Het W k 0 ilt voor de „Br is van Li anghout" Eerste paal voor nieuw buurthuis in Meerburg De op- en neergang vaneen autobus- onderneming Renovatie kost ruim zes ton TER AAR - Vandaag is er een eind gekomen aan een stukje busgeschiedenis: de vier lijnen die de N.A.L. vanuit Ter Aar heeft onderhouden, zijn met ingang van vandaag voortgezet door de in Utrecht gevestigde NS-dochter Centraal Nederland. 1 Daarmee is een eind gekomen aan een bijna 57-jarige bus historie, die op 3 september 1923 begon. De rijksbijdra gen in de verliezen van het openbaar vervoer zijn niet voldoende geweest, om de Ter Aarse familie-onderne ming van een definitieve on dergang te redden. Hieronder het verhaal van de op- en neergang van een busbedrijf. Voor wie het nog niet wist eerst even deze plaatsbepaling: de let ters N.A.L. staan voor Nieuw koop-Alphen-Leiden, het oudste traject dat door de firma Lang- hout werd bereden. En om dat traject draait het ook vandaag de dag nog, met inbegrip van de ves tigingsplaats Ter Aar die op bo vengenoemde route ligt, zonder apart in de bedrijfsnaam te wor den genoemd. De routes van de N.A.L. liggen in een waterrijk gebied van Zuid- Holland. De lijnen lopen langs bekende namen als Braasse- mermeér en Langeraarse- en Nieuwkoopse Plassen. Dat hield al vanaf het begin van de exploi tatie in, dat de bussen - zo klein als ze toen waren - zich soms maar met moeite van een plaats op de "weg" konden verzekeren. Want zo breed waren die wegen in 1923, toen de N.A.L. van start ging, nog niet. Oprichter Piet Langhout (rechts) samen met chauffeur Johan de Leeuw vereeuwigd tijdens t Bloemendaal. De rit werd in 1926 gemaakt met een Dodge en een T-Ford. T-Fordje Die beginjaren werden bij de N.A.L., zoals bij.zoveel busbe drijven in die dagen, gekenmerkt door een hobbelend T-Fordje met spaakwielen, twee reserveban den opzij gemonteerd en een ge wicht van slechts 1744 kilogram. De N.A.L. werd opgericht door Pie- ter Langhout, de vader van de huidige eigenaar van het bedrijf. Langhout sr. werkte aanvanke lijk samen met twee anderen en hij was tevens de eerste chauffeur van het bedrijf. Al spoedig trad zijn broer bij hem in dienst en al even spoedig kwam er meer ma terieel. j In 1926 kocht Langhout de hele zaak op en begon hij als "firma", terwijl er in 1928 een woonhuis met garages voor de jonge bus onderneming werd gebouwd. In 1925 kon Langhout al over een 20-persóons Dodge beschikken. Maar de "gay-twenties" waren tegelijk ook de jaren van de felle concurrentie. De heren Reingoud en Keessen zagen ook wel wat in de route Ter Aar-Leiden. Deze twee ondernemende Woubrug- genaren openden al op 4 decem ber 1922 vanuit hun woonplaats een busdienst. Goederen De N.A.L. intussen groeide ge staag. Langhout wist zijn concur renten - naast de Woubrugse ADWAL was er nog de Alphense MODA - het hoofd te bieden, ja, zelfs geleidelijk aan over te ne men. Met een stuk of vijf bussen reed Langhout over de route N ieuwkoop-Alphen-Leiden. Omdat er in de begiry aren van het bedrijf nog maar weinig r gebruik maakten van de lijndien sten, moesten de ritten rendabel worden gemaakt door goederen vervoer. Aan de ene zijde van de bus waren zitplaatsen, terwijl alle mogelijke en onmogelijke goede ren de overige ruimten innamen. Toen de N.A.L. nog over de "lage zijde van de Rijndijk van Alphen aan den Rijn naar Leiden reed, moest men wel eens knokken met de concurrenten