Vernielingen op bouwwerk Vrouwenhuis in september aan Hooigracht Kritiek op rol van vakbonden voor ambtenaar Aannemer„Ik krijger een hartkwaal van99 hrrtrahgd d°g°ïfi?fstallenen VENEZOLAANSE MINISTER IN LEIDEN Wanneer herstel van Caecilia-gasthuis Protest tegen voortijdig verlaten van pand aan Nieuwe Rijn LEIDEN - Nog net voor de bouw vakvakantie is de verbouwing van het voormalige Bureau Huis vesting aan de Hooigracht 79 be gonnen. Het Leidse Vrouwen huis kan er vermoedelijk eind september terecht. Zoals bekend is de Stichting Leids Vrouwenhuis zeer te spreken over de mogelijkheden van haar nieuwe gebouw. Het Vrouwen huis bestaat nu ruim zes jaar. Tot nu toe draaiden de emancipatie activiteiten van het Vrouwenhuis steeds in zeer onvoldoende ruim ten; aanvankelijk boven het Praethuys aan de Vrouwen kerk- choorsteeg. daarna in het inmid dels opgeheven café Link aan de Haarlemmerstraat, en de laatste vijfjaar in het pand Nieuwe Rijn 20a. De verzuchting "eindelijk" is niet verbazingwekkend gezien de driejaar die het Vrouwenhuis bij de gemeente heeft moeten zeuren om geschikte huisvesting te ver krijgen. Zo tevreden als het Vrouwenhuis is over de nieuwe huisvesting, zo boos is het Vrouwenhuis over de opzegging van de huur van het pand Nieuwe Rijn 20a per 1 au gustus. "Een schandalig beleid van de ge meente". vindt een woordvoerd- ster van het'Vrouwenhuis. "Wii hebben er niet in niet toegestemd om per 1 augustus weg te gaan. Als we dat doen dan zitten we een paar maanden zonder huisves ting". "We zijn knap schandalig behan deld door de gemeente", meent ook de NVSH. Toch heeft de NVSH de gemeente meegedeeld de achterzijde van het pand per 1 augustus te zullen verlaten. De gemeente wil - te beginnen bij de acherzijde - het pand zo snel mo gelijk afbreken voor een stuk nieuwbouw voor de bibliotheek. "Daar zien we het belang wel van in. Juridisch protest is bovendien te duur. Daarom verlaten we de sociëteitsruimte aan de achter zijde. Maar de vergaderruimten aan de voorkant willen we hou den tot we in ons nieuwe pand terecht kunnen", aldus een woordvoerder van de NVSH. "We gaan maar een maandje dicht". De NVSH hoopt in oktober terecht te kunnen aan het Rapenburg 48. De Leidse Werkgroep Homofilie hoopt dan haar intrek te kunnen nemen in de Caeciliastraat 10. Het Vrouwenhuis is in de loop der jaren volkomen uit het verouder de en verrotte pand aan de Nieu we Rijn gegroeid. Bij thema avonden moest vrouwen de toe gang worden geweigerd omdat er geen plaats meer was. Er konden met pijn en moeite honderd vrouwen in. De zaal op de benedenverdieping van het nieuwe pand aan de Hooigracht biedt alleen al plaats aan tweehonderd vrouwen. De eerste verdieping telt zes kamers. De tweede verdieping bestaat uit een enorme zolder. Met de verbouwing en het achter stallig onderhoud aan de Hooi gracht 79 is 169.000 gulden ge moeid. Vooral het brandveilig maken van het pand kost een smak geld. Het Leidse aanne mersbedrijf L. Oostveen voert het werk uit. De verbouwing van het pand Hooigracht 79 gaat nog niet vlot. Piet Alblast uit Voorschoten sjouwt in zijn eentje. Na de bouwvakvakantie zullen echter vijf bouwvakkers enkele maanden in de weer zijn om het pand snel op te knappen. Marijke van Moll in doctoraal-scriptie LEIDEN - Ambtenaren hebben minder medezeggenschap dan werknemers in het be drijfsleven. De ambtenaren bonden hebben belang bij het handhaven van deze achter stand om hun verworven po sitie en hun eigen organisatie. Dit is de conclusie van Marij ke van Moll uit Leiden in haar doctoraalscriptie "Medezeg genschap bij een overheids bedrijf' voor de vakgroep so ciale en organisatiepsycholo gie aan de Leidse universiteit. "De overheid en de ambtena renbonden stippelen geza menlijk in het centraal geor ganiseerd