Lloyd-Evert en Connors terug van weggeweest Yerliespartij van Karpov Nederlander Alberts op twee fronten naar bronzen medaille CIJFERS WIMBLEDON Jan van Houwelingen grist zege weg voor neus Koopmans-ploeg Dorlas geselecteerd LOTTO Bram Madera wint ■k Chris Lloyd-Evert kreeg gisteren het publiek op de banken, nadat zij hao.r succesreeks had vervolgd met een verrassende triomf op Navratilova. Heren kwartfinales: Connors (VS)- Tanner (VS) 1-6. 6-2. 4-6. 6-2, 6-2. Halve finale: Borg-Gottfried 6-2, 4-6. 6-2. 6-0. Dames halve finale: Lloyd-Evert (VS)-Navfatilova (-) 4-6, 6-4, 6-2. Herendubbel kwartfinale: A. en G. Mayer (VS^Amaya/Pfister (VS) 4-6, 6-2, 7-6, 7-5, Fleming/McEn roe (VS)-Gün{hardt/McMillan (Zwi/Zaf) 6-3, 6-4, 5-7, 6-4. Halve finale: Lutz/Smith (VS)-A. en G. Mayer (VS) 6-4, 6-4, 2-6, 1-6, 8-6. (VS) 6-4, 6-4, 2-6, 1-6, 8-6. Damesdubbel kwartfinale: Jordan/ Smith (VS)-Baker/Kiyomura (Gbr/VS) 3-6, 6-2, 6-1. Stöve/Shri- ver (Ned/VS)-Reynolds/Smith (VS) 3-6, 6-3, 5-7. Casels/Turnbull (VS/Aus}-Stevens/Wade (Zaf Gbr) 7-6, 6-4. Gemengd dubbel eerste ronde: Amritraj/Casals (India/VS)- Taylor/Simmonds (Gbr/lta) 6-2, 7-6. Tweede ronde: Marks/ïoa- nova (Aus/Tsj)-Amritraj/Smith (India/VS) 6-3, 6-7, 6-2. Derde ronde: Dowdeswell/Stevens (Zim/Zaf) walk over. John en Tracy Austin (VS)-Mitton/Kloss (Zaf) 6-4, 6-2. Leonard/Kiyomura (VS)-Marks/Tomanova (Aus/Tsj) 1-6, 6-3, 6-2. Case/Turnbull (Aus)- Mottram/Mihai (Gbr/Roe) 6-3, 7-5. Kwartfinale: Edmondson/From- holtz (Aus)-Stockton/Jean-King (VS) 6-3, 7-6. ARNHEM - Weer was het geen goud wat er blonk voor de Ne derlandse atletiekafvaardiging. Nadat de visueel-gehandicapten in de openingsweek van de Olympische Spelen voor ver scheidene successen zorgden, is het de laatste dagen aanmerkelijk minder gesteld met de prestaties. De discipelen van Harm Pomp veroverden gisteren drie maal brons, van wie Heiman Alberts tweemaal het ereschavot mocht beklimmen. In de ochtenduren gooide hij de speer 32.82 m ver en later op de dag bleek hij ook met de discus vaardig te kunnen omspringen. Weer een derde plaats in de nieuwe Nederlandse recordaf stand van 33.06 m. De Belg Braet won dit onderdeel met 37.76 m, wat tevens een nieuw wereld- en olympisch record betekende. Thea Niehof sleepte haar vierde medaille in de wacht met een derde plaats bij het speerwerpen (19.06 m). De meeste aandacht ging gisteren uit naar het ver-springen voor amputés, waarin de hoofdrol ui teraard was weggelegd voor de éénbenige Canadees Arnie Boldt. In de schaduw van de onaantast bare Canadese superatleet voch ten de Arnhemmer Bert Botte- manne en de Engelsman Willis een verbeten strijd uit met als in zet een zilveren medaille. Met nog één sprong in het vooruitzicht hielden beiden elkaar met een af stand van 2.69 m exact in even wicht en de laatste poging moest de beslissing brengen. Willis bleef één centimeter onder zijn verste sprong terwijl een uiterst Björn Borg onbespeelbaar op Wimbledon Björn WIMBLEDON (GPD) Borg heeft gisteren vijfde maal in zijn carrière de finale bereikt van het tennistoernooi van Wimble don, waarin hij morgen ver moedelijk voor de vijfde keer de titel zal binnenhalen. De 