Joop Zoetemelk is niet ontevreden Hennie Kuiper zichzelf toch nog niet kansloos Vrij Didi Thurau rookt een zware pijp Verlies ten opzichte van Hinault valt mee TOUR IN CIJFERS DINSDAG 1 JULI 1980 Beckenbauer toch bij HSV NEW YORK (SID/ANP) - Franz Beckenbauer gaat aan het einde van de Amerikaanse voetbal competitie het New Yorkse Cos- mos toch verlaten. De recordin ternational van West-Duitsland (103 interlands) is door HSV voor ruim anderhalf miljoen gulden gekocht. Beckenbauer zal begin november voor HSV zijn eerste wedstrijd spelen. Cosmos-trainer Hennes Weisweiler noemde het vertrek van Becken bauer. die in september 35 jaar wordt, een groot verlies. "Ik be grijp er niets van", zo zei Weis weiler. "Cosmos had hem een geweldige aanbieding gedaan. Hij heeft mij ook niet verteld welke beweegredenen hij voor deze overstap had. Overigens ben ik er van overtuigd dat Becken bauer in deze vorm nog steeds een aanwinst is voor de Bundes- liga". Franz Beckenbauer zal met HSV een overeenkomst van twee jaar aangaan. Per jaar is hem een sala ris gegarandeerd van een miljoen gulden. best ging. De Nederlander in Franse dienst hoopt FRANCORCHAMPS (GPD) - Het lijkt erop dat Didi Thurau in meer dan één opzicht een zware pijp zal roken. De van gebruik van verboden stimulantia beschuldigde Duitser, die voor het laatst betrapt werd na afloop van het nationaal wegkampioenschap in het Zwitserse Le Locle, heeft bij de laatste controle een hoeveelheid urine ingeleverd waarin... opvallend veel sporen van nicotine zouden zitten. De vraag is nu of er geknoeid is met de urine, zonder dat Didi Thurau hieraan schuldig is, of dat hij opzettelijk en via een tussenpersoon de zaak heeft proberen te flikken, zoals dat in rennersjargon heet. Eerder dit jaar, toen Thurau betrapt was, kon een contra-expertise niet uitgevoerd worden omdat zich een hoeveelheid... massage-olie in zijn urine bevond. FRANCORCHAMPS (GPD) - Kort na de individuele tijdrit op het autocircuit van Francorchamps heeft Hennie Kui per zijn ergste teleurstelling verwerkt. Hoewel hij bijna een minuut meer heeft verloren op Hinault dan hij had gehoopt, wil de Nederlandse kopman uit de Franse Peu- geot-ploeg van Maurice Demuer niet te lang stilstaan bij dat gebeuren. „Ik schiet er niets mee op. Als ik er te lang over nadenk, heb ik er morgen misschien nog problemen mee". In het kort gezegd kon Kuiper na afloop van het loodzware par koers (evenals Hinault en Zoete melk bestempelde hij de tijdrit als de zwaarste ooit opgenomen in de Tour) alleen maar vaststel len, dat hij niet goed reed. ,,Ik heb ook wel fouten gemaakt, maar dat is toch meer een gevolg van het feit dat het niet ging. In de beklimming dacht ik op een grote versnelling naar boven te komen. Tweehonderd meter voor de top viel ik stil en moest ik schakelen. Dat kost zeker vijftien seconden. Gek hoor, want vooraf was ik er van overtuigd dat ik een goede tijd zou maken". Het enige waar Kuiper zich op kon beroepen was. dat hij - zoals een goed kopman betaamt - de beste van zijn formatie was. Over die ploeg is na het Franse kampioen schap heel wat te doen geweest. Ploegleider Demuer noemde zijn renners „wielertoeristen, die zich als coureurs verkleed hebben". Kuiper vindt dat een erg krasse uitlating. „Het is niet verstandig van Maurice om dat te stellen. Je zult mij dat dan ook nooit in de mond horen nemen". In de Ronde van Frankrijk zegt Kuiper dan ook niet de indruk te hebben dat