Desmond Tutu ziet „teken van hoop Alfrink had moeite met zijn rust Leidse actie: veertig rolstoelen voor Nigeria wntimfiiffllü- Veranderingen in Zuid-Afrika? Je vergeet ie hengeltje toch zekerooK niet! Camara strijdt door voor gerechtigheid Verzoeken weer 'leekte worden komen nu spoedig in behandeling Je uergeet ie bergschoenen toch zeker ook niet! Kamerlid van D'66 naar VN-raa( NIEUW OP DE BOEKEN PLANK DINSDAG 1 JULI 1980 Zo-iemand moet hobby's hebben..." op enkele vragen betreffende het tweede Vaticaanse conci lie waarbij hij zo nauw be trokken is geweest. Volgens hem moeten bisschoppen en leken nog leren omgaan met wat het concilie voor hen heeft gebracht: collegialiteit onder de bisschoppen en mede-ver antwoordelijkheid van de andere gelovigen. Vooral de medezeggenschap van de le ken beschouwt hij als een zeer belangrijk resultaat van het concilie. "Niet iedereen zal tevreden zijn over de gang van zaken na het concilie. Maar de verande ring van mentaliteit is er. Die moet de tijd hebben om te rij pen". Theologen, zo meent de rustende kerkleider, hebben tot taak. uiteen te zetten wat het concilie werkelijk heeft bedoeld als er verschillen van uitlegging en dus van mening over bestaan. Tegenwoordig spreekt men wel van het "ik-tijdperk". Daarin staat het eigenbelang van de mensen voorop. Alfrink zei daarover, dat als iedereen al tijd maar bedacht is op eigen welzijn, eigen geluk en eigen rijkdom hel mis gaat niet de samenleving. "Christenen moeten hoop bieden dat er oplossingen zijn voor de grote problemen van de samenle ving. Zij moeten zich niet ver liezen in wat tegenwoordig wel het 'doem-denken' wordt genoemd" Bisschop Desmond Tutu. secreta ris-generaal van de Zuidafri- kaanse Raad van Kerken, gaat kerkleiders in de hele wereld at tent maken op de ontmoeting die hij op 7 augustus zal hebben met minister-president Botha. De zwarte bisschop, bekend om zijn felle kritiek op het apartheidssys teem in zijn land, beschouwt dit gesprek tussen de Raad van Ker ken en Botha als een "teken van hoop voor vreedzame verande ringen". Met 52 andere kerkleiders werd Tu tu een paar weken geleden in Jo hannesburg gearresteerd omdat zij aan een geweldloze demon stratie deelnamen, die moest uitlogen op de aanbieding van een petitie. Zij hadden, volgens de autoriteiten, de wet op samen scholingen en de openbare orde overtreden. Tutu meent, dat het komende ge sprek niet alleen voor Zuid-Afri- ka maar voor de hele wereld be langrijk zal zijn. Daarom wil hij er met alle middelen de aandacht op vestigen. De gesprekspartners van premier Botha zullen op 6 augustus, een dag vóór het ge- sprek, bijeenkomen om enige uren samen in gebed door te brengen. De kerkleiders van de wereld krijgen allemaal een brief waarin hun wordt gevraagd, te bidden om Gods zegen op die dag. ADVERTENTIE In een gesprek met een Duits lu thers tijdschrift stelde Tutu zich positief op tegenover een eco nomische boycot van Zuid- Afrika. "De blanke machtheb bers zouden hierdoor gevoelig worden getroffen", zei hij. "Het blanke Zuid-Afrika krijgt nog de meeste steun uit de westelij ke hoofdsteden. Benut al uw po litieke, economische en diplo matieke macht om het apart heidsregime de mogelijkheden tot overleven te ontnemen. U bent medeschuldig als u een dergelijk regime ondersteunt". De 50-jarige Desmond Tutu, die deze oproep "tot de medechris tenen in het Westen" richtte, geldt in zijn land als een van de grootste strijders voor de men senrechten. Vorig jaar riep hij in Kopenhagen de Deense regering op de uitvoer van steenkolen naar Zuid-Afrika te staken. Als straf nam de Zuidafrikaanse regering hem toen zijn paspoort af. Desmond Tutu steun maakt medeschuldig Niemand naar