van de Mo tor Omnibusdienst Alphen om een paar passagiers. Het ging er dan om wie - de N.A.L. en de MODA bereden hetzelfde traject - van de twee het eerst de boeren van Koudekerk meenam naar Leiden. Dan werd er wel eens een paar minuten vóór de dienstre geling gereden om als eerste het "vrachtje" te kunnen oppik ken Bootdiensten Met een stuk of vijf bussen, een wa genpark bestaande uit enkele overgenomen bussen van Kees sen uit Woubrugge en een fraaie, door Langhout nieuw gekochte Büssing, ging de N.A.L. de oor logsjaren in. Gedurende deze pe riode werd er maar weinig gere den. Ten eerste omdat er geen brandstof meer was en de bussen zo goed en zo kwaad als het ging reden met een houtgasgenerator, en bovendien omdat, vooral te gen het einde van het laatste oorlogsjaar, de bombardementen het rijden welhaast onmogelijk maakten. Daarnaast moest men er voor oppassen dat de Duitsers de bussen niet in beslag namen. Toen het rijden helemaal niet meer mogelijk was huurde Langhout een boot van redery Harland uit Leiden en werd er tweemaal daags van Leiden naar Ter Aar gevaren. De N.A.L.-chauffeurs werden conducteur op de boot. De toeloop was zo groot dat de N.A.L.-mensen snel af móesten varen, anders kregen ze nog een pak slaag van degenen die niet mee konden. Later, toen de be schietingen vanuit de lucht steeds heviger werden moest ook deze vorm van openbaar vervoer worden opgeheven. De "boot van Langhout" heeft haar diensten ongeveer een half jaar kunnen uitvoeren. Uitbreiding Ondanks de oorlogsomstandighe den breidde het bedrijf van Langhout zich gestaag uit. Op 1 november 1940 werd de ADWAL van Keessen uit Woubrugge overgenomen. Van A. van Rooyen uit Woerden werd de lijn Woerden-Nieuwkoop vice versa overgenomen, zodat nu de lijn Leiden-Woerden als één geheel kon worden bediend. De tweede net-uitbreiding in de oorlog had plaats op 15 mei 1942 toen de lij nen van G. Koppenol uit Nieuw- veen, die op Amsterdam en Uit hoorn reed, overgingen naar Maarse Kroon, met uitzonde ring van het gedeelte Langeraar- Ter Aar-Kattenbrug-Nieuwveen, dat vanaf die datum door de N.A.L. als ringlijn werd bereden. Weliswaar kwamen de N.A.L.-bussen al voor de oorlog in Nieuw veen en Langeraar. maar alleen op yrijdag in verband met een marktdienst op Leiden. Bellenwagens De eerste jaren na de oorlog was het moeilijk om aan nieuwe bussen te komen. Onderdelen en bussen moesten worden geïmporteerd uit Engeland en Amerika. Zo reed de N.A.L. met twee zoge naamde "bellenwagens". Bussen kon men ze moeilijk noemen, want het waren kleine vrachtwa gens waarin provisorisch plaats voor ongeveer veertien passa giers was gecreëerd. Pas in het begin van de jaren vijftig waren er weer wat meer en betere bus sen beschikbaar die de toeloop van reizigers konden verwerken. Direct na de oorlog was er in het begin meestal maar één bus per rit beschikbaar. De diensten wa ren gereserveerd voor abonne menthouders; anderen kwamen soms nauwelijks aan bod. 