Complete gloriedag Post-brigade Hhwult: Zoetemelk demarrage wreken Tebroke krijgt toch nog kans voor Moskou Overwinningen in ploegentijdrit en etappe 'Ik wist het niet zeker' Thurau: toch negatief TOUR IN CIJFERS VRIJDAG 4 JULI 1980 Edwin Moses verbetert wereldrecord MILAAN (ANP) - Voor de derde maal in zijn carrière heeft Edwin Moses een wereldrecord op de 400 meter gelopen. In een fantas tische loop kwam hij g/steravond in Milaan tot een i 47,13 seconden. Vier jaar geleden, toen Moses in Montreal Olympisch kampioen werd, bracht hij het wereldrecord (dat toen nog met 47,82 seconden in handen was van de vorige Olympische kampioen, John Akii-Boea) op 47,64 seconden. Een jaar later maakte Moses er in Westwood 47,45 seconden van. Moses, die dit moeilijke onderdeel in de atletieksport als geen ander beheerst en eigenlijk al seizoen in, seizoen uit alleenheerser is, had vorig jaar na zijn overwin ning in de strijd om de wereldbe ker al aangekondigd dat de beste wereldtijd<nog wel scherper kon worden. (HOON* s de derde record- ARNHEM - Tot ieders verrassing is het Nederlands Olympisch comité (NOC) teruggekomen op de beslissing Gerard Tebroke te schrappen van het lijstje met atletiekkandidaten voor Moskou. Woensdag werd bekend dat de Gelderse atleet alsnog een kans krijgt om zich voor de Olympi sche Spelen te kwalificeren. Maandag 7 juli moet hij dan in Stockholm de 10 kilometer in ten minste 28 minuten ronden. Deze onverwachte wending komt vooral dank zij de inzet die de KNAU, nadat Tebroke door het NOC was afgewezen, aan de dag bleef leggen om genoegdoening te krijgen voor de nationaal-recordhouder op de vijf en tien kilometer. Uitvoerig werd het NOC, dat tijdens de voordrachtbespreking niet geloof de in het feit dat Tebroke in Moskou zijn topvorm zou kunnen benade- Lingelicht over de prestatiecurve die de CIKO-atleet in zijn topjaren i '78 vertoonde. Een curve die ook dit jaar is terug te vinden. 1977 e ROUEN (GPD) - Bernard Hinault maakt in de Tour de France een enorme crisis door. Twijfel heeft zich meester gemaakt van de doorgaans zo uiterst zelfverzekerde Bre ton, nu hij wordt geplaagd door een ernstige knieblessure. Hoewel de pijnscheuten nog niet zo ondraaglijk zijn dat hij tijdens het tweede deel van de zevende etappe de con trole van het peloton uit handen moest geven, weet hij uit de ervaring van zijn ploegleider Cyrille Guimard dat ern stige schade aan dat gewricht zijn hele carrière kan ruine ren. Daarom ook nam hij gisteren na de aankomst in Rouen het woord 'opgeven' in de mond. „Wanneer de blessure niet over is na de rustdag van zaterdag in Saint Malo, denk ik er zeer sterk over uit de Tour te stappen en naar huis te gaan. Ik ben namelijk niet van plan mijn hele loopbaan op het spel te zetten voor één Tour de France," stelde hij. „Zo als ik nu rij kan het niet blijven. Vanmorgen in de ploegentijdrit kon ik niet echt op de pedalen duwen. Tegen mijn gewoonte in ben ik dan ook nauwelijks aan de leiding geweest'. Tour-arts dr. Philippe Miserez stel de Hinault woensdagavond na een eerste onderzoek nog enigs zins op zijn gemak met de mede deling dat zestig procent van de deelnemers aan de 67ste Ronde van Frankrijk momenteel in meer of mindere mate worden geplaagd do'or een dergelijke kwaal. De blessure van Hinault is een infectie van de aanhechtings spieren rond de knie. Dat zou een gevolg zijn van de hevige kou, die het peloton sinds de start vorige week donderdag