overleg de lijn uit voor de medezeggenschaps verhoudingen bij de over heidsorganisaties; óók voor de niet-georganiseerde werknemers". Volgens Ma rijke van Moll hebben de vak organisaties als doelstelling de belangen van de bij haar aangesloten leden zo goed mogelijk te behartigen. "In dit geval hebben ze getracht de eigen positie te versterken door medezeggenschap bij overheidsorganisaties voor te behouden aan leden van de vakbond. Deze opstelling van de vakcentrales heeft waar schijnlijk eerder de doelein den van de vakorganisatie gediend dan de belangen van de bij haar aangesloten werk- Immers", zo zegt zij, "de bete kenis van medezeggenschap op organisatieniveau is bij de overheid geringer dan bij het bedrijfsleven". Op het punt van de structuur van het overleg is er sprake van ach terstand bij de overheid. Dienstcommissies hebben een minder zelfstandige posi tie ten opzichte van de voor zitter. "Ze vertegenwoordigen niet het gehele personeel en worden ook niet door het personeel gekozen. In vergelijking met ondernemingsraden hebben dienstcommissies geringere bevoegdheden en beperkte mogelijkheden naleving te vorderen. Ze zijn ook minder geïnformeerd", meent Marij ke van Moll. "Ook bij het fei telijk functioneren van het overleg is er sprake van ach terstand". De voorzitter van de Algemene Bond van Ambtenaren (AB VA) afdeling Leiden B. J. Wakka wilde desgevraagd hierop nog geen commentaar geven. "We willen eerst de uitlatingen bestuderen", zei voorzitter Wakka. Om te bereiken dat de mede zeggenschapsverhoudingen bij de overheid vergelijkbaar zijn met die bij het bedrijfsle ven, moeten volgens Marijke maakt door de wat oudere kinderen. De kleintjes gaan glazen potjes verven. De kos ten zijn 0.75. 's Middags worden de gemaakte vliegers opgelaten, en gaan de jonge ren harlekijnen maken. Ook dat kost f 0.75. Vakantie (3) In de "Tamboerijn' aan de Va- leriusstraat 73 is morgen avond een disco met een kwis. Aanvang 20 uur en de entree prijs is f150. Vakantie (4) Buurthuis "hetMierennest"aan de Morsweg 59 houdt morgen ochtend open huis. Vanaf 10 uur tot half twaalf worden ere trekpoppen gemaakt. Kosten J I-. 's Middags wordt er in het Tratisvaalhof bij mooi weer een levend ganzenbord gespeeld. Het is bestemd voor kinderen van 6 tot 12 jaar en het begint om twee uur. Kos ten fl.-. Marijke van Moll van Moll de volgende veran deringen worden aange bracht: "De dienstcommissies en de daarmee vergelijkbare com-, missies moeten worden sa mengesteld via verkiezingen waarbij actief en passief kies recht aan alle personeelsle den wordt toegekend. De be voegdheden zullen moeten worden verruimd. Bijvoorbeeld recht op informa tie en het doen van voorstel len; recht op advies bij be langrijke economische en so ciale besluiten en bij de be noeming, van een bestuurder. Naleving van deze rechten moet kunnen worden gevor derd bij een onafhankelijke derde partij als beroepsin stantie. De dienstcommissies zullen als een zelfstandig werknemers orgaan binnen de organisatie moeten kunnen functione ren. Er zullen tevens mede zeggenschapsorganen moe ten worden gevormd (verge lijkbaar met groeps- en cen trale ondernemingsraden) die op dezelfde wijze worden sa mengesteld als in het be drijfsleven", aldus Marijke van Moll. Zij verwacht niet dat de "mede- zeggenschapssituatie" bij de overheid wezenlijk wordt veranderd. "Onder druk van het parlement zullen de over heid en de bonden eventueel een gedeelte van hun macht inleveren. Het is daarbij niet onmogelijk, dat een wijziging van de medezeggenschapsre- gelingen bij de overheid vooral een aanpassing naar de vorm is ten opzichte van de regelingen in het bedrijfsle ven waarbij één of meer es sentiële kenmerken van de medezeggenschap buiten schot kunnen blijven", aldus