24-jarige Zweedse Mone- gask versloeg in de halve eindstrijd met 6-2,4-6,6-2,6-0 de Amerikaan Brian Gott fried en komt nu uit tegen de winnaar van het duel Con nors-McEnroe. Gottfried, die als ongeplaatste speler als enige tot gisteren nog geen set had behoeven af te staan, kwam in navolging van 3 andere spelers (Borg is sinds 1975 op Wimbledon on geslagen) tot de conclusie dat de viervoudige titelhou der op het gras in Londen vrijwel onbespeelbaar De inmiddels 28-jarige Gott fried heeft de reputatie van de harde werker, die destijds zelfs op zijn trouwdag nog vier uur ging tennissen. Al die arbeid leverde tegen Borg echter maar weinig op. Alleen in de tweede set wist hij de service van zijn tegen stander te doorbreken waardoor hij de stand met 6-4 gelijk wist te trekken. De vorige had Borg namelijk met 6-2 gewonnen. Daarna deed Gottfried nog maar één keer moeilijk. Dat was aan het eind van de derde set toen hij een antwoord had op vijf setpunten en pas op het zesde in gebreke bleef. WIMBLEDON (GPD) - Jim Connors en Chris Lloyd-Evert zijn op heel verschillende manieren bezig om het terrein, dat zij hebben verloren, terug te winnen. Beiden bepaal den lange tijd het tempo waarin de tennissport zich ont wikkelde. Connors bij de heren en Lloyd onder de meis jesnaam Evert bij de dames. Vijf jaar stonden zij als nummer één genoteerd, totdat Borg en Navratilova zich aandienden en de kopposities overnamen. Connors had dat te wijten aan het feit dat hij vorig jaar in alle grote toernooien voor het eerst sinds 1973 niet verder wist te komen dan de halve finale. Lloyd haalde in ieder geval nog de titel van Pa rijs binnen en was bovendien fi nalist tijdens Wimbledon en Flushing Meadow. Connors reageerde op zijn terugval door juist extra te trainen. Lloyd hield het daarentegen begin fe bruari juist voor gezien. Drie maanden raakte zij geen bal aan, totdat ze in mei haar rentree maakte in de open Italiaanse kampioenschappen en won. zo als ze terug van weg geweest tot nog toe trouwens alles in winst heeft weten om te zetten. Na haar succes in Perugia (de eerste zege voor haar na negen maanden) volgden overwinningen met de Verenigde Staten in het toernooi om de Federation Cup, in Parijs in Chicester en gistermiddag in de halve finale van het toernooi van Wimbledon waarin de twee voudige kampioene Martina Na vratilova in haar tweede tennis- leven haar 28ste 'slachtoffer' werd. Door in drie sets met 4-6, 6-4, 6-2 te winnen drong Lloyd voor de der de maal in successie door tot de finale waarin zij vandaag uitkomt tegen Evonne Cawley-Goola- gong. Connors is als gevolg van de vele werkonderbrekingen pas aan de halve finale toe. Hij versloeg gis teren de Wimbledon-finalist van vorig jaar, Roscoe Tanner, ook al in het maximale aantal sets: 1-6, 6-2,4-6,6-2,6-2. Connors die nu in de slag moet met John McEnroe, heeft trouwens meer gemeen met Lloyd. Beiden moeten op dit moment nog genoegen nemen met de derde plaats. En zo,wel Connors als Lloyd kwam gisteren op het Centre Court niet verder dan een saaie partij. In Londen vond Lloyd Navratilova bereid om de sceptici buitenspel te zetten. De statenloze Navrati lova sloeg meer