Pleidooi Menten duurt maar liefst zeven uur Nederland in juli nu wel of niet vol Door leeuwen gegrepen Fin weer terug in Arnhems safaripark „Ik heb recht op vrijspraak Richtlijnen voor elektro-shocks D'66 keert morgen terug in Senaat DINSDAG 1 JULI 1980 BINNENLAND PAGINA 7 ARNHEM (ANP) - Het Burgers safaripark in Arnhem ver welkomde gisteren dankzij de Olympische Spelen voor gehandicapten een bijzonde re gast uit Finland: de invali de journalist Voitto Korho- nen. Ruim twaalf jaar geleden werd Korhonen (nu 39 jaar) in het toen gloednieuwe safari park in Arnhem aangevallen door een leeuwin, uit zijn auto getrokken en ongeveer twin tig meter door het dier het park ingesleurd. De Fin is dezer dagen voor het eerst weer terug in Neder land. Voor de Finse radio en het nationale persbureau in zijn land verslaat hij de Olympische Spelen voor ge handicapten'. Voitto Korho nen-hij woont vijftig kilome ter ten oosten van de Finse hoofdstad Helsinki - was in mei 1968 in Nederland voor een behandeling door een pa ragnost. Hij was toen al aan beide benen verlamd. Op 29 mei in dat jaar bezochten hij en zijn vrouw het safari park. Korhonen probeerde de leeuwen door een geopend autoraampje te fotograferen. Een leeuwin besloop de auto van achteren en trok de inva lide man eruit. Het autopor tier ging waarschijnlijk open, doordat de man van schrik met zijn arm de deurknop raakte. De leeuwin beet de Fin niet al leen in zijn arm, maar vooal ook in diens hoofd. Diverse littekens en een gedeukte lin kerslaap heeft Korhonen aan zijn avontuur overgehouden. Ernstig gewond werd hij des tijds afgevoerd naar het ge meenteziekenhuis in Arn hem. Na een maand kon hij worden overgebracht naar Finland, waar hij ook nog on geveer een maand in een zie kenhuis vertoefde. Korhonen ontmoette gisteren opnieuw de parkwachters, die hem uit de klauwen van de leeuwin en haar soortgeno ten bevrijdden. Die redding gebeurde door middel van karabijnschoten in de lucht en met gebruikmaking van schuimblusapparaten. waar door de leeuwen achteruit werden gedreven. Het voor val gebeurde enkele weken na de officiële opening van het safaripark. Enkele jaren later is daar nog eens een treinmachinist door leeuwen verwond. Korhonen is dus nu als journa list terug in Nederland. Hij is ondanks zijn handicap een actief zwemmer, maar hij is ditmaal geen lid van de Finse ploeg bij de gehandicapten- spelen. Vier jaar geleden in het Canadese Toronto deed hij wel mee aan de Olympi sche Spelen voor gehandi capten, .maar hij zwom zich toen niet in de prijzen, Hij was wel enkele keren Fins gehan- dicapte-zwemkampioen. Vo rig jaar, tijdens de internatio nale Stoke Mandeville Games in Londen, behaalde hij twee medailles op Zwemnum- Hij vindt het jammer in Arnhem niet sportief te kunnen deel nemen. Hij doet echter niet meer aan topsport, zegt hij, sinds de geboorte van zijn twee kinderen. Het avontuur in Burgers safari park herinnert hij zich nog als de dag van gisteren. De geui van het schuim uit de brandblusapparaten ruikt hij nu nog, zegt hij glimlachend. Ook weet hij nog goed zijn armen om de nek van de leeuwin te hebben geslagen, toen het dier hem - met haar tanden in zijn nekvel - van de auto wegsleepte. Uiteindelijk raakte Korhonen bewusteloos. Pas in het zie kenhuis kwam hij weer bij. Parkwachter en „redder" Herman Appello vertelde hem gisteren tijdens een rit met een trein door het inmid dels behoorlijk veranderde safaripark nog enige details. De bewuste leeuwin is in middels overleden. De Finse invalide journalist Voitto Korhonen kan nu lachen om de lome uitdrukking van een leeuw achter het venster van de trein in het Arnhemse safaripark.Twaalf jaar geleden had hij minder reden om te lachen toen hij door een leeuw uit zijn auto werd gesleurd nadat hij z'n raampje had opengedraaid ROTTERDAM (GPD) - „Ik heb recht op vrijspraak en