in Frankfurt heeft achtervolgd, in combinatie met de slechte kasseiwegen in de hel van het noorden waar ieder een zich erg heeft moeten force- Kon Miserez de beul van de heden daagse wielersport woensdag avond nog lichtelijk op zijn ge mak stellen, gistermiddag in Rouen was de ondertoon in zijn stem al anders. Na de uitlatingen ROUEN (GPD) - Dit was weer eens de onoverwinnelijke brigade. Twee dagen na de harde klappen die het team van Peter Post in de barre rit van Luik naar Lille moest incasseren, werd de zevende etappe een complete gloriedag. Winst en kostbare tijdsvergoeding in de ploegentijdrit betekende onder meer dat Joop Zoetemelk zijn achterstand op Hinault met ruim anderhalve minuut verkleinde en dat Johan van de Velde behalve dezelfde tijdwinst ook nog de witte leiderstrui van het jongerenklassement heroverde. Vervolgens domineerden de Ra- leighs op weg naar Rouen derma te, dat Zoetemelk zelfs acht se conden bonificatie kon verove ren in een tussensprint, waardoor hij Lubberding in het algemeen klassement voorbijstaken melde vierde plaats de bestgeklasseerde Nederlander werd. Daarna maak te regenboogtruidrager Jan Raas het karwei af door het compacte peloton zijn achterwiel te laten zien. Het werd bovendien een tweevoudig succes omdat Leo van Vliet naar de tweede plaats sprintte. Honderd meter voorbij de eind streep klopten Raas en Van Vliet elkaar in een vreugderoes op de schouders. Joop Zoetemelk, die in de laatste kilometer nog een sprong in de ruimte had gemaakt zonder de jagende meute op af stand te kunnen houden, deelde in het succes. En Johan van de Velde kon eveneens weer lachen nadat hij enkele minuten eerder, bij de eerste passage van de fi nish, reeds juichend zijn armen in de lucht had gestoken. Tegenover de problemen waarmee Bernard Hinault vanwege een in fectie aan de aanhechtingsspie ren van het rechterbeen worstel de, kreeg de gloriedag van de Raleighs extra dimensie. "Hoe hij zich in de ploegentijdrit voelde, kan ik natuurlijk niet beoorde len", zei Henk Lubberding over het Franse wielerfenomeen. "Dat hij tussen Beauvais en Rouen een paar moeilijke momenten kende, was daarentegen aan geen twijfel onderhevig. Je zag het af en toe aan zijn gezichtsuitdrukking. Trouwens, we maakten het hem ook allerminst gemakkelijk. Of dacht je dat alle demarrages die wij plaatsten hem geen pijn de den?" In de ploegentijdrit 's morgens de den de renners van Peter Post el kaar pijn, maar het resultaat was wel dat ze met uitzondering van Jan Raas en Paul Wellens (die hadden afgehaakt) 3 minuten en 15 seconden bonificatie verover den. Dat was per man 40 secon den meer winst dan het Peugeot- team van Hennie Kuiper, welge teld 1 minuut en 15 seconden meer dan gele-truidrager Rudy Pevenage plus zijn metgezellen, en liefst 1 minuut en 35 seconden hogere winst dan de verbeten strijdende Hinault, die de marte- ling niet verborgen kon houden. Slechts sporadisch kwam hij op kop van zijn ploeg. "Ik had", vertelde Jan Raas over de ploegentijdrit, "veel last van een verkoudheid. Dat was ook de re den, waarom ik vlak voor het ein de het contact met de andere jon gens verloor. Trouwens: het ging niet om mij, maar om Zoetemelk, Lubberding en Van de Velde. Nadat ik voor het laatst op kop was gekomen, en nog een keer alles uit de kast had gereden, moesten de anderen het maar zonder mij doen. Ze reden als een trein". In het snelheidsgevecht, dat tijdens de middaguren van gisteren