„Oppositie in kwestie tweeslachtig kernenergie" Begroting EG klaar SPREIDINGSPLAN PTT IS TE LAAT Akkoord over cao Heineken Ministers: akkoord nodig over opwekkingscontracten Miljoenen opdracht Bos Kalis DINSDAG 1 JULI 1980 Likeur De kwaliteit van traditioneel Hol landse likeuren als advocaat, boerenjongens en boerenmeisjes dreigt te verslechteren. Dit blijkt uit een tweetal ontwerpverorde ningen die het Produktschap voor Gedistilleerd onlangs heeft opgesteld. In een brief aan de be trokken ministeries (economi sche zaken, volksgezondheid en landbouw en visserij) verzoekt het Konsumenten Kontakt met klem de verordeningen niet goed te keuren. De verordeningen van het pro- duktschap bevatten minder strenge eisen aan de grondstoffen voor likeuren dan de Warenwet thans stelt. Ook wil het produkt schap meer toevoegstof toestaan zoals conserveermiddel in advo caat. Met deze verordeningen dwarsboomt, het produktschap bovendien voorstellen tot verbe tering van likeuren van verge lijkbare dranken, aldus het Kon sumenten Kontakt. Volgens KK is goedkeuring van de verorde ningen een ontoelaatbare uithol ling van de Warenwet. Aardgas Een meerderheid in de Groninger gemeenteraad vindt dat b. en w. actie moeten ondernemen om drastische verhogingen van de aardgastarieven in 1981 te voor komen. Te denken valt hierbij aan het zoe ken van samenwerking met an dere gemeenten en steun bij de Tweede Kamer en aan het be trekken van de bevolking bij het voeren van acties, zo staat in een gisteren in de raad aangenomen motie. Corduroy In het eerste halfjaar van 1980 is de markt voor corduroys nog niet aangetrokken, aldus een mede deling van het bestuur van Schuttersveld Holding nv te En schede in de gisteren gehouden aandeelhoudersvergadering. Medio 1979 heeft zich een kente ring voorgedaan waardoor de omzet in het tweede halfjaar van 1979 stagneerde. De daling van de omzet manifesteerde zich met name in het vierde kwartaal van 1979. Krantestaking De Atheners hebben de laatste da gen een even curieuze als schrale keus aan dagbladen. Ze zijn aan gewezen op de twee communisti sche (de Moskou- en de Europa- trouwe), de twee Engelstalige, de "Makedonia' die in Thessaloniki uitkomt, de Cyprische of de goedkope maar waardeloze "Avriani' ('krant van morgen"). De rest van de Atheense dagblad pers is getroffen door een staking van de typografen die aanvanke lijk de kranten nog slechts enkele dagen per week wilden drukken. Krante-eigenaren hebben beslo ten tot een 'lock-out', een perma nente opschorting van verschij nen. De communistische bladen houden zich daarbuiten. Psychotherapie Werknemers en werkgevers heb ben gisteren de eerste cao voor de ambulante geestelijke gezond heidszorg getekend. Deze heeft een looptijd van twee jaar en geldt voor rond 2500 werkne mers. Op de valreep hebben de werkgevers van de instituten voor multidisciplinaire psycho therapie - tegen de achtergrond van fors snijden in extreem hoge salarissen van psychotherapeu ten - zich aan deze cao onttrok ken door hun lidmaatschap van de werkgeversvereniging op te zeggen. Niettemin verwachten ABVA en KABO, dat de IMP's zich te zijner tijd moeten neerleggen bij de nu getekende cao, waarvoor alge meen verbindende verklaring is aangevraagd. De cao is inhoude lijk ongeveer gelijk aan andere collectieve overeenkomsten in de wereld van de trendvolgers. Er is onder meer een verbetering tot stand gebracht in de salaris doorloop van maatschappelijk werkenden en sociaal-psychia trisch verpleegkundigen. Onder de cao vallen thans de medi sche opvoedkundige bureau's, de sociaal-psychiatrische diensten, de bureau's voor levens- en ge zinsvragen, alsmede de consulta- tiebureau's voor alcohol en drugs. HAARLEM -Dit nieuwe .door de Echte Nederlandse F ietsersbond EN FB ontworpen verkeersbord voor een parkeerplaats voor fietsers, is gisteren