mag met punten werken Kamerhuurder Blik in de weekbladen Computerfout kan geen atoomoorlog veroorzaken HP KISEV1ERS deTijd DEN HAAG (GPD) - Het nieuwe puntenstelsel voor kamerhuren dat per 1 juli is ingegaan, zal voor veel kamerhuurders een verbetering inhouden. Doordat in het nieuwe systeem meer rekening wordt gehou- den met het ongerief dat veel kamerbewoners heb ben (bijvoorbeeld geen eigen keuken of wasgele genheid), komt de huurprijs in bepaalde gevallen enkele tientjes lager uit. Nederland telt naar schat ting zo'n 200.000 tot 300.000 kamerbewoners. Staatssecretaris Brokx van volkshuisvesting heeft voor het nieuwe puntensysteem geko zen op advies van de werk groep Kamerhuren, die de be windsman voorstelde het hui dige beknopte stelsel te ver vangen door een uitgebreider waarderingsmogelijkheid van huurkamers. In de nieuwe puntentabel is een verfijnde waardering opgeno men voor de grootte van de kamers, de eventuele eigen keuken, verwarmingsmoge lijkheden, de kookgelegenheid en al dan niet met anderen te delen sanitaire voorzieningen. Van het totale puntenaantal kunnen ook weer punten wor den afgetrokken als er sprake is van ernstige gebreken, zeer ge ringe vloeroppervlakte, volle dig ontbreken van stookvoor- zieningen, sterk verwaarloosd onderhoud, te grote gehorig heid, ongunstige ligging van de kamer, gebrek aan uitzicht of overlast vanuit de woonomge ving. Deze aftrek kan echter niet verder gaan d an hooguit de helft van het aantal positieve punten dat aan de woonruimte wordt toegekend. Er is in het gewijzigd puntensys teem tevens bepaald dat huur ders bezwaar kunnen maken tegen een huurverhoging (of om huurverlaging kunnen ver zoeken) wanneer de kamer ern stige gebreken vertoont die ge vaar kunnen opleveren voor de veiligheid en de gezondheid van de bewoners. Het gaat hier onder meer om het ontbreken van stromend water, gas of electriciteit; vochtdoorslag of schimmel; gebrek aan ventila- tiemogelijkheden of het niet hebben van een afsluitbare toegang. Een voorbeeld geeft duidelijk ajfn wat het nieuwe puntensys teem kan betekenen voor een kamerhuurder. Volgens de ou de regeling moet een kamer huurder 376,30 betalen voor een kamer op basis van 262 punten. De nieuwe puntenta bel komt echter op 215 punten en een huurprijs van 322,50. Dit verminderd puntenaantal is het gevolg van het feit dat de betreffende kamerhuurder an dere woonruimte (bijv. een gemeenschappelijke zitkamer) met meerderen moet delen. Voorts gaan 15 punten van het totaal af omdat de huurder veel overlast heeft van voorbijra- zende treinen. In een ander ge val gaat een huurder 75 gulden per maand minder betalen vanwege achterstallig onder houd. Het nieuwe puntenstelsel ziet er als volgt uit. De oppervlakte van de kamer en eventuele ei gen keuken krijgen per m2 5 punten. Verwarmde, gemeen schappelijke ruimten van min stens 15 m2 per m2 5 punten. Alleen de oppervlakte wordt gerekend waar het plafond minstens 1.50 meter hoog is. Bij centrale verwarming, per m2 van de verwarmde kamer(s) en eigen keuken 3 punten. Bij een gasaansluiting en een schoor steen of rookafvoer voor gas- kachel(s) 3 punten. Een aoarte, eigen keuken of keu ken in woonvertrek van min stens 25 m2 wordt gewaardeerd met 20 punten. De eigen keu ken in woonvertrek van 15 tot 25 m2 10 punten. Eigen keuken in gemeenschappelijk vertrek 10, gemeenschappelijke keu ken voor niet meer dan vijf wooneenheden 4 en voor meer dan vijf wooneenheden 0 pun ten. Een eigen toilet 12 punten, en een gemeenschappelijke wc voor hoogstens vijf wooneen heden 2 punten. De eigen douche of bad 15 pun ten, gemeenschappelijke dou che (hoogstens acht- wooneen heden) 3 punten. Een eigen wastafel krijgt 10 punten. Was tafel in gemeenschappelijk, af sluitbare ruimte (hoogstens vijf wooneenheden) 2 punten. Ex tra punten moeten worden bij geteld voor thermostatisch re- gelknoppen op de cv (3 pun ten), eigen balkon, plaatsje tuin of terras (groter dan 10 m2 9 en van 4 tot 10 m2 3 punten). Ge meenschappelijke buitenruim te levert resp. 6 en 2 punten op. Eigen fietsberging (6 punten) en gemeenschappelijke stal