hij met een troepje ongeregeld op pad is. „Maar het kost tijd om jonge renners op te leiden. We hebben trouwens in de ploegentijdrit goed gepresteerd. Pas op hè. Als Duclos-Lassalle niet plat rijdt, duelleren we met de ploeg van Hinault toch om de tweede plaats. En we zijn toch nog voor IJsboerke geëindigd. Dat is toch ook een hele homone- ge ploeg. Hoe die jongens van ons in het Frans kampioenschap hebben gereden, wil ik niet goedpraten. Ik zou me daar voor schamen. Maar met die Fransen is het heel raar, in de Tour kun nen ze toch ineens veel Glimlach Hennie Kuiper houdt dus ondanks de felle uitlatingen van zijn ploegleider over zijn Franse ploegmaats en zijn tegenvallende optreden in de tijdrit de bemin nelijke glimlach om de mond. Hij beschouwt de komende dagen als uiterst belangrijk voor het verdere verloop van de Ronde. Met de kasseien voor de boeg wordt er intensief gespeculeerd over aanvallen van de Post-ploeg en Hinault. Kuiper, zelf ook geen kleine jongen in het bonken over de kinderkopjes, rekent met na me op Post. „Ik denk dat ze vandaag in de rit naar Lille zullen proberen on met Bi groepje weg te komen, die Hi nault nerveus te maken. Ik reken erop. dat ze vanuit het vertrek wat zullen doen Alle renners van zijn ploeg zullen dan moeten werken om voor de kasseien te rug te zijn, maar zitten dan wel met de benen omhoog. En wan neer Hinault ook maar iets over komt op de stenen, staat hij er al leen voor". Nog fellere strijd verwacht hij mor gen op weg naar Compiegne. „Daar zullen ze ongetwijfeld meteen de gaskraan open draaien en dan maar zien waar het schip strandt. Als de stofwolken dan zijn opgetrokken en Hinault de slag heeft gemist, kan een groepje in de laatste 120 kilometer ge makkelijk minuten voorsprong nemen. Geloof me, dan gaan de minuten snel". Theorie FRANCORCHAMPS (GPD) - HoeWel hij zijn achterstand op Bernard Hi nault tot anderhalve minuut zag groeien, maakte Joop Zoetemelk in te vreden stemming de balans op van de individuele tijdrit. De tevredenheid gold niet zo zeer het feit dat hij achter de weer eens onstuitbare Tour-vedette als best geklasseerde van alle andere concurrenten te voorschijn kwam. Evenmin had de goede stemming waarin Zoetemelk verkeerde, te maken met de twee plaatsen winst die hij in het al gemeen klassement maakte. „Of je daarin na vijf dagen zesde dan wel achtste staat, is niet zo be langrijk", stond er op het gezicht van de Raleigh-kopman te lezen. „Belangrijker is, dat ik mijn ver lies tot iets meer dan een minuut kon beperken", luidde de conclusie van Zoetemelk. „Tegen Hinault heb ik in het verle den vrijwel altijd een minuut per 30 kilometer verspeeld, als een tijdrit op het programma stond. Dit keer reden we 35 kilometer en de afstand tussen ons beiden was nauwelijks groter dan nor maal". Een tevredén verliezer derhelve op het circuit van Francorchamps, waar de 122 overgebleven Tour strijders de rit tegen het horloge begonnen en eindigden. „Hinault rukte weliswaar op naar de derde plaats", aldus Zoetemelk, „maar tussen de vijf man die onmiddel lijk achter hem geklasseerd staan, bevinden zich liefst vier renners uit onze ploeg. Voor mij een ideale situatie, die ik in het verleden (bij Miko-Mercier- red.) nooit gekend heb". Zoetemelk sprak vervolgens niet zozeer over het feit dat hij de eventuele aanvallen op Hinault aan bijvoorbeeld Lubberding of Van de Velde kan overlaten, maar deze geda'éhtengangihad toch wel degelijk te