de fjorden zonder vakantieslof. Volgens de Britse minister Norman St. John-Stevas gaat paus Jo hannes Paulus nu heel gauw be ginnen met de behandeling van aanvragen van geestelijken die weer "leek" willen worden. Met een vreemd woord heet deze te rugkeer van de geestelijke naar de wereldlijke status: "laïcise- ring". De minister, die onlangs met de paus een gesprek heeft ge had, vertelde een verslaggever van het Britse blad "Catholic He rald", dat de regels inzake de laï- cisering van priesters zijn her- De paus bleek in dat gesprek van oordeel te zijn dat het weer leek worden van priesters een pasto raal probleem is en dat de proce dure te wettisch was geworden. Daarover toonde de paus zich on- tevreden, en het was voor hem dan ook een reden er voorlopig mee op te houden. Onder deze paus is het tot nu toe voor priesters onmogelijk ge weest, zich te laten laiciseren. De Britse minister had dit bij zijn be zoek aan het kerkhoofd te berde gebracht, omdat deze situatie, volgens hem, veel mensen onno dig verdriet bezorgt. Zoals wij vorige week al meldden, hebben enkele rooms-katholieke instanties in ons land kardinaal Willebrands gevraagd, in Rome op spoed aan te dringen. Het - wat zij noemen - lakse beleid van het Vaticaan op dit punt geeft niet alleen ernstige problemen in de persoonlijke sfeer, maar be lemmert ook het pastorale werk. Priesters die het ambt willen verlaten en een andere functie in het pastoraat begeren kunnen dat niet zolang hun positie niet is ge regeld. Op die manier, zo schre ven zij Willebrands, gaat er veel talent verloren. „Waar mensen samen dromen, begint de werkelijkheid" Britse minister sprak met paus Niemand de alm op zonder vakantieslof. De "rolstoelen-actie" in de gereformeerde kerk van Leiden voor gehandicapten in de Westafri- kaanse republiek Nigeria heeft tot nu toe f 20.000 opgebracht. Dat betekent, dat in dit land zelf veertig rolstoelen kunnen worden gemaakt. Ze gaan rtaar het lepra- en revalidatiecentrum in het dorp Mangu. De Leidse actie ging uit van de sectie "We- relddiakonaat" van de plaatselijke gere formeerde diakonie. Eén actie vorig jaar voor de Sahel (hulp in Afrikaanse droogte- gebieden) bracht ongeveer hetzelfde be drag op. Gesloten. In verband met de vakanties - met afnemend kerkbezoek - worden van 6 juli tot en met 31 augustus in de Paulus- kerk te Oegstgeest zondags geen diensten gehouden. Vorig jaar was dat voor het eerst als proef, en de hervormde en gere formeerde kerkeraden. vinden het een goede oplossing. De Groene Kerk, het Gemeentecentrum Lijtweg en de gere formeerde kerk blijven gewoon open. De meeste diensten daar zullen staan onder gezamenlijke gereformeerd-hervormde verantwoordelijkheid. Pater H. J. Pot te Oegstgeest is benoemd tot basis-pastor in de Leonardus-parochie (Haagweg) te Leiden. Zijn werk in de Oegstgeester Willibrordus-parochie heeft hij beëindigd. Deze week verhuist hij naar de pastorie aan de Haagweg. Beroepingen Hervormde Kerk: beroepen te VughtM. B. Nieuwkoop Balk (Fr.); aangenomen het beroep door de generale synode tot predi kant voor buitengewone werkzaamheden (luchtmacht) C. L. Glastra Brummen; be dankt voor Lienden H. F. Klok Melissant. Gereformeerde Kerken: beroepen te Rot terdam-Hillegersberg-Schiebroek J. M. Snoek Oostvoorne; aangenomen naar Vaassen kandidaat G. Tromp aldaar, nóar Zoetèrmeer M. Spriensma Arum (Fr.), naar Bussum P. E. R. Keizer Bazel (Zwitser land). Christelijke Gereformeerde Kerken: aangenomen naar Ermelo L. W. Bilkes St. Thomas, Ontario, Canada. Gereformeerde Gemeenten: aangenomen naar Aalburg A. Hofman Scheveningen. Nederlandse Protestantenbond: be noemd tot voorganger van de afdeling Beilen W. Sangers