fouten dan pun ten, nam niettemin met 6-4 en 3-1 (met driemaal een breekpunt naar 4-1) een royale voorsprong, maar werd daarna langzaam naar de uitgang geleid. Zij had dat voornamelijk te danken aan haar gebrek aan zorgvuldigheid en ini tiatief waardoor zij haar tegen standster het nodige zelfver trouwen gaf. Naast de lobs, die haar in het begin van de wedstrijd niets hadden opgeleverd, maar in de slotfase wel degelijk effect sor teerden, verschenen daardoor de volleys. Gevoegd bij de passeer- slagen in die gevallen waarin ook Navratilova zich nog bij het net durfde te laten zien, betekende dat een sterke finish voor Lloyd na een uiterst zwak begin. Navra tilova, die zich op het derde wed- strijdpunt gewonnen moest ge ven stelde in haar nabeschou wing vast „dat Lloyd kennelijk, niet lang genoeg met tennis is ge stopt. Ik krijg nu in ieder geval de indruk dat ze nooit is weg ge weest". Een opmerking, die niet geheel was afgestemd op de reali teit omdat Lloyd zich donderdag als winnares op een heel wat be scheidener niveau bevond dan Billie Jean King, die een dag eer der door Cawley met verlies was geconfronteerd. De halve finale bij de dames lag min of meer in het verlengde van de kwartfinale van de heren. Tanner was één set superieur aan Con nors maar viel daarna ver terug. In de eerste set had hij met zijn WIMBLEDON - Betty Stöve heeft met haar partner Pam Shriver, een verrassende nederlaag gele den in het damesdubbelspel. Het Nederlands-Amerikaanse duo dat pas een maand samenwerkt, verloor in de kwartfinale met 3-6, 6-3, 5-7 van het onbekende Amerikaanse paar Reynolds- Smith. Stöve is nu als enige Nederlandse vertegenwoordiger nog in de strijd in het gemengd dubbel spel waarin zij gisteren overi gens niet in actie behoefde te komen. In het jeugdtoernooi van de meis jes werd de Nederlandse Nanet te Schutte in de derde ronde uit geschakeld door de Engelse Brasher: 3-6, 6-7. »-geweld, dat in deze partij weer garant stond voor zestien aces. maar negentien minuten nodig om met 6-1 te winnen. In die fase maakte hij maar twee fouten, waaronder een dubbele. Het serveren en volleren dat door Tanner in eerste instantie werd verzorgd, verloor geleidelijk aan kracht. De kreunende en steu- nend^Connors kon daardoor met 6-2 voor evenwicht zorgen, werd nog even afgeleid door een ople ving van Tanner (6-4, na een schitterende doorbraak in de ne gende game), maar maakte daar- i zijn werk met tweemaal 6-2 af. JAN PREENEN Bert Bottemanne concentreert zich voor geamputeerden. De Arnhemmer geconcentreerde Bert Botte- manne met een geweldige krachtsinspanning pas na 2.76 m weer in het zand belandde. Op de valreep wist de Westduitser Kolodzey nog beslag te leggen op de bronzen medaille met een af stand van 2.75 lm. Arnie Boldt keek minzaam toe. Een verste sprong van 2.90 m leverde hem een makkelijk verdiende gouden plak op. Zijn landgenoot Fitzgerald, die zich reeds op de 800 m als een ware stoomlocomotief ontpopte, re kende ook op de 1500 m simpel af met zijn concurrenten. Op bijna 300 m achterstand vochten Ebo Roek en de Australiër Hubel voor de overige ereplaatsen wat de Nijmegenaar op de streep in zijn voordeel