's Avonds en op zon- en feestdagen werd vlak na de oorlog nog niet gereden. Maar zoals gezegd, ge leidelijk aan kwamen er meer bussen beschikbaar. In 1946 kocht Langhout er drie, in 1947 maar liefst zes en het jaar daarop wéér een. In 1948 kon het reizi- gersvërvoer weer enigszins nor maal worden genoemd. De na-oorlogse periode wisselde het lijnennet vrij sterk, met lijnen die verschenen en weer verdwe nen. Zo heeft de N.A.L. ook nog gereden naar Bodegraven (van 1948 tot 1955), naar Wilnis (tot 1965) en gedurende een periode in 1964 van Woubrugge recht streeks naar Alphen. Door de opkomst van de auto in het begin van de jaren zestig, ver dween de bus naar het tweede plan. Het vervoer bij de N.A.L. - en trouwens bij alle busbedrijven in Nederland - liep zo hard ach teruit, dat het Rijk ingreep. Grote financiële injecties moesten de bus van de ondergang redden. De rijksbemoeienis had echter ook tot gevolg dat er werd gestreefd naar een zo economisch mogelij ke opzet van het streekvervoer. Het resultaat was dat vele busbe drijven werden samengevoegd. Zo verdwenen de afgelopen jaren tal van particuliere ondernemin gen: Maarsse Kroon en NBM werden Centraal Nederland, Ci- tosa uit Waddinxveen ging een samenwerking aan met de WSM. In Groningen en Limburg slok ten respectievelijk de GADO en het VSL een aantal kleinere be- drijfies op. De N.A.L. behoorde, samen met Verhoef uit Wou brugge, tot de laatste kleine be drijven die het hoofd nog een tijdlang boven water konden houden. Nu is ook voor de N.A.L. het doek gevallen. Voor eigenaar Piet Langhout rest nog slechts de hoop, dat hij erin zal slagen om samen met zijn zoon Peter, het touringcarbedrijf te kunnen voortzetten. HANS VAN DER WERELD Wethouder Tesselaar: „Het was blufpoker LEIDEN - Als je wat wilt, dan kan er een hoop. Volgens wethouder Tesselaar wordt het nieuwe, stenen clubhuis in Meerburg onder dat motto gebouwd. Tien jaar na de oprichting van de buurtvereniging is een opmars van een stenen clubhuis in de wijk niet meer te stuiten. Gister middag kon de heer J. van Don kelaar van het ministerie van CRM de eerste paal "slaan": hij hield het touw vast waaraan de hei-installatie was verbonden. Het nieuwe "klein Matilo" komt pal naast het houten exemplaar te staan, waarschijnlijk als een soort schril contrast. De stichting Meerburg heeft dan ook jaren lang reikhalzend naar een nieuwe behuizing uitgezien. Nadat veel buurtaktiviteiten jarenlang ge woon in de open lucht werden gehouden of in inderhaast be schikbaar gestelde ruimten kon er uiteindelijk in 1975 een houten gebouwtje komen in de Zaan- straat. Mogelijk gemaakt danzij bemoeienissen van de Leidse Jeugd Actie en financieel ook dankzij de 550 buurtbewoners, die donateur waren. Het houten "Klein Matilo" kwam er. mét de mededeling dat de behuizing slechts tijdelijk was. CRM wilde best subsidie geven - mits binnen twee jaar na opening van het noodgebouw de eerste paal de grond in zou gaan voor een defi nitief pand. Helaas kon het be stuur van de Stichting Meerburg niet aan die voorwaarde voldoen. Water ook kwam - geen subsidie. Het klein Matilo bleek als snel te klein voor de vele buurtaktivitei ten. Zo nijpend werd de (huisves- tings) nood dat jongeren uit Meerburg wethouder Tesselaar vorig jaar een "witboek" kwamen aanbieden. Een witboek met als ondertiteling: "Waarom clubhuis Klein Matilo te klein is". Dat (mede) hun wens zo snel zou worden ingewilligd hadden de jongeren waarschinlijk niet kun nen vermoeden. Al snel daarna vond een oplettende ambtenaar op het Stadhuis uit dat er ergens nog een "potje" te vinden was. Bij de aanvullende werken in Arn hem bleek 3'fe ton over te zijn. Een stenen olubhuis echter zou. zo becijferde het college, zö'n 6'fe ton meer kosten. Wethouder Tesselaar gistermid dag: Ik zei toen al: wie dan leeft, die dan zorgt". De