Stadskanaal. Hulp. De actie "Hulp aan buitenlandse collega V' van de Bond van Nederlandse Predikanten is een succes geworden. Tot nu toe is er ongeveer f 85.000 binnengeko men. Met een deel van het batige saldo van de bond over 1978 en 1979 - samen zo n f25.000 - werd een pot gevormd groot f 110.000. Daarvan is nu een kleine f 10.000 uitgege ven aan folders over de actie en een eerste partij boeken voor Hongaarse collega's. De predikantenbond heeft ook f20.000 toege zegd voor hulp aan collega's in Zuid-Eu ropa. Verder bestaat het plan. een aantal Hongaarse predikantsweduwen, die er echt eens uil moeten, voor enkele weken naar ons landte laten komen.Zij hebben in de regel geen geld om op reis te gaan. De bond wil ze helpen. Overigens overlegt de predikantenbond met de "Konferentie van Europese Ker ken" (KEK), hoe het geld van de actie het best kan worden besteedDe KEK zal daar toe een aantal projecten indienen. Dood. Euthanasie. Niemand dan God heeft volgens de Rooms-Katholieke Kerk het recht een eind te maken aan het menselij ke leven. Het jongste document van de Va ticaanse Congregatie voor de Geloofsleer legt daarop nog eens sterk de nadruk. Smeekbeden van zieken, die soms om de dood vragen, dienen niet te worden ver staan als een werkelijk verlangen naar de dood, maar naar hulp en liefde, zegt het Romeinse stuk. Het recht op sterven is/net een recht op het toebrengen van de dood. door eigen hand of andermans hulp, maai een recht om vredig heen te gaan, mei menselijke en christelijke waardigheid. Het Vaticaanse stuk achl gebruik van ck nieuwste medische middelen geoorloofd ook al brengen die risico mee. Maar nie mand kan tot gebruikmaking daarvar worden verplicht. Weigering staat niet ge lijk met zelfmoord. Als de dood eenmaal onvermijdelijk is mag worden afgezien van behandelingen die slechts een precaire en moeizame ver lenging van het leven tot gevolg hebben. Maar. zegt het Vaticaan nadrukkelijk, dc normale zorg aan de zieke mag niet wor den onderbroken. Toen kardinaal Alfrink - die op 5 juli tachtig jaar wordt - ruim vier jaar geleden als aartsbisschop van Utrecht en voorzitter van de Nederland se bisschoppenconferentie vertrok, voelde hij zich "uit de maalstroom genomen en aan de oever neergezet" Hij gaf de man van het bis domblad Den Bosch, die hem ter gelegenheid van zijn tach tigste verjaardag interview de, toe, dat hij met de over gang van werkend naar rus tend kerkleider toch meer moeite heeft gehad dan hij had verwacht. "Ik ben veel meer gaan leren over de ou derdom en over mensen die uit hun werk worden gehaald en niet meer weten wat zij doen Heilige Stad: internationaal Het Vaticaan spreekt zich in een document, bestemd voor de Veiligheidsraad van de Verenigde Naties, opnieuw uit voor een internationale status van Jeruzalem. "Het behoud van het heilige en universele karakter van Je ruzalem is van de grootste betekenis", zegt het Vati caanse stuk. "Daarom moet elke macht die de soeverei niteit over de Heilige Stad uitoefent het eigen karakter ervan en de rechten van de drie religies - christendom, jodendom en islam - inzake jde heilige plaatsen verzeke ren met een geschikt rechts stelsel". "De betekenis en de waarde (van Jeruzalem gaan de be langen van een enkele staat of van akkoorden tussen sta len te boven". "Een eendje komt tot leven". Hans Hein- rich Isenbart. Uitg. Meulenhoff. Prijs: f!4S0. Elk voorjaar worden in Nederland tien duizenden "wilde" eenden geboren. Om het wonder v,an de natuur voor de kinderen te verduidelijken heeft Isenbart. in samenwerking met de fo tograaf Baumli, dit fotoboek samen gesteld. moeten. Zo-iemand moet hob by's hebben, heet het dan. Maar als je nooit van je leven tijd hebt gehad om aan hob by's te doen, hoe moet dal dan?" 