dustm Hoffmai Meryl Streep. Camera, Leiden. Euro 2. Alphen. "Het laatste ultimatum" - Met Roger Moore. Lido 1. Leiden. "The spy who loved me" - Roger Mo. den e als James Bond. Lido 2. Lei- tnplo" - Drieluik van Fellini, Louis Malleen Roger Vadim. met Brigitte Bardot. Jane Fonda en Alain Delon, Lido 3, Leiden. "Kentucky fried movie" - Komisch, absurde film. Studio, Leiden. "De sherrif ziet ze vliegen" - Vecht film met Bud Spencer. Euro 3, Al phen "Roller Boogie" - geïnspireerd op de rollerskate-rage. Euro 4. Alphen. (Op)nieuw Nachtfilms "Siddharta" - Mooie filn boek van Herman Hesse. Camera. "Poesjes uit het paradijs" - Rex, Leiden. "The Enforcer" - Luxor. Leiden. "Thunderball" - Euro 1, Alphen. "Invasion of the body snatchers" - Euro 2. Alphen. "Een vtouw als Eva" - Euro 3, Al phen. "Geslaehtsrijpe meisjes" Alphen. Euro 4, Rex s het einde" - Porno uit Zwe- Den Haag "De sheriff ziet ze vliege: (460340), al. "Cactus Jack" - Apollo (461177), 16 jr. "Dirty picture" - Calypso (463502), 16 jr. "Star Trek" - Babylon 1 (471656), al. "De sheriff ziet ze vliegen" - Baby- Ion 2. al. "1941" - Babyion 3. al. "De tien geboden" - Camera (467200). al. 'Tom Hom" - Cineac 1 (630637), 12 jr. "Tiroler slippertjes" (467200). 16 jr "TheSting" - Du Midi (855770), 12jr. "Bestemming: Poolbasis Zebra" - Euro (667066), 12 jr. "The choirboys" - Metropole (456756). 16 jr. "The Fog" - Metropole 2. 16 jr. "De mafkees" - Metropole 3, al. "The Rose" - Metropole 4. 12 jr. "Midnight cowboy" - Metropole 5, 16 jr. "Twee door het dolle heen" - Odeon 1 (462400). 12 jr. "De schatgraver van Matecumbe" - Odeon 2. al. "De Muppet Film" - Odeon 3, al. "De vrouwen van Panjs" - Odeon 4, 16 jr. Pans 1 (656402), 18 j "Pomovaria" - Le Paris 2. 18 jr. "Nachtelijke begeerten" - Le Paris 3, 18 jr. "Zombies" - Passage (460977), 16 jr. "Kramer versus Kramer" - Studio 2000 (542288), al. "American gigolo" - De Uitkijk Amsterdam "American gigolo" - Alfa 1 (278806), 16 jr. "Ivan Icarus" - Alfa 2, 16 jr. "What's new pussucat" - Alhambra 1 (233192). al "Dimenticare Venezia" - Alhambra 2. 16 jr "Star Trek" - Bellevue Cinerama (234876). al. "De sherrif ziet ze vliegen" - Calypso 1 (266227), al. "Dirty picture" - Calypso 2, 16 jr. "1941" - Calypso 3, al. Hel de i Damrak 2. 12 jr "One flew over the cuckoo's nest" - Cinou (243630), 16 ir. "De vrouw met de vilten hoed" - Ci- nccenter (236615), 16 jr. "Satyricon" - Cinecenter, 16 jr. "The turning point" - Cinecenter, 16 "La Notte" - Cinecenter, 16 jr. "Drunken Angel" - Cinecenter, 16jr "Star Trek" - Cinema International" (151243), al. "Twee door het dolle heen" - City 1 79). 12 ii 12 jr. "Vrouwen van Parijs" - City 4, 16 jr. "De Muppet Film - City 5. al Blcchtrommel" - City 6. 16 jr Fog - City 7. 16 jr. ibi Abraham in het wilde wes ten" - Du Midi (723653). al "Bambi" Flora Disney (230469). al. "Kpidore" Knterion (231708), 16 (r "Kramer versus Kramer" - Lejdse- pleintheater (235909). al. "De Mafkees - Noggerath (230566). al "Thi - Pa - Rembrandtpleinthe; I. al e" - Rembrandtpleir - Rivoli (723488), "Monty Python's life of Brian" - Studio K (231708). 12 jr L empire de la passion" - The Mo-

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17