wethouder kreeg gelijk. Begin januari kwam er een brief van het ministerie binnen: voor de bouw van Klein Matilo werd geen 3V2, maar 9*/a ton gereserveerd. En volgens Tesselaar kon "dat kleine gaatje" van 50.000 gulden ook snel wor den gedicht. Waarna er pijlsnel tekeningen moesten worden ge maakt. "Het was blufpoker" al dus de wethouder. "We zeiden dat alles allang klaar was maar er was nog helemaal niks". Twee weken later lag het uitgewerkte bouwplan al klaar. Daarmee wa ren alle problemen nog niet in één klap opgelost. Volgens de voorwaarden van het ministerie moest voor 1 april dit jaar de eer ste paal de grond in. Een laconie ke Tesselaar: "Maar de soep wordt nooit zo heet gegeten, dus we zijn gewoon nu begonnen". Na geplande nieuwbouw in Noord, Groenoord en het Mors- kwartier krijgt ook Meerburg een definitief clubgebouw. Een goe de ontwikkeling, zameende Tes selaar in zijn laatste optreden als welzijns-wethouder. Het enige Tegen slagboom LEIDEN - Een hoge vrachtauto met oplegger heeft gistermiddag met het dak een slagboom van de Leiderdorpse brug verbogen. De vrachtauto stond in de file te wachten voer het rode stoplicht. Het licht sprong op groen. De file zette zich in beweging. De vrachtwagenchauffeur uit Sij- bekarspel had niet in de gaten dat de brugwachter intussen de slag bomen liet dalen. Hij trok op en nam een slagboom half mee. dat hem, of liever, opvolger Van Dam zorgen zal baren is het dek ken van de exploitatie. Meer ruimte betekent meer energie kosten en meer personeel. Het ministerie heeft de begrotingen van de club- en buurthuizen met 1% bekort. Volgens de bewinds man zijn overal energie-bespa rende maatregelen getroffen zo dat men het wel met een procent minder afkan. Maatregelen die volgens Tesselaar helemaal (nog) niet zijn getroffen. In de praktijk komt het er du op neer dat andere clubhuizen iets zullen moeten inlevern. Zover is het nog niet. Over onge veer een jaar zal het echte "Klein Matilo" er pas helemaal staan. De bouw, .aannemer is de firma Noorlander, gaat na de bouw vakvakantie van start. Overigens wordt de bouw uitgevoerd door een team van leerlingen. Acht timmerlieden en vier metselaars zullen het vak ip de praktijk leren door te bouwen aan het clubhuis. an Donelaar slaat de eerste paal z 1 Meerburg. LEIDEN - "Goed gerestaureerd. Knap vakwerk. Ik heb bewonde ring voor de manier waarop de architect dit vervallen pand heeft opgeknapt". Met deze woorden overhandigde mr. D. E. Krantz, voorzitter van Diogenes Leiden gistermiddag de eerste sleutels van een gerestaureerd pand aan de Hogewoerd 32. Do bewoners verhuizen morgen al naar het huis, dat eigendom is van Dioge nes. een stichting die zich bezig houdt met het opknappen van monumentale panden. De restauratie heeft heel wat voe ten in aarde gehad. Augustus vo rig jaar begon de Leidse architect W. Hofman aan de klus. "Het was een moeilijke restauratie", zegt Krantz. "We moesten namelijk in het pand drie aparte woningen maken". "Ingrijpend was het zeker", vult ar chitect Hofman hem aan. "Oor spronkelijk was het een winkel met daarboven een woonhuis. Het was onze taak om de sfeer van het huis, dat uit de zestiende eeuw dateert, te behouden. En dat was niet bepaald makkelijk. Restanten van balklagen waren overgebleven. Die verkeerden in redelijke staat, maar ze voldeden n iet echt meer aan de eisen van de - "Wat we nu precies hebben ge daan? We