'Op de vraag of hij kan merken nog steeds populair te zijn, antwoordde Alfrink met een wedervraag: "Wat is popu lair eigenlijk?" "Ik heb. dacht tk. een goede naam in Neder land. Maar er zijn ook mensen die minder op mij gesteld zijn. Vaak ten onrechte, vermoed ik. Uit een Soort misverstand. Maar dat hoort bij het lijden van mijn leven Leren Kardinaal Alfrink ging ook in "Barbecue-gids"Annelike Hoogewee- gen. Uitg. Luithing. Prijs: f 990. Annelike Hoogeweegen verzamelde een aantal minder bekende recepten en doet tal van leuke ideeën uit de doe ken. "Inspecteur Perquin en de carnavals- moord". "Inspecteur Perquin en de kralenmoorden"Martin Mons. Uitg. Sijthoff. Herdrukken van in de jaren vijftig po pulaire speurderromans. Achter het pseudoniem Martin Mons verschuilen zich twee Haagse dames. "Waarom ik niet tennis (en ook niet hoc key)". Kees Fens. Uitg. Thomas Rap. Prijs: f 16 £0. Bundeling van een aantal "kolommen" die Kees Fens op maandag voor de sportrubriek van de Volkskrant schrijft, rommelend in de marge. "Ouder worden en gezond blijven". Ro bert Taylor. Uitg. Teleboek. Prijs f2250. De Amerikaanse arts Taylor "behan delt" de problematiek van de middel bare leeftijd. De "rijpere jaren" kun nen de bloeitijd van ons leven worden. "Verhalen van vijf dochters". Zoë Fair banks e.a. Uitg. Van Gennep. Prijs: f2350. Feministisch proza. "Hoe erger hoe beter". Allen Fay. Uitg.de Toorts. Prijs: f25.-. De paradox in dc therapie. Lachen is de beste medicijn. "Plantenrijk". Wim Schroevers en Jan den Hengst. Uitg. Spectrum. Prijs: f2950. De wilde planten in hun landschap. Herdruk van het in mei 1978 als "Boek van de Maand" verschenen "Planten- rijk". De recordoplage was in record tijd uitverkocht. "Avonturen op Ibiza". Theo Kars. Uitg. Loeb. Prijs: f2750. Roman met in de hoofdrollen bizarre mensen en als lokatie "het helse para dijs" Ibiza. "Indonesië weerzien".Olaf J. de Landed. Uitg. De Kern. Prijs f35,-. Olaf J. de Landed, in Cirebon.een kleine stad aan de noordkust van Java gebo ren. ging - na precies zestig jaar - terug om te kijken "wat er nog over was". "Rome, Schillebeeckx en Kung". Peter Hebblethwaite. Uitg. Nelissen. Prijs: f 19,75. Peter Hebblethwaite wilde weten waar de verschillen liggen in het denken van de verschillende betrokken par tijen, hoe de problemen groeiden en wat er werkelijk plaats vond in Ne derland, Duitsland en Italië. "Wacht even met snurken". Guus Dijk huizen. Uitg. Tiebosch. Prijs: f1650. Ongewone, absurde, vermakelijke en knotsgekke korte verhalen. Omlijst met tekeningen van Hans Kanters. "De Prijspoes van het jaar". Art Buch- wald. Uitg. Tiebosch. Prijs: J 14.90. Dwaze speurtocht naar de "gecatnapte" troetelkat van tv-kijkend Amerika. DEN HAAG (ANP) - Het D66- Tweede-Kamerlid, Ineke Lam- bers-Haequebard. is gevraagd om op 9 juli te verschijnen voor de VN-raad voor Namibië in New York. Tijdens de hoorzitting die dan wordt gehouden zal het ka merlid een toelichting geven op de mogelijkheden die er in het Nederlandse parlement bestaan om de illegale uraniumwinning in Namibië tegen te gaan. Het kamerlid is door de VN-raad uit genodigd vanwege het stellen van vragen over deze zaak aan de Nederlandse regering. Volgens het kamerlid is door VN- resoluties bepaald dat het win nen van uranium in Namibië een Als de paus op 7 juli, op zijn Brazi liaanse reis van twaalf dagen, gast is van de bekende aartsbisschop Dom Helder Camara in Recife, zal hij in de kamer waar hij ver blijf houdt een grote stadskaart te zien krijgen waarop de krotten- buurten met rood zijn omlijnd. In een vraaggesprek van een Frans persbureau met de 71-jarige Ca mara verklaarde deze, dat