zal zo'n pleidooi hou den dat u daar niet on deruit kunt komen". Deze uitspraak van Pieter Menten (81), gisteren op de vijftiende en laatste procesdag in Rotterdam, was tekenend voor de manier waarop hij zijn eigen verdedi ging voerde. Agressief en voort durend in herhaling vervallend, hield hij de bijzondere strafka mer van de Rotterdamse recht bank ruim zeven uur bezig. Of de rechtbank tot vrijspraak besluit, is nog niet bekend. Menten zal tot woensdag 9 juli geduld moeten hebben. Dan doet de rechtbank 's morgens om tien uur uitspraak over de ten laste gelegde betrok kenheid van de Blancummer bij executies op 7 juli 1941 in het toen door de Duitsers bezette Poolse - en nu Russische - dorp Podhorod- Kort gezegd kwam Mentens ver weer erop neer dat alle getuigen logen, de deskundigen niet des kundig waren en hij zelf volstrekt onschuldig was aan alles wat hem ten laste is gelegd. „Men wénst een politieke rechtszaak in Ne derland om het eigen falen op af te schuiven. Dit proces had nooit mogen worden gestart, zeker niet met twee aanklagers van joodse huize. Die zijn bij voorbaat be vooroordeeld, aldus Menten. Geen motief Menten verweerde zich uiterst fel tegen de beschuldiging over zijn fïpl A hnptp betrokkenheid bij executies in UC1UUUCIC Podhorodce. „Daar is geen enkel motief voor te verzinnen. Hoe kon ik denken door zoiets mijn landgoed terug te krijgen? Dat is onzin! Er is geen enkel bewijs voor het motief. Een aantal linkse extremisten wil mij als symbool gebruiken voor andermans wan daden". De 81-jarige Blaricummer voer ook uit tegen onder anderen oud-Ac- cent-hoofdredacteur Hans Knoop en de rijksrechercheurs Peters en Pasterkamp. Hij be schuldigde hen ervan goederen uit zijn woning te hebben ge haald. „Knoop zegt één miljoen dollar met zijn boek over mij ver diend te hebben. Maar wat bij mij gestolen is en in handen van Knoop is gevallen, is meer dan één miljoen waard". Toen Menten de medewerker van het Rijksinstituut voor Oorlogs documentatie, de heer Van der Leeuw, van onbetrouwbaarheid beschuldigde, werd het de recht bankpresident te veel. „U moet zich niet aan beledigingen schul dig maken", zei mr. Schipper verwijtend tegen de verdachte. Deze reageerde furieus: „Dat moet u eens tegen al die anderen zeggen die mij voortdurend bele digen. Ik zeg de waarheid en wat is daar voor beledigends Later in zijn pleidooi beschuldigde Menten de heer Van der Leeuw nog van meineed. „Dan moet u een aanklacht tegen hem indie nen", zei daarop rechtbankpresi dent mr. Schipper. Daar voelde Pieter Menten echter niets voor. Wel wilde hij nog kwijt dat de deskundigen ingeval van zo'n procedure nog wel vreemd op zouden kijken. AMSTERDAM (ANP) - De Neder landse afdeling van Amnesty In ternational vraagt sportlieden, officials en journalisten die in juli in Moskou zijn voor de Olympi sche Spelen, daar de aandacht te vestigen op het lot van 25 politie ke gevangenen in de Sowjet- Unie. De Nederlandse „Moskou- gangers" kunnen dat onder meer doen door „op momenten dat de te leveren prestaties dat toelaten" een badge te dragen met de naam van één van die gevangenen. Amnesty International heeft dit plan gisteravond in Amsterdam bekendgemaakt. Amnesty International zal aan deze Nederlanders informatie geven Amnesty wil actie met Moskougangers over 25 politieke gevangenen, die volgens de mensenrechtenorga nisatie typerend zijn voor de vele honderden die in de Sowjet-Unie onrechtmatig gevangen zitten. Het betreft onder meer vak bondsactivisten, gelovigen en le den van de zogeheten Helsinki- groep, die toezicht houden op de manier waarop de Sowjet-Unie zich houdt aan de slotakkoorden van Helsinki. Het Nederlands Olympisch Comité heeft verklaard bereid te zijn Amnesty een lijst te geven met de namen van de betrokken sport lieden, officials en journalisten. Aanvankelijk had het NOC deze medewerking