hebben aan de gevel veel veranderd, de achtergevel is deels nieuw opgetrokken en we hebben een nieuw dak op het huis gezet. Er zat een plat dak op, Architect Hofman draagt de sleutels van hel gerestaureerde pand c aan mr. D£. Krantz, voorzitter van Diogenes Leiden. dat volgens mij niet echt paste in het patroon van de binnenstad". De totale kosten van het project bedragen ryirp zes ton. "Dat is niet gering voor één huis", zegt Krantz. "Maar ja, wat wil je: het valt achteraf altijd tegen". "Ei genlijk is het nog een eenvoudige restauratie", zegt Hofman. "We hebben nog hét een en ander weggelaten, omdat het geld er niet voor was. Eigenlijk had ik nog een ton extra moeten heb ben. Dan was het nog mooier ge worden". Omdat de restauratie zo duur was moeten de bewoners wel zo'n 800 gulden huur per maand betalen. "Dat is inderdaad veel geld", zegt Krantz, "maar we moeten het wel vragen willen we onze kosten een beetje dekken". Een van de grote moeilijkheden waar de stichting nu mee wordt geconfronteerd betreft de subsi dieaanvraag. Krantz: "Die loopt al enkele jaren. Een tijdje geleden hebben wij op basis van onze be rekeningen een aanvraag inge diend van 150.000 gulden. Het probleem is dat wij daarover nog geen definitief uitsluitsel hebben gehad. Wij hebben dus nog geen cent binnen. Vervelend. Maar wat doe .je eraan?". "Het geld moet Wel als de gesmeer de bliksem binnenkomen", ver volgt hij, "want anders komen wij goed in de problemen. Projecten, die wij willen uitvoeren, komen dan in de knel. We hebben overi- Het gerestaureerde pand gens pas de laatste tijd proble men met subsidieaanvragen. Ik denk dat dat komt doordat deze subsidie van het ministerie van volkshuisvesting/ruimtelijke or dening moet komen. Met CRM hebben wy altijd veel minder moeite". "Ik blijf het beste maar hopen", zegt Hofman. "Ik heb overigens begrepen dat de subsidie onder weg is. Dus dat komt wel goed". Vakantiebezigheden (1) Clubhuis "Morschwijck" aan de Topaaslaan 19 zet de vakantiebezigheden morgen voort met een dagtocht naar De Efteling. Van half negen 's ochtends tot half vijf 's mid dags duurt de tocht die spe ciaal is bestemd voor kinde ren van 4 tot en met 12 jaar. De kosten zijn f 12.50 en het aan tal beschikbare plaatsen is beperkt. Vakantiebezigheden (2) Buurthuis "Groenoord" aan de Musschenbroekstraat 25 trekt morgen naar het zwem bad. Iedereen die een diplo ma heeft mag mee. De kosten zijn twee gulden en de deel nemers vertrekken om elf uur op de fiets. Om drie uur is ie dereen weer terug bij het buurthuis. V akantiebezigheden (3) In clubhuis "Klein Matilo" aan de Zaanstraat 126 worden morgen poppenkastpoppen en een poppenkast gemaakt. Dat gebeurt zowel in het och tendprogramma (van 10.30 tot 12 uur) als in het middagpro gramma (van 13.30 tot 15 uur). De kosten bedragen f 0.75 per dagdeel en elk kind: van 4 tot 12 jaar is welkom. Duivensport LpV. "De Snelvlieger" hield een wedvlucht vanaf Corbeil met 149 duiven. De uitslag was: 1 C.v.d Berg,2. N. Bink,3,10. H. Montanje4. F. Compier, 5. J. Groenenduik, 6. Gebr. v.d. Heijden, 7. J. Degen en Zn., 8. A. Compier9. A. Witteveen. Verder werd met 192 duiven gevlogen vanaf <Noyon. De uitslag: l.F.v'. Seggelen, 2. F. Compier, 3. M. de Lange en Zn. ,4. Gebr. v.d. Heijden, 5. A. Witteveen, 6. N. Bink. 7. F. Heemskerk, 8.J.den Dunne en Dr.9. J .v.Seggelen,10.P.v.d. Tuin.

Leidsch Dagblad | 1980 | | pagina 12