Conflict over beheer panden Vijf Meiplein Kantonrechter Duur ritje na tandartsbezoek Eigenaren vinden kosten te hoog Leidse stadsrubriek Hoeven vertrekt, Brands voor CPN in raad DINSDAG 1 JULI 1980 SOEEOSis Een Babylonische spraakver warring heerste er gisteroch tend tijdens de zitting van kantonrechter Teekens toen een in Leiden woonachtige Marokkaan moest uitleggen waarom zijn zoon onlangs zonder rijbewijs achter het stuur was gestapt. Het Nederlands van de Marok kaanse vader bleek bijna net zo gebrekkig te zijn als dat van zijn zoon. Een jongere zoon moest uitkomst bren gen. Deze wist te vertellen dat vader en zoon naar de tand arts waren geweest. De vader scheen nogal onderhanden te zijn genomen en kon zodoen de niet rijden. De oudste zoon had wel eens wat autorijlessen gevolgd en kon in elk geval redelijk met de auto overweg. Geen centje pijn dus voor de vader. De zoon op de bestuurdersplaats met de beide handen aan het stuurwiel en hijzelf ernaast, met beide handen aan het ge zicht. Geen centje pijn totdat het ge zelschap werd aangehouden met als gevolg een boete van 150 gulden. Een zelfde boete legde mr. Tee kens op aan een vrouw uit Katwijk die eveneens zonder Zoon reed zonder rijbewijs ilijbewijs achter het stuur had gezeten. Zij was samen met haar vriend naar een feestje geweest waar de vriend nogal kwistig met de alcohol was omgesprongen. Toen het tijd was om op te stap pen bleek de vriend alles be halve nuchter te zijn. "Nou, dan moet jij maar rijden", had hij tegen z'n vriendin gezegd. Haar rijstijl was'nu niet be paald soepel te noemen dus werd ze door een paar sur veillerende agenten aange houden. "U moet er wel voor zorgen dat uw vriend deze boete betaalt want het is al te gek dat de vrouw er altijd voor moet op draaien als de man te veel ge dronken heeft", gaf kanton rechter Teekens de vrouw als wijze raad mee. Een jonge knaap die "bij de ka beltelevisie" werkt zou wel eens even, zonder rijbewijs, een dienstauto verplaatsen. Hij parkeerde de wagen evenwel tegen een andere, geparkeerd staande, auto. Gevolg: tweeduizend gulden schade. "Dat is niet iets om te lachen. Zo er met honderd gulden boete nog genadig vanaf. Honderd gulden omdat hij al tweedui zend had moeten betalen. Een inwoner van Breda, die een tijdlang in Katwijk heeft ge werkt, kon zich nog bar wei nig herinneren van het onge- leuk is hetnou ook weer niet", merkte mr. Teekens geirri- teerd op toen de verdachte nogal schaapachtig om het hele geval stond te lachen. De jongeman van de kabeltelevi sie, die inmiddels z'n rijbe wijs bleek te hebben, kwam luk waarbij hij eind vorig jaar betrokken was. "Ik had die avond gewerkt. Ben daarna naar een feestje ge gaan waar ik een paar biertjes heb gedronken. Vervolgens ben ik in m'n auto gestapt en de volgende ochtend werd ik wakker in het ziekenhuis. Ik weet werkelijk niet wat er is gebeurd". De man bleek met z'n wagen uit de bocht te zijn gevlogen waarna hij twee lantaarnpa len ramde. Volgens officier van justitie mevrouw Tan was een combinatie van ver moeidheid en gebruik van al cohol de oorzaak van het on geluk en eiste een geringe geldboete. Nadat mr. Teekens naar de hui dige lichamelijke gesteldheid van het slachtoffer had geïn formeerd ("Ach, ik mag niet klagen"), legde hij de ver dachte, overeenkomstig .de eis, een boete van 150 gulden op. Het was gisterochtend tijdens de zitting een nogal Katwijk- se aangelegenheid met als hoogtepunt het optreden van een wat oudere vrouw die vond dat haar auto onterecht door de politie van de weg was gehaald. Juist terwijl ze op weg was naar de dokter. In emotionele bewoordingen en met veel theatraal armgebaar deed ze haar verhaal. Volgens haar was de auto pas geketird en mankeerde er niets aan. Volgens de agenten die haar aanhielden was een van de kokerbalken, schijnen balken te zijn waar de carosserie