door de Haarlemse wethouder Vos voor het eerst in Nederland geplaatst. DEN HAAG (ANP) - Het uitvoeringsplan voor de spreiding van de Centrale Directie van de PTT is gisteren niet verschenen. In maart jongstleden had het kabinet bepaald dat dit plan waarin zou worden aangegeven welke functies op welke tijdstippen naar Groningen zouden verhuizen) voor 1 juli bekend moest zijn. Staatssecretaris Smit-Kroes zou vrijdag jongstleden het concept van het PTT-spreidingsplan bespreken met premier Van Agt, maar dat ging niet door als gevolg van het tijdrovende boycotde bat in de kamer. Ook in het weekeinde bleek overleg onmogelijk omdat Van Agt in Hamburg vertoefde. Deze week vinden beide bewindslieden wellicht alsnog een moge lijkheid tot wederzijds overleg, waarna de vakorganisaties en het betrokken PTT-personeel kunnen worden ingelicht. Volgens de huidige plannen zou de nieuwe hoofdzetel van de PTT in Gro ningen in 1985 gereed zijn en zouden hiermee enkele honderden arbeidsplaatsen zijn gemoeid. Een woordvoerder van een der vakorganisaties toonde zich giste ren bijzonder teleurgesteld. „Open en reeel overleg met de staats secretaris is kennelijk niet mogelijk. Waarom nu eerst het con cept met de Premier moet worden besproken is mij volkomen onduidelijk", aldus de zegsman. De vertegenwoordigers van de vakorganisaties vergaderden gisteren wel met enkele directiele den van de PTT, maar het spreidingsplan kwam niet ter tafel. DEN HAAG (GPD) - De re gering verwijt de Tweede- Kamerfracties van vooral PvdA en D'66 inconse quent handelen door aan de ene kant akkoord te gaan met het openblijven van de kerncentrales van Borssele en Dodewaard, maar zich aan de andere kant te verzetten tegen de 'opwerkingscontracten' die voor de beide kerncen trales zijn gesloten. Dat maken de ministers Van Aar- denne (economische zaken). Ginjaar (volksgezondheid en mi lieu) en Albeda (sociale zaken) duidelijk in antwoord op de vele vragen die vanuit de Kamer over de opwerkingscontracten zijn gesteld. Opwerking betekent grof geschetst de 'herlading' van splijtstofstaven, die in de centra les van Borssele en Dodewaard zijn opgebruikt. De PZEM heeft als eigenaar van de Zeeuwse cen trale een contract gesloten met de Franse nucleaire industrie van Cogema, Dodewaard heeft een contract lopen met de Britse Windscale-fabrieken. Van Aardenne tekent een somber beeld voor het geval hy niet z'n CAFÉRUZIE - De 30-jarige J. Bou- tureira Gomez is zondag met zeer ernstig hersenletsel in het Rot terdamse Dijkzigtziekenhuis op genomen na een ruzie in café "De Viking" in de Maasstad. Het zin gen van de cafébezoeker zinde twee andere gasten in het café niet, waarna zij volgens de politie Gomez met een tik van een bar kruk op zijn hoofd tot zwijgen brachten. De politie zoekt de da ders. GESLACHTSNAAM - De gemeen te Groningen zal in principe ge huwde vrouwen gaan registreren en aanschrijven met hun eigen geslachtsnaam en niet met die van hun echtgenoot. Een motie van die strekking nam de Groninger gemeenteraad gis teravond met grote meerderheid aan. De motie werd ingediend naar aanleiding van een voorstel honderd gehuwde vrouwen voor taan onder hun meisjesnaam aan te schrijven. Zij hadden daar uit drukkelijk om gevraagd. GESTOLEN VRACHTWAGENS - In Haarlem, Monster en Den Haag zijn dertien mannen aange houden, die hebben bekend voor ruim een half miljoen gulden ge stolen vrachtauto's aan het Mid den-Oosten te hebben verhan deld. Onder hen is de 35-jarige bedrijfsleider van een autohan del uit Poeldijk, die is gespeciali seerd in het leveren van tweede hands vrachtwagens aan landen in het Midden-Oosten. De man kocht de gestolen auto's en ver kocht die privé. zin krijgt en een kamermeerder heid tegen de opwerkingscon tracten stemt: „Dit zal in elk geval leiden tot een ophoping van be straalde elementen in de centra les