Marijke van Moll. Vakantie (1) Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 or ganiseert morgen een bingo. Vanaf twee uur zijn er voor een kwartje kaarten te koop en zijn er mooie prijzen te Vakantie (2) In clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 worden morgenochtend vliegers ge- LEIDEN - De renovatie var inmiddels al drie weken v vernielingen. De totale scl geveer een halve ton. "Ik krijg er een hartkwaal van. Wilt u dat wel geloven?", zegt uit voerder N. Kromhout. "Zowel kinderen als volwassenen maken ons het leven moeilijk". In april van dit jaar begon hij met dit renovatieproject van woning bouwvereniging "De Een- dracht", 114 huizen aan de Bor- neostraat, Javastraat, Sumatra- straat, Formosastraat en Lage Rijndijk krijgen een opknap beurt. Zestien woningen worden gesloopt. Volgend jaar moet de klus klaar zijn. Liefst voor de bouwvak. Hoewel. Kromhout: "Ik zie dat nog niet zitten. Meteen in het be gin hebben we al teveel proble men gehad. Als je bijvoorbeeld overdag kozijnen aanbrengt, worden ze 's avonds soms weer gesloopt. Daar kun je haast niet tegen werken. De jongens krijgen er zwaar de pest over in". Het overbekende scala aan vernie lingen wordt volgens de uitvoer der afgewerkt: ruiten worden in gegooid, koperen leidingen ge sloopt en zink en lood wordt van de dakkapellen gehaald. Kromhout: "De ellende begon al toen we nog niet eens waren be gonnen. Dat was in maart. Een vrouw komt naar me toe en zegt "Bent u al begonnen met slo pen?" Ik zeg: "Nee. Hoezo dan?". Bleken er twee kerels bezig te zijn met het slopen van een huis. Moet u zich voorstellen: ze hadden hamers en andere slopersspullen bij zich. Ik kreeg nog een grote bek ook van die heerschappen". "Ik kan een boek volschrijven", vervolgt hij. "We hebben in het begin zelfs een nachtelijke ach tervolging over daken meege maakt. Waren er weer kerels be zig om zink van de kapellen te slopen. Een bewoner heeft ze achterna gezeten. Zonder suc- De hoofddaders zijn volgens Kromhout kinderen. Dat is niet vreemd, zegt hij. Een renovatie- hade bedraagt tot nu toe on- wijk is nu eenmaal een geliefde speelplaats voor de opgeschoten jeugd. "Het gaat volgens mij om een groepje van zo'n tien a vijf tien jongens. Hun leeftijd? Vol gens my zijn de meesten niet ou der dan twaalf jaar. Soms lach je om die kereltjes, maar soms is het vreselijk: ze halen dan het bloed onder je nagels vandaan. Ze ko men trouwens niet alleen uit deze wijk, er zijn ook anderen bij". Van alles heeft Kromhout al gepro beerd om het vandalisme in te tomen. Tot nu toe vergeefs. "Ik ben begonnen met "oppassers", zegt hij. "Ik gaf mensen, die ik kende een paar tientjes om 's avonds op te letten. Zo tot een uur of tien. Nou, die hielden het gauw voor gezien. Ze werden voortdu rend uitgedaagd". Vervolgens stelde hij jongetjes uit de buurt aan om op te passen. In eerste instantie lukte dat, maar: "het ging fout omdat teveel kin deren zich meldden. Ik gaf ze een paar knaken. Nou, dat gerucht verspreidde zich natuurlijk snel. Binnen de kortste tijd stonden er een heleboel op de stoep. "Wij •willen ook wel waker worden", zeiden ze. Een jongen wilde zelfs niet met z'n ouders op vakantie. "Ik moet voor meneer Kromhout werken", zei hij". De oplossing moet volgens Krom hout worden gevonden in de pa tat. "De politie is hier geweest. Hun surveillance haalt niets uit. Dat is ook logisch. Je zult het al tijd weer zien: als zij net de bocht omgaan gebeurt er wat. Nee, dan is het veel beter om die jongens eens op patat te trakteren vindt Kromhout. "Voor de vakantie roep ik ze allemaal bij elkaar. Ik neem ze dan mee naar een patattent en vraag ze of ze zich rustig willen houden. Of dat lukt is natuurlijk maar de vraag. Maar het is het proberen wel waard. Ik