op steunt, totaal versleten. De Katwijkse: "Die agenten ga ven een paar zulke harde klappen tegen die kokerbalk dat ik veertien dagen over stuur ben geweest. Het kan best zijn dat die balk niet goed was maar dat kun je toch niet zien. U kunt toch ook een ziekte bij u hebben waar u niets van ziet". Daar kon mr. Teekens weinig tegenin brengen en verklaar de de vrouw schuldig maar legde geen straf op omdat zij kon bewijzen dat de auto vlak voor de aanhouding was ge keurd. Na de uitspraak verliet de Kat wijkse de rechtzaal, tevreden glimlachend en eerbiedig knikkend naar alles en ieder- JAAP VISSER LEIDEN - De eigenaren van ?4 flats en 24 winkels aan het Vijf Meiplein zitten waarschijn lijk over een maand zonder beheerder. Over de opvolging van de huidige administrateur Hopman bv was gisteravond in het Leonardushuis aan de Haagweg heel wat te doen. De mogelijke opvolger Kokbeheer, die eigenlijk met ingang van vandaag het beheer wilde overnemen, werd niet geaccepteerd door één van de twaalf eigenaarsverenigingen van het blok. Struikelblok vormde de begroting voor de onderhoudswerkzaam heden en de voorwaarden die Kokbeheer stelde. "Het gebouw verkeert inderda. in slechte staat", zeiden veel bewoners. "Daar moet nodig wat aan gebeuren, maar de bedragen, die van ons worden verlangd zijn veel te hoog. Wij betalen nu zo'n dertig gulden service-kosten per maand, Kokbeheer verlangde nègentig gulden. Als je ziet wat ze daar voor doen: haast niets. Schoonmakers zwabberen af en toe maar wat". "Bovendien moesten wij dit jaar, volgens zijn begroting met z'n allen ruim drie ton betalen om het gebouw op te knappen. Dat is te veel. In de flats wonen veel jonge mensen, die niet zomaar een paar duizend gulden op tafel kunnen leggen". Overdragen "Ik ga met deze mensen niet in zee", zei directeur Abma van Kokbeheer na afloop van de ver gadering. "Ze hebben te weinig vertrouwen in mij. En op die ba sis wil ik niet werken. Daar krijg je later alleen maar last mee. ik snap deze situatie overigens niet. Ik neem ook flats en winkels aan het Bevrijdingsplein over. Met die mensen heb ik totaal geen last gehad". "En over een maand stop ik er ook mee", zei directeur Mulders van Hopman bv. "Niets letmij.Ikheb er genoeg van." Vanaf '78 wordt het complex be heerd door Hopman bv. Begin dit jaar gaf directeur Mulders te kennen dat hij de zaken wel wilde overdragen aan Kokbeheer. Mulders: "Wij hadden onze tech nische en administratieve dienst al overgedragen. Zestig man runden die diensten. Het was lo gisch dat wij het beheer van de- flats en winkels aan het Vijf Mei- plein ook zouden overdragen". Kokbeheer was de meest serieuze gegadigde voor opvolging, maar directeur Abma wilde wel dat een en ander was geregeld voordat h ij met de eigenaren in zee ging. "Als je het slechte gebouw ziet, sta je niet bepaald te trappelen om het beheer te voeren". Eisen "Natuurlijk beslissen de eigenaren wat er gebeurt. Maar je kunt ook zonder meer stellen dat de admi nistrateur het beleid uitvoert", zei Abma gisteravond. In een aantal punten lichtte hij zijn eisen toe. Hij wilde onder andere dat de twaalf verenigingen samensmol ten tot één orgaan. "Dat bevor dert het overleg. We kunnen nu een voorzitter en een vice-voor- zitter aanstellen". Bovendien zei hij heel duidelijk dat Kokbeheer vijf jaar lang het beheer wilde Eigenaren protesteerden tegen de ze punten. "Wij weten niet hoe u het doet. En gezien onze eerdere ervaringen met beheerders zijn wij wantrouwend", zeiden zij. De grootste bezwaren rezen echter tegen de begroting. Abma zei dat hij voor '80 ongeveer drieënhalve ton nodig zal hebben om het pand behoorlijk op te knappen. "Dat bedrag kunnen wij nooit bij el kaar brengen", antwoordden bewoners. Toen één vereniging kenbaar maakte op eigen houtje door te willen gaan, trok Abma daaruit zijn conclusies. "Ik