besliste. Het verschil bedroeg slechts drie tiende se conde, waarmee Roek revanche nam voor zijn nederlaag tegen Hubo op de 800 m. De Nederlandse zwemploeg heeft gisteravond met een kleine me daille-oogst genoegen moeten nemen. Alleen Henk Legebeke uit Raalte slaagde erin in het Valleibad in Veenendaal een gouden medaille te veroveren. Hij legde de 100 m rugslag win nend afin een tijd van 1.20,03 sec. Conny Salden uit Roermond leg de beslag op brons op de 100 m rugslag in 1.42,12. Een derde plaats was er ook voor Henk Heijnen uit Hoogeveen op de 50 m vlinderslag. LEIDEN - Vier jeugdatleten uit Leiden en omgeving zijn gekozen in de Nederlandse juniorenploeg die zaterdag op de kunststofbaan in Roo sendaal uitkomt tegen de vertegenwoordigende teams van België en Zwitserland. Het Boskoopse AV'47 is vertegenwoordigd met Edith Radder en Ed van Gemeren. Edith Radder komt uit bij het verspringen en Ed van Geme- ren loopt de 2 km steeple chase. Van het Leidse De Bataven komt Sandra Dorlas in actie op de 400m. en in de 4x400m estafetteploeg terwijl van het Alphense AAV'36 Jack Per- soons staat opgesteld voor de 1500 meter. DEN HAAG - Lotto 26 29 juni kent drie eerste prijs, die allen bruto 206.934,30 ontvangen. Er werden in deze lotto 29.832 prij zen uitgekeerd. Ie prijs: 3 winnaars', 206.934,30; 2e prijs: 8 winnaars, 18.447.80; 3e prijs: 432 winnaars, 512,40; 4e prijs: 10.895 winnaars, 27,-; 5e prijs: 18.494 winnaars, 15,90. BODEGRAVEN - De HB-formatie van ploegleider Henk Koop- mans, op papier verreweg de sterkste in de - profzesdaagse, stelde gisteravond tijdens de vierde "etappe" in Bodegraven alles in het werk om het ge schonden blazoen wat op te vij zelen. Voor een groot deel slaag den de rijders in het rood-witte tricot in die missie, want in de diverse ontsnappingen waren zij steeds goed vertegenwoor digd, zodat vijf van hen op een plaats bij de eerste elf beslag konden leggen. Maar de Koopmans-ploeg viel wel weer buiten de hoofdprijzen, waardoor de geleverde inspan ningen weinig glans opleverden. Immers, de overwinning werd voor de neus van kopmannen als Martin Havik en Jos Lammertink weggerist door Jan van Houwe lingen, nota bene een "eenling" in het peloton. En Gerrie van Gerwen bleef, zij het ternauwer nood, in het bezit van de Oranje leiderstrui. Onoplettendheid Nadat de HB-ploeg een tactisch uitstekende koers had gereden, verzuimde men eenvoudigweg om in de finale de kroon op het werk te zetten. Enerzijds lag daar onoplettendheid aan ten grond slag, toen Jan van Houwelingen in het gezelschap van Jan Hor dijk enkele ronden voor het einde het hazepad mocht kiezen, terwijl geen van de vijf in die kopgroep vertoevende Koopmans-cou- reurs dat kon verijdelen. De illussie van Martin Havik, om de gisteren onzichtbare Van Ger- AMSTERDAM (ANP) - De Hon gaarse crack Zoltan Ribli heeft gisteren tijdens het IBM-toernooi voor een soort aardverschuiving in de kroongroep gezorgd. Hij slaagde er namelijk in de zesde ronde in niemand minder dan wereldkampioen Anatoli Karpov één van zijn zeldzame verliespar- tijen te bezorgen. Doordat Jan Timman in een soort wild-west partij remise overeen kwam met John van der