CDA is nu grootste Senaat in Positieve reacties op houding loyalisten Dienstverlening van rijkspolitie komt in gevaar GEVAARLIJKE :4m Man beschoten vanuit auto op rijksweg Gif de vermoedelijke oorzaak van massale vissterfte in Maas Gifmaniak nog zoek DONDERDAG 3 JULI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 DEN HAAG (GPD) - De zes CDA-dissidenten, die don derdag tijdens het debat over een olie-embargo voor de mo tie van afkeuring van de op positie gestemd hebben, zijn niet door hun achterban ver ketterd. Ondanks de sombere verwachtingen, die na dat de bat uitgesproken zijn, hebben zij slechts positieve reacties gekregen. De ARP, het CDA en de fractie bij de Tweede Kamer hebben zelfs nauwe lijks reacties gekregen uit het land naar aanleiding van het debat. Couprie (afkomstig uit de ARP) verwachtte eigenlijk wel eni ge boze reacties uit den lande. Er gebeurde echter niets van dat alles, vertelt Couprie: „Ik heb alleen positieve, per soonlijke brieven gekregen. Slechts door mensen van de WD word ik nog wel eens aangevallen. Misschien zijn de mensen door de slechte presentatie van het kabinet toch aan het denken gezet. Ik ervaar de positieve reacties in elk geval als een enorme steun voor mijn politiek". Ook Dijkman (KVP) heeft al leen adhesiebetuigingen van mensen uit het land ontvan gen. Maar in tegenstelling tot Couprie verwachtte hij ook niet anders. „Dat zou niet stroken met de houding van Lubbers (fractievoorzitter CDA in de Tweede Kamer - red.), die de CDA-kamerleden de vrije hand heeft galaten bij het bepalen van hun stem over de motie van afkeuring. Bovendien is het CDA er al tijd vanuit gegaan dat er geen kadaverdiscipline mag heer sen. Ieder kamerlid moet zijn eigen politieke overtuiging kunnen volgen", aldus Dijk- Splijtzwam De reactie op de uitlatingen van Jan Nico Scholten over Van Agt, die een splijtzwam bin nen het CDA zou zijn, waar door een alternatieve chris ten-democratische partij steeds naderbij zou komen, heeft wel veel stof doen op waaien. Het bestuur van de afdeling Noord-Brabant bij voorbeeld is in overgrote meerderheid van oordeel dat Scholten tot de orde geroepen zou moeten worden. Het be stuur heeft dit gistermiddag in een communiqué bekend gemaakt. Volgens de voorzitter van de af deling, Wagenmakers (bur gemeester van Heeswijk-Din- ter), storen veel Brabantse CDA'ers zich aan de scherpe uitspraken van Scholten. Hij heeft vele boze telefoontjes gehad van mede-bestuurders, waarna een gezamenlijk standpunt geformuleerd werd. Scholten is volgens Wagenma kers het "enfant terrible" van de partij. Hij heeft daar wel waardering voor en hij kan de opstelling van het kamerlid bij het olie-embargodebat dan ook wel begrijpen. Maar de combinatie van deze hou ding van Scholten en zijn om streden uitspraken zo kort daarna zijn de Brabantse be stuurders in het verkeerde keelgat geschoten. Het AR-kamerlid zou zich meer op de eigen achterban moeten richten, die het helemaal niet met hem eens is, vinden de boze Brabanders. Bovendien menen de bestuurders dat Scholten buiten zijn boekje is gegaan. De verkapte dreiging met een alternatief CDA ligt volgens Wagenmakers op het terrein van de partij-organisa tie en daar heeft een kamerlid niets mee te maken. DEN HAAG (GPD) - De rijkspolitie vreest dat de dienstverlening aan het publiek in gevaar komt als gevolg van de door mi nister De Ruiter (justitie) aangekondig de bezuinigingen. Dit jaar moet 16 mil joen worden besnoeid en het plan is dat in 1981 nog eens zestig miljoen gulden door de Rijkspolitie moét worden inge leverd. Een verbod op het maken van overuren en een drastische beperking van het bezi- negebruik met een kwart moeten dit jaar een groot deel van het te bezuinigen be drag opleveren. Hieruit volgt dat het surveilleren met de auto beperkt moet worden. De rijkspolitie moet de buikriem fors aan halen omdat de bodem van de kas vrij wel in zicht is. De politiebonden, die uit het overleg met de minister zijn gestapt, hebben volgens een woordvoerder van de Algemene Politiebond het hoofd voorlopig in de schoot gelegd. Door de vakantie en de geringe bereidheid bij le den zal men volgens de woordvoerder nog niet tot actie overgaan. De Algemene