stop ermee", zei hij bondig. Onderhoud Vraag is nu wel wie voor de onder houdskosten moet opdraaien. "We moeten een andere beheer der proberen te vinden. Laten we een werkgroep instellen", zei een eigenaar gisteravond. "Lukt dat niet, dan kunnen we misschien zelf het beheer wel overnemen. Wie weet zijn we dan nog goed koper uit ook!" Meer Leids nieuws op pagina 12 door René van der Velden Jaap Visser Goeiendag "Een van de oudste straatjes in Leiden. Een beetje krorp, een beetje scheef, gezellige win keltjes in een historische om geving waar het goéd is om uit te gaan" oftewel "wo man an- genehm bummeln kann". Zo presenteren vijf horeca-za- ken uit de Pieterskerkchoor- steeg - "tussen het koor van de Pieterskerk en het stad huis aan de Breestraat - hun steegje in een viertalige folder aan de toerist. Mevrouw Sliedrecht-Orendi van het Franse koffiehuis "Noroc" had al langer het idee voor zo'n folder; "Ik heb in het reiswezen gezeten. Dan besef je maar al te goed dat vreemden aangewezen zijn op zo'n folder om te weten waar ze een hapje kunnen eten of waar ze wat kunnen drinken. Folders over de Leidse musea en waar ze te vinden zijn zijn er in over vloed. Zo'n folder, zoals wij uitgegeven hebben zie je vreemd genoeg niet. Mevrouw Sliedrecht-Orendi heeft de folders vrijdag ver spreid bij het VVV énbij de musea. Wat haar betreft komen de an dere Leidse horecabedrijven ook met zo'n folder uit. Dat zou een flinke papierwinkel geven. Van de folder van de Pieterskerkchoorsteeg zijn er dertigduizend gedrukt. De naam van haar koffiehuis "Noroc" heeft overigens niets 1 met Frans van doen. Het is het Roemeense woord voor "ge-' luk" of "goeiendag". Me vrouw Sliedrecht komt oor spronkelijk uit Roemenië. Promenade 'Geen fietspad maar promena de. Pas op, punaises ge strooid. Jeroen, drie keer aangereden, fietser hard doorgereden". Duidelijke taal. Peter en Lenie Labruyè- re zijn het spuugzat. De hele dag door razen de fietsen pal langs hun winkel aan de Haarlemmerstraat. "Van auto's hebben we nauwe lijks last. Die rijden hier stap voets. Maar fietsers en brom fietsers trekken zich nergens iets van aan. Onze kinderen 'spelen hier altijd op straat. Dat moet toch kunnen in een straat die voor alle verkeer is afgesloten. Vergeet het maar. Ze worden om de haverklap aangereden. Tot nog toe is het allemaal redelijk goed afge lopen maar het begint onder hand knap te vervelen". Vandaar dat de Labruyère's vo rige week hun eigen actie zijn begonnen met de bedoeling om fietsers en bromfietsers uit de Haarlemmerstraat te weren. Midden op straat werd een trap neergezet waar stuk ken karton aan werden vast gemaakt met daarop het mot to van de actie: "Geen fiets pad maar promenade". Peter Labruyère: "Die punaises liggen er natuurlijk niet echt maar dat doet er niet toe". Peter en Lenie hopen dat de overige Haarlemmerstraat winkeliers hun actie zullen steunen. Van de kant van de politie hoeven ze naar eigen zeggen in elk geval niet op steun te rekenen. Lenie: "Zopas was hier nog een politieman in de winkel. Die vertelde dat ze op z'n minst twintig man nodig hebben om iedereen te kunnen pak ken. Dat is natuurlijk waar want het stikt hier van de steegjes en gaatjes. Nee, we zullen het met elkaar, de win keliers onderling, moeten oplossen". Peten "Misschien kunnen weer gezamenlijk toe overgaan om twee wachten aan te trekken. Zetten we er een aan het be gin en een aan het eind van de straat neer. Desnoods geven we die lui een honkbalknup pel in de hand. Kunnen ze ie dereen die toch de Haarlem merstraat infietst van z'n za del meppen". Geen punt Fietsen op de Haarlemmer straat. Het is verboden. Voor de politie is het onbegonnen werk om het fietsvolk syste matisch uit deze straat te we ren. Hoofd-inspecteur La Ri- vière: "Het is afschuwelijk. Controleren op de Haarlem merstraat is hetzelfde als