Wiel staan Karpov en Timman nu met 3,5 punten op de gedeelde eerste plaats. Het krachtsverschil in de hoogste groep blijkt uitermate gering te zijn. Geen van de acht spelers is nog acht ronden te gaan volstrekt kansloos. In de grootmeestergroep hing de vlag van Hans Böhm halfstok. De kandidaat-grootmeester, die zo fraai van start was gegaan, leed een nederlaag tegen de Westduit ser Unzicker. Deze deelt nu met Bohm de eerste plaats. Voor een tweede grootmeesterresultaat heeft de Nederlander nu nog een socre van 3,5 punten uit vijf par tijen nodig. In de meestergroep blijft de 20-jari- ge Sowjetrus Tsjernin de aan dacht vragen. Nu versloeg hij de Westduitser Schiffer, waardoor Tsjernin op 5,5 punten kwam. De partij voor de meestergroep tussen Schiffer en Tsjernin verliep als volgt Wit K. Schiffer (West-Duitsland) Zwart A. Tsjernin (Sowjet-Unie) 1. d2-d4, d7-d6 2. c2-c4, 17-f5 3. pbl-c3. pg8-f6 4. Icl-g5, pb8-d7 5. ddl-c2.g7- g6 6. e2-e4. f5xe4 7. pc3xe4. pf6xe4 8. dc2xe4, If8-g7 9. pgl-f3. pd7-f6 10. de4-h4, h7-h6 11. Ig5xf6. Ig7xf6 12. dh4-e4, Ic8-f5 13. de4-e3, c7-c5 14. lfl- d3, dd8-a5 15. kel-fl, da5-b6 16. Id3xf5. g6xf5 17. tal-dl, 0-0-0 18. g2- db6-d6 23. kfl-g2, dd6xd5 24. thl-cl, b7-b6 25. tcl-c2, If6-g5 26. de3-c3, th8- d8 27 pd2-fl, f5-f4 28. kg2-gl, e4-c3 29. g2xe3, f4xe3 30. b2-b4, dd5-(ö 31. b4xc5. b6-b5 32. g3-g4. d!5xg4 33. tc2-g2. dg4-d4 34. dc3xd4, td8xd4 35. tg2-e2, td4-d2 36. pfl-g3, kc8-c7 37. kgl-fi, kc7-c6 38. pg3-e4, kc6-d5 39. pe4xg5. td2xe2 40. kflxe2, h6xg5 41. ke2xe3, b5-b4. wit geeft het op. Stand na zes ronden: 1. Böhm 4 2 en 1 afg., 2/3 Unzicker en Ree 3Vi en 1 afg.. 4. Ligerink Vis, ce. Langeweg 3 en 1 afg., 6. Panno 3, 7/8 Rogoff en Van Wijgerden 2'/s, !/10. Borm en Hofland 2. 11/12. Smojkal en Sznapik IV2 en 1 afg. 1 (Ned) Meestergroep: Enklaar (Ned) - Van der Stei afgebroken. Schiffer (Wdl) - Tsjernin (Sow) 0-1, Haik (Fra)- De Boer (Ned) afgebroken, De Savornin Lohman (Ned) - Vogel (Ned) 1-0. Duer (Oos) - Formanek (Vst) V2-V2, Scheeren (Ned - Baljon (Ned) 0-1. Stand na zes ronden: 1. Tsjernin Vis, q. De Savornin Lohman 4,3. Haik 3'/2 en 2 afg., 4. Van der Ster ren Vis en 1 afg., 5. Enklaar 3 en 2 afg. der Wiel (l) in actie legen zijn landgenoot VOORSCHOTENISASSENHE1M - Het tennistoernooi bij Forescate heeft, behoudens de eliminatie van Herman van der Capellen, een voorspelbaar verloop. De nummer een geplaatste Henny Koemans kwam in tegenstelling tot de dag ervoor niet in moeilijk heden. Opponent Jack Driessen kon na 50 minuten met een gevoe lige nederlaag op zak (tweemaal 6-1de kleedkamers opzoeken. De als derde geplaatste Arnold van der Capellen bejioefdeookniet tot de bodem te gaan. Tegen zijn (Van der Capellen is tenniste- raar) leerling Piet van der Al- derwereld werd dankzij 6-1, 6-4 de volgende ronde bereikt. Bram Madera,de veteraanen John As- selbergs waren behoorlijk aan el kaar geioaagd. Madera moest de eerste set inleveren maar herstel de zich echter knap. Via 6-3. 