Spreekbuis voor nood in arme wereld Navigators Leiden een krijg en in nieuwe man Hugo Lugthart (Leiden): Tear Fundeen getuigenis in woord en daad CIA-rapportKrijgsmacht China ligt nog ver achter Waterleidingbedrijf De elf genieenten neemt geen risico 0 üh Herdenking Benedictus in de Dom De hervormde kerkeraad in Utrecht heeft de Domkerk beschikbaar gesteld voor een landelijke rooms-katho- lieke vesperdienst volgende week zaterdag, 12 juli, om 5 uur ter gelegenheid van het vijftiende eeuwfeest van de geboorte van de Heilige Be nedictus van Norcia. Ook bij de organisatie verleent de kerkeraad alle medewer king. De keuze viel op deze kerk wegens haar centrale ligging in het land en de bin ding aan Sint Willibrord en de eerste monnikenvaders in onze gewesten. Aan de viering, waarin kardi naal Willebrands voorgaat en mgr. Bluyssen van Den Bosch de preek houdt, wordt deelgenomen door de mon niken en monialen in ons land die leven volgens de Regel van Sint Benedictus, te weten Benedictijnen en Benedictinessen, Trappisten en Trappistinnen, Cister- ciënsers en Benedictinessen van het Heilig Sacrament. Hun aantal bedraagt onge veer 270; ze komen uit acht tien communiteiten. Uit hen is een koor van vijftig leden gevormd. Deze herdenkingsvesper wil het koorgebed in het Sint Benedictusjaar 1980 een maal toegankelijk maken voor een breder publiek. Men beoogt daarmee ook de oecumenische band met de andere kerken te doen uit komen. Vertegenwoordigers van de elf leden-kerken van de Raad van Kerken in Ne derland zullen in de dienst afzonderlijk een voorbede zeggen. Om kwart voor 5 lui den tien minuten lang de klokken van de Dom en van tal van rooms-katholieke en protestantse kerken in het centrum van Utrecht. Vrijzinnigen Leiden. De Vereni ging van Vrijzinnige Hervorm den Leiden-Oegstgeest krijgt per 1 augustus aan „hulp in het pas toraat" voor twee en een halve dag per week. Het is de heer N. C. Smit (25), student in de theologie aan de Leidse universiteit. Met zijn aanstelling is gedeeltelijk voorzien in de vacature die vorig jaar mei ontstond door het ver trek - wegens emeritaat - van ds. Wagenvoorde. In de pastorie Wit te Singel 53 zal voor de heer Smit - die afkomstig is uit Utrecht - een werkruimte worden ingericht. Bcrocpingswerk. Hervormde Kerk: beroepen te Waardenburg- Neerijnen kandidaat P. J. den Admirant Vlaardingen, te Goud zwaard kandidaat R. Veldman Ridderkerk, te Ocgstgeest (vaka- ture ds. Sasse) J. C. Greive Am- stelveen-Buitenveldert. te Zet- ten-Andelst vicaris B. J. van Vreeswijk Stellendam; aange nomen de benoeming tot bij stand in het pastoraat te Hoorn (buitengewone wijkgemeente) en te Enkhuizen (Vereniging van Kechtzinnigen) J. W. Stolxe Urk, naar Driebergen A. Schipper Willemstad; beroepbaar gesteld: T. van Rijsbergen Woudenberg en D. A. Snijder Rotterdam. Gereformeerde Kerken: aange nomen naar Hatilerwijk (Fr.) H. K. Schuring Loppersum, naar Rotterdam-Hillegersberg-Schie- broek (ziekenhuizen) J. M. Snoek Oostvoorne, naar Gouda B. Schoep Groningen-Zuid. LEIDEN - Deze en volgende maand worden op de Noordwijkse camping "Club Soleil" elke woensdagmiddag handwerkprodukten uit ontwikkelingslanden verkocht. De organisatie die daar achter staat heet "Tear Craft", de zakelijke dochter van het internationale evangelische hulpfonds "Tear Fund". En "Tear Fund" is weer de dia- konale poot onder de Evangelische Zendings-Alliantie, die via niet aan kerken ge bonden zendingsgenootschappen en plaatselijke evangelische kerken hulp verleent in meer dan vijftig landen ter wereld en ook in ons land op een wijdvertakte afdeling kan bogen. Een ander punt is het kinderwerk. Uit een fonds, gevormd door fi nanciële adoptie, worden allerlei projecten voor kinderen gefinan cierd. De gevers blijven op de hoogte van de ontwikkeling van het project waaraan zij hun bij dragen besteden. "Tear Fund" kent ook nog kinderwerk waarbij de gever en het kind een per soonlijke relatie hebben, maar op het anonieme "sponsor-plan" komt toch steeds meer de nadruk te liggen. Gert Doornenbal: „Toenemende vervreemding' De directeur van de organi satie "Navigators" in Ne derland en Scandinavië, Gert