Armband uit tuinslang Levenslang gezond gebit heel goed mogelijk Palmen in de huis kamer Maria Hees richt zich op originaliteit Beiaarden eten verkeerd Sags® PAGINA 14 DINSDAG 1 JULI 1980 De ontwerpen van Maria Hees Ik zou mezelf concurrentie doen als een ontwerp zou monden in een soort koop. Maar het is al wel voorge komen - met mijn schemer lampje - dat een fabriek zo'n ding in produktie nam. Nou, dat vind ik dan best. De eerste heb ik he lemaal zelf gemaakt. Wat zo'n fa briek dan gaat doen, is voor mij al niet interessant meer. Voor mij wordt het weer tijd voor iets an ders". Maria Hees kan inmiddels al een forse rij ontwerpen tonen. Van zeer uiteenlopend karakter. Een houten koffer met rolluikje als opening, twee vergrootglaasjes, te bevestigen op een trui, zodat de „steek" naar voren wordt ge haald, de rimpeltas, zeer geschikt voor allerhande zaken en dan die tl-verlichting. Voorschakelaar en starter worden Maria Hees keerde de zaken juist om. Op een stuk glas monteerde zij niet alleen de buis, maar star ter en voorschakelaar krijgen daarop ook een plaats, zichtbaar voor het oog. Aluminium plaatjes, eerst voorzien van een kleur en vervolgens half omge bogen, worden door Maria ge promoveerd tot broches. Die tuinslang om de arm staat ge woon leuk en niet iedereen loopt „Sieraden en kleine gebruiksvoor werpen hebben me altijd ge boeid. Ik vond het leuk om iets van mezelf in een creatie te leg gen. Ons eigen huis zijn we bezig modern in te richten. Verwacht dus van mij niet iets te vinden in de klassieke stijl". Maria: „Ik moet ervoor gaan zitten, nadenken en vervolgens iets uit tekenen. Weet je wat hét is? Het ziet er eigenlijk allemaal simpeler uit dan het is. Ik kan me voor stellen dat iemand zegt dat is toch niks, om van een tuinslang een armband te maken. Nou, dat mag worden gezegd, maar mijn antwoord heb ik dan gauw klaar Nee. maar je moet er wel opko men. Je moet het bedenken. En daar gaat het om". Er hebben zich al veel meld die het gaaskoffertje graag zouden willen hebben. Vooral uit de architectenwereld schijnt er grote belangstelling te bestaan voor het exclusieve gebruiks voorwerp. „Ik zou wel willen, maar ik kan het niet in serie ma ken", zegt Maria beslist. „Ik heb er geen tijd voor". Tijdschriften Voor haar geldt het parool om veel in oude en nieuwe tijdschriften te neuzen. Ideeën opdoen. In deze branche deinst men er overigens niet voor terug om te „pikken". Maria Hees waakt ervoor om creaties, die ze in het buitenland aantreft, te imiteren. Niet leuk meer. Maar je krijgt even een schok als je je eigen zelfbedachte tas op een gegeven moment in een Italiaans winkeltje te koop ziet staan. „Tja, er wordt erg veel gepikt. Niets aan te doen, helemaal niks. Er is niets beschermd. Dus ze kunnen hun gang gaan". Maria's werk krijgt bekendheid. Dat bewees de uitnodiging om met negentien andere ontwer pers mee te doen aan een reizen de tentoonstelling, die in Stutt gart is begonnen en wordt geor ganiseerd door het ministerie van CRM. Van oorsprong is Maria Hees Eind- hovense. Zeven jaar geleden streek ze in Doetinchem r Van hieruit bezoekt ze wekelijks de grote steden, kijkt uit nieuwe vindingen en geeft tussen de regels door les in de Doetin- chemse school Mater Dei in vak handvaardigheid. Want han dig is Maria met haar scala gereedschap. Maria Hees: „Ik moet altijd vi lijk lachen om de reactie mannen als ik iets wil kopen dat dan toevallig heel gek wordt ge vonden. Ik schijn binnen te drin gen in de mannenwereld, als ik vraag om een starter voor tl-ver lichting. Zeg ik dat ik daar toe vallig verstand van heb, dan moet je ze zien kijken. Laatst kwam een buurman bij mijn man gen of-ie wist waarom zijn lichting het niet deed. Mijn vertelde toen dat hij er ook geen verstand van had. Maar ik roep mijn vrouw wel even. Nou, dat kan dan gewoon niet". „Ik maak geen dingen die niet vo doende functioneel zijn. Daa houd ik totaal niet van. Ze moe ten ergens voor kunnen dienen Ik houd van alle kleuren, x rood, geel en blauw. Dus daarme kan ik uit de voeten. Nou, bij e kaar vind ik van mezelf dat hard werk, hoor". JOS DAMEN DEN HAAG - Te veel ouders denken nog steeds dat er pas dagelijks aandacht moet worden gegeven aan het gebit