werd geleverd, was het team van Peter Post in ander opzicht superieur. Ze matten Hinault af en ze waren bij een groot aantal vluchtpogin gen betrokken. Lubberding: "Mogelijk zouden we een kilome ter of twintig voor het einde reeds buiten schot zijn gekomen met het groepje waartoe behalve ik ook Jo Maas, Ludo Peeters, Pa trick Pevenage en nog een man of vijf behoorden. Sommige jon gens fietsten evenwel niet om de voorsprong te vergroten, maar om de vaart te remmen. Kijk, dan krijg je nooit een vloeiend ge heel". Dat eerst Nilsson en Legeay, ver volgens de Belg Paul de Kevser, in de laatste twintig minuten nog even in de spits vertoefden, ver ontrustte de Nederlanders niet. Jan Raas zat op het vinkentouw. De renners van de ploeg Post hebben het spel goed gespeeld. Raas. die zich voortdurend op sleeptouw liet n demarreerde vlak voor de meet naar de eerste positie en incasseert z'n tweede etappezege. Hij merkte ook als eerste, dat zijn ploegmakker Johan van de Velde meende, dat het bij de eerste pas sage van de finishlijn afgelopen was. "Ik riep naar hem, dat er nog twee rondjes van twee kilometer afgelegd moesten worden", zei de wereldkampioen. "Johan hoorde me niet. Jammer voor hem". Nauwelijks was Van de Velde inge rekend, of Joop Zoetemelk Hitste weg, nadat Jan Raas het pad voor zijn ploegmakker had geëffend door achter de rug van Zoete melk heel even in de remmen te knijpen. Nog voordat Joop inge rekend werd, zaten Cees Priem en Leo van Vliet in mijn onmid dellijke nabijheid", aldus Jan Raas. "Vanaf dat moment wist ik dat ik grote kans op de etappe overwinning had, want niemand beter dan deze twee kunnen voor mij een eindsprint aantrekken". ROUEN (GPD) - Johan van de Velde kon een paar honderd meter voorbij de eindstreep weer lachen. Enkele minuten eerder had hij het gevoel alsof de grond onder hem was weggezakt. „Wan neer je het spandoek ziet hangen en je zit in de voorste gelede ren, krijg je de kriebel in je benen", zie hij. „Uiteraard stond in het draaiboek, dat we voor elke etappe inkijken, dat er na het passeren van de eindstreep nog twee rondjes gereden moesten worden, maar je weet hoe het gaat. Ineens begin je te twijfelen. Je voelt dat er achter je rug ook gesprint wordt. In zo'n geval neem je geen risico. Ik wist het niet meer zeker hoe de slotfase precies gepland was. Dus perste ik alle kracht uit mijn lichaam. Aan de gebaren van toeschouwers en renners merkte ik geen seconde later dat ik te vroeg gejuicht had. Maar komaan, een kniesoor die daarover nog praat. Middels Jan Raas bleef de overwinning immers toch in onze ploeg. Bovendien heb ik weer een van de eretricots (de witte trui als leider van het jonge renklassement - red.) om de schouders". ROUEN (GPD) - Rudi Altig springt een gat in de lucht. Nadat een televisieverslaggever, die na de aankomst van de etappe Beau- vais-Rouen rechtstreeks contact had met Keulen, bekend had gemaakt dat de contra-expertise had aangetoond dat hij toch negatief heeft gereageerd op de dopingcontrole na de Westduitse titelstrijd in het Zwitserse Le Locle riep Altig uit: „Didi, dit is de eerste etappe die je in deze Tour hebt gewonnen". In het bijzijn van functionarissen van het laboratorium in het Zwitserse Magglingen en Keulen (vertegenwoordigd door pro fessor Manfred Donicke) werd dat bericht gistermiddag om vijf uur in Keulen bekend gemaakt. Dat was het onverwachte slot van de affaire Thurau, waarvan sinds de Proloog in