de paus geconfronteerd wilde wor den met een aantal van de meest schrijnende problemen in dit land. Welnu, dan zal de nodige vi suele informatie hem bij die ken nismaking van dienst kunnen zijn, zo redeneerde de tengere kerkleider van het bisdom Olinda en Recife. Voor zijn bewonderaars is Helder Camara de "bisschop van de ar men", voor zijn tegenstanders de "rode bisschop". Volgens hem - en velen met hem - kent de Braziliaanse maatschap pij een aantal "zeer ernstige so ciale problemen", zoals de land arbeiders op de suikerrietplanta ges, de krottenwijken, de indus trie-arbeiders in Sao Paulo en de Indianen in het Amazone-ge bied. Eeuwenlang "Daarmee is de Braziliaanse kerk het meest begaan. Onze opdracht ligt tussen de mensen. De kerk zal de christelijke normen in de politiek duidelijk moeten stellen. De Latijns-amerikaanse kerk heeft eeuwenlang het gezag en de bestaande maatschappelijke or de gesteund. Wij werkten samen met de regering en de rijken. Merkwaardig genoeg heeft nie mand ons toen verweten, dat wij aan politiek deden. Dat werd ons wèl in de schoenen geschoven toen de wrede werkelijkheid ons illegale zaak is. Het uranium wordt momenteel gewonnen door Zuid-Afrika in samenwer king met een Engelse maat schappij. De VN-Raad voor Na mibië is ingesteld in afwachting van de zelfstandigheid van Na mibië De winning van uranium moet dus eigenlijk gebeuren on der verantwoordelijkheid van de VN-raad. aldus het kamerlid. Ineke Lambers-Hacquebard heeft reeds verschillende malen schrif telijk vragen bij de Nederlandse redering ingediend om ophelde ring te krijgen over de Neder landse kant van deze zaak. Vol gens het kamerlid komt er in elk geval via Engeland en West- verplichtte. de onrechtvaardig heden aan de kaak te stellen, en wij ons gingen inzetten voor ver betering van de levensvoorwaar den en -omstandigheden. Maar wij gaan door. omdat wij er ab soluut zeker van zijn, dat wat wü doen in de lijn ligt van het evan gelie van Christus". Er is een gedachte die Helder Ca mara regelmatig tegenover zijn mensen uitspreekt. Deze: "Als iemand droomt in z'n eentje, dan blijft het inderdaad maar een droom. Maar waar mensen samen dromen, begint de werkelijk heid". "Het grote geheim van de oplossing van onze problemen is niét dat de armen zich gaan vastklampen aan de rijken, maar dat de armen zich verenigen met de armen". Paus bezorgd in Brazilië Honderdduizenden Brazilianen waren gisteren op de been om de paus te verwelkomen. Vijfdui zend man van politie en leger moesten zorg dragen voor de vei ligheid. Al kort na aankomst sprak de kerk vorst zyn bezorgdheid uit over de "maatschappelijke ongelijkheid" in het land van president Figuei- redo, die ter ere van de pauselijke intocht 21 saluutschoten had la ten afvuren. Johannes Paulus be tuigde steun aan het streven van de Braziliaanse kerk, daaraan een eind te maken. Pleitte hij voor meer sociale ge rechtigheid en eerbiediging van de mensenrechten, gezinsplan ning bleef de paus opnieuw af keuren. "Grondrechten van de mens zijn: leven, zekerheid, on derwijs, werk en vrije meningsui ting". Duitsland "besmet" uranium Eu ropa binnen. Het is de vraag ir hoeverre Nederland door midde van Urenco en Euratom hierin is betrokken, aldus het kamerlid. Na het zomerreces van de Kamei zal m een mondeling overleg me de ministers van buitenlands! zaken en economische zaken op heldering over deze zaak ge vraagd worden. In 1981 moet he verdrag van Almelo verlengt worden en misschien moeten e nieuwe condities gesteld worden aldus het kamerlid. Voor de hearing van de VN-raad i ook de Nederlander Ruun Huisman van de werkgroep Kaï ros uitgenodigd.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 13