geweigerd, als Amnesty ook aan de sportlieden zou vragen een badge te dragen. Maar later bleken NOC-bestuur- ders Van der Krol en Idenburg van mening te zijn dat Amnesty toch over die namen kon be schikken. geldboete van 100.000 gulden had geëist om hem in zijn vermogen te treffen. „Als er iemand in zijn vermogen geraakt is, dan ben ik dat wel. Mijn Russische landgoe deren zijn me afgenomen, na de oorlog is de inboedel uit mijn huis in Aerdenhout geroofd, mijn huizen in Blaricum en in Ierland zijn afgebrand en al deze proces sen hébben me een vermogen gekost. Bovendien wil de verze kering de brandschade nog niet eens uitbetalen, zo lang dit proces niet afgelopen is. De officier van justitie gaat aan al die aspecten voorbij". Ook over de eis van de officier van justitie dat Menten na de uit spraak weer in voorlopige hech tenis moet worden genomen, toonde de verdachte zich verbol gen. „Als ik opnieuw gearres teerd word, dan betekent dat mijn einde", riep Pieter Menten uit. Hij fleurde zichtbaar op toen de rechtbankpresident hem complimenteerde met zijn plei dooi. „De rechtbank heeft be wondering voor de wijze waarop u de verdediging hebt gevoerd. Dat is niet alledaags", aldus mr. Schipper. Hij verzekerde Menten nog dat er geen druk op de rechtbank wordt uitgeoefend om het vonnis in een bepaalde richting te laten uitval len. „De rechtbank zal de zaak onafhankelijk bekijken en dan uitspraak doen", verzekerde de rechtbankpresident Menten. Deze reageerde daarop met de be lofte, ook al in 1977 aan het slot van het Amsterdamse proces ge daan, dat hij geen processen meer zal voeren tegen wie dan ook als hij vrijgesproken wordt. „Ik moet aan mijn gezondheid en aan mijn vrouw denken. Ik heb bovendien nog maar een paar jaar te leven", aldus Menten. SOESTDIJK - Prins Bernhard (rechts) kijkt toe hoe mr. Loudon (links), president van het World Wildlife Fund, en mr.Li Chaobodirecteur van het Bureau voor Milieubescherming in China, een overeenkomst tekenen vooreen onderzoekcentrum voor het Fund in de Chinese plaats Sechuwan. De overeenkomst werd getekend op paleis Soestdijk. DEN HAAG (GPD) - Het Staats toezicht op de Volksgezondheid heeft strengere richtlijnen uit gevaardigd voor het toedienen van elektro-shocks aan zwakzin nigen en voor het steriliseren van zwakzinnigen. Elektro-shockapparatuur moet ge keurd worden. TNO is daartoe thans in staat. Er zijn apparaten in gebruik geweest, die een te grote stroomdoorgang oplever den met mogelijk gevaar van do delijke afloop. Elektro-shocks mogen alleen een laatste middel zijn en vervolgens uitsluitend worden toegediend als de volgende vijf omstandig heden zich voordoen: de gedra gingen van de pupil houden een gevaar voor zijn leven in; door zijn gedragingen dreigen vitale levensfuncties, zoals bijvoor beeld de spraak, ernstig ver stoord te raken; er is sprake van grove vormen van zelfverwon- ding, zoals het letterlijk afkluiven van vingers; de pupil brengt de gezondheid van medepupillen en groepsleiding in ernstig gevaar; de pupil gedraagt zich zo dat hij in een isolement dreigt te raken, waarvan ernstige contactverar ming een gevolg zou kunnen zijn. Voordat elektro-shocks worden toegediend, moeten de ouders of plaatsvervangers worden inge schakeld. Van het gesprek moet een schriftelijk verslag worden gemaakt. Voorts moet de leiding van de leefgroep van de pupil worden gehoord. Ook de andere begeleiders van de pupil, zoals de hoofdverpleegkundige en de arts, moeten om advies worden gevraagd. De elektro-shocks moeten bij voorkeur worden toegediend door de groepsleiding, niet door de psycholoog-(ortho)pedagoog. De groepsleiding heeft een ver trouwde relatie met de pupil en kan ook beter de reacties van de pupil op de behandeling peilen. Van de psycholoog wordt ver wacht dat hij het verloop van de behandeling schriftelijk bij houdt. Sterilisaties