heb er wel een paar tientje^ voor over om het hier rus tig te houden". LEIDEN - De minister van de "Ontwikkeling van het verstand van Venezuela, Louis Alberto Ma- chado, heeft gisteren een werkbe zoek aan de Leidse universiteit ge bracht. Hij werd daarbij vergezeld door de ambassadeur van dat Zuidamerikaanse land in Neder land dr. Boris Bunimov-Parra. In een gesprek met de Leidse hoogle raren prof. dr. G. AKohnstamm gewoon hoogleraar in de ontwikke lingspsychologie en prof. dr. A.G H. Bachrach. gewoon hoogleraar in de Engelse letterkunde, heeft de mi nister zich georiënterd omtrent mo derne onderwijsmethoden en on derwijskundige systemen om het verstand te stimuleren. Het bezoek werd besloten met een. rondleiding door het Academiege bouw door de voorzitter van het college van bestuur van de Leidse. universiteit mr. K. J. Cath en een lunch in restaurant "De Doelen" aan het Rapenburg. Op de foto als derde van links de Venezolaanse „verstandsminister". Links van hem mr. Cath en rechts ambassadeur Bunimov-Parra. LEIDEN - "Wanneer wordt het Caeciliagasthuiscomplex eindelijk eens gerestaureerd?" Dit schrijft de buurtvereniging Maredorp onder andere aan de minister van volkshuisvesting en ruimtelijke ordening, de Twee de Kamer en de directeur van de Rijksgebouwendienst. "Spoed is ver eist, want het oude gebouw verkeert in zeer slechte staat", aldus de vereniging. Zoals bekend wordt er al heel lang gesproken over de restauratie van het complex, dat overigens een typisch voorbeeld is van zeventiende-eeuw- se ziekenhuisbouw. De plannen namen in 1975 concrecte vorm aan, toen voor het comlex een passende bestemming werd gevonden: het Rijks museum voor de Geschiedenis van de Natuurwetenschappen en van de Geneeskunde "Boerhaave". De Rijksgebouwendienst begon toen echter nog niet met de grote op knapbeurt. "Men bleef uitstellen", aldus wijkbewoners. "De laatste da tum, die wij hoorden was 1979. Tot nu toe zijn er alleen een paar maatre- gelen getroffen om verder verval en instorting te voorkomen". "Met lede ogen hebben wij de achteruitgang van historische gebouwen in onze stadswijk altijd aangezien", vervolgt de wijkvereniging. "Dit voor al omdat deze achteruitgang samen ging met een steeds verdergaande verpaupering van de gehele buurt. Veel van de verkrotte bebouwing is inmiddels gesloopt". "Wij beseffen dat uw ministerie voortdurend met geldnood te kampen heeft, maar desondanks verzoeken wy u snel een beslissing te nemen", aldus de wijkbewoners. SOS-Dienst Gehoor per telefoon. Als u in nood verkeert of eenzaam bent kunt u al tijd per telefoon (uit)praten of in formatie krijgen. Vanaf 30 juni is de bereikbaarheid van onze telefoon i.v.m. vakanties enigszins beperkt van maandag t/m rcijdag is er over dag niemand aanwezig, 's Avonds en in de weekends echter wel. De vakantieregeling duurt tot 8 augus tus a.s. Burgerraadslieden Koombrugsteeg 2, telefoon 143171 (kantooruren). Spreekuren ma., di. en wo. 11.00-12.00, do. 18.30-20.00 Dierenhulpdienst Dierenhulp- en ambulancedienst Leiden e.o. tel. 071-125141. Gratis hulpverlening aan gewond geraakte of anderszins in nood verkerende dieren in de gemeenten Leiden, Lei derdorp, Oegstgeest, Warmond en Zoeterwoude. Gezinsverzorging Stichting gezinsverzorging Leiden. Rembrandtstraat 17-21, aanvragen voor hulp voor bejaarden en langdu rig zieken en gezinsverzorging. Tele foon 149441 (maandag t/m vrijdag 9-10 en 1-2 uur). Maatschappelijk werk Bureau Maatschappelijk werk, Ou de Rijn 44c, spreekuur dagelijks van 14.00-15.00 uur. Donderdag 19.00-20.00 uur. telefoon 142144. FIOM Fiom bureau v. hulpverl. bij zwan gerschap en alleenstaand ouder schap. Noordeinde 40B, tel. 144715. Onderwij s winkel Leiden-Noord, Sophiastraat 36, tel. 071-126325, geopend maandag t/m