Inspectie van de Rijkspolitie heeft haar districten laten weten dat de service aan het publiek slechts mag worden verminderd wanneer het abso luut niet anders kan. De komende maanden zal het publiek nog weinig van de bezuinigingen merken. Volgens luitenant B. Bolt, hoofd algemene zaken van de rijkspolitie in het district Groningen, wordt er al meer gebruik gemaakt van zuinig rijdende auto's. „Daarnaast komen er meer staande con troles en trekt de agent er meer te voet of per fiets op uit". Door het verbod om na juli nog overuren te maken (behalve in ME-verband of bij zeer uitgebreide rechercheonderzoeken) zal er ook op recherchegebied worden bezuinigd. De rijkspoltie zal ook moeten gaan bezui nigen op de aanschaf van communica tiemiddelen, reis-en verblijfkosten, op leiding en vorming. Het later afschrijven van dienstwagens noemt de Groningse luitenant Bolt „een afbreuk aan de vei ligheid, een niet te verteren zaak. Niet voor niets heeft men aan deze zaken kwaliteitseisen gesteld. Die worden nu bijgesteld". Over de plannen van de minister van justi tie om volgend jaar nog eens zestig mil joen te bezuinigen op de Rijkspolitie, zegt Bolt „Als er dan op dezelfde onder delen bezuinigd moet worden, komt de dienstverlening aan het publiek in ge vaar. We hopen echter dat we betrokken zullen worden bij de definitieve vast stelling van de bezuinigingen voor het volgend jaar. Dat is de afgelopen tijd, toen het ging om het inleveren van die zestien miljoen, niet gebeurd. Een kwa lijke zaak", aldus luitenant Bolt. Doordat het CDA meer won dan de VVD verloor, verstevigde de regeringscoalitie haar meerder heidspositie in de senaat. Samen bezetten deze partijen nu veertig van de vijfenzeventig zetels. Het CDA heeft er 27. de VVD 13. Tot het centrum-rechtse kamp beho ren voorts SGP en GPV met elk één zetel. Senator Maris (ex-Boe renpartij) keert niet in de Kamer terug. Aan de linkerkant is de terugkeer van D'66 met twee zetels het meest opmerkelijk. Sinds 1977, toen de andere helft van de Eerste Kamer werd gekozen, maakten de democraten geen deel meer uit van de senaat. De PvdA kwam van 25 op 26 zetels. De PPR raak te er twee kwijt en heeft nu een driemansfractie. Eén zetelverlies boekte de CPN. De PSP bleef ge lijk met één zetel. Door het systeem van getrapte verkiezingen (de Eerste Kamer wordt om de drie jaar voor de helft gekozen door leden van Provinciale Staten) werkt nu pas de Uitslag van de verkiezingen voor Provinciale Staten in 1978 gedeeltelijk door in de samen stelling van de Eerste Kamer. Er zijn gisteren 38 Eerste-Ka- merleden gekozen door de pro vinciebestuurders van Noord- Holland, Friesland, Noord-Bra bant, Utrecht. Zeeland en Lim burg. De verdeling van de overige 37 zetels berust nog altijd op de verkiezingsuitslagen van 1974 in Aanhoudingen AFVAL IN BRABANT - Het Bra bantse vyaterwingebied Bavel- Dorst loopt geen gevaar veront reinigd te worden door de daar in de buurt aanwezige chemische stoffen in de bodem. Tot deze conclusie is het Brabantse pro vinciebestuur gekomen na een uitgebreid onderzoek. Naar aanleiding van geruchten dat xyleen- en tolueen-houdend afval zou zijn gestort op de stortplaats in Bavel-Dorst, heeft de provin cie Noord-Brabant door deskun digen een onderzoek laten in stellen. na vondst morfine in bagagekluis AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft vier man nen aangehouden na een morfi- ne-vondst in een kluis op het Centraal Station in de hoofdstad. Aldus heeft de Amsterdamse po litie gisteren meegedeeld. In de kluis lagen 2935 morfine- tabletten, die 175.000 gulden waard zijn. Aangehouden zijn de 45-jarige Deen R.M., die de tabletten in de kluis had verborgen, de 44-jarige A.K., leverancier van de tabletten en de 45-jarige B.N. en de 48-jari- ge A.S., die voor de morfine zorg den. Ongevallen in verkeer met alcohol teruggelopen DEN HAAG (ANP) - Het aantal verkeersongelukken met do den of gewonden, waarbij al coholmisbruik in het spel was, is vorig jaar teruggelo pen ten opzichte van het jaar daarvoor, zo blijkt uitcijfers van het Centraal Bureau voor de Statistiek. Vorig jaar vielen er bij dergelij ke verkeersongelukken 300 doden, in 1978 waren dat er 344. Het aantal gewonden