maken met zijn koerswijze. Anders gezegd: Zoe temelk en de Raleighs hebben het Franse wielerfenomeen in een positie gemanoevreerd die men bij de start van de Tour. vo rige week donderdag in Frank furt, zeker niet verwacht had. Rudy Pevenage, de rossige leider van het algemeen klassement, bleef gisteren steken op de twin tigste plaats. Zijn gele trui kwam desondanks niet in gevaar, omdat de onmiddellijke belager, Pierre Bazzo, nog driekwart minuut meer nodig had dan de man met het sproetengezicht. Tussen Pe venage en Hinault gaapt boven dien nog altijd een kloof van bijna zes minuten. In de gelederen van Pevenages formatie (IJsboerke) toonde men zich bovendien tevreden over het feit dat de witte trui, voor de bestgeplaatste renner in het jon- gerenklassement, om de schou ders bleef van Ronny Claes. Op het moment dat Claes de tijdrit voltooide, zag hij overigens tot zijn stomme verbazing dat ijveri ge wedstrijd functionarissen een nieuwe trui reeds aan Johan van de Velde hadden gegeyen. De be treffende functionarissen steeg het schaamrood naar de kaken, toen hun verteld werd dat niet de Nederlander, maar het talent uit SPA - Uitslagen van de vierde etappe, een tijdrit over 34,4 km: 1. Bernard Hinault (Fra-Guimard) 47.28,30, 2. Joop Zoetemelk (Ned-Post) 48.44,48, 3. Gerrie Knetemann (Ned- Post) 48.53,67, 4. Johan van de Velde (Ned-Post) 49.15,31,5. Johan de Muynck (Bel-Kimpe) 49.19,66, 6. Michel Pollen- tier (Bel-De Kimpe) 49.22,16,7. Jean-Luc Vandenbroucke (Bel-Crepcl) 49.27,83, 8. Henk Lubberding (Ned-Post) 49.34,00. 11. Joacquin Agostinho (Por-Altig) 49.49,81, 12. Hennie Kuiper (Ned-De Muer) 49.52,87, 13. Bert Oosterbosch (Ned-Post) 50.05,37, 14. Jean-René Ber- naudeau (Fra-Guimatd) 50.08.82, 15. Christian Seznec (Fra-L)anguillaume) (Bel-Lefevre) 50.20,59. 18. Patrick Bon net (Fra-Guimard) 50.24,66, 19. Christian Levasseur (Fra-Danguillaume) 50.28,36, 20. Rudy Pevenage (Bel-Godefroot) 50.29,92, 44. Jos Schipper (Ned-Lefevre) 51.57,20, 51. Jo Maas (Ned-De Bruyne) 52.14,06, 63. Hans Langerijs (Ned-De Bruyne) 52.33,51, 68. Jan Jonkers (Ned- Lauwers) 52.48,48, 71. Jan Raas (Ned- Post) 52.57,20, 86. Henny Stamsnijders (Ned-De Bruyne) 53.39,08, 98. Leo van VÜet (Ned-Post) 54.09,08, 120. Cees Priem (Ned-Post) 54.46,62. Algemeen klassement: 1 Rudy Pevena ge (Bel-Godefrpot) 19.56,32, 2. Pierre Bazzo (Ita-Crepel) op 1.04, 3. Bernard Hinault (Fi|a-Guimard) op 5.41, 4. Gerrie Knetemann (Ned-Post) op 6.58, 5. Henk Lubberding (Ned-Post) op 7.06. 6. Joop "Zoetemelk (Ned-Post) op 7.11, 7. Ronny Claes (Bel-Godefroot) op 7.20, 8. Jean- Luc Vandenbroucke (Bel-Crepel) op 7.48,9. Johan van de Velde (Ned-Post) op 7.48, 10. Jean-René Bernaudeau (Fra- Guimard) op 8.57, 11. Kuiper (Ned-De Muer) op 9.00, 12. Bonnet (Fra-Guimard) op 9.26, 13. De Muynck (Bel-De Kimpe) op 9.47, 14. Schepers (Bel-De Bruyne) op 9.48,15. Peeters (Bel-Godefroot) op 9.50, 16. Agostinho (Por-Altig) op 9.58, 17. Chassang (Fra-Guimard) op 10.01, 18. Pollentier (Bel-De Kimpe) op 10.07, 19. Seznec (Fra-Danguillaume) op 10.14, 20. Martin (Fra-Danguillaume) op 10.15, 24. Oosterbosch (Ned-Post) op 10.37, 26. Wellens (Bei-Post) op 10.41, 39. Maas (Ned-De Bruyne) op 12.02,41. Schippers (Ned-Lefevre) op 12.12. 79. Langerijs (Ned-De Bruyne) op 18.10. 