ling (3 punten). Voor sterk verwaarloosd onder houd kan 15 punten worden af getrokken. Voorts is aftrek mogelijk voor: wanneer op pervlakte van woon- en slaap vertrek minder is dan 10 m2 (15 punten), ernstige overlast door gehorigheid wanneer vloeren of scheidingswanden dunner zijn dan 5 cm (10 punten). Ern stig overlast vanuit omgeving (aftrek 15 punten), woonruimte of toilet is alleen te bereiken via woon-of slaapvertrek van een ander (10 punten), woonvertrek ligt op de 5e verdieping of ho ger en er is geen lift (5 punten). Wanneer geen warme maaltij den bereid mogen worden, kunnen 20 punten in minde ring worden gebracht. Ook 20 punt aftrek wanneer het aan recht in een gemeenschappe lijke keuken de enige wasgele genheid is. Zonder centrale verwarming, schoorsteen of rookafvoer kunnen 20 punten worden afgetrokken. Wanneer er bijna geen licht in de kamer kan komen, geldt een aftrek van 10 punten. Tot slot geldt een aantal nulpun ten. Deze hebben betrekking op ernstige gebreken die een huurverhoging niet toelaten. Bijvoorbeeld wanneer de woonruimte onveilig is, er on voldoende daglicht in de kamer komt, de elektrische bedrading en gasleiding ondeugdelijk zijn en indien er geen lichtpunten in het woonvertrek zitten. An dere nulpunten: geen stro mend water, ramen in woon-en slaapkamer die niet open kun nen, geen ventilatie in keuken, bad-of doucheruimte, geen af sluitbare toegangsdeur. In de achter ons liggende weken werden wij enkele malen opge schrikt door berichten over computerfouten in het Ameri kaanse waarschuwingssys teem tegen Russische raket- aanvallen. De computer signa leerde (ten onrechte) een aan val met intercontinentale atoomraketten op de Verenig de Staten en alarmeerde luchtmachtbases en raketeen heden. Dit soort gebeurtenis sen roept de vraag op of het mogelijk is dat door een com puterfout de wereld wordt be trokken bij een atoomoorlog tussen Rusland en Ameri ka. Door de eeuwen heen hebben politieke en militaire leiders waarschuwingssystemen georganiseerd om hen tijdig te informeren over plannen en ac tiviteiten van de potentiële te genstanders. Vandaag de dag worden, met name voor wat be treft de snelheid van verwer king en verspreiding en infor matie over de tegenstander, aan deze systemen specifieke eisen gesteld. De grootmachten beschikken immers over mid delen die, na een besluit tot ge bruik, de tegenstander in een hervormd nederland HN komt uitgebreid terug op het olieboycot-debat vorige week in de Tweede Kamer. De opstelling van de regering krijgt weinig waardering. Van Agt en Van der Klaauw krijgen er van langs. Over de mogelijkheid van een splitsing binnen het CDA schrijft HN: "Een CDA dat bukt voor een leider die zijn partij tot een vrij willige gevangene van de WD heeft gemaakt en zich stelselma tig verwijdert van wat in de ker ken essentieel wordt gevonden, geeft daartoe ook alle aanlei ding". De opmerking van Van der Klaauw dat met een olieboycot ook Zimbabwe, dat immers zijn olie via Zuid-Afrika betrekt, zou worden getroffen krijgt het vol gende commentaar: "Dat ging een beetje ver. Alsof de huidige minister van buitenlandse zaken ooit iets heeft willen doen voor de leiders van Zimbabwe, toen die nog hun bloed gaven voor een vrij land. De politiek is vaak een cy nisch vak, maar zo bar hoeft het eigenlijk ook weer niet". Verder een artikel over de keuze van het blanke Zuidafrikaanse regime voor een 'keihard kapita lisme' en woorden van boosheid en teleurstelling in interviews met vertegenwoordigers van de zwarte kerken uit Zuid-Afrika. Hoogleraar Kobben, verbonden aan de Leidse universiteit, zegt in een uitgebreid gesprek helemaal geen moeite te hebben om aan uiterst korte tijd grote verliezen toebrengen. De vluchttijd van een intercontinentale raket is zó kort, dat de aangevallen par tij in theorie niet meer dan vijf tien tot dertig minuten heeft om het doel van de aanval vast te stellen en om te beslissen over defensieve maatregelen en over de verplaatsing en het gebruik van o.a. de militaire middelen die door de vijande lijke raketaanval kunnen wor den getroffen. Met andere