van zwakzinnigen om medische redenen behoren te worden uitgevoerd. Een arts mag echter sterilisaties om sociale re denen, wat ook erfelijkheidsre denen kunnen zijn, alleen uitvoe ren na overleg met de ouders of vertegenwoordigers van de pu pil; met de groepsleiding; met de geneeskundig inspecteur en met een of twee deskundigen uit de zwakzinnigenzorg die niet in pro fessionele relatie staan tot de pu pil, zoals een psycholoog of een maatschappelijk werker. Er moet eenstemmigheid zijn, anders wordt de ingreep niet verricht. Mede daardoor kunnen ook ou ders of vertegenwoordigers niet in alle omstandigheden bepalen dat gesteriliseerd moet wor den. DEN HAAG (GPD) - De Eerste Kamer der Staten Generaal, ook wel scep tisch het pandemonium van de Nederlandse poli tiek genoemd, zal morgen voor de helft worden ver verst. In zes van de elf pro vincies zullen de statenle den hun stem uitbrengen in het kader van de getrap te verkiezingen. Daarmee kan de Senaat weer een heel klein stukje inlopen van zijn voortdurende achterstand op de actuele politieke verhoudingen. Een heel klein stukje slechts, want straks zal nog maar de helft van de Eerste Kamer de politieke verhoudingen weerspiegelen ten tijde van de Provinciale-Staten- verkiezingen in 1978. De andere helft blijft samengesteld op basis van verkiezingsuitslagen uit 1974. Dat de Eerste Kamer straks iets meer dan nu het geval is het poli tieke krachtenveld benadert, blijkt uit het feit dat de partij D 66 na een paar jaar afwezigheid weer terug zal komen in de deftige ver gaderzaal. Op dit moment ont breken de Democraten volledig in de Eerste Kamer, hoewel ze in de dagelykse politiek een factor van toenemende betekenis vor men, gezien hun groeiende aan hang. De provincies die morgen aan de beurt zijn om in totaal 38 senato ren aan een zesjarige ambtster mijn te helpen, zijn Noord-Hol land, Friesland. Noord-Brabant, Utrecht, Limburg en Zeeland. De 38 pluchen zetels worden nu in genomen door 11 PvdA'ers, 13 CDA'ers, 8 WD'ers, 3 leden van de PPR. 2 CPN'ers en een van de Boerenpartij weggelopen politi- DEN HAAG (GPD) - Is Nederland in het hoogseizoen nu wel of niet vol? Over het antwoord op deze vraag wordt al een tijd lang gekibbeld tussen de ANWB en het WV-wezen. Wie er gelijk krijgt, weten we binnen enkele weken. Vast staat in elk geval dat naar verwachting 500.000 Nederlanders meer in eigen land blijven dan vorig jaar toen 3,1 miljoen mensen binnen de landsgrenzen bleven. Het Na tionaal Bureau voor Toerisme verwacht dat het toerisme in Nederland dit jaar een groei van 6 a 8 procent (inclusief bui tenlandse bezoekers) zal beleven. De ANWB was de eerste die een waar schuwende vinger opstak toen Jan en Alleman (het kabinet voorop) de Neder landers opriep de vakantie in eigen land door te brengen omdat dat zo goed voor onze economie is. De ANWB wees er op dat de accommodatie voor toeristen in het hoogseizoen onvoldoende is. En waar wel genoeg plaats is, zijn de m< ge lijkheden van vertier minimaal. Het Nationaal Bureau voor Toerisme ver wacht evenwel geen „nee" te hoeven verkopen aan vakantiegangers. Vol doende plaats dus, verwacht de toeris tenorganisatie. Maar het NBT weet ook wel dat bijvoorbeeld de Nederlandse kust niet al die toeristen tegelijk kan verwerken. Daarom staat het begrip „spreiding" hoog in het vaandel van het NBT. Maar helaas is van die vakantie spreiding nog niet veel terecht geko- ANWB-woordvoerder Kroon: „Het is na tuurlijk juist om op spreiding te wijzen, maar wanne'er bijvoorbeeld Frankrijk vol zou zijn, zeg je toch ook niet tegen een toerist dat hij dan maar naar Oosten rijk moet. Iemand die in Nederland naar de Wadden wil, kun je niet naar Noord- Limburg sturen". Met andere woorden: Nederland zal ook in het hoogseizoen niet vol zijn wannéér je alle mensen keurig over elke vierkante kilometer kunt verdelen. Dit