vrijdag van 12-17.30 uur Dierenbescherming Asiel melding zwerfdieren, tel. 122847, b.g.g. 124295. Praat- en kontaktgroep Praat en kontaktgroep Leiden, voor mensen die door spanningen of an dere oorzaken tijdelijk wat moeilijk zitten, telefoon 125963/761557. Help even Help even, Leiderdorp, ook voor hulp geven. tel: 410903/895587/410357/892597. Huize St. Maarten Opvanghuis voor crisisgevallen van in nood verkerende moeders, even tueel met kinderen. St. Jacobs- gracht 1. tel. 142497. Dag en nacht bereikbaar. Moeders voor Moe ders Mevrouw zuster E. Janssen-Nie- meijer. Hofdijck 32, Oegstgeest, tele foon 071-153052. Bureau Rechtshulp Bureau voor Rechtshulp, Heren gracht 50, tel. 123942. Spreekuur ma. en di., 10-12.30 uur, woe. 13.30-16 uur. do. 18.30-20.30 uur. Sociale raadsvrouw Spreekuren sociale raadsvrouw. Binnenstad: Gerecht 10. woe. 17.00-18.00 uur. Noord: Van Hogen- dorpstraat 36, ma. 10.30-11.30 uur. Kooi: Driftstraat 49a, di. 10.30-11.30 uur, Morskwartier, Buurthuis Morskwartier, Topaaslaan tel. 761196, woensdag 10-11 uur, Tuin- stadwijk: Herenstraat 45, vrijdag van 10.30-11.30 uur. Rechtswinkel Juridisch Adviesbureau, Noordein de 2a (voormalig marinecomplex), tel. 130775, voor advies op gebied van wonen, werken, uitkeringen en belastingen. Openingstijden: ma en wo 10-12.30 uur, di en do 18.30-20.30 Vrijwillige hulpverlening Vrijwilligerscentrale Leiden, Lan- gegracht 246a, telefoon 149064. In formatie over vrijwilligerswerk. Da gelijks geopend van 9-17 uur. Dienstencentrum Hooglandse Kerkgracht 32, tel. 140483. Algemene informatie dag. 9.00-10.00 uur. RUTGERSHUIS ma. en vrij. van 20-22 uur, di. en do. van 14-16 uur, woe. van 9-11 uur, do. van 19-21 uur. Werkende jongeren KWJ, beweging voor werkende jon geren, Koppenhinksteeg klachten spreekuur di 17-20 uur, tel. 121139. Alcohol en drugs Consultatiebureau voor alcohol en drugs, Lange Mare 45. tel. 130547, spreekuur ma. en do. 19-20 uur. Op werkdagen geopend van 9 tot 17 uur. Stimezo-kliniek Medisch Centrum voor Geboortere geling, Kort Rapenburg 1-3; voor abortus, sterilisatie (plaatsel. verdo ving); kunstm. insemenatie en spermaopslag, tel. 126941 (9-4 uur). Cortona-stichting Cortona-stichting, Haagweg 47. Voor opvang en begeleiding van al leenstaande ouders met kinderen (in crisissituaties). Tijdelijk gevestigd in Ursulakliniek, Wassenaar. Werklozen Werklozen Advies Centrum, Bree- straat 19. Spreekuur ma. en wo. 10-12 uur, vrij. 14-16 uur, tel. 130983. Bejaarden Algemene Nederlandse Bond voor Ouderen afd. Leiden, Rapenburg 48. Soosmiddagen ma., di., do., vrij. 13-16.30 uur, tel. 124252. VBOK Vereniging Bescherming Ongebo ren Kind. Hulp voor moeder en kind bij ongewenste zwangerschap. Tel. 071-895724. Huurcommissie Voor geschillen over huren. Schut tersveld 9. Spreekuur dagelijks van maandag tot en met vrijdag van 8.30 toUO uur. Telefonische inlichtingen ook van maandag tot en met vrijdag van 10 tot 12 uur (tel. 071-131541). Wetenschapswinkel Informatiecentrum voor onderzoek van de Rijksuniversiteit 071-148333 tst. 5933 geopend ma t/m vrijdag 10-16 uur. Sterbus Aangepast busvervoer voor (min- der)validen en (hoog)bejaarden die geen gebruik kunnen maken van het normale openbaar vervoer. Ritaan- vragen. Hoogl. Kerkgracht 32, tel. 122443 (9-12 uur). JAL Jongeren advies- en begeleidings centrum Leiden, hulpverlening aan jongeren, ma., wo. en vr. van 16 tot 22 uur, tel. 143762. AMVO Organisatie voor minder-validen, spreekuren do. 14-15.30 uur. Gerecht 10, tel. 143503, Leidseweg 33, Voor schoten, do. 19-20 uur, tel. 01717-3309. ANIB Algemene Ned. Invaliden Bond. Voor advies: tel. 143464 b.g.g. 767497. VIDO Hulpverlening vrouwen in de over gang. tel. 891262 126646 en 412808 utflUplf

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 4