van hun kind als het zijn of haar mèlktanden en -kiezen heeft verwisseld voor het "vaste gebit". Een vervelen de, maar vooral ook kostbare misvatting: als het melkgebit door tandbederf verloren gaat, groeit het blijvend gebit verkeerd. Dat moet dan weer gecorrigeerd worden en daarvoor zijn forse bedragen nodig. Deze raadgeving - en tientallen an dere praktische tips - staan in het boekje "levenslang een gezond gebit", dat al in Zwitserland en Duitsland verscheen en dat nu. dankzij de financiële ondersteu ning van een tandpastafabriek in een oplaag van 400.000 exempla ren op de Nederlandse en Belgi sche markt verschijnt. De tekst is geschreven door prof. dr. Th. M. Marthalerrvan de Universiteit van Zürich. In Nederland wordt het boekje in roulatie gebracht via tandartsen, mondhygiënistes, drogisten en supermarkten. Geen zoetigheid De schrijver pleit voor het geven van borstvoeding aan zuigelin gen. Die voeding is minder zoet dan flesvoeding. Het is namelijk niet verstandig om zuigelingen vanaf hun geboorte al aan zoetig heid te wennen. Voor kinderen die nog tandpasta inslikken bij het poetsen, wordt geadviseerd gewone tandpasta te gebruiken in combinatie met fluortabletjes. Pas later (bij onger veer 4 jaar) kan fluoridetandpasta worden gebruikt. Omdat een 'kind tot zijn 8e jaar nog de handvaardigheid mist om zelf goed te poetsen, kunnen de ou ders ze beter helpen. Het gebruik van fluoride tandpasta met vruchtensmaak wordt afge raden. Door de zoete smaak is het kind geneigd de pasta door te slikken, waardoor een overdose ring aan fluoride zou kunnen ont staan. Als mensen, om welke reden dan ook, tegenstander zijn van fluori de-tandpasta, die nu al driekwart van de Nederlandse markt heeft, dan doen ze er wel verstandig aan om, naast het twee- of driemaal daags poetsen, één keer per week een zogenaamd "fluoride-gelei" rechtstreeks op het gebit van het kind aan te brengen. Scholen belangrijk Prof. Marthaler juicht het toe dat op steeds meer scholen in West-Eu ropa les wordt gegeven in tand- verzorging. Hij stelt echter dat er tenminste 4 tot 6 lesuren voor no dig zyn om kinderen op kleuter en lagere scholen, onder toezicht, samen goed te leren poetsen. Ook moet tijdens die lesuren uitge legd worden hoe en waardoor gaatjes in het gebit ontstaan, zo dat zij beter gemotiveerd zijn om hun eigen gebit gezond te hou den. Schoolverlaters lopen extra risico: de schooltandverzorging zorgt niet meer voor voorlichting en behandeling, de invloed van de ouders neemt af en opeens moe ten zij er zelf aan denken het gebit regelmatig te poetsen en om tenminste tweemaal per jaar naar de tandarts te gaan. Juist óp deze leeftijd treedt ook veel verborgen cariës op: gaatjes tussen de tan den en kiezen die niet met het blote oog zichtbaar zijn. Mond hygiëne, gezonde voeding en fluoride zijn in deze fase dan ook van groot belang. In de puberteit moet ook extra aan dacht worden besteed aan ont stekingen van het tandvlees. Ruim 90 procent van de kinderen vanaf 12 jaar lijdt hier in meer of mindere mate aan. Deze ontste kingen leiden op den duur tot bo tafbraak, terwijl door het terug trekken van het tandvlees ook tanden of kiezen verloren kun nen gaan. Die zogenaamde "pa- radontitis" kan door goed ge bruik van speciale tandpasta's echter volledig tot stilstand wor den gebracht. Het symtoom is dat het tandvlees snel bloedt, maar nauwelijks pijn doet. Samen doen Prof. Marthaler adviseert de ouders om samen met je kind de tanden te poetsen. Het kind wordt hier door beter gemotiveerd en het poetsen met zijn tweeën of drieën wordt daarmee een soort vanzelf sprekendheid. Sommige ouders denken dat een kind suiker nodig heeft. Het te gendeel is waar. al een paar maanden na de geboorte is het menselijk lichaam in staat om no- rale zetmeelprodukten ^aardap pelen, rijst, deegwaren enz.) om te zetten in druivesuiker. Deze suiker voorziet voldoende in de behoefte. Voor kinderen in onze westerse cultuur kun je nauwe lijks meer verwachten dat zij na elk snoepje hun tanden poetsen. Als kinderen naar een feestje gaan, kun je het beste de kinderen te voren de tanden en kiezen met een fluoride-gelei laten poetsen. Deze gelei is vrijwel bij alle dro gisterijen verkrijgbaar. Na