woorden: de reactietijd is be perkt en het waarschuwings systeem moet een maximale benutting van die tijd mogelijk maken. Het Amerikaanse waarschu wingssysteem tegen raketaan- vallen maakt deel uit van de Noordamerikaanse luchtver dedigingsorganisatie: een Amerikaans-Canadees sa menwerkingsverband (NO- RAD: North American Air De fense Command). Het aandeel van de Verenigde Staten in de actieve luchtverdediging be staat uit afweerraketten (Safe guard System) en 325 onder scheppingsjagers voorzien van o.a. de Super Falcon-raket. Het aantal afweerraketten is in het buitenlanders de zogenaamde ingewikkelde Nederlandse poli tieke situatie uit te leggen. Kob ben: "Ik kan het in drie minuten en ik heb het eens gedaan tegen over een Amerikaan. Ik zei: er zijn drie partijen in Nederland, A, B en C en geen van die partijen heeft een meerderheid dus moet er een coalitie gevormd worden. Nu heeft A verklaard niet met C te willen samenwerken en C wil niet samenwerken met A. Wie is er in Nederland de baas? 'Bie', zei die Amerikaan. Zo is het en 'Bie' is het CDA". L/n VRU NEDERLAND Van Agt en Lubbers wilden allebei een crisis, meldt VN. 'Lubbers had een crisis gewild binnen het kabinet en Van Agt zag hem het liefst veroorzaakt door de fractie, of liever een zo klein mogelijk deel van de fractie. Een crisis die voor de verantwoordelijkheid zou komen van zijn tegenstrever om de macht in het CDA: Lub bers'. Dat het in de spannende uren tijdens het olieboycot-debat niet al te vriendelijk binnen dc CDA-fractie toeging blijkt uit de* gedragingen die de VN-verslag- gevers hebben gesignaleerd. "Wij zien het gerenommeerde KVP- kamerlid Ben Bakker uit Mont- foort nog de vinger prikken in de borstkas van de zwetende anti revolutionair Fred Borgman on derwijl uitroepend: Waag het niet tegen het kabinet te stemmen door Rusland en Amerika in 1972 overeengekomen ABMS(Anti Ballistic Missile System)verdrag beperkt tot honderd voor de verdediging van de hoofdstad en honderd voor de verdediging van één veld met silo's voor interconti nentale raketten. De Canadese bijdrage aan de luchtverdedi gingsorganisatie omvat o.a. 36 onderscheppingsjagers van het typo CF-101 VooDoo. Voor de tijdige alarmering van de luchtverdedigingsorganisatie zijn o.a. satellieten en radarsta tions in gebruik. De radarsta tions staan opgesteld in Noord- Canada (70 graden noorder breedte; 31 stations) en Mid den-Canada (24 stations) en in de nabijheid van de Ameri- kaans-Canadese grens. Radar posten bevinden zich ook in Alaska. Groenland en Enge land. Ook de instandhouding van de geloofwaardigheid van de Amerikaanse atomaire af schrikkingsmacht vordert een betrouwbaar cn snel reagerend waarschuwingssysteem. Het systeem moet onder meer voorkomen dat Amerikaanse strategische atomaire midde- want we zorgen er voor dat het met je gedaan is. En de volksver tegenwoordiger maakte resolute kapbewegingen langs het strot- tehoofd van de aangesprokene". Maarten Schakel, het rechtse AR- kamerlid, bekent schoorvoetend in VN van mening te zijn veran derd ten aanzien van de apart heidspolitiek in Zuid-Afrika: "Apartheid is niet een oplossing voor het probleem. Dat zult u mij niet meer horen zeggen". Schakel is niet optimistisch over de toe komst van Zuid-Afrika. "De Boerenoorlog heeft een term op geleverd die op hen van toepas sing is: de Bitterenders. Dat zijn de laatsten die de laatste schans tot de laatste snik verdedigen. Het zal in Zuid-Afrika ten slotte zo'n confrontatie zijn. Daar kun je je hart stevig voor vasthouden. Dat zal een van de bitterste epi sodes worden uit de geschiedenis van het Afrikaanse continent". Bibeb sprak met cabaret-alleswe ter Wim lbo die zijn boosheid lucht over 'de gluiperige en glib berige slangen die in rod delblaadjes schrijven'. "En het ergste is nog dat de meeste arties ten zich bangelijk en lafhartig la ten intimideren door die roddel praat. Maar de hoofdschuldige is de stompzinnige kleinburgerlij ke massa die het stinkende var kensvoer wellustig opvreet". In het kleurenkatern de oorlogs verslaggevers van 1947. len door een Russische overval worden