Doornenbal, ver wacht voor de jaren tach tig een toenemende ver vreemding van de bijbel onder de kerkelijke jeugd. "Ik heb het idee dat die vervreem ding - die zich in de jaren zeven tig duidelijk begon af te tekenen - zich nog heel sterk zal doorzet ten", schrijft hij in het kwar taalblad van zijn organisatie. Op vallend vindt hij het gebrek aan bijbelkennis. "Het lijkt erop, dat men thuis is opgehouden uit de bij bel te lezen en erover te praten. En godsdienstlessen op school schijnen de jongeren eerder te doen twijfelen aan het nut van de bijbel dan dat zij worden gemotiveerd om die persoonlijk te gaan lezen". "Wij zullen men sen steeds meer moeten winnen voor het idee, te onderzoeken wat de bijbel heeft te zeggen, wie Je zus Christus is en wat het bóte- kent, met God te leven". nale. niet aan een kerk gebonden organisatie met een Nederlandse vestiging in Driebergen - zien het als hun opdracht, mensen te hel pen bij de verdieping van het per soonlijke geloofsleven en het doorgeven van de bijbelse bood schap aan anderen. Zij hebben daartoe een uitgebreid trainings programma tot hun beschikking. Op vele plaatsen in het land zijn bijbelstudiekringen gevormd. Richtten de "Navigators" zich in het begin vooral op studenten in de universiteitssteden, langza merhand is hun doel meer alge meen geworden. Er zijn nu ook groepen voor "oudere tieners" en afgestudeerden. Gosse Hiemstra, Kcnnedylaan 38, heeft een poos het studenten- werk in Leiden verzorgd. Hij gaat binnenkort het landelijke studentenwerk van de "Naviga tors" leiden. In zijn plaats komt Hans Verwijs-die in Delft heeft gestudeerd en nu nog in militai re dienst is - over enkele maan den naar Leiden. En dan "Tear Craft", de zakelijke afdeling van het hulpfonds. Het doel is, werklozen aan werk te helpen en dit met een "eerlijk loon" te betalen. Die arbeid - wandkleden, jute tassen, man den, tafellakens, theedoeken - gebeurt in coöperaties, die zen dingsgenootschappen of plaat selijke kerken hebben opgezet. De "winst" van "Tear Craft" gaat via het fonds naar hulpprojecten. Vorig jaar was dat tien procent van de omzet. Het financiële verslag dat "Tear Fund" elk jaar uitbrengt geeft Hugo Lugthart "de prettige ze kerheid dat er nu eens niets aan de strijkstok blijft hangen". Woord en daad Sinds 1975 heeft "Tear Fund" een financieel kinderadoptie-plan in "Tear Fund" (Buurtweg 3 Doorn) is samenwerking met de Canadees-Amerikaanse organisatie "Compas- niet allèen sociaal bezig. In zijn sion". In dit plan zijn nu ongeveer 3000 Nederlandse sponsors betrokken, vaandel staat ook bijbelse voor die iedere maand met een bedrag van 35 een kind ondersteunen. Het lichting en verkondiging In ar- „anonieme adoptieplan" kan er nog wèl sponsors bij hebben. me landen verbreiden de zende- ganisatie als "Tear Fund" me erg aanspreekt. Onze werkgroepen - er zijn er zo'n dertig in Nederland - zijn, als het goed is, de spreek buis voor de nood in de arme we reld. Maar tegelijk een appèl om hulp te bieden, zowel materieel als geestelijk". Maar waarom dan een specifiek "evangelische" organisatie, naast instanties als bijvoor beeld de Novib, de Stichting Oe cumenische Hulp en de kerke lijke werelddiakonaten? Hugo Lugthart (gehuwd, twee kin deren) vindt de "bijbelse achter grond" van "Tear Fund" zeer we zenlijk. "Ook in de hulpverlening is een christen verantwoording schul dig aan God. Twee dingen zijn hier van belang: de gehoorzaam heid aan God en Zijn Woord en het zorg dragen voor de naaste die gebrek lijdt. Je moet dat niet scheiden. Christenen bezien hulpverlening in een ander per spectief. En wat de werelddiako naten van de kerken betreft, wij staan daarmee niet in een concur rentieverhouding. Je moet het zo zien, dat evangelische gemeen schappen en groepen in "Tear Fund" hun eigen overkoepelen de diakonale instantie hebben gevonden". Eerlijk loon Het programma van "Tear Fund" bevat vijf hoofdpunten. Ten eerste de acute noden, zoals het verstrekken van voedsel, medi cijnen en tenten bij rampen. Zo kregen Vietnamese bootvluchte lingen, In samenwerking met de Christian And Missionary Allian ce (CAMA), "LOVE"-pakketten, bestaande uiteen