84. Van Vliet (Ned-Post) op 18.49, 86. Stamsnijder (Ned-De Bruyne) op 19.08, 88. Jonkers (Ned-Lauvers) op 19.20, 110. Priem (Ned-Post) op 28 03. DAGPLOEGENKLASSEMENT: 1 Post (Zoetemelk, Knetemann, Van de Velde, Wellens) 3.16,23, 2. Guimard 3.18.56, 3 De Kimpe3.21,21,4. Godefroot3.21,44,5. Danguillaume 3.21,53, 6. De Muer 3.22,52. ALGEMEEN PLOEGENKLASSE- MENT: 1. Guimard 84.50,09, 2. Post 84.50,20, 3. Godefroot 84.54,30, 4. Crepel 85.02,40, 5. De Muer 85.06,24,6. De Bruy ne 82.11,35. PUNTENKLASSEMENT: 1. Bazzo 101 punten, 2. Bertin 91, 3. Pevenage 86, 4. Raas 78, 5. Hinault 54. 6. Kelly 47. 7. Val let 43, 8. Bossis 38, 9. Jacobs 36, 10. Jones 16. 4. Pollentier 12. 5. Hinault 9 JONGERENKLASSEMENT: 1 Claes. 2 v. d. Velde, 3. Bernaudeau, 4. Bonnet, 5. Oosterbosch. België een betere totaaltijd had. Johan van de Velde tilde niet zo zwaar aan het feit dat Ronny Claes leider van de jongeren bleef. Van de Velde sloeg zo snel mogelijkde weg naar het hotel in. Dat de Westbrabander, achter Hinault, Zoetemelk en .Knete mann als vierde uit de strijd te voorschijn kwam, mocht een klein wielerwonder genoemd worden. Van de Velde was ziek. „Zwaar verkouden", zei hij ten overvloede. Zijn stem was nau- welijs verstaanbaar. „Op weg naar de start vreesde ik het erg ste. Niet het parcours, dat ik trouwens in de ochtenduren vol ledig had verkend, boezemde me ontzag in. Wel het feit dat ik ver schrikkelijke keelpijn had. Op sommige momenten snakte ik naar adem als een oude man'. Niet alleen Van de Velde reed on danks een griepaanval opper best. Zijn ploeggenoot Gerrie Knetemann deed het eveneens. Het was een nieuw bewijs van de kracht waarover de ploeg van Pe ter Post beschikt. „Ik kreeg weer eens een aanval van hooikoorts", aldus Knetemann. „De omstan digheden waren zelfs zo erg dat ik het parcours, tegen mijn gewoon te in, niet per fiets verkende. Ik maakte een rondje in de ploeglei dersauto van Peter Post en zei toen tegen hem dat hij niet op mij hoefde te rekenen. Laat maar een mannetje met een stel reserve wielen in een auto achter mij aan rijden. Meer kan niemand trou wens voor me doen, voegde ik er nog aan toe". De tijd die Knetemann liet afdruk ken was niettemin goed voor de derde plaats, pal tussen Zoete melk en Van de Velde, maar voor de Belgische Tour-top: De Muynck en Pollentier incluis. Knetemann won bovendien een plaats in de totaalrangschikki ng, waarin hij Henk Lubberding („Ik kon niet harder") voorbij ging. Niet de vierde, vijfde, zesde en achtste stelling van respectieve lijk Knetemann, Lubberding. Zoetemelk en Van de Velde, was overigens opvallend. Wel het feit dat de Raleighs zoveel vertrou wen uitstraalden voor de strijd in Bernard Hi\ de komende dagen. „Hinault zal pochen dat hij ons reeds op ach terstand heeft gezet", zei Joop Zoetemelk. „Mij maakt hij des ondanks niets wijs. Ik heb ge merkt dat hij nerveuzer is dan ooit te voren. Het is bovendien zeker dat hij. voordat de tijdrit werd verreden, aangevallen zou hebben als hij echt van zijn supe rioriteit overtuigd was". Hennie Kuiper, de andere Neder landse kopman, maar wel in een Franse equipe, hield er vrijwel dezelfde mening op na als Zoe temelk. Het verschil tussen de twee Nederlanders was alleen dat Kuiper in Francorchamps meer tijd (seconden) verspeelde dan hij ingecalculeerd had. Ruim twee minuten in plaats van negentig seconden. Hinault: met één hand FRANCORCHAMPS (GPD) - Bernard Hinault heeft giste ren tijdens de individuele tijdrit op het circuit van Francorchamps gezorgd voor een noviteit in dc pro fessionele wielersport. Tij dens enkele afdalingen be diende hij zich van een nieuwe techniek die