het feestje doet men goed aan de kinderen suikervrije kauwgom te geven. Door het kauwen wordt namelijk 10 keer zoveel speeksel geproduceerd en daardoor wordt de ruimte tussen tanden en kie zen goed schoongespoeld. Fluorideren Ook grootouders moeten ver trouwd gemaakt worden met de moderne opvattingen over tand- verzorging. Dertig jaar geleden kende zelfs de tandarts nog niet eens alle oorzaken van tandbe derf. Het kwam nogal eens voor dat de tandarts toen de patiënten adviseerde het poetsen stop te zetten bij ontstoken tandvlees. Tegenwoordig kan de wetenschap zelfs exact uitrekenen hoe sterk de tandbederf kan voorkomen: het gebruik van een goede fluori de-tandpasta in plaats van een normale tandpasta vermindert het aantal gaatjes met 20 tot 35 procent. Twee fluoride-behan delingen per jaar bij de tandarts of eenmaal per week het gebit met een fluoride-gelei behande len voorkomt 20 tot 40 procent van de gaatjes. Het dagelijks infemen van fluori de-tabletjes levert 50 tot 70 pro cent minder gaatjes en wie direct na het snoepen zijn tanden poetst kan rekenen op ongeveer 50 pro cent minder tandbederf. Als alle vier bovenstaande maatregelen worden getroffen maakt men kans ongeveer 90 procent van gaatjes in het gebit te voorkomen. DOETINCHEM - Maria Hees be gint naam te maken als ontwerp ster van algemene gebruiks voorwerpen. Haar kunst richt zich op vindingrijkheid, eenvoud en originaliteit. Zo tovert deze jonge Doetinchemse een modern ogende schemerlamp uit twee geperforeerde plaatjes alumi nium, vervaardigt ze kleurige armbanden uit een stuk tuins lang en presenteert ze een exclu sieve gaas-koffer waarvoor en kele meters buigzaam gaas en spinaker-doek zijn gebruikt. Onder het motto „Je moet er maar even opkomen?' maakt Marian gebruiksvoorwerpen in aparte vormen, waarmee ze eën sleur wil doorbreken. Haar man, Peter van de Ham, over haar vindingen: „Ze maakt de dingen uit een soort onvrede met de allang bestaande normen. Een reactie op een teveel aan bijvoorbeeld conservatief uitziende koffers in de koffer-af deling van een warenhuis'. Juist nu blijkt dat de belangstelling voor Maria's creaties groeiend is. Opgeleid aan de Arnhemse Kunstacademie richtte Maria zich twee jaar geleden op het ontwerpen van zaken, waaraan slechts „een kwestie van den ken" ten grondslag ligt. Ogen open Maria Hees: „Het is zaak om je ver stand te laten werken en je ogen altijd goed open te houden. Ik bedacht van het begin af dingen die ik zelf maakte. De toets voor mij is de uitstalling in de Arn hemse boetiek Ulla. Daar krijg ik een aanwijzing voor de belang stelling van mijn ontwerpen bij het publiek. Niet iedereen is „in" voor mijn spullen. Hoeft ook niet. DEN HAAG - Veel bejaarden be reiden en bewaren voedsel vaak verkeerd. Dat concludeert het blad Zuivel en Voeding. Bij ou dere- mensen worden bepaalde mineralen en vitamines niet meer zo goed opgenomen en ook de opname van eiwit uit de voeding neemt af, aldus het blad. Toch passen c^e meeste bejaarden hun voeding niet aan deze verande ringen aan. Zij blijven meestal op dezelfde wijze eten. Onderzoekingen naar de voeding van bejaarden in Rotterdam en Groningen hebben uitgewezen dat er reden is voor enige zorg. Het vetgebruik onder de onder zochte bejaarden in Rotterdam bijvoorbeeld lag erg hoog. Het eiwitgebruik was te laag en de voorziening van ijzer, foliumzuur en vitamine B6 te gering. - Diabetische verschijnselen ne men met de leeftijd toe. Daarom hebben zetmelen in de voeding van bejaarden de voorkeur boven de snel absorbeerbare suikers. In het algemeen krijgen de bejaar den vrij veel suiker naar binnen. - Het is aan te bevelen op latere leef tijd het vetgehalte te verminde ren. Veel vet belast het spijsver teringskanaal onnodig. - Water is een voedingsmiddel dat sterk wordt onderschat. Voor de stofwisseling van bejaarden kan water heel belangrijk zijn. Zij zouden in elk geval 1,5 liter vocht per dag moeten drinken om het gevaar van uitdrogen te voorko- De voeding zou eigenlijk moeten bestaan uit een aantal kleinere maaltijden. Er is geen enkele reden om be jaarden papkost" te geven. De normale functies van het maag darmkanaal kan daarmee onvol doende in gang worden gehou den. Maria Hees is