stromat, teiltje, zeep, toiletpapier, zakdoeken, een handdoek, een lesboekje voor de Engelse taal en een evan gelie in de eigen taal. Vorig jaar november gingen elf Nederland sejongeren voor "Tear Fund" en het comité "Hulpverlening Zuid- Oost Azië" (ZOA) naar Thailand om vluchtelingen uit Cambodja bij te staan. In meer dan vijftig landen heeft de organisatie projecten. Dat gaat van landbouwonderwijs en het slaan van waterputten tot de bouw van huizen en kliniekjes. Vrijwilligers verbinden zich voor ten minste twee jaar. Er is behoef te aan onder anderen verplegers en verpleegsters, dokters, land bouw- en werktuigbouwkundi gen. De vrijwilligers krijgen maandelijks een bijdrage voor eigen levensonderhoud. In Soe dan werkt Elly de Bree uit Leiden als verpleegkundige. De hulp verlening van "Tear Fund" in de "Hoorn van Afrika" begint nu goed op gang te komen. Op 17 september zal Martha Voet - net terug uit Soedan - in '"t Brugge- hooft" naast de Opstandingskerk (Steenschuur) in Leiden daar over vertellen. HUGO LUGTHART materiële en geestelijke hulpverlening niet scheiden lingen en vrijwilligers het evan gelie. Hoe dat daar aankomt en wordt verwerkt, blijft een vraag waarop ook Hugo Lugthart moeilijk een duidelijk antwoord kan geven. Her en der zijn er christelijke gemeenten waarbij nieuwe gelovigen zich kunnen voegen. In eigen land gaat het "Tear Fund" vooral om "bijbelse voorlichting - diaseries, lezingen en bijbelstudies - over de hou ding van de christen tegenover de nood in het arme deel van de we reld". Hugo Lugthart (Witte Rozenstraat 50a Leiden): "In woord en daad is het element 'getuigenis' altijd aanwezig. Mijn kennismaking met de Indiase cultuur heeft m'n eigen geloof niet verzwakt. Inte gendeel. zou ik zeggen. Het hin doeïsme heeft geen antwoord op de meest essentiële vragen van het leven-1'. De Leidse werkgroep van "Tear Fund" wil zich graag eens pre senteren. Aan schoolklassen, bejaarden, vrouwenbonden, ker ken, jeugdgroepen. Wie Lugthart hiervoor wil benaderen, zijn adres staat in dit verhaal. "Mensen", zegt hij, "moeten be wust gemaakt worden van wat in die landen gebeurt en wat wij. als christenen, daartegen kunnen doen". 3. J. de Groot. De werkgroepen Leiden en Kat wijk van "Tear Fund" hebben de verkoop in Noord wijk ter hand genomen. In Leiden bestaat de groep - acht mensen - nog maar pas. Voorzitter is Hugo Lugthart, 27 jaar, onderwijzer van de vijfde klas van de school "Het Carillon" aan de Kennedylaan in Zuid- West. Zelfheeft hij in dienst van de "Organisatie Mobilisatie" twee jaar in India zendings- en ontwikkelingswerk gedaan.- Toestanden Dat hij zich voor de Leidse werk groep van "Tear Fund" beschik baar stelde, heeft zeker te maken met zijn ervaringen in Derde-We- reld-landen. 'Het is altijd belangrijk, verder te kijken dan je eigen vertrouwde wereld, maar ik heb ook heel veel stoffelijke en geestelijke nood gezien. Als je het niet in een of andere vorm zelf hebt meege maakt, is het geweldig moeilijk, je in de situatie van de mensen daar in te loven. Je komt in toe standen terecht die ons, verwen de westerlingen, volkomen vreemd zijn. Ik kan wel zeggen, dat nu ik een klein beetje in deze wereld heb rondgekeken, een or- WASHINGTON (DPA) - De Chinese Volksrepubliek ligt qua militaire sterkte ver ach ter bij de Verenigde Staten en de Sowjet-Unie, hoewel zij met naar schatting 8.300.00Ö soldaten het grootste leger ter wereld heeft. Dit staat in een rapport van de CIA dat gisteren in Washing ton werd gepubliceerd. De voorsprong van de Sowjet- Unie en Amerika op China is in eerste instantie technisch. Het zal volgens de CIA nog jaren duren voordat Peking militair-technisch op het ni- Belangrijkste hinderpaal voor de Chinezen is de betrekke lijk kleine ontwikkeling van de economie, die maar weinig mogelijkheden biedt. De Chinese krijgsmacht is vol gens de Amerikaanse inlich tingendienst met strategische zowel als tactische atoomwa pens uitgerust en kan in oor logstijd ver afgelegen doelen in de Sowjet-Unie vernieti gen. De reikwijdte der Chine se raketten is echter niet groot genoeg om ook de Verenigde Staten te bedreigen. Op technologisch gebied