speldeprikjes uitdelen. Als je het goed wilt doen moetje om de tien meter een agent neer zetten en dat gaat nu eenmaal niet". Fietsen buiten de openingsuren is formeel ook nog altijd ver boden maar dat gaat verande ren, zo laat La Rivière door schemeren. La Rivière: "Fiet sen op de Haarlemmerstraat buiten de openingsuren van de winkels is geen punt. Als de voetganger tenminste niet gehinderd wordt. Die blijft voorgaan in de Haarlemmer straat. Wat auto's voor ee woonerf zijn dat zijn fietse eigenlijk voor de Haarlen merstraat. Zij moeten een oi dergeschikte rol spelen". Twee jongens zonder geld in de trein i afwi: -de tre vanuit Alkmaar. Platzak Leiden aan. Een van de óuder.' kon de jongens gisteravond orr tien voor half zeven vanaf het po litiebureau mee naar huis nemen. Vernielingen aan loods en kantinewagen Reno-project LEIDEN - Vermoedelijk jongelui hebben in de Molenstraat/ Mar- nixstraat huisgehouden in een zogenaamde Romney-loods en edp kantinewagen van de Haagse firma Renoproject. Acht zinken golflaten van de Romneyloods werden vernield. Door twee doorzichtige golfplaten te ver nielen kwam men de loods bin nen, waar bouwmateriaal werd vernield en door elkaar gehus seld. Het dak van de kantinewagen liep een flink gat op. De politie heeft de dief gevonden van nieuw koperdraad uit reno vatiewoningen aan de Borneo- straat. Na een buurtonderzoekje leidde het spoor naar een tienja rige jongen uit de Formosastruat. Bij hem thuis stond een zak ko perdraad. Hiermee is een deel van de buit terecht. LEIDEN - Dries Hoeven van de CPN veHaat begin september de Leidse raad. Zijn plaats zal wor den ingenomen door Jan Brands. Hoeven heeft er meer dan tien jaar gemeenteraadswerk in Lei den opzitten. In 1970 werd hij samen met mevrouw Co Vijl brief in de raad gekozen. Vanaf sep tember 1974 verloor de CPN een zetel en1- zette Hoeven het werk alleen voort. Dat Hoeven zijn CPN-raadslid- maatschap beëidigt komt niet als een verrassing. Al eerder liet hij blijken zijn werk als apothekers assistent in Den Haag, zijn activi teiten voor de CPN en het raads lidmaatschap een te zware com binatie te vinden. Zodra er een geschikte opvolger was gevon den zou hij zich terugtrekken. Het nieuwe CPN-raadslid Jan Brands werd in 1932 in Nieuw- Vennep geboren. Hij is meubel maker van beroep en woont sinds 1954 in Leiden. Tot voor kort was hij politiek secretaris van de Leidse CPN-afdeling. Hij stond tweede op de lijst voor de ge meenteraadsverkiezingen in 1978. Jan Brands heeft zich in Leiden naast zijn secretariaats werk zaamheden in het bijzonder bezig gehouden met acties rond huis vesting en huren. Vorige week nog maakte hij deel uit van de groep die bezwaren maakte tegen de ontruiming van de wisselwo ningen aan de Van Hu is weg. Bij die gelegenheid hield hij - staand op een stoel - een toespraak tot het verzamelde publick over de slechte huisvestingssituatie in Dries Hoevens naam is verbonden aan een aantal acties in de stad. Bijvoorbeeld voor de werktijd verkorting bij de Leidse brand weer, voor de nieuwbouw van het Academisch Ziekenhuis en tegen het politieoptreden tegen Leidse krakersgroeperingen. Verder was hij plaatselijk pleitverzorger voor acties tegen Bestek '81 en de eutro enbc Na de beëindiging van zijn raads lidmaatschap legt CPN-er Hoe ven zich toe op hulp en advies aan individuele Leidenaren, iets-waar hij ook tijdens zijn raadslidmaat schap al tijd voor vrijmaakte. Verder blijft hij Jan Brands bij het raadswerk assisteren. Begin september zal tijdens een feeste lijke CPN-bijeenkomst officieel afscheid worden genomen van Hoeven. LEIDEN - De NS zat gistermiddag met twee negenjarige jongens uit Bergen opgescheept. De jongens hadden - zonder dat de ...OpDeNieuweBgn. r Het nieuwe CPJV rands. Voriqe weel an de Van Hui.su <j

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 3