verminderde van 6478 tot 5740. Het totaal aantal onge vallen met alcoholmisbruik bedroeg vorig jaar 4500. Het jaar daarvoor 5120. De daling van het aantal onge lukken met alcoholmisbruik in 1979 is voor een groot deel het gevolg van de terugval van het aantal van dergelijke ongelukken in de strenge wintermaanden januari en februari. NIJMEGEN (ANP) - De keurings dienst van waren in Nijmegen stelt een onderzoek in naar de herkomst van een fles limonade, die loog - een schoonmaakmid del - bleek te bevatten. Zeven leerlingen uit de zesde klas van de Mariaschool in Volkel hebben dinsdagavond in het Limburgse Mook uit de fles gedronken, maar de loog vrijwel direct weer uitge spuugd. Uit voorzorg zijn zij niettemin overgebracht naar het Radboud- ziekenhuis in Nijmegen. Zes van de zeven jongens zijn daar nog steeds, maar hen mankeert niets, aldus het ziekenhuis. De scholieren waren met hun klas en leerkrachten op "schoolweek" in Mook. Dinsdagavond hielden zij in een blokhut van Scouting Nederland een barbécue-avond. De leerkrachten hadden in Mook enige kratten limonade gekocht. Eén van de flessen bevatte het loog. In de andere flessen zat ge woon limonade. Volgens de rijkspolitie in Gennep is alles goed afgelopen. Twee scho lieren hebben kleine rode vlekjes in hun slokdarm, wat wijst op een DEN HAAG (GPD) - Het CDA is de grootste partij gewor den in de Eerste Kamer. Bij de verkiezingen voor de helft van de senaat, gisteren in zes provincies, zijn de christen-democraten de PvdA voorbij gestreefd. Het CDA behaalde drie zetels winst, de PvdA won er één Zowel VVD als PPR zag twee zetels verdwijnen, de CPN raakte er één kwijt. De Democraten '66 maakten hun rentree in de Eerste Kamer met twee zetels. de andere provincies. Volgend jaar komt de gehele Eerste Ka mer voor vervanging in aanmer king, omdat het parlement dan in verband met grondwetsherzie ningen moet worden ontbon den. In de Eerste-kamerfractie van het CDA zal de onlangs afgetreden minister van financiën F.H.J.J. Andriessen (Bilthoven) als nieuw lid opduiken. Andere nieuwe le den zijn: F.C. de Jong (Roosen daal). J.J.M.S. Luyten-De Wij- kerslooth de Weerdesteyn (Til burg), M.H.G. van Soest-Jansbe- ken (Arcen), M.G.G.J. Schreurs (Heerlen), J. Achterstraat (Bad hoevedorp), A.M.C.V. Groens- mit-van der Kallen (Beverwijk) en J.J. Schouten (Voorhout). Nieuw gekozen leden van de PvdA-fractie zijn: M.J.C.A. Er- men' (Oisterwijk), F.J. Derks (Berkel-Enschot), W.van de Zandschulp (Utrecht), G.J.J. Schinck (Brakel) en E. van den Bergh (Amsterdam). Geen nieuwe gezichten in de fractie van de VVD. Voor de partij D'66 komen de voormalige staatssecretaris van justitie J.F. Glastra van Loon (Den Haag) en J.J. Vis (Eext) in de Eerste Kamer. lichte verbranding. Directeur F. Schuring van de Nij meegse keuringsdienst deelde mee dat de fles inderdaad gecon centreerde kaliloog bevatte. Deze stof wordt gebruikt in spoelma- chines voor lege retourflessen. Het is in ons land enige keren eerder voorgekomen, dat een fles met loog werd verkocht. Het is echter een hoge uitzondering, al dus dr. Schuring. Het achterhalen van de fabriek waar de betrokken fles is ge spoeld, kost de keuringsdienst wellicht enkele dagen. MAASTRICHT (GPD) - De oor zaak van de vissterfte die dins dagavond bij het Limburgse Eijsden in de Maas geconstateerd werd, moet waarschijnlijk ge zocht worden in België wellicht door lozingen van industrieën tussen Namen en Luik. Water proeven door Rijkswaterstaat hebben gisteren weliswaar uit gewezen dat slechts sprake is van de normale verontreinigings symptomen, maar de voortdu rende regenval van dinsdag heeft het onmogelijk gemaakt de om vang van de vervuiling goed vast te stellen. Het Rijksinstituut voor de Zuive ring van Afvalwater (RIZA) in Lelystad onderzoekt watermon sters uit de Maas op de aanwezig heid van giftige stoffen. Het kan wel enkele dagen duren voordat enig resultaat van de onderzoe ken bekend wordt. Als blijkt dat de vissterfte is veroor zaakt door lozingen van giftige afval door Belgische industrieën, zal een klacht gedeponeerd wor den bij de Belgische regering. Volgens een woordvoerder van het ministerie is het niet ondenk baar dat nadien een eis tot scha devergoeding