handig met veel soorten gereedschap Er zijn vele soorten palmen, maar geen enkele soort die in ons kli maat buiten groeit. Bijna alle maal horen ze in een tropisch klimaat thuis en veelal zijn het echte „gebruiksplanten": de sa gopalm, kokospalm, dadelpalm en de rotanpalm. In het subtro pische klimaat van Zuid-Euro pa zien we de dwergpalm (Cha- maerops humilis) en dat is de enige soort die in Europa thuis hoort. Die palmsoort siert veelal de boulevards van de badplaat sen op. Enkele palmsoorten zijn wel ge schikt om in onze huiskamers als potplant te gebruiken. Vooral in de tijd van onze grootouders wa ren palmen erg populair; op ie dere bruiloft werd wel een Ken- tia-palm (Howeia) cadeau gege ven, dat hoorde er gewoon bij! Later zijn de palmen enige tijd helemaal in de vergetelheid ge raakt, maar met de nostalgie kwamen ook de palmen weer in de huiskamers terug. Tussen grootmoeders spullen hoort be slist een palm of clivia te staan! Chamaedora Een bekend palmpje dat helaas geen goede Nederlandse naam heeft. Het is een makkelijke plant die met betrekkelijk weinig licht genoegen neemt. Heel leuk is ook de bloei van deze soort in de win ter. De bloempjes l\jken op die Dwergpalm De bekende palm die we hierboven al noemden en die in Zuid-Euro pa voorkomt. In de huiskamer wordt hij niet hoger dan ongeveer één meter. De waaiervormige bladeren bevinden zich aan het uiteinde van de lange stelen. De palm mag 's zomers best in de volle zon staan, eventueel buiten, en hij kan dan ook vrij veel water hebben. Kentia-palm Een ideale plant voor onze huiska mer; heeft niet veel licht nodig, niet te veel water geven (pas op voor natte voeten!), groeit vrij langzaam en kan ook 's winters wel in de huiskamer blijven staan. Bruine punten kunnen ontstaan door gieten met te kalk- rijk water of doordat er steeds te genaan gelopen wordt. Bij ver potten altijd de bekende diepe palm-potten gebruiken. Kokospalm Eveneens een langzame groeier, waarvan de geveerde bladeren zo'n 1,5 meter hoog kunnen wor den. De plant staat graag op een lichte plaats zonder zon en wil vrij veel water hebben. Door uit drogen van de potkluit of bij dro ge lucht ontstaan snel bruine punten aan het blad. Als de plant 's winters te koud staat, worden de bladeren geel. Dadelpalm De dadelpalm staat 's zomers graag buiten op een niet al te zonnige plaats. In de zomer vrij veel water en in de winter minder water ge ven en op een koele, vorstvrye plaats zetten. De stevige, geveer de bladeren kunnen bruine pun ten krijgen door te hard water, te veel water in de winter of door een uitgedroogde potkluit. Washingtonia Een waaierpalm met typische, dra derige bladeren, die tot een be hoorlijk grote plant kan uit groeien. De plant staat 's zomers graag buiten op een beschaduwd plaatsje en wil dan vrij veel water. Vorstvrij laten overwinteren en minder water geven. Verpotten is zelden nodig, meestal kunt u vol staan door de bovenste laag aarde te vervangen. Bij afknippen van de bruine punten, ongeveer een millimeter laten zitten. Zelf vermeerderen Van de palmsoorten wordt de da delpalm het meest door liefheb bers gekweekt. U kunt daarvoor de pitten gebruiken van de ge- confijte dadels, maar ook de gele dadels uit kerststukjes leveren goed zaad. De harde pitten moet u eerst enige dagen in water we ken op een warm plaatsje, bij voorbeeld boven de verwarming. Dat bevordert de kieming. Dan pot u de pitten op in een vochtig, zanderig grondmengsel en doet u een plastic zakje om de pot heen. Het duurt vaak erg lang voordat de pit gaat kiemen; eerst komen de witte wortels en dan de lint vormige bladeren. Daarna volgen driedelige lintvormige bladeren en pas na enkele jaren komen de geveerde palmbladeren. De jon ge plantjes goed tegen de zon be schermen. Ook de andere palmen kunnen uit zaad vermeerderd worden. Het kiemen duurt in de meeste ge vallen nogal lang. U moet wel al tijd voor voldoende bodem- warmte en een vochte atmosfeer zorgen. De Chamaerops is nog het best uit zaad op te kweken. Palmzaad is niet overal goed ver krijgbaar. U kunt eventueel bij uw bloemist vragen of hij het voor u bestellen wil. SSS vaji Poetsèn, ook het melkgebit

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 14