LEIDSCH DAGBLAD Salaris van topambtenaar politicus 'bevroren' en Eigen Huis: „Reclame voor nieuwbouw deugt vaak niet" Kamsteeg neemt Alphens autobedrijf over 19i Meubelfabriek Ur Oisterwijk vandaag blijft gevangenis Wiegel voert drie nieuwe schalen in Koppelbaas uit Leiden toonaangevend in eiken Mugabe wil gesprek Zuid-Af rika-Swapo Tass leest Schmidt de les DINSDAG 1 JULI 1980 OPGERICHT 1 MAART 1860 36204 Directeur: G Koopman Hoofdredacteur AAM Schuurmans Ad| -hoofdredacteur R D Paauw DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bureau Witte Singel 1 £311 BG Leiden Voor tel nrs zie colofon (Van één onzer verslaggevers) AMERSFOORT/LEIDEN - Het overgrote deel van de advertenties voor nieuwbouwwonin gen bevat onjuiste informatie, zo heeft een onderzoek van de Vereniging Eigen Huis uitgewezen. De vereniging heeft 132 advertenties voor in totaal bijna 7.500 woningen bekeken en kwam tot de slotsom dat in 91 advertenties verkeerde informatie werd gegegeven. Daarbij ging het vooral om de gegevens over de koopsom, de subsidie, de maandelijkse woonlasten en de aftrekbaarheid van de hy potheek voor de belasting. In 65 gevallen werd zelfs een compleet verkeerde aankoop som genoemd. De Vereniging Eigen Huis is volledig verrast door de uiterst negatieve resultaten van het onderzoek, dat werd verricht na een aantal klachten van leden. 'Dat op zo grote schaal misleidend wordt geadverteerd, was ook voor ons een verrassing', aldus een reactie. De vereniging, die het onderzoek inmiddels heeft opgestuurd naar de Reclame Code Commissie, raadt kopers aan zich 'uiterst kri tisch' op te stellen ten opzichte van huizen verkopers. De Nederlandse Bond Van Makelaars bleek vanmorgen nog niet in staat tot het geven van commentaar op het onderzoek. Realistisch concert WINDSOR, ONTARIO (UPI) - Tweeënveertig muziekmin naars raakten licht gewond toen voortijdig het zwarte kruit ontplofte waarmee het kanon had moeten worden afgeschoten dat een rol speelt in Tsjaikowski's Ouverture-1812. De realistische uitvoering had plaats op de oever van de ri vier de Detroit in Windsor in de Canadese provincie Onta rio, waar het plaatselijk symfonie-orkest optrad. 111 (Van r verslaggevers) Buiig „Russen vallen Afghanistan na OS aan" LONDEN (AFP) - Het Afghaanse verzet tegen de Sowjet-bezetting van Afghanistan verwacht een groot Russisch offensief na af loop van de Olympische zomer spelen in Moskou. Dit verklaarde gisteren één van de leiders van het verzet, Sayed Achmed Gaila- ni in Londen. Gailani, de 48-jari- ge voorzitter van het nationaal islamitisch front van Afghanis tan, zei dat de Russen hoopten alle verzet in Afghanistan te bre ken vóór het invallen van de win ter, wanneer zij ernstig in hun bewegingen worden belemmerd. [P(3)(yi§ BRASILIA - Een politieman uit Brazilië wordt weggedragen door twee brandwachten om op een eerste hulppost te wor den behandeld, terwijl op de achtergrond Paus Johannes Paulus II een openluchtmis opdraagt voor zo'n 90.000 mensen. Honderden mensen moesten zich laten verzorgen tijdens de mis. DEN HAAG-LEIDEN - De Leidse koppelbaas J. van L. (directeur van o.m. Lemy B.V.) moet voor lopig in de gevangenis blijven zit ten. De Haagse rechtbank wees een verzoek van hem, om tot de rechtzitting in vrijheid te worden gesteld, vanochtend af. VanL. zit sinds 31 maart van dit jaar vast in het Huis van Bewaring in Rotterdam. Hij wordt ervan ver dacht een van de hoofdfiguren te zijn in een omvangrijke koppel- bazenaffaire die dit jaar aan het licht kwam. Van L. ontkent alles wat hem ten laste is gelegd, zo /bleek vanmorgen. De rechtbank wees het verzoek van Van L. en diens raadsman, mr. Van Zalingen, af met name we gens het gevaar dat de Leidse koppelbaas coptact zou kunnen opnemen met andere betrokke nen, die op vrije voeten rondlo pen. Hetzelfde gold voor Van de B. uit Rozenburg wiens verzoek tot in vrijheidstelling eveneens werd afgewezen. De president van de rechtbank, mr. Kootte, liet zich vanochtend ont vallen dat Van L., wanneer hij schuldig wordt bevonden, een straf boven het hoofd hangt die „dichter bij vijf jaar dan bij vijf maanden zal liggen". Dat laatste is de straf die de Leidenaar in 1965 kreeg toen hij betrokken was bij een koppelbazenaffaire