uitgeschakeld. Deze eis is daarom zo belangrijk om dat door de toenemende tref zekerheid van de Russische ra ketten. de kwetsbaarheid van de op het land opgestelde Ame rikaanse intercontinentale ra ketten steeds groter wordt. Een gevolg daarvan is dat deze ra Uiteraard blikt ook dc HP terug op de bijna-val van het kabinet-Van Agt. Onder de kop 'Hoe Van Agt Lubbers beetnam' worden de ontwikkelingen rond de olieboy cot nog eens op een rijtje gezet met Van Agt in de rol van de ge slepen politicus en Lubbers in die van de zielepiet. Wat zielepieterig is ook de Leidse criminoloog Buikhuisen wiens plannen maar steeds oen orkaan van protest oproepen Buikhui sen is toch nog niet zonder hoop: "Ik word vaak opgebeld door ra deloze ouders, directeuren van kindertehuizen, mensen die in de praktijk geconfronteerd worden met de problemen van agressieve jongeren en die zeggen letterlijk: Gaat u in godsnaam door. En daar tegenover staat dan die groep die van een hele grote afstand naar het verschijnsel kijkt, met heel uitgesproken idecen over wat er allemaal mis is in de samenleving en die zegt dit onderzoek kan cn mag niet. De problemen komen uitsluitend voort uit sociale mis standen zoals werkloosheid, ach terbuurten, woningnood. Daar moet je je op richten als je die jongens wilt helpen. Als je dat nou maar doet gaan we in een ketten, voor zover zij niet door afweerraketten worden verde digd, als afschrikkingsmiddel alleen nog maar dan geloof waardig zijn wanneer zij in ge val van een aanval gelanceerd kunnen worden voordat zij in hun silo's worden vernietigd. Om dat te bereiken is een tijdi ge en accurate waarschuwing onmisbaar. Wat is de rol van de computer in het waarschuwingssysteem? De beperkte reactietijd op een mogelijke aanval dwingt tot het automatiseren van de verwer king en verspreiding van gege vens én van de alarmering van o.a. eenheden van de strategi sche strijdkrachten. Maar het besluit tot inzet van deze een heden neemt de computer niet. Dat besluit neemt alleen de president van de Verenigde Staten. Een computerfout start dus geen oorlog. Maar de president kan als gevolg van een computerfout toch een verkeerde beslissing nemen? Hoewel ik die mogelijkheid ze ker niet wil uitsluiten, acht ik de kans daarop gering. De pre sident beslist immers niet al leen op basis van computerge gevens. Een strategische over heilstaat leven". Veel buitenlandse politiek deze week in de HP. Natuurlijk een verhaal over Zuid-Afrika ('De opkomst van de politieke gene raals'), een artikel over de toene mende kans op een burgeroorlog in Syrië en een uitgebreid verslag van de westelijke top, onlangs gehouden in Wnotic MACA7INE Een aantal EM-redacteuren doet een poging om het wereldcon cern Philips door te lichten. Hoe denkt Philips dc slag op de we reldmarkt in de jaren tachtig te kunnen winnen? De leden van de Raad van Bestuur zijn in elk ge val optimistisch waarbij wordt gewezen op de vergaarde tech nologische kennis, de moderne verkooptechniek en de moge lijkheden die er liggen in het Ver re Oosten en in de Verenigde Sta ten. Over de motivatie van de Philips-werknemers is dr. Ro denburg, voorzitter van de Raad van Bestuur, best te spreken. Hij neemt als voorbeeld de snelle vorderingen bij de aanleg van te lefoonverbindingen in Saoedi- Arabië. "We praten dan in Ne derland wel eens over gebrek aan arbeicismotivering en inzet van mensen. Nou dat is gewoon niet val vindt plaats in een bepaalde politieke situatie en gaat ge paard met militaire en andere activiteiten om het succes van een dergelijke aanval uit te bui ten en om het hoofd te bieden aan een Amerikaanse militaire reactie. Ik denk in dit verband aan het uitvaren van de Russi sche onderzeebootvloot, troe penbewegingen (bijvoorbeeld in Europa) en evacuatiemaat regelen. Deze activiteiten blij ven niet onopgemerkt en vor men aanwijzingen dat er storm op til is. Zij richten de aandacht van de Amerikaanse politieke en militaire leiders op de mo gelijkheid van een raketaanval. Ontbreken deze aanwijzingen, dan zal er bij een eventuele computermelding direct twij fel rijzen aan