zijn de Chinezen erg achter, meent de CIA. Hun naar verhouding weinig in het buitenland op geleide wetenschapsbeoefe naars zijn oud en hebben hun kennis al in de jaren vijftig verworven. Het technologi sche vernuft van de Chinezen kan het best worden vergele ken met dat van de Russen van de jaren zestig. Peking probeert dit te verbeteren door de aankoop van tech nologie in het Westen. SAO PAULO - De vroegere voor zitter van de rooms-katholieke organisatie "Justitia et Pax" (Ge rechtigheid en Vrede) in Brazilië, Dalmo Dollari, is bij een aanslag ernstig gewond geraakt. Dat ge beurde kort voordat de paus op zijn Braziliaanse toernee in Sao Paulo aankwam. Advocaat Dollari is een van de juri dische adviseurs van kardinaal Arns. De laatste jaren heeft hij bij herhaling de willekeurige arres taties en de martelingen van poli tici, studenten en vakbondslei- Aanslag bij bezoek paus ders aan de kaak gesteld. Hij zou gisteravond de evangelielezing hebben verzorgd tijdens de mis die de paus in de openlucht op droeg. Door deze aanslag hangt er rond het bezoek van de paus aan Brazilië's grootste industriestad een ge spannen sfeer. Een regerings functionaris in Sao Paulo ver klaarde, dat de aanslag waar schijnlijk is gepleegd door lieden "die Brazilië tijdens het bezoek van de paus willen demoralise- Een groep moeders van "vermis ten" en van mensen die zonder vorm van proces in Argentinië, Chili en Uruguay gevangen zitten heeft gisteren een klemmend be roep op de paus gedaan, het voor hen op te nemen. ETA kondigt aanslag in Malaga aan MADRID (AFP) - „Vannacht ont ploft er een bom in de provincie Malaga," zo heeft een woord voerder van de politiek-militaire afdeling van d<» Baskische af scheidingsbeweging ETA giste ren aangekondigd op "Radio Po- pulare" een station in San Sebas tian. Hij zei er niet bij hoe laat of op wel ke plaats de bom tot ontploffing zou komen. De fanatieke vleugel van de (ver boden) ETA kondigde eerder op de dag aan dat ze zou doorgaan met de vakantie-oorlog. In Spaanse toeristencentra zijn tot dusver acht bommen geëxplo deerd. Doordat van tevoren ge waarschuwd was èn doordat het om geringe ladingen ging, ont stond geen enkele keer schade van enige omvang. TELEGRAM - De Leidse universi teit heeft vandaag in een telegram aan de universiteit van San Sal vador de schending veroordeeld van de vrijheid van wetenschap pelijk onderzoek en -onderwijs, veroorzaakt door "bruut machtsmisbruik van het leger".* WOERDEN/TER AAR - Heh waterleidingsbe drijf "De Elf Gemeen ten" gaat bodemmon sters nemen bij een voormalige vuilstort in de Breepolder tussen Bodegraven en Woer den. Het bedrijf, dat onder meer Woerden, Bode graven, Nieuwkoop, Ter Aar, Zevenhoven en Nieuwveen van drinkwater voorziet, wil in deze polder water gaan' winnen. "We willen de absolute garan tie, het bewijs, dat er geen schadelijke stoffen in het grondwater zitten. Daarom hebben we besloten proefbo ringen te laten verrichten", aldus voorzitter P.J. Verhoef van "De Elf Gemeenten". De vuilstortplaats, die ongeveer op de grens van Woerden en Bodegraven ligt nabij het toekomstige waterwingebied en een punt dat bekend staat als "De Gloeiende Spijker", is al geruime tijd buiten ge bruik. Volgens de officiële gegevens zijn er nooit schadelijke stof fen gestort, maar het water leidingsbedrijf wil het zekere Bodemonderzoek in een n ie uw waterwingebied het oker Temeer, omdat wel vaststaat dat de stortingen destijds een diepte van tien meter bereik ten. Ruim onder de spiegel van het grondwater dus. Reden tot directe bezorgdheid is er volgens Verhoef zeker niet. Hij ziet recente affaires zoals die rond Lekkerkerk echter als een "rood-geel knipperlicht", dat noet moet worden genegeerd. "Je moet de zaken zo somber mogelijk inschatten, zodat je je later geen buil valt. Daarom ge bruiken we een hele fijne stofkam en onderzoeken we ook de kleine stortplaatsen", aldus Verhoef. "De Elf fiiiMfntciidat ook drinkwater levert aan delen van Alphen, Boskoop, Lei- muiden en Rijnsaterwoude, gebied zoeken omdat de oude bronnen in Woerden en Bo degraven dichtslibben.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 11