van een veel kleinere omvang in Rotterdam. De rechtzaak tegen Van L. dient op 23 september. Politie laat ET A-bommen ontploffen MALAGA (AP/GPD) - Politiedes kundigen in Spanje hebben van daag twee bommen tot ontplof fing gebracht die door de Baski- sche actievoerders van de ETA in Mijas en Benalmadena (vlakbij Torremolinos) waren geplaatst. Gisteren heeft de politie de hele dag gezocht naar df bom die vol gens een telefoontje van de ETA in Mijas was geplaatst en voor twaalf uur zou ontploffen. De bom in Mijas lag op een golfter rein, de bom in Benalmadena was geplaatst langs de weg van hotel Triton naar het strand. Er vielen geen gewonden bij de explosies. ZIE OOK PAGINA 6 Veel bewolking en enkele buien. Mini mumtemperatuur rond 10 graden. Middagtemperatuur ongeveer 16 gra den. Wind uit noordoost tot noordwest, aan de kust en op het IJsselmeer hard tot krachtig. (Opgemaakt om 11.15 uur) 2 juli Zon op: 5.21 uur; onder: 22.02 uur, maan op: 0.03 uur; onder. 10.09 uur. Hoogwater te Katwijk om 6.41 en 19.09 uur, laagwater om 2.29 en 15.01 uur. Het telefoonnummer voor de servicedienst van het Leidsch Dagblad is gewijzigd Mochten zich in de T bezorging problemen 'voordoen, dan kunt u ons dagelijks van 18 00-19.30 uur en op zaterdag van 16.00—18.00 uur bereiken onder het volgende telefoonnummer: LONDEN (Reuter) - Premier Ro bert Mugabe van Zimbabwe heeft vandaag laten doorscheme ren dat hij een ontmoeting tussen Zuid-Afrika en Swapo, de volks bevrijdingsbeweging voor Na mibië wil beleggen. In een ge sprek met het Europese econo mische maandblad Europa, werd Mugabe de vraag gesteld of hij enig contact had gehad met blan ke Zuidafrikaanse leiders'. 'Nee', .antwoordde hij. "Maar wij zijn wel bereid het initiatief te nemer) tot een ontmoeting in Zimbabwe tussen Zuid-Afrika en Swapo over de kwestie Namibië". De premier is van mening dat het Namibische probleem vreed zaam kan worden opgelost op ba sis van de V.N.-resolutie die pleit voor onafhankelijkheid van Na mibië na verkiezingen onder toe zicht van de volkerenorganisatie. Het leek Mugabe, zei hij, dat Zuid- Afrika aan enkele elementaire ei sen was tegemoetgekomen en ten aanzien van een conferentie con stateerde hij - "waarschijnlijk meer aan Swapo dan aan Zuid afrikaanse kant" - bereidheid om aan te zitten aan één tafel voor de uitwerking van de V.N. resolutie. MOSKOU (Reuter) - Het Sowjetrussische persbu reau Tass heeft gister avond bondskanselier Helmut Schmidt van West-Duitsland de les ge lezen vanwege zijn op merkingen over Afghanis tan en het evenwicht in kernraketbewapening tussen Oost en West aan een officieel diner in het Kremlin. Nadat het persbureau de woorden van Schmidt had aangehaald over de noodzaak dat de Sowjet- Unie haar troepen uit Afghanis tan terugtrekt en onderhandelt over de kernbewapening tussen Oost en West zonder voorwaar- den-vooraf te stellen, verklaarde het de bondskanselier niet zei was dat een einde moet worden gemaakt aan alle vormen van agressie tegen Afghanistan die, zoals bekend is, de Afghaanse re gering bewoog tot het vragen om militaire bijstand aan de Sowjet- Unie". Zie ook pagina 11 18 PAGINA'S nomische zaken), resp. rechts en links op de foto, vinden dat de oppositie zich uiterst inconsequent opstelt in de kwestie van de kern energie. PvdA en D'66 willen de centrales in Borssele en Dodewaard wel openhou den, maar willen aan de an dere kant niet meewerken aan het afsluiten van opwer- kingscontracten voor het herladen van de splijtstof PAGINA 15 Conny Vandenbos zingt Ja- nis Ian PAGINA 5 Menten houdt pleidooi van zeven uur PAGINA 7 Joop Zoetemelk niet onte vreden PAGINA 9 Andrea Jaeger laat Virginia Wade kansloos achter PAGINA 10 DEN HAAG (GPD) - Alle salarissen van topambtenaren en politieke ambtsdragers, die nu nog buiten de normale salarisschalen voor het overheidspersoneel vallen, zullen in drie schalen worden opgenomen. Bovendien worden zij voorlopig min of meer bevroren op het niveau van 1 juli, vandaag dus. Dat staat in een voorstel voor de aanpak van de topsalarissen dat minister Wiegel (binnenlandse zaken) aan het kabinet heeft voorgelegd. Mogelijk vandaag al zou het kabinet daarover praten. Het voorstel is het gevolg van de belofte die