de betrouwbaar heid ervan. Maar ook wanneer de president wel over dergelij ke aanwijzingen beschikt, zal hij, met het oog op de gevolgen van zijn beslissing voor de menselijke samenleving, de beperkte tijd die hij heeft onge twijfeld gebruiken om de be trouwbaarheid van de compu tergegevens te controleren. De slagvaardigheid van het optre den wordt daardoor niet aange waar. Het hangt er maar vanaf of je hun een juist doel voor ogen houdt. Dan komen de mensen wel". Atlete Sylvia Barlag die naar Mos kou gaat en die een zeer nuchtere indruk maakt legt uit waarom ze zo bezeten is geraakt van de top sport. "Als je eenmaal midden in dat wereldje van uitslagen en prestaties zit geeft juist dat je de kick, dat extra-beetje om er uit te halen wat er in zit". Ze laat er ove rigens geen misverstand over be staan dat ze het allemaal voor zichzelf doet. "Ik vind het leuk. Het enige wat je er voor terug krijgt zijn leuke reizen en prima contacten. Een heldin van de staat, zoals in het oostblok het geval is hoef ik niet te worden" Iran staat aan de rand van de af-, grond, meldt EM die deze consta tering mede afleidt uit het ernsti ge conflict tussen geestelijk lei der Chomeini en president Bani- Sadr. In het koor van analytici die de gebeurtenissen op het Haagse Binnenhof beschouwen zingt EM ook z'n deuntje mee: "De nacht van Scholten ging niet door om dat de CDA-top dat niet wilde". Verder in EM een reportage over het circus Krone en een verhaal over de 75 jaar bestaande Rotary- club. Joop den Uyl, de fractieleider van de PvdA, staat volgens De Tijd al gereed om het roer weer van Van Agt over te nemen. Als we het al tast omdat de voorbereidingen voor de inzet van eenheden en raketten normaal door gaan. Ten slotte, hoe groot is de kans op een strategische overval? Waar maken wij ons druk over? Ik acht in de huidige situatie die kans niet erg groot. Amerika beschikt immers over zóveel onkwetsbare atomaire strate gische middelen (bommen werpers en onderzeeboten; to taal rond 3800 atoomwapens) om op een overval te reageren, dat Rusland er niet aan zal den ken om zich in een dergelijk avontuur te storten. De kans wordt echter groter wanneer Rusland door politieke en mili taire maatregelen van het Wes ten erg in het nauw wordt ge dreven of wanneer in Rusland de overtuiging groeit dat de be reidheid in Amerika afneemt om in voorkomend geval van zijn strategisch potential ge bruik te maken. Met andere woorden: de mogelijkheid van een strategische overval wordt vooral bepaald door ontwikke lingen in het Amerikaanse stra- tegische beleid. HeLis daarom van belang deze ontwikkelin gen nauwlettend te volgen. niet dachten. Den Uyl vindt het vooral in deze tijd van economi sche teruggang belangrijk dat de Socialisten weer gaan regeren omdat de klap overwegend neer komt op de massa aan de onder kant van de samenleving. Den Uyl: "Voor die mensen is het dui zend maal erger dan voor alle bo- ven-modalen bij elkaar. Daarom moeten socialisten in deze tijd regeren. Maar de PvdA moet dan wel volstrekt herkenbaar zijn voor die achterban die het zo on eindig veel moeilijker heeft dan de middengroepen, laat staan de achterban van de WD die toch de partij van de villawijken blijft". In éen kabinet met Van Agt ziet Den Uyl zich overigens niet meer zitten: "Dat zou een verloedering van de politiek zijn". Rudi Fuchs, directeur van het Eindhovense Van Abbemuseum, mag zijn boosheid spuien over de kunstkritiek. "Er is werkelijk al tijd wat ti- mekkeren, daar word je kotsmisselijk van. En als het nou nog maar serieus was dan zou het nog tot daar aan toe zijn maar het is steeds uit onbegrip en uit gebrek aan informatie". De onverwoestbare cabaretière Conny Stuart (66) bekent in deze tijd soms wel het verlangen te hebben wat jonger te willen zijn. "Het is wat makkelijker met de liefde cn de pil, de normen zijn wat soepeler geworden. Aan de andere kant had je vroeger van die hevige, diepe gevoelens voor elkaar. Daarvan merk ik nu bijna niets meer, de mensen wisselen makkelijker van partner". BEKT PAAUW

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 17