6-1 incasseerde Madera de overwin ning. Dat deed J. van der Poel m1 ten koste van Herman van der Capellen. De Leidenaar ging met 6-4,5-7 en 6-1 onderuit. Jiet klapstuk van de avond was de strijd in het herendubbel tussen de koppels Herman van der Ca pellen iBub van der Zee tegen Rob van Wijngaarden Hajo Topzand. Deze confrontatie had alles in zich wat tennis maar kan bieden. Uiteindelijk eisten Van der Ca pellen en Van der Zee de zege voor zich op. In het damesenkel B bereikten Su zanne Witkamp en Iris Zwollo de volgende ronde ten koste van Yvonne Caul en Jaqueline van der Bas. Roy Mooyman had in het toernooi van STV weinig in te brengen te gen Hans Bruggemans. De num mer een geplaatste tennisser won met duidelijke cijfers: 6-3. 6-1. Jan Theunissen ondervond geen tegenstand van Bob Bijleveld. wen te kunnen onttronen, ging daardoor in rook op. Havik sprong nog wel in een tweede groep achter Van Houwelingen en Hordijk aan, maar zijn achter stand op Van Gerwen kon niet verder verkleind worden dan twee punten. Jos Lammertink "miste" die slag op zijn beurt weer en moest zich nog boos maken op diens ploeg genoot Wies van Dongen, toen deze weer achter Havik c.s. aan sprong en zo een voor Lammer tink belangrijk punt wegkaapte. De ontstemdheid van Lammer tink was terecht, maar het gaf blijk van de geringe ervaring en de niet waterdichte afspraken binnen de HB-ploeg. Balans Toch kan bij het opmaken van de balans geconstateerd worden dat deze ploeg nog twee hele duide lijke kanshebbers (Havik en Lammertink) heeft voor de eind overwinning in de wielerzes- daagse. Met nog twee criteria (vanavond in Waddinxveen en morgen in Alphen) voor de boeg, is het verschil met leider Van Gerwen miniem geworden. Die situatie was voor de start in Bo degraven, waar de bezoekers een levendige koers met een span nende finale kregen voorgescho teld, heel anders. Hordijk en Van Houwelingen wa ren de grote animatoren van 7- mans-vlucht, die al na een half uur gestalte kreeg. De voor sprong liep snel op tot een halve minuut, toen Lammertink en Havik een opmerkelijke tegen- aaval inzetten. Het peloton, met daarin Smit en Van Gerwen. rea geerde niet en werd gedubbeld op het moment dat Havik en Lammertink aansloten b(j de eer ste groep. De Limburger Frits Pirard nam op zijn beurt geen genoegen met een ronde achterstand en kreeg drie mensen mee voor een ontsnap ping die hen uiteindelijk bij de eerste groep zou brengen. Pirard. ontzettend ijverig, was nog van die vermoeiende inspanning aan het bijkomen, toen Hordijk en Van Houwelingen opnieuw de benen namen. Dat tweetal for ceerde toen de beslissing, die Jan van Houwelingen zijn eerste zege van dit seizoen zou opleveren door Hordijk op zijn specialiteit, de sprint, te verslaan. Uitslag Bodegraven: 1. Jan van Houwelingen, 100 km in 2.22.01, 2. Jan Hordijk, 3. Frits Pirard. 4. Martin Havik, 5. Ger Mak, 6. Wies van Dongen, 7. Jos Lammertink, 8. Heddy Nieuwdorp, 9. Theo Ge vers, 10. Peter Godde, 11Wim de Ruiter, 12. Nico van Hest 13. Hennie Moonen 14. Ad Tak, 15. Hennie Peels. Klassement (na 4 dagen): 1. Gerrie van Gerwen 41 pnt., 2. Martin Ha vik 39, 3. Theo Smit 36, 4. Jos Lammertink 35, 5. Ad Tak 31, 6. Ger Mak 29. 7. Peter Godde 28. 8 Ton Griep 26. 9. Heddie Nieuw dorp 26,10. Jan van Houwelingen 22. WIM VAN WANROOY

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15