minister Wiegel aan de Tweede Kamer heeft gedaan om voor 10 september met maatre gelen te komen. Voor topambtenaren en politieke functionarissen worden drie sa larisschalen ingevoerd boven de hoogste bestaande ambtenaren- schaal 154. Tot nog toe werden de salarissen van deze functionaris sen „vrij" vastgesteld en waren zij niet in de schalen vastge legd. Schaal 154 kent een maximum van f 10.763 per maand. Dat maxi mum geldt nu al voor onder meer directeuren op een departement, een hoofdcommissaris van poli tie, een generaal-m^joor of schout-bij-nacht of de leden van de wetenschappelijke raad voor het regeringsbeleid. Voor hen verandert er dus weinig. Daarentegen zullen ook burge meesters van gemeenten tussen 60.000 en 100.000 inwoners en de vice-voorzitter van de weten schappelijke raad, die nu iets meer verdienen, in schaal 154 worden ondergebracht. Daarboven komen drie schalen, die overigens niet aan één maximum zijn gebonden. Voor de topfunctionarissen die in de drie nieuwe schalen worden ingedeeld verandert er dan ook weinig, omdat hun huidige sala ris min of meer gehandhaafd blijft. In de onderste schaal ko men onder anderen de directeur- generaal van Rijkswaterstaat (f12.145), een rector-magnificus (f12.377), burgemeesters van steden tussen 100.000 en 150.000 inwoners (van f 12.396 tot 13.077), de hoogste ambtenaren in de buitenlandse dienst, de voorzitters van de wetenschap pelijke raad voor het regerings beleid, de academische raad en de Raad van advies voor het we tenschapsbeleid (allen f 13.589). Daarboven komt een tweede nieu we schaal die de staatssecretaris sen (f 11.932), de president van de Algemene Rekenkamer (f 12.456), de voorzitters van de afdelingen van de Raad van State (f 13.406), een generaal of de chefs van staven bij de krijgsmacht (f13.496), de burgemeesters van steden tot 375.000 inwoners (maximaal f 14.533) en de voorzit ter van de Rijnmondraad (f 15.392) omvat. Ten slotte komt er een topgroep waarin ministers (f 13.541), de vi ce-president van de Raad van State, de president van de Hoge Raad en de directeur-generaal van de PTT (f 14.800) alsmede de Commissarissen der Koningin (f 15.454) en de burgemeesters van de drie grote steden (f 15.623) - de hoogstbetaalden - zijn on dergebracht. Uit deze cijfers blijkt dat voorals nog het doel van de regering om het ministerssalaris als het hoogst haalbare te beschouwen, niet wordt bereikt. Omdat wordt uitgegaan van de bestaande si tuatie verdienen voorlopig min stens twintig topfunctionarissen nog eeiG/xf/e MtfVFs - /et f DA/ M/swüsp. - QPPSBf/fflfff'F ...OpDeNLeoweBjjn... Burgemeester wil meer gebruik van gummiknuppel DUIVEN (GPD) - Burgemees ter J.A.G. Kemme van het Gelderse Duiven is er een voorstander van om hardleer se vandalen in zijn gemeente een lesje met de gummik nuppel te geven. De burge meester vindt het jammer dat in Nederland geldt dat de po litie zo min mogelijk van de knuppel gebruik maakt. Hardleerse vandalen mogen volgens Kemme best wat harder worden aange-, pakt. De Duivense burgemeester zei dit gisteraond tijdens de raadsvergadering naar aan leiding van vragen van het Groessense raadslid H.J.J. Janssen. Janssen had aange drongen op meer gesprekken tussen politie en de Duivense jeugd over het toenemende aantal vernielingen. Tien jaar voor veehandelaar ARNHEM (ANP)- De rechtbank in Arnhem heeft vandaag de 44-ja- rige Henk B. uit het Gelderse Scherpenzeel wegens moord op de Lunterse veehandelaar Mari- nus Floor veroordeeld tot tien jaar gevangenisstraf. Er was twaalf jaar geëist. De rechtbank acht bewezen, dat B. op 13 december vorig jaar met een geweer de 56-jarige veehan delaar in een schuur achter diens afgelegen boerderij opzettelijk heeft gedood. ALPHEN AAN DEN RIJN/LEIDEN - Kam steeg Holding BV, de Volkswagen/Audi-dealer met vestigingen in onder meer Voorschoten, Oegstgeest, Katwijk en Hillegom heeft vandaag het Alphense Auto Kor- tekaas BV overgenomen. De zaak wordt voortgezet Dit bedrijf, ook leveran- onderdenaam Rijnstreek cier van Volkswagen en BV. Aan alle personeels- Audi, werd afgelopen leden van Kortekaas is donderdag failliet ver- een baan in het nieuwe klaard. bedrijf aangeboden.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 1