Borssele en Dodewaard, waardoor genoemde centrales gaan functioneren als regionale opslagcentra, ongeacht de vraag of zij al dan niet in bedrijf blij ven". Daarmee komt de be windsman terug op z'n eerdere dreigement in de richting van de Kamer dat verwerping van de contracten onherroepelijk leidt tot sluiting van de kerncentra- Van Aardenne vindt niet dat de contracten vooruitlopen op de maatschappelijke discussie over hét gebruik van kernenergie. Er zijn, zegt hij, nu eenmaal kern centrales gebouwd en er is geko zen voor opwerking, terwijl voor hem óók vaststaat dat Borssele en Dodewaard géén inzet van de discussie mogen worden. De cen trales draaien en dus „dienen nu daarmee consistente beslissin gen genomen te worden". Hij stelt dat de benadering van de re gering zoveel mogelijk alle opties openhoudt „Sluiting van de cen trales zou met recht eerst goed vooruitlopen op de uitkomsten van de maatschappelijke discus sie zijn". Studie over vijfploegendienst UTRECHT (ANP) - Bij het brouweryconcern Heineken (5000 werknemers) is gisteren overeenstemming bereikt over een cao met een looptijd van twee jaar. By een andere grote brouwerij, Skol (2200 werknemers), zijn bonden en werkgevers het zo goed als eens geworden over een tweejarige cao. Beide cao's, die lopen van 1 januari 1980 tot 1 januari 1982, gelden als maatgevend voor de hele "vloeibare" bedrijfstak van brouwe rijen, frisdranken fa brieken en dergelijke. Bij Heineken is volgens bondsbestuurder J. Dijkman van de Indus triebond FNV een principe-akkoord overeengekomen met als belangrijkste punten een kleine loonsverhoging van ongeveer een half procent, uitbreiding van het aantal roostervrije dagen van drie naar acht voor de 300 werknemers in volcontinudienst en herstel van de prijscompensatie na afloop van de loonmaatre gel. Daarnaast komt er een regeling voor vuil en onaangenaam werk die één procent van de cao-loonsom zal bedragen en ook moet er dit jaar een studie komen over overschakeling van vier- op vijfploe gendienst. Bij Skol is overeenstemming bereikt over meer roostervrye dagen en herstel van de prijscompensatie. Over betere regelingen voor vuil en onaangenaam werk en vervroegd uittreden is men het in hoofdlijnen eens. aldus Dijkman, die zei te verwachten dat in augustus de laatste hand aan de Skol-cao kan worden gelegd. Pricipe Voor veel kamerleden is de weten schap dat bij opwerking pluto nium vrijkomt moeilijk te verte ren. Plutonium immers is grond stof voor atoombommen en men vreest een te grote verspreiding. Van Aardenne echter wil in het kader van de Borssele- en Dode- waardcontracten geen princi piële discussie over opwerking zelf voeren: „Op dit moment dient slechts een vooïlopige be slissing genomen te worden over twee overeenkomsten zonder dat daarmee het principe van opwer king voor lange tijd wordt vast gelegd". De regering komt binnenkort met een meer principieel standpunt, naar aanleiding van de interna tionale studies over onder meer opwerking, maar Van Aardenne y d niet.verptichte uitgaven is geeft nu al aan dat dit standpunt het mgt 00£ werke. BRUSSEL (GPD) - De Europese ministerraad is gisteren akkoord gegaan met de laatste wijzigingen die het Euro pese Parlement heeft aangebracht in de begroting voor de Europese Gemeenschap. Dit betekent dat de EG-begroting, waarover zes maanden lang is onderhandeld, over tien dagen door het EG-parlement zal wor den aangenomen. [n een speciale zitting in Luxem burg besloot het Europese Par lement vorige week tot verhoging van de zogenaamde niet-ver- plichte uitgaven met ongeveer 30 miljoen gulden. Dat is meer dan de EG-ministerraad aanvankelijk wilde toestaan. Maar gisteren werden er door de EG-ministers van buitenlandse zaken geen woorden meer aan vuil gemaakt (de EG-begroting zal volgende week formeel worden aan vaard). positief zal uitvallen. lijk