Frankfurt bekend was dat hij op een eerste controle na de gecombineerde Zwitsers, Luxemburgse en Duitse titelstrijd positief had gerea geerd en bovendien waarschijnlijk fraude had gepleegd. i de z 1Post (Raas. Van Vliet, Van de Velde en Zoetemelk) 9 uur 2 minuten en 12 secon den, 33 punten: 2. Guimard (Bonnet, Bertin, Bernaudeau, Hinault) zelfde tijd, 84 pnt.; 3. De Bruyne (Schepers, Tac- kaert, Patrick, Pevenage, Heirweg) zelf de tijd, 85 pnt.; 4. Godefroot 99 pnt 5. Danguillaume 100 pnt.; 6. C repel 108 pnt. De uitslag van het tweede gedeelte van de zevende etappe van de ronde van Frankrijk is: 1. Jan Raas (Ned-Post), 92 km. van BeauvaiS naar Rouaan in 2 uur 15 minu ten en 33 seconden (gemiddelde snel heid 40,723 km./uur); 2. Leo van Vliet (Ned-Post); 3. Jacques Osmont (Fra- Lauwers); 4 Jos Jacobs (Bel-Godef- root); 5. Eddy Schepers (Bel- De Bruy ne); 6. Klaus-Peter Thaler (Wdl-Perure- na); 7. Franck Hoste (Bel-Lefevre); 8. Guido van Calster (Bel-De Kimpe); 9. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot); 10. Herman Beysscns (Bel-De Kimpe); 11. Johan van der Velde (Ned-Post); 12. Re- gisUviond- ra-Altig); 13. Patrick Bonnet (Fra-Guimard); 14. Ferdi van den Haute (Bel-Crepel); 15. William Tackacrt (Bel- De Bruyne); 17. Jan Jonkers (Ned-Lau- wers); 19. Joop Zoetemelk (Ned-Post); 30. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) allen dezelfde tijd als Raas. 2 uur 15 minuten en 33 seconden. 37. Cees Priem (Ned- Post); 39. Gerrie Knetemann (Ned- Post); 49. Hennie Stamsnijder (Ned-De Bruyne); 59. Henk Lubberding (Ned- Post); 60. Jo Maas (Ned-De Bruvne); 71. Dietrich Thurau (Wdl-Altig); 96 Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) allen de zelfde tijd als Jan Raas 2.15.33. Het Algemeen klassement: 1. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) 36 uur 13 minuten en 30 seconden; 2. Pierre Bazzo (Fra-Crepel) op 2 minuten en 24 seconden; 3. Bernard Hinault (Fra- Guimard) op 3.48.4; Joop Zoetemelk (Ned-Post) op 5.48.5; Henk Lubberding (Ned-Post) op 5.51; 6. Hennie Kuiper (Ned-De Mucr) pp 6.12.7; Johan van de Velde (Ned-Post) op 6.33.; 8. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.20; 9. Jean- Luc VandenBroucke (Bel-Crepel op 9.08; 10. Patrick Bonnet (Fra-Guimard) zelfde tijd; 11. Jean-Rene Bernaudeau (Fra-Guimard) op 9.17; 12. Patrick Per- ret (Fra-De Mucr) op 9.56; 13. Jean Chas- sang (Fra-Guimard) op 10.21; 14. Eddy Schepers (Bel-De Bruvne) op 10.38; 15. Pascal Simon (Fra-De Muer) op 10.46; 16. Gramham Jones (Gbr-De Muer) op 10.48; 17. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 10.54. Algemeen ploegenklassement: 1. Guimard 157 uur 8 minuten en 8 se conden; 2. Post op 1 minuut en 46 secon den; 3. Godefroot op 4.41; 4. De Muer op 15.07; 5. Danguillaume op 31.04; 6. Cre- In de zevende etappe waren drie cols van de vierde catgorie opgenomen, de door komsten waren: La Cote Blanche: 1Van Impe 4 pnt 2. Maas 2 pnt.; 3. Vanden Broucke 1 pnt. Cote de Lyons: 1. Gau- 4 pnt.; 2. Peeters 2 pnt 3. Van Impe De zevende etappe kende twee sprin' met tijdsvergoedingen. De doorkomste waren: Fleury la Foret 1. Patrick Pev nage 12 seconden; 2. Berlin 8 secondei 3. Linard 4 seconden. Saint leger d 1 DeKeysi 2. Zoeter conden. elk 8 s onden; 3. Bei Bcrgklassement 1. VandenBroucke 31 punten; 2. Van Impe 22 pnt3 Jones 16 pnt.; 4. Pollentier en Schepers 11 pnt.; 6. Nilsson 10 pnt. Jongerenklassement 1. Van de velde; 2. Claes; 3. Bonnet; 