zal worden inge diend. Het aantal dode vissen dat via Eijs- BRUSSEL (GPD) - De onbekende maniak die eind juni in Antwer pen elf mensen vergiftigde door iets in hun koffie te doen, werkte met scopolamine. Dit is vastge steld door de Gentse toxicoloog prof. Heyndrickx. De dosis gif die in de koffie werd gedaan, was zo groot dat het een wonder is dat er geen doden vielen. Scopolamine is een zeldzaam al kaloid dat inwerkt op het centrale zenuwstelsel en de ademhaling. Het gif, dat in de medische sector maar weinig wordt gebruikt, kan in België alleen op doktersvoor schrift bij de apotheek verkregen worden. De gifmenger, die al eerder veertien slachtoffers had gemaakt in Dus- seldorf, Amsterdam en Rotter dam, voegde in Antwerpen een zeer grote dosis gif toe aan de kof fie. De politie in België, Nederland en West-Duitsland zoekt nog steeds naar de gifmenger. Het feit dat het moeilijk verkrijgbare scopo lamine is gebruikt, is een belang rijk nieuw gegeven bij het onder zoek, dat eigenlijk op dood spoor is gekomen. den Nederland binnen drijft, is inmiddels afgenomen. Vermoe delijk zijn de lozingen stopgezet, of is het giftige afval - voor zover daar sprake van was - zodanig verdund door de vele regen buien, dat het levensgevaar voor de vissen geweken is. De toevoer naar drinkwaterbedrijven aan de Maas was echter urenlang afge sloten. BUNNIK (GPD) - Op de rijksweg Utrecht-Arnhem, ter hoogte van Bunnik, is gistermiddag een auto met vier inzittenden beschoten vanuit een andere wagen. Een van de inzittenden, F.Z. uit Drie bergen, werd een paar keer ge troffen en zwaargewond. De be stuurder van de beschoten auto reed onmiddellijk door naar het Antonius-ziekenhuis in Utrecht, waar de gewonde meteen werd Minder maar hogere hypotheken op woningen DEN HAAG (ANP) - Het aantal nieuwe hypotheken op woonhui zen en op de combinatie woon huis/bedrijfspand is in de eerste vier maanden van dit jaar in ver gelijking met dezelfde periode vorig jaar teruggelopen van 89.604 tot 82.335. In totaal was hiermee in de eerste vier maanden van dit jaar een be drag gemoeid van bijna veertien miljard gulden (1978: 12,7 mil jard), aldus gegevens van het Centraal Bureau voor de Statis tiek. In deze aantallen zitten zowel de gewone hypotheken als de kre diethypotheken, die hypotheken die niet onmiddellijk geheel worden opgenomen. Deze twee categorieën vormen ieder onge veer de helft van het totaal. Het grootste aantal nieuwe hypo theken zit tussen de 50.000 gul den en twee ton. In de periode januari/april werden 50.000 van deze hypotheken afgesloten voor een totaalbedrag van 5,25 miljard. geopereerd. Volgens de politie is hij nu buiten levensgevaar. Z. reed dinsdagmiddag omstreeks kwart over twee met drie anderen in een auto over de noordelijke rijbaan van de rijksweg naar Arnhem, iets voorbij de afslag van het motel Bunnik. Ze werden ingehaald door een Honda Civic en vanuit die wagen beschoten. De kogels vlogen dwars door hun auto. Z. werd daarbij meer dan een keer geraakt. Kort na de schietpartij meldde zich bij de politie van Driebergen een man, die vertelde dat hij op de auto had geschoten. Het is de 20- jarige F.B., een halfbroer van het slachtoffer. Deze verklaarde dat hij zich bedreigd voelde en daar om geschoten had. De politie nam de auto en het vuurwapen in beslag. B. werd in voorlopige hechtenis genomen. Het slachtoffer is een goede beken de van de politie. Vorige maand werd hij in hoger beroep door het Amsterdamse Hof wegens ge brek aan bewijs vrijgesproken van een telastegelegde roof moord op een bejaarde man in Overberg nabij Amerongen. In eerste instantie was hij daarvoor veroordeeld tot twaalf jaar ge vangenisstraf. Een paar jaar geleden was Z. ook al betrokken bij een schietpartij. Ook toen liep hij zware dingen op. Rivierpolitie vindt lichaam ROTTERDAM (ANP) - De Rotter damse rivierpolitie heeft gisteren het lijk opgepikt van een nog on bekende man. Het lichaam dreef volgens een woordvoerder in de Nieuwe Waterweg, niet ver van Hoek van Holland. Identificatie wordt volgens de poli tie een moeilijk karwei, omdat het lichaam in vergaande staat van ontbinding verkeert. ADVERTENTIE

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7