plaatsvinden. Gezien het feit dat het jaar al halverwege is als de EG-begroting wordt aanvaard, is er alle reden om te veronderstel len dat veel voorgestelde (niet- verplichte) uitgaven een dode let ter zullen blijven omdat de Euro pese Commissie, het 'dagelijks EG-bestuur' niet de tyd heeft om voorstellen uit te werken waar over de Europese ministerraad kan beslissen. Voor het Europese Parlement telt vooral het politieke feit dat het uiteindelijk toch het laatste woord heeft gesproken bij de sa menstelling van de begroting voor de Gemeenschap. In de zes maanden van overleg met de EG- ministerraad heeft het parlement in totaal 251 miljoen rekeneen- heden (678 miljoen gulden) extra los weten te krijgen van de minis terraad. PAPENDRECHT (ANP) - Na- cap BV, werkmaatschappij van Koninklijke Bos Kalis Westminster NV heeft samen met een aantal buitenlandse bedrijven opdracht gekre gen voor het leggen van een dubbele 470 kilometer lange waterpijpleiding en het bouwen van zes pompsta tions in Saoedi-Arabië van Al Jubail aan de Arabische Golf naar Riad. Het Nacap-aandeel in dit pro- Met deze opdracht die onge veer 36 maanden in beslag zal nemen en aan ongeveer 1500 medewerkers werk biedt, hoopt Nacap in sep tember te beginnen. De op dracht van 3 miljard voor een gaspijpleidingproject in Argentinië die Nacap in de cember ontving is in volle uitvoering. hl Califomie vaartuigen van de traditionele jaarlijkse "Grote Melkkartonnen Boot Race" gehouden. Een wedstrijd waar ian elkaar geplakte lege melkkartonnen beoordeeld worden naar snelheid en originaliteit. i I i DINSDAG 1 JULI 1980 BINNENLANDSE AANDELEN Hein eken Holding Holl. Beton Groep Hoofovem KLM Kon. Olie N.t. Nederlanden Nedlloyd Groep Of em Holding Pakhoed Holding Pakhoed H eert. Philips Robeco Rollnct^0 Horen to Unilever Ver. Beslt VNU Volker Stevln 62.20 55^20 62JH) 172.50 leoiso 58.00 112.00 232.80 Amfas Asd. Rljtulr Ballast-N. Batenburg Hermann Brederu VB Buhnn Telt 65.00a 60.00a 40.50 39.00 88.00a 86.00 300.00e 300.00 104.00 102.50 56.80 55.10 200.00 203.00 CUImlndo 279,70 Dell Mij. 87.20 Dikkers 1 B.'un,- Dorp en Co. 176,00 Duiker App. 135.00 Econosto 24.G(i Hagcmrijer 36.50 H^ldohM*Ch Hol'l.-Kloos M(h> HVA-Myen eert 37'oo !nd. Maatsrh 275 0 IBB Kondor 8! >0 jnteraalio M. 2 Kempen Beg 60.imi Kon. Ned. Pap. Kr as nap. sky Lelds V Meaeba Schlum berger Tokyo P Viking Schutters v. Siaveab Bi Smit lntert Vihamij Butt Hegener C' cerl W»f rv Otra Palembang Palthe Pont Hout BELEGGINGS- INSTITUTKN 102.00 ltBjOt IKA Hrlrgg Leveraged Sumabel Technology 18 80 Vance. Sand. 13.80 COl EN ZII.VEI BUITENLANDS GELD Duitse Mark 100» Portugese esc. (100) Oostcnr. schilling 100» Spaanse pes. HOOI Griekse drachme 100) Finse mark ilOOi lm mi omar i iooi AMSTERDAM (ANP) - Het beurs plein is het tweede halfjaar van 1980 begonnen met afglijdende koersen bij een kalme handel. Na de opening zakten veel koersen nog verder weg en de algemene stemming was dan ook duidelijk zwakker. Er is volgens beurs- kringen sprake van een chro nisch gebrek aan vertrouwen en nu Wall Street, na een betere tyd, het ook laat afweten is er hele maal geen steun meer. Opvallend was de flauwe stemming voor de claims Amev. Nadat vo rige weck voor een claim nog i .46 ww betaald ging men niet verder dan 96 cent en dat was veertien cent minder dan giste ren. De aandelen Amev noteer den zeventig cent lager op 82. De andere assurantiefondsen wa ren onveranderd. Van de internationale fondsen was Koninklijke Olie flauw en by te ruglopende prijzen werd om twaalf uur 164 betaald, wat 2,50 minder was dan gisteren. KLM zakte 1.20 tot 57.80 en Akzo veertig cent op 22,70. Ver der daalden de andere interna tionals met enkele dubbeltjes In de aannemingssector zakte Vol- In i Sfem li) nog twee kwntjM in tot 44,50.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 15