is echter in de praktijk niet mogelijk. En dat vergeet het Nationaal Bureau voor Toerisme. En het feit dat het bij het begin van het sei zoen op de Waddeneilanden al zo druk was dat een voetbalveld als camping moest worden gebruikt, maakt wel dui delijk dat Nederland zeer vol, te vol kan zyn". De ANWB vindt dat het NBT de zaak niet moet vertroebelen. „De nationale toeris tenorganisatie dient een eerlijk beeld te geven. Daarin past bijvoorbeeld ook dat in de campagnes gewezen dient te wor den op het vuile Noordzeewater. Een ding is zeker. Vooral Zeeland krijgt in de julimaand een gigantische topdrukte te verwerken. De meeste accommoda ties zitten propvol. De Recron (onder nemers in de recreatiesector) spreekt van een probleemgebied. De komende week wordt bij de toegangsweg naar de Zeeuwse kust (nabij Bergen op Zoom) een „last-minute" informatiestand inge richt om de mensen eventueel nog aan een vrij plekje te helpen. De Recron heeft via een enquête onder zijn leden gevraagd hoe zij de komende drukte beoordelen. Over het algemeen worden meer gasten verwacht dan vorig jaar. Alleen in Gelderland en Overijssel zijn de prognoses niet zo hoog gespan nen. De meeste ondernemers in deze provincies houden het op eenzelfde drukte als vorig jaar. Zeker is dat in alle regio's in elk geval meer zal worden ge kampeerd. De Stichting Recreatie in Den Haag heeft de indruk dat de vele instellingen die zich met het toerisme bezig houden (inclusief het ministerie van economi sche zaken) te veel aan het economisch belang van een toeristengroei denken en minder aan het ruimteaspect. Directeur Swart: „Een plezierige besteding van de vrije tijd komt in gevaar wanneer we maar ongecontroleerd meer mensen willen aantrekken. Als er twijfel is ever wel of niet vol in een bepaalde streek, moeten we de toeristenstroom in het bewuste gebied afremmen. Indien alle bedden vol zijn, is het niet aardig meer. En dan bestaat het gevaar dat de mensen de volgende keer wegblijven". Swart. die hoopt dat Nederland nooit vol zal raken, ziet voor de komende over drukke weken nog geen aanleiding om in paniek te raken De grootste vakan- tiedrukte valt in de periode 12 juli tot en met 3 augustus. In die periode heeft het kleuter-, basis- en voortgezet onderwijs in alle regio's vakantie en sluiten de bouw-en neven bedrijven in heel het land collectief. „Natuurlijk zal het in be paalde delen van het land overvol zijn. Maar hoe intepreteer je het begrip „vol"?. Ik Verwacht overigens dat veel Nederlanders die van plan waren hun vakantie in eigen land door te brengen, als gevolg van het huidige slechte weer alsnog besluiten naai zonniger streken te trekken". Omdat de politieke kleur van het stemvolk van morgen bekend is (het zijn immers de leden van Provinciale Staten), valt de uit slag van de verkiezingen nauw keurig te voorspellen. De grote fracties van PvdA en CDA zullen er elk eten paai zetels bij krijgen, terwijl de WD terrein moet prijsgeven. De PPR zal in deze ronde in het geheel niet op een zetel kunnen rekenen, evenmin als de afgescheiden Boer. Ook de CPN zakt terug. Daartegenover staat de opkomst van D'66. Daarmee blijft de politieke samen stelling van het gezelschap van 75 senatoren een heel merkwaardi- fi Hél i Mn im n| ding van twee momentopnamen, en loopt ho peloos achter de meest recente ontwikkelingen aan De fervente fans van de Eerste Kamer der Staten-Generaal maken daar niet zo'n punt van Immers, de Senaat heeft een heel andere functie dan de Tweede Kamer, veel minder partijpolitiek geladen. Degenen die de Eerste Kamer echter liever zien verdwijnen (zij moeten met name in het progressieve kamp worden gezocht), gruwen van de gedachte dat een gezelschap van een dergelijke achterhaalde poli tieke samenstelling zich actief met 's lends zaken bezig houdt.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 7