4. Bernaudeau; 5. Si mon; 6. Jones van Hinault dat hij na de rustdag zou bepalen hoe het verder moet, zei de ronde-arts: „Voor de gene zing van deze blessure is min stens 48 uur complete rust nood zakelijk. Ik denk niet dat de ene rustdag in Saint Malo voldoende zal zijn voor Hinault. Vooral ook omdat er daarna nog zo veel da gen met competitie volgen". Het is niet de eerste keer in dit wie- Ierseizoen dat de Breton geteis terd wordt door een knieblessu re. In Parijs-Nice moest hij in de voorlaatste etappe de strijd sta ken nadat hij een stuur tegen zijn knie had gekregen. Die 'koers naar de zon' beschouwde hij ech ter als trainingsrit. terwijl de tour het hoofdprogramma van hem is. „Bovendien is het een duidelijk andere blessure. Toen zat het aan de buitenkant, nu van binnen", liet Hinault weten. Ploegleider Cyrille Guimard zal zijn kostbare kopman ongetwij feld ernstig waarschuwen voor de gevolgen die forceren van die blessure kan hebben. Voor hem betekende het in 1972 het begin van het einde. In de Ronde van Frankrijk van dat jaar werd Gui mard. die in het algemeen klas sement aan de leiding ging voor Eddy Merckx, eveneens ge plaagd door een ernstige knieblessure. Hij moest de strijd staken. Terwijl miljoenen Fran sen een traan wegpinkten, schonk Merckx in Parijs de groe ne trui aan Guimard. En hoewel hij nog tot februari 1976 als actief renner stond genoteerd, eindigde daar zijn loopbaan. Inmiddels worden pogingen ge daan om Hinault in een ijltempo zo Fit mogelijk te krijgen. Giste ren kreeg hij al een injectie in zijn bil en vandaag volgt er nog een in zijn knie. De medicamenten wer den speciaal uit Parijs aange voerd. Tevens liet Hinault zijn ei gen arts uit Bretagne komen om hem te behandelen. Terwijl de twijfel als een venijnige rat knaagde aan het zenuwenge stel van de fiere Breton, bleek zijn mentale en kennelijk aangeboren vechtlust nog niet te zijn geluwd. Hij perste zijn lippen samen tot een strakke lijn op zijn gezicht toen de aanval van Joop Zoete melk in de slotfase van de strijd in Rouen ter sprake kwam. „Geloof me", bezwoer hij met het waar schuwende vingertje in de lucht priemend, „dat wanneer ik hele maal hersteld ben in deze ronde, ik Joop zijn demarrage betaald zal zetten". Zoetemelk is boos op pers Joop Zoetemelk, de vriende lijkheid zelve, wilde gister morgen na de ploegentijdrit de verzamelde journalisten Ifiiet te woord staan. „Ik praat niet meer met jullie", riep hij boos, „want in de Nederlandse kranten wordt alleen maar negatief over ons geschreven, terwijl de sfeer in de ploeg goed is. Jul lie willen geloof ik alles ka potmaken", riep hij kenne lijk aangetast door de anti pers-bacil van Peter Post. De houding van Zoetemelk veranderde echter op slag toen hij de tijd van de ploeg van Hinault vernam en het verlies van de Franse wie- Iergigant gelijk taxeerde. Hoewel Zoetemelk de in druk wilde vestigen dat er geen enkele weerstand tegen hem is gerezen na de rit door de hel van het noorden was het wel opvallend om te zien hoe hij in tegenstelling tot zijn 'gewone' optreden de marreerde uit een op hol ge slagen peloton dat de massa le eindspurt voorbereid de. Een actie die alleen kan wor den uitgelegd als een knap staaltje psychologie van hem om zich in het roerige kamp op te werpen als hel per van Raas. "Ten nou valt- ie. ook nog .'ff) j Mu y-TIf—5TAPT FOUT ÖÊZI£M éMA^ljOOS, fit!/ 1/ Vr C713

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13