afkom stig is uit de schaatssport. Hinault legde een arm op de rug en stuurde met een hand om zo via de wetten van de aërodynamica winst te boe ken. „Ik voelde", vertelde hij, „dat ik in bepaalde afdalingen geen winst meer boekte door te trappen. Op dat moment besloot ik, net als de schaat sers deen, éen arm op de rug te leggen. Het lichaam komt dan iets meer scheef op de fiets te zitten en ik had het gevoel dat het me winst op leverde". Opnieuw staat de schaatssport dus model voor een nieuwe ontwikkeling in het wiel rennen. Enkele jaren geleden introduceerde Peter Post de aërodynamische outfit ('snelle pakken' of 'tweede huidje', zoals ze ook wel ge noemd worden) als een mo gelijkheid om in tijdritten winst te boeken. Dat ver schijnsel is inmiddels ge meengoed geworden. Binnen de ploeg van Hinault wordt ook al geruime tijd geëxpe rimenteerd met materiaal. Zo kwam vorig jaar de aëro dynamische 'profielfiets' van de fabriek. Een rijwiel dat zich onderscheidde door de ovale vorm van de buizen, die in windtunnels een aar dige winst bleek op te leve ren. Ook gisteren in de om geving van Francorchamps maakte Hinault van die fiets gebruik. De reacties op de nieuwe daaltechniek waren bij de Nederlandse topren- ners unaniem afwachtend. Zoetemelk: „Ik hou in een afdaling liever twee handen aan het stuur".. per. „Het is een leuke theorie, maar de praktijk zal moeten uit wijzen of het zo loopt", zei hij. Kuiper weer: „Natuurlijk, Hi nault heeft in zijn eentje ook een goeie Parijs-Roubaix gereden, maar hoewel hij helemaal geen schrik lijkt te kennen, is hij vol gens mij toch wat angstig voor de komende dagen". „De ploeg-Post." besluit Kuiper zijn voorbeschouwende analyse, „is goed bij de les. Zoals ze in de rit naar Metz hebben gereden. Die tactiek was ook uitstekend. Ik heb niks tegen Hinault. maar dat vond ik toch wel leuk". In dat alles laat Kuiper wel erg na drukkelijk zijn eigen rol buiten beschouwing. Alsof hg een toe schouwer is met verstand van wielrennen, meet hij zijn mening over het grillige begin van deze Tour de France erg breed uit. Geen ogenblik vestigt hij echter de indruk zelf deelnemer te zijn. „Mijn eigen rol", vraagt hij„Die pas ik zelf wel in. Op de stenen moet ik normaal goed uit de voe ten kunnen". Kuiper heeft vorige week maandag nog getraind op het parkoers tus sen Luik en Lille. „Maar ik heb ook de Alpen verkend. Dat is niets bijzonders. Als kopman van een ploeg voor de Tour moetje zo goed mogelijk voor de dag zien te komen en dien je je dus zo inten sief mogelijk voor te berei den". Zijn verkenningstocht op de kas seienpaadjes naar het Noord franse Lille kunnen dus niet uit gelegd worden als een voorberei ding op een verrassingsaanval? Kuiper „Nee, ik zal er vooral voor moeten zorgen dat ik bij de eersten van het klassement bin nen kom. We hebben vandaag wel gezien hoe moeilijk dat is. Ik wil ook geen verhaaltjes gaan vertellen dat het nog lang is voor we in Parijs zijn, maar het is na tuurlijk wel zo. Na de Pyreneeën praat niemand meer over Peve nage en Bazzo. .Ook niet over Francorchamps. Maar de in spanningen die ploegen en ren ners" hebben moeten leveren, tellen wel mee. Dat zal de ver schillen mede bepalen." DOOR N-FRANKR'JK 2juli.6e etoppe_219 km /)PP/£ AtAPP'Z S7&V/& M 7KU/ ÊA/A/AE 57EU/MB, WW /fcer &AZVO ea/tv. OE siftg- Au7x/#8o ■57EITEWE- V/2A&EKC KEl/ve A£EL AÉOEJZlAAz? OA Z/r l£ iW)CAr7EAy

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 9